Brezilya’da Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Brezilya Gezi Rehberi - Lebego1.Com

Güney Amerika’nın en meşhur ülkesi Brezilya. Neler yok ki bu ülkede! Rio Karnavalı, sambası, sokak dansları ile bitmeyen gece hayatı, Pele, Ronaldinho, Maracana Stadı’yla futbol tutkusu. Brezilya gezi rehberi sayfamızla ülkenin gezilecek tarihi yerlerini yöresel yemek, gece hayatı ve konaklama otelleri hakkında sizlere bilgilendirmeyi amaçladık. Dünyada gezilip görülmeyi Brezilya kadar hak eden ülke sayısı azdır. Bu yazımızda Brezilya’yı merak edenler için önemli bilgiler ve deneyimler paylaşacağız.Ülkenin güvenlik sorunlarına, ekonomisine ve pahalılığına değineceğiz. Meşhur plajları, harika doğası, Rio de Janeiro ve Sao Paulo şehirleri, dünyanın en büyük şelaleleri ve daha birçok macerayı fotoğraflarla birlikte not alıp derledik.Adriana Lima’sı, dünyanın en büyük şelalesi Iguazu, 5,5 milyon km²’lik, üzerinde hala hiçbir insanın ayak basmadığı yerler barındıran Amazon Ormanları, devasa İsa heykeli, her babayiğidin giremeyeceği, girse de sağlam çıkamayacağı.

Brezilya’da Mutlaka Gezilecek Yerler

Sao Paulo

20 milyonu aşan nüfusu ile Brezilya’nın en büyük şehri Sao Paulo. Burası bir Latin şehrinden ziyade her türden insanla karşılaşabileceğiniz kozmopolit bir yer.İstanbul Sao Paulo arası direkt uçuş süresi yaklaşık 13-14 saat.Sao Paulo Guarulhos Uluslararası Havalimanı’na vardığımızda bizden vize ya da herhangi bir uçak bileti görme talepleri olmuyor ve ülkeye kolayca girebiliyoruz.İlk kez gideceklere, şehirde kaldığınız yeri kolay bulabilmeniz ve kaybolmamanız için şöyle pratik bir tavsiye verelim.Sao Paulo’nun oldukça gelişmiş bir metro ağı var. Şehir merkezinde hemen her yere metro ile kolayca ulaşabilirsiniz.Kalacağınız yerin hangi metro istasyonuna yakın olduğunu önceden hesap ederseniz, hem ilk vardığınızda hem de günlük gezilerden sonra kalacağınız mekana her geri dönüşünüzde daha kolay bir şekilde ulaşım sağlarsınız.Sao Paulo Guarulhos Uluslararası Havalimanı’ndan çıktıktan hemen sonra kapıda üzerinde TATUAPE yazan belediye otobüslerini göreceksiniz. TATUAPE, merkezi konumdaki metro istasyonlarından biridir.Belediye otobüsü ile metroya ulaştıktan sonra konaklayacağınız semte daha kolay ulaşabilirsiniz. Sonrasında zaten isterseniz otobüs ağını ve diğer ulaşım seçeneklerini zamanla çözersiniz.Şehri gezerken metro genellikle işinizi rahatça görecektir.İstanbul’da yaşayanlarınız için hem metronun hem de şehrin kalabalığı hiç yabancı gelmeyecek. Hele bir de iş çıkış saatlerinde görün.İstanbul metrosunu mumla ararsınız.Bu haritayı bir kenara kaydedin ve Sao Paulo sokaklarda dilediğinizce kaybolun.En sonunda bir metro istasyonuna dalmanızla otel ya da hostelinizi rahatça bulursunuz.Sao Paulo, Brezilya’daki gelir dengesizliğinin en yoğun hissedildiği şehirlerden biri. Bir tarafta favela denilen gecekondu bölgeleri. İnsanların yıkık dökük ve oldukça pis şartlarda yaşamaya çalıştığı mahalleler.Diğer tarafta ise buradaki fakir insanların hırsızlıklarından kendini korumak için lüks evlerini demir parmaklıklar ve dikenli tellerle çevirmiş yüksek gelirli kesim.Gözünüzü ne tarafa çevirseniz hapishane gibi evler görüyorsunuz. Şehrin merkezinde bile sokakta yatan onlarca-yüzlerce evsiz insan var. Bu görüntüye alışmanız biraz zaman alabilir.Şehirde, her ne kadar pahalı olsa bile her bütçeye uygun hostel bulma imkanınız var. Merkeze yakın yerlerde temiz hosteller bulabilirsiniz.

