Almatı’de Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Almatı Gezi Rehberi - Lebego1.Com

Almatı 2 milyon nüfusuyla da en kalabalık şehirlerinden biridir. Sanat, ekonomi, kültür başta olmak üzere birçok alanda ülkenin başkenti diyebileceğimiz şehir, özellikle de bilim ve eğitim alanında çok gelişmiştir. Bu sebepten genç nüfusun yoğunlukta olduğu Almatı’da pek çok renkli gezi noktası, eğlenceli gece hayatı ve zincir restoranlar yer alır. Almatı’da karasal iklim hüküm sürüyor. Ülkenin diğer şehirlerine göre daha ılıman bir iklime sahip olan kente yılın hemen her mevsimi gidilebilir.Ancak kışı çok sevmiyorsanız nisan ile ağustos ayları arası Almatı’yı ziyaret etmeniz için en uygun dönemdir. Şehri gezmek için 2 gün yeterlidir.Kazakistan’ın güneydoğusunda bulunan şehirle ilgili ilk bilgiler Bronz Çağı’na dayanır. Konumu itibariyle her zaman merkez konumunda olan Almatı, uzun yıllar boyunca İpek Yolu’nun en önemli duraklarından birisi olmuştur. Kazakistan’ın başkenti olan Almatı, unvanını Nur Sultan’a kaptırsa da hala pek çok konuda ülkenin merkezi olma özelliğini koruyor.Birçok kayak merkezi, yeşil alan ve dağlarla çevrili şehir tüm doğa güzelliklerinin yanı sıra modern mimarisi ve sempatik halkıyla da oldukça seviliyor.

Almatı’da Mutlaka Gezilecek Yerler

Uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapan şehir; ekonomi, ticaret ve kültür açısından oldukça gelişmiştir. Kendine özgü doğal güzellikleri ve köklü geçmişi ile her yıl binlerce misafir ağırlayan Almatı’da mutlaka görülmesi gereken yerler: Büyük Almatı gölü, Almatı şehrine tatlı su sağlayan rezervuarlardan biridir. Büyük Almati Gölü, Ili Alatau Milli Parkı ortasında deniz seviyesinden 8 bin fit yükseklikte, kanyonun üzerinde yükselen üç tepe çevrilmiş doğal bir tatlı su gölü. Gölün dergi kapaklarına konu olan rengi, yılın zamanına bağlı olarak değişir, ancak Eylül ve Ekim başında en parlak ve en güzel turkuaz bekler. Göl, eriyen kar nedeniyle bahar aylarında daha sütlü mavi bir renk alır. Göl, Almatı şehrine çok yakın bir konumda ve yarım gününüzü ayırarak keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Kasteev Art Museum

Kazak, Rus ve Batı Avrupa sanatıyla en üst düzey modern Kazak el sanatlarının bulunduğu müze olan Kazak Sanat Müzesi, ülkenin en iyi sanat koleksiyonuna sahip müzedir. Müze içerisinde Kazakça ve Rusça’ya nazaran birçok İngilizce argümanda bulunuyor. Sanat Müzesi’nin en önemli özelliği Abylkhan Kasteev’in (1904-1973) büyük resim koleksiyonuna ev sahipliği yapmasıdır.Şu anda, Kazakistan Cumhuriyeti A.Kasteyev Devlet Sanat Müzesi, ülkenin en büyük sanat müzesi ve ülkenin önde gelen araştırma, kültür ve eğitim güzel sanatlar merkezi olarak gösterilir. Müzenin değerli koleksiyonu Kazakistan, Avrupa ve Asya’nın sanatsal kültürüne dair geniş bir perspektif sunar. Eski ustalar ve çağdaş sanat sanatçıları tarafından 25 binden fazla sanat nesnesi içerir.

The Museum Of Rare Books

Almatı’da devlet tarafından kurulan bir müze olan Nadir Kitaplar Müzesi, 2010 yılında kurulmuş. Müze Fonu, ulusal ve yabancı eski el yazmasından el yazması ve eski kitaplara 18. yüzyıldan önce yayınlanmış 500’den fazla nadide kitabı içermektedir.Arap, Latin ve Kiril alfabesi kullanılarak yazılmış ve 18-19. yüzyıllardan 20. yüzyıla kadar kronolojik olarak kapsayan dönem; ve hepsi tarihi, kültürel ve bilimsel öneme sahip. Müze, kendine özgü baskılar örneğinde, bir kitabın ilk el yazmalarından modern baskı sanatının örneklerine kadar uzanan yolunu, herkesin ruhani kültürünün en değerli anıtı olan kitaba sevgi ve saygının geliştirilmesi ile göstermek gibi bir görev üstleniyor.

