Bingöl’de Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Bingöl Gezi Rehberi - Lebego1.Com

Bingöl sınırlarında yer alan gezilecek yerler, sunduğu doğal güzellikler ile hem doğaseverlerin hem de doğa sporları hayranlarını cezbederken, tarihi güzellikleri ile de tarih meraklılarını kendine çekmektedir. Ünlü kale Kral Kızı’ndan sürekli hareket halinde olan Yüzen Adalar’ına kadar birçok seçeneği bünyesinde barındırmaktadır.Bingöl, bünyesinde barındırdığı tarihi ve doğal güzellikleri ile yıl boyunca birçok insanı ağırlamaktadır. Ulaşım alanında çeşitli seçenekler sunması, turizm alanında tercih edilebilir bir nokta olarak ön plana çıkmasını sağlamıştır. Kaplıcalara da ev sahipliği yapan Bingöl‘ü keşfetmek için ilkbahar ve yaz yılın en ideal zamanları olsa da, yılın herhangi bir zamanında eğlenmek için bolca vakit vardır. Seyahatinizi 2-3 günlük planlayarak tüm şehri gezebilir ve tüm aktivitelerinden yararlanabilirsiniz.Karasal iklimin hakim olduğu şehir yazın sıcak, kışın kuru, soğuk ve yağışlıdır. Yaz aylarında yayladan temiz havanın tadını çıkarmayı vaat eden Bingöl, merkeze 25 km uzaklıkta bulunan kayak merkezi ile Aralık ve Mart aylarında kapılarını kış turizmi tutkunlarına açıyor. Bingöl’deki günübirlik tur hizmeti sağlayan seyahat acenteleriyle şehri daha detaylı gezmenizi tavsiye ederiz.Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan yaylaları ve dağları ile ön plana çıkan Bingöl, birbirinden farklı doğa sporlarına ev sahipliği yapar.

Bingöl’de Mutlaka Gezilecek Yerler

Dağlarla çevrili Bingöl, asırlık tarihi ve doğal güzelliği ile misafirlerine keyifli bir yolculuk vadediyor. Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Bingöl, bugüne kadar çok fazla adı duyulmayan, ancak farklı bir bakış açısıyla bakıldığında insana bambaşka tecrübeler kazandıran yaylaları ve dağları olan, kamp ve dağcılık gibi pek çok doğa sporlarına ev sahipliği yapan oldukça etkileyici bir şehir.

Sülbüs Dağı

2884 rakımı ile Bingöl ilinin en yüksek dağlarından birisi olan Sülbüs Dağı, Yayladere ilçesinde yer almakla birlikte yılın hemen her anı karlarla kaplı bir görünüme ev sahipliği yapmaktadır. Koni şeklinde bir yapıya sahip olmasına karşın, üst tarafı düzlüktür. Doğaseverlerin ve dağcıların düzenli etkinlikler gerçekleştirdiği bir dağ olarak ön plana çıkmaktadır.Çeşitli efsanelere konu olan Sülbüs Dağı’nın zirve noktasında bir adet yapı bulunmaktadır. Burada insanlar zaman zaman kurban kesmeye gelerek dualar etmektedir. Temmuz ayında karların çekilmesi ile yerli halk arasında dağın eteklerinde 3 gün süren bir festival yapılmaktadır. Manzara seyri için gezilecek yerler arasında en çok tercih edilen noktalardan birisi olarak da ön plana gelmektedir.

Zağ Mağarası

Bingöl’ün en eski yerleşim yerlerinden birisi olarak bilinen Zağ Mağaraları, Bingöl iline bağlı Solhan ilçesinde yer almaktadır. Mağara beş katlı olup, insan eliyle yapılmış farklı büyüklüklerde odalardan oluşmaktadır. İlk zemin katından sonra en üst kata merdivenlerden ulaşılmaktadır.Erken Hristiyanlık dönemi örnekleri arasında gezilecek yerler listesine dahil edilmiştir. Roma İmparatorluğu döneminde baskı altında olan Hristiyan toplulukların gizli yerleşim, yaşam ve ibadet alanı olarak kullanılmıştır.Türkiye ve Bingöl sınırlarının görülmesi gereken en önemli mağaralarından birisi olan mağarası, ayrıca en eski havalandırma sistemine sahip mağaralardan birisidir. Her bir oda arasında hava bacalarının alması, mağara içi temiz havanın bütün odalara anında erişmesine olanak sağlamıştır.

