Bafra’da Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Bafra’da Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Bafra güneyi canik dağlarının uzantılarıyla çevrili eşsiz güzelliklere sahip bir belde. Birçok tarihi ve turistik gezilmesi gereken güzellikleri bulunmaktadır. Su yönünden zengin olması nedeni ile verimli topraklara ve muhteşem doğaya sahip ilçe, muhafazakar yönü ile ön plana çıkmaktadır. Samsun şehir merkezine göre daha muhafazakar olması nedeni ile Bafra’da gece hayatı bulunmamaktadır.Nüfusu 144 bin civarından olan Bafra ilçesi Samsun ilinin en kalabalık ilçelerinden biridir. Bafra Tarihi Bafra tarihi çok eskilere dayanmaktadır. İlçenin en ünlü ören yerlerinden biri olan İkiz tepe’de yapılan araştırmalar sonucunda M.Ö. 4000 -5000 yılına ait yerleşke kalıntılarına rastlanmıştır. İlçe tarihi boyunca birçok istila ve hakimiyet görmüştür. Lidyalılar, Persler, Roma Bizans İmparatorluğu hakimiyetine giren Bafra’da Selçuklu İmparatorluğuna bağlı bir beylik de kurulmuştur.Bafra’ya gelen turistler, ağırlıklı olarak tarihi mekanları ve doğal güzellikleri görmek için ilçeye giriş yapmaktalar. Karadeniz’in en verimli topraklarına sahipBafra’nın ilçe merkezi, Karadeniz kıyılarına 20 kilometre mesafede bulunmaktadır. Bafra, gezilecek yerler arasında Türkiye’nin en popüler güzergahlarındandır.

Bafra’da Mutlaka Gezilecek Yerler Listesi

1. Akalan Şelaleleri

Akalan Köyü sınırları içerisinde bulunan Akalan Şelaleleri, farklı boyutlardaki 18 şelaleden oluşuyor. Güzelliği ile ziyaretçilerini adeta büyüleyen Akalan Şelaleleri, 15 metre yükseklikten düşüyor. Muhteşem güzellikteki bu şelalelerin sesi ve görüntüsüyle huzur bulabilir, etrafında piknik veya doğa sporu yapabilirsiniz. Doğayla iç içe bir ortamda, huzur dolu anlara dalmak istiyorsanız, mutlaka Akalan Şelaleleri’ne uğramalısınız.

2. İkiztepe

İkiztepe, arkeolojiyle ilgilenen gezi severlerin mutlaka uğraması gereken yerler arasında bulunuyor. İkiztepe Köyü ve civarındaki bu bölgede 1971 yılından sonra yapılan arkeolojik kazılarda; 5 düz yerleşim yeri, 5 kaya mezar, 58 höyük, 49 tümülüs, 1 kale, 1 köprü, 25 antik çağ ve sonrasına ait kalıntılar bulunmuş.Bu bölgenin MÖ. 5000’li yıllardan bu yana yerleşim yeri olarak kullanıldığı biliniyor. İkiztepe’nin ilk sakinleri olarak bilinen Hititler, Anadolu’ya geldiklerinde Kızılırmak Nehri’nin geniş kıvrımı içine yerleşmişler ve Hattuşaş bölgesini kendilerine başkent yapmışlar.Bu kadar bilginin ardından dilerseniz şimdi de İkiztepe’ye gittiğinizde neler göreceğinizden bahsedelim. Öncelikle, Eski Anadolu’da bulunan mezarlıkların en büyüğünü bu bölgede göreceğinizi söylemeliyiz. MÖ. 2300-2100 yıllarında yapıldığı bilinen bu mezarlıkta tam tamına 623 mezar taşı bulunmuş. Yapılan araştırmalar bununla da sınırlı kalmamış! Bu mezarlıktan çıkarılan 690 iskelet üzerinde yapılan antropolojik araştırmalar ile bölge halkının ölüm yaşları ve cinsiyetleri belirlenmiş. İskeletlerin, yukarıda bahsettiğimiz, beyin ameliyatlarına dair izler taşıdığı da bu incelemeyle ortaya konulmuş.Yapılan çalışmada, iskeletlerden, 8 tanesinde, bilinçli beyin ameliyatları yapıldığına dair izler görülmüş. Ameliyat yapılanlardan bazılarının ameliyattan hemen sonra öldüğü, bazılarının ise 10 yıla varan sürelerle, yaşamlarını sürdürdükleri yine bu araştırmalarda gün yüzüne çıkarılan bilgiler arasında yer alıyor.İkiztepe, yerleşim yeri olarak ilk kullanıldığında, Kızılırmak’ın Karadeniz’e döküldüğü yerde kurulmuş. Ancak zaman içinde nehrin getirdiği alivyonlar nedeniyle kıyı kesimi dolmuş. Dolayısıyla günümüzde İkiztepe, denizden 7 kilometre, nehirden ise 2 kilometre kadar uzaklıkta bulunuyor.

