Beyrut’ta Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Beyrut Gezi Rehberi - Lebego1.Com

Turizm açısından oldukça gelişmiş olanaklara sahip olan Beyrut hem zengin kültür çeşitliliğiyle hem tarihi yapılarıyla büyüleyici bir seyahat deneyimi vadeder. Seyahatinizi renklendirecek destinasyonlarla Beyrut seyahatinizi unutulmaz bir deneyime çevirebilirsiniz. Ülkenin en büyük ana limanına sahip olan kent, bu özelliği sayesinde dünyanın en önemli ticaret merkezleri arasında yerini alır. 5000 yıllık köklü geçmişi ile dikkatleri üzerine toplayan Beyrut’un yazılı kaynaklardan öğrenilen tarihi MÖ 15. yüzyıla kadar uzanır.Lübnan’ın başkenti Beyrut, Akdeniz ve Orta Doğu’yu harmanlayan kimliğiyle görenleri büyüleyen, farklı etnik yapıları içerisinde barındıran çok kültürlü bir metropoldür.Son yıllarda turizmin inanılmaz derecede geliştiği Beyrut, Osmanlılardan Memlüklere, Romalılardan Bizanslılara kadar yüzyıllar öncesine ait hamam, tapınak, cami, cadde ve bulvarlar, tarihi eserler ve mimarilere denk geleceğiniz harika bir şehir.

Beyrut’ta Mutlaka Gezilecek Yerler

Orta Doğu’nun en güzel şehirlerinden biri olan Beyrut, Akdeniz kıyısındaki mükemmel konumu ile deniz, kum, güneş tatilcilerinin de ilgisini çekmeyi başarıyor. Kültür ve tarihi mozaiği açısından Fas, Mısır, Yunanistan ve İtalya gibi ülkelerle ortak paylaşımı olan Beyrut’ta kelimenin tam anlamıyla zaman yolculuğuna çıkacaksınız.

Tourist Landmark Of Resistance

Beyrut’tan üç saat uzaklıktaki Mleeta köyünde yer alan Tourist Landmark Of Resistance adındaki savaş müzesine giderseniz, Hizbullah’ın kullandığı bir sığınak ve yeraltı tünelini bizzat görme fırsatı bulabilirsiniz.Beyrut’un en popüler turistik mekanlarından olan Tourist Landmark Of Resistance’ta 1979 İran devriminden sonra oluşturulan ve özellikle Lübnan’da aktif olan Şii Müslüman grubu Hizbullah hakkında bilgi sahibi de olabilirsiniz.

Beyrut Amerikan Üniversitesi (AUB)

Şehirdeki en prestijli üniversite olma unvanına sahip The American University of Beirut (AUB) kampüsünde çok sayıda tarihi bina, botanik bahçe, kuş barınağı, özel bir plaj ve dahası bulunuyor.61 dönümlük geniş bir arazi üzerine kurulu olan Beyrut Amerikan Üniversitesi’nde antik eserlerin oluşturduğu zengin bir koleksiyona ev sahipliği yapan Arkeoloji Müzesi de kesinlikle görülmeye değer.Zaman zaman AUB kampüsünde düzenlenen turların programlarına web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Sursock Müzesi

Lübnan’ın en eski yerleşim bölgelerinden biri olan Achrafieh’te bulunan Sursock Müzesi, sanatseverlerin ilgi odağında olmaya devam ediyor.Beyrut’un modern sanat eserlerini ise ünlü aristokrat Nicolas Sursock’ın zamanında yaşamış olduğu villayı ziyaret edebilirsiniz.Çok sayıda sergi ilgi çekici olmakla birlikte Lübnan klasik mimarisi tarzında inşa edilmiş caddedeki konakları da harika kareler yakalama fırsatı sunuyor.

