Bakü’de Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Bakü Gezi Rehberi - Lebego1.Com

Bakü, Hazar Denizi’nin batı kıyısında Kafkaslar’ın en büyük şehri olma özelliğine sahip. Bakü hem doğal güzellikleri hem de tarihi yerleri ile mutlaka gezilmesi gereken bir şehir. Bu yüzden daha önce hiç gitmediyseniz Bakü turu kapsamında buraları gezmek için bu yıl bir plan yapmanızı öneririz. Kent konum olarak Hazar Denizi’nin batı kıyısında bulunmaktadır. Çok büyük bir iç deniz olan Hazar Denizi kıyılarında birçok plaj, sahil, eğlence ve mesire yeri barındırmaktadır,Bakü’nün kıyı kesimlerinde birçok kıyı oteli bulunmaktadır.Bakü’de kış ayları soğuk ve yağışlı, yazlar ise sıcak ve kurak geçiyor. Kış döneminde hava sıcaklığı 2-7 °C civarında seyrederken yağışlar yağmur ve kar şeklinde kendisini gösteriyor.Bakü’de dört mevsim boyunca rüzgar kendisini hissettiriyor. Özellikle kışın yağışlı ve soğuk havaya rüzgar da eklenince sıcaklık daha düşük hissedilebiliyor.Şehri ziyaret etmek için en uygun zaman aralığı ise bahar ve yaz ayları. Mart ayında düzenlenen Nevruz festivali ile şehir birbirinden renkli ve eğlenceli etkinliklere ev sahipliği yapıyor.Temmuz ve ağustos aylarında sahil turizmi ile göz dolduran Bakü’de sıcaklık 35 °C’yi geçiyor. Eylül, ekim ayları da şehri keşfetmek için en ideal dönemlerden biri. 18-20 °C sıcaklıkta şehrin her noktasını bunalmadan gezebilirsiniz. Bakü gezi planı için en az dört gününüzü bu güzel şehre ayırmanız yeterli.

Bakü’de Mutlaka Gezilecek Yerler

Osmanlı, Arap ve Rus mimarisinden izler taşıyan Bakü, zengin kültürel mirasını çağdaş sanat unsurlarıyla birleştirmiş bir şehir. Kentin merkezinde bulunan pek çok tarihi yapıyı yürüyerek kolaylıkla gezmeniz mümkün. Azerbaycan’ın başkentinde gezilecek yerlerin büyük çoğunluğu kentin tarihi kısmında bulunuyor. Yürüyerek rahatça dolaşabileceğiniz bu bölge dışında şehir içinde bir yere gitmek isterseniz metro, otobüs veya minibüsleri kullanabilirsiniz. Ateşgah, Yanar Dağ gibi şehir merkezine uzak yerler içinse otobüs seferlerinden yararlanmak en ekonomik seçenek.İşte, Bakü’nün görülmeye değer noktaları. Hazar Denizi’nin batı kıyısına kurulu Bakü gezilecek yerler bakımından pek çok tarihi yapıyı barındırıyor. Arap, Osmanlı ve Rus egemenliğinde geçirdiği yıllar ve Zerdüştler’in bölgeye verdikleri önem, kentin kültürel miras anlamında zenginleşmesinin en büyük nedeni olarak gösteriliyor. Ayrıca petrol zengini Bakü’de bağımsızlığın ardından yapılmış, çağdaş mimari unsurlara sahip çok sayıda gezilecek ve eğlenilecek yer bulunuyor.

Ateşgah

Adı “Ateş Mabedi” anlamına gelen Ateşgah, Bakü kent merkezine 30 kilometre uzaklıktaki Surakhani Kasabası’nda yer alıyor.Ayakta kalmış 3 Mecusi tapınağından birisi olan mabedin ilk yapısı olan ahır bölümü 1713 yılında, merkezi secdegahı ise 1810 yılında inşa edilmiş.Geçmişte Zerdüştler için önemli bir ibadet yeri olan yapının bazı odaları günümüzde müze olarak kullanılıyor. Manevi ve tarihi değeri sayesinde Bakü gezilecek yerler listesinde kendisine yer edinen tapınak ayrıca Nevruz kutlamaları için de kullanılıyor.

