Ankara’da Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Ankara Gezi Rehberi - Lebego1.Com

Ankara, bünyesinde barındırdığı tarihi ve doğal güzellikler geçmişten günümüze şehrin sembolü olacak kadar ün kazanmıştır. Parklarından camilerine, kalelerinden müzelerine her yaştan insanın ilgisini çekebilecek farklı eğlence ve ziyaret noktalarını bünyesinde barındırmaktadır. Hem eğlence bölgeleri hem önemli ziyaret alanları hem antik kentleri hem de oldukça keyifli bir tatil için özellikle; Anıtkabir, Ankara Kalesi, Aqua Vega Akvaryum, Roma Hamamı, Gordion Antik Kenti, Elmadağ Kayak Merkezi, Eymir Gölü, Dikmen Vadisi, Estergon Kalesi, Yaşayan Müze, Göksu Parkı, Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi, Tabiat Tarihi Müzesi ve Hacı Bayram Camii gibi bölgeleri ziyaret etmelisiniz.Bugüne kadar belki iş için gittiniz ya da belki çeşitli zamanlarda akraba ziyaretleri gerçekleştirdiniz. Peki, hiç Ankara’da turist oldunuz mu? Kentin sokaklarında dolaşıp fotoğraf çekmek, tarihin modern olanla nasıl mükemmel uyum sağladığını görmek, misafirperver Ankaralılarla sohbet etmek, Anadolu’nun kendine has ve leziz lezzetlerinden tatmak, şehrin değerlerini yakından görmek için Ankara’yı ziyaret edebilirsiniz.Türkiye’nin başkenti olmasına karşın, turizm konusunda daha çok tarih – kültür turları ve termal olanakları ile tercih edilmektedir. Gezilecek yerler bakımından turistik illere yakın sayıda seçeneğe ev sahipliği yapmaktadır.

Ankara’da Mutlaka Gezilecek Yerler

Ankara, hem tarihi zenginliğiyle hem de kültür-sanat alanındaki birikimiyle gezginlere dolu dolu bir seyahat programı vadediyor. Asırlar boyunca Anadolu’nun kalbi olarak nitelendirilen Ankara, Türkiye’nin geçmişi söz konusu olduğunda en çok söz sahibi olan noktasıdır.İşte, başkenti yakından tanımak için seyahat planınıza mutlaka eklemeniz gereken adresler.

Anıtkabir

Çankaya’da Mebusevleri Mahallesi üzerinde yer alan Anıtkabir, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarıdır. Ankara’nın merkezi konumu üzerinde yer alan, eskiden Rasattepe (Gözlem Tepesi) olarak bilinen bir noktada bulunmaktadır.Anıtkabir’in inşasına 9 Ekim 1944 tarihinde başlanmış ve 1 Eylül 1953 yılında ziyarete açılmıştır. Toplam kapladığı alan 750.000 metrekaredir. Bu alanın 120.000 metrekaresi anı bloğu için ayrılmış olup, geri kalan kısmı dekoratif ağaçlar ile kaplı olan Barış Parkı’na ayrılmıştır. Barış Parkı’nda dünyanın hemen hemen bütün ülkelerinden getirilen ağaçlar yer almaktadır. Dünya barışı için bu isim verilmiştir.

Ankara Kalesi

Ankara’ya hakim olan tepenin üzerinde kurulu kalenin yapım tarihi kesin olarak saptanamasa da, Hititlerden kalma eserler bulunduğu için Hitit Dönemi’nde inşa edildiği tahmin edilmektedir.İki ana bölümden oluşan kalenin 20 kuleye sahip dış kalesinden günümüze pek bir şey kalmamış fakat iç kalesi zarar görmeden günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. İç kale, 42 kuleye ve 10 ile 16 metre arasında değişen surlara sahiptir. Ankara Kalesi içerisinde bulunan yazıtlarda, kimler tarafından ve hangi dönemlerde restore edildiği açıkça belirtilmiştir. Ankara gezilecek yer bağlamında oldukça zengin olmasıyla birlikte bu gibi tarihi yerlere de oldukça önem vermektedir.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Altındağ ilçesine bağlı Kale Mahallesi üzerinde yer almaktadır. Ankara il merkezinin 2 kilometre kuzeyinde bir konuma sahiptir. Atatürk’ün isteği üzerine, Kurşunlu Han ve Mahmut Paşa Çarşısı Depo Binası’nın restore edilerek müze haline dönüştürülmesiyle ziyarete açılmıştır.Günümüzde sadece Kurşunlu Hanı içerisinde hizmet vermektedir. Dünyanın sayılı müzelerinden birisi olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde, Anadolu’nun arkeolojik eserleri sergilenmektedir. Birbirinden önemli eserlerin sergilendiği bu müze, Ankara gezilecek yerler planlamasında mutlaka bulunması gereken yerler arasındadır. Büyük bir öneme sahip bu müze, 1997 yılında, Avrupa Yılın Müzesi Ödülü’ne layık görülmüştür.

Etnografya Müzesi

Kurtuluş Savaşı sırasında Cuma namazlarının kılındığı ve günümüzde Namazgah olarak bilinen mevkide yer alan Ankara Etnografya Müzesi, Altındağ’ın Hacettepe Mahallesi sınırları içerisinde yer almaktadır.İl merkezine birkaç dakikalık yürüyüş mesafesinde bulunan müze aynı zamanda 1953 yılına kadar Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşına ev sahipliği yapmasıyla önem kazanmıştır. Tarihi eserleriyle oldukça özel bir yere sahip olan müze, Ankara gezilecek yerler listesinde mutlaka bulunması gereken bölgelerden biridir. Türk tarihinin geçmişte kalan kültürünü ve geleneğini gelecek kuşaklara aktarmak adına, Atatürk’ün bizzat yaptırmış olduğu müzede günümüzde 30 binden fazla eser bulunmaktadır. Müzede aynı zamanda Cumhuriyetin ilk dönem mimarlarından olan Arif Hikmet Koyunoğlu’na ait oldukça önemli yapıtlar da mevcuttur.

