Amasya’da Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Amasya Gezi Rehberi - Lebego1.Com

Amasya, MÖ. 60 – MS. 19. yıllarda Amasya’da doğduğu tahmin edilen ve Coğrafya ilminin mucidi olarak tanınan Strabon’un yazdığı ünlü coğrafya kitabında Amasseia olarak karşımıza çıkmaktadır. Amasya, tarihi ve kültürel zenginlikleri yanı sıra, özellikle yeşilırmak kıyısına yapılmış yalıboyu evleri ile dikkat çekmektedir.Yeşilırmak Vadisi, Harşena Dağı eteklerine kurulan, krallık başkentliği yapmış, bilim adamları, sanatkarlar, şairler yetiştiren, şehzadelerin eğitim gördüğü, elmanın başkenti güzide şehir Amasya.Amasya’nın önceki isimlerinden birisi de ‘Amaseia’dır ve Tanrı’nın şehri manasına gelmektedir. Dünyanın en güzel Misket elması, yalıboyu evleri, tarih ve doğanın birlikte bulunduğu bu güzel şehri görmek istiyorsanız Amasya sizleri bekliyor…Dünyanın en güzel misket elması, kirazı, şeftalisi ve bamyasının üretildiği, tarih ve doğanın birlikte bulunduğu ilginç bir antik kent görmek istiyorsanız sıcak kanlı ve misafirperver Amasya sizi bekliyor.Orta Karadenizin, yeşilırmak vadisi harşena dağı eteklerine kurulan amasya, 7 bin yılın üzerindeki eski tarihi boyunca krallık başkentliği yapmış, bilim adamları, sanatkarlar, şairler yetiştirmiş, şehzadelerin eğitim gördüğü bir belde olmuştur. Kurtuluş savaşının başlangıç temelleri de amasyada atılmıştır.

Amasya’da Mutlaka Gezilecek Yerler

1. Harşena Dağı ve Pontus Kralları Kaya Mezarları

Yalıboyu Evleri’ne geldiğinizde gözünüzü alacak nehir kenarındaki şehrin simgelerinden birisi de Harşena Dağı ve Pontus Kralları Kaya Mezarları… M.Ö 333 yılında Pontus devletinin başkenti olarak kullanılan şehir, Helenistik dönemin krallarının mezarlarına da ev sahipliği yapıyor. Dev kaya kütlelerinin oyularak şekillendirilmesiyle yapılan kaya mezarları, Yalıboyu Evleri’nin hemen arkasında, Harşena Dağı’nın eteğinde yer alıyor.Harşena Dağı ve Pontus Kralları Kaya Mezarları’nı görmek için, Yalı sokak üzerinde yürümeniz gerekiyor. Aracınızı geride bıraktıktan sonra mezarlara tırmanan merdivenleri çıkmanız gerekiyor. Basamakları tırmanmak biraz yorucu olabilir, ama göreceğiniz manzaranın buna değeceğinden eminiz.

2. Amasya Kalesi

Amasya Kalesi, Amasya gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından biri! Amasya’nın şehir merkezine tepeden bakan bu görkemli yapı, şehrin en önemli tarihi ve mimari simgelerinden biri olan Amasya Kalesi. Şehrim merkezinden akan Yeşilırmak’tan 300 metre yükseklikte yer alan Harşena Dağı’nın üzerindeki kalenin üzerinde herhangi bir kitabe yer almadığı için ne zaman ve kim tarafından yaptırıldığı net olarak bilinmiyor.Bazı kaynaklara göre Pontus kralı tarafından yaptırıldığı söylense de, kalenin kalıntıları arasında Eski Tunç Çağı’ndan kalan kalıntılar da yer alıyor. Türklerin 1075 yılında şehri fethinden sonra pek çok kez ekleme ve bakım sürecinden geçen kale, kesme taş ve molozdan inşa edilmiş. Kale içerisinde Osmanlı döneminden kalan hamam ve pek çok mezar yer alıyor. Şehir merkezinde yer alan dağın eteklerinden kaleye kolayca çıkabileceğiniz bir yol bulunuyor.