3. Asarkale ve Kaya Mezarları

Altınkaya Barajı yakınlarında, Kızılırmak Vadisi içerisinde yer alan Asarkale, Bafra’nın 30 kilometre güneybatısında konumlanmış durumdadır. Antik kentleri gezmeyi sevenlerin uğrak noktalarından biri olan Asarkale’deki sur kalıntıları, sarnıç kuyuları ve eski hapishane, kapalı çarşı olduğu sanılan galeri ve merdivenler gerçekten görülmeye değerdir.Ayrıca burada, kale ile bağlantılı ve günümüze kadar ayakta kalabilen, gözetleme kulelerini de görmeniz mümkün. Helenistik döneme ait olan bu kalenin şehri koruma amacıyla yaptırıldığı tahmin ediliyor.Tarihi MÖ. 1000’li yıllara kadar uzanan bu antik kentten çıkarılan yontma taştan heykelcikler, günümüzde Samsun Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

4. Kuş Cenneti – Kızılırmak Deltası

Kızılırmak Deltası’ndaki Kuş Cenneti, ülkenin en önemli kuş alanlarından biridir. Yolu Bafra’ya düşenlerin mutlaka görmesini tavsiye ettiğimiz bu yer; Karadeniz kıyılarında, tabii özelliklerini koruyabilmiş, en büyük, güzel ve ender, sulak alanlardan olma özelliği taşıyor. Yıllar önce yapılan çeşitli araştırmalarda, ülkemizde 420 kuş türünün bulunduğu, bunların 316’sının Bafra’da barındığı tespit edilmiş. Bölgede üreyen kuş türlerinin sayısı ise, 140 olarak açıklanmış. Yani, Bafra için “kuşların sevdiği bölge” desek, kesinlikle abartmayın olmayız. Bafra Kuş Cenneti’ne gittiğinizde tepeli pelikan, dik kuyruk, bıldırcın klavuzu gibi nesli tehlikede olan kuş türlerini görmeniz mümkün. Buradaki sulak alan, her kış boyunca en az 100 bin su kuşuna ev sahipliği yapıyor. Göç döneminde ise aladoğan, arı şahini, balık kartalı, kara çaylak, çayır delicesi ve bozkır delicesi gibi yırtıcılar da görülebiliyor.

5. Liman Gölü

Karadeniz’e en yakın göl olma özelliği taşıyan Liman Gölü, bazı kollarda denize açılıyor. Bu kolların uzunluğu ise bazı yerlerde 2 kilometreyi buluyor. Bafra’ya 20 kilometre mesafede konumlanan bu gölde kefal ve sazan balık üretimi yapılıyor. Gölün güneyinde Balık Gölü, kuzeyinde ise Karaboğaz Gölü bulunuyor. Liman Gölü’nün suyu bir miktar tuzlu olduğundan, burada deniz balıkları da bulunabiliyor. Bafra’ya yolu düşecek olan herkesin bu özel gölü ziyaret etmesini öneriyoruz.

6. Ali Kale Bölgesi

Belediye tarafından oluşturulan bir yer olan Ali Kale Bölgesi’nde; oteller, moteller, Bafra’nın ünlü pidesinin sunulduğu ve kahvaltı hizmeti veren restoranlar, çay ocakları ve gezi alanları yer alıyor. Yolunuz Bafra’ya düştüğünde, sevdiklerinizi de yanınıza alarak Ali Kale Bölgesi’nde hoşça vakit geçirebilirsiniz.

