Bremen’de Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Bremen Gezi Rehberi - Lebego1.Com

Bremen çok yönlü bir şehir – tarih, gelenekler, yüksek teknoloji, bilim ve alan – her şey orada karışıyor ve bu gerçek şehrin unutulmaz bir atmosferini yaratıyor. Bremen’in ilgi çekici yerleri çoğunlukla şehrin tarihi merkezinde bulunmaktadır. Bremen’deki masalsı yaşam tam benlik. İnsanlar mutlu, etraf sakin, sessiz ve düzenli. Şehrin tarihi meydanında işiteceğiniz Bremen tınıları eşliğinde etrafta kaybolmak muhteşem… Bremen’in eski şehri Altstadt geçmişten günümüze olduğu gibi korunmuş. Bu bile başlı başına Bremen’i sevmem için bir sebep. Meydandaki Roland heykeli, heybetli Bremen katedrali, Belediye binası, Schütting yani Bremen ticaret odası, renkli renkli tarihi Bremen evleri, dapdar sokaklara sahip Schnoor mahallesi, imajı ile övünülen Böttcher sokağı, yemyeşil parklar ve yel değirmenleri Bremen, tarihi geçmişi ve liman kenti olması sebebiyle ticaret ve sanayi konusunda oldukça gelişmiş bir şehirdir. Yaklaşık 550 bin nüfusa sahip olan Bremen, orta büyüklükte bir şehir olarak anılır.Ilıman okyanus iklimine sahip Bremen’de hava sıcaklığı genel olarak okyanus rüzgarlarına bağlıdır. Şehirde her mevsim yağmur ve rüzgar görmek mümkündür. Yazın 25 dereceye kadar çıkan hava sıcaklığı, kışın ise ortalama 0-8 derece arasında seyreder.Tarihi bir dokusu bulunan ve gezilecek pek çok özel rotası bulunan şehri gezmek için bahar ve yaz dönemini tercih etmenizi öneririz. Bahar aylarında ılıman ve yumuşak bir hava olduğu için Bremen’e seyahat için ideal dönem mayıs ve ekim ayları arasıdır. Şehri keşfetmek için 2-3 ayırılması önerilir.

Bremen’de Mutlaka Gezilecek Yerler

Tarihi dokusu ile dikkat çeken Bremen’de gezilip görülecek çok yer bulunur. En az 500 yıllık tuğla tarihi binalar, katedraller ve UNESCO Dünya Kültü Mirasları Listesi’nde yer alan meydanlar, şehrin en çok ziyaret alan yapıları arasında yer alır.

Ubersee Müzesi

Doğa tarihi ve etnografya müzesi 1887’de kuruldu. Sürekli sergilerin çoğu; Asya, Afrika, Okyanusya ve Amerika‘ya odaklanmaktadır. Sergiler, eserleri sunma konusunda yaratıcı işlere imza atmıştır.Evrensel konulara eğilen interaktif sergi kısmı da fazlasıyla ilgi görüyor. İklim değişikliği, iletişim, cinsiyet, insan hakları, göç, küresel ekonomik gibi önemli konuları Ubersee’de sorgulayabilirsiniz.

Boettcherstrasse

Bremen’in eski şehir kısmındaki 10 metrelik cadde gerçekten büyüleyici. Mimari ve tuğla kullanımı sanatçıların ifadesini yansıttığı güzel bir yol olmuş. Burada gördüğümüz binaların çoğu 1920 ve 1930’larda inşa edilmiştir. Ayrıca Ludwig Roselius ve Paula Modersohn-Becker Müzesi olmak üzere iki sanat galerisi vardır.Paula Modersohn-Becker Müzesi dünyadaki ilk kadın ressam müzesidir. Bununla birlikte, sanatçı Bernhard Hoetgers’in yaptığı heykeller de dahil olmak üzere geniş bir koleksiyonu barındırır.Ludwig Relius Müzesi ise 1902’de kahve tüccarı Roselius tarafından satın alınan bir evdir. Kuzey Avrupa çevresindeki güzel dekoratif sanatların örnekleri bulunur.