Hamamönü

Altındağ ilçesinin Hacettepe Mahallesi üzerinde yer alan tarihi bölge, Ankara il merkezinin 1 kilometre kuzeydoğusunda konumlanmaktadır.Bölge ismini, Bayındır Boyu Beyi Karacabey’in yaptırdığı Çifte Hamam’dan almıştır. Hamamönü’nün önemli olmasındaki temel etken, 19. yüzyıl sivil mimarlık örneği ile tasarlanmış olmasıdır. Eski Osmanlı evleri restore edilip, orijinal yapısı zarar görmemiştir. Hamamönü üzerinde tarihi evlerin yanı sıra, Mehmet Akif Ersoy’un yaşadığı ve İstiklal Marşı’nı yazdığı konak da buradadır. Ayrıca buradaki konaklarda kafe ve restoranlar da hizmet vermektedir.

Mogan Gölü

Mogan Gölü, Gölbaşı’nda yer almakta ve Ankara’nın denizi olarak tanımlanmaktadır. Kaynağını Elmadağ’dan alan bu göl, alüvyon birikimi sonucu meydana gelmiştir. Doğa turizmi açısından çok önemli olup, 226 kuş türüne ve 10’dan fazla balık türüne ev sahipliği yapıyor olup aynı zamanda da gezilecek yerler arasında bulunuyor.Mogan Gölü’nün hemen yanında Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından rekreasyon alanı olarak kurulmuş Mogan Park yer almaktadır. Parkta ise restoran, kafe, çocuk oyun parkı ve bunun gibi aktivite olanakları bulunmaktadır. Şehrin kalabalığından uzaklaşmak isteyenler arasında popüler hale gelmiş olan bu göle, özel aracınız olmasa dahi otobüslerle oldukça rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

81 yıl boyunca aktif bir cezaevi olarak kullanılmış olan Ulucanlar Cezaevi, 2006 yılında kapatılmış ve 2010 yılında yapılan değişiklikler sonucunda müze olarak hizmete açılmıştır. İl merkezine yaklaşık 2 kilometrelik mesafe bulunan Ulucanlar Cezaevi Müzesi, Altındağ’ın Şükriye Mahallesi’nde bulunmaktadır. Türkiye’nin hem siyasi hem de edebi hayatında önemli rol oynamış kişilerin de aralarında bulunduğu birçok kişi burada mahkum olmuştur. 1980’e kadar idamlar devam etmiş bazı edebiyatçılar da zamanın siyaseti ile ters düştüğü içeri atılmışlardır.İçerisinde mahkumların hayatını yansıtan balmumundan yapılmış heykeller vardır. Ayrıca koridorlarında gezerken eski mahkumların konuşmaları da sesli olarak yansıtılmaktadır.

Kocatepe Camii

4500 metrekarelik alanı ile aynı anda ortalama 24 bin kişiye ibadet etme imkanı veren Kocatepe Camii, Çankaya’nın Kültür Mahallesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. 88 metre uzunluğa sahip 4 adet minareye sahiptir. Caminin öne çıkan özelliği 9.5 ton ağırlığındaki avizesidir. Kocatepe Camii’nin mihrabı, minberi, kapıları, çinileri ve mermerleri Klasik Osmanlı Mimarisine özel olarak tasarlanmıştır.

Kuğulu Park

Ankara il merkezine ortalama 4 kilometre uzaklıkta Çankaya’nın Kavaklıdere Mahallesi’nde bulunan Kuğulu Park, şehrin en önemli doğal güzellikleri arasında nitelendirilmektedir. Bünyesinde barındırdığı 24 farklı canlı türü ile ön plana çıkmaktadır. Parka ismini veren kuğular Çin Hükümeti’nin hediyesidir.Ankara’nın en eski parklarından birisi olarak 1958 yılından beri hizmet vermektedir. Bulvar kısmında kafeteryalar yer alırken, parkın iç kısımlarında küçük göller, çocuklar için oyun alanları ve yürüyüş noktaları bulunmaktadır. Parkın girişinde ise 2007 yılında yapılan Tunalı Hilmi heykeli vardır.

Ankara Tren Garı

Altındağ’ın Anafartalar Mahallesi sınırları içerisinde bulunan Ankara Tren Garı, TCDD’nin merkezi tren istasyonudur. Altındağ ilçesinde bulunan gar, il merkezine ortalama 2 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. 1892 yılından beri hizmet veren bina Türkiye’nin ilk tren garıdır. Günümüzde aktif olarak hizmete devam eden garın içerisinde Atatürk Konutu ve Demiryolları Müzesi, Ankara Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi, TCDD Demiryolu Müzesi ve Sanat Galerisi gibi önemli gezilecek noktalar bulunmaktadır. Oldukça eski bir yer olmasına karşın, hizmetlerine ilk günkü gibi devam etmektedir. Tren saatleri için direkt gara gidip bilgi alabileceğiniz gibi aynı zamanda web sitelerinden de adres ve saat bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Gençlik Parkı

Altındağ ilçesi üzerinde yer alan Gençlik Parkı, Ankara’nın sembolik yerlerinden birisidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk dönemlerinde bu alan, bataklık bir araziyken sonradan bu bataklıklar boşaltılarak 19 Mayıs 1943 tarihinde doğal güzellik olarak ziyarete açılmıştır.Park üzerinde kafe, restoran, süs havuzu, alışveriş merkezi, yeşil alan, opera binası, 638 kişi kapasiteli Ankara Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu ve çocuk oyun parkı yer almaktadır. Ankara gezilecek yerler düşünüldüğünde bu denli alternatife sahip nadir bölgelerden biridir. Ulus Meydanı ve Sıhhiye semti arasında bir konuma sahip olan parka Ankara’nın bütün ilçelerinden direkt ulaşım sağlanmaktadır. Ulus yazılı araçlara binmek yeterli olacaktır. Hepsinin güzergahı Gençlik Parkı üzerinden geçmektedir.

Kurtuluş Savaşı Müzesi (1. TBMM Binası)

Altındağ ilçesine bağlı Doğanbey Mahallesi’nde yer almaktadır. Ankara il merkezinin 2 kilometre kuzeybatısında konumlanmaktadır. Cumhuriyet Halk Partisi’nin genel merkezi olarak planlanan bina, Cumhuriyet’in kurulmasıyla birlikte 1. TBMM binası olarak hizmet vermiştir.İlerleyen zamanlarda bu bina TBMM için yeterli olmadığından dolayı, başka bir binaya geçilip, burası Milli Eğitim Bakanlığı’na devredilmiştir. Cumhurbaşkanı Atatürk’ün doğumunun 100. yıldönümü kutlamaları kapsamında, Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilmiş ve 23 Nisan 1981’de Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak ziyarete açılmıştır. Kurtuluş Savaşı Müzesi, Kurtuluş Savaşı’ndan önemli fotoğraflar, belgeler ve mobilyalar sergilemektedir.

