Dammam’da Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Dammam Gezi Rehberi - Lebego1.Com

Dammam’ı tüm yönleriyle tanımak için 2-3 günlük tatil programı oluşturmanız yeterlidir.Ancak deniz kıyısında yer almasından dolayı benzer koşulların yaşandığı iç kesimdeki yerleşimlerle karşılaştırıldığında şehirde havanın daha nemli olduğu rahatça hissediliyor.Gezginler, bu durum sayesinde kente dört mevsim seyahat edebiliyor. Ancak yaz aylarındaki sıcaklık ortalamasının 40 °C civarında seyrettiğini unutmamak gerekiyor.Hava sıcaklığı ortalamasının 16 °C dolaylarına indiği kış ayları ise sonbahar mevsimi ile birlikte Dammam’da tatil yapmak için en ideal dönem olarak görülüyor.Dammam hakkında ilaç gibi detaylı bilgiler, şehir hakkında merak edilenler, mutlak gezilecek yerleri, nerede ne yenir, neyi meşhur gibi bilgileri sizler için derledik. Basra Körfezi’ndeki en büyük limana ev sahipliği yapan Dammam, konumu neticesinde tüm yılı sıcak çöl iklimi etkisi altında geçiriyor. Siz de birçok gezgin gibi seyahat tarihinizi ekim ve mart ayları arasına denk getirirseniz, kentteki popüler cazibe merkezlerini çok daha rahat biçimde ziyaret edebilirsiniz.

Dammam’da Mutlaka Gezilecek Yerler

Köklü tarihi ile dikkat çeken şehirde, özellikle çocuklu ailelerin ve yerel kültürün detaylarını merak edenlerin ziyaret edebilecekleri çok sayıda cazibe merkezi bulunuyor. İşte bu mekânların en önemlileri:

Tarut Kalesi

Askeri yapı, Arap Yarımadası’ndaki en eski yerleşim bölgesi olarak anılan Tarut Adası’nda yer alıyor. Basra Körfezi’nin 6 kilometre açığındaki adaya ulaştığınızda bölge tarihi hakkında paha biçilemez bilgiler edinebilirsiniz

Dammam Kordon Boyu

Aziziah Kumsalı ile Tarut Adası’nın karşısına denk gelen sahil kesimi arasında uzanan kordon boyu, akşam saatlerinde serin havanın tadını çıkartmak isteyen gezginleri ağırlıyor.2007’deki genişletme çalışmaları sırasında yerleştirilen sanat eserleri sayesinde farklı havaya bürünen alan, yıl boyunca çeşitli kutlamalara sahne oluyor.

Kral Abdullah Parkı

Dammam’ın modern yüzünü temsil eden park, kordon boyunun en çok ziyaretçi çeken bölgesi olma özelliğini taşıyor. Festivallere ev sahipliği yapan yeşil alan, bünyesinde kafeler ve restoranlar ile birlikte şehir tiyatrosunu da barındırıyor.

Mercan Adası

Kordon boyundaki gezintiniz sırasında ziyaret etme fırsatı yakalayacağınız yapay ada, sıra dışı mimariye sahip deniz feneri ile gayet hoş bir görünüm sergiliyor. Bir köprü ile karaya bağlanmış kara parçasının üzerinde ayrıca restoranlar ve dinlenme alanları bulunuyor.

Yunus Köyü

Mercan Adası’nın girişinde bulunan Yunus Köyü; lunaparkı, yüzme havuzu ve gösteri alanları ile farklı yaş gruplarından bireylere keyif dolu saatler yaşatıyor.Özellikle bayram günleri yoğun ziyaretçi çeken tesiste, haftanın her günü yunus ve fokların başrolünde olduğu şovlar düzenleniyor.

Kral Fahd Parkı

Dammam ile Dahran şehirleri arasında ulaşımı sağlayan yola paralel uzanan eğlence parkı, dev boyutları ile dikkat çekiyor.Life Park adıyla da anılan cazibe merkezinde tematik alanlarda vakit geçirebilir, yeme-içme alanlarında yerel mutfak kültürünün özgün lezzetlerinin tadına bakabilirsiniz.

