Curitiba’da Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Curitiba Gezi Rehberi - Lebego1.Com

Brezilya’nın Curitiba şehrinde yapılacak çok iş var, en iyi ilgi çekici yerlerin listesini sınırlamak neredeyse haksızlık. İnşallah, seyahat planlamanız ve şehrin güvenilir otobüs sistemi, bu yerlerin çoğunu keyfini çıkarmanıza izin verecektir. Curitiba, genellikle Rio ya da Sao Paulo’dan Foz Do Iguaçu şehrine geçerken yol üzerinde uğranılan bir şehir. Sao Paulo’dan karayolu ile yaklaşık 7-8 saat sürüyor.Fenerbahçeli eski yıldız Alex de Souza’nın memleketi. Curitiba’nın diğer Brezilya şehirlerine nazaran daha bir Avrupai havası var. Ne her yerde görünen gecekondu mahalleleri ne de demir parmaklıklarla çevrili hapishane gibi evler var.İnsanları da tüm Brezilya’da olduğu gibi çok cana yakın ve yardımsever. Türk olduğunuzu öğrendiklerinde futbol ile azıcık alakası olanlar hemen lafı Fenerbahçe ve Alex’e getiriyorlar. Curitiba pek turistik bir şehir olmasa da uğramışken görebileceğiniz birkaç yer var.

Curitiba’da Mutlaka Gezilecek Yerler

Quarry Park Tel Opera Binası

Mimar Domingos Bongestabs tarafından tasarlanan, çarpıcı Tel Opera Binası (Ópera de Arame) çelikten yapılmış ve şeffaf polikarbonatla kaplanmış yuvarlak bir yapıdır. Tiyatroya ulaşmak için ziyaretçilerin bir göl üzerinde bir köprüyü geçmeleri gerekiyor. Opera binası, taş ocağı olan bir bölgede yemyeşil bitki örtüsü ve şelalelerle çevrilidir.Bir Curitiba şairi olan Espaço Kültürel Paulo Leminski, akustik özellikleri 90 metrelik bir kaya duvarından yararlanan 5175 metrekarelik bir açık havadır.

Jardim Botanico

Bunlardan ilki, yüzlerce farklı bitki türüne ev sahipliği yapan, Jardim Botanico denilen büyük bir botanik bahçesi. Tam ortasında camdan yapılmış bir bina ve etrafından çok iyi düzenlenmiş yeşil bir bahçesi var.Ayrıca tarih ve sanata meraklıysanız Curitiba’da Brezilya ve Latin Amerika tarihi ile alakalı çok iyi müzeler var. Müzelere ilginiz olsun olmasın gezdiğinize pişman olmayacağınız kadar iyiler.Ayrıca Curitiba tarihi şehir merkezine çok yakın bir konumda orijinal ismi Mesquita Imam Ali ibn Abi Talib olan 1972’de yapılmış bir de cami bulunuyor.

Tarihi bölge

Tarihi bölgede, on sekizinci yüzyıldan kalma yapıları görebilir, örneğin, 18. yüzyıldan kalma, St. Francis Kilisesi gibi, Red House (1891) veya daha eskileri gibi.Curitiba’daki en eski olarak kabul edilen Casa Romário Martins, bugün bir turist bilgi merkezidir. Sanat sergilerine, oyunlara ve müzikal sunumlara ev sahipliği yapan bir kültür merkezi olan Memorial de Curitiba, çevresindeki 1891 inşaatı olan Red House da dahil olmak üzere etrafındaki tarihi binalarla keskin bir tezat oluşturuyor.Pazar günleri, tarihi bölgede bir zanaat fuarı var.

Botanik Bahçesi

Yerli bitkilerin bir hazinesi olmasının yanı sıra, Curitiba Botanik Bahçesi de sera, demir ve camdan yapılmış ve Londra’nın Kristal Sarayından esinlenerek bilinir. Bahçenin resmi adı – Jardim Botânico Francisca Maria Garfunkel Rischbieter – Curitiba’nın şehir planlamasına büyük katkı sağlayan öncü bir şehirciyi kutluyor.Diğer ilgi çekici yerler arasında Botanik Müzesi ve sanatçı Frans Krajcberg tarafından Curitiba’ya bağışlanan çalışmaların yer aldığı bir kültür merkezi bulunmaktadır.