Augustus Tapınağı

Hacı Bayram-ı Veli Camisi’nin sol duvarı ile bitişik olan Augustus Tapınağı, Altındağ’ın Hacı Bayram Mahallesi içerisinde bulunmakta ve il merkezine 2 kilometrelik bir uzaklıkta yer almaktadır. Ankara Anıtı olarak da bilenen Augustus Tapınağı, MÖ 25 – MÖ 20 yıllarında Orta Anadolu’nun Romalılar tarafından fethinden sonra Galatia eyaleti olarak düzenlenmesi anısına inşa edilmiştir.Tapınağın bulunduğu bölgede bir zamanlar Friglerin Tanrı Kibele adına yaptığı anıt yer almış, tapınak bu alana yapılmıştır. 3 kısımdan oluşan tapınağın bazı bölümleri Friglerden kalma ilk yapıdan da izler taşımaktadır. Antik kentlere ve özel tapınaklara meraklı olan turistlerin Ankara gezilecek yerler düşünüldüğünde Agustus Tapınağı’nı mutlaka ziyaret etmesi ve güzel bir bilgi akışına sahip olması önerilmektedir.

Cumhuriyet Müzesi – II. TBMM

Ankara il merkezine 5 kilometre uzaklıkta, Altındağ’ın Doğanbey Mevkii’nde bulunan Cumhuriyet Müzesi, 1.TBMM’nin devlet işlerinde yetersiz olduğu karar verildikten sonra hizmete geçmiştir. 1960 yılına kadar II.TBMM olarak kullanılmış ve 1981 yılından itibaren müze olarak kullanıma açılmıştır.İçerisinde sergilenen eşyalar arasında Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü ve Celal Bayar tarafından kullanılan özel eşyalar ve mecliste alınan önemli kararların bazı orijinal belgeleri vardır. İçlerinde en çok dikkat çeken eserlerden birisi de Gazi Mustafa Kemal’in 1933 yılında 10. Yıl Nutku’nu okurken kullandığı mikrofondur.

Hacı Bayram-ı Veli Cami

İslamiyet açısından oldukça önemli bir kişilik olan Hacı Bayram-ı Veli adına 1427–1428 yılları arasında inşa edilen Hacı Bayram-ı Veli Cami, Altındağ’ın Hacı Bayram Mahallesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. İl merkezine sadece 2 kilometre uzaklıktadır.Caminin içerisinde bulunan Hacı Bayram-ı Veli’nin Türbesi, Ankara’da en çok ziyaret edilen noktaların başında gelmektedir. Caminin doğu duvarına bitişik olan Augustos Tapınağı ile birlikte Ankara’nın tarihi güzellikleri arasında oldukça popülerdir. Dış kısmı son derece basit bir görünüme sahipken, iç kısmında bulunan el yapımı çini ve süslemeler dikkat çekicidir. Son cemaat yerinin güneye bakan çıkıntı duvarında Kelime-i Tevhid yazısı bulunmaktadır.

50. Yıl Parkı

50. Yıl Mahallesi üzerinde yer alan park, Çankaya ilçe merkezinin 21 kilometre kuzeyinde konumlandırılmıştır. Bu park üzerinde Ankara’nın panoramik görüntüsü gözler önüne serilmektedir. Cumhuriyet’in 50. yılı anısına 1970 yılında ziyarete açılmıştır. Burayı önemli kılan temel özelliklerden bir diğer ise Avrupa Bölgesi’ndeki en uzun, dünya üzerinde ise ikinci en uzun bayrak direğine sahip olmasıdır. Kurulu olduğu alan ise 130.000 metrekaredir. Park içerisinde vakit geçirilebilecek kafe, piknik alanı, çocuk bahçesi, gölet, buz paten pisti, açık hava tiyatrosu ve futbol sahası gibi seçenekler yer almaktadır.

Suluhan Çarşısı

Altındağ’a bağlı Anafartalar Mahallesi üzerinde yer alan Suluhan Çarşısı, Ankara il merkezinin 2 kilometre kuzeyinde konumlandırılmıştır. Osmanlı Dönemi’nde inşa edilen yapıların hemen hepsi yazıta sahiptir. Suluhan Çarşısı’nda yer alan yazıtta, Hasan Paşa tarafından 1508 ile 1511 yılları arasında yaptırıldığı yazılıdır. İlerleyen zamanlarda ise Şeyhülislam Mehmet Emin Bey tarafından 1685 yılında restore edilmiştir. Uzun süre han olarak hizmet veren yapıt, 1929 yılında büyük bir yangından dolayı hasar görmüştür. Bunun üzerine Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından alınan karar üzerine 1984 yılında restore edilip kafe ve hediyelik eşya dükkanları açılarak turizm ve eğlence amaçlı hizmet vermeye başlamıştır.

Ulus Zafer Anıtı (Ulus Atatürk Heykeli)

Altındağ ilçesine bağlı Anafartalar Mahallesi üzerinde yer alan Zafer Anıtı, il merkezinde 2,5 kilometre uzaklıktadır. Avustralyalı Heinrich Krippel tarafından 1927 yılında yapılmış olup en detaylı heykeltıraşlık örneklerinden bir tanesidir. Heykelde gösterilmek istenen temel konu, Türk Milletinin Kurtuluş Savaşı esnasında nasıl birlik ve beraberlik çabası olduğudur. Bronz, kırmızı taş ve mermer, yapımında kullanılan temel malzemelerdir.Günümüzde Ulus’un sembolü olarak bilinen Zafer Anıtı, 1. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bakar şekilde konumlandırılmıştır. Sakarya isimli at üzerinde geleceğe umutla bakan Mutafa Kemal Atatürk tasvir edilmiş ve bu heykelin hemen önünde ise 2 Mehmetçik ve sırtında top mermisi bulunan bir kadın figürü yer almaktadır.

Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi

Ankara’nın ilk ve tek sanayi tipi müzesi olarak nitelendirilen Çengelhan Rahmi Koç Müzesi, Altındağ’ın Kale Mahallesi sınırları içerisinde bulunmakta ve il merkezine ortalama 1,3 kilometre uzaklıktadır. Müze ve sergi üzerine kurulu bu yapı, Rahmi Koç’un ilk kez ticarete atıldığı dükkana ev sahipliği yapmaktadır.Müze binasının inşa yılı 1522 ile 1523 yılları arasında iken 2005 yılında müze olarak halka açılmıştır. Müzede sergilenen eserlerin büyük bir bölümü, Rahmi Koç’un hayatı boyunca almış olduğu plaket ve madalyalardır. Ayrıca ulaşım ile iletişim konularına odaklanan geniş bir koleksiyon da sergilenmektedir.

Devlet Resim ve Heykel Müzesi

Cumhuriyetin ilk yıllarında Türk Ocakları genel merkezi olarak inşa edilen bina, 1980 yılına kadar çeşitli resmi kurumlarca kullanılmış ve sonrasında bir kültürel eserlerin sergilendiği bir müze olmuştur. Altındağ’ın Hacettepe Mahallesi sınırları içerisinde ve il merkezine sadece yürüyüş mesafesinde bulunmaktadır. 6 farklı sergi salonuna yayılmış toplamda 399 sanatçıdan 1289 esere ev sahipliği yapmaktadır. Yağlı boya tablolarının yanı sıra seramik eserler, heykeller, fotoğraflar ve Türk süsleme sanatlarından örneklerin de sergilendiği etnografik özelliklere sahip bir müzedir.Türk tarihinin en güzide hat eserlerine de ev sahipliği yapması, ün kazanmasına yardımcı olmuş ve farklı eserlerin bağışlanmasına olanak sağlamıştır. Türk resim ve heykelinde önemli rol oynayan sanatçıların eserleri sergilenmektedir.

15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı (Kızılay Meydanı)

Ankara’nın en önemli merkezi noktalarından birisi olan Kızılay Meydanı, Çankaya’ya bağlıdır. Adını, meydanda bulunan Kızılay Derneği’nden almıştır.27 Mayıs 1960 tarihinde ismi Hürriyet Meydanı olarak değiştirilmiş fakat halk arasında sürekli Kızılay Meydanı olarak söylendiği için o şekilde kalmıştır. 15 Temmuz 2016 yılında düzenlenen başarısız darbe girişiminden sonra ise ismi 15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı olarak değiştirilmiş ve hala aynı isim ile anılmaktadır. Meydan üzerinde Güvenpark ve bu parka ismini veren Güven Anıtı, çok sayıda ağaç ve oturmak için banklar yer almaktadır.

Ankara Günübirlik Gezilecek Yerler

Türkiye’nin başkenti olan Ankara, hem tarihi yapıları hem doğal güzellikleri hem de kültürel özellikleri ile Türkiye’nin en yoğun ziyaret alan şehirleri arasında yer almaktadır. Ankara çevresinde günübirlik şekilde gezebileceğiniz pek çok yer bulunmaktadır.

Beynam Ormanları

Zengin bitki örtüsü ve bol oksijenli temiz havası ile dikkat çekmekte olan Beynam Ormanları 1966 yılında koruma altına alınmıştır. Şehrin oksijen kaynakları arasında yer alan Beynam Ormanları Ankara şehir merkezine yaklaşık olarak 81 km’dir.

Haymana Kaplıcaları

44 derece sıcaklığa sahip şifalı suyu ile pek çok medeniyet tarafından tercih edilmiş noktalar arasında yer alan Haymana, günümüzde de kaplıcaları ile Ankara’nın sağlık turizminde öne çıkan noktaları arasında yer almaktadır. Haymana Kaplıcaları Ankara şehir merkezine yaklaşık olarak 75 km mesafede yer almaktadır.

Ankara Harikalar Diyarı

Ankara Harikalar Diyarı hem Türkiye’nin hem de Dünya’nın en büyük parkı olarak gösterilmektedir. 2004 senesinde kurulan bu muhteşem park; Renksiz Ankara deyimini de sonlandırmıştır. Bu parkla birlikte Ankara botanik yapıya ekstra önem vermiş ve yemyeşil masalımsı bir parkı dünyaya sunmuştur.Oldukça büyük bir alana kurulmuş olan bu parkı Ankara sınırları içerisindeyken gezmek isterseniz eğer, yaklaşık olarak 1 gününüzü almaktadır. Park, adını da aldığı Harikalar Diyarı hikayesinin kahramanlarına da farklı farklı figürler halinde yer vermiştir. Hem çocukların hem de yetişkinlerin son derece keyif alabileceği bu park, Ankara’nın ilçesi Sincan’a bağlı Fatih semtinde bulunmaktadır. Burası kaykay pistlerinin ve golf sahalarının dahi bulunduğu oldukça özel olan bir park. Aynı zamanda içerisinde bulunan gölde bisiklet turları da düzenlenmektedir. 30 dakikası 20 TL olarak da fiyat tarifesi mevcuttur.Tabiat parkı konseptine de uygun olan bu parkın genellikle dolu olduğu ve hakkında oldukça iyi yorumlar yapıldığını da ifade etmek mümkün. Ankara’ya geldiğiniz zaman kesinlikle yapılacak etkinlikler listesine burayı da eklemelisiniz.

Atatürk Orman Çiftliği

Atatürk Orman Çiftliği ilk olarak Orman Çiftliği adıyla inşa edilmiştir. Bu arazi zamanla hem hizmetlerini hem de ismini değiştire değiştire günümüze kadar gelip bu şekilde anılmaya başlamıştır.1922 senesinde birinci dereceden sit alanı olarak gösterilen bu arazi, 1950 senesinde yürürlüğe giren bir kanunla son halini yani Atatürk Orman Çiftliği adını almıştır. Bu çiftliğin içerisinde bulunan ve Gazi Tesisleri diye ifade edilen bir bölge ise 2011 senesinde 3. dereceden sit alanı olarak düzenlenmiştir. Ankara’daki gezilecek yerler düşünüldüğünde direkt olarak akla gelen bu bölge, günümüzde çok daha farklı ve geniş hizmetleriyle de turistlerin dikkatini çekmektedir. Çevresinde hayvanat bahçesi, yüzme havuzları, konaklama merkezleri ve lokantalar bulunan bu arazide farklı farklı ürünlerin de üretimi yapılmaktadır. Bunların başını ise süt, şarap ve meyve suyu fabrikaları çekmektedir.Çocuklarınızla ya da arkadaşlarınızla güzel bir gün geçirmek için ideal olan bu çiftlik, Mustafa Kemal Atatürk’ün anısını da canlı tutmaya devam etmektedir.

