Artvin’de Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Artvin Gezi Rehberi - Lebego1.Com

Artvin’de yer alan gezilecek yerler arasında:Karagöl Sahara Milli Parkı, Artvin Kalesi, Dolishane Kilisesi, Yıldız Gölü, Otingo Kaplıcası, Ciro Şelalesi, Maral Şelalesi,Cehennem Deresi Kanyonu, Artvin Kayak Merkezi, Yaşam Tarzı Müzesi, Satlel Kalesi, Beyazsu Yaylası, Macahel Yaylası, Arsiyan Yaylası, Kaçkar Yaylası, Hatila Vadisi ve Atatepe bulunmaktadır. Turistik açıdan yoğun olarak doğa alanında gelişmekle birlikte şehrin merkezinde ve çevre ilçelerinde yapıldığı dönemi yansıtan birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Artvin, gezilecek yerler planlamanız arasında bulunması gereken milli parklar, sunduğu eşsiz manzaralar ile dikkat çekmektedir. Heybetli dağları, yemyeşil ormanları, birbirinden güzel yaylaları, krater gölleri, zengin fauna ve florası, 5000 yıllık tarihi mirası ile yeryüzü cennetidir Artvin. Bu cennet bölgeyi gezmeye karar verdiyseniz sizin için hazırladığımız Artvin gezilecek yerler listemiz de yanınızda olsun.Artvin, M.Ö 5000’li yıllara uzanan tarihi, yemyeşil ormanları, heybetli dağları, krater gölleri ve yaylaları ile gezilecek yerler açısından oldukça farklı seçeneklere sahip bir şehirdir.Şehir merkezi küçük olup, gezi rehberi oluştururken Artvin gezilecek yerler listenizi çeşitlendirecek seçenekler şehrin çevresine doğru yayılım göstermektedir. Gezilip görülmesi gereken yerler birbirinden uzak olduğu için 1 günlük seyahat yeterli olmamaktadır. Şehirdeki gezilecek yerler ve ziyaret edilecek destinasyonlar için toplamda ortalama 500 km yol kat edilmesi gerekmektedir.

Artvin’de Mutlaka Gezilecek Yerler

Artvin’i ziyaret etmek isteyen kişiler öncelikle Artvin gezi rehberini araştırarak burada ki gezilecek yerleri araştırmaktadırlar. Doğu Karadeniz’in en güzel illerinden olan Artvin’de mutlaka görülecek yerler vardır. Artvin; yemyeşil dağları, benzersiz yaylaları ve şelaleleri ile sizlerle. Yeşilin en güzel tonundaki doğası ve yaylalarıyla herkesi kendine hayran bırakan Artvin, doğa tutkunları için benzersiz bir gezi rotasına sahip.

Kafkasör Yaylası

Artvin tatilinizde gezi rehberi hazırlarken mutlaka eklemeniz gereken doğal güzellikler arasında olan ve şehir merkezine 10 kilometre mesafede yer alan Kafkasör Yaylası, 1250 metre yüksekliktedir. Doğa ile baş başa bir tatil yapmak isteyenlerin Artvin’de en çok tercih ettiği noktalar arasında bulunan yaylada, Artvin Belediyesi tarafından 80 kişi kapasiteli 10 adet bungalov ev yaptırılmıştır. Bungalov evle, hem Atabarı Kayak Merkezi’ni ziyaret edenlere hem de yaylada tatil yapmak isteyenlere konaklama hizmeti sunmaktadır. Kafkasör Yaylası’nda her yıl Temmuz ayında Kültür – Turizm ve Sanat Festivali düzenlenmektedir. Festivalde boğa güreşlerinin yanı sıra müzik ve folklor gösterileri renkli ve eğlenceli anlara ev sahipliği yapmaktadır.

Hatila Vadisi

Karadeniz Bölgesi’nin eşsiz güzelliklerini sunan ve Artvin merkeze 10 kilometre mesafede bulunan Hatila Vadisi, milli park özelliği taşımaktadır.Çoruh nehrinin kollarından biri bu bölgede yer almaktadır.Genç vadi özelliği taşıyan bölgede, değişik kayaçlar bulunmaktadır.Hatila Vadisi Milli Parkı üzerinde bulunan seyir terası ise doğal güzellikleri kuş bakışı deneyimleme imkanı tanımaktadır.Bunun yanı sıra vadideki cam seyir terası konseptiyle hizmet veren tesis de kendine hayran bırakan bir manzara sunmaktadır.Cam teras için ekstra ücret ödemek gerekmemektedir.

Atatepe

Artvin’de Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı tarafından yaptırılan Atatepe, 2017 yılında Artvin Belediyesi tarafından turizme kazandırılmış bölgeler arasında yer almaktadır.Türkiye’nin en büyük Atatürk Heykeli, Atatepe’dedir. 40 ton çelik ve 10 ton bakır kullanılarak yapılan heykel, Atatürk’ün Büyük Taarruz Zaferi öncesi Afyon Kocatepe’deki duruşunu simgelemektedir. Atatürk Heykeli’nin yanı sıra bölgede bulunan sosyal tesislerin içerisinde restoran ve kafe bulunmaktadır. Bölgede gezilecek yerler planlamızda yer alması gereken Atatepe, şehrin seyir terası konumunda ve bir şehir manzarası buradan kuşbakışı olarak izlenmektedir.