Bakü Bulvarı

Bakü sahil şeridine paralel uzanan Bakü Bulvarı (Baku Boulevard), 1909 yılında açılmış. Geçtiğimiz yüzyılın başında Bakü’de yaşamış petrol tacirlerinin ikametgâh olarak seçtiği bölge daha sonra Deniz Kenarı Milli Parkı olarak adlandırılarak koruma altına alınmış.Denizin doldurulmasıyla oluşturulmuş bulvar, bağımsızlığın kazanılmasından sonra genişletilerek müzelerin, anıtların, eğlence merkezlerinin bulunduğu bir cazibe merkezi haline getirilmiş.

Devlet Bayrağı Meydanı

2007’de Azerbaycan devlet başkanı İlham Aliyev tarafından temeli atılan ve 2010 yılında açılan Devlet Bayrağı Meydanı, donanma üssünün yakınında yer alıyor.Azerbaycan halkının birlik ve bütünlüğünü simgeleyen 162 metre uzunluğundaki bayrağıyla “en uzun bayrak” rekorunu kırarak Guinness Rekorlar Kitabı’na geçen deniz kıyısındaki meydanda Azerbaycan armasının ve ulusal marşının yazdığı bir mozele bulunuyor.

Kobustan Millî Parkı

Resmi adı Kobustan Kaya Sanatı Kültürel Peyzaj Alanı (Gobustan National Park) olan milli park, Bakü’nün 64 kilometre uzağında yer alıyor.Kafkas Dağları’nın güneydoğu ucundaki alanda tarihi 40 bin yıl öncesine dayanan kaya oymaları bulunuyor. Adını bölgede bulunan dağ geçitlerinden (yerel dilde gobu) alan milli parkın içerisindeki diğer değerli bulgular olan mağara yerleşkelerini ve mezarlıkları ziyaret ederek, bölge hakkında değerli bilgiler edinebilirsiniz

Alev Kuleleri

Bakü’nün en yüksek yapıları sayılan Alev Kuleleri ofis, konut ve otel olarak kullanılan 3 kuleden oluşuyor. İnşasına 2007 yılında başlanan ve 2013’te tamamlanan yapı için 350 milyon dolar civarında harcama yapılmış.Bakü’nün simgeleri arasında sayılan yapının en önemli özelliği 10 bin LED armatürle kaplanmış dış yüzeyinin akşam oluşturduğu ve kulelerin adının kaynağı olan muhteşem görüntüsü.

Bakü Şehitler Hiyaban

Kent merkezine yürüme mesafesindeki Şehitler Hiyabanı (Martyrs’ Lane, The Kirov Park) adındaki alana ilk olarak Bakü Muharebesi’nde şehit edilen Azeri ve Türk askerler defnedilerek Şehitler Hiyabanı adı verilmiş.Bölgenin kontrolünü ele geçiren Bolşevikler tarafından adı değiştirilerek 1924’ten 1990’a kadar eğlence merkezi olarak kullanılan alan, 1990’da gerçekleşen Kara Ocak olayının ardından yeniden eski adıyla anılmaya başlanmış.15 bin mezarın bulunduğu şehitliğe Osmanlı Ordusu emrindeyken şehit düşmüş 1130 Türk askeri defnedilmiş. Şehitlerin isimlerini 1999’da açılan anıtın üzerinde görebilirsiniz.

Nizami Caddesi

Alışveriş tutkunlarının Bakü gezilecek yerler listelerinde özel bir yeri olan caddeye Azeri şair Nizami Ganjavi’nin adı verilmiş. Araç trafiğine kapalı durumdaki 3,5 kilometrelik cadde üzerinde alışveriş yapabileceğiniz mağazaların yanı sıra tarihi değere sahip birçok yapı bulunuyor.Kent merkezini batı-doğu düzleminde kesen yaya yolu, akşam ışıklandırması sayesinde fotoğraf çekmeyi seven tatilciler için ideal atmosfere sahip oluyor.

