Amman’da Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Amman Gezi Rehberi - Lebego1.Com

Şehir her mevsim ziyaret edilmeye uygun olsa da daha rahat bir seyahat için ilkbahar ve sonbahar aylarını tercih edebilirsiniz. Amman’ı gezmek için en az 2 gün ayrılması tavsiye edilir.I. Dünya Savaşı’ndan sonra ise İngilizlerin egemenliği altına giren Ürdün 1946 yılında bağımsızlığını ilan etmiş ve Amman’ı başkent olması kabul etmiştir.Şehirde, Akdeniz ve çöl iklimi birlikte görüldüğü için, soğuk bir dönem yaşanmaz fakat yaz aylarında sıcaklık epey yükselir.Amman’ı oluşturan yedi tepeden birinde inşa edilen kale sadece Ürdün için değil, tüm insanlık için önemlidir. Film setlerinin kurulduğu benzersiz doğal güzellikleri, ilham veren çöl yaşamı, mistik tarihi atmosferiyle Ürdün’de gezip görecek sayısız yer mevcut. Ürdün’de masal dünyasında yolculuğa çıkabilir, Amman’da toz bulutu içine girebilir, Wadi Rum’da konaklayarak çöl ıssızlığını yaşayabilirsiniz.Paleolitik Çağ’dan 18 bin yıl önce bu topraklarda insanlar barınmış. Asur, Babil, Pers İmparatorlukları Amman için büyük savaşlar verdi. Daha sonra Romalılar, Bizans ve Ummayadlar bölgeye hakim oldu.

Amman’da Mutlaka Gezilecek Yerler

Amman, köklü geçmişi ve bu geçmişin armağan ettiği tarihi yapıları ile turistik bir değer kazanmıştır. Bu tarihi yapıların yanı sıra şehrin sanatsal ve kültürel yönü de turistler açısından oldukça tatmin edicidir.

Amman Kalesi

Amman’ın kurulduğu yedi dağdan biri üzerinde bulunan Amman Kalesi; şehrin en eski tarihi yapılarından birisidir. Arkeolojik kazılarda elde edilen verilere göre,Amman Kalesi’nin bulunduğu tepede Cilalı Taş Devri’nden beri yaşam olduğu tespit edilmiştir. Kale; Cilalı Taş Devri’ne uzanan tarihi ve Bizans, Emevi, Roma gibi pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olmasıyla dünya çapında ünlüdür.

Amman Roma Tiyatrosu

Antonius Plus zamanında yapımına başlanan tiyatronun tarihi 2. yüzyıla dayanır.Bu özelliğiyle tiyatro, Amman’da yer alan en eski tarihi kalıntılar arasındadır. 6000 kişilik kapasiteye sahip olan tiyatro üç ana bölümden oluşur.Tiyatro, güneşin gökyüzündeki konumu göz önüne alınarak inşa edildiği için tiyatronun kuzey bölümünden güneşin bütün hareketlerini seyretme imkânı bulunur.

Kral I. Abdullah Cami

Amman’ın simgesi olan cami büyüleyici bir görselliğe sahiptir. 20. yüzyılda inşa edilen caminin yapımına 1982 yılında başlanmış ve 1989 yılında tamamlanarak ibadete açılmıştır.Adını, ünlü Ürdün Kralı I. Abdullah’tan alan ve Amman’ın merkezinde bulunan caminin mavi renkteki kubbesi şehrin birçok bölgesinden görülür.İslam mimarisinin en güzel örneklerinden olan cami; vitray süslemeleri ve iç duvarlarındaki el işçiliği ile oldukça dikkat çekicidir.

Mşatta Sarayı

Amman’da yer alan sarayların en gösterişlisi Mşatta Sarayı’dır. 743-744 yıllarında oldukça büyük bir arazinin üzerine inşa edilen sarayın, birçok odası ve büyük bir bahçesi vardır. Sarayın iç ve dış kısmındaki süslemeler el işçiliğinin büyüleyici örneklerindendir.