Cehennem Deresi Kanyonu

Artvin Ardanuç Karayolu’nun 25. km’sinde bulunan Cehennem Deresi Kanyonu, Ardanuç ilçe merkezine 7 kilometre mesafededir.Dünyanın nadir kanyonları arasındaki Cehennem Deresi, Amerika’da bulunan Büyük Kanyon’dan sonra dünyanın en büyük ikinci kanyonu olma özelliğini taşımaktadır. 500 metre uzunluğa, 70 metre genişliğe ve 6 metre derinliğe sahiptir.Kanyonun içinde ilerlerken, dik ve taşlı yollardan geçilmektedir. Bazen bu yol tek kişinin zor geçebileceği kadar daralmaktadır.

Arsiyan Yaylası

Artvin şehrinin Şavşat İlçesi ile Ardahan’ın Posof İlçesi arasındaki Arsiyan Yaylası, kömür madeni ve tuz kayaları ile dikkat çekmektedir.Yaylada bulunan irili ufaklı göllerin çevresinde yürüyüş yolları bulunmaktadır. Özellikle trekking tutkunlarının tercih ettiği noktalar arasında yer almaktadır. Geniş bir alanı olan yaylada bir gün boyunca gezebileceğiniz doğal güzellikler bulunmaktadır.

Artvin Kalesi

Artvin Köprüsü’nün karşı sırasında ve Çoruh Nehri üzerinde bulunan Artvin Kalesi’nin diğer adı da Livane Kalesi’dir.İçerisinde şapel ve sarnıç kalıntıları bulunan Artvin Kalesi, şehrin en önemli tarihi yapıları arasında yer almaktadır.

Karçal Dağları

Berta Vadisi, Gürcistan sınırı ve Çoruh Vadisi arasında bulunan Karçal Dağları, Artvin’in gezilecek doğal güzellikleri arasında yer almaktadır.En yüksek noktası 3429 metre olan Karçal Dağları’nda çok sayıda buzul ve buzul gölleri bulunmaktadır. Zengin yaban hayatı ve bitki örtüsü ile dikkat çeken dağlar, trekking sporu için en çok tercih edilen bölgeler arasındadır. Ayrıca Karçal Dağları’nın yanında bulunan derenin hemen ağzındaki Maral Şelalesi de görülmesi gereken doğal güzellikler arasındadır. Gürcistan’a kadar ulaşan kollarıyla önemli bir derenin döküldüğü yerde bulunan Maral Şelalesi, yaklaşık 60 metre yükseklikten akmaktadır.

Bilbilan Yaylası

Ardahan ve Artvin sınırındaki Bilbilan Yaylası, bölgenin en çok tercih edilen doğal güzellikleri arasında yer almaktadır. Artvin ve çevresi için gezi rehberi hazırlarken gezilecek yerler listenizdeki seçenekler arasında bulunan yayla, doğa ile iç içe konumu ile ziyaretçilerini etkilemektedir.Meşe ve çam ağaçlarının çevrelediği yoldan ulaşım sağlanan yaylanın yaz aylarında kurulan pazarı oldukça meşhurdur. Bilbilan Pazarı’nda bölgede yetiştirilen hayvanların yanı sıra, süt, yağ ve kaymak satılmaktadır. Kaymağı ve yağı oldukça lezzetlidir.

Barhal Kilisesi

Artvin’e bağlı Yusufeli İlçesi’ndeki Barhal Kilisesi, II. Bagrat tarafından inşa ettirilmiştir. Yapıldığı dönemde Gürcü manastırı olarak inşa edilen yapının günümüze kadar sadece kilise bölümü gelebilmiştir.1677 yılında Hacı Şerif Efendi tarafından camiye çevrilmiştir.

İskender Paşa Camii ve Türbeleri

Artvin’in Ardanuç İlçesi Adakale mevkiindeki İskender Paşa Camii, Hz. Osman Dönemi’nde yapılan eserler arasında yer almaktadır. 1553 yılında Osmanlılar tarafından restore edilen cami, günümüzde ibadete ve ziyarete açıktır. İskender Paşa Camii’nin batısında ise 3 türbe bulunmaktadır. Bu türbeler, Ahıska Çıldır Beylik ailesinden kişilere aittir. Cami ve türbe, günün herhangi bir saatinde ziyaret edilebilmektedir.

Beyazsu Yaylası

Artvin’in Borçka İlçesi’ndeki Beyazsu Yaylası, doğal güzelliklerinin yanı sıra birçok keşif noktasını da içinde barındırmaktadır. Gezilecek yerler önemli bir doğal güzellik olan ve Karçal Dağları eteklerindeki yayla, Yıldız Gölü çevresine yakındır. Diğer adı Micovit olarak bilinen Yıldız Gölü, doğal güzellikler bakımından oldukça etkileyicidir. Çayırlık bir alana sahip, Beyazsu adını, kayaların arasından köpürerek çıkan doğal kaynak suyundan almıştır.