Tarihi Roma Hamamı

Ulus meydanına oldukça yakın olan Roma Hamamı, milattan sonra 3. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Roma imparatoru Caracalla tarafından sağlık tanrısı Asklepion için özel olarak yaptırıldığı ifade edilmektedir.Tarihi ve geçmişiyle oldukça önemli bir yere sahip olan Roma Hamamı, yerli ve yabancı turistler tarafından pek ünlü olmasa da içerisinde bulunan özel yapılarla gerçek anlamda merak uyandırıcı bir mimariye sahiptir. Diğer hamamlara göre en büyük farkı içerisinde aynı zamanda mezarlığın da bulunmasıdır. Farklı işlemelere sahip yüzden fazla lahitin bulunduğu bu hamam, ifade edilene göre Ulus bölgesinde yer aldığı için pek işlek olmamaktaymış.

Seğmenler Parkı

Seğmenler Parkı, Ankara’nın Çankaya ilçesinde yer almaktadır. 1983 yılından beri hizmet veren bu park, yaklaşık 70 bin metrekarelik bir alana kurulmuştur. Genellikle şehrin gürültüsünden kaçmak isteyenlerin ortak noktasıdır. Seğmenler Parkı’nın en önemli özelliği içerisinde aktif bir amfi tiyatronun bulunmasıdır. Aynı zamanda Çankaya Köşkü’nün hemen alt kısmında yer alması da ulaşım ve lokasyon açısından yerli halk için gezilecek yerler bakımından ideal bir yer haline gelmiştir. Seğmenler Parkı birbirinden güzel, oldukça farklı ve eğlenceli aktiviteleriyle de ilgiyi üstüne çekmeyi başarmaktadır. Dönem dönem yapılan etkinlikler; su savaşları, konserler, tiyatrolar, midye festivalleri ve kitap okuma festivali gibidir. Seğmenler Parkı’na otobüsle ya da özel aracınızla ulaşım da oldukça kolaydır.

Kızılcahamam

Geçmişi M.Ö 2000’li yıllara kadar uzanan Kızılcahamam, manastırı, kalesi, doğal güzellikleri ve hatta peribacaları ile Ankara’nın en turistik ilçeleri arasında yer almaktadır. İlçede mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında Soğuksu Milli Parkı Ankara ve Abacı Peribacaları yer almaktadır. Kızılcahamam şehir merkezine yaklaşık olarak 110 km mesafede yer almaktadır.

Beypazarı

Ankara’nın mutlaka görülmesi gereken yerleri arasında ilk sırada Beypazarı yer almaktadır. Tarihi dokusu ve şehrin adeta en meşhur özellikleri arasında yer alan tarihi evleri ile dikkat çeken Beypazarı, şehir merkezine yaklaşık olarak 100 km mesafede yer almaktadır.

Nallıhan

Nallıhan, hem tarihi değerleri hem de doğal güzellikleri ile ziyaretçilerine eksiksiz bir günübirlik gezi deneyimi yaşatmaktadır. Nallıhan’a ziyaret sırasında görebileceğiniz özel noktaların başında Nallıhan Kuş Cenneti, Nallıhan Evleri, Juliopolis Nekropolü, Sarıyar Barajı ve Kuzucular Köyü Kanyonu yer almaktadır. Nallıhan şehir merkezine yaklaşık olarak 162 km mesafede yer almaktadır.

Ankara’daki Festivaller

Her sene sinemadan tiyatroya, komediden kitaba, kahveden konsere kadar farklı kategorilerden düzenlenen onlarca festival, Ankara kültür-sanat hayatını canlı tutuyor. Zaman zaman dünyaca ünlü sanatçıları görme fırsatı yakaladığımız festivaller, genellikle Eylül-Mayıs ayları arasında gerçekleşiyor. Özellikle soğuk Ankara günlerine denk gelen festival etkinlikleri, şehrin ayazını katlanabilir hale getiriyor.

Ankara Engelsiz Filmler Festivali

Kültüren hayata eşit katılım ilkesiyle yola çıkaran 2013 yılında düzenlenmeye başlanan Engelsiz Filmler Festivali, genellikle Mayıs ayında düzenlenmektedir. Sabit bir tarihi olmamakla birlikte 2018 Ekim, 2017 Mayıs, 2016 Mayıs ve 2015 Nisan dönemlerinde düzenlenmiştir. Festivalin Ankara ayağı, Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Goethe-Institut başta olmak üzere çeşitli mekanlarda yapılmaktadır. İstanbul, Eskişehir ve Ankara’da düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali’nde 4 gün boyunca Türkiye ve dünya sinemasından çeşitli filmler sergilenmektedir. Engelli bireyler için sesli betimleme, işaret dili ve ayrıntılı alt yazı gibi detayları festivalin en önemli unsurları arasında.

Ankara Gezici Festival

Sinemanın seçkin örneklerini Türkiye’nin farklı kentlerindeki sinemaseverlere sunmak ve Türkiye sinemasını dünyaya tanıtmak amacıyla 1995 yılında yola çıkan Gezici Festival, son 23 yıl içerisinde Ankara, Artvin, Bakü (Azerbeycan), Bursa, Çanakkale, Diyarbakır, Drama (Yunanistan), Edremit, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Kayseri, Malatya, Mersin, Ordu, Samsun, Saraybosna (Bosna Hersek), Sinop, Tiflis (Gürcistan), Üsküp (Makedonya) ve Van kentlerinde gösterimler yapmıştır. Film gösterimleri başta olmak üzere atölyeler, söyleşiler ve film çekimleriyle renklenen Gezici Festival, her yıl Kasım ayı sonu ile Aralık ayı başında gerçekleşmekte ve 1 hafta sürmektedir.

