Akyaka’da Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Akyaka’da Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Azmak nehrinin ağzındaki Akyaka, Türkiye’deki Cittaslow (Yavaş Şehir) hareketine katılan ikinci şehirdi ve merhum mimar tarafından ‘Ula-Muğla’ Osmanlı tarzında inşa edilen ve restore edilen yarı ahşap evlerle çirkin bir gelişmeye direndi. Nail Çakırhan. Akyaka, kafa karıştırıcı bir şekilde, birkaç kilometre içeride bulunan daha eski bir kasaba olan Gökova olarak da anılır.Akyaka köyü (Beyaz Kıyı), Gökova Körfezi’nin en ucunda çamlarla kaplı dağlar ve gri kumlu bir plaj arasında sıkışmış durumda. Özellikle İstanbul ve İzmir’den gelen zengin Türk turistler arasında popüler. Muğla’dan gelen yol, nefes kesen deniz manzarası sunan Sakar Geçidi’nden (Sakar Geçidi; 670m) geçiyor.Akyaka’yı hiç duydunuz mu? Ya da Gökova Körfezi? Endişelenmeyin, birçok insan bunu yapmadı. Akyaka, Türkiye’nin güneybatısında, Marmaris, Datça ve Dalaman havaalanına çok uzak olmayan güzel bir küçük köydür. Kış aylarında Gökova Körfezi’nin en ucunda Kadın Azmak nehri ile çevrili sakin bir köydür. Yaz boyunca ve özellikle Türk tatilinde ziyaret ederken nehirde yüzerek, ördekler ve kazlara katılarak serinletici bir şeyler arayan Türk turistler ile burası hayat dolu.Akyaka, benzersiz mimarisi ve kültürü ile Türkiye’deki ikinci Cittaslow’dur. Marmaris, Bodrum ve hatta Fethiye gibi Türkiye’nin popüler turizm beldelerinden birinden günübirlik bir gezi için mükemmel bir yerdir.

Akyaka’da Mutlaka Gezilecek Yerler

Akyaka Orman Kampı

Akyaka Orman Kampı, Türkiye sınırlarında yer alan en popüler kamp alanlarındandır. Akyaka Orman Kampı ile Akyaka merkez arası 600 kilometredir. Doğa severler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Azmak Nehri’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan orman kampı, gizli koylarıyla da oldukça dikkat çekmektedir. Burada bungalov kampı, çadır kampı ve karavan kampı için bölümler ayrılmıştır. Ayrıca ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz restoran, elektrik, market, otopark ve spor alanlarına da sahiptir. Akyaka Orman Kampı’nda konaklama türüne göre ücretler değişmektedir. Sunduğu konaklama olanağının yanı sıra doğal güzellikleri ile gezilecek yerler arasına da eklenmesi gerekmektedir.

Sedir Adası

Kleopatra Adası olarak da bilinen Sedir Adası, Akyaka’nın Gökova Körfezi’nde küçük ve güzel bir adadır. Üçlü bir ada grubunun en büyüğü olan Sedir Adası, Antik Çağ’dan kalma yapıları barındırmaktadır. Efsaneye göre, Anthony ve Kleopatra burada yüzmüş ve buradaki kumlar Kuzey Afrika’dan gemilerle getirilmiştir. Birçok tekne turu, gezi rotasına burayı eklemektedir.Maki, çam ve zeytin ağaçları adanın bitki örtüsünün çoğunluğunu oluşturmaktadır. Antik kalıntıları arasında ise sur duvarları, kale, agora ve tiyatro bulunmaktadır. Hem muhteşem doğası hem de tarihi kalıntıları ile Akyaka’da gezilecek yerler arasındadır.

Azmak Nehri

Ege Denizi’nin en güney körfezi olan Gökova Körfezi’ne akan Azmak Nehri, tatil beldesi Akyaka sınırlarından geçmektedir. Nehir, turistik potansiyeli ile tanınan Akyaka’nın doğusunda yer almaktadır. Azmak Nehri’nin diğer isimleri olan Akyaka Azmağı ve Kadın Azmağı olarak da bilinmektedir. Toplam uzunluğu 1700 metre olan nehrin en derin noktası 6 metredir. Yaz aylarında Azmak Nehri üzerinde düzenli olarak tekne turu ve kano turu yapılmaktadır. Ayrıca nehir tatlı su kaplumbağası ve Avrasya su samuru gibi canlılara da uygun ortam sunmaktadır. Aynı zamanda çevresinde vakit geçirmek isteyenlerin tercih edebileceği restoran ve kafe gibi mekanlara da sahiptir. Azmak Nehri, Akyaka gezilecek yerler arasına eklenerek bir gün boyunca doğa ile iç içe vakit geçirmenize olanak tanımaktadır.