Şavşat Kalesi

Artvin il merkezine 70 kilometre mesafede yer alan Şavşat Kalesi, Şavşat ilçe merkezine 3 kilometre mesafededir. 1987 yılında taşınmaz kültür mirası olarak kabul edilen bir yer olan yapı, X. yüzyıl tarihi eserleri arasındadır.Şavşat Kalesi Gürcü Bagratlı Krallığına aittir. Osmanlı Dönemi’nde ise 1850’li yıllara kadar ocaklık merkezi olarak kullanılmıştır. 12.741,93 metrekarelik alana sahip olan kaleye seyahat etmek oldukça kolaydır.

Atabarı Kayak Merkezi

Türkiye’de kayak turizminin önemli merkezleri arasında Artvin’de bulunmaktadır. Gezi rehberi planlamanızı yaparken göz önüne alınması gereken ve aynı zamanda şehir merkezine 17 kilometre mesafedeki Atabarı Kayak Merkezi uygun fiyatlı kış tatili yapma imkanı sunmaktadır.Ana pistin uzunluğu 800 metre olan kayak merkezinde 1 adet lift bulunmaktadır. Atabarı Spor Merkezi’nde kafeterya, otopark ve soyunma odaları hizmet vermektedir.Gezilecek yerler, Artvin ve çevresinde oldukça fazla çeşit bulundururken, yapılacak aktivite bakımından da seçeneği bol bir yer olma özelliğine sahip bu kayak merkezi, Artvin sınırları içerisinde kayak sporunun yanı sıra kar motorları ve snowtrack bulunan merkezdeki konaklama tesisleri de Kafkasör Bölgesi’nde yer almaktadır.

Otingo Kaplıcası

Artvin’in Borçka İlçesi’ndeki Otingo Kaplıcası ilçe merkezine 8 kilometre mesafede yer almaktadır.300 yıllık geçmişe sahip bu şifa kaynağının diğer adı Otingo Ormanları Ilıcası’dır. Kaplıca sularının başta halsizlik ve romatizma olmak üzere birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.Kaplıca bölgesinde bulunan yerler arasındaki sosyal tesislerden günübirlik gezilerde faydalanırken, bölgede bulunan otellerde ise konaklama imkanı bulunmaktadır. Doğal güzellikler bakımından oldukça etkileyici bu gibi yerler Artvin gezinizde, ferah bir nefes almanızı sağlayacak; oksijeni bol ortamlar arasında bulunmaktadır.

Tibeti Kilisesi

Artvin’in Şavşat İlçesi, Cevizli Köyü’ndeki Tibetli Kilisesi, 899- 914 yılları arasında yapılmıştır.Artvin tatiliniz için hazırlayacağınız gezi rehberi içerisinde bulunması gereken ve XI. yüzyılda dini merkez haline gelen kilisenin içindeki havari figürleri ve tavanında bulunan koç heykelleri dikkat çeken yerler arasındadır.

Ferhatlı Kalesi

Ferhat ile Şirin’in buluştuğu nokta olarak bilinen bir yerde bulunan Ferhatlı Kalesi, Artvin’in Ardanuç İlçesi’ne 5 kilometre mesafededir.Kral Vahtang tarafından inşa ettirilen, kale günümüze kadar hiç onarım görmeden sağlam kalmayı başaran yapılar arasında bulunmaktadır.Artvin’de sizi günümüz dünyasından ayırıp başka bir diyara taşıyacak yerler için Artvin gezi rehberi sayfamıza göz gezdirmeyi unutmayın.

Tekkale Köyü

Artvin şehrinin Yusufeli İlçesi’ne bağlı Tekkale Köyü, hem doğa hem de tarih gezisi imkanı sunan bölgeler arasında yer almaktadır. Köy içerisinde bulunan Tekkale Manastırı da gezilecek tarihi yerler arasındadır.Sulak bir vadinin ardında kalan Tekkale Köyü’nün ceviz ve kiraz ağaçları meşhurdur. Köye eski adını veren 4 kilise ise tarihi güzellikleri arasındadır. Tekkale Manastırı, bu kiliselerin hemen yanında konumlanmıştır. 10. yüzyıldan kalma yapılar tarih tutkunlarının oldukça ilgisini çekmektedir.

Porta Manastırı

Artvin merkez konumunda bulunan Porta Manastırı, Pırnallı Köyü sınırları içerisindedir. Tarihi dokusunun yanı sıra Doğu Karadeniz sınırları içerisindeki güzel doğal güzelliklerini de gözler önüne seren manastır, 896 – 918 yılları arasında, Prens Khaouli tarafından yaptırılmıştır.Günümüze kadar gelen kalıntıları, yapıldığı dönemin mimari özelliklerini yansıtan en önemli yapılar arasında gösterilmektedir.

Barhal Çayı

Artvin sınırları içerisinde, yemyeşil ve oksijen deposu ağaçlarının arasından akan Barhal Çayı’nın bir diğer adı Altıparmak’tır.Yüksek dağlarla çevrili Barhal Çayı, Kaçkar Dağları Milli Parkı güneyinden doğmakta ve Çoruh Nehri’ne akmaktadır. Harika bir doğal güzellik olan çay, kano ve nehir kayağı sporlarında şehrin en çok tercih edilen bölgeleri arasındadır.