7. Alibey Çeşmesi

Bafra’nın en eski çeşmesi olan Alibey Çeşmesi’nin 1971 yılında yaptırıldığı biliniyor. Cumhuriyet meydanında, Kaymakamlık binası bahçesinin yanında yer alan bu çeşmenin sütun başları, motiflerle süslenmiş. Çeşmenin hem Kaymakamlık hem de Cumhuriyet Meydanı’na bakan yüzünde, Lale Devri’ni andıran bir kitabe bulunuyor.

8. Kadı Çeşmesi

Tekel ve Alaçam caddeleri ile Bulvar Yolu’nun kesiştiği noktada yer alan Kadı Çeşmesi’nin Kadı Ali Efendi tarafından, 1778 yılında yaptırıldığı biliniyor. Bu çeşmeyi özel kılan şey ise aslında söylentilerdir.Çünkü bu çeşmenin, su içenlere uğur getireceğine inanılıyor. Hatta, bu çeşmende su içen kişilerin Bafra’yı çok seveceği ve bu şirin ilçeden ayrılmayacağı söyleniyor. Bafra’nın görülmesi gereken yerlerinden olan Kadı Çeşmesi’nin özel bir tasarıma sahip olmadığını, aksine oldukça sade bir yapı olduğunu söylemeliyiz.

9. Deniz Feneri

Bugün hala görevini yerine getiren Deniz Feneri’nin 1923 yılında yaptırıldığı biliniyor. Bu fenerin bulunacağı yer bir zamanlar Bir Fransız, bir Macar ve Alemdar Zadelerden Kancıoğlu Recep Özkan’dan oluşan heyet başkanlığında, bir grup tarafından belirlendiği biliniyor.

10. Balık Gölleri

Türkiye’nin en lezzetli sazan balıklarının avlandığı yer olan Balık Gölleri; Bafra’nın 20 kilometre kuzeybatısında, Kızılırmak’ın iki yakasında bulunuyor.Kızılırmak Deltası üzerinde bulunan bu göl, 33 parçadan oluşuyor. Toplam alanı 8 bin hektar olan göl, kuş gözlemciliği açısından da önemli bir yere sahip.

11. Beylik Köyü Höyüğü

Tepecik Köyü’nde yer alan Beylik Köyü Höyüğü’nün tarihi MÖ. 3000 yıllarına kadar uzanıyor. Höyüğün eteğindeki pınarı görmenizi tavsiye ederiz. Burada ayrıca, Firglere ait çanak-çömlek parçaları da görülebilir.

12. Büyük Cami (Cami-i Kebir)

Bafra’daki en eski tarihi eser olma özelliği taşıyan Büyük Cami, Cami-i Kebir adıyla da biliniyor. Bu cami Osmanlı Sadrazamı Köprülü Mehmet Paşa’nın kızı Ayşe Hatun tarafından, 1670 yılında yaptırılmış.Büyük Cami’nin en önemli özelliği, ünlü gezgin Evliya Çelebi’nin yazdığı Seyahatname adlı eserinde geçen iki camiden biri olmasıdır. Caminin hemen bitişiğinde yörenin meşhur alimlerinden bazılarının mezarları bulunuyor.

13. Çetinkaya Köprüsü (Gelin Köprüsü)

Cumhuriyet döneminin ilk ve büyük eserlerinden biri olan Çetinkaya Köprüsü, Samsun-Sinop karayolu üzerinde yer alıyor. Kızılırmak üzerindeki geçişleri, 1937 yılından önce, 650 metre uzunluğunda, ahşap bir köprü sağlıyormuş. 1937 yılından sonra, Çetinkaya Köprüsü bu görevi üstlenmiş. Bafra’nın en eski yapıları arasındaki bu köprüye dönemin ulaştırma bakanının ismine ithafen “Ali Çetinkaya Köprüsü” adı verilmiş. 250 metre uzunluğundaki bu köprü 7 kemerlidir. Bafra ve yöresinde, yeni evlenen çiftlerin bu köprüden geçmesinin, çifte uğur getireceği şekilde bir inanış bulunuyor.