3. Yalıboyu Evleri

Amasya gezilecek yerler listemizdeki ilk ve en önemli duraklarımızdan biri olan Yalıboyu Evleri, Amasya’nın simgelerinden biri olarak kabul ediliyor. Şehir merkezinde yer alan Yeşilırmak kenarındaki tarihi evler, dik bir dağın bitiminde yer aldığı için oldukça estetik ve ilgi çekici bir manzara ortaya çıkarıyor.Genellikle iki veya üç katlı olan evler, ahşap ve beton malzeme kullanılarak inşa edilmiş. Dönem dönem restore sürecinden geçen tarihi konakların olduğu alanı görmek isterseniz, Yeşilırmak kenarına gelmeniz yeterli.

4. II. Bayezid Külliyesi

Amasya’nın simgelerinden biri olan Bayezid Külliyesi, Yeşilırmak’ın kenarında yer alan oldukça estetik bir tarihi eser. 1481 yılında II. Bayezid’in tahta çıkmasıyla yapımına başlanan ve 1486’da biten tarihi yapı, külliye ve yanında yer alan cami ile oldukça dikkat çekiyor. Nehrin kenarında yer alan bu büyük külliye, şehrin önemli tarihi eserlerinden biri. Geniş ve büyük avlusu, el işlemeli taç kapısı ve mimari işçiliğiyle dikkat çeken yapıyı, Amasya geziniz sırasında ziyaret edebilirsiniz. Ve hatta II. Bayezid Külliyesi’ni Amasya gezilecek yerler listesine sizler de unutmadan eklemelisiniz!

5. Hazeranlar Konağı

Yalıboyu evlerinin içerisinde yer alan Hazeranlar Konağı. Hatuniye Cami’nin hemen yanında, Yeşilırmak’ın kenarında yer alan surların üzerine yapılmış olan ev, mimari yapısıyla Safranbolu Evlerini anımsatıyor. 1865 yılında dönemin Amasya Deftedarı Hasan Talat Efendi tarafından yaptırılan konak, Osmanlı Dönemi’nden kalan en güzel yapılardan biri. Konağın ismi ise, konakta uzun süre yaşayan Hazeran Hanım’dan geliyor.1976 yılında bakanlık tarafından restore edilerek müze haline getirilen konak, Amasya’da yaşanan deprem nedeniyle zarar gördüğü için 1998 yılında yeniden restorasyon sürecine girmiş. Günümüzde etnografya müzesi olarak hizmet veren konak, alt katında yer alan salonda ise sanat galerisi olarak hizmet veriyor.

6. Burmalı Minare Cami

Amasya’nın en meşhur simgelerinden ve tarihi yapılarından birisi de, şehir merkezinde yer alan Derekocacık Mahallesi’ndeki Burmalı Minare Camisi. Üzerinde yer alan kitabesine göre, iki kardeş olan ve dönemin Selçuklu hükümdarı II. Gıyaseddin Keyhüsrev’in de veziri, Necmeddin Ferruh Bey ve kardeşi Haznedar Yusuf tarafından yaptırıldığı biliniyor. 1242 yılında inşa edilen cami, burma şeklindeki minaresiyle dikkat çekiyor.Ancak cami ilk yapıldığında minaresi bu şekilde değilmiş. İlk olarak ahşap olarak yapılan minare, daha sonradan 1730 yılında yaşanan yangında büyük hasar görmüş. Onun yerine yapılan minare de bugünkü görüntüsüyle oldukça dikkat çeken bir yapı haline gelmiş.

7. Amasya Arkeoloji Müzesi

1925 yılında Sultan II. Bayezid Külliyesi’nin iki odasında toplanan arkeolojik eserler ve İslami Devir mumyalarının bir araya getirilmesiyle önce bir “Müze Deposu” oluşturulmuş ve ardından eserlerin çoğalmasıyla, sergilenecek yerlere ihtiyaç duyulmuş ve bu eserler 1962’de Selçuklu Döneminin anıtsal eserlerinden olan Gökmedrese Cami’sine taşınmış. Amasya Arkeoloji Müzesi, 1977 yılında ise günümüzdeki modern binasına taşınmış ve tüm eserler kronolojik sıraya göre teşhir edilerek 1980 yılında hizmete açılarak, Amasyalıların ziyaretine hazır hale gelmiş.11 ayrı medeniyetin etnografik, arkeolojik, sikke, mühür, el yazması ve mumya olmak üzere 24 bin eserine ev sahipliği yapan Amasya Arkeoloji Müzesi, bölgenin en zengin ve modern müzesi olarak hizmet veriyor. Müze üç kattan oluşuyor. Bodrum katında; deposu, laboratuvarı ve diğer hizmet birimleri. Alt katta; büfe, dinlenme salonu ve küçük bir sergi salonu, üst katında ise; sikke, arkeolojik ve etnografik eserlerin sergilendiği iki büyük salon yer alıyor. Bahçesinde ise Sultan I. Mesut Türbesi içerisinde 6 tane İlhanlı Dönemine ait mumya ve taş eserler sergileniyor.