Yiyecek ve İçecek

Curitiba’nın restoran bölgesi güçlü bir İtalyan mirasına sahiptir. Iyi yemek yiyin ve duvarlarda orijinal freskleri olan Culpi House, Sardunya Evi ve Resim Evi gibi eski evlerin yer aldığı bir bölgedeki erken İtalyan göçüne dikkat edin.İtalyan Orkestrası’nda (Bosque Italiano) İtalyan toplumu Temmuz ayında Tavuk, Polenta ve Şarap Festivali gibi tipik kutlamalara sahne oluyor.Santa Felicidade aynı zamanda Paraná’nın sembol ağacını görmek için harika bir yerdir – Portekiz’deki araucária veya pinheiro-do-Paraná (Paraná çam ağacı) adlı Monkey Puzzle Tree’nin bir akrabası olan Araucaria angustifolia .Batel bölgesinin restoranları ve barları arasında ödüllü Batel Grill, Brezilya churrasco için en iyi seçenek ve harika, bisiklet odaklı bir atmosfere sahip olan ve harika caipirinhas sunan Le Voleur de Vélo bulunmaktadır.

Oscar Niemeyer Müzesi

Sanattan hoşlanıyorsanız ve mimar Oscar Niemeyer’in başyapıtlarından birini ilk elden deneyimlemek istiyorsanız, Curitiba’daki Oscar Niemeyer Müzesi’ni kaçırmamalısınız. Yemyeşil Papa II. Paul II Ormanı’na karşı duran müze, her ikisi de Niemeyer tarafından tasarlanan iki binaya sahiptir: 1967’ye kadar uzanan düz hatlarda geniş bir yapı ve 2002 yılında inşa edilen ve Göz olarak bilinen Ek’tir.Paraná’dan ve Brezilya’nın diğer bölgelerinden gelen sanatçıların eserleri müzede temsil ediliyor. Gözde üç oda sadece fotoğrafçılığa adanmıştır.Gözün yapısını başka bir Oscar Niemeyer projesine (Niteroi’deki Çağdaş Sanat Müzesi MAC) karşılaştır.

Panoramik Kule

360 metre uzunluğundaki gözetleme kulesi, gezginlerin Curitiba’nın 360 derecelik görüşüne izin verir ve zemin katta bir telefon müzesine sahiptir. Pazartesi günleri kapalıdır.

Ukrayna Anıtı

Ondokuzuncu yüzyılın sonunda, 20.000’den fazla Ukraynalı Paraná’ya göç etti. Curitiba’daki anıt parkında, Ukraynalı bir ahşap evi ve Curitiba’ya 143 km mesafedeki Mallet’deki St. Michael the Archangel Kilisesi’nin bir kopyasını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca hediyelik eşya da alabilirsiniz.

Bazilika

Kutsal Meryem’e adanmış olan ve resmi adı Catedral Basílica Menor de Nossa Senhora da Luz de Curitiba olan Bazilika, şehrin tarihi rıhtımı ve kalbi olan Praça Tiradentes’de yer almaktadır. Meydandaki bir işaretçi Curitiba’nın jeodezik merkezine işaret eder.Katedral, daha önceki bir kilisenin bulunduğu yerde 1876 ve 1893 yılları arasında inşa edilmiştir.

Estação Alışveriş

Curitiba’nın 30 alışveriş merkezi vardır, ancak sadece birini ziyaret etmek için zamanınız varsa, Shopping Estação’yu seçin. Alışveriş merkezinin adı – “istasyon” – onu barındıran restore edilmiş tren istasyonundan geliyor. 180 mağaza, lokanta ve bowling salonu yanında alışveriş merkezi, tren müzesi, eczane müzesi, kukla müzesi, interaktif doğa sergisi ve interaktif bir koku merkezine sahiptir.

Palácio Avenida

Curitiba’nın en büyük cazibe merkezlerinden biri, HSBC Bank’ın merkezi olan Avenue Palace olarak bilinen bina. Ama bunu görmenin en iyi zamanı, düşük sezonluk çocuklar için banka sponsorluğundaki koro’nun gerçekleştirdiği Noel sezonunda.Çocukları, televizyonda ya da televizyonda dinlerken, binanın birçok penceresindeki Noel şarkılarını söylerken, Brezilya’da bir tatil geleneği oldu.

Parklar ve Ormanlar

Curitiba yeşil bir şehirdir. Kentsel planlama ve çevre dostu politikalarından, 1970’lerde Belediye Başkanı Jaime Lerner tarafından başlatılan parkları ve bostanları veya en iyi kenti çok kültürlü mirasını kutlayan ormanları anlatabilirsiniz .Bosque Alemão’da, Curitiba’nın harika manzarasını sunan Filozoflar Kulesini kaçırmayın. Çocuklar Hansel ve Grethel’in evinden keyif alacaklar.Bölgenin orijinal yerli halkı olarak adlandırılan Parque Tingui, bir Ukrayna kilisesi anıtı var; Parque de Portugal’da Portekiz mirasını onurlandıran mozaikler ve sütunlar arasında yürüyün; 1980 yılında Papa John Paul II tarafından ziyaret edilen Bosque João Paulo II’deki Polonya ahşap evlerine bakın ve Parque Barigui’de yerel ailelerle rahatlayın.

