Alanya’da Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Alanya Gezi Rehberi -Lebego1.Com

Alanya, kalesinden tutun mağaralarına, hatta birbirinden güzel plajlarından tutun kanyon ve çaylara kadar mutlaka uğranması gereken bölgelerdendir. Ailenizle ya da iyi bir rehber eşliğinde birbirinden özel yapıları ve tarihi eserleri gözlemleyip aynı zamanda da Mavi Bayraklı denizlerini kullanarak tatilin keyfini çıkarabilirsiniz. Alanya çevresinde yapılan araştırmalara göre Alanya’daki ilk yerleşim 20 bin yıl öncesine dayanmaktadır. Alanya, Antalya’nın hem yüz ölçümü açısından hem de turistik açıdan en büyük ilçesidir. Şehir, deniz kıyısında yer alması sebebiyle her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Muğla, Burdur, Isparta, Konya, Karaman ve Mersin gibi illere komşu olan ilçe; sadece konumu ve doğasıyla değil, eğlence hayatı ile de turistlerin yakın markajı altındadır.Alanya’da hava Mart, Nisan aylarından itibaren ısınmaya başlar. Bu aylardan itibaren pek çok turist Alanya’ya gelmektedir ve dolayısıyla Mart-Ekim dönemi arasında Alanya oldukça kalabalıktır. Daha sakin bir seyahat planlıyorsanız Mayıs, Eylül ve Ekim aylarını tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde; nemli ve aşırı sıcak bir hava tercih etmiyorsanız da bu aylar seyahatiniz için daha uygun olacaktır. 2-3 günlük bir seyahat planlayarak Alanya’yı her yönüyle keşfedebilirsiniz. Antik Çağ yapıtlarına, mağaralardan plajlara kadar çok çeşitli seçenekler sunulur. Sahip olduğu coğrafi yapısı, doğal güzellikleri ve tarihi eserlerinden dolayı Türkiye’nin gezilmesi gereken yerlerinden birisidir. Alanya gezilecek yerler açısından son derece zengin bir ilçe olmasıyla birlikte yaz aylarında kusursuz bir tatil için de ziyaretçilerin ilk sırasında yer almaktadır.

Alanya’da Mutlaka Gezilecek Yerler

Türkiye’nin güney sahillerinde bulunan Alanya; muhteşem plajları, tarihi hikayeleri, müzeleri ve gelişmiş eğlence hayatı ile Akdeniz bölgesinde tatil denildiğinde ilk akla gelen yerleri arasında yer alıyor. Alanya’yı bu denli özel kılan rotalarına göz atmaya ne dersiniz?

Sapadere Kanyonu

Sapadere Köyü içerisinde yer alan kanyon, 750 metre uzunluğunda ve 400 metre yüksekliğindedir. Sapadere Çayı’nın çıkışında bulunan kanyonun üzerine çelik destekler yardımıyla yürüyüş yolu yapılmıştır.Kanyon girişinde yer alan mesire alanı, kır gazinosu gibi alanlar da görülmeye değer bir turizm alanı haline gelmiştir. Kanyon girişinden 300 metre ileride bir şelale bulunmaktadır. Bu şelalenin döküldüğü yerde doğal bir havuz oluşumu vardır ve burada yüzmek serbesttir.Özellikle yaz aylarında iyi bir tatil için ideal bölgelerden olan bu kanyon, mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Alanya’da ideal bir açık hava yürüyüşü bu bölgede mevcut olmakla birlikte aynı zamanda o serin sular ve tekne ile gezi keyfi de iç içe olan bir tatile oranla size çok daha iyi gelecektir.Kanyon içerisinde bulunan yürüyüş platformu, ziyaretçilerin kanyon içerisinde daha rahat gezebilmesi için yapılmıştır. Bu platform yapılırken, çevredeki doğal yapıya herhangi bir zarar verilmemiş ve gerektiği takdirde kaldırılabilmektedir.