Brasilia

Brezilya’nın başkenti Brasilia, şehir planlamasıyla dikkat çeken turistik kentlerden bir diğeri. Ülkenin eski başbakanı Kubitschek, ütopik bir şehir planlamasıyla Brasilia’yı muhteşem bir kent haline getirdi. Şehirde Başbakanlık sarayı, Yüce Divan ve muhteşem mimarilerle bezenmiş pek çok önemli bina yer alıyor.

Fortaleza

Biraz enerji depolamak biraz da Brezilya’nın nimetlerinden faydalanmak isteyenler için Fortaleza, ülkenin en atraksiyonlu kentlerinin başında yer alıyor. Alışveriş merkezlerine, muhteşem plajlara ve oldukça yoğun etkinliklere ev sahipliği yapan kent, Brezilya’nın en büyük beşinci şehri aynı zamanda. Brezilya seyahatinizi bol güneşli bir tatile çevirmek isterseniz mutlaka ziyaret edin deriz.

Paraty

Şelaleri, berrak denizi, tropik ormanları ve daha pek çok doğa güzellikleriyle görenleri kendine hayran bırakan Paraty şehri, Rio de Janeiro’nun Green Coast bölümünde yer alan bir cennet adeta. Eski bir Portekiz kolonisi olan kent, Ilha Grande Koyu’na kurulmuş. Bir de muhteşem sömürge mimarisine sahip.

Recife

Mavinin her tonunu alabildiğince görebileceğiniz Recife, sahip olduğu su kanallarıyla Brezilya’nın Venedik’i olarak anılıyor. Pek çok ada ve nehre sahip kent, kumsalları ve adrenalin dolu gece hayatıyla da dikkat çekiyor.

Olinda

Sömürge şehirleri demişken Olinda şehrinin Brezilya’nın en iyi korunmuş sömürge şehri olduğunu belirtelim. Ağaçlarla kaplı bir tepe üzerine kurulu kent; pek çok tarihi kilise, sömür mimarisine sahip evler, restoranlar ve müzeleriyle ziyaret edilesi şehirler listesine giriyor…

Manaus

Brezilya’nın kuzeyinde yer alan Manaus, diğer şehirlere biraz uzak kalsa da Amazon ormanlarına yakınlığı sebebiyle ülkenin turistik kentlerinden biri. Brezilya’nın en büyük şehirleri arasında yer alan kent, Amazonas eyaletinin de başkenti olarak gösteriliyor. Kentte gezip görülesi pek çok müze ve tarihi nokta da yer alıyor.

Salvador

Muhteşem sahilleri, rengarenk sokakları ve festivalleriyle Brezilya’nın sevilen kenti Salvador, Amerika kıtalarının en eski şehirlerinden biri olarak gösteriliyor. Brezilya’nın ise en eski şehri ve en büyük üçüncü kenti.

Foz do Iguacu

Dünyanın 7 harikasından biri olan Iguazu şelalerine ev sahipliği yapan Brezilya, Arjantin ile beraber muhteşem doğa harikası şelaleri sınırları içerisinde bulunduruyor. Şelaler, Iguazu nehri üzerinde yer alıyor ve turistik ziyaretler Foz do Iguaçu şehrinden yapılıyor.

Rio de Janeiro

Çizgi filmlere konu olan Rio de Janeiro, Brezilya’nın en güzel kentlerinden biri bize göre. Heyecan verici atmosferi, hareketli yaşam tarzı ve muhteşem sahilleri ile görenleri etkisi altına alan kent, Güney Amerika kıtasındaki en çok ziyaret edilen şehir.Diğer yandan dünyanın en büyük limanlarından birine kurulmuş olması da kentin büyüleyici manzaralara ev sahipliği yapmasına sebebiyet veriyor. Kentin birbirinden harika doğa güzellikleri arasında ise; Corcovado Dağları, Copacabana ve Ipanema sahilleri, Sugarloaf ve Corcovado Dağları geliyor.

