Dalaman’da Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Dalaman Gezi Rehberi - Lebego1.Com

Dalaman Her yıl binlerce turisti ağırladığı gibi. ilçede bulunan Kral Mezarları, kükürt havuzları, ressam Bedri Rahmi’nin resimleri ile süslediği Bedri Rahmi Koyu ve Dalaman Çayı en çok ziyaret edilen noktalardandır. Ayrıca muhteşem denizinin bulunduğu bölgelerden olan Günlüklü Koyu ve Sarıgerme Plajı da Dalaman gezilecek yerler düşünüldüğünde ilk akla gelen bölgeler arasında yer almaktadır. Dalaman, doğasıyla da oldukça cezbedicidir. Cumhuriyetin kurulmasının ardından Köyceğiz ilçesine bağlı olan Dalaman, 1983 yılında Atakent Beldesi ile birleştirilerek ilçe statüsüne sahip olmuştur.Dalaman yüksek sıcaklık ortalaması ile hemen hemen her mevsim tatil yapmaya uygun bir şehirdir. Dalaman’ı ziyaret ettiğinizde etrafında bulunan eşsiz koy ve plajlardan faydalanmak için en az 4-5 günlük bir tatil planı yapmalısınız.Antik kentleri ile de yerli ve yabancı turistlerim ilgisini çeken Dalaman’da kış ayları ılık ve yağışlı, yaz ayları ise sıcak ve kurak geçer. Kış aylarında adeta tropik özellikler sergileyen bölgeye oldukça fazla yağış düşmektedir. Dalaman’ın birçok festivale ev sahipliği yapıyor olması sebebiyle, seyahatinizi keyif alacağınızı düşündüğünüz festival tarihlerine göre şekillendirebilirsiniz.

Dalaman’da Mutlaka Gezilecek Yerler

Ege ve Akdeniz’in birleşim noktasında konumlanan Dalaman, tarihi güzellikleri ve özellikle de uçsuz bucaksız masmavi denizi ile Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken tatil rotaları arasında yer alıyor.

Bedri Rahmi Koyu

Göcek’te bulunan Ressam olan Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nun koyda bulunan kayaların üzerine çizdiği balık figürlerinden sonra koy Bedri Rahmi Koyu olarak anılmaya başlamıştır.Tekne turları sırasında mola verilen yer yüzmek içinde idealdir. Fotoğrafçılar için eşsiz manzara sunan zirvede kayalar üzerinde balık motiflerini incelenmekte veya manzaranın güzelliği seyredilmektedir. Daha çok tekne turlarıyla gelinen bu koy gözlerden uzak bir konumda olduğu için hem denizi hem de ortamı oldukça temiz ve sakindir. Dalaman gezilecek yerler düşünüldüğünde özellikle Gökgemile Koyu ve Sarıgerme Plajı ile birlikte oldukça özel koylar arasında yer alan Bedri Rahmi Koyu, Türkiye sınırları içerisinde de tertemiz bir denize ve doğaya sahip olan nadir koylardan biridir. Özel bir tur ile seyahat yapıyorsanız, bu bölgeyi de gezi listesine eklemeyi ihmal etmemeniz önerilmektedir.

Demirciler Çarşısı

Dalaman merkezden yürüme mesafesinde olan antik çarşı Rumlar tarafından 13. yüzyılda inşa edilmiştir. Günümüzde de kullanılmaya devam eden çarşıda üretim devam etmektedir.Yerel halk tarafından da Demirciler Çarşısı olarak anılır. Dalaman Gürkoy’dan 30 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan çarşı bakır, demir ve çelikten yapılan ürünler ile doludur. Süs eşyası veya hediyelik eşya almak için tatilciler tarafından ziyaret edilmektedir. Demirciler Çarşısı, Dalaman gezilecek yerler planlamasında mutlaka bulunması gereken bölgelerden biridir.Uçak ile Muğla sınırlarından ayrılmadan önce güzel bir alışveriş yapıp hem bölgeye dair hem de Dalaman’la alakalı birbirinden güzel hediyeler ve süs eşyaları alarak tatilinizi noktalayabilirsiniz.