Ortacalar Çifte Köprü

Artvin Ortacalar mevkiindeki Çifte Köprü, merkeze 15 dakika uzaklıkta bulunan bir tarihi yapıdır.700 yıllık geçmişi ile ziyaretçilerini tarihi bir yolculuğa çıkartan Çifte Köprü, çevresindeki yerler ve doğal güzellikleri ile aynı zamanda bir doğa gezisine de olanak sunmaktadır.

Opiza Manastırı

Opiza Manastırı, Artvin il merkezine bağlı Bağcılar Köyü’nde konumlanmaktadır. Tarihi kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Opiza Manastırı, Ardanuç Kalesi’ni İberya Krallığı merkezi haline getiren Kral Vahtang tarafından inşa ettirilmiştir.Opiza Manastırı’nın merkeze yakın konumu bir ulaşım avantajı sağlamaktadır.

Satlel Kalesi

Şavşat’a 2 kilometre mesafede bulunan Söğütlü Köyü’ndeki Satlel Kalesi, ilçenin en önemli tarihi yapılarından biridir.Yapılış tarihi net olarak bilinmese de IX. yüzyıl yapılarından olduğu tahmin edilmektedir. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’ne konu olan Satlel Kalesi, Bagrat Krallığı tarafından yaptırılmıştır.

Çamburnu Tabiat Koruma Alanı

Hopa İlçesi, Çamlıköy mevkiinde bulunan Çamburnu Tabiat Koruma Alanı, kuşların göç yolları üzerinde bulunmaktadır.Trabzon Hopa karayolu üzerinden ulaşılabilen Çamburnu Tabiat Koruma Alanı, yeşille mavinin tüm tonlarının bir arada bulunduğu, eşsiz bir manzaraya sahiptir.

Camili Gorgit Tabiat Alanı

Artvin ilinin Borçka İlçesi’ndeki Camili Gorgit Tabiatı Koruma alanı, bölgenin en çok tercih edilen doğal alanları arasında bulunmaktadır.Anıt ağaçların oluşturduğu güzel bir bölge olan tabiat alanı, yaşlı orman olarak anılmaktadır. 490,5 hektarlık alana sahip Camili Gorgit Tabiat Alanı, farklı türden bitki çeşitlerine ev sahipliği yaparken; bu bölge yırtıcı kuşların da bir göç yolu üzerindedir.

İşhan

Artvin’in Yusufeli ilçesinde yer alan İşhan, yemyeşil çayırları, dutlukları ve ceviz koruları ile Karadeniz Bölgesi’nin en güzel manzarasına sahip bölgeleri arasında bulunmaktadır.Ahşap ve şirin evleri ile kartpostal gibi bir manzara sunan İşhan tarihi gezilere de olanak sunarak, görmeniz gereken yerler arasında bulunmaktadır. Bölgede bulunan 32 metrelik yükseklikteki kilise beyaz ve bir kırmızı kubbesi ile dikkat çekmektedir.

Dolishane Kilisesi

Artvin şehrinin merkez ilçesi sınırları içerisinde bulunan Hamalı köyündeki kilise Artvin – Şavşat yolu üzerindedir. 10. yüzyıl yapılarından olan kilisenin Bagratlı Kralı Sumbath’ın emriyle yapıldığı bilinmektedir. Kilisenin güneyindeki güneş saati ise yapıldığı dönemin spesifik çalışmaları arasındadır.17. yüzyıldan sonra çeşitli değişiklikler ile camiye çevrilen yapı, günümüzde aktif bir şekilde kullanılmamaktadır.

Ciro Şelalesi

Artvin şehrinin Yusufeli ilçesine bağlı olan Özgüven köyü sınırları içerisinde bulunan Ciro Şelalesi, 160 metrelik yüksekliği ile oldukça etkileyici bir görünüme sahiptir.İlçe merkezine uzaklığı yaklaşık 45 kilometre olan şelalenin bulunduğu konum, deniz seviyesinden 2200 metre yüksektedir.

Borçka Karagöl

Dünyanın en güzel gölleri arasındaki Borçka Karagöl, Artvin merkezine 57 km uzaklıkta bulunmaktadır. Klaskur Yaylası’nın yakınlarında yaşanan heyelan sonucu oluşan Karagöl ve çevresi 2002 yılında tabiat parkı olarak ilan edilmiştir. Gezilecek yerler arasında bulunan Borçka’daki Karagöl Tabiat Parkı, 368 hektar alana sahip olup, 5 hektarlık alanında Karagöl yer almaktadır.Parkta çadır kiralama hizmeti sunulmaktadır. Ayrıca kendi çadırınızla konaklamanız da mümkündür. Gölün hemen kıyısında kamp kurmaya izin verilmemektedir. Konaklamanız için özel alanlar ayrılmıştır. Günübirlik ziyaretlerde yapılacak şeyler ise, göl kenarında bulunan sandallardan kiralayarak, gölde gezinti yapmanız tavsiye edilmektedir. Göl kenarında bulunan yürüyüş alanlarında düzenlenen doğa yürüyüşleri ise bir diğer dikkat çeken aktivitedir. Fotoğraf makinenizi yanınıza alarak, harika doğa fotoğrafları çekmeniz mümkündür.