Jeita Mağarası

Jeita Mağarası BeyrutValley of the Dog River bölgesinde konumlanmasına ek olarak, aynı zamanda dünyanın 7 harikasından biri olmaya da aday olan Jeita Mağarası’nın (Jeita Grotto) keşfi 1958 yılına dayanıyor.Hem aşağı hem de yukarı kısımlarda bulunan doğal oluşumları yakından görmek için elektrikli tekneleri kullanabilirsiniz.

Corniche

Corniche Beyrut İzmir Kordon’a fazlasıyla benzetilen Corniche, Beyrut’un en popüler duraklarından biri.Toplamda 4.8 km uzunluğa sahip bu sahil şeridi boyunca palmiye ağaçları, büyük kayalıklar ve sıra dışı bir manzaraya şahit olacaksınız.

Byblos

Byblos BeyrutByblos, Beyrut şehir merkezinden sadece 1 saat sürüş mesafesinde konumlanıyor.Beyrut yakınlarında ziyaret edilebilecek en iyi yerlerden biri olan Byblos, aynı zamanda Fenike kentlerinin en eskileri arasında gösteriliyor.

Byblos Beyrut

Yaklaşık 3200-3600 yıl önce inşa edilen Ulusal Obelisk Müzesi, tek kelimeyle gerçeküstü bir deneyim yaşayacağınız bir yer. Bunun yanı sıra The Crusader Fort ve the Sultan Abdul Majid Camii de kesinlikle görülmeye değer.

Hamra Sokağı

1960’lı yıllarda Beyrut’un entelektüel aktivite ve sosyalleşme merkezi olan bu sokak için Lübnan’ın Şanzelize’si denebilir.Günümüzde birkaç kitapçı ve üç üniversitenin (Beyrut Amerikan Üniversitesi dahil) olduğu Hamra Sokağı, aynı zamanda şehrin gece hayatının en renkli olduğu bölgelerinden biri olma özelliğine sahip.

Zaitunay Bay

Zaitunay Bay Beyrut Lüks bir yat limanına ev sahipliği yapan Zaitunay Bay, Beyrut’ta harika bir manzaraya karşı brunch yapabileceğiniz yerlerin başında geliyor.Özellikle yerli halkın hafta sonu rotalarından biri olan Zaitunay Bay iskelesindeki Babel Bay, Paul ve Coast gibi yeme içme mekanlarından dilediğinizi seçebilirsiniz.

Saifi Köyü

Beyrut’un en lüks yerleşim bölgeleri arasında gösterilen Saifi Köyü, Fransız Sömürge tarzında inşa edilmiş olmakla birlikte lüks bir çiftçi pazarına ev sahipliği yapmasıyla da yerli ve yabancı turistlerin ilgisini fazlasıyla çekiyor.Çeşitli sanat galerilerine de denk geleceğiniz köy, kuşkusuz Beyrut turunuzun en eksantrik duraklarından olacak.

Monot Caddesi

Arnavut kaldırımlı Monot Caddesi, her an canlı ve hareketli olması ile büyük ilgi görüyor.Kafe, restoran, bar gibi mekanların olduğu caddede çok sayıda alışveriş dükkanına da denk gelmeniz muhtemel.

Al-Nejmeh Meydanı

Al-Nejmeh MeydanıBeyrut’un tam merkezinde konumlanan Al-Nejmeh Meydanı, iç savaştan sonra yeniden yapılanmanın bir parçası haline geldi.Bir anda 1930’lu yıllara ışınlanacağınız bu tarihi mekanı gezmeden Beyrut turunuzu sonlandırmamalısınız.

Muhammed el-Amin Camii

Orta Doğu mimarisinin en güzel örnekleri arasında bulunan Muhammed el-Amin Camii’nin inşası 2008 senesinde tamamlandı.Caminin içerisindeki Zakhrafat başta olmak üzere 48 metre yüksekliğindeki kubbe de mutlaka görülmeli.