Akbük Koyu

Güllük Körfezi’nin kuzey kıyılarında bulunan Akbük Koyu, 1. derece doğal sit alanı olarak koruma altına alınmıştır. Zarar görmemiş tertemiz doğası ile Akyaka gezilecek yerler arasındadır. Ulaşım için Akyaka’dan kalkan tekne turları ve özel araç seçenekleri bulunmaktadır. Mavinin ve yeşilin en güzel tonları ile sizleri karşılayan Akyaka Akbük Koyu üzerinde yapılaşmaya izin verilmediği için doğa ile iç içe güzel bir ortam sizleri karşılamaktadır. Küçük taşlardan oluşan sahil şeridi, sakız ağaçları ile çevrili ormanlık alanları ile oldukça temiz denize sahip saklı bir koy gibidir. Deniz, bir anda derinleşmediği için çocuklu ailelere avantaj sağlamaktadır. Koy alanında kamp yapmaya uygun popüler alanlar yer almaktadır. Ayrıca Akbük Koyu çevresinde butik otel ve pansiyon gibi seçenekler de mevcuttur.

Akyaka Plajı

Akyaka Plajı, Akyaka sınırlarındaki denize girilebilecek en güzel plajlar arasında değerlendirilmektedir. Mavi bayrak ödülüne sahip plaj, halk plajı olarak hizmet vermektedir. Sığ denize sahip plajın sahil şeridi altın rengi kumlar ile kaplıdır. Ayrıca deniz suyu ideal bir sıcaklığa sahiptir. Bedensel engelliler için de uygun olanaklar sağlanarak keyifli zaman geçirebilmelerine olanak tanınmıştır. Doğası hiçbir şekilde zarar görmemiş Akyaka Plajı, 1. deraylarıdır. ece sit alanı içerisindedir. Gezilecek yerler arasındaki plajın en yoğun ziyaretçi aldığı dönemler ise Temmuz ve Ağustos Aynı zamanda ziyaretçilerinin yeme içme ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri uygun kafe ve restoran olanakları da bulunmaktadır. Akyaka’da konaklamak isteyenler ise Akyaka Plajı’na yakın konumda yer otel seçeneklerine göz atabilirler.Akyaka Plajı girişi ücretsizdir. Şezlong ve şemsiye kiralama ücreti kişi başı 10 TL’dir.

Aşıklar Yolu

Gökova beldesine bağlı Akçapınar köyü üzerinde yer alan Muğla ile Marmaris’in birbirine bağlayan bir konumda yer alan Aşıklar Yolu, okaliptus ağaçları ile çevrilidir. Romantik bir yürüyüşe çıkmak isteyenler tarafından mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.Aşıklar Yolu günümüzde Türkiye üzerindeki en güzel ve popüler yol olarak kabul edilmektedir. Ziyaretiniz esnasında fotoğraf çekinerek anı ölümsüzleştirebilirsiniz. Aşıklar Yolu, Akyaka’da gezilecek yerler arasında ilk sıralardadır.

Çınar Plajı

Gezilecek yerler arasındaki Çınar Plajı, Akyaka’ya 3 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Serin ve tertemiz suyu ile Akyaka sınırları içerisindeki en popüler ve güzel plajlar arasında gösterilmektedir. Suyunun serin olması, Azmak Nehri’nden kaynaklanmaktadır. Azmak, Çınar Plajı üzerinden denize karışmaktadır.Çınar Plajı’nın sahil şeridi renkli taşlardan oluşmaktadır. Ayrıca sırtını ormana dayayan plaj, deniz ile ormanın eşsiz uyumunu gözler önüne sermektedir. Plaj üzerinde WC, duş ve soyunma kabini gibi temel ihtiyaçlarını giderilebiceği alanlar bulunmakta olup, ayrıca yeme içme ihtiyacı için de uygun olan restoran ve kafeler hizmet vermektedir. Plaja yakın otel ve farklı konakla birimleri de bulunmaktadır.Çınar Plajı’na giriş ücretsizdir. Şezlong ve şemsiye kiralamak isteyenlerin kişi başı ücret ödemesi gerekmektedir.

