Brüksel’de Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Brüksel Gezi Rehberi - Lebego1.Com

Brüksel şehrine gelmeden önce araştırma yapan kişiler şehir hakkında önemli bilgi edinmektedirler. Özellikle şehri bir gün boyunca gezmek zordur. Brüksel, yıl boyunca okyanusal iklimin etkisi altında kalıyor. Bu nedenle sonbahar ve kış aylarında yağışlı gün sayısı bir hayli yüksek oluyor.Kışın kara dönüşen yağışlar, kente zarif bir görünüm kazandırıyor. Eğer sakin birkaç gün geçirmek isterseniz, kış şartlarına aldırış etmeden Brüksel’e seyahat edebilirsiniz. Kültürel ve tarihi dokunun izlerinin hala görüldüğü şehirde gezilecek birçok popüler nokta olduğu gibi tarihi alanlar ve doğayla iç içe noktalar da ön plana çıkıyor. Dinamik yapısı ve samimi insanlarıyla ön plana çıkmayı başaran Brüksel, Avrupa’nın en çok ziyaretçi alan turistik şehirlerinin başında geliyor. İlkbaharda ise yağmura ek olarak şehir sık sık şiddetli rüzgârların etkisi altına girebiliyor. Mimari yönden dikkat çekici Brüksel gezilecek yerler anlamında ziyaretçilerine sunduğu müzeleri, parkları ile komşuları Paris ve Amsterdam’dan hiç de geri kalmıyor. Rehber boyunca çok önemli bilgiler paylaşacağım ama öncesinde bunlara dikkat; Yaz mevsimi, birçok Avrupa kentinde olduğu gibi Brüksel Gezisi de tatil için en iyi dönem olarak öne çıkıyor. Hava sıcaklıklarının yükseldiği bu zaman aralığında bile bazı günlerde ani yağmur geçişleri görülebiliyor.Bu küçük detaya aldırış etmeyen gezginler, uzun yaz günlerinde keyifle kentin çok kültürlü yapısını tanıma ve popüler cazibe merkezlerini ziyaret etme fırsatına sahip oluyor.

Brüksel’de Mutlaka Gezilecek Yerler

Brüksel, gezilecek yerler açısından zenginliği ile dikkat çekiyor. Kentin tarihi merkezi başta olmak üzere dört bir yanında ilgi çekici cazibe merkezleri sizleri bekliyor. Kente ilk defa seyahat edecek gezginler gezilip görülmeye değer yerlerin sayısı fazla olduğu için seçim yapmakta zorlanabiliyor. Siz de benzer bir durumda kalırsanız, aşağıda sıralanan mekânlara öncelik verebilirsiniz.

Brüksel Şehir Müzesi

Hotel de Ville’in ardından rotanızı Brüksel Şehir Müzesi’ne çevirebilirsiniz. Müze, meydanın güney tarafında yer alan Breadhouse’un 3 katını kaplıyor. Sergi alanlarını dolaşırken belediye binasının önündeki heykellerin orijinallerini ve kentin üç boyutlu modelini inceleyebilir, İşeyen Çocuk ile ilgili hem bilgilendirici hem de eğlendirici kısa filmi izleyebilirsiniz.

Atomium

Andre Waterkey tarafından tasarlanan sembolik yapı, etkileyici kent manzarasını seyretmek isteyen gezginlerden yoğun ilgi görüyor. Anıt, her biri 18 metre çapındaki tam dokuz adet küreden oluşuyor. Gece ışıklandırması devreye girdiğinde çok daha etkileyici bir görünüme kavuşuyor.

Mini Europe

Bruparck gezisi sırasında zaman ayırabileceğiniz bir diğer önemli cazibe merkezi konumundaki minyatür parkında, 80 farklı şehirde bulunan 350 binanın 1/25 ölçeğindeki kopyalarını yakından inceleyebilirsiniz. Tesiste ayrıca Avrupa Birliği hakkında bilgiler içeren interaktif bir gösterime de katılabilirsiniz.

St. Michael ve St. Gudula Katedrali

Gotik mimarisi ile ziyaretçilerinin hayranlığını kazanan katedral, tarih sahnesine 9. yüzyılda St. Michael’e adanmış kendi halinde bir şapel olarak çıkmış. 11. yüzyılda Aziz Gudula’ya ait eşyaların taşınmasının ardındansa kiliseye dönüştürülmüş.