Souk Beyrut

Souk kelimesi Arapçada pazar, çarşı anlamına geliyor. Beyrut’taki çarşıların hemen hemen hepsinde çeşitli hediyelik eşyalar, yöresel ürünler, sokak lezzetleri ve dahasını bulmanız mümkün.Beyrut’ta ziyaret edilebilecek en ilginç yerlerden biri olan Souk al Ahad ise açık ara şehir turunuzun unutulmazlarından olacak.Çarşılardan bir şey satın almadan önce Lübnanlı satıcılarla pazarlık etmeyi unutmayın.Beyrut’ta alışveriş der demez akla ilk gelen yer olan souk, aynı zamanda Orta Doğu’nun moda başkentlerinden biri haline gelen Beyrut’un en fazla ilgi gören yeri.

Baalbek

Baalbek BeyrutBeqaa Vadisi’ndeki Baalbek kasabası, Beyrut şehir merkezinden yaklaşık 2,5 saat sürüş mesafesinde yer alıyor.Dünyanın en eski ve hala ilk günkü gibi duran Roma yapıları arasında gösterilen Roma Bacchus tapınağı ile ünlenen Baalbek’te her yıl Baalbeck Uluslararası Festivali düzenleniyor.Roma Bacchus Tapınağı 1800 yıldan daha eski olmakla birlikte Roma şarap tanrısı anısına inşa edilmiş olmasıyla da dikkat çekiyor.

Roma Hamamları

Beyrut’ta Roma kökenine dayanan tarihi hamamlar, adeta şehrin simgesi konumunda.Eski bir bölge olan bu yer eskiden 4 farklı bölümden meydana geliyordu.Konser ve diğer sanatsal gösterilerin sergilendiği alandaki Akdeniz Bahçesi ise turistlerin en çok ilgisini çeken yer.24 saat açık olan Roma Hamamları, Banks and Capuchin Street’te yer alıyor.

Grand Serail

Grand Serail BeyrutBir diğer bilinen adıyla Hükümet Sarayı, Lübnan Başbakanı’nın ikametgahı aynı zamanda.Yüzyıllar öncesinden kalma bu tarihi bina, Osmanlı mimarisinin en gösterişli örneklerinden biri olmasıyla öne çıkıyor.

Beit Beirut

Beyrut şehir merkezinde yer alan ve inşa tarihi 1932 senesine dayanan Beit Beirut, eskiden “Sarı Ev” olarak adlandırılıyordu.Fakat iç savaştan sonra iyice harabeye dönüşen bina, o dönemlerde stratejik konumu sebebiyle keskin nişancılarının üssü imiş.Beyrut’un kültürel merkezlerinden biri halina gelen Beit Beirut’u görmeden şehri terk etmemenizi öneriyoruz.

St. Nicholas Merdivenleri

St. Nicholas Merdivenleri BeyrutEscalier de l’Art olarak da bilinen bu merdivenler Rue Gouraud (Gemmayzeh’de) ve Rue Sursock’u birbirine bağlıyor.Sursock Müzesi’ne kestirme yoldan çıkmanızı da sağlayacak olan St. Nicholas Merdivenleri’nde fotoğraf çekilmeyi unutmayın.

Beyt Ed-Dine Sarayı

1788 senesinde inşası başlayan ve tam tamına 30 yıl süren Beyt Ed-Dine Sarayı ile ilgili çok ilginç bir efsane de var, o da sarayın birebir kopyasının yapılmasını önlemek için mimarın ellerinin kesildiği yönünde.Lübnan mimarisinin en eşsiz örneği olan Beyt Ed-Dine Sarayı, her sene gerçekleşen ünlü bir müzik festivali ve de bir müzeye ev sahipliği yapıyor.

Lübnan Parlamento Binası

İlginç mimari yapısı ile hemen dikkatleri üzerine çeken Lübnan Parlamento Binası, Mardiros Altounian’ın bir şaheseri.Dış cephesinin kireç taşından üretilmiş olması bir yana; sarkıt tabaklar ve kemerli açıklıklar da inanılmaz bir uyum yakalıyor.