Dim Mağarası

Alanya’ya bağlı Kestel mevkii üzerinde yer alan mağaranın yaşının 1 milyon yılı aşkın olduğu araştırmalar sonrasında ortaya çıkarılmıştır. Mağara Cebel-i Reis dağının yamacında yer almaktadır. Alanyagezilecek yerler gezinizde mutlaka gezip görmeniz gereken tarihi yapılardan biri konumunda yer almaktadır.Bu mağaranın denizden yüksekliği yaklaşık 232 metredir. 1998 yılında ziyaretçilere açılmıştır. İki ayrı koldan, dağ içerisinde ilerleyen mağaranın kollarından birisi 50 metreyken, diğeri 360 metredir. Dikit ve sarkıtlardan oluşan mağaranın dibinde küçük bir göl bulunmaktadır. Dim Mağarası, özellikle ışıklandırmalarıyla ziyaretçilerini bambaşka bir ortama sürüklüyor. Mağaraya giriş ve çıkışlarda epey merdiven çıkacak olmanız ve içerisinin son derece sıcak olmasından ötürü de yanınızda mutlaka serinlemeniz için sıvı takviyelerini eksik etmemelisiniz.Alanya’ya bağlı Kestel mevkii üzerinde yer alan mağaranın yaşının 1 milyon yılı aşkın olduğu araştırmalar sonrasında ortaya çıkarılmıştır. Mağara Cebel-i Reis dağının yamacında yer almaktadır.Bu mağaranın denizden yüksekliği yaklaşık 232 metredir. 1998 yılında ziyaretçilere açılmıştır. İki ayrı koldan, dağ içerisinde ilerleyen mağaranın kollarından birisi 50 metreyken, diğeri 360 metredir. Dikit ve sarkıtlardan oluşan mağaranın dibinde küçük bir göl bulunmaktadır.

Syedra Antik Kenti

Syedra Antik Kenti, Seki Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Kazı çalışmaları sonucunda elde edilen verilere göre kentin tarihi MÖ 7. yüzyıla dayanır. Varlığını 13. yüzyıla kadar sürdürmüş olan bu kente, halen yapısını yitirmemiş olan anıtsal kapıdan giriş yapılır. Kentin etrafı surlarla çevrilmiş olup, içerisinde doğal su kaynaklarından beslenmeye devam eden sarnıçlar bulunmaktadır.Kentin içinde yer alan vaftiz mağarasında kayaya oyulmuş, o dönemin dini sembolleri bulunmaktadır. Geniş bir alana sahip olan kentin güneydoğusunda sütunlu bir cadde vardır. Bu caddede yer alan sütunların genişliği 10 metre, uzunluğu ise 250 metredir.Caddeyi güneş ışınlarından muhafaza etmek için kuzey bölümü sütunların üzerinde yer alan ahşap bir çatıyla kaplanmıştır. Kentin içerisinde bulunan yazıt kalıntılarından anlaşıldığı üzere, antik kent o dönemdeki önemli spor merkezlerinden biridir.Kent içerisinde tapınak, akropol, agora, konut ve tiyatro gibi tarihi yapılar günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Dönemin Roma İmparatoru Severus’un İsa’dan sonra 194 yılında bu kente gönderdiği teşekkür mektubundan hazırlanmış olan yazıt Alanya Müzesi eserleri arasında sergilenir.

Alara Çayı (Ulugüney Çayı)

Alanya’nın Okurcalar Beldesi’nde yer almaktadır. Orta Toroslar’ın Kuşak ve Akdağ dağlarından doğarak, yaklaşık 62 km uzunlukta yeşil alanların içerisinden geçip Akdeniz’e dökülen bir çaydır. Günümüzde Ulugüney Çayı olarak da bilinmektedir.Çayın geçtiği yer olan Alara mevkii, tarih boyunca pek çok denizci topluma ev sahipliği yapmıştır. Bizanslılar, Osmanlılar ve Selçuklular da dönemlerinde bu alanı İpek Yolu kervanları için duraklama noktası olarak belirlemiştir.Çevresinde balık lokantaları, piknik alanları, yüzme, yürüyüş, balık avı gibi diğer aktiviteler için de alanlar bulunmaktadır.