8. Şehzadeler Müzesi

Şehzadeler Müzesi, 1800’lü yıllarda inşa ettirilmiş ve mal sahibi tarafından 1986 yılında yıktırılmış. Bina, 2007 yılında Amasya Valiliği tarafından aslına uygun olarak yeniden yaptırılmış ve Şehzadeler Müzesi adıyla 2008’de yeniden hizmete açılmış.İki katlı ahşap binadan oluşan müzede, alt katta Amasya’da valilik yapan ama sultan olamayan şehzadelerin balmumu heykelleri, üst katta ise şehirde valilik yapıp daha sonra sultan olan şehzadelerin balmumu heykelleri sergileniyor. Müzenin iç tasarımında ise sultanların yaşamış oldukları zaman diliminin sanat unsurlarına yer verilmiş; müzedeki duvarları süsleyen çiniler, hat, tezhip, minyatür ve ebrular 14, 15 ve 16. yüzyılların sanat anlayışını yansıtıyor.

9. Sabuncuoğlu Tıp ve Cerrahi Müzesi

Amasya gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelenlerden biri olan Sabuncuoğlu Tıp ve Cerrahi Tarihi Müzesi, Amasya şehir merkezinde Yeşilırmak kenarında yer alan cadde üzerinde konumlanmaktadır. 703 yıllık tarihi Amasya Bimarhanesi, 2011 yılından itibaren Sabuncuoğlu Tıp ve Cerrahi Tarihi Müzesi olarak ziyaretçilerine kapılarını açmıştır. Müze; 1308-1309 yıllarında ve sonrasında İlhanlılar, Anadolu Selçukluları ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde hastaların tedavi edildiği bir yer olarak hizmet vermiştir.Son 11 yılda ise Amasya Belediye Konservatuarı olarak kullanıldıktan sonra Belediye Başkanının kararıyla Fatih Sultan Mehmet döneminin önemli hekimlerinden olan Amasyalı Sabuncuoğlu Şerafeddin adına bir müze olarak 2011’de hizmete açılan müze, Amasya gezinizde keyifle gezeceğiniz noktalardan biri.

10. Minyatür Amasya Müzesi

1914’de çekilmiş bir fotoğraftan esinlenerek yapılan tarihi bir kent maketi olan Minyatür Amasya Müzesi, Sultan Bayezid Külliyesi’nin imaret binasının bir salonu içerisinde yer alıyor. Müzenin yapımına 2008 yılında başlanmış ve 2010 yılında hizmete açılmış.Minimal maketlerle geçmişin kültürel yapısının, şehrin dokusunun, mekan ve mimari yapılarının, dağlarının yanı sıra belli noktalarda hareket halindeki figürleriyle, 2300 yıldız simülasyonu ve şehir aydınlatmalarıyla bütün bir şehir canlandırılmaya çalışıldığı müzede, Türkçe ve İngilizce sunumları da dinleyebilirsiniz. Dolayısıyla Minyatür Amasya Müzesi, Amasya’da gezilecek yerler arasında mutlaka bulunmalı!