Brezilya Nerede-Nasıl Gidilir?

Brezilya, Güney Amerika kıtasının en büyük ve en kalabalık ülkesi. Atlas Okyanusu’na çok uzun bir kıyısı ve tam dokuz ülkeyle birden sınır komşuluğu var. Bunlar güneyden kuzeye; Uruguay, Arjantin, Paraguay, Bolivya, Peru, Kolombiya, Venezuela, Guyana, Surinam, Fransız Guyanası’dır.İstanbul’dan Sao Paulo’ya direkt yapılan uçuşlar var. Yaklaşık 14 saat kadar sürüyor. Daha ekonomik gidiş için Kuzey Afrika ya da Avrupa aktarmalı seferleri kontrol edebilirsiniz. Bizim gittiğimiz dönemde en ucuz uçuş Fas/Kazablanka üzerinden aktarma yapılan seferlerdi.

Peki Brezilya Türkiye’den Vize İstiyor mu? (2021)

Brezilya-Türkiye arasında 2004 yılında yapılan anlaşma gereği, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yılda 90 gün süreyle Brezilya vizesinden muaf durumunda. Bu yüzden ülkeye girerken herhangi ekstra bir evrak gerekmiyor. En az 6 ay geçerli pasaportunuz olması yeterli.

Brezilya Tehlikeli Bir Yer mi?

Brezilya, gittiğimizde acaba başıma bir iş gelir mi diyerek yaklaştığımız ülkelerden bir tanesi. Tehlikeli şehirleri, mahalleleri, sokakları var mı? Gezi hayali olan birçok dostumuzun yönelttiği ya da araştırdığı soru bu. Belki Brezilya’nın en çok merak edilen yanı da diyebiliriz. Evet, Brezilya’nın tehlikeli bölgeleri gerçekten var. Ama niyetiniz uyuşturucu ticareti yapmak değil de, dünyanın en renkli ülkesini gezip görmekse, bunu başınızı belaya sokmadan rahatlıkla yapabilirsiniz. Merak etmeyin sokaklarda keklik gibi insan avladıkları falan yok. Brezilya’da favela denilen gecekondu bölgeleri, gelir düzeyi çok çok düşük insanları barındırıyor. Şehir merkezinde yaşayan yüksek gelirli insanlar bu gecekondu mahalleleri ile aralarına duvarlar, setler örmüşler.Fakir kesimi görmezden geliyorlar yani. Böyle olunca buralarda hırsızlık ve gasp gibi olaylar sıklıkla yaşanıyor. Brezilya’da favela kesimlerine tek başınıza gitmemeniz, turist olarak çok fazla dikkat çekmemeniz önemli. Bu konuyla alakalı detaylı bir yazı paylaşacağız.

Brezilya Pahalı mı?

Bize göre güvenlikten ziyade Brezilya’nın en olumsuz tarafı biraz pahalı bir ülke olması. Türkiye’den daha pahalı diyebiliriz.Özellikle ulaşım, yemek ve biletli giriş yapılan yerler için Güney Amerika’daki diğer ülkelere nazaran daha fazla harcama yapmanız gerekiyor.Anlayacağınız; bir sırtçantalı için ucuz olması gereken her şey pahalı.Brezilya ekonomisi, Latin Amerika’nın en büyük ekonomisi. Dünyada da ilk on içerisinde yer alıyor ve büyümeye devam ediyor.Ama ülke gelir dağılımı konusunda çok sıkıntılı bir yer. 2017’de yayınlanan verilere göre, Brezilya’nın en yüksek gelir seviyesine sahip %1’lik kesimi, 2016 yılında ülke nüfusunun yarısının elde ettiği gelirden 36 kat daha fazla gelir elde etmiş durumda.Ayrıca, 2016 yılında ülkede 1.8 milyon çocuk işçi çalıştırıldığı açıklanmış.Önümüzdeki yıllarda Brezilya’nın ekonomik anlamda dünyada söz sahibi olan ülkeler arasında bulunacağı öngörülüyor.Ülkede karma bir ekonomi sistemi var. Petrol üretimi bakımından kıtanın en büyük ülkelerinden.Tarım ve hayvancılık konusunda iyiler. Madencilik, otomotiv, savunma sanayii gibi alanlarda büyümeye devam ediyorlar.

