Akseki’de Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Akseki’de Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Akseki Antalya’ya bağlı olmasına rağmen ile uzaklığı 155 km uzaklıktadır ve özellikle Konya’ya yakın konumda bulunur. Eski adı Marla olan ilçe Roma, Selçuklu ve Osmanlı devletlerine ev sahipliği yapmıştır. İlçede çok sayıda mağara, vadi ve yayla vardır.Akseki’nin genel coğrafi yapısı dağlıktır. Rakım: 1000 metre civarındadır. İlçe: Toros dağlarının denize yakın kesimine kurulmuştur. Toros dağları üzerinde bulunan “kardelen” çiçekleri, yörenin simgesidir. Bu çiçekler, eksi 15 derecedeki soğukta bile canlılığını korumaktadırlar. Ama, kozmetik ve eczacılıkta kullanılan bu çiçeklerin soğanları, bilinçsizce toplanıp yurt dışına gönderilmeleri nedeniyle, yok olma tehlikesiyle baş başadır.İlçe merkezinde, nüfus yoğunluğunun büyük kısmını öğrenciler oluşturur. Çünkü: Antalya-Akdeniz Üniversitesine bağlı Sağlık Yüksek Okulu ve Mobilya Dekorasyon ile, Elektrik Yüksek Okulları, buranın merkezindeki öğrenci yoğunluğunun en büyük sebebidir.

Akseki’deki Tarihi Mekanlar

Liman kenti olan Side’den başlayarak, Konya üzerinden Orta Anadolu’ya açılan ticaret yolunda bu kabileler Roma dönemi ve sonraki dönemlerde kervanlara zarar vermiştir. Bu bölgede ilk çağlardan kalma burçlar, köprü ayakları ve kadim şehir kalıntıları bulunmaktadır. M.Ö. 395 yılına kadar Roma imparatorluğunun elinde kalan Akseki, değişik milletler tarafından her zaman ele geçirilmek istenmiştir.Bunun nedeni ise büyük ve kerestesi değerli olan ormanlık alanların bulunmasıydı.Akseki, Roma imparatorluğunun ikiye bölünmesinden sonra, M.Ö. 323 – 312 yılları arasında Pers egemenliği altına girmiş ve M.Ö. 329 yılında Makedonyalıların eline geçmiştir. Batı torosların güneyinde kurulan ve eski adı Marulye (Uzak Ulemalar Diyarı) olan Alseki’nin, ilk çağ tarihi Etiler’e kadar uzananır. Helenistik ve Roma çağlarında Side ve Alanya’da aynı paralelde yaşantısını sürdürmüştür.13. yüzyılın ortalarında Selçuklu egemenliği altına giren Akseki yöresi, daha sonraları Osmanlı ve Karanaboğulları arasında birkaç kez el değiştirmiştir. 1471 yılında ise Gedik Mehmet Paşa tarafından Alanya ile birlikte Osmanlı topraklarına katılmıştır. Oroandlar, Homonadlar, İsaurialılar kabileleri ve Romalılardan sonra kavimler göçü sırasında Orta Asya ve Sibir Türklerinin yerleşik hayata geçtikleri ilk bölgedir.

Akseki’de Mutlaka Gezilecek Yerler

Akseki’de turizm denilince, ilk sırada akla gelenler: ilçe merkezindeki tarihi evler ve dağlardaki “kardelen” çiçekleridir. Özellikle. bu kardelen çiçeklerini görmek için gelen, yabancı turist sayısı yoğundur. Bunun dışında, Akdeniz kıyısındaki yerleşimlerde yaşayanlar, sıcak yaz aylarında, yayla havası yaşamak için, burayı tercih etmektedirler.