14. Yeşilyazı Köyü

Yeşilyazı Köyü, Bafra’da denize girmek isteyen yöre halkı ve gezi severlerin uğrak yeridir. Buradaki sahilin kumu çok güzel olsa da, Karadeniz sularında yüzdüğünüzü unutmamalı ve dikkatli olmalısınız.

15. Bafra Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Bafra’ya gidenlerin uğraması gereken ilk yerlerden biri olan Bafra Arkeoloji ve Etnografya Müzesi; sadece Samsun’un değil, Anadolu’nun tarihine de ışık tutuyor. Burada; binlerce yıl önce yapılmış ameliyatlı kafataslarını, ilk çağ dönemine ait silahları, amforaları ve eski çağlara ait çanak – çömlekleri görmeniz mümkün. Müzeye giriş ise ücretsiz.

16. Böğürtlen Hüyüğü

Genç-Antik çağına ait birçok eserin görülebildiği Böğürtlen Höyüğü, Bafra sınırları içerisindeki Komşupınar Köyü’ne bağlı eski bir yerleşim yeridir.Türkmen bölgesine ulaşım asfalt yol ile sağlanmaktadır. Yeme içme imkanları çok kısıtlı olan bölgede, muhteşem manzara eşliğinde piknik yapabilmek mümkündür.

17. Şifa Hamamı ( Eski Hamam)

Tarihi 300 yıl öncesine dayanan Şifa Hamamı, kubbeli yapısıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Yapıldığı dönemin en büyük hamamlarından biri olan Şifa Hamamı’nın içinde yine aynı dönemle tarihlenen bir mezar bulunuyor.Hamama yukarıdan bakıldığında, güneş ışığının girmesi amacıyla yapılan gözler dikkat çekiyor. Bu gözlerin tıpkı ay yüzeyini kaplayan kraterlerin görünümünü andırdığını söyleyebiliriz.Buradan kalkan tekneler, kişi başı 10 – 15 TL ile tur hizmeti vermektedir. Akşam 17:00’a kadar tekne turu bulmak mümkündür. Bu tekneler sadece yaz aylarında değil daha kısıtlı olsa da kış aylarında da hizmet vermektedir.Akşamları da ışıklandırılması sayesinde, aileler için güvenli ortama sahip piknik alanında çocuklar için de oyun alanları mevcuttur. Oldukça bakımlı piknik masaları ve kamelyaların yanlarında mangal alanları da bulunmaktadır.

Bafra’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Samsun’un batı bölgesinde kalan Bafra, şehrin tarihi ve doğal güzelliklerini içerisinde barındıran bir ilçedir. 142.210 kişilik nüfusu bulunan ilçeye her yıl yerli ve yabancı turistler doğa ve kültür turizmi kapsamında uğramaktadır.Kızılırmak Deltası’nın bir kısmını sınırlarında bulunduran Bafra, doğal güzellikler bakımından oldukça zengindir. Yeşil alanları, ormanları, dağları, doğal & yapay gölleri ve 5000 yıllık tarihiyle Samsun’a gelenlerin mutlaka uğradığı Bafra, Karadeniz gezilerinin uğrak noktası haline gelmiştir. Bafra, Samsun’un gizli saklı kalmış ilçelerinden biri olarak biliniyor. Buraya gelenler için konaklama konusunda fazla bir alternatif olmamasına rağmen her türlü ihtiyaca yanıt verebilecek birkaç seçenek mevcuttur. Doğal ve tarihi güzellikleri daha rahat gezebilmek adına Samsun gezisini uzun tutacak ziyaretçiler için ilçede hem ekonomik hem de konforlu konaklama seçenekleri vardır. Bafra kalınacak yerler ve oteller listesinde Sevgi Otel, Bafra Öğretmenevi, Mis Otel, Şan Otel ve doğa severler için bir de kamp alanı bulunmaktadır.Bafra’da konaklama yapmak isteyenler için küçük oteller hizmet vermektedir. Otellerin neredeyse tamamı şehir merkezinde bulunmaktadır. Merkezi konumda olmaları sayesinde ilçede konaklayanlar alışveriş merkezi, restoran, cafe ve ATM gibi noktalara kolaylıkla ulaşabilmektedirler. Otellerin konumları ulaşım konusunda da ziyaretçilere büyük avantaj sağlamaktadır. Çevredeki doğal ve tarihi güzelliklere ulaşım yapmak için oteller yakınlarında araç kiralanabilecek mekanlar da vardır. İlçeyi ziyaret etmek isteyenler için en iyi dönem aralığı yaz ayı gibi görünse de turistler mevsim değişiminin doğa üzerinde bıraktığı etkiye şahit olmak için yılın her mevsimi Bafra’ya seyahat etmektedir. Bafra’da ortalama 21°C ile en sıcak aylar Temmuz, Ağustos, Haziran ve Eylül’dür. 8°C ile en soğuk aylar ise Aralık, Ocak, Şubat ve Mart’tır. İlçede en fazla yağış Kasım, en az yağış ise Mayıs ayında görülür. Yılın neredeyse 100 günü yağış aldığı bilinen ilçede rahat bir konaklama geçirebilmenizi sağlayan işletmeler yaz ve kış hizmet vermektedir. Her bütçeye ve her zevke hitap eden otel seçeneklerine sahip Bafra’da tatilinizi planlamak için Bafra Otelleri sayfamızı inceleyebilir, otelleri ve sunduğu hizmetleri daha ayrıntılı görebilirsiniz.

