Belgrad’da Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Belgrad Gezi Rehberi - Lebego1.Com

Sırbistan’ın başkenti, Eski Şehir (Stari Grad) ve Yeni Şehir (Novi Grad) olmak üzere iki ana bölgeye ayrılmış. Turistik mekânların tamamı kentin tarihi kısmında yer alıyor. Yeni Belgrad ise alışveriş merkezleri ve gökdelenleri ile kentin modern yüzünü temsil ediyor. Sırbistan’ın hem en büyük şehri hem de başkenti olan Belgrad, Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği platoda yer alıyor. Doğu Avrupa’nın en önemli şehirlerinden biri olan kent, Sırbistan’ın orta bölgelerinin biraz kuzeyinde bulunuyor.Şehir; batıda Srem, Macva ve Kolubara, doğuda Podunavlje ve Güney Banat, güneyde ise Sumadija illeriyle komşu durumda.Hem tarihi hem de kültürel anlamda Avrupa’nın önemli şehirlerinden biri olan Sırbistan’ın başkenti Belgrad, turistik açıdan da popüler bir destinasyon olma özelliği taşıyor.Özellikle Avrupa’da uygun fiyatlı tatil arayışındaki gezginlerin en çok yöneldikleri rotalardan biri olan kent, “düşük bütçeli Paris” olarak da anılıyor. İşte, Avrupa’nın gözde başkentlerinden biri olan Belgrad hakkında merak ettiğiniz her şeye yanıt olacak Belgrad gezi rehberi. Sırbistan‘ın yerel dildeki adı “Beyaz Şehir” olan başkenti Belgrad, gerek kültürü gerekse de tarihi birikimi ile Avrupa’nın en özel destinasyonları arasında gösteriliyor. Konumu nedeniyle tarihi boyunca savaşlardan ve yıkımlardan payını fazlasıyla alan şehir, yaşadığı tüm olumsuzluklara rağmen kendisine özgünlük kazandıran birçok yapısını korumayı başarmış.

Belgrad’da Mutlaka Gezilecek Yerler

Belgrad, özellikle kültür turizmi konusunda Avrupa’nın en gözde şehirlerinden bir tanesi. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan kent, tüm bu farklı kültürlerin izlerini taşıyor.Osmanlı İmparatorluğu’nun da bir dönem hüküm sürdüğü topraklarda konumlanan şehirde Türk kültürünün birçok yansımasını da görmek mümkün. Ayrıca kentte çok sayıda müze de yer alıyor.

Aziz Sava Katedrali (Church of Saint Sava)

Yapımına 1935 yılında başlanan Aziz Sava Katedrali‘nin tamamlandığında Balkanlar’daki türdeşlerinin en büyüğü olacağı söyleniyor.Çeşitli siyasi olaylar ve yaşanan savaşlar, Sırp Ortodoks Kilisesi’nin kurucusu Aziz Sava‘nın adıyla anılan dini yapının inşa sürecinin günümüze kadar uzamasına neden olmuş.Mimari görünümüyle Ayasofya’yı anımsatan katedral, özellikle II. Dünya Savaşı sırasında gerçekleşen Nazi bombardımanında neredeyse tamamen yıkılmış.Slavija Meydanı’na yakın konumdaki katedralin projesi, Vojislav Zadina’nın yardımıyla Aleksandar Deroko ve Bogdan Nestorovic tarafından çizilmiş.Sırp Ortodoks Kilisesi’nin kuruluşunun 800. yıldönümü olan 2019’da inşasının bitirilmesi planlanan dini yapının iç kısmında Saint Sava’nın etkileyici görünüme sahip mezarını görebilirsiniz.