Ankara Uluslararası Ankara Caz Festivali

1996 yılında ODTÜ Caz Günleri adıyla başlayan festival, 2001 yılına kadar ODTÜ’de devam ettikten sonra 2002 yılından itibaren Ankara Caz Festivali adını aldı. Ankara’nın en büyük festivalleri arasında yer alan Uluslararası Ankara Caz Festivali, her yıl 10 bini aşkın izleyiciye ulaşıyor.Henüz ana sponsoru bulunmayan Ankara Caz Festivali’nden elde edilen gelir, yurt dışında caz eğitimi bursları ve derneğin varlığını sürdürebilmesi için Caz Derneği’ne aktarılıyor.

Ankara Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali

Toplumsal cinsiyet eşitliğini bilincini yaygınlaştırmak, kadın sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğini arttırmak ve bu kuruluşların güçlenmesine katkı sağlamak, sivil toplum ve demokrasinin gelişmesi gibi temeller üzerinden hareket eden Uçan Süpürge, 1998 yılından beri gerçekleştirilmektedir. İlk kadın filmleri festivali olma özelliğine sahip olan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin organizasyonu Uçan Süpürge tarafından yapılmaktadır.

Ankara Uluslararası Şefika Kutluer Festivali

Ankara Devlet Konservatuarı mezunu Şefika Kutluer adına düzenlenen festival, her yıl Aralık ayında yapılmaktadır. UNICEF ”İyi Niyet Elçisi” olan Kutluer, Viyana’da Uluslararası Flüt Yarışması’nda dünya birincisi olmuştur. Devlet Sanatçısı ünvanına sahip olan olan Kutluer’in Avusturya Altın Liyakat Nişanı, Kazakistan Devlet Kültür Nişanı, Slovak Devlet Altın Madalya’sı gibi pek çok ödülü bulunmakla birlikte “Sihirli Flüt” ünvanıyla tanınmaktadır.Uluslararası Şefika Kutluer Festivali kapsamında başkent Ankara ve İstanbul’da çeşitli konserler düzenlenmektedir.

Ankara Uluslararası Ekmek Festivali

İlki 2017 yılında düzenlenen Uluslararası Ekmek Festivali, şehrin ilgi çekici etkinliklerinden biri. Festivale Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan ve Kazakistan gibi Orta Asya ülkeleri başta olmak üzere Dünya’nın birçok farklı ülkesinden insanlar katılmaktadır. CerModern’de her yıl Ekim ayında düzenlenen Uluslararası Ekmek Festivali’nde stantlar kurulmakta ve farklı türlerde ekmeklerin satışı yapılmaktadır.Henüz yeni olmasına rağmen oldukça ilgi gören Uluslararası Ekmek Festivali, Türkiye Fırıncılar Federasyonu tarafından da desteklenmektedir.

Ankara Uluslararası Beypazarı Festivali

1994 yılından beri çeşitli isimlerle düzenlenen Uluslararası Beypazarı Festivali, sadece ilçenin değil Ankara’nın da önemli festivallerinden biri haline gelmiştir. 2017 ve 2018 yıllarında Eylül ayının başında düzenlenen etkinlik, daha önce Haziran ayında düzenleniyordu.Ankara’nın en turistik yerlerinden olan Beypazarı, her yıl düzenlediği geleneksel etkinlikte, Türkiye’nin birçok bölgesinden gelen ziyaretçileri ağırlıyor. 3-4 gün boyunca süren Beypazarı Festivali kapsamında geleneksel ata sporları, mehteran ve Seğmen ekibi gösterileriyle birlikte Beypazarı yöresinin güzellikleri sergileniyor. Festival, ulusal çapta sanatçıların katılımıyla renkleniyor.

Ankara Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali

2005 yılında Çubuk ilçesinin turizm değerini arttırmak amacıyla düzenlenmeye başlanan Çubuk Festivali, her geçen yıl artan bir ilgiyle devam ediyor. 2015 ve 2016 düzenlenmesi planlanan Çubuk Festivali, güvenlik gerekçesiyle düzenlenememiştir. Daha sonra Çubuk Belediyesi’nin çabalarıyla tekrar faaliyete geçen festival, özellikle Çubuk turşusunun tanıtımında önemli rol oynamıştır.Turşu ve agat taşı başta olmak üzere Çubuk ilçesinin yöresel ürünlerini tanıtmayı amaçlayan festivalde 300 adet tanıtım standı kurulmakta ve ürünlerin satışı yapılmaktadır. 2018 yılında düzenlenen Çubuk Turşu ve Kültür Festivali kapsamında ”Dünyanın en büyük turşusu” kurulmuştur. Festival, her yıl Eylül ayında düzenlenmekte ve 4 gün sürmektedir.

Uluslararası Ankara Kukla Festivali

2015 yılında düzenlenmeye başlanan Uluslararası Ankara Kukla Festivali, Ankara Üniversitesi’nin ana sponsorluğunda gerçekleşmektedir. Çeşitli sanat kuruluşlarının bir araya gelmesiyle düzenlenen festivale İspanya, Rusya, İtalya ve Moldova gibi yurtdışı ülkelerinden katılımlar gerçekleşmektedir.Kukla sanatını tanıtmaya ve yaşatmaya devam etmeyi amaçlayan Uluslararası Ankara Kukla Festivali, ilk iki yılında Mayıs ayında düzenlenmesine rağmen 2017 ve 2018 yılları için Ekim ayı içerisinde gerçekleşmiştir.

Ankara Kahve & Çikolata Festivali

2 Tat 5 Duyu sloganıyla yola çıkan Ankara Kahve & Çikolata Festivali’nin ilki, 18-21 Mayıs 2017 tarihleri arasında düzenlenmiştir. Kahve ve çikolata sektörünün tüm bileşenlerini bir araya getirmeyi hedefleyen etkinlik, 10.000 metrekarelik bir fuar alanına sahip olan ATO Congresium’da düzenlenmektedir. İlk festivalden itibaren binlerce Ankaralı ziyaret edilen etkinlik, 4 gün sürmektedir.Konserler, söyleşiler ve yarışmalarla şenlenen Kahve ve Çikolata Festivali, birçok kahve firmasını ağırlamaktadır.

Ankara Burn Sonance Festival

Burn Energy sponsorluğunda Club Mirador İncek’te düzenlenen Sonance Festival, 2016 yılından beri eğlence ve müziği bir araya getiriyor. Yaz ayları için alternatif bir etkinlik olma amacıyla düzenlenen Sonance Festival’e dünyaca ünlü birçok sanatçı katılıyor. Ağustos ayının sonu ile Eylül ayının başlarında düzenlenen festival, 1 gün sürse de dolu dolu geçiyor.Festivalde müziğin yanı sıra tasarım pazarları, mangal, pamuk şeker, bira ve vodka stantları, fotoğraf çekimleri gibi etkinlikler de oluyor.