Kızılkule

Çarşı Mahallesi üzerinde yer alan Kızılkule, 13. yüzyılda yapılmış Akdeniz savunma yapılarının en eşsiz örneklerinden birisidir. Tersaneyi, limanı ve Alanya Kalesi’ni deniz yönünden gelecek her türlü saldırıdan korumak için inşa edilmiştir.Selçuklu Hükümdarı I. Alaadin Keykubat tarafınca, Halepli yapı ustası olarak bilinen Ebu Ali Reha el Kettani’ye inşa ettirilmiştir. Kızılkule, günümüzde olduğu kadar o dönemlerde de heybetli görünüşüyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış, birçok kitapta yer almıştır.Eğimli bir arazi üzerinde olan yapı, ana kaya üzerinde durmaktadır. Kalenin yüksekliği doğu yönünde 33 metreyken, batı yönünde de 30 metredir. Kale duvarlarının alt bölümlerinde dikdörtgen kireç taşları ve klasik sütun gövdeleri kullanılmış, üst bölümlerinde ise kırmızı tuğlalar bulunmaktadır.Yapının dış kuzey duvarında “Allah’a Minnet” yazmaktadır. Bu yazının altında, yerden 10 metre yüksekliğinde Alaaddin Keykubat tarafından adına yazılmış olan ve inşa tarihini Nisan 1226 olarak belirten bir inşa kitabesi bulunmaktadır.

Alanya Seyir Terası

Alanya merkeze 3,5 – 4 km uzaklıkta yer alan Seyir Terası denizden 650 metre yükseklikte sizlere karış karış gezdiğiniz şehri kuş bakışı seyretmenize olanak sunmaktadır. Ulaşımı oldukça kolay olan alanda piknik, park, çay bahçesi ve dinlenme alanları bulunmaktadır. Özellikle sabah kahvaltıları için manzaralı alanlar tercih edilmektedir. Geceleri ise Alanya’nın eşsiz manzarasına şahit olabilir, tersanenin ihtişamını seyredebilirsiniz.Alanya Keykubat Bulvarı’nda tabelası bulunan yola saptıktan sonda düz ilerleyip ilk sağdan çift yola dönerek 3 km sonrasında kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Sealanya Dolphinpark Seapark

Alanya’nın Türkler beldesi mevkiinde yer alan Sealanya Dolphinpark, sizlere eğlenceli ve keyifli bir zaman geçirme fırsatı sunmaktadır.Sevdikleriniz ve aileniz ile birlikte gelip su parkında harika vakit geçirebilir, yunus balıklarının şovlarını izleyebilir, yunuslar ile yüzebilir, fok şovlarını izleyip onlarla yüzebilir, yunus terapilerine katılabilirsiniz.

Alanya Arkeoloji Müzesi

Alanya, Saray Mahallesi üzerinde yer alan bu arkeoloji müzesi, son yıllarda yapılan restorasyon çalışmaları ile yenilenmiştir. 2. yüzyıldan günümüze kadar çok iyi korunmuş, 52 cm yüksekliğindeki bronz Herakles Heykeli, müzenin simgesi haline gelmiştir. Müzenin bahçesinde açık teşhir bulunmaktadır. Bu teşhir alanında bölgeye özgü ostotekler ile Roma dönemi nekropelleri sergilenmektedir.Ostotekler (kemik-kül muhafaza kutusu) müzenin sahip olduğu koleksiyonun önemli bir kısmını oluşturur. Bahçe içerisinde Osmanlı, Selçuklu ve Cumhuriyet’in ilk dönemlerine ait İslami mezar taşları da bulunmaktadır.Roma döneminden kalan sütun başlıkları ve İslami dönem yazıtları da sergilenmektedir. Bahçe içerisindeki serginin diğer bir kısmında ise Roma döneminden kalan zeytinyağı üretiminde ve tarımın belirli alanlarında kullanılmış aletlerinin sergilendiği “tarım köşesi” bulunmaktadır.