Akçapınar Köyü

Akyaka’ya bağlı Akçapınar Köyü, Akyaka’da gezilecek yerler arasında mutlaka bulundurulmalıdır. Kano turu ve kitesurf yapmak isteyenlerin uğrak noktasıdır. Köye bağlı Akçapınar Plajı çevresinde uçurtma sörfü (kitesurf) eğitimi veren işletmeler bulunmaktadır. Nisan ayından Eylül ayına kadar, kitesurf için tercih edilen en ideal zamanlardır.Bir diğer aktivite olan kano turu ise koruma altına alınan Akçapınar Azmağı üzerinde gerçekleşmektedir. Kano kiralayabileceğiniz işletmeler de oldukça fazladır. Aynı zamanda Akçapınar Tostçusu, Akyaka’ya ziyaretiniz esnasında mutlaka uğramanız gereken bir yer olarak ön plana çıkmaktadır.

Idyma Antik Kenti

Akyaka’nın en önemli tarihi kentlerinden birisi de Idyma Antik Kenti’dir. Akyaka ve Gökova arasında bir konuma sahiptir. Yapılan araştırmalar sonrasında 2500 yıllık geçmişe sahip olduğu ortaya çıkarılmıştır. Tarihi keşfe çıkmak isteyenlerin Akyaka gezilecek yerler listesinde mutlaka bulunmaktadır.Akyaka’nın Gökova köyü üzerinde bulunan kısmı M.Ö. 4. ve 3. yüzyıla dayanan akropolis kalıntılarına ev sahipliği yapmaktadır. Bunun yanı sıra antik kent sınırlarında birçok kaya mezarına ulaşılmıştır. Antik kentin M.Ö. 5. yüzyılda Attika-Delos Deniz Birliği’ne üye olduğu ve Paktyes ailesi tarafından yönetildiği başka bir araştırma sonrası ortaya çıkarılmıştır.Idyma Antik Kenti’ne giriş ücretsizdir.

Akyaka Günübirlik Gezilecek Yerler

Muğla iline bağlı Ula ilçesinin gözde bir tatil güzergahlarından olan Akyaka Mahallesi, küçük bir alan üzerinde popüler seçenekler ile konuklarını karşılamaktadır. Gezilecek yerler, Akyaka ile sınırlı kalmamaktadır. Çevresinde keşfe çıkabileceğiniz birbirinden güzel gezilecek yerler bulunmaktadır.

Marmaris Kalesi

Marmaris ilçesinde yer alan Marmaris Kalesi ile Akyaka merkez arası mesafe 32 kilometredir. İlk olarak M.Ö. 3000’li yıllarda inşa edilmiştir. Sonrasında yıkılan kalenin ardından Rodos seferi esnasında Osmanlı Padişahı 1. Süleyman burada yeni kale inşa ettirmiştir.

Marmaris Milli Parkı

Marmaris ilçesinde bulunan Marmaris Milli Parkı ile Akyaka merkez arası mesafe 38 kilometredir. 1996 yılında milli park ilan edilmiştir. Günümüzde doğası ile gezilecek yerler arasına eklenerek ziyaretçilerini kendisine hayran bırakmaktadır. Kamp için de oldukça uygun bir yer olarak kabul edilmektedir.

Sakartepe Seyir Terası

Ula ilçesine bağlı Kızılağaç Mahallesi’nde yer alan Sakartepe Seyir Terası, Akyaka’nın merkezine 12 kilometre uzaklıktadır. Burada Gökova’nın eşsiz manzarası gözler önüne serilmektedir. Günübirlik gezilecek yerler arasında oldukça popüler bir yer olarak öne çıkar.

Akyaka’nın Farklı Osmanlı Mimarisi

Akyaka’nın temel özelliklerinden biri, farklı Osmanlı mimarisidir. Akyaka sokakları, çam ormanları ve fantastik bir dağ fonuyla çevrili muhteşem ahşap işçiliği ve rengarenk begonvillerle güzelce restore edilmiş evlerin ziyafeti.Türkiye’deki pek çok şirin sahil köyünün aksine, burada herhangi bir Yunan mimarisi bulamazsınız. Akyaka özü kadar Türk ve onu bu kadar eşsiz kılan da bu. Oldukça erişilebilirdir ve turistler, doğa severler ve benzer şekilde yemek meraklılarına hitap eder. Nehre veya sahile ulaşmak için Akyaka sokaklarında yürümek gerekli bir kötülük değil, bir göz ziyafeti ve bu köyün görülmeye değer olmasının ana nedenlerinden biri! 70’lerde Nail Çakırhan adlı bir mimar eski evleri restore etmeye başladı. Yeni binaların aynı tarz klasik Osmanlı mimarisiyle harmanlanması ve Akyaka’ya eşsiz bir görünüm kazandırması gerekiyor.