11. Saraydüzü Kışla Binası Milli Mücadele Müzesi

Amasya’da gezilecek yerler arasında, şehrin önemli değerlerinden biri olan Saraydüzlü Kışla Binası, 12 Haziran 1919 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının buraya gelerek 22 Haziran 1919’da ulusal egemenliğe dayanan, tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini oluşturan Amasya Genelgesi’ni açıkladığı kışla işte burası.1944’de meydana gelen toprak kayması nedeniyle hasar görüp ve sonrasında tamamen yıktırılan bina, Amasya Valiliğinin tarafından aynısı yeniden inşa edilerek ve 2009 yılında hizmete açılmış.Binanın giriş katında; ışıklı bilgi panoları, balmumu heykelleri ve eser vitrinleriyle Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini oluşturan Amasya Genelgesi’nin anlatıldığı müze mevcut. Ayrıca bina; sempozyum, konferans, sergi gibi etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Binanın içinde yer alan 340 kişi kapasiteli salonda ise tiyatro, şiir dinletisi, Cumhuriyet Resepsiyonu ve benzeri programlar gerçekleştiriliyor.

12. Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi

Şehrin önemli müzelerinden bir diğeri olan Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi yer alıyor. Amasya, efsanevi aşıklar Ferhat ile Şirin’in yaşadığı yer olarak biliniyor. Şirin’e olan aşkı uğruna dağları delerek, suyu getiren Ferhat’ın izleri ise hala “Ferhat Su Kanalı” olarak bu şehirde yaşıyor.Hüsrev-ü Şirin ya da Ferhat ile Şirin adlarıyla İranlı ve Türk divan şairlerince mesnevi şeklinde yazılmış bu halk öyküsü Türkiye, Azerbaycan, İran, Orta Asya ve Balkanlar’da varyantlarıyla yüzyıllardır dilden dile dolaşıyor. Siz de Ferhat ile Şirin’in masal haline gelen bu öyküsünü yerinde görmek istiyorsanız, Amasya merkeze gelmeden önce, Ferhat Su Kanalı bölgesine gelmeniz yeterli.

13. Borabay Gölü

Amasya’da gezilecek yerler listemizde şimdi sıra doğal güzelliklerde! Şehrin doğa harikalarından biri olan ünlü Borabay Gölü’yle başlıyoruz. Aynalı Göl adıyla da bilinen doğal park, Amasya’nın Taşova ilçesinde yer alıyor. Şehir merkezine 60 km mesafede bulunan göle ulaşabilmeniz için, göle 3 km uzaklıktaki Borabay Köyü’ne gelmeniz gerekiyor. Deniz seviyesinden 1050 metre yükseklikte yer alan doğa harikası gölün, yemyeşil manzarasıyla ilk gördüğünüz anda sizi büyüleyeceğine eminiz.Borabay Gölü’ne gelmişseniz, dilerseniz konaklama imkanınız da bulunuyor. Kamp için en uygun yerlerden biri olan tabiat parkında çadır kurmak isterseniz 46 TL çadır ücreti vermeniz gerekiyor. Ancak dilerseniz tesisin içerisinde yer alan ahşap bunglov evlerde de konaklayabiliyorsunuz. Doğayla iç içe, sakin bir tatil gün geçirmek isterseniz, Borabay Gölü’nün tadını çıkarabilirsiniz.

14. Yedi Kuğular Kuş Cenneti

Amasya’ya geldiğinizde mutlaka uğramanız gereken gezi noktalarından bir diğeri de, şehrin en güzel noktalarından biri olan Yedi Kuğular Kuş Cenneti… Amasya il merkezine 30 km mesafede yer alan Suluova’nın 9 kilometre ilerisindeki tabiat parkı, 35’e yakın kuş türüne ev sahipliği yapıyor. 1989 yılından beri sit alanı olarak koruma altına alınan park, özel düzenlemeyle mesire alanına çevrilmiş.Yedi Kuğular Kuş Cenneti’nde bulunan parkta yemyeşil ağaçlarının altında yer alan piknik masalarında sevdiklerinizle harika bir gün geçirebilir, doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Doğal parka geldiğiniz kuşları görmezseniz üzülmeyin, kuşlar göç zamanlarında hareket ettiği için başka yerlerde doğanın keyfini çıkarabiliyorlar.