Shymbulak

Almatı’yı kışın ziyaret ediyor ve kayak sporuna düşkünseniz ilk aklınıza gelecek adres Shymbulak olmalıdır. Kazakistan’da kayak yapmak için en iyi ve en popüler yer olan kayak merkezi, aynı zamanda Orta Asya’nın en büyük ve en modern kayak merkezidir. Almatı’daki Çok çeşitli pistler, her seviyedeki kayakçı ve snowboardcu için birçok fırsat sunan bir merkez. Buradaki dağlar oldukça yüksek olduğundan, Shymbulak’taki kayak pistleri karlarını oldukça iyi korur.Almatı’daki kış sporları sezonu genellikle Kasım sonu Aralık başında başlar. Mevsime ve kar yağışına bağlı olarak da Mart sonuna kadar devam eder. Kayak merkezinde iyi organize edilmiş teleferikler sayesinde zirveye kadar çıkabiliyorsunuz. Tesis içerisinde yer alan kafe ve restoranlarda birçok ihtiyacınıza yanıt verecek cinsten. Dilerseniz kar kıyafetleri ve kayak ekipmanlarını kiralayabileceğiniz, kulüplerde bulunuyor.

Kazakistan Merkez Devlet Müzesi

Kazakistan Cumhuriyeti Merkez Devlet Müzesi, sadece Kazakistan’ın değil aynı zamanda Orta Asya bölgesindeki en eski ve en büyük müzelerden biridir. Müze koleksiyonlarının oluşturulması, 1830’lu yıllarda Rusya’da başlamış. Şuanda müzede yer alan koleksiyon 300 bin parçadan oluşuyor. CSM RK’nın büyük bir kısmı Kazakistan’ın doğal tarihiyle ilgili koleksiyon; antropolojik, arkeolojik ve etnografik koleksiyonlar; foto belgesel malzemeler; nadir kitap ve el yazmaları koleksiyonu; nümismatik toplama; porselen ve seramikleri içeriyor.

Golden Warrior Monument

Almatı’nın en meşhur buluşma noktası olan Cumhuriyet Meydanı’nda yer alan anıt, 28 metre uzunluğundaki sütunun üzerinde yer alan simgesel bir yapı.Tabanında Adaçayı (Cennet), Anne’yi (Dünya) ve aygırdaki iki çocuğu içeren bir heykel kompleksi var. Kazakların atasözü “Anavatan bir aile ile başlar” sözü de yer alıyor. Almatı’da mutlaka yolunuzun düşeceği Cumhuriyet Meydanı’nda yer alan anıtı görmemeniz mümkün değil. Kazakistan’ın bağımsızlığı temsil eden Golden Warrior Anıtı şehrin simgesel yapılarından biri haline gelmiştir.

Museum of Kazakh Musical Instruments

Almatı Müzik Enstrümanları Müzesi, sadece müziğe düşkün olanlar için değil, aynı zamanda Kazakistan’ın tarihi ve kültürel geleneklerini merak eden herkes için heyecan verici bir deneyim sunuyor.Kazakistan kültür anıtı olarak açılan Halk Enstrümanları Müzesi, 2013 yılında kuruldu. Kazak kültürünü yansıtan desenler ve renklerle boyanan müze binası, geçen yüzyılın başlarındaki ahşap mimarinin ilginç bir örneğidir.1908 yılında inşa edilen bina şehrin en orjinal müzesine ev sahipliği yapmaktadır. Müziği seven, müzik işinin içinde olanlar için son derece anlamlı ve keyifli bir yerdir.

Medeo

Kazakistan, Almatı’nın hemen dışındaki ormanlık bir dağ vadisinde yer alan Medeu, dünyanın en yüksek olimpik kayak pateni pistidir. Deniz seviyesinden 1,691 metre yükseklikte bulunan Medeu, ilk olarak 1949 yılında inşa edilmiş. 10.500 metrekarelik buzdan oluşan tesis, 1951 yılında açıldığından SSCB’nin dağılmasına kadar dünyanın en hızlı paten alanlarından biriydi.