Macahel

Artvin’in Borçka İlçesi’ne bağlı 6 ayrı köyden oluşan Macahel, doğa aşıklarının en çok tercih ettiği bölgeler arasında yer almaktadır. Bir diğer adı Camili olan bölgenin doğal güzelliklerinin bozulmaması adına yapılaşma minimum seviyededir.Macahel’de el değmemiş doğal güzelliklere sahip bölgeye özellikle kış aylarında ulaşım oldukça zordur. Bölgeye kış aylarında kar yağdığında 6 ay karlar altında kalmaktadır. Bu nedenle bölgenin eşsiz doğasına tanıklık etmek için diğer mevsimlerde plan yapmanız önerilmektedir.

Artvin Günübirlik Gezilecek Yerler

Karadeniz Bölgesi’nin turistik şehirlerinden Artvin, merkezi kadar çevre ilçeleriyle de ziyaretçilerine dolu dolu bir gezi deneyimi yaşatmaktadır. Gezilecek yerler, Artvin merkezde çok seçenek sunarken; çevresinde bulunan önemli lokasyonlar ile gezilerinizi çeşitlendirebilirsiniz. Hopa, Arhavi ve Şavşat, hem tarihi dokusu hem de doğal güzellikleri ile şehir merkezinde konaklayan ziyaretçilerin günübirlik geziler için en çok tercih ettiği yerler arasındadır. Artvin tatilinizde günübirlik bir şekilde gezilecek yerler için hazırlayacağınız gezi rehberi, bölgenin doğal güzellikleri ve tarihi yapılarının çeşitliliğini ortaya koymaktadır.

Kamilet Vadisi

Hem Türkiye’nin hem Avrupa’nın öne çıkan, görülmeye değer doğal güzellikleri arasında yer almaktadır. Vadideki fauna ve flora zenginliği ziyaretçilerde hayranlık uyandırırken, bazı bitkilerin tıbbi özelliklere sahip olması da oldukça dikkat çekmektedir. Yaban hayatının hala devam ettiği Kamilet Vadisi, Artvin şehir merkezine ortalama 105 kilometre mesafede yer almaktadır.

Karagöl Sahara Milli Parkı

Günübirlik seyahat düzenleyebileceğiniz ve başka bir bitki türlerine ve hayvanlığı sınırları içerisinde bulunduran Karagöl Sahara Milli Parkı, Şavşat’ta yer almakta olup, koruma altına alınmıştır. Aile ve arkadaş grupları tarafından sıklıkla ziyaret edilen bölge, doğal güzellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Kamp ve karavan turizminin yanı sıra günübirlik ziyaretler için de uygun olan parkın göl kenarındaki yürüyüş parkuru en dikkat çeken noktalarından biridir. Adeta cennetten bir köşe olan Karagöl Sahara Milli Parkı – Artvin arası mesafe 106 km mesafede yer almaktadır.

Hopa Limanı

Karadeniz’in dünya ile bağlantısını sağlayan noktalardan biri olmasının yanı sıra eşsiz manzaralara ev sahipliği yapması ile yoğun ziyaret alan yerler arasındadır. Özellikle günbatımında gökyüzünün kırmızıya bürünen görünümü hayranlık uyandırmaktadır. Hopa Limanı, Artvin şehir merkezine ortalama 50 km mesafede yer almaktadır.

Yaylalar Köyü

Artvin iline bağlı Yusufeli ilçesinde bulunan Yaylalar Köyü, ilçe merkezine yaklaşık 60 kilometre uzaklıktadır. Köy çevresinde konaklama ve ayrıca yiyecek-içecek ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Özellikle kamp ve trekking gibi doğa sporlarına oldukça elverişli olan köy, doğal güzellikler bakımından da benzersiz atmosfere sahiptir. Yaylalar Köyü’ne günübirlik bir şekilde seyahat düzenleyebilirsiniz.

Batum

Artvin gezi seçenekleriniz arasında dilerseniz bir gününüzü Batum’da geçirmeniz mümkündür. Tarihi yapıların, modern mimari ile iç içe geçtiği bu keyifli gezi noktası, Karadeniz kıyısında güzel bir Akdeniz atmosferi yaşatmaktadır. Gece hayatının da oldukça hareketli geçtiği Batum, Artvin il merkezine ortalama 77 kilometre mesafededir.

Mençuna Şelalesi

Başta ilkbahar ayları olmak üzere yılın dört mevsimi ziyaretçilerine en güzel doğa manzaralarını sunan ve gezilmesi gereken gezi noktalarından biridir. Ülkemizin en yüksekten akan şelalelerinden biri olup, yüksekliği 90 metredir. Günübirlik seyahat düzenleyebileceğiniz Mençuna Şelalesi – Artvin arası mesafe ortalama 100 km’dir.

Artvin’deki Festivaller

Artvin’in ‘sakin şehir’ unvanlı ilçesi Şavşat’ta düzenlenen Şavşat Yavuzköy Kış Şenlikleri Şavşat Kültür, Turizm ve Dayanışma Derneğince, Şavşat Kaymakamlığı, Şavşat Offroad Dağcılık ve Fotoğrafçılık Derneği ve Şavşat Belediye Başkanlığının katkılarıyla organize ediliyor.