Sevgi Otel

Bafra ilçe merkezinde bulunan Sevgi Otel, Samsun Çarşamba Havalimanı’na 74 km uzaklıktadır. Kendi aracıyla ilçeye ulaşım sağlayacaklar Sinop Samsun Yolu’nu kullanabilirler. Merkezi konumda olmasıyla konuklarına büyük avantaj sağlayan Sevgi Otel, konforlu bir konaklama sunmak amacıyla 2010 yılında restore edilmiştir. Sade ve şık dekore edilen odalarda ücretsiz internet erişimi, klima ve LCD televizyon bulunmaktadır. Her odada duş ve banyo gereçleri vardır. Otel kış aylarında merkezi ısıtma sistemiyle ısınmaktadır. Ses yalıtımlı odaları bulunan otelin günlük temizliği yapılmaktadır. Tesise ait otopark mevcuttur. Kuru temizleme ve ütü servislerinden ücretli olarak yararlanmak mümkündür. Açık büfe kahvaltı ve oda şeklinde hizmet veren Sevgi Otel’in restoranında yöresel yemekler hazırlanmaktadır. Aileler için uygun olan otelde 8 yaş altı çocuklar ücretsiz konaklayabilmektedir. Sevgi Otel giriş saati 14:00-23:59 arasındadır ve çıkış saati 12:00’ye kadardır. Bafra Sevgi Otel konaklama ücreti ortalama 300 TL’dir. Sevgi Otel Atakum’a 44 km ve Samsun il merkezine 51 km uzaklıktadır.

Bafra Öğretmenevi

Bafra Öğretmenevi’nin otel bölümünde yer alan suit ve double odalarda duble yatak, televizyon, buzdolabı, telefon, klima, sıcak su, duşakabin ve WC bulunmaktadır. Diğer odalarda ise televizyon, telefon, WC, sıcak su ve duşakabin mevcuttur. Otelde ısıtma kalorifer ile sağlanmaktadır. Bafra Öğretmenevi bahçesinde tasarlanmış yapay şelale ve göl ortama doğal bir görünüm kazandırmıştır. Bahçede oturma alanı vardır ve Bafra pidesi hazırlanan pide salonuna giriş buradan sağlanmaktadır. Restoranı özel davetler için kiralanabilmektedir. Ulaşımı kolay olması, vakit geçirebilecek alanlarının bulunması ve konaklama konusunda konforlu bir ortam sunması bakımından öğretmenevi, Bafra’da konaklamak isteyenler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Bafra Öğretmenevi, Samsun Çarşamba Havalimanı’na 73 km ve Samsun Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne 50 km uzaklıktadır. Terminalden ilçeye otobüs seferleri düzenlenmektedir. Bafra Öğretmenevi konaklama ücretleri 2-3 ve 4 kişilik odalar için üyelere ve kamu personellere 75 TL (paylaşımlı) – 80 TL (tek kişi), sivillere ise 90 TL (paylaşımlı) – 100 TL (tek kişi) olarak yansıtılmaktadır. Double odalar üyeler ve kamu personelleri için 120 TL-150 TL arasında, siviller içinse 150 TL-180 TL arasındadır. Suit oda ücretleri ise üyeler ve kamu personellerinden 160 TL-200 TL, sivillerden ise 200 TL- 250 TL şeklinde talep edilmektedir. Bafra Öğretmenevi otelinde 0-6 yaş arası çocuklar için ücret alınmamaktadır. Öğretmenevi oda ve açık büfe sabah kahvaltısı şeklinde hizmet vermektedir. Restoranda ücret dahilinde öğle ve akşam öğünü için yemek bulundurulmaktadır.