Kok Tobe

Yerden 1100 metre yükseklikte yer alan ve Almatı şehrinin en yüksek noktası Kok Tobe zirvesi, şehrin panoramik manzarasını seyretmek için gidebileceğiniz bir yer. Tepede manzaranın yanı sıra şehrin hemen her noktasından görülen TV kulesi, Blue Hill isimli küçük bir eğlence parkı ve çeşitli anıtlar yer alıyor. Şehirden teleferik yolculuğu ile Kok-tobe Tepesi’ne ulaşım; hem keyifli bir yolculuk hem de Hotel Kazakistan’ın yakınında bulunan çevredeki dağların manzarasını görmek için iyi bir tercih olacaktır.Teleferik aynı zamanda Almatı’nın en eski bölgelerinden bazılarına da ulaşım sağlar. Bu yolculuk sırasında meyve bahçelerini görmek keyifli olacaktır. Çocuklarınız ile ziyaret ediyorsanız, tepede onlar için ayrılmış küçük bir hayvanat bahçesi ve oyun alanı da yer alıyor.

Kok-Zhaylyau

Ile-Alatau Milli Parkı’nda yer alan büyük bir açık plato olan Kok Zhailau, doğa sevgisi olan turistlerin mutlaka uğradığı huzur verici noktalardan biri. 2 bin 250 metre yükseklikte yer alan plato, merkeze 2 saatlik bir yürüyüş mesafesinde yer alıyor.Temiz havayla yeşil bir doğa mekanı olan Kok Zhailau, Almatı bölgesinde gözde bir yürüyüş / kamp yeri haline geldi: şehir merkezinden trekking başlangıç ??noktasına arabayla sadece 30 dakika var. En popüler yürüyüş rotası Kok Zhailau geçişinin üzerinde… Maloalmatinsky’den Büyük Almatı vadisine kadar, bisiklet, Kumbel tepe tırmanışı ve kayak turu gibi diğer aktiviteler burada kolayca yapılabilir.

Butakovskiy Şelalesi

Butakovskiy Şelalesi, Butakovskoe Boğazı’ndaki Almatı yakınlarında yer alan muazzam bir şelale. Almatı gezi programınıza eklemek için mükemmel bir yer diyebiliriz. Şelaleye ulaşmak için, patikalardan 2 saatlik bir yürüyüşe çıkmanız gerekiyor. Ancak yürüyüşün sonunda karşılaştığınız görüntü tüm zahmete değiyor diyebiliriz. Kaybolmamanızı umuyoruz. Şelale 25-30 metre yükseklikten bırakıyor buz gibi sularını. Aynı zamanda bölgede aslında iki şelale var. Butakovskiy Şelalesi olarak bilinen meşhur şelale neredeyse ormanın sonunda yer alırken, daha küçük olan ilk şelale 1 saat 30 dakikalık yürüyüş mesafesinde.

Furmanov Peak

Almatı’da 1 gününüzü ayırarak doğayla iç içe huzurlu bir gün geçirmek isterseniz bizim favorimiz Furmanov Peak. Zaten şehirden turların düzenlendiği popüler bir gezi noktası burası. Furmanov zirvesi, bir yürüyüş yeri olarak yerel halk için en popüler yerdir. Turistik dönemde ise yoğunluk oluştuğunu gözlemleyebilirsiniz. Yüksekliği sadece 3 bin 200 metre olmasına rağmen bu yüksekliği hafife almayın deriz. Şüphe bırakmayan özelliği ise sıfır çığ tehlikesi olması ve her yaştan insana hitap ediyor olması.Zirveye ulaştığınızda önünüze çıkan manzaranın sizi büyüleyeceğinden emin olabilirsiniz.

Almatı Central Park

Gorky Park olarak da bilinen Central Park, Almatı’nın en popüler parklarından biri. Hem yürüyüş hem de çocukları eğlendirmekiçin iyi bir dinlenme alanı. 100 dönümlük bir arazi üzerinde yer alan, Parkın konumu, Almatı’nın merkezinde, Yeşil Çarşı’ya ve Panfilov Parkı’na yakındır . Gorki Parkı, Rus yazar Maxim Gorky’e adanmış.Şehrin en iyi ve popüler buluşma noktası bu park.. Yiyecek bir şeyler bulmaya, manzaranın tadını çıkarmaya, dinlenmeye, eğlenmeye ve biraz temiz hava almaya zaman ayırmak isterseniz sizin için bir cennet diyebiliriz.. 1856 yılında kurulan park Sovyetler Birliği’nin en iyi parkı olarak gösterilmiş. Gorki Parkı veya Central Park veya Gorki Merkez Kültür ve Dinlenme Parkı olarak bilinen parkın Almatı halkının da favorisi olduğunu belirtelim.