Bakü Haydar Aliyev Kültür Merkezi

Irak asıllı İngiliz mimar Zaha Hadid’in tasarımını yaptığı Haydar Aliyev Kültür Merkezi‘nin (Heydar Aliyev Center) inşasına 2007 yılında başlanmış ve 2012 yılında tamamlanarak hizmete açılmış.Detay tasarımında Saffet Kaya Bekiroğlu’nun imzasını taşıyan bina, kısa tarihine rağmen dış görüntüsü ve iç kısmında barındırdığı özgünlük sayesinde Bakü’ye gelen gezginlerin mutlaka görmek istedikleri bir mekân haline gelmiş.Haydar Aliyev’in doğumunun 89. yıl dönümünde açılan binada konser salonları, sanat galerileri, müze ve kütüphane bulunuyor.

Yanar Dağ

1950’li yıllarda bölgede hayvan otlatan bir çobanın ateş yakmaya çalışırken, doğal gaz kaynağının alev alması sonucu kazara keşfettiğine inanılan Yanar Dağ Bakü yakınındaki, tuz gölleri ile ünlü Apşeron Yarımadası’nda bulunuyor.Devamlı olarak yanan gaz kaynağında basıncın etkisiyle alevlerin yüksekliği kimi zaman 3 metreyi bulabiliyor. Bölgeye Bakü’den kalkan otobüslerle rahatça ulaşabilirsiniz.

Azerbaycan Halı Müzesi

Dünyanın ilk ve en büyük halı müzesi unvanlarını taşıyan Azerbaycan Halı Müzesi (National Carpet Museum Azerbaijan), halıcı ve ressam Letif Kerimov’un önderliğinde 1967 yılında kurulmuş.2014 yılında Bakü Bulvarı’nın devamı niteliğindeki Mikayil Hüseynov Caddesi’nde inşa edilen yeni binasına taşınan müzede 6 binin üzerinde halı sergileniyor.Kronolojik sıraya ve üretildiği bölgeye göre sıralanmış halılar arasında ortaçağdan geçtiğimiz yüzyıla kadar Azerbaycan’ın farklı bölgelerinden toplanan örnekler bulunuyor.

Azerbaycan Devlet Filarmonisi

Repertuarında klasik batı müziği ve Azerbaycan müziği eserlerinin bulunduğu ulusal filarmoni orkestrasının performans sergilediği Azerbaycan Devlet Filarmonisi (Azerbaijan State Philharmonic Hall), Ermeni mimar Gabriel Ter-Mikelov’un tasarımıyla 1910-1912 yılları arasında inşa edilmiş.Dönemin yüksek sınıfının konserleri izlemesi için açılan bina Azerbaycan Halk Cumhuriyeti döneminde ve Rus İç Savaşı sırasında mitingler için kullanılmış.

Azerbaycan Ulusal Tarih Müzesi

Bakü gezilecek yerler listesinin son sırasında yer verdiğim Azerbaycan Ulusal Tarih Müzesi (National Museum of History of Azerbaijan) Tagiyev Sokağı’nda bulunuyor.1920 yılında kurulan müze, biri petrol taciri ve hayırsever Zeynalabdin Taghiyev’in evi olmak üzere 2 bölümden oluşuyor. Ülkenin ilk dönemlerinden itibaren toplanan etnografik ve arkeolojik eserlerin sergilendiği Azerbaycan’ın en büyük müzesi toplam 300.000 parçalık koleksiyona ev sahipliği yapıyor.