Brüksel Kraliyet Sarayı

Parlamento binasına bir hayli yakın konumdaki saray, Belçika tarihi hakkında birbirinden değerli bilgiler edinebileceğiniz Musee Belvue’ye ev sahipliği yapıyor. Etrafında ise en az kendisi kadar etkileyici güzellikte bahçeler bulunuyor.

Cinquantenaire Parkı

1180 yılında kurulan park, ülkenin bağımsızlığını kazanmasının 50. yılını simgeliyor. Bünyesinde sportif faaliyetlere odaklanabileceğiniz, piknik yapabileceğiniz 30 hektarlık yeşil alanda zaman geçirirken Autoworld, Kraliyet Silah ve Askeri Tarih, Kraliyet Güzel Sanatlar müzelerini ziyaret edebilirsiniz.

Çikolata Müzesi

Brüksel’de farklı temalara yoğunlaşmış çok sayıda müze bulunuyor. Bunlar arasında en yoğun ilgiyi ise Çikolata Müzesi görüyor. Joseph Jo Draps’ın eşinin önderliğinde 1998’de kurulan kültürel tesiste Belçika çikolatalarının nasıl yapıldığını öğrenebilir, öyküsünü dinleyebilir ve bol bol tadım yapabilirsiniz.

Grand Place

Hareketli atmosfere sahip meydan, çevresini saran birbirinden güzel tarihi binalar nedeniyle gezginlerin şehirde ilk ziyaret ettikleri yer olma özelliği taşıyor. Ağustos ayında Çiçek Halı Festivali ile renklenen alanı gezerken, Manneken Pis (İşeyen Çocuk) heykeli başta olmak üzere kentin simgesi sayılan birçok cazibe merkezini yakından tanıma imkânı bulabilirsiniz.

Hotel de Ville

15. yüzyıldan kalma belediye binası, Grand Place çevresinde ziyaret edilmeye değer yapıların başında geliyor. Ön tarafı çeşitli heykellerle süslü yapı, 96 metrelik gösterişli çan kulesi aracılığıyla meydanda bulunan gezginleri adeta selamlıyor.

Brüksel’de Festivaller

Yedinci sanat dalına ilgi duyan kişiler için Brüksel’de düzenlenen festivaller ayrı bir anlam ifade ediyor. Şehir ayrıca özellikle yaz aylarında dans, müzik ve sanat temalı kültürel etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Dolayısıyla gezginlere sadece seyahat tarihlerini Brüksel festival takvimine göre ayarlamak kalıyor.

-Animasyon Film Festivali (Şubat)
-Uluslararası Fantastik Film Festivali (Nisan)
-Brüksel Sanat Festivali (Mayıs)
-Ommegang (Temmuz)
-Pukkelpop (Ağustos)
-Çiçek Halı Festivali (Ağustos)
-Design September (Eylül)
-Ping Screen (Ekim)
-BRXL Bravo (Ekim)

Brüksel’de Ne Yenir? Nerede Yenir?

Nüfusunun farklı kökenlere sahip kişilerden oluşması, Brüksel mutfak kültürünün zenginleşmesindeki ana etken olarak gösteriliyor.Kentteki restoranlarda, Fransa ya da Hollanda yemek kültürünü çağrıştıran seçeneklere ek olarak Kuzey Afrika ve Asya orijinli tariflere de rastlayabilirsiniz. Buna rağmen yerel mutfağın özgün lezzetlerini tanımak adına ekmek arası ya da küçük kâseler içerisinde sunulan patates kızartmasına öncelik verebilirsiniz.Yerel halk, kızartılmış ya da fırınlanmış patates dışında carbonnade flamande, karides kroket, steak tartare, erikli tavşan eti, et buğulama ve köfte gibi yemek çeşitlerini de tüketmekten bir hayli hoşlanıyor.Yemeğe ayıracak vaktiniz yoksa, açlığınızı döner dürüm ile kolayca bastırabilirsiniz. Brüksel tatili sırasında olur da tatlı krizine girerseniz, bir porsiyon waffle veya dame blanche ile şeker seviyenizi yükseltebilirsiniz.