Ada Ciganlija

Kent merkezine 4 kilometre uzaklıktaki Ada Ciganlija, tatil günlerini sakin ve huzur dolu geçirmek isteyenlerin Belgrad gezilecek yerler listelerine dâhil edebilecekleri cazibe merkezlerinin başında geliyor.Meşe ve karaağaç ormanları ile kaplı oluşu, farklı hayvan türlerine ev sahipliği yapması nedeniyle Sava Nehri kıyısındaki yarımada adeta bir vahayı andırıyor.Zaten yerel halk hem içeriği hem de sunduğu olanaklar nedeniyle kentin bu bölgesini resmi adından çok “Belgrad’ın deniz kıyısı” yakıştırması ile anıyor.2,7 kilometrekarelik alana sahip bölge, özellikle yaz aylarında yoğun ilgi görüyor. Sezon içerisinde günlük 100 binin üzerinde ziyaretçi ağırlayan yarımadaya gittiğinizde dilerseniz tüm vaktinizi bakımlı plajlarından birinde geçirebilirsiniz.Plajda dilerseniz su sporları seçeneklerini değerlendirerek gününüzü daha eğlenceli hale getirebilir veya kumsala uzanıp dinlenerek tatil sonrası için enerji toplayabilirsiniz.

Cumhuriyet Meydanı

İkonik Skadarlija Caddesi’nin başlangıcında yer alan Cumhuriyet Meydanı, Eski Şehir’in merkezi sayılıyor.Kentin ana arterlerinden biri olan Kolarceva’yı motorlu taşıtlara kapalı olduğu için yayalara güvenli ortam sunan Khez Mihailova’ya bağlayan meydan, sosyal olanaklarının zenginliği kadar tarihi dokusuyla da dikkat çekiyor.Kent gezisi sırasında mola vermek için tercih edebileceğiniz kafelere ev sahipliği yapan alanın etrafında bulunan tarihi yapıların başında Ulusal Tiyatro geliyor.Tiyatro binasını ziyaret ettikten sonra rotanızı Mihailo Obrenovic Anıtı ile Ulusal Müze‘ye çevirebilirsiniz. 19. yüzyılda bu iki yapının arasında İstanbul Kapısı yer alıyormuş.Meydanda ayrıca 4 ihtişamlı çeşme bulunuyor. Bunlar arasından en yoğun ilgiyi Belgrad Kültür Merkezi önündekiler görüyor.

Nikola Tesla Müzesi

Alternatif akımın mucidi, Sırp asıllı bilim insanına adanan Nikola Tesla Müzesi, 1952 yılında Yugoslavya Hükümeti’nin emri doğrultusunda kurulmuş.1927’de Dragiša Brašovan’ın tasarımlarına bağlı kalınarak Krunska Caddesi üzerinde inşa edilen bir köşkte faaliyetlerini sürdüren kültürel tesiste tamamı Tesla’nın çalışmalarını ve hayatını anlatan 160 binin üzerinde orijinal doküman, 2 binden fazla kitap ve dergi ile çok sayıda fotoğraf, çizim, plan, alet sergileniyor.Müzede inceleme fırsatı yakalayabileceğiniz tüm eşyalar ve teknik dokümanlar, Tesla’nın vasiyeti doğrultusunda tek yasal varisi olan yeğeni Sava Kosanovic’in gözetiminde Amerika Birleşik Devletleri’nden getirilmiş.Bilim insanının teknolojiye olan katkılarını vurgulamak adına müzede bu koleksiyona ek olarak interaktif gösterimler de yapılıyor. Bilgisayar destekli oluşturulan bu gösterimleri izleyerek Tesla’nın buluşları hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Zemun Bölgesi

1934 yılına kadar bağımsız bir yerleşim statüsünde olan Zemun, günümüzde sınırları içerisinde barındırdığı kültürel ve tarihi yapılarla Belgrad’ın en popüler bölgeleri arasında gösteriliyor.Neolitik Çağ’dan bu yana çeşitli topluluklar tarafından yerleşim alanı olarak kullanılan Zemun Bölgesi, Kelt ve Roma medeniyetlerinin yanı sıra Baden, Bosut kültürlerinden de izler taşıyor.Bölgeye gündüz saatlerinde giderseniz nehir kenarında yürüyerek veya cazibe noktalarını ziyaret ederek keyifli vakit geçirebilirsiniz.Zemun’un ulusal tiyatrosu statüsündeki Madlenianum, yerleşimin karanlık geçmişine ışık tutan Eski Hava Üssü ve günümüzde restoran olarak hizmet veren Sinagog bölgede ziyaret edebileceğiniz yerlerin başında geliyor.Eğer nehir kıyısında yürümek sizi tatmin etmezse rehberli tekne ya da bisiklet turlarına katılabilirsiniz. Gün batımına doğru Gadoš Tepesi‘ne çıkıp eşsiz manzaranın tadını çıkartabilirsiniz.