Kunsthalle Bremen

1823’te inşa edilen müze binasında Fransız ve Alman eserleri sergileniyor. Sanatçılar arasında Claude Monet, Edouard Manet, Vincent van Gough, Paul Cezanne, Lovis Corinth, Max Libermann, Max Beckmann ve Paula Modersohn-Becker gibi usta isimler bulunur. Daha çok 14. yüzyıldan günümüze kadar eserler Avrupa çıkışlıdır. Bugün, bu eserlerin seri üretimlerini medya araçlarında görebilirsiniz.

Tükürme Taşı

Şimdi gerçekten çok ilginç bir yere geldik. Domshof Meydanı’nda insanların yere tükürdüğünü görürseniz endişelenmeyin. Kimse kafayı yemedi. Muhtemelen Tükürme Taşı’na yakın bir noktada bulunuyorsunuz. İnsanlar buradaki taşa tükürüp yoluna devam edebiliyor.Gesche Gotfried 1813-1828 yılları arasında arsenik ile 15 kişiyi öldürmüş ve idam cezası verilmiş. İşte tam bu noktada idam sehpası duruyordu. Almanlar da buradan geçerken sembolik olarak tepkisini ifade ediyor.

Serbest Düşüş Kulesi

Ağırlıksız ve serbest düşüş içeren araştırmalar için muazzam bir kuledir. 123 metre yüksekliğindeki kule 9.3 saniyelik serbest düşüş sağlıyor. Astrofizik, biyoloji, kimya, yanma, akışkan dinamikler, temel fizik, uzay yolculuğu alanındaki araştırmalar için dünyanın her yerinden bilim adamları buradan yararlanmaktadır. Serbest düşüşe meraklı değilseniz de kulenin tepesine çıkıp Bremen’in nefes kesici manzarasını izleyebilirsiniz. Ayrıca düğün törenleri için de popüler bir yerdir.

Roland Heykeli

1404 yılında tasarlanan Roland Heykeli, Almanya’nın ticari ve hukuki alandaki özgürlüğünü temsil ediyor. Heykeli incelediğimizde iki unsur göze çarpıyor: Kılıç ve kalkan. Roland’ın elinde tuttuğu kılıcın adı Durendart’tır ve adaleti sembolize eder. Kalkan ise kartal motifleriyle süslenmiş ve Almanya’yı işaret etmektedir. 2004’te UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. *Bremen’deki tarihi yerler ve kültürel noktalar turistler için çekim noktası niteliğinde. Bira içiyorsanız veya bira markalarını araştıran biriyseniz Beck’s’in doğduğu topraklarda Alman birasının sırrını keşfedebilirsiniz. Avrupa’nın siyasi haritasında dalgalanmalara neden olan ülkenin mutlaka bu konularda da söyleyeceği birkaç şeyi var. Bremen’deki müzeler ve kalıntılar geçmişle gelecek arasında köprü kuruyor.

Schnoor

Bremen’in eski bölgesinin bir parçası olan bu mahalle, klasik Alman yerleşimidir. Dar Arnavut kaldırımlı sokakların her iki yanında 16. ve 17. yüzyıldan kalma ahşap evler bulunuyor. Schnoor’un dilimizde karşılığı “dize”dir. Binaların bir şiirin dizesi gibi akıp gitmesi güzel bir görüntü oluşturuyor. Gezerken dükkan, kafe, restoran gibi yerlerde lokal lezzetlerin tadına da varabilirsiniz.

Bremen Belediye Binası

Nadir bulunan bir eser arıyorsanız belediye binası tam aradığınız yer. İlk inşa edildiği tarihten bu yana hiç yıkılmamış! Orta Avrupa’da değiştirilmemiş tek belediye binası olarak biliniyor. Gotik mimarinin hayranlık uyandıran işçiliği ile 15. yüzyılda inşa edilmiş.Bremen’in en önemli siyasi olaylarının çoğu, bu belediye binasının duvarları arasında gerçekleşti. Rehberli turlardan daha çok bilgi alabilirsiniz. Ayrıca UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndedir.