Yolçatı Kayak Merkezi

Bingöl il merkezine 25 kilometre uzaklıkta bulunan Yolçatı Kayak Merkezi, ortalama 1800 metre rakımda kış sporseverleri ağırlamaktadır. Aralık ayından mart ayına kadar aktif olarak hizmet veren kayak merkezinde kayak aktivitesi 1000 metre yükseklikten başlamaktadır.Bingöl gezilecek yerler arasında bulunan Yolçatı Kayak Merkezi, kayak yapmak isteyen amatörlere ve profesyonellere uygun farklı kayak pistlerini de bünyesinde barındırmaktadır. Doğu Anadolu’nun gezilmesi gereken en gözde turizm merkezlerinden birisi olmakla birlikte, kayak dersi almak da mümkündür.

Sebeterias Kalesi

Bingöl ilinin en önemli kaleleri arasında değerlendirilen Sebeterias Kalesi, tarihi verilere göre Urartu Kralı Menuas tarafından yaptırılmıştır. Murat Vadisi üzerinde, merkez ilçesinde yer alan kale, Bingöl yaylalarını güvende tutmak amacıyla yapılmıştır.Kale, Bingöl sınırlarında doğa ile tarihin yan yana bulunduğu bir konumdadır. Murat Nehri yakınlarında yer almasından ötürü, sulardan zarar görmüş olup, bazı kısımları su altına gömülmüştür. Evliya Çelebi’nin Seyahatname eserinde de isminin geçtiği kaleden günümüze sadece yıkıntıları kalmıştır. Bingöl tarihine yolcuğa çıkmak isterseniz gezilecek yerler planınıza dahil edebilirsiniz.Bingöl’de muhteşem manzaraları ile sizi uzaklara götürecek gezi rehberi için Bingöl gezi rehberi sayfamızı kontrol etmeyi unutmayın.

Kümbet

Bingöl ilinin tarihi yapıları ile ön plana çıkan Genç ilçesinde yer alan bir diğer ilgi çekici yapılar arasında kümbetler yer almaktadır. Tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmeyen kümbetlerden günümüze kadar orijinal yapısını koruyarak gelen sadece 1 adet kümbet bulunmaktadır.Bingöl Kümbet, dikdörtgen bir yapıya sahiptir ve bir kaide üzerine inşa edilmiştir. Küçük ve dar bir yapı arasından kümbete girmek mümkündür. Verilere göre içerisinde bulunan odada ise bir zamanlar ölülerin gömülü olduğu mumyalık alanı bulunmaktadır.

Kös Kaplıcaları

Bingöl – Karlıova yolunun 20. kilometresinde yer alan Kös Kaplıcaları, Doğu Anadolu Bölgesi’nin en ünlü kaplıcalarından birisi olarak ön plana çıkmaktadır. İki dağ arasında hizmet veren kaplıca alanı 1 motel, 1 otel, 1 pansiyon ve ikisi kapalı olmak üzere 3 yüzme havuzuna ev sahipliği yapmaktadır.Sağlık turizmi açısından Bingöl gezilecek yerler arasında ön plana çıkan Kös Kaplıcaları, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olmakla birlikte, birçok hastalığın tedavisi için tercih edilmektedir.

Bingöl Hesarek Kayak Merkezi

Bingöl Hesarek Kayak Merkezi, ingöl il merkezine bağlı Dikme mevkiinde yer almaktadır. Üç piste sahip kayak merkezi, Yılın 6 ayı boyunca konuklarına kayak tatili fırsatı sunmaktadır.1200 metre telesiyej pistine, 1000 metre teleski pistine ve 200 metre baby lifte sahiptir. Kayak merkezi üzerinde ayrıca konaklama yapabileceğiniz otel de hizmet vermektedir. Kış turizmi amacıyla gezilecek yerler planına dahil edilmelidir.Bingöl Hesarek Kayak Merkezi’nde ücretlendirmeler alınan hizmete göre değişiklik göstermektedir.Bingöl’de iş toplantıları yaparken dinlenebileceğiniz bir çok imkanları bir arada sunan oteller Bingöl toplantı otelleri sayfasında yer almaktadır.

Buban Bacaları

Bingöl iline bağlı Sancak mevkiinde yer alan Buban Bacaları, Nevşehir’de yer alan peribacaları ile benzer özellikler göstermektedir. Geçmişinin çok eskilere dayandığı bilinse de, oluşumu hakkında kesin bilgiler elde edilememiştir.Nevşehir peribacalarında olduğu gibi sel sularının ve rüzgarın tüflerden oluşan yapıyı aşındırması sonucunde meydana geldiği düşünülmektedir. Doğal güzelliği ile Bingöl gezilecek yerler açısından büyük bir öneme sahiptir.