Amman Arkeoloji Müzesi

Tarih boyunca birçok medeniyetin merkezi olan Amman, arkeolojik kalıntılar açısından oldukça zengindir.Bu arkeolojik eserler, kronolojik sıraya göre, şehir merkezinde yer alan Amman Arkeolojik Müzesi’nde sergilenir.En dikkat çeken detayı Ölü Deniz’den çıkarılan kalıntılar olan müze, tarihe etkileyici bir yolculuk vadeder.

Amman’daki Festivaller

Amman, her yıl pek çok uluslararası festivale ev sahipliği yapar.Şehre renkli ve dinamik bir atmosfer kazandıran festivaller yalnızca yerel halkın değil, turistlerin de ilgi odağındadır.

-Görsel Festivali (Mart)
-Jazz Festivali (Nisan)
-Opera Festivali (Temmuz)

Amman’da Ne, Nerede Yenir?

Ürdün mutfağı; Akdeniz, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve İran mutfaklarının esintilerini taşır. Bu sentezin şekillendirdiği Ürdün mutfağında neredeyse yemeklerinin tamamında et başroldedir.

-Falafel: Hashem Restoran
-Humus: Reem Al Bawadi
-Mansaf: Al Quds
-Şavurma: Al Karam
-Künefe: Habibah
-Yöresel Kahvaltı: Sham Al Balad

Amman’da Ne, Nereden Alınır?

Amman’da alışveriş kültürünü semt pazarları oluşturur. Haftanın her gün Amman’ın farklı bölgelerinde kurulan semt pazarları hem yerel halkın hem de turistlerin ilgi odağındadır.Amman’ın en büyük pazarı Souk Jara’dır. Buradan özel kokulu sabun ve Amman yöresine ait kıyafetler satın alabilirsiniz.Amman’ın yayalara açık olan ilk caddesi Wakalat Caddesi’dir.Burada şehrin en eski dükkanları yer alır. Ünlü markaların yer aldığı Sweifieh Caddesi’nden de alışveriş yapabilirsiniz. El işlemeleri satın almak istiyorsanız. Pera bölgesini ziyaret edebilirisiniz. Antik ürünlere ilgi duyuyorsanız ise rotanızı Madaba bölgesine çevirebilirsiniz. Amman’dan hediyelik olarak misk kokulu esanslar ve ev yapımı bakım ürünleri alabilirsiniz.

Amman’da Gece Hayatı

Amman’da gece hayatı renkli ve hareketlidir. Şehrin birçok bölgesinde canlı müzik yapan kafeler, barlar ve gece kulüpleri bulunur.Hareketli bir gece hayatını tercih ediyorsanız Rainbow Caddesi’ni tercih edebilirsiniz.Amman’da nargile kültürü vardır. Sakin bir yer tercih ederek kahve keyfi çıkarabilirsiniz.

Amman Ulaşım

Havalimanından şehir merkezine ulaşım; taksi ve ekspres otobüsler ile sağlanmaktadır. 24 saat boyunca hizmet veren ekspres otobüsleri her 30 dakikada bir Amman şehir merkezine hareket eder. Otobüs, Kuzey Terminal 2’nin dışında bulunan duraktan kalkar ve yolculuk 45- 60 dakika arası sürer.

Amman’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Amman şehrinde her bütçeye göre konaklama seçeneği bulunur. Şehrin geleneksel yapısını ve tarihi mekânlarını görmek istiyorsanız. Oldtown bölgesindeki konaklama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Modern yapısı ile dikkat çeken 5. Ada Bölgesi de ziyaretçilerin en çok tercih ettiği bölgeler arasındadır.

The House Boutique Suites

Şehir merkezi 1.5 km mesafedeThe Islamic Scientific College 200 m mesafede, Otel philadelphia’a yakın bir konumda ve yüzme havuzunun yanı sıra deniz manzarasına sahiptir.