Aziz Peter Katedrali

Katedralin 99 metre yüksekliğindeki iki kulesi Bremen’in görkemli manzarasını izlemek için ideal noktalardan. İlk zamanlarında Romanesk olan yapı, 15. yüzyılda Gotik çizgilere kavuştu.Bremen kiliseleri yıkılıp yeniden inşa edilmesiyle ünlüdür. Bu kilise de İkinci Dünya Savaşı’nda ağır hasarlar almıştır. Daha sonra yenilenmiştir. Gotik çizgilerinden bir şey kaybetmemiştir.

Burgerpark

Her şehir cennet niteliğinde bir parka sahip olmalı. Bremen’in de Burgerpark’ı var. 202 hektarlık alanda belediye parkı ve ormanı var. Almanya’nın en büyük dördüncü parkıdır. Yürüyüşe gelen insanlar, bisikletçiler, hayvanlarını gezdirenler burada toplanır. Bazen konser ve sahne performansları da yakalayabilirsiniz.

Historische Altstadt

Burası erken yerleşimlere tanıklık eden tarihi bir merkezdir. Kasaba, cadde, meydan vb. belirgin şehir manzaraları ile planlandı. Turistlerin hâlâ görebileceği ve görünce eski çağın hissine kapıldığı birçok kamu binası var.

Alman Deniz Müzesi

Bremerhaven’in eski limanında bulunan Alman Deniz Müzesi, ülkenin zengin denizcilik tarihine adanmış mükemmel bir müzedir. Ticaret gemileri, savaş gemileri, tarih öncesi çağlardan günümüze kadar gelişen denizcilik teknolojisi gibi şeylerle karşılaşacaksınız.

Dom St. Petri

1200 yaşındaki katedral ana meydanda tüm heybetiyle durmaktadır. İç kısımdaki boyalı detaylar oldukça etkileyicidir. Girişler, eğer özel bir etkinlik yoksa ücretsiz oluyor.

Bremer Geschichtenhaus

Burası çok sıra dışı bir tarih müzesidir. Müze için “canlı” kelimesinin kullanıldığını fark edeceksiniz. Çünkü canlandırmalar müzenin yapısında önemli yer tutuyor. Bremen Katedrali’nin yakılması, 17. yüzyıl veba hastalıkları gibi olaylar etkili biçimde ziyaretçilere anlatılıyor.

Schutting

16. yüzyılda inşa edildiği sıralarda Alman esnafı için esnaf birliği binası olarak hizmet verdi. 1849’da Bren’in Ticaret Odası’na dönüştürüldü. Bugün ise çok iyi bira içebileceğiniz bir bar/restoran olmuş.

Focke Müzesi

Bremen tarihine farklı bir gözden bakmak isterseniz Focke Müzesi emrinize amade. 1200 yıl içinde Bremen topraklarında neler olduğunu müzenin koleksiyonlarından yola çıkarak, hiç zorlanmadan öğrenebilirsiniz. Avrupa’daki en güzel müzelerden biri olduğu söylenir.

Knoops Parkı

Daha çok çiçek türlerinin yetiştiği parkta 500’den fazla bitki çeşitliliği görmek mümkün. Yakınında bulunan nehir Knoops’un atmosferini daha da güzel yapıyor. Öğle saatlerinde bu taraflara gelirseniz çocukların etrafta koşturduğunu, ağaçlara tırmandığını görebilirsiniz.

Neues Weserburg Bremen Müzesi

Bu modern sanat müzesi 1991’de açılmış ve Almanya’nın en büyük müzeleri arasındadır. İkinci Dünya Savaşı’nda tahrip edilen binaya aslında müze denmesi pek doğru değil. Çünkü kalıcı bir koleksiyonu yok. Özel ve geçici sergilerle faaliyetlerine devam ediyor.

Beck’s Bira Turu

Beck’s, Almanya’nın en çok satan bira markası. Bu turda Beck’s biralarının nasıl üretildiğini yakından deneyimleyeceksiniz. Tur sonunda ise bira tadımları sizi bekliyor. Normal bir bira fiyatının yarısı kadar ücret ödeyip farklı biralardan içme fırsatınız var.