Ile-Alatau National Park

Ile-Alatau Milli Parkı, Almatı’nın güneyindeki Trans-Ile Alatau dağlarında bulunan muhteşem bir doğal cennet. 1966 yılında kurulan park, 300 farklı türde yaban hayvana ve nesli tükenmekte olan kar leoparına ev sahipliği yapıyor. Milli Park’ta sizi ormanlık alanlardan ve dağ çayırlarından güzel şelaleler, buzullar ve göllere doğru götürecek birçok yürüyüş parkuru var.Şehrin kalabalığından bir süreliğine uzaklaşmak ve trekking yapmak için muhteşem bir adres. Dünyanın en büyük açık hava buz pateni sıralaması Medeu ve Orta Asya’nın en iyi kayak merkezi Shymbulak gibi zirvelerde Ile-Alatau Milli Parkı’nın kenarında yer almaktadır. Her ikisi de Kasım’dan Mart’a kadar açıktır ve yerel kış sporu sevenler için çok popüler yerlerdir.

First President Park

Başkan Parkı, Kazakistan Birinci Başkanı’na adanarak 2011 yılında açıldı. Park, Bostandyk bölgesindeki Navoi Caddesi ile Al-Farabi Caddesi’nin kesiştiği noktada yer alıyor. 73 dönümlük oldukça büyük bir alan üzerinde yer alması ve ihtişamlı yapıları sebebiyle Almatı sakinleri ve turistleri arasında en gözde yerlerden biri haline gelmiş.Konser, resimlerde gösterilen yarım daire biçimli kolonlu büyük duvarın önünde yapılır. Amfitiyatro atmosferi arkadaki çeşmeler ve su özellikleri ile vurgulanmaktadır. I. Başkan Parkı’nı bir uçtan bir uca gezmek isterseniz 1.5 kilometre yürümeniz gerektiğini belirtelim. Parkta uzun zaman geçirmeyi düşünüyorsanız içerisinde kafeterya bulunmuyor. Pek çok kişi yanında yiyecek ve içecek getirerek, çimlerde piknik yapar.

Almatı Botanik Bahçesi

Alatau Dağları’nın gölgesinde muhteşem bir bahçe olan Almatı Botanik Bahçesi, kartpostal görünümüyle görenleri kendine hayran bırakıyor. Botanik Bahçe, eşsiz bir deneyim sunan uzun ve etkileyici ağaçlarla uzun bir yol: zevk, güzellik ve bilimsel bilginin birbirine bağlı olduğu muhteşem bir atmosfer sağlıyor.Almatı halkı için de için önemli bir yeşil alan haline gelen bahçe, doğa ile iletişim halinde kalınabilecek bir yer haline geldi. Parkın en güzel noktası ise bir köprü aracılığıyla ulaşacağınız Japon Bahçesi… Dünyanın her yerinden farklı bölgelerde çok sayıda ağaç ve bitki buraya getirilmiş. Kaktüs ve tropik bitkiler serası da oldukça dikkat çekiyor. Eflatun çiçekler Mayıs ayında muhteşem kokular yayıyor.

Almatı Hayvanat Bahçesi

1937 yılında kurulan Almatı Hayvanat Bahçesi, şehrin doğu kesiminde, Kok-tobe Dağı’nın kuzey yamacında yer alıyor. Almatı Hayvanat Bahçesi, Almatı sakinlerinin ve güney başkentinin konuklarının popüler ziyaret noktalarından biri. Almatı Hayvanat Bahçesi, Kazakistan Cumhuriyeti’nin en eski hayvanat bahçesi olarak gösteriliyor. Almatı hayvanat bahçesinin kapladığı alan 21 bin 575 dönüm…Bu bahçeyi aynı anda 3 bin 500’den fazla kişi ziyaret edebiliyor. Bahçe, 378 farklı türden 6 bin hayvana ev sahipliği yapıyor.

Aquapark Hawaii

Almatı’daki Hawaii Aquapark, tüm yıl boyunca güzel havalarda değerlendirebileceğiniz çocuklarınızın çok keyif alacağı tropikal bir adacı. Çocuklar ve yetişkinler için 12 cazibe merkezi, SPA ve fitness merkezi, solaryum, Sharko duşu ve çok daha fazlasını sunan park, leziz yemekler sunan Hawaii Bar & Grill restoranına da sahip.Orta Asya’daki ilk ve tek mevsim temalı su parkı olan Auapark Hawaii bütün aile için tam bir dinlenme ve eğlence noktası. Hawaii su parkının egzotik atmosferi ziyaretçilerini büyülüyor. Aquapark aynı zamanda 12 dalga türü ile kentin ilk dalga havuzu. Her zevke uygun saunaların keyfini çıkarabileceğiniz lüks SPA kompleksi, Türk hamamı, buz odası, aromatik yağlarla duş, jakuzi, masaj gibi pek çok keyif aktivitesi de mevcut.Yiyecek ve içecek satın almak için Aquabar, Tiki-bar, Aloha bar ve dans eden çeşmeli Hawaii Bar & Grill’i ziyaret edebilirsiniz. İşletmelerin çocuklara özel menüleri de mevcut!