Brezilya Para Birimi

Hangi ülke olursa olsun havalimanı-otogar gibi yerlerde fazla döviz bozdurmayın. Normal piyasaya göre çok zarar edersiniz. Sizi birkaç saat idare edecek kadar para bozdursanız ilk aşamada yeter. Şehir merkezine ulaşınca bir dövizcide kalan paranızı çevirirsiniz.Biz Brezilya’ya gitmeden önce ilk gün bizi idare etmesi için Kapalıçarşı’dan uygun fiyata biraz real almıştık. Otel ya da hostelinize varana kadar para konusunda kafanız rahat olur.

Brezilya’da Yaşayan Türkler Varmı Konumları?

Brezilya 200 milyon nüfusu ile dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olmasına rağmen Türkler tarafından pek keşfedilmemiş bir yer. Brezilya’da yaşayan Türk nüfusu sayısı çok az. Resmi rakamlara göre birkaç yüz kişi. Bazı büyük şehirlerinde Türk restoranlarına rastlamak mümkün ama esnaf olarak çalışan sayıları yok denecek kadar az. Meşhur sahillerinde gezerken Türkçe konuşan turistlere denk gelme ihtimaliniz bile daha yüksek. Ülkede Türklere ‘Turco’ diye sesleniyorlar. Ama bunu çoğu kez Araplar için de söylüyorlar. Sebebi ise 1. Dünya Savaşı sonrası Osmanlı pasaportu ile buraya göçen Araplar’ın da kıtada ‘El-Turco’ olarak tanınmaları.

Brezilya’da Yaşayan Müslümanlar

20. yy. başları ve 1. Dünya Savaşı’ndan sonra Ortadoğu’dan bu topraklara epey bir göç dalgası olmuş. Ülkede yaşayan, özellikle Lübnanlıların başı çektiği milyonlarca Arap kökenli nüfus var.Başta Sao Paulo olmak üzere birçok şehirde onlarca cami ve mescit bulunuyor. Büyük şehirlerde helal ürün satışı yapan restoranlar bulmak mümkün ama sayıları çok az.Gittiğiniz şehirdeki cami ya da mescitlere uğrayarak bu tarz yerlerin adreslerini kolayca bulabilirsiniz.Brezilya halkı, ne Müslümanlara ne de Türklere karşı kesinlikle ön yargılı bir tutum sergilemiyorlar. Aksine çok sıcak kanlılar. Brezilyada yaşayan Müslüman sayısı 1,5 milyon olarak tahmin ediliyor.

Brezilya’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Kırsal modernizmin bir atmosferine sahip olan bu mekanda bir kütüphane, spa, spor salonu ve aventurinle kaplı büyük bir havuz vardır. Yoga, capoeira ve Brezilya halk dansları dersleri mevcuttur. Santa Catarina’daki Ponta dos Ganchos Exclusive Resort, bu tropikal cennette konaklamanızı biraz mahremiyet ve ayrıcalık veren bir yarımadada yer almaktadır. Her bungalovda hamaklı bir veranda, balkonda jakuzi ve şömine vardır. Konuklara sauna, tenis kortu, etkileyici bir repertuar ile sinema, spa, fitness stüdyosu, ısıtmalı havuz ve temiz özel plaj sunulmaktadır. Balkonlu bir plaj restoranı taze deniz ürünleri sunmaktadır. Çocuklar buraya getirilmez; Bu otel romantik çiftler, balayı çiftleri için ya da gerçekliğin koşuşturmasından tropikal ormanlar ve yumuşak plajların dünyasına kaçmak için idealdir.Brezilya’nın ve küresel seçkinlerin gözde oteli olan lüks Uxua Casa Hotel & Spa’yı bulacaksınız. Kuşların ötüşü ve cıvıl cıvıl cıvıltılarının duyulduğu hamaklı 10 adet rahat lüks ev. Evler geri dönüştürülmüş ahşaptan yapılmıştır, banyoları ve lavaboları da ahşaptan oyulmuştur.