Sırbistan Ulusal Müzesi

Yugoslavya döneminde yetişmiş birçok ressama ait eserlere ek olarak Avrupa’nın farklı ülkelerinden ünü tüm dünyaya yayılmış isimlerin çalışmalarını inceleme fırsatı bulacağınız Sırbistan Ulusal Müzesi, dönemin eğitim bakanı Jovan Sterija Popovic’in emri doğrultusunda 1844 yılında kurulmuş.İlk başlarda Belgrad’ın en dikkat çekici yapılarından biri olan Miša Anastasijevic’e ait konutta konuklarını ağırlayan müze, günümüzde faaliyetlerini sürdürdüğü binasına 1950 yılında taşınmış.Ülkenin en eski müzesi olma özelliğini taşıyan kültürel tesis, 2003-2018 yılları arasında kapsamlı bir yenileme çalışmasına alınmış.Ana girişi Cumhuriyet Meydanı’na bakan müzede sergilenen 34 koleksiyon 4 ana kategoriye ayrılmış durumda. Arkeoloji kategorisi altında gösterimi gerçekleştirilen eserler arasında Vinca, Antik Roma, Antik Yunan, Kelt ve Mısır kökenli objeler bulunuyor.Kültürel tesisin Nümismatik bölümü 300 binin üzerinde metal para, madalya, yüzük ve mührü bünyesinde barındırırken Orta Çağ koleksiyonu döneme ait tarihi öneme sahip çeşitli nesnelerden oluşuyor.

Aziz Mark Kilisesi (St. Mark’s Church)

Krstic Kardeşler gözetiminde Sırp-Bizans stili mimariyle 1931-1940 yılları arasında inşa edilen Aziz Mark Kilisesi, Belgrad gezilecek yerler listesinde sizlere ziyaret etmenizi önereceğim son dini yapı.Taş Meydan‘da yer alan kilisenin yapım sürecine, kent nüfusunun artması nedeniyle başlanmış. Dini yapının inşası için Aziz Mark’ın mezarının bulunduğu ahşap bir kilisenin hemen yan tarafındaki alan seçilmiş.1835 yılından bu yana faaliyette olan bu küçük eski kiliseyse 1941’deki Nazi bombardımanı sırasında ağır hasar görerek kullanılamaz duruma gelmiş.Dış mimarisindeki ayrıntılarla dikkat çeken yapının içerisine girdiğinizde değerli dini objelerden oluşan zengin bir koleksiyona sahip kilise hazinesini görme imkânına sahip olabilirsiniz.

Taş Meydan (Tasmajdan)

Meydanın bulunduğu alan, Roma döneminde şehrin inşası için gerekli taşların çıkartıldığı bir ocakmış. Bu nedenden dolayı Osmanlı’nın kente hâkim olduğu dönemden itibaren alan şimdiki ismiyle anılmaya başlanmış.Belgrad’da yaşayan Sırplar özgürlükleri için Osmanlı yönetimine karşı ayaklandıklarında kamplarını buraya kurmuşlar. Bu ayaklanma sonucunda elde edilen özerklik ile ilgili duyuru da meydanın doğusunda yer alan bölümde okunmuş.Terazije’ye sadece 600 metre uzaklıktaki meydanda Aziz Mark’a adanmış dini yapının dışında Ortodokslar tarafından kullanılan daha küçük boyutlu kiliseyi de ziyaret edebilirsiniz.

Gardoš Kulesi

Zemun Bölgesi’ni dolaşırken ziyaret etme fırsatı bulabileceğiniz Gardoš Kulesi, Macarlar’ın Pannonian Ovası’na yerleşmelerinin bininci yılını kutlamak amacıyla 1896 yılında inşa edilmiş.Kule aynı zamanda Osmanlı’ya karşı verilen özgürlük mücadelesine önderlik eden Janko Sibinjanin anısına dikilen 4 milenyum kulesinden biriymiş.Bir Orta Çağ kalesinin kalıntılarının üzerine 15 günde inşa edilen anıtsal yapı, uzun süre boyunca yangınları ve düşman hareketlerini gözlemek için kullanılmış.Gardoš Tepesi’nde yer alan kule günümüzde ise kültürel miras olarak koruma altında tutuluyor. Grobljanska’ya 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kulede ayrıca sanat koleksiyonları sergileniyor.