Kiğı Kalesi

Bingöl iline bağlı Kiğı ilçesinin güneydoğusunda yer alan kale, 1401-1402 tarihleri arasında Akkoyunlu Fahrettin Kutluk Bey’in oğlu Pir Ali Bey tarafından inşa ettirilmiştir. Bizans Dönemi’nin mimari özelliklerini taşımaktadır.Döneminin sağlam bir kale örneği arasında sayılan Kiğı Kalesi, Bingöl gezilecek yerler listesinize dahil edilmelidir. Günümüze iyi bir şekilde gelememiş olsa da, görülmesi gereken yerler arasındadır.

Bingöl Çır Şelalesi

Bingöl merkeze bağlı Uzundere köyünde yer alan Bingöl Çır Şelalesi, 100 metre yükseklerek 50 metre yükseklikten akmaktadır. Büyük Çır Taşı adına sahip kayalığın arasından akan şelale, köyün adını aldığı bir dere üzerine akmaktadır.Çır Taşı’nın bulunduğu alanda mağaralar ve kayalıklar yer almakta ve fakat yırtıcı kuşlar yaşadığı için ziyaret edilememektedir. Eşsiz doğal güzelliği ile dikkat çeken Bingöl Çır Şelalesi, gezilecek yerler arasındadır.

Yüzen Ada

Bingöl, Solhan ilçesinde yer alan Yüzen Ada, bir krater gölünün içerisinin sularla dolu olduğu bir göl içerisinde bulunmaktadır. Gölün içerisinde yer alan ve zaman zaman hareket eden üç ada vardır ve bu adalar, Yüzen Ada ismi almasına sebep olmuştur. Ortalama 300 metrekarelik alanı bulunan gölün derinliği ise 50 metreden fazladır. Suyu ise tatlı, berrak ve güzel bir yapıdadır.Etrafı yeşillik olan göl, doğal bir görsel şölen olarak misafirleri karşılamaktadır. İçerisinde balıkların da bulunduğu göl alanı, daha çok piknik yapmak ve doğaseverlerin sıklıkla gezilecek yerler listesine eklediği önemli bir yer olarak ön plana çıkmaktadır. Eşsiz doğası ile görülmesi gereken yerler arasındadır.

Kral Kızı Kalesi

Günümüzde bir mesire yeri amacıyla ön plana çıkan Kral Kızı Kalesi (Dano-Hini), Bingöl iline bağlı Genç ilçesinde bulunmaktadır. Ne zaman yapıldığı kesin bir şekilde bilinmemektedir ve rivayete göre Pers Kralı Dano kaleyi kızı için yaptırmıştır. Günümüze kadar orijinal halini kısmen yitirmiş olmasına rağmen sadece yıkıntıları kalmıştır.Gezilecek yerler arasında doğa sporları yapmak ya da yürüyüş yapmak isteyenler tarafından sıklıkla tercih edilen kale, Bingöl ilinin görülmesi gereken en güzide doğal güzelliklerini gözler önüne sermektedir. Konsper Çayı ile Diyarbakır Çayı buluştuğu harika bir noktada olmasından ötürü, doğa ile tarihin benzersiz uyumu ile ziyaretçilerini cezbetmektedir.

Bingöl Günübirlik Gezilecek Yerler

Tarihi ve kültürel geziler için Türkiye sınırlarının popüler illeri arasında olan Bingöl, çeşitli turistik güzergahlara ev sahipliği yapmaktadır. Gezilecek yerler, Bingöl ile sınırlı değildir. Bingöl çevresi de gezilecek yerler açısından zengindir.

Bırkleyn Mağarası

Bırkleyn Mağarası Diyarbakır’ın Lice ilçesinde yer almaktadır. Bırkleyn Mağarası, Bingöl şehir merkezine 51 km uzaklıktadır. Karstik bir yapıya sahip olan mağara, arkeolojik sit alanları listesinde yerini almıştır. Dicle Nehri kollarından bir tanesi bu mağaradan geçmektedir.Bingöl’de lüks mimari tasarımları ile eşsiz açık büfe kahvaltı sunan ve kongre otellerin listesini Bingöl kongre otelleri sayfamızda bulabilirsiniz.

Çakırtaş Kilisesi

Elazığ’ın Kovancılar ilçesinde yer alan Çakırtaş kilisesi, Bingöl şehir merkezine 63 kilometre uzaklıktadır. Orta Çağ’dan kalma kilisenin yapımında tuğla ve dolgu taş kullanılmıştır. Günümüze kadar sadece harabe olarak gelebilmiştir.

