Batum’da Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Batum Gezi Rehberi - Lebego1.Com

Karadeniz kıyısındaki Gürcistan kenti, 2000’’i yıllarda hayata geçirilen yenileme projeleri sayesinde şimdilerdeyse bambaşka özellikler sergiliyor. Şehrin kültürel yönüne ve doğal güzelliklerine vurgu yapan bu yenilikleri yakından tanımak için bir hafta sonu fazlasıyla yeterli oluyor. Türkiye ile sınır komşusu olan Batum, Artvin’in yeşil dokusu ile öne çıkan ilçesi Hopa’ya oldukça yakın konumda bulunuyor. Sarp Sınır Kapısı’na yalnızca 20 kilometre uzaklıktaki Batum’un başkent Tiflis ile arasındaki mesafe ise 262 kilometre.Stres atmayı planlayan gezginler, hafta sonlarında adeta şehre akın ediyor. Kültürel gezintilerden hoşlananlar ise daha uzun süreli tatil planları yaparak Batum’un doğal güzellikleri ve zengin kültürel birikimini detaylıca tanımayı amaçlıyor.Tüm yıl boyunca nemli subtropikal iklimin etkisi altında olması, Batum’un Türkiye’ye yakın mesafedeki dört mevsim seyahat edilebilecek yurt dışı tatil destinasyonları arasında yer almasını sağlıyor.Ancak kışın hem yağışlı gün sayısı fazla hem de gün ışığından yararlanma süresi az olduğundan gezginler, bahar ve yaz aylarında şehre gitmeyi daha çok tercih ediyor.Mayıs ve kasım ayları arasındaki zaman dilimi, Batum’un en fazla ziyaretçiyi ağırladığı dönem olarak öne çıkıyor. Çünkü yaklaşık yedi ay süren turizm sezonu boyunca hem hava şartları daha istikrarlı oluyor.Güneşin etkisini uzun süre hissettirdiği günlerde Batum’un kültürel ve doğal güzelliklerini keşfetmek ciddi anlamda kolaylaşıyor. Kapladığı alan göz önünde bulundurulduğunda, Batum’u gezmek için iki-üç günlük süre yeterli oluyor.

Batum’da Mutlaka Gezilecek Yerler

Batum, genelde eğlence olanaklarıyla anılıyor. Ancak sınırları dâhilinde zengin kültürel çeşitliği ve tarihi birikimi de barındırıyor.Batum’un popüler cazibe merkezlerine gezi programınızda yer verirseniz, kentin bu yönlerini tanıma olanağının dışında fotoğrafını çekebileceğiniz birbirinden güzel manzaralarla karşılaşma imkânı yakalayabilirsiniz.

Ali ve Nino Heykeli

Kurban Said’in ölümsüz eserinden ilham alınarak yapımı gerçekleştirilen ve iki insan silüetinden oluşan yedi metrelik heykel, her on dakikada bir değişen açısıyla ziyaretçilerine hoş görüntüler sunuyor.Heykelin hareketinin tamamını izlerseniz, imkansız bir aşkı anlatan eserin baş kahramanları Ali ve Nino’yu simgeleyen parçaların kucaklaşmasını görebilirsiniz.

Piazza Meydanı

İtalyan esintileri taşıyan meydan, Eski Kent sınırları içerisinde yer alıyor.Gürcü mimar Vazha Orbeladze’nin tasarladığı alan, mozaik çalışmaları ve saat kulesi ile dikkatleri üzerine çekiyor.Meydan aynı zamanda şehrin en lüks restoran ve mağazalarına ev sahipliği yapıyor.

Batum Arkeoloji Müzesi

Zengin koleksiyonu vasıtasıyla Batum’un tarihini merak eden gezginleri kendisine çekmeyi başaran müzede, farklı dönemlere ait bronz kaplar ve seramik eşyalar sergileniyor.1994 yılında kapılarını ziyarete açan kültürel tesiste sergilenen arkeolojik buluntular hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için rehberli turlara katılabilirsiniz.