Avala Kulesi (Avala Tower)

Şehir merkezinden 16 kilometre uzaklıktaki Avala Kulesi, ilk olarak 1961-1965 yılları arasında inşa edilmiş. Ancak tasarımı Ugylješa Bogunovic ve Slobodan Janjic tarafından yapılan, 202,8 metre yüksekliğe sahip bu ikonik yapı, 1999 yılında gerçekleşen NATO bombardımanı sırasında yıkılmış.Zirvesinde yükseldiği dağın adını alan günümüzdeki kulenin yapımına ise eski yapının bulunduğu aynı alana 2006 yılında başlanmış. Tıpkı ilk kule gibi üçlü ayak üzerinde yükselen yapı, 2009’da tamamlanarak hizmet vermeye başlamış.204,68 metre yüksekliğindeki yeni Avala Kulesi’nin bünyesinde bir restoran, sergi alanı, hediyelik eşya dükkânı ve spor sahaları bulunuyor.Üst kısmından Belgrad’ın nefes kesen manzarasını izleyip bol bol fotoğraf çekebileceğiniz kulenin hemen yakınındaysa “İsimsiz Kahramanlar Anıtı” yer alıyor.

Savamala

Sokak sanatına ve gece hayatına ilgi duyan gezginlerin akın ettikleri Savamala, Kalemegdan ile Kosancicev Venac arasındaki alanı kaplıyor.Sava Nehri kıyısındaki yerleşim bölgesi, kentin Avusturya işgali altında olduğu 1717-1740 yılları arasında kurulmuş. Osmanlı yönetimine karşı ilk ayaklanma, Sava Mahallesi’nde baş göstermiş. 19. yüzyılın ortalarına doğru Prens Miloš Obrenovic, bölgedeki düzensiz yapılaşmaya son vermiş.İlerleyen yıllardaysa bölge önemli bir liman yerleşimi olarak kalburüstü Belgradlılar’ı kendisine çekmiş. I.Dünya Savaşı sonrasında bölge yavaş yavaş önemini yitirmeye başlamış. Tuna Limanı açılınca da mahalle tam anlamıyla kaderine terk edilmiş.Salaş görünümlü yerleşimin nehir kenarındaki kısmında 2 binden fazla yüzen bar, restoran ve gece kulübü ve restoran faaliyet gösteriyor.Bölge, Türk kahvesi bulabileceğiniz en iyi yerlerden biri aynı zamanda. Yalnız Savamala son yıllarda kentsel dönüşüm projelerinin merkezinde yer alıyor. Bu nedenle kendine özgü atmosferini kaybetmeden önce bölgeyi mutlaka görmenizi tavsiye ederim.

Yeni Belgrad (Nova Grad)

Savamala’da zaman geçirdikten sonra Savski Most Köprüsü aracılığıyla karşıya geçip Yeni Belgrad‘a ya da yerel dildeki adıyla Nova Grad‘a ulaşabilirsiniz.Bölge özellikle alışveriş tutkunu gezginlerin Belgrad gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezi konumunda. Çünkü kentin bu kesiminde modern alışveriş merkezleri ile dünya çapında ünlü markalara ait mağazalar faaliyet gösteriyor.Ušce Shopping Center ve Delta City, Yeni Belgrad denildiğinde akla ilk gelen alışveriş merkezleri oluyor.Alışveriş yapmak dışında Nova Grad’da zaman geçirirken nehir kenarında uzun yürüyüşlere çıkabilir, parklarda oturup yerel halkın gündelik yaşam ritüellerini gözlemleyebilirsiniz. Nehir kenarı Zemun’dan sonra kent manzarasını fotoğraflamak için en ideal noktalardan biri olarak gösteriliyor.