Akyaka’nın Tarihi Yerleri

1. Idyma Antik Kenti

Gökova köyünden başlayan antik kent, dokusuyla görenleri tarihte bir yolculuğa çıkarıyor ve bu yolculuk Kıran Dağı eteklerine kadar sürdürüyor. Gökova Köyü’nün kuzeyinde yükselen tepeler üzerinde İslamiyet’ten önce 4. ve 3. yüzyıla ait kent kalıntılarına da rastlanıyor. Yaklaşık olarak 2500 yıl öncesine dayanan kent oluşumu, doğasına zarar verilmeden günümüze gelmeyi başarmış antik çağ eserlerinden. Antik kentteki en önemli kalıntı ise Bizans ya da Cenevizlilerin yaptığı tahmin edilen Orta Çağ kalesine ait kalıntılardır.Neden gitmeliyim? Tepe boyunca devam eden kayaların zamanında oyulması ile oluşan görüntü, eski yerleşim yerlerine dair bilgileri bizimle paylaşıyor. Günümüze kadar kendini korumayı başarmış antik kent, tarih sevdalıların mutlaka uğraması gereken yerlerden biri olarak rotaya eklenmeli.Kaçırmayın! Antik kentin bulunduğu bölgede yürüyüş yapmak isteyenler için de “Idyma Yolu” isminde toplamda 150 kilometrelik 10 farklı parkur bulunmaktadır. Çeşitli zorluk seviyelerindeki bu yollardan birini seçerek gezinizi daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.

2. Azmak Kaya Mezarları

Tepenin doğusunda yer alan anıt mezarlar, kayaların el işçiliğiyle oyulması sonucunda oluşturulmuş. Tapınak görünüşlü bilinen kaya mezarlı dışında 2001 yılında bir adet oda mezarı keşfedildi. Idyma Antik Kenti’nde şimdiye kadar hiç soyulmadan bulunan ilk ve tek oda mezarı olma özelliğinde olan bu mezar son derece önemli bir kalıntı.Neden gitmeliyim? Mezardan yedi farklı iskelet çıkarılmıştır. Aynı zamanda değerli sikkeler, altın küpe, bronz takılar, testiler ve kaseler de bulunmuştur. MS 3. yüzyıla kadar uzanan eserler bu mezarın 600 yıllık bir dönem içinde farklı zamanlarda kullanıldığını kanıtlar nitelikte.

3. Sedir Adası Örenyeri

Binlerce yıllık tarihe şahitlik etmiş Sedir Adası’nda, Cedrae(Kedrai) Antik Kenti ve kalıntıları bulunuyor. Antik kentin kalıntıları MÖ 6. yüzyıla dayanmaktadır. Ada, Kleopatra Adası olarak bilinmektedir ve bu adı altın rengindeki eşsiz kumsallardan aldığını biliyoruz ancak bazı efsanelerde bu adın verilmesinin sebebi olarak Kleopatra’nın bu plajlarda yüzmesi gösterilmektedir. Roma döneminden kalma tiyatro, agora, şehir surları,kilise ve su sarnıçları gibi bir çok tarihi kalıntı korunmuş durumda.Ada, tarih boyunca Rodos Periası, Karya Birliği, Attika-Delos Deniz Birliği, Roma ve son olarak MS 15. yüzyıldan itibaren de Osmanlı hakimiyeti altına girmiştir.Neden gitmeliyim? Bu zamana kadar özenle saklanmış olan tarihi eserleri görmek hepimiz için nimet niteliğinde. Sedir Adası, tarihi güzelliğinin yanı sıra doğal güzellikleri ile de mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir nokta.

4. Nail Çakırhan Müzesi

Nail Çakırhan, gazeteci kimliğinin yanı sıra Nazım Hikmet ile çıkarmış olduğu şiir kitabıyla adını duyuran bir şair. Uzun yıllar mimariye ilgi duyması sonucu yapımına başladığı ev, 1971 yıllında bitmiş. Bina, sahip olduğu estetik ve mimari güzellikler neticesinde 1983 senesinde Ağa Han Mimarlık Ödülü’nü almıştır. Sanatçının ölümünün ardından sevenlerinin ziyaret edebilmesi için müzeye dönüştürüldü ve kapıları halka açıldı.Neden gitmeliyim? Nail Çakırhan, her ne kadar resmi olarak mimar olmasa da katkılarıyla gençlere ışık tutmuş ve 1992 senesinde İstanbul Mimar Odası tarafından “Mimarlığa Katkı Ödülü” ile onurlandırılmıştır. Ülkemizin yetiştirmiş olduğu değerli sanatçılardan biri olan Nail Çakırhan hakkında önemli bilgiler edinmek için bu güzel müzeyi mutlaka ziyaret etmeniz gerektiğini düşünüyoruz.