15. Aynalı Mağara

Amasya’nın en çok ziyaret edilen turistik noktalarından biri olan Aynalı Mağara, şehre 3 km mesafede yer alan Ziyaret Kasabası’nda yer alıyor. Kaya mezarı olarak devasa kaya kütlesinin oyulmasıyla yapılan yapı, güneş ışığı vurduğunda parlaması nedeniyle Aynalı Mağara ismini almış. 13 metre yüksekliğiyle dikkat çeken yapı, Güzelcekız gibi farklı hikayelerle dilden dile dolaşıyor.Ancak tarihçilere göre, Helenistik Çağ’da bölgede yaşamış olan Mitra Rahibi Tes’in, M.Ö 2. yüzyılda inşa edilmiş anıt mezarı olduğu ileri sürülüyor. İçerisinde İsa ve 12 Havarisinin figürlerinin resmedildiği mağara ve kaya mezarını, Amasya gezinizde ziyaret etmeyi unutmayın.

16. Çorum, Hattuşa Antik Kenti

Çorum’un güneybatısında, Boğazkale ilçesinde yer alan Hattuşa Antik Kenti, Hitit İmparatorluğunun Genç Tunç Çağı’ndaki başkentidir. Hattuşa, ilk olarak, Fransız Gezgin Charles Texier tarafından 1834 yılında keşfedilmiştir. Keşfedildikten sonra başlayan arkeolojik kazılar esnasında, 1906 yılında, bu yerleşimin, M.Ö. 2. bin yıllarında Anadolu ve kuzey Suriye’de hâkimiyet kuran Hititlerin başkenti olduğu anlaşılmıştır. Dünya Mirası olarak tescillenen Hattuşa Antik Kenti, 1986 yılından bu yana UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır.Türkiye’nin tarihi değerleri arasında önemli bir yere sahip olan kent, her yıl yerli ve yabancı binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Dolayısıyla Hattuşa’nın Çorum’un en göz alıcı yerleri arasında başı çektiğini söyleyebiliriz. Çorum, Amasya’ya oldukça yakın bir konumda yer almaktadır. Amasya ile Hattuşa (Hattuşaş) Antik Kenti arasında ise 180 kilometre mesafe bulunup; yolculuk ortalama 2 – 2,5 saat sürmektedir.

17. Yozgat Çamlığı Milli Parkı

Türkiye’nin ilk milli parkı olan Yozgat Çamlığı Milli Parkı, Yozgat şehir merkezinin güneyinde, Eskipazar mevkiinde yer almaktadır. Yozgat Çamlığı, 216 hektarlık bir alana yayılmakta olup; bir zamanlar, İç Anadolu’nun büyük bir bölümünü kaplayan orman örtüsünden günümüze kalan nadir örneklerden oluşmaktadır. Bu özelliği dolayısıyla söz konusu alan 1958 yılında milli park statüsüne alınmıştır.Yozgat Çamlığı Milli Parkı, Türkiye’de ender görülen ve Kafkas Çamı denilen 400-500 yaşlarında Karaçam türündeki ağaçlarıyla kesinlikle görülmeye değer bir yerdir. Amasya’ya yakın gezilecek yerler arasına mutlaka eklenmesi gereken Yozgat Çamlığı, yalnızca ülkemizde değil; tüm dünyadaki doğaseverler arasında da oldukça meşhurdur. Amasya ile Yozgat Çamlığı Milli Parkı arasında 180 kilometre mesafe bulunup; yolculuk yaklaşık 2,5 saat sürmektedir.

18. Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi

Binlerce yıllık tarihe sahip olan ve insanlığın ilk yerleşkelerinden biri olduğu düşünülen Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi, Samsun’un Tekkeköy ilçesinde, Fındıcak Deresi ve Çınarlı Deresi’nin suladığı vadi boyunca yükselen kaya kitlelerinde yer almaktadır. Tekkeköy Mağaraları’nın, Türkiye’deki en eski 3’üncü insan yerleşkesi olduğu tahmin edilmektedir. Ve hatta bundan ötürü Karadeniz’de insanlığın ilk yerleşkesi unvanını almıştır.Kat kat mağaralarıyla ilk katlı yerleşke olma özelliğine sahip olan Tekkeköy Mağaraları; Paleolitik Çağ, Mezolitik Çağ ve Tunç Çağı’na ait kalıntıları içinde barındırmaktadır. Son 1 buçuk yılda 180 bin kişinin ziyaret ettiği mağaralara yabancı turistlerin de ilgisi oldukça fazla! Amasya’ya gelmişken bu ilgi çekici yere mutlaka uğramalısınız. Zira Amasya ile Samsun Tekkeköy Mağaraları arasında 142 kilometre mesafe bulunup; yolculuk yalnızca 1,5 – 2 saat sürmektedir.