Şan Otel

Şan Otel, 1999 yılından beri Bafra ilçe merkezinde hizmet veren bir tesistir. 30 odası vardır ve 60 yatak kapasitelidir. Otelin odalarında televizyon, kablolu yayın, mini bar, telefon, balkon ve WC yer almaktadır. Açık büfe kahvaltısı ve oda şeklinde hizmet veren Şan Otel’in küçük bir restoranı bulunmaktadır. Oda servis hizmeti vardır. Alaçam Caddesi, Beşyol mevkide merkezi bir yerde konumlanan Şan Otel’den Bafra Müzesi, Bafra Tütün Müzesi ve Tayyar Paşa Camii gibi gezilip görülecek yerlere yürüyerek ulaşım yapmak mümkündür. Otel yakınlarında cafe, restoran ve alışveriş merkezi vardır. Şan Otel, Samsun Çarşamba Havalimanı’na 75 km, Samsun il merkezine 53 km ve Samsun Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne 52 km uzaklıktadır. Bafra otogarı ile otel arasındaki mesafe ise 3 km’dir. Şan Otel konaklama ücretleri kişi başı ortalama 50 TL ile 100 TL aralığındadır.

Mis Otel

Mis Otel, Bafra ilçe merkezinde, Camikebir Caddesi üzerinde yer almaktadır. Etrafında yeme & içme ihtiyacını karşılayabilmek için restoran ve cafeler bulunmaktadır. Mis Otel odalarında televizyon, kablosuz internet, banyo ve tuvalet imkanları bulunmaktadır. Evcil hayvan kabul eden otel Çarşamba Havalimanı’na 73 km, Samsun il merkezine 51 km, Kızılırmak Deltası’na 18 km ve Bafra Müzesi’ne 450 metre mesafededir.Mis Otel konaklama ücretleri bakımından uygun olmasıyla ön plandadır.

Ondokuz Mayıs Kamp Alanı

Ondokuz Mayıs Kamp Alanı, Bafra ilçesinin Asmaçam mevkiindedir. Bafra ilçe merkezinin doğusunda kalan alan, ilçeye 32 km uzaklıktadır. Doğa kampının en güzel noktalarından biri olan Ondokuz Mayıs Kamp Alanı’nın rakımı 1000 metre civarındadır. Etrafı dağlarla kaplı ve tam bir oksijen merkezidir. Doğal bir ortamda kamp yapmayı sevenler için muhteşem bir yerdir. Burada konaklayacak olanlar kendi çadırlarını getirebilir veya tesise ait bungalov evleri tercih edebilirler. Tesis yeme-içme olanağı da sunmaktadır. Bulunduğu alan itibariyle piknik yapmaya müsaittir. Kızılırmak’ın birikinti ovası üzerinde bulunuyor. Bafra, tarihi ve doğal birçok güzelliği içerisinde barındırdığından her yıl binlerce misafire kapılarını aralıyor. Gelen ziyaretçiler şelalelerden, tarihi eserlere kadar birçok özelliği görebilmek için uzak yollardan geliyor. Bölgede havaalanı bulunması yolculuğu kolaylaştırmak açısından misafirlere avantaj

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.
Rize Günübirlik Turlar