Rhododendron Park

Bremen’in en güzel yerlerinden olan Rhododendronpark, dünyanın en büyük açelya bahçelerinden biridir. 550’den fazla çiçek türünü burada gözlemleyebilirsiniz. Ve tabi ki bahar aylarında yeni açan çiçekleri görmek kadar güzel bir şey olamaz.

Universum Bilim Merkezi

Oldukça fütüristik görünümlü müzenin 250 interaktif sergisi; insan, dünya ve evren konularına eğiliyor. Binanın kendisi de etkileyicidir.

Bremen’deki Festivaller

Tüm yıl, karnavallardan müzik festivallerine pek çok festivale ev sahipliği yapan Bremen’de bir festivale denk gelmeniz oldukça mümkündür.Bremen festivalleri araştırması yaparak, ilgi alanlarınıza hitap eden festivalleri belirleyebilir, seyahat tarihinizi bu doğrultuda kararlaştırabilirsiniz.

-Eiswette – Ocak
-Osterwiese – Ocak/Mart
-Bremen Samba Karnavalı – Şubat
-Caz Festivali – Nisan
-Müze Geceleri – Mayıs
-Uluslararası Sirk Festivali – Haziran
Breminale – Temmuz
-Lesmona – Ağustos
-Bremen Müzik Festivali – Eylül
-Freimarkt – Ekim
-Christmas Market – Aralık

Bremen’de Ne, Nerede Yenir?

Liman şehri olması nedeniyle Bremen’de deniz ürünleri oldukça popüledir. Yılan balığı ve gümüş balığı şehri ziyaret edenlerin sevdiği lezzetler arasında yer alır.Özellikle şehir merkezinin her yanında kluten adı verilen çikolataları sunan noktalar görebilirsiniz. Bremen, aynı zamanda kahveleriyle de meşhurdur.Geleneksel Alman yemeklerini denemek istiyorsanız, baharatlı bir lahana yemeği olan Grünkohl’ü ve tütsülenmiş balıkla yapılan Butterkuchen’i deneyebilirsiniz.

Kahve ve çikolata: Stecker Kafe
Deniz ürünleri ve Butterkuchen: Knurrhann Restaurant
Grünkohl: Jon-Luk
Geleneksel Alman yemekleri: Edel Weiss

Bremen’de Nereden Alışveriş Yapılır?

Bremen’de hem el yapımı geleneksel hediyelik eşya satan pazarlar hem de büyük mağazalar bulunur. Hediyelik eşyalar için şehir merkezini tercih edebilirisiniz.Şehirden; özel magnetler, özgün çikolatalar (kluten), şehrin sembollerinden Bremen mızıkacılarının yer aldığı özel kutular alabilirsiniz.Böttcherstraße, şehri ziyaret edenlerin en sık gittiği alışveriş rotasıdır. Burada; modern sanat eserlerinin yanı sıra, tarihi dokuya atıfta bulunan hediyelikler bulabilirsiniz.Obernstraße ve Sögesstraße ise dünyaca ünlü markalara ev sahipliği yapan bölgelerdendir.Şehir merkezinde bulunan Domsheide Caddesi’nde ise Domshof Pasajı, değişik parçalar ve ürünler satın almak isteyenleri tercih ettiği adreslerdendir.

Bremen’de Gece Hayatı

Bremen, hareketli gece hayatı beklentisi olanların taleplerine cevap veren şehirlerdendir.Her gece konser, tiyatro gibi farklı bir kültür-sanat etkinliğine katılabilir, canlı performansları izleyebilirsiniz. Merkeze yakın konumlanan Viertel ve Schachte, çok sayıda bar ve kulübüyle şehrin en dinamik bölgeleri arasındadır.Achim’s Beck Haus ve Soho Club ise turistlerin sıklıkla tercih ettiği mekanlardandır. Aladdin ve Moments ise canlı müzik dinlemek isteyenler için doğru tercihler olacaktır.