Akkaya Garden

Dalaman merkezden 12 kilometre uzaklıkta bulunan Akkaya Garden özellikle huzur arayanların mekânıdır. Doğa içinde yemek yemenin lezzetine varmak isteyenler tarafından da tercih edilmektedir.Özellikle balık yemekleri oldukça meşhurdur. Burada ata binerek geziler yapmak ve göllerde balık tutmak eğlenceli aktivitelerdendir. Çocuklu aileler tarafından sıklıkla tercih edilen Akkaya Garden’de çocuk oyun alanları, havuzlar ve sevimli hayvanlar bulunmaktadır. Keyifle yemek yenilecek yerler Dalaman sınırları içerisinde düşünüldüğünde belki de Akkaya Garden bu konuda bir numaralı tercih olarak gösterilebilir.

Kleopatra Hamamı

Sadece tekne turları ile ulaşımın mümkün olduğu Kleopatra Hamamı günübirlik gezilerin uğrak noktasıdır. Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın dinlenmek için yaptırdığı hamamın bir kısmı sular altında kalmış olsa da su üzerinde görebileceğiniz parçaları vardır.Dalaman için oldukça özel bir yeri olan bu tarihi bölgenin, turistik açıdan da oldukça popüler olduğu ifade edilmektedir. Özellikle yaz aylarında hem temiz hava hem de muhteşem deniz ikilisi düşünüldüğünde bir de üstüne tarihi geçmişiyle dolu dolu tekne turları düzenlenip eğlence ve kültür bir arada götürülmektedir. Kleopatra Hamamı gezilecek yerler arasında mutlaka bulunması gereken özel bölgeler arasında yer alıyor.Berrak denizi ve yeşillikler arasındaki hamama Dalaman merkezden kalkan tekne turları ile ulaşılmaktadır. Göcek’teki Hamam Koyu içinde bulunan Kleopatra Hamamı etrafında bulunan restoranlarda lezzetli yemekler de sunulmaktadır.

Dalaman Pazarı

Dalaman’ı daha iyi tanıyabilmek için gezilen Dalaman Pazarı’nda birçok ürün satılmaktadır. El işi ürünler ile beraber baharatlar, yiyecekler ve süslemeler tezgâhlarda yerini almaktadır.Pazarda tatmanız gereken en güzel lezzet ise Dalaman gözlemesidir. Bununla beraber tatil sonrası kullanmak üzere tamamen doğal kahvaltılıklar veya zeytinyağı gibi organik ürünleri de bulunmaktadır.

Hippokome Antik Kenti

Karya dilinde At Şehri olarak anılan Hippokome, Dalaman merkeze 30 kilometre mesafede bulunmaktadır. Çöğmen Köyü’ndeki İt Asarı’nda bulunan tepede kurulan şehir 3 adet dev kaya mezarı ve Roma ve Bizans döneminden kalan kalıntıları barındırmaktadır. Bölgede ayrıca iki minik mezar daha bulunuyor. Bölgenin karşı tarafı da güzel bir koya bakıyor ancak antik kenti ilginç kılan bir diğer şey de ne mezarlara dair ne de bölgeye dair net bir bilginin olmayışıdır. Telmessos Antik Kenti ile de oldukça benzer olduğu ifade edilen Hippokome Antik Kenti, gezilecek yerler arasında mutlaka bulunması gereken bölgelerdendir.

Ardıçlı Tepe

Çal deresinin kenarında bulunan Ardıçlı Tepe geniş ve yemyeşil ormanları, dik yamaçları ve muhteşem manzarası ile dikkat çekmektedir.Sakin ve huzurlu bir piknik yapmak isteyenler tarafından tercih edilir. Özellikle aileler tarafından ziyaret edilen tepe çocuklar için uçsuz bucaksız oyun alanı sunmaktadır.

Kükürt Havuzları

Genel olarak yabancı turistler tarafından tercih edilen kükürt havuzları cilt hastalıklarına çok iyi geldiği düşünülmektedir. Ada ve koylara yapılan tekne turları sırasında mola verilen havuzlara aynı zamanda karadan da ulaşım mümkündür.Dalaman merkeze 10 kilometre uzaklıkta bulunan kaplıcalara merkezden kalkan minibüsler ile ulaşım sağlanmaktadır. Bununla beraber kaplıcalar etrafında bulunan tesislerde de konaklamak mümkündür.