İçeri Şehir

Yerel halk tarafından “Köhne Şehir” olarak adlandırılan İçeri Şehir, pek çok tarihi yapıyı barındırdığı için gezginlerin Bakü gezilecek yerler listelerinde mutlaka yer verdikleri bir bölge.Paleolitik dönemden itibaren yerleşim yeri olarak kullanılan bölge, 2000 yılında UNESCO Dünya Tarih Mirasları Listesi’ne girmesinin ardından 2003 yılında tehlike altındaki dünya miraslarından biri olarak kabul edilmiş. Eski Kent’in Arnavut kaldırımlı sokaklarında ellinin üzerinde tarihi yapı bulunuyor.

Şirvanşahlar Sarayı

Yerel mimarinin en önemli örnekleri arasında sayılan Şirvanşahlar Sarayı (Palace of the Shirvanshahs), Şirvanşahlar Hanedanı’nın şahı İbrahim Halilullah’ın döneminde inşa edilmiş.İçeri Şehir Bölgesi’ndeki 15. yüzyıl eseri, geçmişte hastane ve kışla olarak kullanıldıktan sonra günümüzde müze olarak hizmet veriyor.Haftanın her günü 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edebileceğiniz müzede şahlara ait özel eşyaların yanı sıra vitray, halı gibi el yapımı eserler sergileniyor.

Kız Kulesi

Eski bir Zerdüşt Tapınağı olduğu düşünülen, 27 metre yüksekliğindeki Kız Kulesi 12. yüzyılda inşa edilmiş.Tarihi hakkında pek çok hikâyenin anlatıldığı kule 18. ve 19. yüzyıllarda ise deniz feneri olarak kullanılmış. İçeri Şehir’in güneydoğu bölümündeki 8 katlı yapı, günümüzde hediyelik eşya satıcılarının stantlarına ve sergilere ev sahipliği yapıyor. Ayrıca kulenin en üst kısmına çıkarsanız limanı, sahilin büyük bölümünü ve Eski Şehir’in tarihi yapılarını fotoğraflayabilirsiniz.

Bakü’deki Festivaller

Kafkasya’nın güzel şehri Bakü’ye gelmeden önce şehirde düzenlenen etkinlik listesine göz atmanız, daha keyifli bir gezi deneyimi edinmenize yardımcı olabilir. İşte, Bakü’de düzenlenen festivaller…

-Bakü Çay & Kahve Festivali (Ocak)
-Nevruz Bayramı (Mart)
-Bakü Uluslararası Turizm Film Festivali (Mayıs)
-Gül Bayramı (Mayıs)
-Uzeyir Hajibeyov Uluslararası Müzik Festivali (Eylül)
-Bakü Caz Festivali (Ekim)
-Uluslararası Mstislav Rostropovich Festivali (Aralık)

Bakü’de Ne, Nerede Yenir?

Hazar Denizi kıyısında yer alan Bakü, Türk mutfağını aratmayan enfes yemekleriyle gezginlere adeta lezzet şöleni yaşatıyor. Dana veya kuzu etinden yapılan mantıların çorba kıvamına getirilerek tüketildiği Döşbere Çorbası, Azeri mutfağının öne çıkan yemeklerinden.Kuzu etinin patates ve nohut ile bir araya geldiği Piti Aşı, hamur içinde doldurulan kestane, kuzu eti ve pirinçten oluşan Şah Pilavı, fındıklı ve şekerli bir kurabiye olan Şekerbura, Azeri mutfağının en nadide lezzetleri arasında.

Bakü Restoran Önerileri:

Geleneksel Azeri Yemekleri: Nergiz Restaurant, Shah Restaurant, Art Club Restaurant
Fast Food: Fryday, Metropol 145, Shaurma N1
Kahveciler: Passage 145, Coffee Moffie, Buffetique

Bakü’de Ne, Nereden Alınır?