Alanya Kalesi

Kurulduğu dönemden günümüze kadar en iyi şekilde korunmuş Ortaçağ kalelerinden birisidir. Kale etrafındaki surların uzunluğu yaklaşık 6,5 kilometredir. Surlar üzerinde 140 burç vardır. Surların başlangıcı Kızılkule’de olup, planlı olarak Ehdemek, İçkale, Adam Atacağı, Cilvarda Burnu, Arap Evliyası ve Esat Burcuna kadar inerek Tophane ve Tersane’yi geçtikten sonra başladığı yer olan Kızılkule’de son bulmaktadır.Kalenin ilk iskânı Helenistik Döneme kadar inmekte olup, gerçek anlamda Selçuklu İmparatorluğu döneminde anıtsal bir kale olarak kullanılmıştır. Bölgede popüler olan akşam gezilerinde hava almak için farklı bir yer olarak bu tarihi yapı dikkat çekiyor. Yarımadanın batı kesiminde yer alan bu tarihi mekanın denizden yüksekliği 250 metredir. İçkale’nin orta bölümünde bir şapel bulunmaktadır. Kalenin yapısı yonca planlıdır. Bu yapı Alaaddin Keykubat tarafından inşa ettirilmiştir.

Damlataş Mağarası

Damlataş Mağarası, Alanya’ya bağlı Çarşı Mahallesi üzerinde yer alır. Oluşum süreci çok eskilere dayanan bu mağaranın birçok astım hastasını iyileştirdiğine inanılmış olup, bu inanışla ilgili neredeyse kanıtlanmış bir gerçek olarak kabul edilmiştir. Damlataş Mağarası, o dönemde ”şifa mağarası” olarak da anılmaktadır.Mağara 1948 yılında, Alanya İskelesi inşası sırasında işçilerin kayaları dinamitler aracılığıyla patlatmaları esnasında bulunmuştur. Mağarayı bulan işçiler, mağara içerisine girdiklerinde pek çok dikit ve sarkıt ile karşılaşmışlardır. Yaklaşık 200 metrekarelik bir alanı kaplayan mağaranın derinliği de 15 metre olarak bilinmektedir. Mağaranın orta kısmına geçebilmek için 50 metrelik bir geçitten ilerlenmesi gereklidir. İç ısısı mevsimlere göre değişkenlik gösterip, içerisi devamlı olarak 22 derecede kalmaktadır. Damlataş Mağarası’na geldiğiniz zaman mutlaka gezilecek yerler arasına Fosforlu Mağara da görülmesi gereken yerler arasındadır. Bu bölgedeki üçüncü mağara olan Fosforlu Mağara, ufak bir kayık eşliğinde içerisine girilerek gezilebilen oldukça hoş bir yapıya sahiptir.Damlataş Mağarası, ouml;zellikle turizme yaptığı katkılarla birlikte Türkiye’nin turizme açılan ilk mağarası olarak da ayrı bir ouml;neme sahiptir. Alanya gezilecek yerler düşünüldüğünde yerli ve yabancı tüm turistlerin uğrak bölgesi olarak da ifade etmek mümkündür. Alanya gezilecek yerler listenizde ilk sıraya koymanız gereken bu bölge, aynı zamanda Damlataş Plajı ve Kleopatra Plajı ile aynı alanda bulunduğu için yürüyüş mesafesi içerisinde her bölgeyi gezip görmeniz mümkün olacaktır. Her iki plaj da mavi bayrak özelliğine sahiptir.

Alanya Günübirlik Gezilecek Yerler

Alanya Antalya’nın en turistik ilçelerinden biridir. Ancak Alanya gezisinde daha farklı yerler de görmek isteyenler yakın ilçelerdeki turistik yerlere günübirlik olarak gidebilmektedir.Günübirlik eğlenceleriniz için uygun fiyatları ile sizi mutlu edecek oteller için Antalya otelleri sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.

İotape Antik Kenti

İotape Antik Kenti Alanya’nın merkezine yaklaşık 49 km uzaklıkta, eski Gazipaşa karayolu üzerinde yer almaktadır. Antik kentin adı Kommagene Kralı 4. Antiochus’un eşi İotape’den gelmektedir. İotape’nin kalıntıları Roma ve Bizans özelliklerini taşımaktadır. Ancak yapılar günümüze kadar birçok doğal afet ve savaş geçirdiği için tahrip olmuş durumdadır.