Curitiba-Paranaguá Tren yolculuğu

Brezilya’daki en iyi trenlerden biri olan doğal Curitiba-Paranaguá Curitiba-Paranaguá tren yolculuğu, kendi içinde bir cazibe merkezidir.Ayrıca Ilha do Mel’e ya da Brezilya’nın en güzel adalarından biri olan Honey Island’a giden çıkış noktalarından biri. Paranaguá’dan Ilha do Mel’e giden tekneler var.

Mesquita Imam Ali ibn Abi Talib

Brezilya, Arjantin ve Paraguay’ın birleştiği sınıra geldiğinizde Foz do Iguaçu isimli Brezilya şehrine ulaşıyorsunuz şehrin Arjantin tarafındaki ismi Puerto Iguazu.Ve burada dünyanın 7 doğa harikasından biri olan muhteşem bir şelale var. 2.7 km boyunca 300’e yakın şelalenin birleşmesinden oluşmuş bir doğa harikası.Şelaleye geçmeden önce şehri biraz tanıyalım.Iguazu şehri yemyeşil doğası, geniş caddeleri, tertemiz havası ile sadece gezilecek değil aynı zamanda yaşanacak bir şehir.Yerli nüfus 260.000 bin civarı ama turist popülasyonu çok yüksek bir yer. Buna rağmen Brezilya geneline göre çok pahalı bir şehir değil.Bütçenize uygun hostel ya da otel rahatlıkla bulabilirsiniz. Şehir merkezinde PizzaRama isminde bir Türk restoranı var. Ağırlıklı pizza üzerine hizmet verseler de içli köfte, döner, lahmacun gibi yerel lezzetleri de bulabilirsiniz.Ayıca Iguazu’da çok sayıda Müslüman yaşıyor. Zaten şehir merkezinde birçok Arap restoranı ve döner tezgahları dikkat çekiyor.Nüfuslarının kalabalık olduğu, şehrin kuzeyindeki bir mahallede büyük bir de cami inşa etmişler. Helal yemek yapan kafe ve lokantaları var.Geneli Lübnan vatandaşı. Buraya geldiğinizde Brezilya’dan çok kendinizi biraz memleketinizde gibi hissediyorsunuz.

Mesquita Omar Ibn Al-Khatab

Iguazu şelalelerini gezmek için ne şehirden ne de parkın içinden herhangi bir tur paketi almanızı pek tavsiye etmeyiz. Her türlü ulaşım ve aktiviteyi kendi başınıza rahatlıkla yapabilirsiniz.Ekstra masraf yapmanıza gerek yok. Şehir merkezinde, otobüs son duraklarının olduğu bir meydan var. Buradan hem şehrin her yerine, hem de Iguazu Şelalesi’ne otobüs bulabilirsiniz. Şelaleler için otobüs ile yol yaklaşık 40 dakika kadar sürüyor.Parkın girişine geldiğinizde bilet gişeleri var. Bilet alıp içeri girdiğinizde çift katlı, üzeri açık shuttle otobüslerine binerek şelalelerin başladığı noktaya kadar orman içinde çok güzel bir yoldan geçerek ilerliyorsunuz.Otobüsten inip karşınızdaki manzarayı görünce muhtemelen kısa süreli bir şok yaşayacaksınız. Çünkü dünyada görüp görebileceğiniz en güzel doğa manzaralarından biri ile karşı karşıyasınız.Şelalenin Brezilya tarafı panoramik açıdan daha iyi. Tam karşıdan tüm manzarayı görebiliyorsunuz.Şelalenin merkezinde Şeytan Gırtlağı (Devil’s Throat – Garganta del Diablo) denilen ve suyun en şiddetli aktığı kısım var. Buraya kadar yaklaşık 2 km’lik bir yolu bu manzara eşliğinde yürüyerek ilerliyorsunuz.Yol boyunca ve şelalenin çevresinde koati denilen rakun familyasından hayvanlar var. Görünüşleri ne kadar şirin olsa da bu hayvanlar evcil değil.Koku alma duyuları o kadar iyi ki eğer yanınızda, yörenizde, çantanızda yiyecek varsa hemen fark edip almaya çalışıyorlar. Bu yüzden kafanızın rahat olması için yanınızda hiç yiyecek taşımamanızı öneririz.Parkın içinde ve dışında bot, rafting hatta helikopter turu atabileceğiniz aktivite alanları var. Tercihinize göre katılabilirsiniz. Restoran ve kafelerin olduğu, internet bulabileceğiniz yerler de mevcut.Şeytan Gırtlağı kısmına yaklaştığınızda şelalenin çok yakınına kadar girme şansınız oluyor. Epey bir ıslanacağınız için ya yanınızda yağmurluk bulundurun ya da elektronik eşyalarınızı iyi muhafaza edin.Şelale üzerindeki gökkuşakları, suyun heybeti ve muhteşem doğa görüntüsü karşısında muhtemelen saatlerce fotoğraf çekmek isteyeceksiniz. Buraya en az 1 tam gününüzü ayırmanızı öneririz.Fırsatınız olursa 1 günü de Arjantin tarafında geçirebilirsiniz. Brezilya tarafı manzara açısından ne kadar iyiyse,Arjantin tarafı da suya çok daha yakın olduğundan suyun gücünü hissetmeniz açısından o kadar iyi. Gün içinde şehir merkezinden belediye otobüsleriyle Arjantin sınırını kolayca geçebilirsiniz.Ayrıca Iguazu Park girişinin tam karşısında Parque das Aves diye tabelasını göreceğiniz büyük bir kuş parkı var.Ormanlık alan içine kurulu bu parkta, başta Tukan olmak üzere çok sayıda kuş ve kelebek cinsini görebilirsiniz. Daha önce böyle bir kuş parkında bulunmadıysanız burayı mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