Delikli Kavak

Etrafta sur kalıntılarını ve yer mezarlarını görebileceğiniz gibi dev kaya mezarlarda bulunmaktadır. Tarihin kokusunu hissedeceğiniz yerde dokunduğunuz her bir taş geçmişten izler taşımaktadır.

Günlüklü Koyu

Fethiye Göcek yolu üzerinde bulunan koy Fethiye’ye doğru 15 kilometre kadar gidince Günlük ağaçlarının görülmesiyle başlar. Buranın adı da gür ve güneş geçirmeyecek kadar sık olan günlük ağaçlarından gelmektedir.Araç ile 1 kilometre kadar içeri gidince plaja ulaşılır. Girişi ücretli olan plajın muhteşem bir güzelliği vardır. Hem kamp hem piknik hem de yüzülmek için oldukça güzel yerlerden biridir. Araçla girişlerin ortalama 20 TL olduğu koyda şemsiye ve şezlonglar da ortalama 40 TL’ye kiralanmaktadır. Plajın hemen yanında bulunan restoranlar ve işletmelerde her türlü ihtiyacı karşılamak mümkündür. Dalaman gezilecek yerler düşünüldüğünde Günlüklü Koyu; deniz, kum, güneş üçlüsünün başı çektiği bölgeler arasında Gökgemile Koyu, Sarıgerme Plajı ve Dalaman Çayı ile birlikte en güzel yerler arasında yer almaktadır.Doğayla iç içe muhteşem bir tatil yapmak isteyenlerin yaz aylarında mutlaka tercih etmesi gereken bölgeler arasında yer alan Günlüklü Koyu, el değmemiş bir alanda son derece huzurlu bir tatil için gerçek anlamda idealdir.

Dalyan Kral Mezarları

Dağın içine oyulmuş olan mezarlar oldukça heybetli ve muhteşem görünmektedir. Mezarların dağ yamaçlarına ve yüksek tepelere yapılmasındaki amaç ise tanrıya daha yakın olması inancıdır. Geceleri ışıklandırmalar ile süslenen mezarlıklar muhteşem bir tarihi doku olarak sergilenmektedir.M.Ö 4. yy’da yüzyılda yapıldığı tahmin edilen kaya mezarlarından 6 tane bulunmaktadır. Köyceğiz ilçesinin Dalyan Beldesinde bulunan kaya mezarlarına Dalaman’dan kalkan tekne turları ile ulaşılmaktadır. Çokça bilinen bir yer olmamasıyla beraber, muhteşem bir mimariye sahip olup geçirdiğiniz zaman boyunca tarihi açıdan keyifli ve farklı bir sürece ulaşabilirsiniz.Burada gömülü olan bireylerin yaşadığı hayatı hala hiç kimse bilmiyor ve mezarlara dair net bir fikre dahi sahip olunamıyor. Ancak hem doğası hem de mimarisiyle gezilecek yerler arasında gösterildiği ifade edilmektedir.

Dalaman Günübirlik Gezilecek Yerler

Doğa Harikası Dalaman Koyları Doğa Harikası Dalaman Koyları Dalaman, Muğla’nın görülmeye değer ilçelerinden biridir. Çevresinde bulunan doğal ve tarihi güzellikleri keşfetmek de Dalaman tatilini daha güzel hale getirmektedir. Özellikle denizi ve doğasıyla insanları büyülemeyi başaran bu bölge; koyları ve Dalaman Çayı ile de popüler olmuş ve büyük bir hızla büyümeye de devam etmektedir.

Köyceğiz Gölü

Köyceğiz Gölü Gün Doğumu Köyceğiz Gölü Gün Doğumu Köyceğiz Gölü Dalaman’a yaklaşık 55 km uzaklıktadır. Su sporlarının yapılmaya uygun olduğu gölün çevresinde mesire alanları da bulunmaktadır. Genellikle ailecek yapılan aktiviteler için uygun yerler arasındadır.