Fantasy World Almaty

Almatı’da çocuklarınızı eğlendireceğiniz bir başka ziyaret noktası Almatı Eğlence Dünyası.. Fantasy World Almatı Park, ya da eskiden “Fantasy of World Ayia” olarak anılan eğlence merkezi 1997 yılından beri konuklarını ağırlamaktadır. Aileler için muazzam bir gezi noktası olan parkta 90 cm boyundaki bebekler için bile oyuncaklar bulunuyor.

Zhest

Rock müzik severlere şehirde kusursuz eğlencenin kapılarını aralayan bir Rock bar olan Zhest’, kentin gençlerinin müdavimi olduğu bir işletme. Alkollü kokteyllerinin harika olduğunu da söylemeden es geçemeyeceğiz. Almatı’nın tek gerçek Rock barı olarak gösterilen yer her hafta farklı grupların canlı performanslarına ev sahipliği yapıyor. Mekanda her yarım saatte bir direk dansçıları çıkıyor. Ama sakın ola ki dansçıların fotoğrafını veya videosunu çekmeye kalkmayın, hiç de kibar olmayan güvenlik görevlileri fark ederse anında telefonunuzu elinizden alır. Mekanda dansçıların fotoğrafını çekmek yasak. Fiyatlar çok uygun değil ancak bir gece eğlencesi için makul karşılanabilir.

Soho Almaty Club

Soho Club, sizi Almatı’dan Amerikan vari publardan birine ışınlıyor sanki. Canlı müzik grubu ve eğlenceli dans gösterileri ve iyi müzik için tercih edilebilecek bir club olan mekan gençten yaşlıya birçok kesime hitap ediyor diyebiliriz. Mekanda sunulan lezzetler Avrupa ve Meksika mutfağına ait. Alkoller ise oldukça kaliteli olmasına rağmen fiyatları biraz pahalı. Gece saat 01:00’a kadar açık olan mekan arkadaşlarınızla birlikte dans dolu bir gece vaat ediyor.

Dostyk Plaza

Almatı’nın merkezinde bulunan geniş ve modern bir alışveriş merkezi olan Dostyk Plaza havadar mimarisi ve modern mağazaları ile ziyaretçilerinin tüm ihtiyaçlarına yanıt veriyor. Kentin en popüler alışveriş merkezi burası. Sebebi ise birçok yerli ve yabancı mağazaya yer vermesi. Ayrıca mağazalarda çalışan kişilerin büyük bir çoğunluğu Türkçe biliyor. Alışveriş merkezindeki fiyatlar ise Türkiye’ye göre biraz pahalı diyebiliriz.Alışveriş merkezi içerisinde mağazaların yanı sıra bir sinema, restoranlar, kafeler, süpermarket, terzi ve sevilen bir eğlence merkezi yer alıyor.

Dolphinarium Nemo

Central Park içerisinde yer alan Dolphinarium Nemo, çocuklar için unutulmaz bir deneyim sunuyor. Yunuslar, foklar ve deniz aslanı gibi hem çocukların hem de yetişkinlerin sempatisini kazanan deniz hayvanlarının gösterdikleri performans, unutulmaz duygular ve muhteşem bir coşku yaşatıyor.Günde 3 kez düzenlenen şovlar programına ek olarak, ziyaretçilerin yunusların olduğu havuza girmeleri ve fotoğraf çektirmeleri serbest. Ayrıca merkez içerisinde özel ihtiyaçları olan çocuklar için bir rehabilitasyon programı da bulunmaktadır. Tesiste yakın zamanda eğlence şovlarına ek olarak, yunus akvaryumu, otistik çocukların ve infantil serebral çocukların tedavisi için bir yunus terapi programı da dahil olmak üzere farklı sanatçıların ve dalış seanslarının yer aldığı deniz yaban hayatı ve gece şovlarının sırlarını, ayrıntılı olarak anlatacak bilimsel şovlar düzenleyecektir.