Argo Teleferiği ve Sputnik Tepesi

Yerel kültür hakkında ilginç ipuçları yakalamak ve enfes manzarayı seyrederek sakin saatler geçirmek isterseniz, Argo Teleferiği aracılığıyla Sputnik Tepesi’nin zirvesine çıkabilirsiniz.15 dakikalık yolculuk sonucunda ulaşacağınız zirvede, kültürel açıdan doyurucu içeriğe sahip etkinliklerin yapıldığı alanlar sizleri bekliyor.

Batum Botanik Bahçesi

Şehir merkezi ile arasında dokuz kilometre mesafe bulunan botanik bahçesi, 109 hektarlık alanı kaplıyor.Deniz kıyısındaki eğimli arazi üzerine 1912 yılında kurulan tesiste, Kafkaslar başta olmak üzere dünyanın farklı bölgelerine özgü 1800 farklı bitki ve ağaç türünü görebilirsiniz.

Gonio Kalesi

Türkiye sınırına sadece 4 kilometre uzaklıktaki kale, Gürcistan topraklarında varlığını koruyan en eski askeri yapı unvanını elinde bulunduruyor.Romalılar’ın inşa ettikleri ve M.Ö. 2. yüzyılda küçük bir kent haline geldiği anlaşılan yapıyı bir rehber eşliğinde gezerseniz, zaman içerisinde hakkında türetilen çeşitli efsaneleri dinleme şansı bulabilirsiniz.

Batum Bulvarı

Batum’un sahil kesimini neredeyse boylu boyunca kaplayan bulvara, Karadeniz’in enfes manzarasını seyretmek ve zaman içerisinde kentin simgeleri arasına katılmış eserleri yakından incelemek için gidebilirsiniz. Kent manzarasına hâkim bir yer ararsanız, dönme dolaba binebilirsiniz.

Alfabe Kulesi

Batum Bulvarı üzerindeki kule, DNA’nın çift sarmallı yapısından esinlenilerek oluşturulan tasarımı sayesinde yoğun ilgi görüyor.Akşamları ışıklandılan ve göz alıcı bir görünüm kazanan kulenin üzerinde ayrıca Gürcü alfabesindeki harflerle bezenmiş 33 levha bulunuyor.Yapının üst kısmındaki restoranda, manzara eşliğinde keyifli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Batum’da Festivaller

Batum, turizm sezonu dâhilinde birbirinden güzel kültürel etkinliklere sahne oluyor. Dolayısıyla seyahat tarihinizi kentte düzenlenen festivallere denk gelecek şekilde belirlerseniz, beklentinizin çok ötesinde tatil deneyimi yaşama olanağı bulabilirsiniz.

-Yaz Festivali (Haziran)
-Karadeniz Caz Festivali (Temmuz)
-Batumoba (Eylül)
-Batum Uluslararası Film Festivali (Eylül)
-Batum Kuş Gözlem Festivali (Eylül)

Batum’da Ne Nerede Yenir? Batum Yemekleri

Batum mutfağı özünü, hamur işlerinin ve kırmızı etin dengeli kullanımı oluşturuyor. Hatta yerel halkın severek tükettiği Harço isimli pirinç çorbasının içerisine bile lezzetini artırması için et konuluyor.Seyahat ettiğiniz destinasyonlarda yerel mutfağa özgü lezzetlerin tadına bakmaya öncelik veriyorsanız, peynir çeşitlerine ve farklı aromalara sahip gazozlara da sofranızda yer açabilirsiniz. Gürcü pidesi ya da yerel dildeki adıyla Haçapuri, şehirdeki restoranların menülerini süsleyen en önemli tarif olma özelliği taşıyor.Birçok farklı çeşidini bulabileceğiniz pideye ek olarak güveçte kuzu etini de deneyebilirsiniz. Şaşlık yerken ise çeşit çeşit sosların tadına bakma fırsatı bulabilirsiniz.Yemeğin sonunda tatlı bir şeyler tüketmek isterseniz, ballı cevizli fırınlanmış elma ya da cevizli sucuğu andıran churchkhela tüketebilirsiniz.