Artvin Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali

Kafkasör boğa güreşleri Artvin genelinde yapılan ve katılımın en fazla olduğu şenliklerin başında geliyor. Aslında festival sadece boğa güreşlerinden ibaret değil, fakat ilk oluşumu boğa güreşleri ile olduğu için yörede Kafkasör Boğa Güreşleri olarak biliniyor. Festivalin ismi yapıldığı yer olan Kafkasör Yaylası’ndan geliyor. Takısını ise en önemli etkinliği olan boğa güreşlerinden alıyor.Yabancı ve yerli turistler tarafından yoğun ilgiyle takip edilen festivalin Artvin Valiliği ve Artvin Belediyesi tarafından düzenlenen programı içinde; Halit Paşa Camii önünden Valilik Meydanı’na kortej yürüyüşü, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması, Resim Sergileri açılışı, Artvin Spor Salonu’nda ve Terminal Meydanında konserler, Halk Dansları Gösterileri, Karakucak güreşleri, Halk oyunları gösterileri, Fotoğraf sergileri açılışları ve en önemlisi de Boğa Güreşleri bulunuyor.

Şavşat Yavuzköy Kış Şenlikleri

Artvin’in ‘sakin şehir’ unvanlı ilçesi Şavşat’ta düzenlenen Şavşat Yavuzköy Kış Şenlikleri Şavşat Kültür, Turizm ve Dayanışma Derneğince, Şavşat Kaymakamlığı, Şavşat Offroad Dağcılık ve Fotoğrafçılık Derneği ve Şavşat Belediye Başkanlığının katkılarıyla organize ediliyor. Bu gelenek yüzyıllardır Şavşat’ta hemen hemen her köyde gerçekleşmekteydi. Ancak son zamanlarda ilçe nüfusunun giderek azalması ve yaşlanması ile kaybolmaya yüz tutan bu geleneğin tekrar yaşatılması, İlçe halkının zor geçen kış şartlarını eğlenceye çevirerek geçirmesi, kış mevsiminde sosyalleşme ve aktivite zayıflığını gidermek, insanların enerjilerini atabilmeleri ve eğlenebilmesi amacıyla Şavşat Yavuzköy Kış şenlikleri düzenleniyor

Kafkas Arı ve Bal Festivali

Borçka’nın Düzenli köyünde düzenlenen 15. Camili Saf Kafkas Arı ve Bal Festivali, renkli görüntülere sahne oldu.Borçka Kaymakamlığı, Macahel Eğitim-Kültür ve Dayanışma Vakfı, Macahel Eğitim-Kültür ve Dayanışma Vakfı, Macahel Biyosfer Rezerv Alanı Koruma ve Geliştirme Derneği ile Camili Köyleri Muhtarlarınca ortaklaşa düzenlenen festival de halkın yoğun bir isteği olmuştur.Festivalin gelenekleri arasında yer alan ve yaşları 60 ile 85 yaş arasındaki kişilerden oluşan Macahel Yaşlılar Halk Dansları Topluluğunun söylediği Gürcüce şarkılar ile gösteriler izleyenlerin beğenisini topladı.Gürcistan’ın Acara Özerk Cumhuriyeti’nden gelen ve yaşları 60 ile 93 arasındaki kişilerden oluşan Khulo Kültür Merkezi Yaşlılar Halk Dansları Topluluğunun oynadığı gösteriler herkesin beğenisini kazanmıştır.

Artvin Şavşat Veliköy Kar Güreşleri Festivali

Artvin ili Şavşat ilçesi Veliköy Kültür Kalkındırma ve Dayanışma Derneği ile Veliköy Muhtarlığının ortaklaşa düzenlediği geleneksel kar üstü karakucak güreşleri Şubat ayında Cumartesi günü Veliköy’de gerçekleştiriliyor.

Artvin’de Ne, Nerede Yenilir?

Artvin mutfağı, Gürcü mutfağı, Anadolu mutfağı ve Laz mutfağının izlerini taşımaktadır. Şehir mutfağında, çorba, et yemekleri, sebze yemekleri, hamur işleri, tatlı seçenekleri bulunmaktadır. Karadeniz’e kıyısı olan şehirde, balık yemekleri de önemli bir yerdedir. Şehir merkezinde ve çevre ilçelerde, yöresel yemeklerin tadılabileceği birçok restoran bulunmaktadır. Bu restoranların arasında özellikle yöresel yemeklerin sunulduğu aile işletmeleri dikkat çekmektedir.

-Kuymak
-Laz Böreği
-Mısır Ekmeği
-Kaygana
-Hamsili Pilav
-Karalahana Sarması
-Turşu Kavurması
-Hamsili Ekmek
-Yatık Döner
-Cevizli Kete
-Benekli Alabalık
-Şalgam Yemeği
-Karalahana Kavurması
-Yoğurtlu Silor
-Kalaco

Artvin’de Ne, Nereden Alınır?

Artvin, günümüzde doğal yaşamın devam ettiği, büyük alışveriş merkezlerinden ziyade daha küçük dükkanların yer aldığı bir şehirdir. Bu dükkanlarda, şehirde üretilen süt ve süt ürünleri, hayvansal gıdalar, bal ve el işi ürünler satılmaktadır. Şehrin yerel halkı hala doğal ürünleri, fabrika ürünlerine tercih etmektedir. Artvin’i ziyarete gelenler ise bu dükkanlardan bölgeye özel ürünleri satın alma şansı yakalamaktadır.