Astana

Almatı gezinizin sonlarına geliyor ve Kazakistan’ı daha fazla keşfetmek istiyorsanız rotanızı başkent Astana’ya çevirebilirsiniz. Şimdilerde ismi Nur Sultan olan kent hala pek çok kaynakta Astana ismiyle anılıyor. 1997 yılında başkent ilan edilmiş Almatı’dan sonra ülkenin en kalabalık şehri olan Astana’da yalnızca bir dine değil tüm semavi dinlere karşı aynı nazikliğin gösterilmesi sebebiyle UNESCO tarafından ‘Barış Şehri’’ unvanını almış. Uluslararası mimarların eser bıraktığı topraklarda Asya, Batı ve Sovyet etkisiyle yapılmış modern yapılar yer alıyor. Diğer yandan şehrin parkları, anıtları ve camileri de oldukça dikkat çekiyor. Bu sebeple de iki şehir arası yolcuklar için genellikle uçak tercih ediliyor. Uçak yolculuğu 1 saat 35 dakika sürüyor. Dilerseniz seyahatinizden önce Almatı uçak biletinizi alırken, Astana uçak biletini de ayırttırabilir tasarruf edebilirsiniz. Hızlı tren ile ulaşım ise yaklaşık 15 saat sürüyor.

Zelenyy Bazar

Şehrin simgesi haline gelmiş bir kapalı pazar olan Zelenyy Bazar, gıda ürünlerinin hemen hepsini bulabileceğiniz muazzam bir yer. Yüzyıldan fazla bir zaman önce kurulan alışveriş noktası ticaret merkezinin ilk prototipi ve kurulduğu günden bu yana Almatı’nın önemli bir merkezi ticaret noktası olarak kaldı.Yalnızca oda konaklamalı bir yer kiraladıysanız mutfak alışverişinizin hemen hepsini buradan alabilirsiniz.Pazar her şeyi satın alabileceğiniz olağan bir oryantal pazar gibi görünüyor: et ürünleri, baharatlar ve meyvelerden başlayarak tekstil ve mobilyaya kadar hemen her şeyi burada bulabilirsiniz. Özellikle bu pazarda pazarlık yapmalı, satıcılar ile iyi ilişkiler kurarak tasarruflu alışveriş yapmalısınız. Alışveriş sırasında yorgun ve aç olanlar için dinlenme, çay içme ve atıştırmalık satın alabilecekleri standlarda burada mevcut.

Devlet Merkezi Müzesi

Cumhuriyet Meydanı’ndan 300 metre uzaklıktaki müze, Kazakistan’ın en değerli müzelerinden biridir. İçerisinde 300’den fazla eseri barındıran Devlet Merkezi Müzesi, Tunç Devri’nden kalma eserler ile göz doldurur.

Zenkov Katedrali

Göğe Çıkış Katedrali olarak da adlandırılan Zenkov Katedrali 1907’den beri kullanılır. Katedralin ahşap yapısı ve ihtişamlı mimarisi Almatı’ya gelen turistlerin ilgi odağıdır. Farklı bir mimari yapıya sahip olan katedrali görmeden Almatı’dan ayrılmamalısınız.

Kök Töbe

Yeşil Tepe olarak da adlandırılan Kök Töbe, Almatı’nin en yüksek yeridir. Almatı’yı ziyarete gelenlerin denizden 1100 metre yükseklikteki bu bölgeye çıkmaları ve şehrin muhteşem manzarasına tanıklık etmesi tavsiye edilir.

Büyük Almatı Gölü

Şehir merkezinden 30 metre uzaklıkta bulunan göl, Eliy Milli Parkı ile büyüleyici bir mekândır. Çevresinde bulunan dağlara sahip olan ve her mevsim rengarenk bir görüntüye sahip olan gölü ziyaret etmeden Almatı’dan ayrılmamalısınız.

Almatı’daki Festivaller

Almatı’da yıl içerisinde kültür-sanat odaklı pek çok festivaller düzenleniyor. Festival tarihlerine göre de gezinizi planlayabilirsiniz.

-Voice of Asia Festivali (Ağustos)
-Almatı Uluslararası Film Festivali (Kasım)
-Uluslararası Jazz Festivali (Mart-Nisan)
-Nevruz Festivali (Mart-Nisan)

Almatı’da Ne, Nerede Yenir?

Et ve süt ürünleri ile meşhur olan Almatı mutfağındaki yemeklerin hemen hepsinde et ve süt ürünleri kullanılır. Beşparmak, kazak çorbası ve kurdak bölgenin en meşhur yemekleri arasında yer alır. Bunların dışında mantı, samsa ve pişi gibi hamur işleriyle oldukça ünlü olan Almatı mutfağında şu lezzetleri tadabilirsiniz;

Shashlik: Alasha
Rus Mutfağı: Kishlak
Biftek, Kazak Çorbası: Line Brew Almaty

Almatı’da Ne, Nereden Alınır?