Ekinözü

Elazığ’a bağlı Kovancılar ilçesinde yer alan Ekinözü köyü, Bingöl şehir merkezine 82 kilometre uzaklıktadır. Ermenilerin yerleşim yeri olarak kullanılan köyde 2 çeşme, 1 manastır ve 3 kilise bulunmaktadır.

Bingol’deki Festivaller

Bingöl’de özellikle yaz aylarında olmak üzere her yıl çeşitli festivaller düzenlenmektedir. Başlıca şehir festivalleri:

-Yayladere Sülbüs Doğa ve Kültür Şenliği (Ağustos)
-Karer Kültür Festivali (Ağustos)
-Adaklı Karababa Doğa, kültür, kuruyemiş ve bal festivali (Ağustos)
-Karlov Gün Doğumu Festivali (Ağustos)
-Solhan Yüzen Ada Doğa Coşkusu Festivali (Haziran)
-Kiğı Seyit Kasım Doğa Kültür ve Bal Festivali (Ağustos)

Bingöl’de Ne, Nerede Yenir?

Bingöl, zengin mutfak kültürü ile yazın sebzeleri, kışın et ve kuru sebzeleriyle öne çıkıyor. Özgün lezzeti ile dikkat çeken Bingöl yemekleri arasında özellikle sorina şarkısı, mastuva, keledoş ve lol (gömülü) denenmeye değer.Bunun yanı sıra Ayran çorbası, tutmak çorbası, yoğurt köftesi, dolamach, burma kadayıfı Bingöl’ün diğer sevilen lezzetleridir. İşte Bingöl’de eşsiz lezzetleri deneyebileceğiniz yerler:

Geleneksel Türk mutfağı: Berti et restoranı, Saray restoran
Yöresel Bingol yemekleri (defin, tutç, keşhkek vb.): Yado Çeşmesi et lokantası, Hanedan Ocakbaşı
Ciğer, kebap çeşitleri: Chicherki Osman
Pide, Et yemekleri: Soğukçeşme Kavurması

Bingöl’den Ne, Nereden Alınır?

Bingöl Yaylası’nın çiçeklerinden elde edilen Bingöl Balı kendine has bir aromaya sahiptir. Ayrıca yerel olarak üretilen dut pekmezi de büyük ilgi görüyor.Bingöl‘e özgü bu ve benzeri yöresel lezzetler Bağdat Caddesi’ndeki dükkanlarda damak tadınıza sunuluyor. Bingöl, dokumacılıkta çok gelişmiştir;Halı, kilim, heybe, eldiven, kilim ve çorap gibi el sanatları ile dikkat çekiyor. Tüm bu ürünleri Bağdat Caddesi’nde bulunan dükkanlardan ve bu caddeye bağlı sokaklardan da satın alabilirsiniz. Şehir merkezindeki Kalium AVM alışveriş merkezini de kullanabilirsiniz.

Bingol Gece Hayatı

Sessiz ve sakin bir şehir olan Bingöl’de neredeyse hiç gece hayatı yok. Şehir merkezindeki kafeler genellikle gece geç saatlere kadar kapanır. Alternatif olarak, canlı müzik için Anatolia Türkü Bar‘ı tercih edebilirsiniz.Bunun dışında kent merkezinde birkaç cafe ve bar bulunur. Genelde gençlerde buraya takılır. Bingöl Gece Hayatı, eğlence hayatı ve geceleri genel olarak cafelerde geçer. Bar ve disco çok sayıda bulunur. Buralarda sabaha kadar eğlenebilirsiniz.İlimizde bulunan mekanlar genelde hafta sonu hareketli geçmektedir. Sebebi ise daha çok üniversite öğrencileri ve devlet memurların tatil günlerine denk gelmesindedir. Bingöl ilimizde bulunan bazı mekanları önereceğiz. Umarım memnun kalırsınız.