Muhteşem Plaj Akyaka

Akyaka‘nın avantajlarından biri, şirin bir sahil köyünden daha fazlası olmasıdır. Düzgün bir kumsalı var! Gittiğimizde cehennem gibi kalabalıktı ama sıcak bir ağustos gününde Türk tatiline denk gelen başka ne beklenebilir ki?Yine de Akyaka’da herkes için bir şeyler var. Plaj kalabalıktı, bitişik iskele bize çok sevdiğimiz huzuru ve sessizliği sunuyordu. Ve daha aksiyonlu bir insansanız, Akyaka’nın bir uçurtma sörfçü cenneti olduğu gerçeğine bayılacaksınız! İzlemesi eğlenceli ve renkli!

Azmak Nehir Bankası

Azmak nehri boyunca popüler bir nehir gezisi yapmak yerine, onun yanında yürümeyi düşünün. Muhteşem doğal ortamı, çok sayıda sahil restoranı ve hatta bazı tenha yüzme noktalarını keşfedeceksiniz.Nehir kenarı, Türk aileleri için favori bir barbekü noktasıdır, ancak aynı zamanda romantik sahil akşam yemekleri için bazı şık ve son teknoloji restoranlar da sunmaktadır. Kaya mezarlarını hayranlıkla seyretmek için nehre binerken yolun sonuna kadar inmeyi unutmayın!

Akyaka Alışveriş

Uygun bir hatıra satın alma seçeneği olmadan hiçbir günlük gezi tamamlanmış sayılmaz. Bu küçük sahil köyünde çok sayıda dükkan, el işi tezgahları ve hatta hayal edebileceğiniz her türlü zeytin ürününü satan bir Zeytin Çiftliği var! Kısacası, Gökova’da muhteşem bir günün eşsiz hatırasıyla evinize gideceksiniz!

Akyaka Hakkında Pratik Bilgiler

Akyaka, Türkiye’nin güneybatı turizm beldelerinden birinde tatil yaparken bir günlük gezi (hatta birkaç gün geçirmek için) harikadır. Gece kalmayı planlıyorsanız köyde veya nehir kıyısında güzel butik oteller var. Bölgede yapılacak daha fazla şey için, ilham almak için Türkiye seyahat haritamıza gidin!

Akyaka’da Nerde Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Akyaka, Muğla ilinin Ula ilçesine bağlı bir beldedir Gökova Körfezi’nin en doğu noktasında bulunmaktadır. Marmaris ile Muğla’nın ortasındadır.

Grand Hotel Azmakhan Spa And Wellness

Açık yüzme havuzu ve bir restorana ev sahipliği yapan Hotel Azmakhan Deluxe, Akyaka’da yer almaktadır. Otel, ücretsiz Wi-Fi ve günün 24 saati açık resepsiyon sunmaktadır.

İskelem Otel Akyaka

Tesisimiz Muğla Bölgesi’nin cennet köşelerinden birisi olan Akyaka’da bulunmaktadır. Siz değerli misafirlerimize denize sıfır tesisimizle unutulmaz bir tatil deneyimi sunmak için bekliyoruz.

Shimal Panorama

Shimal Panorama Hotel; sauna, hamam, spor salonu ve masaj hizmetleri içeren 400 m2lik açık havuz ve spa olanakları sunmaktadır. Yuce Dağı’nın panoramik manzarasını sunan tesis, sahile 4 dakikalık sürüş mesafesindedir.

Mervehan Residence Hotel

Toplam 30 oda ile misafirlerine hizmet veren tesisin tüm odalarında; LCD televizyon, banyo, minibar, saç kurutma makinesi, uydu yayını, klima ve kablosuz internet bulunuyor.

Yelken Hotel Akyaka

Yelken Otel’in tüm odalarında balkon, çalışma masası, eşya dolabı, klima ve uydu TV bulunmaktadır. Odalarda yer alan özel banyolar saç kurutma makinesi, havlu ve ücretsiz banyo malzemeleri ile donatılmıştır.

Akyaka Viya Otel

Etkileyici bir doğanın içinde bulunan Akyaka Viya Otel, Akyaka, tatilinizin huzura dönüştüğü yer.Butik Otelimiz 12 ay boyunca misafirlerimizin hizmetindedir.

Gümüş Konak Akyaka

Otelimiz Kadın Azmağı yanında birbirinden harika ev konforunda odaları ile kendinizi evinizde hissettiren atmosferi , huzurlu , sakin ve doğayla iç içe bir tatil geçirmek isteyenler için ideal bir şehirden kaçış noktasıdır.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.
Rize Günübirlik Turlar