Artvin’in Ahşap Sanatı Ürünleri

Orman içine kurulmuş bir şehir olan Artvin’de ahşap sanatı oldukça gelişmiştir. Ahşaptan üretilen hediyelik eşyalar arasında en çok tercih edilenler, hayvan figürleri, kaşıklar ve sepetlerdir.Ancak ahşap ürünler bu seçeneklerle sınırlı değildir. Küçük anahtarlıklardan, büyük hediyelik eşyalara kadar yüzlerce çeşit ürüne, Artvin’in hediyelik eşya satan dükkanlarında rastlanmaktadır. Ürün çeşidine göre fiyatları değişmekle birlikte, 5-10 TL’den başlayan fiyatlarla, el işi ürünlerden satın almak mümkündür.

Artvin’in Alışveriş Merkezleri

Artvin alışveriş merkezi kültürü gelişmiş bir şehir değildir. Hala şehir merkezindeki dükkanlar,alışveriş merkezlerinden daha fazla talep görmektedir.Ancak yine de şehirde bulunan alışveriş merkezlerinde birçok ulusal markaya ve yerel dükkanlara ulaşılmaktadır.Şehirde iki adet alışveriş merkezi bulunmaktadır.Bunlar,İstanbul Bazaar Shopping Center ve Atrium Alışveriş Merkezi’dir.

Artvin’in Balları

Artvin’in Macahel, arıcılığın oldukça geliştiği bir bölgedir. Türkiye’nin en kaliteli balları arasında yer alan Artvin ballarını, buradan satın almanız mümkündür.Kavanozların gramajına göre fiyatı değişen Artvin ballarının ücreti 145 – 150 TL’den başlamaktadır.Artvin’de birbirinden farklı mekanlar ile sizi büyüleyecek yerlerde keyifli vakit geçirmek için Artvin’de gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Artvin Süt Ürünleri

Karadeniz Bölgesi’nin genelinde süt ürünleri üretimi oldukça yaygındır. Artvin’de de yerel halk hem kendi ihtiyaçları için hem de satmak için doğal süt ürünleri üretmektedir.Şehirde üretilen doğal tereyağı ve kaymak özellikle şehir merkezindeki dükkanlarda satışa sunulmaktadır.Süt ürünlerinin fiyatları kilogramına göre değişmektedir. Özel paketleme alternatifleriyle uzun süre tazeliğini korumaktadır.Artvin şehir merkezinde hizmet veren Yusufeli Şarküteri, Artvin’e özel süt ürünlerinin hem tadına bakmak hem de satın almak için tercih edilen adresler arasında yer almaktadır. Şarküteride süt ürünleri haricinde tamamen doğal ve katkısız bal çeşitleri ve fındık da satılmaktadır.

Artvin’in El Dokuması Ürünleri

Artvin’in köylerinde gelenekselleşmiş el dokumaları hem yerli hem de yabancı turistler tarafından tercih edilmektedir. Bölgede özellikle köy halkı tarafından üretilen cecim, ehram, kilim ve şal çeşitleri hem festivallerde hem de şehir merkezinde bulunan dükkanlarda satılmaktadır. Artvin’de el dokuması denince akla ilk gelen ürünler ise Şavşat Kilimleri’dir. Rengarenk iplerle dokunan bu kilimlerin dünyada benzeri bulunmamaktadır. Elişi ürünler arasında özellikle yabancı turistler tarafından en çok tercih edilen ürünler Şavşat Kilimleri’dir.El dokuması ürünlerin fiyatları büyüklüklerine göre değişmektedir.

Artvin Gece Hayatı

Karadeniz Bölgesi’nin genelinde olduğu gibi Artvin’de de gece hayatı için çok fazla seçenek bulunmamaktadır. Gürcistan ile sınırı bulunan şehirde gece eğlencesi için Batum’a geçiş en çok tercih edilen alternatiftir. Hopa ilçe merkezine 36 km mesafede bulunan Batum, gece hayatı için oldukça fazla alternatif sunmaktadır. Şehirden, Gürcistan’a kimlik ile geçiş yapılabilmektedir. Batum’un eğlence mekanlarının haricinde şehirde en çok eğlence yerleri, Hopa İlçesi’nde yer almaktadır. Şehrin genelinde canlı müzik hizmeti sunan kafe ve barlar ve meyhaneler tercih edilmektedir.