Brüksel Restoran Seçenekleri

-Fin de Siècle
-Brasseries Georges
-Cafe Novo
-Restobieres

Brüksel’den Ne Hediye Alınır?

Brüksel ve alışveriş kelimelerinin yan yana kullanıldığı durumlarda akla hemen birbirinden lezzetli gıda ürünleri geliyor. Tatil dönüşü dostlarınıza hediye etmek için çikolata ve şekerleme çeşitlerine yönelebilirsiniz.Alternatif olarak hem kendi koleksiyonunuzu zenginleştirmek hem de sevdiklerinize değer verdiğinizi vurgulamak adına kupa, anahtarlık, magnet gibi klasik tipteki hediyelikleri ya da dantel ürünlerini, karikatür kitaplarını tercih edebilirsiniz.

Brükselden Ne, Nereden Alınır?

Lüks moda marklarına ait ürünlere ve pırlanta takılara ilgi duyuyorsanız, Avenue Louise ile Boulevard de Waterloo üzerindeki mağazalar aracılığıyla aradığınız tarzda ürünlere kolayca ulaşabilirsiniz.Rue Neuve ise yerel butikler ile uygun fiyatlı zincir mağazalara ev sahipliği yapıyor. Şehirde, farklı kategorilerden ürünleri tek çatı altında sunan alışveriş merkezleri arasından en yoğun ilgiyi City 2 ve Woluwe görüyor.Otantik alışveriş fırsatlarını yakalamak adına ayrıca Marché du Midi başta olmak üzere kentin önemli meydanlarında kurulan pazarları ziyaret edebilirsiniz.

Brüksel Gece Hayatı

Brüksel, kozmopolit yapısı sayesinde kültürel yönü ağır basan, tekdüze bir şehir yerine gece hayatı bakımından renkli fırsatları bünyesinde barındıran tatil destinasyonu profili çiziyor.Seyahatiniz esnasında akşam saatlerini keyifli geçirmenizi sağlayacak sakin bir mekân arayışına girerseniz, Greenwich ve Poechenellekelder’e gitmeyi düşünebilirsiniz. Şehirdeki pub’ların ve caz kulüplerinin sayısı da oldukça fazla.

Brüksel Ulaşım

Sabahın ilk ışıklarına kadar dans etmek isteyen eğlence tutkunu gezginler içinse Fuse, YOU, Boddy Louis farklı anlamlar ifade ediyor. Le Nostalgia’nın konseptini ise 1960’lı ve 1990’lı yıllar arasına damgasını vurmuş müzik akımları oluşturuyor.

Brüksel’de Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Brüksel’deki tatil günlerinizi simge yapılara yürüme mesafesindeki otellerde konaklayarak geçirmek isterseniz, Grand Place ve Saint Gery civarındaki otel seçeneklerini inceleyebilirsiniz.Ixelles, eskiyle yeninin bir arada olduğu, modern ve lüks alışveriş olanakları bakımından zengin bir bölgede konaklamayı tercih edenler için şehirdeki en ideal fırsatlara ev sahipliği yapıyor.Brüksel’de tatil yapmayı planlayan gezginlerden bazıları, bohem ruhu yansıttığı ve gündelik yaşama dair eşsiz ipuçlarını barındırdığı için Saint Gilles sınırları içerisindeki otelleri tercih ediyor. Brüksel’in diğer popüler konaklama bölgeleri Saint Josse ten Noode ve European Quarter’da ise modern hava daha ağır basıyor.

Hotel Le Plaza Brussels

Şehir merkezi 700 m mesafedeCity2 Kapalı Alışveriş Merkezi 200 m mesafede, Brüksel Başkent semtinde Manneken Pis’a yakın otelde özel yüzme havuzu ve 24 saat açık bir bar vardır.

Atlas Hotel Brussels

Şehir merkezi 400 m mesafedeLe Zinneke 100 m mesafede, Brüksel Başkent semtinde, Rue Antoine Dansaert’a sadece 250 metre mesafede yer alan bu otel, benzersiz dekora sahip odalardan oluşmaktadır.