Delikdeniz Kral Koyu

Gazipaşa ile Alanya arasında yer alan Delikdeniz Kral Koyu Alanya’nın merkezine yaklaşık 67 km uzaklıktadır. Birçok doğal güzelliği bünyesinde barındırmaktadır. Fakat koylara gidip gelirken araç kullanılamamaktadır. Bundan dolayı daha çok macera severler ve doğa manzarası tutkunu olan fotoğrafçıların ziyaret alanıdır. Denizin zemini hafif taşlı durumdadır. Ancak turkuaz rengi ve ağaçların yeşilliği görülmeye değerdir.

Seleykia (Etenna) Antik Kenti

Seleykia (Etenna) Antik Kenti Manavgat’ın dikkat çekici yerlerinden biridir. Alanya’nın merkezine yaklaşık 90 km uzaklığında olmasından kaynaklı günübirlik gezilecek yerlerden biridir. Yerli halk bu antik kentin yakınında bulunan anıt mezar ve bazilika tarzı tarihi kalıntılardan kaynaklı Dedekalesi adını vermiştir.

Alara Kalesi

Selçuklular döneminde inşa edilmiş olan Alara Kalesi, yaklaşık olarak 1230’lu yıllara kadar dayanmaktadır. Alara Kalesi’ni diğer kalelerden ayıran en önemli özellik ulaşılması gerçekten güç bir konumda olması. Bölgenin epey yüksekte oluşu ve devlet tarafından da ören yeri olarak düzenlenmesiyle, ziyaretçilere özel açılan bir hizmet söz konusu değildir. Haliyle bu kaleyi görmek isteyenler kendi çabalarıyla gidip ziyaret edebilirler.Turistlerin pek rağbet göstermediği bu kaleye ulaşmak isterseniz; mutlaka çalılara, yaban otlarına ve yıkıntılara dikkat etmelisiniz. Muhteşem bir manzarası olsa da ulaşımı oldukça zor olduğu için pek tercih edilmeyen bu kalenin Antalya Merkez’e uzaklığı ise yaklaşık 35 kilometredir.

Dim Çayı

Akdeniz’in en sakin noktalarından biri olan Dim Çayı, huzurlu bir ortam isteyen turistler için son derece ideal bir yerdir. Çevresinde bulunan restoranlar ve çay bahçeleri de zamanınızı geçirmeniz ve güzel bir hizmet alabilmeniz için de oldukça idealdir.Dim Çayı, hem muhteşem mağaralara hem de güzel bir denize ev sahipliği yapmaktadır.Alanya gezecek yerler açısından epey seçenek sunsa da bu gibi yerli ve yabancı turistler tarafından pek tercih edilmeyen yerlerin de keşfedilmesi oldukça önem arz etmekte. Turistlerin pek tercih etmemesinin sebebi, çevresinde bulunan barajın bu konuda bölgeye dezavantaj sağlaması olarak görülmekte. Ancak bölgenin oldukça yüksek bir konumda olmasından ötürü ekstrem sporlara da oldukça elverişlidir. Özellikle rafting, bu bölgenin en çok tercih edilen aktivitelerinden biri olarak göze çarpmaktadır.

Kleopatra ve Damlataş Plajı

Her iki plajda Antalya’nın Alanya ilçesinde yer almaktadır. Yan yana olan bu iki plaj, Alanya gezilecek yerler listenizde özellikle deniz ve kum faktörleri göz önüne alındığında en üst sıralarda yer almalıdır.Kleopatra Plajıismini Mısır Kraliçesi Kleopatra’dan almıştır. Tarihi MÖ60’lı yıllara kadar uzanmaktadır. Yaklaşık olarak 2 km uzunluğa sahip olan bu plaj, Mavi Bayrak özelliğine de sahiptir. Kleopatra Plajı, halk plajı statüsünde olmasa da girişte herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Yalnızca şezlong ve şemsiye gibi talepleriniz olduğu zaman 25 ile 40 TL arasında ödemeler yapmanız gerekiyor. Antalya merkezden 100 km, Alanya merkezden ise sadece 2 km uzaklıktadır. Antalya’dan şehir içi otobüsleriyle ulaşım bir hayli kolaydır.Damlataş Plajı, Damlataş Mağarası’nın hemen önünde yer almaktadır. Mavi Bayraklı bir plaj olan ve denizi gerçekten ziyaretçileri tarafından beğenilmiş bu plajın herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor. Her iki plajda da birçok işletme bulunduğu için, haliyle şezlong ve şemsiye fiyatları da buna göre değişim gösteriyor.