Maghen Abraham Sinagogu

Neo-Romanesk mimari özelliklerine sahip Maghen Abraham Sinagogu bilhassa Lübnan’da yaşayan Yahudi halkı için ayrı bir önem taşıyor.Adını Abraham Sason’un oğlundan alan Maghen, Rue Wadi Abu Jamile Sokağı üzerinde tüm ziyaretçilerini selamlıyor.

Beyrut Ulusal Müzesi

Beyrut Ulusal Müzesi Geçmişi 6 bin yıl öncesine kadar uzanan bu kadim şehrin en iyi müzesi olma özelliğini taşıyan Beyrut Ulusal Müzesi (National Museum of Beirut), Lübnan ve çevresinde ortaya çıkarılan 100 binden fazla Orta Çağ ve antik esere ev sahipliği yapıyor.

Beyrut Ulusal Müzesi

Dünyanın en geniş Fenike objeleri koleksiyonuna da sahip olan bu müzede 18. yüzyıldan kalma bronz Reshep heykeli ve Fenike gemisinin bir kalıntısı olan mermer lahiti görme fırsatını kaçırmayın.

Raouche

Beyrut’un en lüks semti unvanlı Raouche’deki deniz manzaralı Avenue de Paris’i görmeden şehri terk etmemelisiniz.Sokak boyunca karşınıza çıkacak kafelerde yöreye özgü leziz mi leziz kahve ve diğer içeceklerin tadına bakabilirsiniz.Gece hayatının en hareketli olduğu Corniche Beirut’ta ise çok sayıda gece kulübü ve eğlence mekanı ile karşılaşabilirsiniz.Rauoche sahili, Güvercin Kayası, kayalara sırtını vermiş uçurumlar ve dahası için tek yapmanız gereken, 1 gününüzü Raouche semtine ayırmak.

Martyrs’ Square (Şehitler Meydanı)

Lübnan tarihinde önemli bir dönüm noktası olan Şehitler Meydanı, Osmanlı Devleti yönetimdeyken idam edilenlere ithaf edilmiş.Doğu ve Batı Beyrut arasındaki geleneksel ayrımı gözler önüne seren Martyrs’ Square’daki anıtın inşa tarihi ise 1931 yılına kadar uzanıyor.

Beyrut’taki Festivaller

Ev sahipliği yaptığı uluslararası etkinliklerle Beyrut; Orta Doğu’da kültür ve sanatın nabzının attığı şehirdir. İşte Beyrut’ta düzenlenen festivallerden bazıları:

– Beyrut Uluslararası Film Festivali (Ekim)
– Beyrut Uluslararası Caz Festivali (Temmuz)

Beyrut’ta Ne, Nerede Yenir?

Beyrut mutfağı; Akdeniz mutfağı ile Orta Doğu mutfağının sentezini sunan bir lezzet şöleni vadeder. Tahıl, deniz mahsulleri, et, sebze ve zeytinyağlılardan oluşan yemeklerinin lezzeti dünya çapında bir üne sahiptir.Beyrut geleneksel yemekleri arasında falafel, mukadami, mutabbal, humus ve tabboule sayılabilir. Peki, tüm bu lezzetleri keşfetmek için hangi adreslere uğramalısınız? Humus, Tabboule: Abou Hassan, t-marbouta Mutabbal, Mukademi: Appetito Trattoria, Onno Bistro, Varouj Arok: Ferdinand, Sud Restobar, Falafel: Al halabi, Abu Naim Steak- Et Yemekleri: Abdel Wahab, Vesper