19. Gök Medrese

Sivas’ın tarihi varlıkları arasında en meşhurlarından biri olan ve hatta çoğu minyatür müzesinde minimal haliyle yer alan Gök Medrese, Anadolu Selçuklu Devleti döneminde, 1271 tarihinde Selçuklu baş veziri Sahip Ata Fahrettin Ali tarafından Mimar Kaluytan’a (Kaluyan el-Konevi) yaptırılmıştır. Medresenin en görkemli yapısı, üzerinde 12 tür hayvan başı, yıldız ve hayat ağacı motifleriyle süslenmiş Çifte minareli taç kapısıdır.Taç kapısının üzerindeki kitabede: “Ulu sultan, yüce şahlar şahı, dünya ve dinin yardımcısı Kılıç Arslan oğlu Keyhüsrev’in devleti zamanında yapılmıştır. Allah devletini daim eylesin.” şeklinde bir cümle bulunmaktadır. Minareleri 25 metre uzunluğunda olan medrese, heybetli yapısıyla gören herkeste hayranlık uyandırmaktadır. Amasya’ya gelmişken mutlaka uğramanız gereken Gök Medrese, konum itibariyle şehre çok yakındır. Zira Amasya ile Sivas Gök Medrese arasında 219 kilometre mesafe bulunup; yolculuk yalnızca 2,5 saat sürmektedir.

20. Ballıca Mağarası Tabiat Parkı

UNESCO tarafından 2019 yılında Dünya Mirası Geçici Listesi’ne eklenen Ballıca Mağarası Tabiat Parkı, Tokat’ın aynı isimli Ballıca Köyü’nde yer alıyor. Türkiye’deki 28 Jeolojik Miras Alanı’ndan biri olan mağaranın oluşumunun yaklaşık 3,4 milyon yıl önce başladığı tahmin ediliyor. 483 ha alanıyla birlikte 2007 yılında Tabiat Parkı ilan edilen Ballıca Mağarası Türkiye’de soğan sarkıtların bulunduğu tek mağara olma özelliği taşıyor.Ayrıca mağaranın KOAH ve Astım gibi solunum yolu hastalıklarını iyi geldiği biliniyor. Amasya’ya da oldukça yakın olan Ballıca Mağarası Tabiat Parkı ile Amasya il merkezi arasında 99 kilometre mesafe bulunuyor. Mağaraya yolculuk ise yalnızca 1,5 saat sürüyor.Dünyanın en büyük ve en görkemli mağaralarından biri olan Ballıca Mağarası ve çevresine aydınlatma sistemi, yürüyüş yolları ve seyir terasları yapılmış ve 1996 yılında ziyarete açılmıştır. O gün bugündür milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen mağara, içinde bulunan soğan sarkıtları, pırasa ve makarna şekilli sarkıtları, sütunları, dikitleri, havuzları, mağara incileri, mağara gülleri ve ebrularıyla birlikte yakından görülmeye değer bir yapıya sahiptir. Ballıca Mağarası, yaklaşık 680 metre uzunluğunda ve 90 – 94 metre yüksekliğinde olup; 5 kat ve 9 salondan oluşmaktadır.

21. Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti

Türkiye’deki en büyük deltalardan biri olan Kızılırmak, Samsun ilinin Bafra, Engiz ve Alaçam ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Ayrıca Kızılırmak deltası, Karadeniz kıyısındaki tek sulak alanı olup; eşine az rastlanır bir biyolojik çeşitliliğe sahiptir. Bunun sebebi Kızılırmak’ın göl, deniz, ırmak, sazlık, mera, kumul, orman, bataklık, çayır ve tarım alanları gibi farklı ekolojik karakterlerdeki habitatlara sahip olmasıdır. Söz konusu delta, göç sırasında Karadeniz’i doğrudan aşan kuş türleri için yaşamsal önem taşımaktadır.56 bin hektarlık bir alan yayılan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti içerisinde bugüne kadar 352 kuş türü gözlenmiştir. Bu oran, şuana dek bir alanda tespit edilmiş en yüksek orandır. Doğaya, kuşlara ve yaban hayatına ilgi duyan herkes Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ni kesinlikle yakından görmeli! Üstelik bu tabiat harikası alan Amasya’ya da oldukça yakın… Amasya ile Kızılırmak Kuş Cenneti arasında 168 kilometre mesafe bulunup; yaklaşık 2,5 saatlik bir yolculuk sonrası alana ulaşılmaktadır.