Caesar Park Ipanema

Seçkin Caesar Park Ipanema Haritada göster, ünlü Ipanema Plajı’na yakın bir konumdadır. Günde 500 ABD Doları karşılığında, müşteriler çoğunlukla pastel tonlarda tasarım dekoru ile büyüleyici lüks ve kulüp süitleri için rezervasyon yapabilir. Otel ayrıca 68 metrekarelik muhteşem bir başkanlık süitine sahiptir. Süitte güzel retro tarzı mobilyalar bulunur ve çok rahattır. Rezervasyon yapmak isteyen gezginlerin 700 ABD doları ödemeye hazır olmaları gerekiyor. Ekstra bir hizmet olarak, süitin konukları çeşitli egzotik kokteyller ve ulusal lezzetler içeren özel salondan ücretsiz yararlanabilir. Ünlü bir restoran olan Petronius, Caesar Park Ipanema’da da açıktır. Ulusal yemeklerin yanı sıra, restoran seçkin şaraplar sunmaktadır.

Grand Bittar Hotel

Brasilia’daki en güzel gökdelenlerden biri prestijli Grand Bittar Hotel Haritada göster barındırıyor. Müşterilerine değerli ahşap ve mermer ile tamamlanmış kentin en lüks ve pahalı süitlerinden bazıları sunulmaktadır. Her seçkin süitte jakuzili geniş bir banyo ve şehir merkezinin şık manzarasını sunan panoramik pencereler vardır. Otel, popüler bir suşi barı ve şehirdeki en iyi kaplıcalardan biri olan ve şifalı tuzu kullanarak özel uygulamaların yapıldığı bir binayı paylaşmaktadır.

Eurostars Brisas do Lago

Eurostars Brisas do Lago Haritada göster, birinci sınıf resort otellerde kalmak isteyen gezginler arasında her zaman popüler olmuştur. Göl kıyısında yer alan tesis, güzel bir düzenlenmiş bahçeye ve yüzme havuzlarına sahip bakımlı bir bölge sunmaktadır. Tüm odaları etkileyici boyuttadır; Otel, pembe tonlarında romantik bir tasarıma ve gölün panoramik manzarasına sahip lüks süitler ile yüksek statülü konuklara hizmet vermektedir. Aktif bir yaşam tarzının taraftarları, otelin modern ekipmanlarla dolu fitness merkezini kesinlikle beğenecek ve aktif rekreasyondan sonra pilleri yeniden şarj edebilecekleri için spa’yı ziyaret ettiğinizden emin olun.

Sofitel Rio de Janeiro Copacabana

Muhteşem tatil oteli Sofitel Rio de Janeiro Copacabana Haritada göster, sahile sadece birkaç adım uzaklıktadır. Otelin müşterileri 400-600 ABD doları karşılığında muhteşem süitlerden birine rezervasyon yapabilir. Cumhurbaşkanlığı süitinde kalmak istiyorsanız, günde 1.000 ABD doları ödemeye hazır olun. Muhteşem süitte en fazla iki kişi konaklayabilir ve 7/24 uşak hizmeti gibi ilave hizmetler sunulmaktadır. Presidential süit, panoramik pencerelere ve geniş bir yatak odasına sahip büyüleyici bir oturma odasına ve düzenli olarak değişen özel içkiler ve lezzetlere sahip özel bir salon alanına sahiptir.