Beyrut’ta Ne, Nereden Alınır? Beyrut Alışveriş

Organik besinleri ile ünlü olan Beyrut; sabun, zeytinyağı, zahter, turşu ve akor gibi özel içecekleri ile dikkat çeker. Dünya Fuar Ticaret Örgütü’nün üyesi olan ve şehir merkezinde yer alan Les Terroirs du Liban’dan sabun, humus, reçel, turşu ve zeytinyağı gibi organik lezzetleri hediyelik olarak da alabilirsiniz.Hamra caddesinde ve Downtown Beyrut’da bulunan ve ünlü tasarımcılara ev sahipliği yapan mağazalardan yöresel giyim eşyalarına bakabilirsiniz.Bunlara ek olarak Beyrut’un güneyindeki Mar-Elias Caddesi ve Rue Verdun bölgesinde bulunan mağazaları da gezebilirsiniz. Yöresel el işlerinin yanı sıra antika mücevher, giyim ve boncuk ürünlerinin satıldığı Pazar Pazarı da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.Rachid Karami Caddesi’ndeki Codeon ise hediyelik eşyalar alabileceğiniz dükkânlar arasındadır. Yerel tatlardan oluşan hediyelikler için Burj Hammud çarşılarını dolaşarak keşfe çıkabilirsiniz.

Beyrut’a Ne Zaman Gidilir?

Yazın oldukça sıcak olan, kışın ise kuru soğukların yaşandığı Beyrut’u gezmek için en ideal dönem ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Deniz turizmi olanağı sağlayan kent, kış aylarında ise kayak yapmak için uygundur. Bu doğrultuda, seyahat amacınıza göre de sezon belirleyebilirsiniz.Beyrut’u gezmek için ortalama 4 gün yeterlidir. Şehir merkezinde gezilecek yerler birbirine yakın olduğu için kenti yürüyerek keşfetmek de oldukça keyifli bir deneyimdir.

Beyrut Gece Hayatı

Beyrut’ta gece hayatı oldukça renklidir. Sky Bar gibi şehrin sembolik mekânları John Kennedy Caddesi ve Omar Daouk Caddesi civarında yer alır.Şehir merkezindeki büyüklü küçüklü birçok eğlence mekânı arasından zevkinize göre seçim yapabilirsiniz. Beyrut’un gece kulüpleri içinde ödüllü DJ performanslarını dinleyebileceğiniz derecede kaliteli mekânlar mevcuttur. Eğer bir gün yolunu Beyrut’a düşerse ilaç niteliğindeki bu bilgilerden faydalanmayı unutmayın.

Beyrut’ta Şehir içi Ulaşım

Beyrut’ta şehir içi ulaşımda en yaygın yöntemlerden biri pazarlık yaparak taksiye binmektir. Ön rezervasyon imkânı bulunan taksileri önceden telefonla rezerve ederek daha avantajlı fiyatlarla kullanabilirsiniz.Bunun yanında toplu taşıma olarak en yaygın kullanılan seçenek ise otobüstür. İki firma tarafından işletilen otobüslerin belirli bir durağı yoktur ve çok sık sefer düzenledikleri için şehrin herhangi bir noktasından binebilirsiniz. Otobüslerin seferleri oldukça sıktır ve ortalama ücret 600 ila 1200 Lübnan poundu (2020) arasında değişir.Ek olarak, ilginç bir ulaşım deneyimi için şehir merkezi ile Harissa Tepesi arasında çalışan teleferiği de kullanabilirsiniz.

Beyrut’ta Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Beyrut şehir merkezi oldukça küçük olduğu için oteller de birbirine yakın konumlanmıştır. Özellikle Rome Caddesi, Hamra Leon Caddesi, Australia Caddesi otellerin yoğunlukla bulunduğu bölgelerdir.Bu bölgede büyük ve lüks otelleri tercih edebileceğiniz gibi, pansiyon seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.Kalmak için Hamra bölgesini tercih ederek alışveriş ve restoran imkânlarından da faydalanabilirsiniz. Hamra’da Bealbeck Caddesi üzerindeki konaklama seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.

Le Gray

Şehir merkezi 1.4 km mesafedeMartyr’s Square Downtown 100 m mesafede, Çatı havuzu, yüzme havuzu bulunan otel, 87 lüks oda ve Andes Dağları’a yakın üstün konuma sahiptir.