Artvin Ulaşım

Karadeniz’in tipik özelliklerini taşıyan Artvin’e gitmek için karayolu en avantajlı seçenek olsa da otobüs seferlerinin yanında uçak ve kiralık araç imkanları da değerlendirilebiliyor. Artvin’e farklı şehirlerden gelecek olanlar gelişmiş otoyol ağını kullanabiliyor. Yaylaların yeşermesi ve festivallerin başlamasıyla Artvin’e gidenlerin sayısı artıyor. Yollar Karadeniz tatilcileri ile doluyor. Artvin’e gitmek için yaşadığınız şehirden otobüslere binebilir, Artvin uçak seferlerinden yararlanabilir ya da kendi aracınızı kullanabilirsiniz. Demiryolu seçeneği bulunmayan Artvin’e giderken trene binmek isterseniz en yakın istasyon olan Samsun’dan ya da Erzurum’dan yararlanabilirsiniz. Kendi aracınızla yola çıktığınızda otoyollardan ve sahilden muhteşem manzaralar eşliğinde kente gelirsiniz. Hopa’da şehir içi ulaşım genel olarak otobüs ve dolmuşlarla sağlanır. Bu doğrultuda, farklı güzergâhlara hizmet veren otobüs ve dolmuşlarla şehir içini gezebilir, çevre ilçelere ve Artvin merkeze ekonomik seçeneklerle gidebilirsiniz. Ayrıca, yüz ölçümü açısından küçük bir ilçe olan Hopa şehir merkezindeki turistik pek çok noktaya yürüyerek kısa sürede ulaşabilirsiniz. Eğer daha hızlı ve konforlu bir seçenek arıyorsanız taksileri de tercih edebilirsiniz.

Artvin’de Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Karadeniz’in doğası ile büyüleyen noktası Artvin’de ekonomik konaklama hizmetleri için öne çıkan pansiyonlar Mençuna Konakları ve Eliya Pansiyon’dur.Artvin’de tatil köyü tercih edecekler için önerilen tesisler Marina Tatil Köyü ve Dergiz Tatil Köyü’dür.Yemyeşil yaylalarda huzur dolu bir konaklama deneyimi için popüler otellerden biri Black Forest Hotel & Spa’dır.Artvin’de lüks konaklama olanaklarına sahip gözde oteller Peronti Otel ve Villa Da Butik Otel’dir.

Koru Butık Otel Artvin

Şehir merkezi 100 m mesafedeAtabari Ski Centre 2.6 km mesafede, Hatila Cam Seyir Terası’a sadece 100 metre mesafede yer alan otel, özel bir banyo ile 29 odadan oluşmaktadır.

Pınar Kır Evi Artvin

Şehir merkezi 46.2 km mesafede, Arhavi Yeni Cami’a çok yakın bir konumda bulunan bu otel, klimalı restoran ile birlikte 6 oda sunmaktadır.

Hopa Heyamo Hotel

Artvin 41.1 km mesafedeŞehir merkezi 41.1 km mesafede, Otelin restoranında geleneksel, yöresel yemekleri servis edilir ve teras manzarası sunulur, tesis Black Sea Kıyısı’nın yanında panoramik konuma sahiptir.

Cihan Hotel Hopa

Artvin 41.1 km mesafedeŞehir merkezi 41.1 km mesafede, Şehir merkezine 1 km uzaklıkta bulunan otel çocuklar için çocuk yemekleri, çocuk bakım hizmeti, özel menü sunmaktadır.

Paluri Hotel

Artvin 40.6 km mesafedeŞehir merkezi 40.6 km mesafedeŞehir Merkezi 50 m mesafede, Hopa şehrinin merkezinde yer alan bu otel, masa tenisi, bilardo sunmaktadır.

Mencuna Konaklari Otel Arhavi

Artvin 39.7 km mesafedeŞehir merkezi 39.7 km mesafede, Bu villa Çifte Köprü’a 3.1 km uzaklıkta ve sert ahşap zeminlere sahip 8 oda sunar.

Eliya Pansiyon Restoran Yusufeli

Artvin 38.2 km mesafedeŞehir merkezi 38.2 km mesafede, Borçka Karagöl Tabiat Parkı’a 59 km mesafede yer alan bu tesiste güneş terası, bar, bahçe bulunmaktadır.

Terzioglu Otel Hopa

Artvin 41.1 km mesafedeŞehir merkezi 41.1 km mesafede, 08 Clup Disco’a sadece 0.3 km mesafede yer alan bu otel, 20 oda ve bünyesinde 24 saat açık restoran sunmaktadır.

Agara Pansiyon Yusufeli

Artvin 38.5 km mesafedeŞehir merkezi 38.5 km mesafede, Altınparmak Tabiat Parkı’a 14 km mesafede yer alan bu sessiz villa, balkon ve veranda içeren konaklama birimleri sunmaktadır.

Grand Artvin Hotel

Şehir merkezi 600 m mesafedeAtabari Ski Centre 2.8 km mesafede, Kafkasor Kultur’nın yakınında, ACU Seyitler Yerleskesi Giris’a sadece 2.8 km uzaklıkta yer alan bu otel, 83 oda ile birlikte çatı havuzu, kütüphane sunmaktadır.

Koliva Otel Artvin

Şehir merkezi 3.1 km mesafedeAtabari Ski Centre 1000 m mesafede, Hatila Vadisi Milli Parkı’a birkaç adım mesafede yer alan otel, dağ manzarasına sahip 28 oda sunmaktadır.

Villada Butik Otel Artvin

Şehir merkezi 1000 m mesafedeAtabari Ski Centre 3.6 km mesafede, Göl manzaralı bu aile otel, Artvin Coruh Universitesi de dahil olmak üzere Artvin şehrinin turistik yerlerine yakındır.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.