Bakü, Kafkas kültürüne ait pek çok farklı hediyelik eşya seçeneği ile öne çıkıyor. El dokuması halılar, baharat çeşitleri, minyatür objeler, antika çatal, bıçak ve tabaklar ile mersin balığı havyarı alınacaklar listesine eklemeniz gerekenler. Old City bölgesinde hediyelik eşya seçeneklerine göz atabilir, Nizami Caddesi boyunca lüks alışveriş seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Baki Takhil ve Sharg Bazar ise kentin en önemli semt pazarları arasında yer alıyor.

Bakü Gece Hayatı

Bakü gece hayatı renkli seçenekleriyle son dönemde pek çok eğlence meraklısının gözdesi. Erken saatlerde başlayan gece hayatı, yine çok geç olmayan saatlerde sona eriyor. Azeri müziğin en güzel örneklerini dinleyebileceğiniz Mugam Club, caz müzik düşkünleri için Baku Jazz Centre en uygun mekanlar arasında. Tercihiniz dans etmekten yana ise Pacifico, Eleven ve Opera Sky gibi gece kulüpleri şehirde mutlaka ziyaret etmeniz gereken adresler arasında.

Bakü Ulaşım

Şehir içi ulaşımda başta metro olmak üzere otobüs, minibüs, tramvay, troleybüs, füniküler gibi seçenekler sizleri bekliyor. İki ayrı hatta (kırmızı ve yeşil) 25 istasyona sahip olan Bakü metrosu, 35 kilometre uzunluğu ile Kafkasya’nın en uzun metro hattı olarak biliniyor. 0.30 AZN ücret ödeyerek biletinizi alabileceğiniz Bakü metrosu, şehri gezmenin en hesaplı yollarından biri. Ülkede metro hattına sahip tek şehir olan Bakü’nün iki ana metro hattı da Bakü Merkez Tren İstasyonu’nun yakınındaki 28 Mayıs/Cefer Cabbarlı istasyonlarında buluşuyor. Metro haritasını havalimanından ya da turizm ofislerinden kolaylıkla bulabilirsiniz. Haftanın her günü 06.00-00.00 saatleri arasında hizmet veren Bakü metrosuna binmek için otomatlardan metro kartı satın alıp içerisine bakiye yükletmeniz gerekiyor. Trenler her 2-3 dakikada bir hareket ediyor.

Bakü’de Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Kafkas bölgesinin önemli ticaret merkezlerinden biri olan Bakü, konaklama açısından sunduğu geniş alternatifleri ile gezginlerin tercihi.Tarihi yapılarının çokluğu ile dikkat çeken kentin gece hayatı da bir o kadar zengin. Old City bölgesi, şehrin kalbinin attığı nokta. Nostaljik bir atmosfer için bu bölgedeki konaklama seçeneklerini inceleyebilir, tarihi yerlere yürüyerek ulaşabilirsiniz.Bayrak Meydanı sakin ve uygun fiyatlı konaklama alternatifleri ile öne çıkıyor. Şehir merkezine biraz uzakta kalan bölgede çok sayıda restoran ve mağaza bulunuyor.Nizami Caddesi ise alışveriş meraklılarının ve lüks konaklama tercih edenlerin adresi. Şehrin en modern yapılarının bulunduğu bu alanda gurme lezzetleri ve havalı butikleri keşfedebilirsiniz.

Park Inn By Radisson Baku Hotel

Şehir merkezi 7.2 km mesafedeFormula 1 Grand Prix Baku 500 m mesafede, Spor salonu, fitness merkezi ile donatılmış otel şehrin alışveriş bölgesinde mükemmel konaklama sunar.

Sahil Hostel & Hotel

Şehir merkezi 7.4 km mesafedeFountain Square 600 m mesafede, Cabbarlinin heyk?li’dan 15 dakika uzaklıktaki hostel Baku City Circuit semtinde metro istasyonuna hızlı ulaşım sağlar.

Golden City Hotel Baku

Şehir merkezi 3.1 km mesafedeGanjlik Alışveriş Merkezi 800 m mesafede, Sağlık merkezi, spa merkezi, sauna içeren otel, yüzme havuzu sunup Baku City Circuit semtinde, Baku Boulevard’a yakın bir konumda yer almaktadır.