Dipsiz Göl

Akseki’ye bağlı olan Sülek Yaylası’nda bulunur. Krater gölü olma özelliğine sahip olan Dipsiz Göl doğal güzellikleri sebebiyle turistlerin dikkatini çekmektedir. Özellikle göl çevresinde bulunan nilüfer çiçekleri ve gölün bulunduğu yaylanın yemyeşil yapısı doğa yürüyüşü yapmak isteyenlerin tercih edebileceği yerlerdir. Gölü merak eden kişiler aynı zamanda gölde alabalık tutma imkanı da bulabilirler ve bu sayede piknik yapabilirler.

Kartallı Mağara

Kuyucak beldesindedir. Roma ve Bizans dönemlerinde, buranın yerleşim yeri olarak kullanıldığı sanılmaktadır. Ancak, burada herhangi bir resmi arkeolojik kazı çalışması yapılmamıştır.

Düdencik Mağarası

Akseki-Beyşehir kara yolu üzerinde, Cevizli bucağı yakınlarındadır. Bu mağaranın öne çıkan özelliği: ülkemizin en derin mağarası olmasıdır.

Göktepe Yaylası Dipsiz Göl

Buradan yola devam ettiğinizde, karşınıza: dipsiz göl çıkıyor. Dipsiz göl: yaklaşık 1800 metre yükseklikte, bir krater gölüdür. Su yüksekliği, yaz ve kış dönemlerinde değişmez, aynı kalır. Sülek yaylasına çok yakın olan bu dipsiz göl, tam bir tabiat harikası, üzerindeki nilüfer çiçekleri ve masmavi rengi ile, hemen dikkati çekiyor. Akseki yakınlarında, zamanınız olduğunda, burayı mutlaka görmenizi öneririm.

Çimi Yaylası

Yayla: 2400 metre yüksekliktedir. Burada, her yıl “Kardelen Şenlikleri” düzenlenmektedir. Burada bulunan kuyu mevkindeki yaklaşık 70 metrelik Obruktan, yörede yaşayanlar, kar çıkarıyorlar ve yiyeceklerini sıcaktan koruyorlar. Bunun dışında, Çimi yaylası yöresinde, dikenli tellerle koruma altına alınmış bir sahada, sedir ağacı tohumlaması yapılmış görülüyor.

Akseki Etnoğrafya Müzesi

İlçe merkezinde yer alır. Müze 176 yıllık bir konakta yapılmıştır ve 2016 yılından beri turistleri ağırlamaktadır. Müzede sergilenen eserler Aksekililer tarafından müzeye bağışlanan ve yöre halkını yansıtan eserlerdir. Müzenin yer aldığı konak Akseki ile özgü olarak anılan Düğmeli Evler’den birisindedir ve binanın mimarisi Şahnişin Cumba olarak adlandırılan mimaridir. Eserler konak içerisinde yer alan 30 odada sergilenmektedir.

Tarihi Akseki Evleri

Yörenin simgesi konumunda olan evlerdir. Bu evler Düğmeli Evler olarak anılırlar ve evlere düğmeli evler denilmesinin sebebi ise evlerin dış bölümünde ahşap çıkıntıların düğmeyi andırması sebebiyledir. Bu evlerin en önemli özellikleri çimento gibi malzemeler yerine yörede bulunan malzemelerin kullanımıyla yapılmış olmalarıdır. Evlerde kullanılan ahşaplar ise andız ağacı ve katran ağacındandır. Bu evler 350 yıllık yapılar olması sebebiyle tarihi eser değerindedir ve ilgi çekici görünümleri sebebiyle ziyaretçilerin ilgisini çekerler.

Akseki ilçesi, eski dönemlerde el dokuma kilimleri ile meşhur bir konumda bulunurken, günümüzde bu kilimler ancak yörenin köylerinde ev sakinleri tarafından sağlanabiliyor.Son yıllarda gelişen arıcılık faaliyetleri nedeniyle doğal bal imkanı bulunan Akseki’de en önemli satın alınabilecek şeylerden birini de tahta kaşıklar oluşturuyor.