Sapadere Kanyonu

Sapadere Kanyonu, doğal güzellikleri ve muhteşem manzarasıyla büyüleyici bir özelliğe sahiptir. Sadece kanyon değil, henüz kanyona ulaşmadan o bölgeye gidene kadar ki Sapadere yolu bile bir o kadar güzel manzaraya sahiptir. Alanya gezilecek yerler arasında doğal güzellikler bakımından bir numaralı adres diye ifade edilebilir.Antalya merkeze yaklaşık 1 saatlik mesafede olan kanyona özel turlar da düzenlenmektedir. Bu bölgeye tarifeli sefer olmadığından ötürü ya özel aracınızla ya da özel turlar eşliğinde ziyaretleriniz söz konusu olmaktadır.

Manavgat Şelalesi

Manavgat Şelalesi Antalya’nın Manavgat ilçesindedir. Türkiye’nin en önemli şelalelerinden biridir. Şehrin gürültüsü ve karmaşasından uzak noktada bulunan şelale günübirlik gezinti için uygun rotadır. Şelalede rafting, araçla safari, doğa fotoğrafı çekimi vs. gibi aktiviteler yapılmaktadır. Ayrıca şelale çevresinde bulunan lokanta ve kafelerde bir şeyler yiyip içmek de mümkündür.Antalya’ya uğradığınızda mutlaka gidilmesi gereken yerler için Antalya Gezi Rehberi sayfamızı göz gezdirebilirsiniz.

Side Antik Kenti

Side Antik Kent Kalıntıları Side Antik Kent Kalıntıları Side Antik Kenti Antalya’nın Manavgat ilçesinde, Alanya’nın merkezine yaklaşık 65 km uzaklıkta Side’de bulunmaktadır. Antik dönemden günümüze dek kalmayı başaran Side Antik Kenti, Pamfilya’nın en önemli liman kentine hakim bir noktada kurulmuştur. Helenistik Döneme kadar birçok kez el değiştiren kentin ticaretin en önemli noktalarından biri olması ve liman kenti olarak sayılması şehri değerli kılan unsurlardan biri olmuştur. Bünyesinde yer alan Apollon Tapınağı, Antik Tiyatro ve Side Müzesi ile tarihe ışık tutmaktadır. Alanya’da günübirlik gezilerde eşsiz bir rotadır.Binlerce yıllık tarihi yerler ile sizi geçmişe götürecek yerler için Alanya Gezi Rehberi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Selinus Antik Kenti

Selinus Antik Kenti Antalya ile Mersin arasındaki karayolu üzerinde, Alanya’nın merkezine yaklaşık 47 km uzaklıkta, Gazipaşa ilçesine yakın konumdadır. Antik Çağ’dan günümüze kadar kalmayı başarabilmiş olan Selinus dağlık olan Kilikya Bölgesi’nin en önemli bölgesi olarak görülmekte idi. Antik Kent içerisinde hamamlar, agoralar, Selçuklu Köşkü ile nekropol alanı yer almaktadır.

Alanya’daki Festivaller

-Uluslararası Turizm ve Sanat Festivali (Mayıs)
-Uluslararası Caz Günleri (Eylül)
-Uluslararası Alanya Triatlonu (Ekim)
-Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turnuvası (Ekim)

Alanya’da Ne, Nerede Yenir?

Türkiye’nin en popüler rotaları arasında yer alan Alanya’da hem geleneksel Türk mutfağından hem de dünya mutfağından seçkin lezzetler tercih edebilirsiniz. Restoran ve kafe sayısı oldukça yüksek olan ilçede, aradığınız her lezzeti kolaylıkla bulabilirsiniz.

Deniz Mahsülleri: Merlot Food, Mahperi Restraurant
Biftek Restoran: Mezze Gril Ocakbaşı Restauran, Olivia Gourment Restaurant
İskender-Döner: Şehzade İskender Evi
Fast Food: Enjoy Burger House, Dag Fast Food

Alanya’da Ne, Nereden Alınır?