Almatı’nın alışveriş açısından en gelişmiş caddesi Gogol’dur. Almatı’nın kuzeyinde bulunan caddede Amerika ve Avrupa merkezli pek çok markaya rastlamak mümkündür.Gogol’dan sonra en meşhur ikinci bölge ise Zhibek Zholy’dir. Bu bölgede semt pazarları kurulur.Yerel lezzetleri ve yerel el işi ürünlerini satın almak isterseniz bu bölgeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.El yapımı halıları ve küçük yöresel ev eşyalarını da bu pazarlardan satın alabilirsiniz.Almatı’daki lüks mağazaları ziyaret etmek ve alışveriş yapmak isterseniz Silk Way City, Ramstor ve Mega Center Almaata’ya gidebilirsiniz.

Almatı’da Gece Hayatı

Orta Asya’daki en gelişmiş gece hayatı Almatı’dadır. Almatı’da, hafta içi oldukça hareketsiz olan mekanlar hafta sonu oldukça kalabalıktır.Panfilov Parkı’na 100 metre uzaklıkta bulunan Chukotka şehrin en ünlü gece mekanlarından birisidir.Mekân, gece yarısından sonra çıkan DJ performansı ile gelen misafirlerini oldukça eğlenceli bir akşam vadeder.Almatı’daki ünlü diğer bir eğlence mekânı ise Dostyk Bulvarı üzerinde yer alan Cumhuriyet Sarayı’dır. Saray, yıl içinde pek çok organizasyona ve konsere ev sahipliği yapar.Bu mekanların dışında Studio 69, Barvikha ve Da Freak gibi eğlence mekanlarını da ziyaret edebilirsiniz.

Almatı Ulaşım

Şehir merkezinden 18 kilometre uzakta yer alan havalimanından şehir merkezine 79, 86, 106 ve 92 numaralı otobüsler ile ulaşım sağlanabiliyor.Sabah 7’den itibaren her 15 dakikada bir hareket eden otobüsler terminalin önündeki duraklardan hareket eder. Şehirde toplu taşıma ücretleri ise makul karşılanacak oranlarda. Almatı, yolculuk yapmak isteyen turistlere otobüs, taksi, tramvay ve metro gibi farklı ulaşım araçları sunuyor. Öncelikle şehirde hızlı ve ekonomik yolculukların tercihi metro hattıdır. 2011 yılında açılmış olan metro sistemi 3 kilometre boyunca uzamaktadır. Ayrıca 18 Nisan 2015 yılında açılan metro Orta Asya’da açılmış olan ikinci metro olma özelliğine sahiptir.

Almatı’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Almatı’da konaklamak için birkaç bölge seçeneği bulunuyor. Şehrin tarihi ve turistik merkezlerine yakın olmasından dolayı ziyaretçiler genellikle şehir merkezindeki konaklama seçeneklerini tercih ediyor.Almatı konaklama için tercih edebileceğiniz diğer bir bölge ise havaalanı çevresidir. Genellikle iş amacı ile Almatı’ya gelen kişilerin konakladığı bölgede her bütçeye hitap eden oteller bulunuyor.Almatı’ya gittiğinizde turistik bölgelerde konaklamak isterseniz Medeu, Frunze ve Gorny Gigant gibi bölgeleri tercih ederek tarihi dokuyu tam merkezinde hissedebilirsiniz. Bu bölgelerde yer alan Otrar, D’Rami ve Almaty Hotel gibi oteller ise, sık tercih edilen konaklama seçeneklerindendir.

Intercontinental Almaty

Şehir merkezi 7.4 km mesafedeKazakhstan Independence Monument 600 m mesafede, Almatı şehrinin kalbinde yer alan tesis, otel bünyesinde bahçedeki restoran ve kar kayağı, binicilik, yürüyüş imkanı sunmaktadır.

Ambassador

Şehir merkezi 8.0 km mesafedeAbay Opera House 600 m mesafede, Akdeniz yemekleri servis eden lobi restoranı sunan otel, konuklarını Almatı şehrinin eğlenme bölgesinde ağırlamaktadır.

Renion Park Hotel

Şehir merkezi 9.1 km mesafedeAscension Cathedral 500 m mesafede, Şehir merkezine 4 km mesafede bulunan bu otel, ses yalıtımlı odalara ve kapalı havuza sahiptir.