Le Bristol

Şehir merkezi 1.1 km mesafedeHamra Street 500 m mesafede, Çatı katında yüzme havuzuna sahip otel, görülmeye değer Pigeon Rock’a yakındır.

Warwick Palm Beach

Şehir merkezi 1.4 km mesafedeZaitouna Bay 500 m mesafede, Sanayeh Garden’nın hemen yakınında ve The Spot’a 11 km uzaklıkta yer alan bu otel, çatı havuzu, güneş terası, özel yüzme havuzu sunmaktadır.

Beverly Hotel Beirut

Şehir merkezi 1.4 km mesafedeZaitouna Bay 300 m mesafede, Moutran Elias Audi church’a kolayca ulaşabileceğiniz bu otel, özel bir banyo ile 46 odadan oluşmaktadır.

Wh Hotel

Şehir merkezi 1.4 km mesafedeHamra Street 300 m mesafede, Monot Caddesi’nın yanında konumlanmış olan delüks otelde kalış süresince lounge tarzı restoran ve 62 oda bulunmaktadır.

Mayflower

Şehir merkezi 1.7 km mesafedeHamra Street 200 m mesafede, Beyrut Uluslararası Sergi ve Eğlence Merkezi’a 30 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan bu tesiste günlük geleneksel İngiliz kahvaltısı ve mevsimlik açık havuz bulunmaktadır.

Ramada By Wyndham Downtown Beirut

Şehir merkezi 1.2 km mesafedeGrand Serail 400 m mesafede, Bu otelde su parkı, ortak dinlenme salonu ve özel olarak tasarlanmış restoran bulunmaktadır.

Q Hotel

Şehir merkezi 1.1 km mesafedeHamra Street 600 m mesafede, Gibran garden yakınında bulunan otel, 26 odanın yanı sıra otobüs durağına erişim imkanına sahiptir.

Queens Suite Hotel

Şehir merkezi 1.3 km mesafedeHamra Street 300 m mesafede, İsıtmalı yüzme havuzu bulunan otel, Aziz George Yunan Ortadoks Katedrali’a yakın harika konuma sahiptir.

Grand Hotel Beirut

Şehir merkezi 2.0 km mesafedeLübnan Amerikan Üniversitesi 500 m mesafede, Bu benzersiz otel, alışveriş bölgesinde bulunup şehre bakmaktadır.

Bella Riva Hotel

Şehir merkezi 2.3 km mesafedeBeirut Luna Park 200 m mesafede, Hamra Street’a kısa bir mesafede yer alan bu otel, 59 konforlu oda ile konforlu konaklama sunmaktadır.

Plaza Hotel

Şehir merkezi 1.8 km mesafedeHamra Street 400 m mesafede, Hamra semtinde bulunan para karşılığında çok iyi otelde kalırken, kahve barını ve yüzme havuzunu kullanabilirsiniz.

Embassy Hotel

Şehir merkezi 1.6 km mesafedeHamra Street 100 m mesafede, Pigeon Rock’a kolayca ulaşabileceğiniz bu otel, en suite banyo ile 48 odadan oluşmaktadır.

Four Seasons Hotel Beirut

Şehir merkezi 1.5 km mesafedeZaitouna Bay 500 m mesafede, Işlek bir bölgenin merkezî bir yerinde bulunan bu üstün otel, nefes kesen manzaralar, spa merkezi, buhar odası, sıcak küvet sunmaktadır.

Crowne Plaza Hamra Beirut, An Ihg Hotel

Şehir merkezi 1.7 km mesafedeAmerican University of Beirut 600 m mesafede, Pigeon Kayaları, Akdeniz’nın yanında merkezi konuma sahip olan otel, yöresel menüsü ve açık havuz sunmaktadır.

Napoleon

Şehir merkezi 1.7 km mesafedeHamra Street 300 m mesafede, Corniche’a birkaç dakikalık yürüme mesafesinde yer alan otel, geleneksel mimariye ve geleneksel bir dekora sahip 70 oda sunar.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.
Rize Günübirlik Turlar