Alanya‘nın merkezinde alışveriş yapabileceğiniz pek çok marka ve mağaza bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Alanyum AVM’de de ihtiyacınız olan ürünlere ulaşabilmeniz mümkündür. Ancak Alanya’nın en meşhur alışveriş yeri merkezdeki çarşıdır.Bu çarşıda hediyelik eşyadan bitkisel ürünlere, ayakkabıdan kıyafete kadar pek çok ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bu pazarda; turunç kabuğu reçeli gibi bölgeye özgü lezzetlerden de satın alabilirsiniz.

Alanya’da Gece Hayatı

Alanya gece hayatını sevenler için oldukça ideal bir şehirdir. Şehirde pek çok bar, pub ve diskoya rastlayabilmek mümkündür. Alanya’da en meşhur eğlence mekânları Havana Club, Carisma Bar, Las Vegas Bar, Harry’s Pub şeklindedir. Alanya’da her tarz eğlence mekânı bulunduğu için akşam için alternatif programlar oluşturabilirsiniz.

Alanya Ulaşım

Alanya, şehir içi ulaşım konusunda zorluk yaşamayacağınız bir şehir. Gitmek istediğiniz yere genellikle tek bir otobüs kullanarak gidebilmeniz mümkündür. Alanya’da otobüslerin merkeze ulaşmak için kullandıkları iki yol bulunmaktadır. Bu yollar sahil yolu ve 50 metrelik yol olarak adlandırılır. Sahil yolundan 1 ve 101 hatlı otobüslere binerek şehir merkezine ya da şehir merkezinden dilediğiniz semte ulaşabilirsiniz. 50 metrelik yoldan ise 2, 202, 3 ve 10 numaralı otobüslere binebilir ve ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Alanya turistik bir şehir olduğu için otobüslerde kart zorunluluğu bulunmamaktadır; ancak Antalya Kart adı verilen ulaşım kartını edinerek şehir içi ulaşımı daha hesaplı hale getirebilirsiniz. Daha konforlu bir seyahat deneyimi yaşamak isterseniz araç kiralama seçeneğini kullanabilirsiniz.

Alanya’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Alanya popüler turistik rotalar arasında yer aldığı için şehirde genellikle lüks oteller bulunmaktadır. Bu lüks otellerin yanı sıra her bütçeye uygun hostel ve pansiyonlar da tercih edilen konaklama seçenekleri arasındadır.Turistlerin en sık tercih ettiği bölgeler Konaklı, Okurcalar ve Avsallar bölgeleridir. Alanya’da yüzlerce otel bulunmaktadır. Bu otellerden bütçeniz ve beklentinize en uygun olanı seçebilir ve tatilinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Diamond Hill Resort Hotel

Şehir merkezi 5.4 km mesafede, Otel Kızıl Kule yakınında uygun bir konaklama imkanı sağlamakta olup, buhar banyoları, hamam, masaj ile misafirlerini şımartmaktadır.

Gardenia Otel

Şehir merkezi 1000 m mesafedeAlanya Aquapark 400 m mesafede, Bu konforlu otelin odaları denize bakmakta ve bünyesinde açık havuz da bulunmaktadır.

Palmiye Beach Hotel

Şehir merkezi 1.4 km mesafedeAlanya Otogarı 800 m mesafede, Alanya şehir merkezine yürüyerek 30 dakikalık mesafede yer alan bu otel, kütüphane, snooker masaları sunmaktadır.

Hotel Grand Kaptan

Şehir merkezi 5.0 km mesafedeAlanya Milli Egemenlik Stadyumu 1.8 km mesafede, Deniz manzaralı bu geleneksel otel, Spa Alanya de dahil olmak üzere Alanya şehrinin turistik yerlerine yakındır.

Sirius Deluxe Hotel

Şehir merkezi 20.2 km mesafede, Kapalı havuza ve deniz manzarasına sahip tesis, konuklarına İtalyan yemeklerinin tadını çıkarma ve Alanya şehrindeki konumundan yararlanma imkanı sunmaktadır.