Ölüdeniz

Ölüdeniz Yukarıdan Bakış Ölüdeniz Yukarıdan Bakış Ölüdeniz Dalaman’a yaklaşık 57 km uzaklıktadır. “Işık ve güneş diyarı” olarak anılan Ölüdeniz plajı mavinin ve yeşilin her tonunu bünyesinde bulundurmaktadır. Dünya’nın en güzel plajlarından biri olması Ölüdeniz ’in ünlü olmasını sağlamıştır. Ölüdeniz, özellikle ekstrem sporlara ilgisi olanların da mutlaka gezilecek yerler listesine eklemesi gereken bölgelerden biridir. En çok tercih edilen sporun ise rafting olduğu ifade edilmektedir.

Kelebekler Vadisi

Eşsiz Kelebekler Vadisi Eşsiz Kelebekler Vadisi Kelebekler Vadisi Dalaman’a yaklaşık 68 km uzaklıktadır. Vadi sahip olduğu endemik bitkiler, doğal güzellikler ve kamp alanları ile oldukça önemli bir yerdir. Birinci Derece Doğal Sit Alanı olarak korunmaktadır.

Dalaman’daki Festivaller

Dalaman’da her yıl düzenli olarak bisiklet festivali yapılmaktadır. Bunun haricinde Dalaman’a sadece 10 km uzaklıktaki Ortaca ve 28 km uzaklıktaki Köyceğiz’de de çeşitli festivaller düzenlenir.Tüm festival programına Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün internet sayfasından ulaşabilirsiniz. Yıl içerisinde düzenlenen planlı festivaller şunlardır:

-Dalaman Yeşil Elmas Bisiklet Festivali (Mayıs)
-Uluslararası Açık Su Yüzme Yarışı (İztuzu-Ortaca – Nisan)
-Atatürk Köprüsü Şenliği (Ortaca – Mayıs)
-Tarım Çevre ve Turizm Festivali (Ortaca – Haziran)
-Ekin Sanat Günleri (Ortaca – Eylül)
-Altın Aslan Türk Filmleri Festivali (Köyceğiz – Ağustos)
-Briç Festivali (Köyceğiz – Temmuz)
-Motosiklet Festivali (Köyceğiz – Temmuz)
-Bisiklet Festivali (Köyceğiz – Ekim)

Dalaman’da Ne, Nerede Yenilir?

Ege Bölgesi’nde olmasına rağmen zeytinyağlı sebze yemeklerinin yanı sıra kendine özgü et yemekleri ile de dikkat çeken Dalaman, özellikle deniz mahsülleri konusunda zengin bir mutfağa sahiptir.Dalaman Çayı’nda tutulan yayın balığı, mavru kefali ve mavi yengecini mutlaka denemelisiniz. Deniz börülcesi ve sılcan yoğurtlaması olarak bilinen ünlü mezelerin tadına bakmadan Dalaman’dan dönmemelisiniz.

Sac kavurma: Çınar Restoran
Yöresel mezeler: Zeytin Restoran
Çorba& Et yemekleri: Dalaman Açık Ceza İnfaz Kurumu

Dalaman’da Ne, Nereden Alınır?

Küçük bir güney kasabası olan Dalaman şehir merkezinde alışveriş yapabileceğiniz çok fazla mağaza bulunmaz. Ancak özellikle yöresel bal ve reçellerin satışa sunulduğu Buram Bal’dan yöresel ürünler alabilirsiniz.Bunun yanında bölgeye büyük bir canlılık katan Dalaman Açık Ceza İnfaz Kurumu Sosyal Tesisleri’nde de yöresel tatlar bulmanız mümkün. Mağazalar genellikle merkezdeki en büyük cadde olan Atatürk Caddesi’nde bulunur.

Dalaman’da Gece Hayatı

Dalaman şehir merkezinde birçok gece kulübü bulunur. Sarıgerme Street Bar, M&S Disco ve Cadde Cafe & Bar en çok tercih edilen gece mekânları arasındadır. Ancak çevre bölgelerde çok daha profesyonel mekânlara ulaşmanız mümkün.Örneğin Dalaman’a sadece 25 km uzaklıktaki Dalyan, 15 km uzaklıktaki Göcek ve 44 km mesafedeki Fethiye’de çok sayıda gece mekânı bulunur.Buralardaki gece kulüpleri daha çok yerli ve yabancı turistlere hizmet verecek şekilde işletilir.