Ariva

Şehir merkezi 2.5 km mesafedeGanjlik Alışveriş Merkezi 1.4 km mesafede, Bakü şehrinin merkezinde yer alan tesis, 47 oda sunmakta ve sessiz bir bölgede mevcut olan çim tenisi, masa tenisi düzenlemektedir.

Winter Park Hotel Baku

Şehir merkezi 7.1 km mesafedeFountain Square 600 m mesafede, 170 oda ve tedavi odası, masaj salonu, jakuzi sunan bu otel, Bakü şehrinin merkezine 8 km mesafede yer almaktadır.

City Hotel Baku

Şehir merkezi 7.8 km mesafedeFountain Square 300 m mesafede, Devlet Bayrağı Meydanı’dan kısa mesafede bulunan aile konaklama şehrin Baku City Circuit semtinde yer alır.

Divan Express Baku

Şehir merkezi 3.7 km mesafedeGanjlik Alışveriş Merkezi 200 m mesafede, Bakü şehrinin kalbinde bulunan otel Azerbaijan Opera and Ballet Theatre’a yakın sağlık merkezi, sağlık kulübü, spa merkezi sunar.

Hilton Baku

Şehir merkezi 7.1 km mesafedeFormula 1 Grand Prix Baku 300 m mesafede, Spa merkezi, tedavi odası, buhar odası bulunan tesis turistik bir bölgede uygun konuma sahiptir.

Renaissance Palace Baku

Şehir merkezi 7.7 km mesafedePark of Officers 1.7 km mesafede, Xaqani Bagi yakınında bulunurken çevresinde tesisten 700 metre mesafede Elmlar Akademiyasi metro istasyonu vardır.

Nord West Hotel Baku

Şehir merkezi 5.9 km mesafede200 m mesafede, Lüks otel, Bakü şehrinin SEVINC kinoteatri ve ISKCON Baku gibi görülmeye değer yerlerine gitmek için iyi bir başlangıç noktasıdır.

Sapphire Hotel

Şehir merkezi 7.0 km mesafedeAzerbaijan Opera and Ballet Theatre 600 m mesafede, Ismailiyya Palace’a kolayca ulaşabileceğiniz bu otel, özel bir banyo ile 42 odadan oluşmaktadır.

Excelsior Hotel & Spa Baku

Şehir merkezi 4.8 km mesafedeHeydar Aliyev Cultural Center 600 m mesafede, Kısa bir yürüyüşle Heydar Aliyev Avenue’a ulaşabilmenizin yanı sıra uygun bir şekilde Bakü şehrinde bulunan otelde yüz bakımı, Türk hamamı, masaj vardır.

Boulevard Hotel Baku Autograph Collection

Şehir merkezi 6.7 km mesafede, Merkez tren istasyonu ve Kız Kulesi’nın yanında bulunan tesiste kafe bar, barbekü ızgaralar, tenis kortu sunulmaktadır.

Holiday Inn Baku

Şehir merkezi 6.6 km mesafedeFormula 1 Grand Prix Baku 600 m mesafede, Deniz manzaralı bu birinci sınıf otel, Baku Olympic Stadium de dahil olmak üzere Bakü şehrinin turistik yerlerine yakındır.

Hyatt Regency Baku

Şehir merkezi 6.4 km mesafedePark of Officers 1.0 km mesafede, 1995 yılında inşa edilmiş olan bu klasik otel, sağlık kulübü, spa merkezi, buhar odası ile birlikte pitoresk manzaralar sunan Baku City Circuit semtinde yer almaktadır.

Gorgud Plaza Hotel

Şehir merkezi 5.4 km mesafedeFormula 1 Grand Prix Baku 1.6 km mesafede, Spor salonu, aerobik dersleri, fitness merkezi ile donatılmış otel şehrin işlek bölgesinde konforlu konaklama sunar.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.
Rize Günübirlik Turlar