First Class Hotel

Şehir merkezi 14.2 km mesafede, Kapalı restoranda servis edilen yöresel mutfağının sırlarını keşfetmeden önce, buharlı hamam, hamam, masaj ile kendinizi şımartabilirsiniz ya da yüzme havuzuna serinletici bir dalış yapabilirsiniz.

Kaila Beach Hotel All Inclusive

Şehir merkezi 4.4 km mesafedeAlanya Milli Egemenlik Stadyumu 1.2 km mesafede, Spa merkezi, Türk hamamı ile birlikte 216 sigara içilmeyen odaya sahip olan otel, Alanya şehrinin merkezinde uygun konuma sahiptir.

Kahya Hotel

Şehir merkezi 900 m mesafedeAlanya Aquapark 300 m mesafede, Alanya merkezinde, Spa Alanya yakınında ve Damlataş Mağarası’a yürüme mesafesinde yer alan bu 247 odalı tesiste su parkı, kapalı havuz, kütüphane bulunmaktadır.

My Home Resort Hotel

Şehir merkezi 20.8 km mesafede, Şehrin plaj bölgesinde yer alan otel, buhar banyoları, hamam, masaj ile birlikte sigara içilmeyen odalar sunmaktadır.

Ananas Hotel

Şehir merkezi 3.0 km mesafedeAlanya Milli Egemenlik Stadyumu 400 m mesafede, Alanya şehrinin merkezinde Alanya Kalesi’a yakın bir konumda yer alan bu otel, 241 oda sunmaktadır.

Hotel Kaptan

Şehir merkezi 700 m mesafedeAlanya Kızıl Kule 300 m mesafede, Burada konuklar 24 saat açık restoranda yemeklerin tadını çıkarabilir ve panoramik deniz manzarasını izleyebilir.

Panorama Hotel

Şehir merkezi 1.1 km mesafedeAlanya Belediyesi 500 m mesafede, Bu Akdeniz mimarisi tarzı tesis büyük havuza ve deniz manzarasına sahiptir.

Alanya Beach Hotel

Şehir merkezi 1.8 km mesafedeAlanya Devlet Hastanesi 500 m mesafede, Alanya Kalesi yakınında yer alan bu otel, deniz manzaralıdır ve 24 saat açık restorana sahiptir.

Alanya Buyuk Hotel

Şehir merkezi 1.1 km mesafedeAlanya Hükümet Konağı 500 m mesafede, 1976 yılından beri faaliyette bulunan çekici otelde çocuklu konuklara bebek karyolaları, oyun odası ve kapalı restoran sunulmaktadır.

Monte Carlo Hotel

Şehir merkezi 3.7 km mesafedeAlanya Milli Egemenlik Stadyumu 400 m mesafede, Alanya şehrinin merkezinde yer alan bu otel, voleybol, golf, bocce sunmaktadır.

Kırbıyık Resort Hotel

Şehir merkezi 14.9 km mesafede, Spa Alanya’a 12 km uzaklıktaki eğlence bölgesinde yer alan tesis bünyesinde mevsimlik açık havuz vardır.

Green Garden Resort Hotel

Şehir merkezi 3.6 km mesafedeAlanya Milli Egemenlik Stadyumu 300 m mesafede, 2014 yılından açılmış bu konaklama Alanyum Alışveriş ve Eğlence Merkezi’a yakın misafirlere ful servis restoranda yemek yemeyi ve açık havuzun tadını çıkarmayı önerir.

Blue Sky Hotel

Şehir merkezi 3.1 km mesafedeAlanya Milli Egemenlik Stadyumu 200 m mesafede, Otel Alanya Deniz Feneri yakınında uygun bir konaklama imkanı sağlamakta olup, buharlı hamam, Türk hamamı, hamam ile misafirlerini şımartmaktadır.

Mesut Hotel

Şehir merkezi 3.8 km mesafedeAlanya Milli Egemenlik Stadyumu 600 m mesafede, Turistik bir bölgede yer alan ve Akdeniz manzaralı otel 131 oda ve özel yüzme havuzu ile her ihtiyacınızı karşılamayı amaçlıyor.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.