Bremen Ulaşım

Bremen Havalimanı, Bremen şehir merkezi arası yaklaşık 3,5 km’dir. Havalimanından şehir merkezine ulaşımda çok sayıda alternatif bulunur. İsterseniz toplu taşıma araçlarıyla isterseniz de araç kiralayarak kısa süre içinde şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Bremen içinde ulaşımın en kolay ve ekonomik yolları tramvay ve otobüslerdir. Bisiklet yolları tüm Almanya’da olduğu gibi Bremen’de de geniş bir alan kaplar. Bisiklet kiralayarak da ekonomik bir şekilde yolculuk edebilirsiniz. WK Bikes adıyla hizmet veren ve şehrin çeşitli lokasyonlarında bulunan bisiklet kiralama alanlarından, istediğiniz gün sayısı üzerinden kiralama işlemi yapabilirsiniz. Geçerli bir öğrenci kimliğiyle indirimden de yararlanabilirsiniz. Bremen otobüs ve tramvay sistemi (BSAG) üzerinden otobüs ve tramvay saatlerini inceleyebilir, ücretler hakkında bilgi alabilirsiniz. Biletleri ise Domsheide Durağı’nda bulunan satış noktalarından ya da otobüs ve tramvay içinden temin edebilirsiniz. Eğer seyahatiniz uzun sürecekse ve ulaşım için toplu taşıma kullanacaksanız toplu bilet alarak daha ekonomik bir yolculuk gerçekleştirebilirsiniz.

Bremen’de Nerede Kalınır, Otel Tavsiyeleri?

Bremen; tarihi geçmişi ve sunduğu sanatsal ve kültürel aktivite zenginliği ile çok sayıda seyahat severe ev sahipliği yapar. Aynı zamanda, iş nedeniyle de Bremen’de konaklayan çok sayıda ziyaretçi bulunur.Otel, hostel ve pansiyon gibi pek çok konaklama seçeneği bulunan şehirde, konaklayacağınız yeri seyahat amacınıza ve planınıza göre belirleyebilirsiniz.Bremen’in en dinamik bölgelerinden biri olan ve konaklama için sıklıkla tercih edilen Viertel; şehirde sanatsal ve kültürel etkinliklerin merkezi niteliğindedir.Konser, sergi ve tiyatro etkinliklerine katılmak ve seyahatinizi bu aktiviteler ekseninde şekillendirmek istiyorsanız, bölgede bulunan otellerde kalabilirsiniz.Şehir merkezine yürüme mesafesinde konumlanan Viertel, oldukça hareketli bir gece hayatı da sunar.Şehir merkezinde, Martinstraße üzerinden yürüyerek 15 dakika süren Schnoor bölgesi; sessiz ve dingin yapısı ile öne çıkar.Hem merkeze yakın olmak hem de huzurlu bir seyahat deneyimi yaşamak istiyorsanız, kafe ve restoranlarıyla da ünlü bölgede kalabilirsiniz.Weser Irmağı’nın sağında kalan Misse bölgesi ise merkeze yakınlığı ile tarihi bir geziye çıkanlar için doğru alternatiflerden biridir.Marktplatz’a yakınlığı nedeniyle tercih edilen bölgede otel ve pansiyon seçenekleri de, diğer bölgelere kıyasla daha fazladır.

Dorint City-Hotel Bremen

Şehir merkezi 600 m mesafedeKunsthalle Bremen 200 m mesafede, Konuklar pitoresk şehir manzarasının keyfini çıkarabilir, 24 saat açık bir barda içki içebilir veya özel yüzme havuzuna dalabilirler.

Ibis Styles Bremen Altstadt

Şehir merkezi 1000 m mesafedeMaritimer Schlachte-Zauber 600 m mesafede, Bu mekanın konukları sauna ile yüzme havuzunu kullanabilir veya saunada kendilerini şımartabilir.

Radisson Blu Hotel Bremen

Şehir merkezi 100 m mesafedeBöttcherstrasse 100 m mesafede, Bremen Arena’nın yanında harika konuma sahip bu otel Amerikan yemekleri sunmakta ve kapalı havuz sahiptir..