Akseki’de Nereder Kalınır?  Otel Tavsiyeleri

Starlight Resort Hotel

Haritada gösterAkseki 42.6 km mesafedeŞehir merkezi 42.6 km mesafede. Otel gece kulübü, güneşlenme terası, özel yüzme havuzu gibi olanaklara sahip olup tekne iskelesine yakın bir yerdedir.

Kaya Side Otel

Haritada gösterAkseki 44.4 km mesafedeŞehir merkezi 44.4 km mesafede. Manavgat’a kolayca ulaşabileceğiniz bu otel, özel bir banyo ile 432 odadan oluşmaktadır.

Washington Resort Hotel & Spa Resort

Haritada gösterAkseki 42.5 km mesafedeŞehir merkezi 42.5 km mesafede. Lobideki bar ve Türk hamamı, hamam, masaj sunan bu konaklama tesisi Manavgat şehrinde merkezinde konumlanmıştır.

Lyra Resort & Spa Resort

Haritada gösterAkseki 42.6 km mesafedeŞehir merkezi 42.6 km mesafede. Gece kulübü, su parkı, golf kursları ile birlikte özel yüzme havuzu sunan otel, Kızılağaç şehrinin kalbinde yer almaktadır.

Ali Bey Club Manavgat Resort

Haritada gösterAkseki 42.5 km mesafedeŞehir merkezi 42.5 km mesafede. Şehir merkezine 10 dakikalık yürüme mesafesinde, tatil bölgesinde yer alan bu otel, 900 oda sunmakta ve güneş terasına, plaj koltuklarına sahiptir.

Lake & River Side Hotel & Spa Resort

Haritada gösterAkseki 43.7 km mesafedeŞehir merkezi 43.7 km mesafede. Bu 6 katlı otelde konuklar açık büfe kahvaltının tadını çıkarabilir ve kolayca ulaşılabilir bir yerde konumlanan Scuba Side’ı ziyaret edebilirler.

Sunrise Resort Hotel Resort

Haritada gösterAkseki 42.5 km mesafedeŞehir merkezi 42.5 km mesafede. Bu tarihi mimari tarzı otel, bünyesindeki 24 saat açık restoranda Meksika yemekleri servis etmektedir.

Aska Side Grand Prestige Hotel & Spa Resort

Haritada gösterAkseki 44.4 km mesafedeŞehir merkezi 44.4 km mesafede. Otel bünyesinde yöresel mutfağından yemekler sunan açık hava restoran ve ısıtmalı yüzme havuzu bulunmaktadır.

Nashira Resort & Aqua Resort

Haritada gösterAkseki 44.4 km mesafedeŞehir merkezi 44.4 km mesafede. Otel bünyesinde Asya mutfağından yemekler sunan bahçedeki restoran ve mevsimlik açık havuz bulunmaktadır.

Silence Beach Resort Otel

Haritada gösterAkseki 42.4 km mesafedeŞehir merkezi 42.4 km mesafede. Side Müzesi’a 13 km mesafede yer alan bu otel, 24 saat açık restoran ve açık büfe kahvaltı sunmaktadır.

Euphoria Palm Beach Resort

Haritada gösterAkseki 42.1 km mesafedeŞehir merkezi 42.1 km mesafede. Bu mekanın konukları su kaydırakları, havuzbaşı bar, sauna ile yüzme havuzunu kullanabilir veya spa merkezinde kendilerini şımartabilir.

Club Hotel Turan Prince World – Kids Concept Otel

Haritada gösterAkseki 42.5 km mesafedeŞehir merkezi 42.5 km mesafede. Side şehrinin merkezinde bulunan bu otelde spa merkezi, solaryum ile birlikte terastaki restoran bulunmaktadır.

Diamond Premium Hotel & Spa – Ultra All-Inclusive Otel

Haritada gösterAkseki 43.9 km mesafedeŞehir merkezi 43.9 km mesafede. Side şehrinin merkezinde yer alan otel, özel yüzme havuzuna ve bünyesinde açık restorana sahiptir.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.
Rize Günübirlik Turlar