Kalemegdan

Tarihi öneminden dolayı birçok gezgin gibi siz de Belgrad gezilecek yerler listenizin ilk sırasına Kalemegdan‘ı yazabilirsininiz.Osmanlı‘nın kente hâkim olduğu 1521 yılından beri adı değişmeyen kalenin bulunduğu alanda ilk yerleşim Kelt kökenli bir kabile tarafından M.Ö. 3. yüzyılda kurulmuş.Farklı dönemlerdeki kapsamlı yenileme çalışmaları sonucunda günümüzdeki görünümünü kazanan askeri yapı, Roma İmparatorluğu’nun bölgeyi egemenliği altında tuttuğu zamanlarda ise kuzeydeki kabilelerin saldırılarına karşı kuvvetlendirilen önemli bir savunma üssü haline gelmiş.Altında Atilla’nın mezarının bulunduğuna inanılan kale 53 hektarlık alanı içerisindeki parkları, tarihi yapıları ve anıtlarıyla kentin en çok ziyaret edilen cazibe noktası konumunda yer alıyor.Konuklarına Sava ve Tuna nehirleri ile Yeni Belgrad’ın eşsiz manzarasını sunan askeri yapının çevresini saran yeşil alanda askeri müze, hayvanat bahçesi, sanat merkezi, şehir enstitüsü bulunuyor.

Knez Mihailova Caddesi

Kalemegdan’dan ayrıldıktan sonra kent merkezine uzanan Knez Mihailova Caddesi‘ne gidip hem hareketli kent yaşamını gözlemleme hem de barındırdığı fırsatları değerlendirerek keyifli zaman geçirme fırsatı bulabilirsiniz.Etrafındaki yerleşim ve içeriği nedeniyle İstiklal Caddesi‘nin eski halini anımsatan bir kilometre uzunluğundaki Knez Mihailova’nın geçmişi kentin Roma hâkimiyetinde olduğu döneme kadar uzanıyor.Sırbistan Prensi III. Mihailov‘un adıyla anılan cadde, 20. yüzyılın başında Vlada Mitic’in ilk mağazayı açmasından bu yana kentin alışveriş konusunda kalbi sayılıyor. Hatta kentin en prestijli AVM’lerinden biri olan Rajiceva Shopping Mall bu cadde üzerinde faaliyetlerini sürdürüyor.Gezginlerin yerel mutfak kültürünü tanımalarına, keyifli zaman geçirmelerine imkân veren restoran ve kafelerin sıralandığı caddede ayrıca 19. yüzyıl sonlarında inşa edilmiş mimari harikası birçok yapıyı görebilirsiniz.

Skadarlija

Belgrad’ın Eski Şehir bölgesinde yer alan ve Bohem yaşam tarzının merkezi konumundaki Skadarlija‘nın tarih sahnesine çıkışı, 1830 yılında kentin bu kesimine yerleşen Çingeneler sayesinde olmuş.1854’deki yenileme çalışmaları sonucunda derme çatma çadırlarla kaplı bir alandan daha modern görünümlü bir yerleşim bölgesi haline gelen caddeyi gezginler daha çok yerel müzik kültürünü tanımak, Sırp mutfağının özgün lezzetlerinin tadına bakmak ve sanat galerilerinde sergilenen çalışmaları incelemek için ziyaret ediyor.400 metre uzunluğundaki cadde, 7/24 hareketli atmosferi ve Arnavut kaldırımı kaplı, rengârenk çiçeklerle süslü sokaklarıyla ilgi çekici bir görünüm oluşturuyor. Dilerseniz tüm gününüzü bu sokaklarda gizli kalmış kültürel zenginlikleri keşfetmeye ayırabilirsiniz.

Belgrad Festivalleri

Sanat ve kültür alanında Doğu Avrupa’nın başkenti sayılabilecek bir şehir olan Belgrad’da yılın her döneminde çok sayıda festival ve etkinlik düzenleniyor. İşte, şehre yıl boyu renk katan etkinlikler:

-Srpski Nova Godina (Sırp Yeni Yılı) – 13 Ocak
-Uluslararası Film Festivali – Şubat
-Belgrad Dans Festivali – Nisan
-Şarap Festivali – Mayıs
-Belgrad Yaz Festivali – Temmuz ve ağustos
-Uluslararası Müzik Festivali – Çeşitli tarihler
-Uluslararası Caz Festivali – Çeşitli tarihler

Belgrad’da Ne Nerede Yenir?