Bingol Ulaşım

Bingöl’de şehir içi ulaşım belediye veya özel halk otobüsleriyle sağlanmaktadır. Şehrin her mahallesine ortalama her saat başı olacak şekilde seferler düzenlenir. Belediye otobüsleri ile ulaşım için belediyeden toplu taşımada indirim sağlayan Kırmızı Kart çıkartarak, seyahatinizi daha avantajlı kılabilirsiniz.Bingöl’e ulaşım için tercih edilebilecek bir diğer seçenek ise özel araçtır. Ankara ile Bingöl arası uzaklık 894 kilometredir ve yolculuk özel araç ile 10 saat 45 dakika sürmektedir. Ankara’dan yolculuğa başlandıktan sonra takip edilmesi gereken güzergah Kırşehir, Kayseri, Malatya, Elazığ ve Bingöl’dür. İstanbul’dan gelmeyi planlayanları çok daha uzun bir yolculuk beklemektedir. İstanbul ile Bingöl arası 1267 kilometredir. Yolculuk süresi ise yaklaşık olarak 15 saattir. İstanbul’dan yola çıkanların Sakarya, Bolu, Çankırı, Amasya, Tokat ve Erzincan güzergahlarını takip etmeleri gerekir. Erzincan’a varış yapıldıktan sonra 221 kilometrelik yolculuk sonrası Bingöl’e ulaşım sağlanmaktadır.

Bingöl’de Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Bingöl merkezde bulunan otel, motel, pansiyon ve pansiyonlarda konaklama mümkündür. Hotel Sarıoğlu, Büyük Bingöl Hotel, Grand Berti Hotel ve Hotel Efe Pansiyon, şehirde tanınmış konaklama birimleridir.Ayrıca Bingöl Haserek Kayak Merkezi’nde bulunan otellerde ve kaplıcalarıyla ünlü Binkap Termal Otel’de konaklayabilirsiniz.

Binkap Termal Hotel

Termal sulu banyo, televizyon, minibar, nehir manzaralı, tuvalet, saç kurutma makinası, merkezi ısıtma sistemi ve 24 saat oda servisi ile hizmetinizdedir.

Binkap Resort Hotel

Bingöl şehir merkezine yürüme mesafesinde bulunan Binkap Resort Hotel, ulaşım açısından hem iş hem de turizm amaçlı konaklamalar için misafirlerine konforlu bir konaklama imkanı sunuyor. Tesisin modern dekorasyona sahip 48 odası mevcut.

Büyük Bingöl Otel

Ulaşım açısından elverişli konumuyla misafirlerine avantaj sağlayan Büyük Bingöl Oteli, Yolaçtı Kurucadağ Kayak Merkezi 2 km mesafede konumlanıyor. Şehrin ve Doğanın tadını çıkabileceğiniz bir otel.

Bingöl Otel Efe

Bingöl Efe Hotel Pansiyon, Bingöl’de konaklama ve Bingöl’de Otelcilik kategorilerinde bizlere hizmet veren pansiyonumuz odasından hizmetine Güler yüzünden yemekleri ne kadar Bingöl’de oteller arasında en şirin hizmeti vermekten keyif alıyor.

Ayrık Vadi Çiftlik Evi

Ayrık Vadi Çiftlik Evi odalarında; koltuk/kanepe takımı, Wi-Fi, LCD TV, makyaj masası, mini bar, havlu seti ve ücretsiz banyo malzemeleri mevcuttur. Rezervasyonun konfirme edilmesi için rezervasyon sonrası tesisin banka hesabına havale ile tutarın tamamının ödenmesi gerekmektedir.

Royal Demir Hotel

Türk misafirperverliğini gerçek anlamda hizmete dönüştürmüş olan Royal Demir Hotel,tertemiz havası, yeşil doğası ve inanılmaz güzellikteki manzarasıyla Elazığ, Erzincan ve Malatya’ya ulaşımı en kolay ve en yakın doğa merkezi olan Munzur’un muhteşem görüntüsü hem ruhunuzu hem bedeninizi dinlendirecek.

Grand Şaroğlu Hotel

Türk misafirperverliğini gerçek anlamda hizmete dönüştürmüş olan Grand Şaroğlu Oteli,tertemiz havası, yeşil doğası ve inanılmaz güzellikteki manzarasıyla Elazığ, Erzincan ve Malatya’ya ulaşımı en kolay ve en yakın doğa merkezi olan Munzur’un muhteşem görüntüsü hem ruhunuzu hem bedeninizi dinlendirecek.

Hanedan Hotel

Uzun süredir İnşaat, Emlak, Kuyumculuk ve Beyaz Eşya gibi çeşitli sektörlerde halkımıza hizmet vermekte olan şirketimiz, büyümesine yeni bir sektör olan otel ve konaklamayı da de ekleyerek devam etmektedir.

Palu Kale Otel

Otelimiz 3 yıldızlı 6 katlı olup 24 oda 51 yatak kapasitelidir.Odalarımızda klima-TV-Mini bar-kablosuz İnternet ve Su ısıtıcı mevcuttur. Kapalı ücretsiz oto parkı vardır.24 saat hizmet veren restoran ve cafe salonu vardır.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.
Rize Günübirlik Turlar