Batum’ Restoran Önerileri

Geleneksel Gürcü Yemekleri: Ajarian House, Up and Down, Megrul-Lazuri, VOX, San-Remo

Dünya Mutfağı: Heart of Batumi, Ukrainochka

Kafeler: Fanfan, Privet iz Batuma

Batum’dan Ne Hediye Alınır? Batum Alışveriş

Batum tatiliniz esnasında otantik ürünler satın almak istediğinizde, ahşap oymacılığı ile uğraşan dükkânlara yönelebilirsiniz.Bu ürünler dışında kentin birçok önemli turistik noktasında klasik tipteki hediyelik eşyaların satıldığı mekânlara denk gelebilirsiniz. Şehirde ayrıca parfüm, elektronik eşya ve tekstil fiyatları da oldukça makul seviyelerde.Batum’da farklı kategorilere ait ürünleri tek bir çatı altında sunan alışveriş merkezlerinin başında Batumi Mall geliyor. Eğer lüks markalar ilginizi çekiyorsa Piazza Meydanı’nı çevreleyen mağazalara göz atabilirsiniz.

Batum Gece Hayatı

Batum, gece hayatıyla ve eğlence mekanlarıyla haklı bir üne sahip. Özellikle yaz aylarında Batum’a giderseniz, gece hayatının ne kadar renkli olduğuna kendi gözlerinizle şahit olabilirsiniz.Şehirde faaliyet gösteren kumarhaneler, gece kulüpleri ve barlar gezginlere keyifli anlar yaşatmak için saat 23.00’dan itibaren adeta birbirleriyle yarışıyor. Üstelik çoğu mekânda eğlence, sabahın ilk ışıklarına kadar sürüyor.Nezih bir atmosferde eğlenmek niyetindeyseniz, Piazza Meydanı civarındaki eğlence mekanlarına yönelebilirsiniz. Sakin ve sevimli bir ortam arayışında olanlar içinse şehirdeki en ideal mekânların başında Vinyl Bar geliyor.Clouds Bar & Restaurant ise konuklarına enfes Karadeniz manzarası eşliğinde canlı performansları dinleme imkânı sağlıyor. .

Batum’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Batum’da tatil yapmak isteyen gezginler için vize şartı aranmıyor.Ancak ülkeye giriş sırasında kimliğinizin 10 yıldan eski olmaması gerekiyor.Şehirde iletişim konusunda pek sorun yaşanmıyor.Yine de akıllı telefonlarınıza harita ve çeviri uygulamaları yükleyerek potansiyel sorunların üstesinden kolayca gelebilirsiniz.Yerel halk, trafik kurallarına sıkı biçimde uyuyor. Üstelik kural ihlalleri anında cezalandırılıyor.Bu nedenle Batum yaya dostu bir kent olarak tanınıyor.

Batum Ulaşım

Batum şehir merkezi, oldukça küçük bir alanı kaplıyor. Haliyle yürümek, gezilecek yerlerin neredeyse tamamını bünyesinde barındıran şehir merkezini keşfetmek adına en ideal ulaşım yöntemi.Şehir merkezinin bir ucundan diğerine yürümek yaklaşık 45 dakika sürüyor.Buraya yolunuz düştüğünde Batum Turu yapmadan kesinlikle dönmeyin tavsiyesini vurgulamak istedim.

Batum’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Gürcistan’ın ikinci büyük kentinde tatil yapmayı planlıyorsanız, konaklama tesisi arayışınızda iki farklı bölgeye yoğunlaşabilirsiniz.Bu bölgelerin en popüleri olan Old Boulevard yani Eski Bulvar sınırları içerisinde şehrin en çok ilgi gören noktaları konumundaki Batum Bulvarı ile Avrupa ve Piazza meydanları bulunuyor. Eski Bulvar civarındaki oteller, kentin popüler gezilecek yerlerine kolay ulaşım imkânına sahip olmak isteyen gezginler tarafından tercih ediliyor.Karadeniz sahiline paralel uzanan Yeni Bulvar ise adından da kolayca anlayabileceğiniz üzere şehrin modern yüzünü temsil ediyor.Bölgedeki oteller, daha çok çocuklu ailelerden yoğun ilgi görüyor. Aynı zamanda Karadeniz manzarasına karşı konaklamak isteyen gezginler de otel rezervasyonu esnasında şehrin bu kesimindeki tesisler arasından seçim yapmaya özen gösteriyor.