Amasya Gece Hayatı

Amasya’da hareketli bir gece hayatı olmadığını söyleyebiliriz. Zira sizlere rehberlik etmek adına bu konuda bir yazı hazırlıyoruz. Amasya Gece Hayatı başlıklı içeriğimiz çok yakında sizler için burada olacak! Yalnızca beklemede kalın!

Amasya’da Alışveriş

Amasya’da nerede alışveriş yapabilirim ya da Amasya’da ne almalıyım, şehrin en meşhur şeyleri nelerdir, diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Lakin biraz daha beklemeniz gerekiyor; çünkü sizler için ayrıntılı bir şekilde hazırladığımız Amasya Alışveriş Rehberi’miz tamamlanma aşamasında! Çok yakında Amasya’da alışveriş rehberi burada olacak!

Amasya’da Yapılacak Şeyler

– Konaklamalı Turlara Katılarak Amasya Ve Çevresini Keşfedin!
Tokat, Çorum ve Amasya Turu, 2 Gece 3 Gün
Amasya, Borabay Gölü Gezisi, 1 Gece 2 Gün: Amasya Müzesi, Kral Mezarları, Harşena Kalesi, Kızlar Sarayı, Hazeranlar Konağı, Ferhat’ın Şirin için açtığı su kanalı, II. Bayezid Külliyesi, Gök Medrese, Burmalı Minare Cami, Bimarhane, Borabay Gölü…

– Günübirlik Turlarla Şehri Didik Didik Edin!
Şehzadeler Diyarı Amasya Turu, Günübirlik: Amasya – Hazeranlar Konağı – Yalı Boyu Evleri – Saat Kulesi – II. Beyazıt Külliyesi – Yeşilırmak – Aşıklar Müzesi – Darüşşifa Turu

Şehir İçi Ulaşım

Amasya, küçük bir yerleşim olduğu için sistemsel olarak gelişmiş bir toplu taşıma ağına sahip değildir. Şehirde ulaşım genel anlamda halk otobüsleri, minibüsler, dolmuşlar ve de taksilerle sağlanmaktadır. Zaten çoğu yere ve şehir merkezi etrafındaki ilçelere minibüs ve otobüslerle ulaşmak mümkündür. Amasya’da özel araç kiralamayı düşünürseniz, Amasya – Merzifon Havalimanı’nda hizmet veren Rent a Car firmalarından yararlanabilirsiniz. Ayrıca Amasya, Sivas – Samsun Demiryolu üzerinde bulunup; Sivas’a 261 km. Samsun’a ise 130 km. uzaklıktadır. Şehir sınırları içerisinde Kızılca, Kayabaşı, Eryatağı, Boğazköy, Suluova, Hacıbayram olmak üzere 6 istasyon; Amasya ve Hacıbayram olmak üzere 2 tren garı bulunmaktadır. Amasya şehir içi ulaşımı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorum diyorsanız tıklayın!

İlçeleri

Amasya (merkez), Göynücek , Gümüşhacıköy, Hamamözü, Merzifon, Suluova, Taşova’dır.

Göynücek

Çekerek Irmağı Vadisi’nde kurulan ilçeye 8 km. uzaklıktaki Çekerek vadisine bakan kayalık üzerinde kurulmuş Gökçeli kalesi ilçenin önemli tarihi eseridir.Roma Döneminde garnizon olarak kullanılan Kalede 98 basamaklı merdiven ile gizli bir yol bulunmaktadır. İlçe merkezine 6 km. uzaklıkta bulunan Çamurlu köyü İlice mevkiinde çıkan kaynak suyunun böbrek taşlarına karşı tedavi edici özelliği olduğu söylenmektedir.

Gümüşhacıköy

İlçe merkezindeki Bedesten, Büyük hamam, Koyun pınarı ve Kabak çeşmesi; Gümüş beldesinde yer alan Haliliye Medresesi, Yörgüç Paşa Cami, Darphane Cami, Maden Cami (Eski Kilise) ilçenin Selçuklu ve Osmanlı dönemi mimari eserleridir. Şarlayuk beldesi ise yeşilin her tonunun bulunduğu, altyapısı olan bir mesire yeridir.