Ankara Oyun ve Oyuncak Festivali

Oyuncak Kütüphanesi Derneği’nin öncülük ettiği, Yenimahalle Belediyesi ile Çankaya Belediyesi’nin destek verdiği Oyun ve Oyuncak Festivali, her yıl Dünya Oyun Oynama Günü’nü kutlamak için düzenlenmektedir. İlk olarak 2015 yılında düzenlenen festival 1 gün sürmektedir. Çankaya veya Yenimahalle’de önceden seçilen park alanında düzenlenen festivalde çocukların en temel hakkı olan “Oyun Oynama Hakkı”’nın bilinirliğini ve farkındalığını arttırma amaçlanmaktadır.

Uluslararası Ankara Film Festivali

İlk olarak ”Ankara Film Şenliği” adıyla 1988 yılında düzenlenen Ankara Uluslararası Film Festivali, Mahmut Tali Öngören ve Aziz Nesin’in önderliğinde Bilim ve Sanat, Bilar A.Ş. ve Mülkiyeliler Birliği’nin ortaklığında hayata geçirildi. Başlangıcından itibaren Ulusal Sinema’nın gelecek kuşaklarına yatırım yapan Ankara Uluslararası Film Festivali’nin öncelikle hedefi, Türkiye Sineması’nın geleceğini şekillendirecek yeni isimleri keşfetmek ve desteklemektir.

Ankara Uluslararası Ankara Müzik Festivali

1983 yılından beri düzenlenen Uluslararası Ankara Müzik Festivali, Ankara’nın en önemli festival etkinlikleri arasındadır. Her yıl Nisan ayında gerçekleştirilen festival, yaklaşık 20 gün boyunca devam etmektedir. MEB Şura Salonu ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Salonu başta olmak üzere şehrin çeşitli mekanlarındaki konserlerle devam eden Ankara Müzik Festivali’ne dünyaca ünlü sanatçılar katılmaktadır.

Ankara’da Nerede, Ne Yenir?

Birbirinden leziz yöresel yemekler bulabileceğiniz bu şehir, tam bir Anadolu mutfağı cenneti. Şehir mutfağı, bol salçalı et yemeklerinden tereyağlı tatlılara kadar son derece zengin bir menü sunuyor.Ankara’nın geleneksel lezzetleri arasında birinci sırayı Ankara Tava alıyor. Bu, kuzu incik ve arpa şehriyenin başrollerinde yer aldığı bir tür et yemeği. Önce kuzu incik ağır ağır, uzun sürede haşlanıyor, ardından domates biber ilavesiyle birlikte soteleniyor.Ankara seyahatinizde tatmanız gereken lezzetler arasında döner, simit ve Beypazarı kurusu da yer alıyor. Ayrıca Ankara, kebapçı ve pidecileriyle de bir hayli ünlü.

Masabaşı Kebapçısı-Saray Usulü Sarma Beyti
Meşhur Özçelik Aspava – Soslu Soğanlı Dürüm
Kıtır – Kumpir
Çiftlik Cafe & Kokoreç – Kokoreç
Ye An Pide – Cıvıklı Pide
Akman Cafe & Restaurant – Boza
Meşhur Kayseri Tepsi Mantıcısı – Kayseri Mantısı
Düveroğlu – Lahmacun
Ciğer 52 – Çöp Şiş
Butcha Steakhouse – Cennet Çamuru
Çukurağa Sofrası – Yaprak Kebabı
Özler Döner – Beyti Et Döner
Ankara Yelken Kulübü – Izgara Kalamar
Hacı Arif Bey Restaurant – Ali Nazik Kaburga
Burgerdinho – Burger
Mersinli Ciğerci Apo – Ciğer
Zeugma Künefe – Künefe
Urfalı Hoca’nın Yeri – Künefe
Liva Pastanesi – Kahvaltı
Boğaziçi Lokantası – Ankara Tavası
Efsane Profesör Sadık Usta – Adana Kebap
Meşhur Tavacı Recep Usta – Mumbar
Cafemiz – Cafe de Paris Soslu Biftek
Tarihi Mutfak Lokantası – Tandır
Mezzaluna – Pizza

Ankara’da Ne, Nereden Alınır?

Ankara alışveriş konusunda da gezginleri mutlu ediyor. Şehrin farklı noktalarında konuşlanmış alışveriş merkezlerine ek olarak Çankaya ilçesine bağlı Kavaklıdere’de bulunan Tunalı Hilmi Caddesi, her yaşa ve zevke uygun dükkanlarla dolu.Kuğulu Park’ın önünden başlayıp boylu boyunca uzanan bu caddede hareket, saat kaç olursa olsun bitmiyor. Kafeler, sanat galerileri, mağazalar ve restoranların yoğun olarak konumlandığı bu cadde özellikle gençlerin uğrak yeri konumunda.Ankara ziyareti için soğuk bir kış dönemini tercih ediyorsanız; neredeyse her ilçede yer alan büyük AVM’leri tercih edebilirsiniz. Şehrin en işlek alışveriş merkezleri arasında. AnkaMall, Kentpark ve Panora başı çekiyor. Ayrıca yenilenen yüzüyle modern bir görünüm kazanan Atakule’yi de gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.El sanatlarına ve otantik objelere merakınız varsa; gümüş ve telkari takılar, bakır işleme eşyalar ve iğne oyası işlemeler bulabileceğiniz Hamamönü semtini ziyaret edebilirsiniz.Ankara Kalesi‘nin eteğinde kurulu Samanpazarı’nda da oldukça renkli dükkanlar bulabilir, şehri hatırlatan birbirinden güzel hediyelikler satın alabilirsiniz.