Ayass Hotel

Şehir merkezi 7.4 km mesafede, Amman şehrinin kalbinde yer alan otel, kapalı havuza ve bünyesinde 24 saat açık restorana sahiptir.

Zaman Ya Zaman Boutique Hotel

Şehir merkezi 800 m mesafedeThe Hashemite Plaza 200 m mesafede, Güneşlenme terası, güneş terası, kütüphane gibi olanaklara ve rahat odalara sahip otel, Maisons Satie yakınında iş merkezinin bölgesinde yer almaktadır.

Amman International Hotel

Şehir merkezi 9.2 km mesafedeÜrdün Üniversitesi 800 m mesafede, Panoramik manzaraya sahip Roma mimarisi tarzı bir binada yer alan otel, City Mall’nın yanındadır.

Seven Roses Hotel

Şehir merkezi 7.2 km mesafedeWakalat Street 500 m mesafede, Otelin benzersiz konumu sayesinde, burada konuklar şehir manzarasına hayran kalabilir veya zamanlarını turistik bir bölgeyi keşfederek geçirebilir.

Olive Hotel

Şehir merkezi 3.0 km mesafedeAl Khaldi Hospital 200 m mesafede, Prince Hashem Bird Garden’dan sadece 2.4 km uzaklıkta yer alan bu otel, güneşlenme terası, güneş terası sunmaktadır.

Toledo Amman Hotel

Şehir merkezi 1.9 km mesafedeKing Abdullah Mosque 500 m mesafede, Casino, güneş terası, özel yüzme havuzu sunan bu otel, Zahran Palace’a sadece 1.6 km uzaklıktadır.

Amman Pasha Hotel

Şehir merkezi 600 m mesafedeThe Hashemite Plaza 200 m mesafede, Otel Al Khaldi Hastanesi yakınında uygun bir konaklama imkanı sağlamakta olup, buharlı hamam, Türk hamamı, masaj ile misafirlerini şımartmaktadır.

Sydney Hotel

Şehir merkezi 500 m mesafedeBritish Council 400 m mesafede, Temple of Hercules’a kolayca ulaşabileceğiniz bu otel, özel bir banyo ile 18 odadan oluşmaktadır.

Sandy Palace Hotel

Şehir merkezi 2.7 km mesafedeKing Abdullah Mosque 900 m mesafede,Al Hussainy Mosque’nın bitişiğinde yer alan bu aile konaklamada 19 oda ve jakuzi, sauna bulunmaktadır.

Khuttar Apartment

Şehir merkezi 6.1 km mesafedeBaraka Mall 300 m mesafede, Zahran Palace’a kolayca ulaşabileceğiniz bu otel, özel bir banyo ile 24 odadan oluşmaktadır.

Grand Hyatt Amman

Şehir merkezi 2.3 km mesafedeKing Abdullah Design and Development Bureau 300 m mesafede, Alışveriş bölgesinde uygun bir yerde bulunan geleneksel otel İtalyan yemekleri ve buharlı hamam, Türk hamamı, masaj sunar.

Geneva Hotel

Şehir merkezi 7.3 km mesafedeBaraka Mall 1.3 km mesafede, Diwan al-Sultan Ibrahim Restaurant’dan kısa bir yürüyüş uzaklığındaki konaklama tesisi.

Ibis Amman

Şehir merkezi 7.8 km mesafedeThe Tube Lounge Sports Bar 2.0 km mesafede, Al Hussein National Park yakınında yer alan bu otel, bahçe manzaralıdır ve 24 saat açık restorana sahiptir.

Amman Rotana

Şehir merkezi 3.3 km mesafedeThe Prime Ministry 1000 m mesafede, Oteldeki konuklar ortak dinlenme salonu, balo salonu ile birlikte Central Bank of Jordan Currency Museum’nın yakınında konumlanmış ızgara restoranından yararlanabilir.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.
Rize Günübirlik Turlar