Divan Suites Batumi

Şehir merkezi 3.6 km mesafedePiazza 200 m mesafede, Plaj restoranına sahip delüks otel Alphabetic Tower’a yakındır.

Radisson Blu Hotel Batumi

Şehir merkezi 3.9 km mesafedeNeptün Çeşmesi 200 m mesafede, Nobel Brothers Batumi Technological Museum’nın yakınında bulunan bu şık otel, şehir merkezine 2 km uzaklıkta ve Black Denizi manzaralıdır.

Golden Palace Batumi Hotel & Casino

Şehir merkezi 3.7 km mesafedeNeptün Çeşmesi 100 m mesafede, Tren istasyonu yakınında New Boulevard semtinde bulunan otel, Avrupa yemekleri mevcuttur.

Wyndham Batumi

Şehir merkezi 3.5 km mesafedeEurope Square 100 m mesafede, Old Boulevard semtindeki Batumi Mall’ın hemen yanında yer alan tesis, Türk hamamı, hamam, masaj ile kafe bar sunmaktadır.

Hotel Istanbul

Şehir merkezi 3.1 km mesafedeDolphinarium 400 m mesafede, Barum Deniz Limanı’nın yanında yer alan otel, şehir manzaralı 18 odadan oluşmaktadır.

Euphoria Batumi Convention & Casino Hotel

Şehir merkezi 3.1 km mesafede, Bu lüks otelin olanakları arasında kapalı havuz, gece kulübü, mevsimlik açık havuz, güneş terası bulunmaktadır.

Hotel Green Glass

Şehir merkezi 2.9 km mesafedeBatumi Archeological Museum 500 m mesafede, Denize bakan odaları otel Ferris Wheel’a yakındır.

Piazza Boutique Hotel

Şehir merkezi 3.5 km mesafedePiazza 100 m mesafede,Andes Dağları’nın panoramik manzarasını ve kafe bar sunan bu otel, şehir merkezine 20 dakikalık yürüme mesafesinde, Gürcü mimarisi tarzı binada yer almaktadır.

Jrw Welmond Hotel

Şehir merkezi 3.2 km mesafedePiazza 800 m mesafede, Batum şehrinin merkezinde bulunan otel Batumi Dolphinarium’a yakın sağlık kulübü, spa merkezi sunar.

Sputnik Hotel Batumi

Şehir merkezi 2.2 km mesafedePiazza 1.8 km mesafede, Batum şehrinin merkezinde bulunan otelin bünyesinde özel yüzme havuzu ve Black Denizi’nun manzaraları vardır.

Guest House Luka

Şehir merkezi 3.7 km mesafede, Tren istasyonuna kolay erişim imkanına sahip tesis, şehir merkezine 2 km mesafededir.

Anadolu Star Hotel&Casino

Şehir merkezi 3.5 km mesafedePiazza 200 m mesafede, Science College ve Black Sea Kıyısı, Black Denizi’nın yanında yer alan bu otel, Batumi Archaeology Museum’dan sadece 1.8 km uzaklıktadır.

City Star Hotel

Şehir merkezi 3.0 km mesafedeDolphinarium 500 m mesafede, Bu otel lobideki bar ve 30 oda ile The Neptun Fountain’a yakın merkezi konuma sahiptir.

Sheraton Batumi Hotel

Şehir merkezi 3.6 km mesafedeEurope Square 400 m mesafede, Old Boulevard semtinde ideal bir konuma sahip otel Gürcü mutfağının tadına bakmaya, açık havuzun tadını çıkarmaya ve yakında bulunan Dolphinarium’ı keşfetmeyi önermektedir.

Hilton Batumi

Şehir merkezi 3.5 km mesafedeDolphinarium 300 m mesafede, Tesiste çatıdaki teras, açık havuz, kütüphane vardır, konuklar ayrıca çatıdaki restoranda yemeklerinin tadını çıkarabilirler.

Intourist Palace Batumi

Şehir merkezi 3.8 km mesafedeNeptün Çeşmesi 200 m mesafede, Otel 139 odaya ve spa merkezi, masaj salonu, jakuzi gibi olanaklara sahiptir; en yakın noktalar ise Argo Cable Car ve liman.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.
Rize Günübirlik Turlar