Belgrad’da birçok alanda olduğu gibi yeme-içme kültürü konusunda da Türk kültürünün izlerini görmek mümkün. Hamur işi ve kırmızı et ağırlıklı bir mutfağa sahip olan şehir, oldukça aşina olduğumuz lezzetleri barındırıyor. İnegöl köftesini andıran yapısıyla hiç de yabancılık çekmeyeceğiniz bir lezzet olan Cevapcici, kentin önemli yemeklerinden bir tanesi.Kentteki bir diğer tanıdık lezzet ise sarma. Sırp kültüründe de kendine yer bulan sarma, ülkemizdekine çok benzer yöntemlerle hazırlanıyor. Belgrad’ın diğer meşhur yemekleri ise şöyle:

-Pljeskevica
-Karadordeva Snicla
-Becka Snicla
-Skembici (İşkembe)
-Burek (Börek)
-Ajvar
-Krofne
-Pecenje
-Riblja Corba (Balık Çorbası)
-Punjene Paprike (Biber Dolması)
-Proja (Mısır Ekmeği)

Belgrad’dan Ne Hediye Alınır?

Belgrad’da alışverişin kalbi, şehrin en önemli caddelerinin başında gelen Knez Mihailova Caddesi’nde atıyor. Cadde boyunca çok sayıda butik ve dünyaca ünlü markalara ait mağaza yer alıyor.Belgrad’dan sevdiklerinize hediye almadan dönmek istemiyorsanız Knez Mihailova Caddesi boyunca bir alışveriş turuna çıkabilirsiniz. Caddede yer alan hediyelik eşya dükkanlarında şehre özgü el yapımı ürünler ve tığ işleri yer alıyor. Ayrıca çok sayıda biblo, magnet ve ülkenin en önemli değerlerinden biri olan Nikola Tesla’nın figürleri de Belgrad’dan alınabilecek hediye alternatifleri arasında. Hediyelik eşya arayışındaki gezginler için Knez Mihailova Caddesi haricindeki bir seçenek de UŠCE Alışveriş Merkezi. Bulevar Mihajla Pupina adı verilen bölgede yer alan alışveriş merkezi, çok sayıda ünlü markanın şubesini barındırıyor.

Belgrad’a Ne Zaman Gidilir?

Belgrad, karasal iklime sahip bir şehir olduğu için özellikle kış aylarında çetin hava koşullarına sahne olabiliyor. Kış mevsiminin büyük bir bölümünü 0 dereceye yakın hava sıcaklıklarıyla geçiren kentte, yaz aylarında ise 30 dereceye varan sıcaklıklar görülüyor.Şehirde özellikle kış aylarında yağmur ve kar yağışı da sık görülebilen bir durum. Belgrad gezinizi soğuklardan etkilenmeden şehri kolayca gezebileceğiniz bir döneme denk getirmek istiyorsanız ilkbahar veya yaz aylarını tercih edebilirsiniz.

Belgrad’ı Gezmek İçin Kaç Gün Kalmak Gerekir?

Belgrad, her ne kadar bulunduğu coğrafyanın en önemli şehirlerinden biri olsa da çok büyük bir kent değil.Çok sayıda turistik noktaya sahip olan Belgrad’da tarihi ve kültürel yapıların birbirine oldukça yakın konumlanması şehrin kısa sürede gezilebilmesine olanak sağlıyor.Şehri tam anlamıyla gezmek için ortalama 4-5 günlük bir Belgrad seyahati planlayabilirsiniz.

Belgrad Gece Hayatı

Sırbistan’ın başkenti Belgrad, gece hayatıyla da oldukça gözde tatil destinasyonlarından bir tanesi. Doğu Avrupa’nın en hareketli gece hayatına sahip olan şehir, Tuna ve Sava nehirleri kıyısında konumlanmanın avantajını eğlencelerine de yansıtıyor. Nehir üzerinde yer alan teknelerde birçok disko ve gece kulübü mevcut.Parti şehri olarak da adlandırılan Belgrad’da yüzen diskolardaki gece eğlenceleri sabahın ilk saatlerine kadar devam ediyor. Şehirde kış dönemlerinde ise şehir merkezinde yer alan kulüpler ve diskolar rağbet görüyor.Özellikle şehrin Skadarlija bölgesi, Belgrad’da eğlencenin merkezi olarak adlandırılıyor. The Bank Club, Hype, ve Brankow gibi mekanlar, Belgrad’daki gece hayatının gözde noktaları arasında yer alıyor.