Hotel Metropole

Şehir merkezi 300 m mesafedeParking De Brouckère 100 m mesafede, Otel Royal Museums of Fine Arts of Belgium’a yakın bir konumda ve özel yüzme havuzunun yanı sıra deniz manzarasına sahiptir.

Thon Hotel Brussels City Centre

Şehir merkezi 900 m mesafedeEuroclear 200 m mesafede, Tren istasyonunun yakınında Brüksel Başkent semtinde yer alan bu mükemmel otelde 454 oda, çocuklar için bebek karyolaları, oyun odası sunulmaktadır.

The President Brussels Hotel

Şehir merkezi 1.8 km mesafedeParking Noordstation 500 m mesafede, Bu delüks otelin konukları sevimli deniz manzaralarını seyredebilir ve Rue Neuve’a yakın mesafede olacaklardır.

Stanhope Hotel Brussels By Thon Hotels

Şehir merkezi 1.5 km mesafedeAmerican Chamber of Commerce in Belgium 300 m mesafede, Otel konukları, özel yüzme havuzunda serinleyebilir veya saf rahatlama hissetmek için sağlık kulübü, jakuzi kullanabilir.

Aqua Hotel Brussels

Şehir merkezi 1.6 km mesafedeSolvay Sa- Belgique 400 m mesafede, Özel yüzme havuzuna sahip bu mükemmel tesis, şehir merkezine 20 dakikalık yürüme mesafesinde yer almaktadır.

The Dominican

Şehir merkezi 300 m mesafedeLa Monnaie 100 m mesafede, Otel 24 saat açık restorana, sağlık kulübü, buhar odası gibi olanaklara sahip ve tramvay durağına ve Parlementarium’a birkaç dakika mesafede muhteşem konuma sahiptir.

Ibis Brussels City Centre

Şehir merkezi 200 m mesafedeParking P58 200 m mesafede, The Royal Square’a erişim sağlayan bu otel, Experience.brussels’a 15 dakikalık yürüme mesafesinde ve lounge tarzı restorana sahiptir.

Urban City Centre Hostel

Şehir merkezi 1.1 km mesafedeOrthodox Church Museum 200 m mesafede, Lower Town’nın hemen yanındaki hostel şehir merkezinden 20 dakikalık mesafede büyük konaklama imkanı sunar.

Brxxl 5 City Centre Hostel

Şehir merkezi 1.1 km mesafedeOrthodox Church Museum 300 m mesafede, Bahçe manzaralı hostel, Cantillon Brewery’a kısa mesafede, Brüksel şehrinin merkezinden 20 dakikalık yürüme uzaklığında bulunur.

Sleep Well Youth Hostel

Şehir merkezi 700 m mesafedeOdisee – Campus Terranova 100 m mesafede, Şehir merkezinden 10 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan bu büyük hostel, Monument to King Leopold II’a hızlı erişim sağlar.

Motel One Brussels

Şehir merkezi 900 m mesafedeBier Circus 100 m mesafede, Brüksel şehrinin kalbinde yer alan tesis, bahçe manzaralı 489 oda sunmaktadır.

Radisson Red Brussels

Şehir merkezi 2.0 km mesafedeSablon Meydanı 1.2 km mesafede, The Royal Square’nın yanında merkezi bir bölgede yer alan bu otel, güzel deniz manzarası ve açık havuz sunmaktadır.

Bedford Hotel & Congress Centre

Şehir merkezi 700 m mesafedeBrüksel Belediye Binası 400 m mesafede, Rahat odalar ile birlikte lounge tarzı restorana sahip olan bu otel, şehrin tarihi merkezinde yer almaktadır.

Hotel Prestige

Şehir merkezi 1.4 km mesafedeCity2 Kapalı Alışveriş Merkezi 800 m mesafede, 2010 yılında inşa edilen otelin binası, Film Müzesi’nın hemen yakınında bulunan bir Avrupa mimarisi tarzının hatırlatıcısıdır.

Rocco Forte Hotel Amigo

Şehir merkezi 400 m mesafedeBrüksel Belediye Binası 100 m mesafede, Bu konforlu otel, işlek bir bölgede bulunup denize bakmaktadır.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.
Rize Günübirlik Turlar