Curitiba’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

1I4 Com Cozinha, Prox A Mercado

Şehir merkezi 700 m mesafedeEstacao Alışveriş Merkezi 100 m mesafede, Curitiba şehrindeki Estacao Alışveriş Merkezi’a 10 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan bu konaklama biriminde 1 yatak odası ve mutfak bulunmaktadır.

Suite Confortavel Proximo Ao Mercado Municipal

Şehir merkezi 600 m mesafedeEstacao Alışveriş Merkezi 200 m mesafede, Mutfağa sahip tesis, Praça Tiradentes’a sadece 1 km uzaklıktadır.

1I4 Suite, Prox A Mercado

Şehir merkezi 600 m mesafedeEstacao Alışveriş Merkezi 200 m mesafede, Curitiba şehrindeki Praça Tiradentes’a 15 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan bu konaklama biriminde 1 yatak odası ve mutfak bulunmaktadır.

Centro De Curitiba Flat Perto Do Mercado Municipal

Şehir merkezi 700 m mesafedeEstacao Alışveriş Merkezi 200 m mesafede, Curitiba şehrindeki Prédio do Ministério Público’a 10 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan bu konaklama biriminde 1 yatak odası ve mutfak bulunmaktadır.

Alto Padrao! Shop. Estacao. Piscina, Sauna, Academia

Şehir merkezi 700 m mesafedeEstacao Alışveriş Merkezi 200 m mesafede, Bu 28 m²lik konaklama birimi 1 yatak odası, tam donanımlı mutfak ve 1 banyodan oluşmaktadır.

Rockefeller By Slaviero Hoteis

Şehir merkezi 700 m mesafedeEstacao Alışveriş Merkezi 200 m mesafede, 24 Hours Caddesi’dan kısa mesafede bulunan konforlu konaklama şehrin Curitiba Şehir Merkezi semtinde yer alır.

Maravilhoso Apto Em Local Central De Cwb

Şehir merkezi 600 m mesafedeEstacao Alışveriş Merkezi 200 m mesafede, Curitiba şehrindeki Mercado Municipal de Curitiba Alışveriş Merkezi’a 15 dakikalık yürüme mesafesinde.Sao Paulo’dan 7 saat sürecek otobüs yolculuğu için sabahın erken saatlerinde Sao Paulo terminaline geliyorum. 70 lira civarında bir fiyata otobüs buluyorum.

Brezilya, diğer Güney Amerika ülkelerine oranla çok daha pahalı. Belki Uruguay bu konuda Brezilya ile yarışabilecek tek ülke. Brezilya otobüs seyahati konusunda çok ciddi. Şoför dikkatlice kağıtlarınızı inceleyip not alırken siz sıraya giriyorsunuz. Nüfusu yaklaşık 2 milyon olan şehir Portekizliler tarafından 1693 yılında kuruluyor. 185O yılındaki göçte Polonyalılar, İtalyanlar ve Ukraynalılar geliyor şehire. Zaten pek de siyahi Brezilyalı görmüyorsunuz sokaklarda. Siyahlar daha çok kuzey eyaletlerinde yaşıyorlar.Curitiba’yı sanayi şehri olmaktan çıkarıp radikal değişimlerle yeşil dostu bir şehir haline getiriyor. Toplu taşıma sistemini örnek bir hale getirip, şehrin her yerini parklarla ve yeşil alanlarla dolduruyor. Gerçekten de şehir herhangi bir Avrupa şehrinden farksız.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.
Rize Günübirlik Turlar