Bonaparte Bluepoint Hotel

En prestijli ana süitleri bulacağınız üst katlarda Bonaparte Bluepoint Hotel Haritada göster tarafından şık lüks süitlerin iyi bir seçim sunulmaktadır. Krem tonlarının hakim olduğu muhteşem tasarımın yanı sıra, devasa panoramik pencereler ve kusursuz teknik ekipmanlarla ayırt edilirler. Seçkin süitlerin banyosunda ultramodern duşakabin bulunan nadir ahşap ve mermer kullanılmıştır. Otel, çok çeşitli güzellik ve masaj salonlarıyla harika bir spaya ev sahipliği yapmaktadır.

Rio Othon Palace

Lüks müşteri ile de çok popüler olan deniz kenarında bir daha lüks otel var – Rio Othon Palace Haritada göster. Otelin en lüks süiti, binanın en üst katında yer almaktadır. Bu, günlük fiyatı 1.000 ABD Doları olan iki kişilik ultra süittir. Süitte, deniz kenarındaki nefes kesen manzaraya sahip muhteşem tavandan tabana pencereler bulunmaktadır. Yüksek kaliteli kral yatak, kaliteli Trussardi yatak giysileri ile donatılmıştır. Banyoda L’Occitane marka kozmetik ürünleri ücretsizdir. Muhteşem konuk odalarının yanı sıra, otelin çatısında panoramik terasa sahip büyüleyici bir bar ve ulusal yemekler sunan

Kubitschek Plaza Hotel

Brasilia, ayrıcalıklı hizmetleri ile misafirlerini şaşırtmaya çalışan pek çok şık otele sahiptir. Kubitschek Plaza Hotel Haritada göster, en zorlu misafirler için hazırlanan 73 metrekarelik lüks süitler de dahil olmak üzere müşterilerine 250 oda sunmaya hazır. Odalar, değerli ahşaptan zarif mobilyaların yanı sıra panoramik tavandan tabana pencerelere sahiptir. Ek hizmetler olarak, otel konuklarına geniş bir açık yüzme havuzu ve özel bir menü ile iki restoran sunmaya hazırdır.

Rio Othon Palace

Lüks hayranları rahat bir konaklama için uygun bir yer bulmak için uzun süre aramak zorunda kalacaklar. Rio Othon Palace Haritada göster lüks plaj oteline dikkat etmeniz önerilir. Copacabana plajında ??açık ve muhteşem deniz manzaralı muhteşem, lüks odalar sunmaktadır. Yaklaşık 500 ABD doları için, ziyaretçiler en lüks başkanlık süitini kiralayabilirler. Bu süitin 86 metrekarelik büyüklüğünde büyük bir cam balkon ve muhteşem bir mermer dekora sahip güzel bir banyo bulunmaktadır.

Belmond Copacabana Palace

En titiz konuklar bile Belmond Copacabana Palace Haritada göster konaklamanın tadını çıkaracaklar. Otel deniz kenarında açık ve tasarımında benzersiz tasarım mobilyalar ve otantik sanat eserlerinin muhteşem bir kombinasyonu var. Otelin en pahalı ve prestijli paketi, uluslararası ünlü tasarımcı Michel Jouannet tarafından geliştirilen özel bir tasarıma sahiptir. Ziyaretçiler, romantik odada romantik bir dekorasyona sahip olmak isteyenler için günde 1000 ABD doları ödemeye hazır olmalıdır. Otel, son teknoloji bir sağlıklı yaşam merkezine ve özel yemekler ve çeşitli deniz ürünleri lezzetleri sunan Perluga restoranına sahiptir.

Melia Brasil 21

Merkezi şehir parkının yakınında bulunan beş yıldızlı Hotel Melia Brasil 21 Haritada göster, benzersiz özelliklere de sahiptir. Otelin çatısında, yüzme havuzunun ve yakındaki turistik mekanların harika manzarasını sunan terasların bulunduğu harika bir rekreasyon alanı bulunmaktadır. Otellerden tasarruf etmeyen gezginler, konaklama için yüksek teknolojili lüks süitlerden birini seçme şansına sahip olacak. Bu odaların her birinde büyük bir akıllı TV ve özel donanımlı bir çalışma alanı vardır ve şık bir tasarım iç mekanı konaklamanızın hoş bir tamamlayıcısı olacaktır.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.
Rize Günübirlik Turlar