Ramada By Wyndham Almaty

Şehir merkezi 7.1 km mesafedeAbay Opera House 1.8 km mesafede, 24 saat açık restoran sunan bu otel Republic Square’a yakın bulunur ve sağlık kulübü, buhar odası, jakuzi sunar.

Rixos Almaty Hotel

Şehir merkezi 7.4 km mesafedeAbay Opera House 1000 m mesafede, Konuklar, Almatı kalbinde bulunan sağlık merkezini, jakuziyi, saunayı kullanarak rahatlayabilir.

Kazakhstan Hotel

Şehir merkezi 9.0 km mesafedeAbay Opera House 1.0 km mesafede, Şehre bakan otel, Almatı şehrinin iş bölgesinde, Republic Square’a çok da uzak değildir.

Renion Hotel

Şehir merkezi 12.1 km mesafede, Almatı şehrinin merkezine yaklaşık 7 km uzaklıktaki bu otel, şehir manzarasına sahip 47 en-suite banyolu oda ve bünyesinde kapalı havuz sunmaktadır.

Golden Palace Hotel

Şehir merkezi 6.9 km mesafede, Şehir manzarasına sahip 6 katlı otelde Avrupa mutfağı restoranı ve lobideki bar bulunmaktadır.

Renion Residence Hotel

Şehir merkezi 9.9 km mesafedeGvardeytsev-Panfilovtsev Park 700 m mesafede, Bu 5 katlı otelde konuklar açık büfe kahvaltının tadını çıkarabilir ve kolayca ulaşılabilir bir yerde konumlanan Gvardeytsev-Panfilovtsev Park’ı ziyaret edebilirler.

Resident Hotel Delux

Şehir merkezi 7.8 km mesafedeAlmaty 2 Train Station 1.7 km mesafede, Denize bakan otel, Almatı şehrinin işlek bölgesinde, Ascension Cathedral’a çok da uzak değildir.

Almaty Hotel

Şehir merkezi 8.2 km mesafedeAbay Opera House 200 m mesafede, Bu geleneksel mimari tarzı otel, Ascension Cathedral’a kısa bir mesafede yer almaktadır.

Uyut Hotel

Şehir merkezi 7.9 km mesafede1000 m mesafede, Republic Square’nın hemen yanında ideal bir konumda bulunan otel, 24 kokteyl barı ile beraber konuklarına ses yalıtımlı odalar sunmaktadır.

Rahat Palace Hotel

Şehir merkezi 5.6 km mesafedeMir Fantazy Amusement Park 300 m mesafede, Otel, buhar banyoları, Türk hamamı, masaj ile büyüleyici manzara sunan, saltanat mimarisi tarzı bir binada, metro istasyonuna yakın uygun bir yerde bulunur.

Holiday Inn Almaty

Şehir merkezi 7.3 km mesafedeMir Fantazy Amusement Park 1.8 km mesafede, Dağ manzarasına sahip 9 katlı otelde yöresel mutfağı restoranı ve lobideki bar bulunmaktadır.

Mildom Hotel

Şehir merkezi 8.6 km mesafede300 m mesafede, Ascension Cathedral’a kolayca ulaşılabilecek bir konumda yer alan otel, Avrupa mutfağından yemekler sunan sigara içilmeyen restorana sahiptir.

Garden Park Inn

Şehir merkezi 6.5 km mesafedeAlmaty Central Stadium 700 m mesafede, Arbat’nın yanında yer alan otel, şehir manzaralı 80 odadan oluşuyor.

Astana International Hotel

Şehir merkezi 6.4 km mesafedeAlmaty Central Stadium 300 m mesafede, Şehir merkezine 3 km uzaklıkta bulunan bu otel, 114 oda ve dalma havuzu sunmaktadır.

Best Western Plus Atakent Park Hotel

Şehir merkezi 4.4 km mesafedeAtakent-Expo 100 m mesafede, Şehre bakan odaları otel Nomad Outfitters’a yakındır.

Mildom Premium Hotel

Şehir merkezi 8.5 km mesafede300 m mesafede, Iyi konuma ve Askerî Tarih Müzesi’a erişime sahip olan bu tasarımcı otel, 24 saat açık restoran ve 39 oda sunmaktadır.

Resident Hotel Almaty

Şehir merkezi 10.1 km mesafedeAlmaty 2 Train Station 1.9 km mesafede, Kazakistan Cumhuriyeti Merkez Devlet Muzesi’a birkaç adım uzaklıkta bulunan bu otel, sağlık merkezi, spa merkezi, masaj sunar.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.
Rize Günübirlik Turlar