Belgrad’a Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Sırbistan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vizesiz seyahat hakkı tanıyan ülkeler arasında bulunuyor. Dolayısıyla Belgrad’a vize almaya gerek duymadan seyahat edebilirsiniz.Belgrad’ın yerel saati ülkemizden 2 saat geride bulunuyor. Belgrad, Avrupa’daki en uygun fiyatlarla gezilebilecek şehirlerden bir tanesi konumunda.Ayrıca ülkede Euro yerine Sırbistan Dinarı’nın kullanılması da seyahat bütçesi konusunda önemli bir avantaj olarak değerlendiriliyor.Belgrad’da kahve kültürü çok yaygın. Osmanlı döneminde kahve ile tanışan kent, günümüzde halen oldukça yüksek miktarlarda kahve tüketiyor.Belgrad oldukça turistik bir şehir olduğu için kentteki birçok dükkan ve restoranda çalışanların büyük bir çoğunluğu iyi derecede İngilizce konuşabiliyor. Şehrin yaklaşık 4 km uzağında Ciganlija isminde yapay bir ada bulunuyor. Birçok eğlence merkezine ev sahipliği yapan ada, özellikle yaz aylarında kano ve rüzgar sörfü gibi sporları yapmak için ideal.

Belgrad Ulaşım

Sırbistan’ın en büyük şehri olan Belgrad, ülkenin toplu taşıma konusunda en gelişmiş bölgesi konumunda. Şehirde toplu ulaşım için otobüs, minibüs, tramvay ve troleybüsler hizmet veriyor.Özellikle kentte yer alan tramvay hatları birçok turistik noktaya ulaşmak için ideal çözümler arasında. Aynı zamanda Belgrad’daki belediye otobüsleri de şehrin birçok noktasına kolayca ulaşabilmeyi mümkün kalıyor. Şehirde toplu ulaşım için BusPlus adı verilen kartlar kullanılıyor. Belgrad şehrinin batısında konumlanan Nikola Tesla Havalimanı, şehre hava yolu ile ulaşımı tercih ettiğiniz takdirde uçağınızın iniş yapacağı nokta olacak.Havalimanından şehir merkezine ulaşım için otobüs, minibüs ve taksiler hizmet veriyor. Şehir merkezinden 12 km uzaklıkta olan Nikola Tesla Havalimanı’ndan 72 numaralı otobüsleri kullanarak yaklaşık 40 dakikada Zelena Venac Meydanı’na ulaşabilirsiniz.

Belgrad’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Belgrad, çok büyük bir şehir olmamasına karşın turistik anlamda oldukça gelişmiş durumda. Şehirde konaklama için birçok otel ve pansiyon bulunuyor.Ayrıca Belgrad’da daire veya oda kiralama yöntemiyle konaklamak da oldukça popüler. Tarihi otellerin de hizmet verdiği şehir, uygun fiyatlarıyla da ziyaretçilerinin yüzünü güldürüyor.Şehirdeki en popüler konaklama bölgelerinin başında Knez Mihailova Caddesi geliyor. Ayrıca Cumhuriyet Meydanı ve Skadarlija bölgeleri de konaklama için yönelebileceğiniz noktalar arasında.

Belgrade City Hotel

Haritada gösterŞehir merkezi 2.6 km mesafedeBelgrade Central Station 300 m mesafede, Çocuklar için bebek karyolaları, çocuk büfesi, özel menü sunan otel, şehrin merkezinde mükemmel yerinde bulunur.

Mama Shelter Belgrade

Haritada gösterŞehir merkezi 3.7 km mesafedeThe Salon of the Museum of Contemporary Art in Belgrade 100 m mesafede, Vracar semtinde yer alan bu otel, 125 lüks oda sunmakta olup gece kulübü, güneşlenme terası, güneş terası sunmaktadır.