Ankara’da Gece Hayatı

Gençlerin de yoğun olarak yaşadığı bu şehirde elbette ki gece hayatı da oldukça hareketlidir. Böyle eğlenceli bir gece yaşamak için rotanızı Tunalı Hilmi, Arjantin ya da Filistin Caddesi’ne çevirmelisiniz.Canlı sahne performansları ve özenli sanatçı seçimiyle Zeki Bar, yoğun gezi programı sonunda soluklanabileceğiniz Sakal Pub ya da canlı müzik eşliğinde lezzetli mezelerin de tadına bakabileceğiniz Kalender Zebra’yı tercih edebilirsiniz.Ayrıca Ankara’daki otellerin büyük bir kısmında gece programları yapılıyor. Konaklama tercihinize göre otelinizde eğlenmeyi de seçebilirsiniz.

Ankara Ulaşım

Ankara metrosu, şehrin en merkezi ilçeleri arasında ulaşımı sağlıyor. Kızılay-Batıkent (M1), Kızılay-Çayyolu (M2), Batıkent-Sincan/Törekent (M3), Keçiören-Atatürk Kültür Merkezi (M4) hatlarında hizmet veren metro sayesinde şehrin pek çok noktasına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca belediye ya da halk otobüslerinin seferlerinden de yararlanabilirsiniz. Yenimahalle Şentepe istasyonları arasında faaliyet gösteren teleferik de bir başka toplu taşıma alternatifi olarak öne çıkıyor. Yenimahalle, Yunur Emre, TRT Seyir ve Şentepe istasyonları olmak üzere dört noktada duran teleferik sabah 06:00’dan akşam 23:00’e kadar açık. Dilerseniz şehir içi ulaşımınız için taksileri de tercih edebilirsiniz. Toplu taşıma ağının yaygınlığı sayesinde Ankara şehir içindeki ulaşımınızı sağlamak oldukça kolay. Otobüs, minibüs, dolmuş, yer altı ve üstü demir yolu hatları seyahatseverlere hizmet vermek için hazır.

Ankara’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Büyükşehir olması nedeniyle konaklama konusunda da pek çok opsiyon sunan Ankara’da turistik ziyaret için en çok tercih edilen bölgeler Çankaya, Kavaklıdere ve Kızılay.Müzelerin, kültür ve sanat mekanlarının, parkların ve alışveriş noktalarının çoğunlukta toplanmış olduğu bu semtlerde kalmayı tercih edebilirsiniz.Dilerseniz lüks hizmet veren zincir otellerde kalabilirsiniz. Alternatif olarak Ankara Kalesi civarındaki tarihi yapılarda hayata geçirilen butik otelleri inceleyebilirsiniz.

Bilkent Hotel & Conference Center Ankara

Şehir merkezi 10.3 km mesafedeBilkent Centre 1.0 km mesafede, Bira barına ve kapalı havuza sahip tesis, Altın Köşk Müzesi’nın yakınında ve Ankara şehrinin merkezine 10 km’den daha az bir mesafede yer almaktadır.

Wyndham Ankara

Şehir merkezi 4.8 km mesafedeArmada 300 m mesafede, Kızılay Square ve Aşti metro istasyonunun yanında yer alan otel, sağlık kulübü, spa merkezi, jakuzi ile birlikte 138 oda sunmaktadır.

Point Hotel Ankara

Şehir merkezi 5.8 km mesafedeCongresium Ankara 1.8 km mesafede, Konuklar şehir manzarası ve uluslararası yemekleri sunan lounge tarzı restorandan faydalanabilirler.

Ramada By Wyndham Ankara

Şehir merkezi 2.6 km mesafedeTunalı Hilmi Caddesi 200 m mesafede, Ankara Şehir Merkezi semtinde konumlanan otel açık havuz ve havuzbaşı restoran sunan yüksek kaliteli konaklama tesisidir.

Movenpick Hotel Ankara

Şehir merkezi 4.9 km mesafedeArmada 200 m mesafede, Kocatepe Camisi’a erişimi olan otelde konuklara güzel odalar ve ısıtmalı kapalı havuz, ortak dinlenme salonu, balo salonu sunulur.

Grand Ankara Hotel Convention Center

Şehir merkezi 2.3 km mesafedeDavul Bas Odası 300 m mesafede, Ankara şehrinin kalbinde yer alan otel, sağlık merkezi, sağlık kulübü, jakuzi ile birlikte panoramik manzara sunmaktadır.

Jw Marriott Hotel Ankara

Şehir merkezi 5.1 km mesafedeCongresium Ankara 400 m mesafede, Anıtkabir yanında yer alan tesis misafirlerine lüks odalar ve Türk hamamı, hamam, masaj gibi imkanlar sunar.

New Park Hotel

Şehir merkezi 900 m mesafedeKurtuluş Parkı 400 m mesafede, Inanılmaz park manzaralı otel, konuklarını yöresel mutfağının spesiyaliteleri sunan havuzbaşı restoranda karşılamaktadır.

Hilton Garden Inn Ankara Gimat

Şehir merkezi 8.1 km mesafedeGimart Outlet 1.5 km mesafede, Buharlı hamam, Türk hamamı, masaj ile birlikte 176 zevkli oda sunan bu otel, Atatürk Orman Çiftliği’a rahat bir erişim sağlamaktadır.

Anadolu Hotels Esenboga Thermal

Şehir merkezi 24.5 km mesafede, Bu iş otel 2012 yılında restore edilmiştir ve konukların zevkine yönelik buhar banyoları, masaj sunar.

The Green Park Ankara

Şehir merkezi 5.1 km mesafedeArmada 1.1 km mesafede, Ankara şehrinin iş bölgesinde yer alan otel, sauna, sıcak küvet gibi olanakların yanı sıra özel yüzme havuzu.

Sheraton Ankara Hotel & Convention Center

Şehir merkezi 3.5 km mesafedeTunalı Hilmi Caddesi 900 m mesafede, Konuklar bu prestijli oteldeki otantik resoranda yöresel mutfağının tadını çıkarabilir ve yüzme havuzunda rahatlayabilir.

Ankara Hiltonsa

Şehir merkezi 3.3 km mesafedeTunalı Hilmi Caddesi 600 m mesafede, 1988 yılında açılmış şehrin merkezinden 30 dakikalık yürüme mesafesinde konumlanmış bu prestijli otelde casino, ısıtmalı kapalı havuz, kütüphane vardır.

The Ankara Hotel

Şehir merkezi 1.4 km mesafedeTCDD Ankara Garı 300 m mesafede, ASTI’a birkaç adım mesafede yer alan otel, şehir manzarasına sahip 134 oda sunmaktadır.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.