Hamamözü

İnegöl dağlarının doğu ve kuzey eteklerinde kurulmuştur. İlçe merkezinde bulunan Arkut Bey kaplıcası yörenin önemli dinlenme ve piknik yeridir. İlçe merkezine 1km. uzaklıkta olan Kahramanlar İçmesi bağırsak parazitlerine iyi geldiği bilinmektedir.

Merzifon

İl merkezine 49 km. uzaklıktadır. 7. yüzyıl sonlarında Merzifonlu Kara Mustafa Paşanın Sadrazam olmasıyla Merzifon köklü imar değişikliğine uğramıştır.

Nasıl Gidilir?

Amasya; komşu illerden Samsun, Çorum ve Tokat’a Devlet Karayolu ile bağlıdır. Aynı zamanda Avrupa -İran Uluslararası (E-5) Karayolu üzerindedir.İle en yakın deniz ve havayolu limanları 130 km. uzaklıkta olan Samsun İlinde bulunmaktadır. Karayolu Otogarın şehir merkezine uzaklığı 1,5 kilometredir. Ulaşım şehir içi minibüs ve firma servisleri ile yapılmaktadır.

Otogar Tel : (+90-358) 218 80 12

Demiryolu Amasya, Sivas-Samsun demiryolu üzerinde Sivas’a 261 km. Samsun’a ise 134 km. uzaklıktadır. İl hudutları içerisinde iki gar (Amasya- Hacıbayram ) ve 6 istasyon (Kızılca, Kayabaşı, Eryatağı , Bovazköy , Suluova, Hacıbayram ) bulunmaktadır.

Amasya’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Şehzadeler Diyarı olarak da bilinen Amasya, Yeşilırmak sayesinde denizi aratmayacak manzaralar eşliğinde sizi karşılar. Pek çok tarihi yere de imza atan bu minik ama değerli şehir, çok fazla medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu yüzden şehirde pek çok kültürel yapı ile doğal oluşumları bir arada ziyaret edebilirsiniz.

The Apple Palace

Otelimiz konumu itibariyle tüm Amasya Şehrinin o büyülü görünümünü panorama olarak misafirlerine seyrettirebilecek şekilde hakim bir tepe üzerine kurulmuştur.

Şehr-i Zade Konağı

Cumbalı pencerelere sahip eski bir Osmanlı konağında hizmet veren Şehrizade Konağı, Yeşilırmak Nehri’ne 20 metre, Kral Kaya Mezarları’na ise 40 metre mesafededir.

Lalehan Otel Ve Restaurant

Yeşilırmak’ın hemen kenarında bulunan Lalehan Hotel, ücretsiz Wi-Fi erişimine ve nehir ve dağ manzaralı bir restorana sahiptir. Otelin klimalı odalarında uydu TV mevcuttur. Hotel Lalehan’ın odaları, zarif renklerle modern bir şekilde dekore edilmiştir.

Grand Merpond Otel

ehir merkezi, tarihi mekanlar, alışveriş merkezlerine yakın bir konuma sahip olan otelimiz; Ankara, İstanbul ve Karadeniz Bölgesi istikametlerini bağlayan yol üzerinde Merzifon’un şehir merkezinde bulunan şehrin en işlek caddesi olan Cumhuriyet Caddesi.

Şehrizade Yalısı

Ücretsiz Wi-Fi erişimi ve terasa sahip Şehri-zade Yalısı, Amasya’da Amasya Kalesi’ne 500 metre uzaklıkta konaklama olanağı sunmaktadır. Konuklar tesis bünyesindeki restoranın keyfini çıkarabilir. Her oda düz ekran uydu TV ile donatılmıştır.

Hatunca Otel & Restaurant

Hatunca Otel & Restaurant, Amasya’da yer almaktadır. Tesis bünyesindeki restoranın keyfini çıkarabilirsiniz. Bu oteldeki tüm odalarda klima ve düz ekran kablo TV, bazılarında ise konforunuz için oturma alanı vardır.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.
Rize Günübirlik Turlar