Hotel Majestic

Haritada gösterŞehir merkezi 3.3 km mesafedeSkadarlija 600 m mesafede, Otelin yakınında otobüs durağı olup konuklar çok uzak olmayan Belgrade Fair’a kolayca ulaşabilirler.

Holiday Inn Belgrade

Haritada gösterŞehir merkezi 3.8 km mesafedeBelgrad Arena 800 m mesafede, Otel Kombank Arena yakınında uygun bir konaklama imkanı sağlamakta olup, buharlı hamam, Türk hamamı, masaj ile misafirlerini şımartmaktadır.

Skadarlija Suites

Haritada gösterŞehir merkezi 3.8 km mesafedeSkadarlija 200 m mesafede, Church of the Holy Mother of God ve Kalemegdan Parkı’nın yanında yer alan bu otel, Manak’s House’dan sadece 1.1 km uzaklıktadır.

Hotel Rex

Haritada gösterŞehir merkezi 2.0 km mesafedeBelgrade Central Station 500 m mesafede, 1974 yılından beri faaliyette bulunan konforlu otelde çocuklu konuklara bebek karyolaları, çocuk büfesi ve geleneksel bir restoran sunulmaktadır.

Five Points Square – City Center

Haritada gösterŞehir merkezi 3.4 km mesafedeCumhuriyet Meydanı 100 m mesafede, Belgrad şehrinin kalbinde Knez Mihailova’a yakın bir konumda yer alan bu otel, 11 oda sunmaktadır.

Hotel Bohemian Garni – Skadarlija

Haritada gösterŞehir merkezi 3.8 km mesafedeSkadarlija 200 m mesafede, Şehir merkezine 2 km uzaklıkta bulunan bu otel, 10 oda ve özel yüzme havuzu sunmaktadır.

Belgrade Inn Garni Hotel

Haritada gösterŞehir merkezi 3.7 km mesafedeSkadarlija 200 m mesafede, Buhar banyoları, Türk hamamı, masaj ile kafe bara sahip otel, Nikola Tesla Museum’nın bitişiğindeki klasik mimari tarzı bir binada yer almaktadır.

Maison Royale

Haritada gösterŞehir merkezi 3.7 km mesafedeThe Salon of the Museum of Contemporary Art in Belgrade 200 m mesafede, Buyuk Savas Adasi’a kolayca ulaşabileceğiniz bu otel, özel bir banyo ile 25 odadan oluşmaktadır.

Hotel Slavija

Haritada gösterŞehir merkezi 2.3 km mesafedeDr Zoran Djindjic Plateau 1.7 km mesafede, Trg Republike’a yakın otel konukların hizmetine kahve barı ve panoramik şehir manzaralı en-suite banyolu odalar sunar.

Hotel Opera Garni

Şehir merkezi 3.5 km mesafedeDr Zoran Djindjic Plateau 100 m mesafede, Benzersiz iç mekana sahip 12 oda ve bünyesinde özel yüzme havuzu sunan bu konaklama birimi, Vozdovac semtinde yer almaktadır.

Capital Hotel Garni

Haritada gösterŞehir merkezi 3.6 km mesafedeKalemegdan Fortress 300 m mesafede, Usce Shopping Center’nın hemen yanında merkezî bir konumda bulunan otel, 24 kafe bar ile beraber konuklarına ses yalıtımlı odalar sunmaktadır.

Sky Hotel

Haritada gösterŞehir merkezi 2.9 km mesafedeBelgrade Central Station 500 m mesafede, Şehir manzaralı 37 oda sunan otel, Zemun semtinde, Sava River’a sadece birkaç adım mesafede yer almaktadır.

Hotel Moskva

Haritada gösterŞehir merkezi 3.1 km mesafedeCumhuriyet Meydanı 400 m mesafede, Tasmajdan Park’a yakın bir mesafede bulunan otel, konukların rahatlaması için buhar banyoları, Türk hamamı, hamam sunmaktadır.

Crowne Plaza Belgrade

Haritada gösterŞehir merkezi 2.9 km mesafedeBelgrade Central Station 1.7 km mesafede, Trg Republike’a ve Sava Centre’a yakın bir konumda bulunan bu otel, 2013 yılından beri misafirleri ağırlamakta ve Türk hamamı, masaj sunmaktadır.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.