Dalaman Ulaşım

Dalaman Havalimanı, Dalaman şehir merkezinin sadece 5 km uzağındadır. Havalimanından taksi, Muttaş otobüsleri veya Havaş saatleri yolcu servisi ile şehir merkezine rahatça ulaşabilirsiniz. Havaş servislerinin çalışma saati inen iç hat uçuşlarına göre belirlenmektedir.

Dalaman’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Popüler bir tatil bölgesi olan Dalaman konaklama seçeneği açısından oldukça zengindir. Hem şehir merkezinde hem de çevresinde birçok otel, motel ve pansiyon bulunur.Ev kiralamak da sıklıkla tercih edilen konforlu konaklama seçenekleri arasındadır. Sunduğu imkânlara bağlı olarak konaklama fiyatlarının oldukça değişken olduğu söylenebilir. Havalimanı ile şehir merkezi arasında bulunan Dalaman Airport Lykia Resort Otel diğer Dalaman otellerine göre ön plandadır.Merkezde bulunan Karacan Park Hotel ve Burç Hotel de sıklıkla tercih edilen seçeneklerdendir. Ayrıca ilçede bulunan Açık Ceza İnfaz Kurumu’nun işletme sorumluluğunda bulunan sosyal tesisler içerisinde bulunan otelde de kalma imkânı bulabilirsiniz.Sarıgerme Plajı’na yakın konumda bulunan Hilton Dalaman Sarıgerme Resort ve Robinson Club Sarıgerme Park gibi oteller de Dalaman’da konaklayabileceğiniz en iyi oteller arasındadır.

Karacan Park Hotel

Şehir merkezi 1.6 km mesafedeŞehir Merkezi 1.1 km mesafede, Onat Garden Hotel’a sadece 2.1 km mesafede yer alan bu otel, 12 oda ve bünyesinde gastronomik restoran sunmaktadır.

Otantik Tas Ev

Şehir merkezi 7.4 km mesafede, Şehir merkezine 7 km uzaklıkta bulunan otel çocuklar için bebek karyolaları, çocuk yemekleri, oyun odası sunmaktadır.

Club Onat Garden

Şehir merkezi 2.3 km mesafede, Dalaman şehrinin merkezine 30 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan bu otel, açık havuz ve çocuklu aileler için bebek karyolaları, çocuk kulübü sunmaktadır.

Airport Guest House

Şehir merkezi 5.2 km mesafede, Dalaman şehrinde Kukurt’a 5 km mesafede yer alan bu konaklama birimi, dağ manzaralı verandaya sahiptir.

Romantik Villa Apartment Bungalow

Şehir merkezi 1.3 km mesafede, Şehir merkezine 2 km uzaklıkta olan bu romantik daire, spor severler için spor salonu sunmaktadır.

Botanic Garden Dalaman

Şehir merkezi 1.6 km mesafede, Kapalı havuza sahip bu bütçeye uygun otel, Sultans Aqua City’a arabayla sadece 60 dakikalık mesafededir.

Airport Hotel Therme Maris Spa And Thermal

Şehir merkezi 8.7 km mesafede, Tekne iskelesine sadece birkaç adım uzaklıkta plaj bölgesinde yer alan otel, panoramik manzara ile karşınızda.

Dalaman Airport Lykia Resort Hotel

Şehir merkezi 3.0 km mesafedeŞehir Merkezi 3.0 km mesafede, Dalaman şehrinin merkezinde yer alan tesis, otel bünyesinde açık restoran ve şnorkelle dalış, tenis, masa tenisi imkanı sunmaktadır.

Mehtap Family Hotel

Şehir merkezi 50.2 km mesafede, 1989 yılından açılmış bu konaklama AquaDream Su Parkı’a yakın misafirlere lobi restoranında yemek yemeyi ve yüzme havuzunun tadını çıkarmayı önerir.

Dalaman Park Hotel

Şehir merkezi 1.6 km mesafedeŞehir Merkezi 600 m mesafede, Dalaman şehrinin merkezinde bulunan bu otelde Türk yemekleri ve açık havuz bulunmaktadır.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.