Ibis Bremen City

Şehir merkezi 800 m mesafedeMusical “Marie Antoinette” 400 m mesafede, Otel, Bremen şehrinin kalbinde 162 odası ile Bremen Fuar Alanı’a kolay erişim imkanı olan konaklama sunmaktadır.

Holiday Inn Express Bremen Airport

Şehir merkezi 2.8 km mesafedeBahnhof Bremen Neustadt 1.3 km mesafede, Schnoor’a sadece 2.8 km uzaklıkta uygun bir yerde bulunan otel, çocuklar için bebek karyolaları, özel menü ve meze barı sunar.

Select Hotel City Bremen

Şehir merkezi 900 m mesafedeOverseas Museum 200 m mesafede, Otel çocuklar için bebek karyolaları, çocuk büfesi içermekte olup Bremen Fuar Alanı’a yakın Neustadt semtinde merkezi konuma sahiptir.

H+ Hotel Bremen

Şehir merkezi 100 m mesafedeBremer Roland 100 m mesafede, Mitte semtinde yer alan bu iş otel, zarif odalar ve rustik tarzı restoran sunmaktadır.

Tryp By Wyndham Bremen Airport

Şehir merkezi 1.9 km mesafedeBahnhof Bremen Neustadt 500 m mesafede, Şehir merkezinden 20 dakika mesafede Weser Nehri’a yakın kalırken özel yüzme havuzu ve uluslararası mutfağının tadını çıkarabilirsiniz.

Motel One Bremen

Şehir merkezi 700 m mesafedeMaritimer Schlachte-Zauber 300 m mesafede, 254 odalı ve lounge barına sahip bu otel, şehir merkezine 10 dakikalık yürüme mesafesinde, merkezî bir konuma sahiptir.

Southend Hostel Bremen

Şehir merkezi 700 m mesafedeMaritimer Schlachte-Zauber 400 m mesafede, Roselius Museum’dan 15 dakika uzaklıktaki hostel Mitte semtinde tren istasyonuna hızlı ulaşım sağlar.

Prizeotel Bremen-City

Şehir merkezi 1.3 km mesafedeBremen City Hall 200 m mesafede, Bu 5 katlı otelde konuklar açık büfe kahvaltının tadını çıkarabilir ve kolayca ulaşılabilir bir yerde konumlanan Kunsthalle Bremen’ı ziyaret edebilirler.

Intercityhotel Bremen

Şehir merkezi 1000 m mesafedeUbersee Museum Bremen 300 m mesafede, Kapalı havuza sahip otel, büyüleyici konaklama ve Universum Bremen Bilim Müzesi’a kolay erişimle üstün konum sunmaktadır.

A&O Bremen Hauptbahnhof

Şehir merkezi 1.2 km mesafedeFairground Bremen 700 m mesafedei Modern otel, Bremen şehrinin Ozeanbezwinger ve James Last gibi görülmeye değer yerlerine gitmek için iyi bir başlangıç noktasıdır.

Townside Hostel Bremen

Şehir merkezi 1.1 km mesafedeSchnoor 900 m mesafede, Bremen şehrinin tarihi bölgesinde bulunan hostel Die Glocke ve restoranlara, barlara, kafelere kolayca ulaşılabilir.

Best Western Hotel Bremen City

Şehir merkezi 800 m mesafedeOverseas Museum 300 m mesafede, Şık mimari tarzı bir binada Bremen Town Musicians’a yakın bulunan büyüleyici otelde kalabilirsiniz.

Star Inn Hotel Premium Bremen Columbus, By Quality

Şehir merkezi 900 m mesafedeUbersee Museum Bremen 100 m mesafede, Bremen şehrinin merkezinde yer alan bu konforlu otel, 148 oda, güneşlenme terası, kapalı havuz sunmaktadır.

Ibis Budget Bremen City Center

Şehir merkezi 900 m mesafedeUbersee Museum Bremen 300 m mesafede, Bu 4 katlı otelde konuklar açık büfe kahvaltının tadını çıkarabilir ve kolayca ulaşılabilir bir yerde konumlanan Botanika’ı ziyaret edebilirler.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.
Rize Günübirlik Turlar