Modon Gölü

2014 yılında ziyarete açılan ve Suudi Arabistan’ın en büyük yapay gölü unvanını elinde bulunduran Modon, gerek ailelerin gerekse de endüstriyel bölgede çalışan bireylerin yoğun biçimde ziyaret ettikleri yerlerin başında geliyor. Kentin yoğunluğundan sıkılırsanız, göl kıyısında sakin birkaç saat geçirebilirsiniz.

Dammam Yerel Müzesi

1985 yılında kurulan müze, Dammam ve Doğu Bölgesi’nin tarihi zenginliğini gözler önüne seriyor.Müzenin bünyesinde yer alan altı sergi alanını gezerken bazıları tarih öncesi devirlerden günümüze ulaşmış birbirinden değerli nesneleri yakından inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Dammam Miras Köyü

Yerel kültüre dair detaylı bilgi sahibi olmak için Miras Köyü’nü Dammam gezilecek yerler listenize dâhil edebilirsiniz.Köyde yer alan küçük müzede yerel halkın yüzyıllar içerisinde benimsedikleri yaşam tarzına dair ipuçlarını öğrenebilir, yöresel yemekleri tadabilir ve otantik ürünler satın alabilirsiniz.

Yarım Ay Sahili

İki parkın ve uzunca bir kumsalın bulunduğu sahil kesimi, 22 bin hektarlık alanı kaplıyor.Hatta sahile yakın konumda yer alan Prens Muhammed Bin Fahd Parkı’na 5 kilometre mesafede, bölgenin zengin sualtı yaşamını merak eden gezginlerin çekebilecek güzellikte bir dalış alanı yer alıyor.

Dammam’a Gitmeden Bilmeniz Gerekenler

Özellikle yaz aylarında görülen aşırı sıcaklar nedeniyle yerel halk akşam saatlerinde dışarı çıkmaya özen gösteriyor.Bu nedenle gündüz saatlerinde birçok yer daha sakin oluyor. Seyahate çıkmadan önce yanınıza alacağınız eşyaları akıllıca seçmeniz gerekiyor.Çünkü şehirde gündüz ve gece sıcaklık farklılıkları bariz şekilde hissediliyor.Kurumsal firmalar ve alışveriş merkezleri haricinde şehirdeki birçok mekânda çalışma saatleri namaz vakitlerine göre belirleniyor.Cuma ise şehirdeki mekânların neredeyse tamamı kapalı olabiliyor. Şehirde yer-yön tabelalarının çoğunda hem İngilizce hem de Arapça bilgilendirmeler bulunuyor.

Dammam’daki Festivaller

Gündelik yaşamdaki katı kuralları ile tanınan Suudi Arabistan, yavaş yavaş kabuğundan sıyrılmaya ve her geçen yıl çok daha fazla sayıda kültürel etkinliğe ev sahipliği yapmaya başlıyor.Ülkenin turistik açıdan en çok ilgi çeken şehirlerinden Dammam da bu durumdan payını fazlasıyla alıyor. İşte kentin havasını değiştiren en önemli festivaller:

-Suudi Arabistan Film Festivali (Mart)
-Doğu Sahil Festivali (Mart)
-Dammam Doğu Bölgesi Yaz Festivali (Ekim)

Dammam toplu ulaşım bakımından kısıtlı imkânlara sahip bir şehir olarak tanınıyor. Halk otobüsleri, yaygın olmadıklarından çok az talep görüyor.Dolayısıyla yerel dildeki adları “Dubbabs” olan minibüsler, kentte bu konuda yararlanılabilecek tek seçenek haline geliyor.Kral Fahd Uluslararası Havalimanı, kent merkezinin 20 kilometre kadar kuzeybatısında yer alıyor.Havalimanına altı şeritli otoyolla bağlı olan kentin kalbine gitmek için bütçeniz doğrultusunda öncelikli olarak araç kiralamayı düşünebilirsiniz.

Dammam’da Ne Nerede Yenir?

Petrol endüstrisinin gelişmiş olması, dünyanın pek çok farklı noktasından kişinin kariyer olanaklarını değerlendirmek için şehre gelmesine neden oluyor.Bu sayede oluşan nüfus çeşitliliği, kentin mutfak kültürünün de zenginleşmesine imkân tanıyor. Haliyle Suudi Arabistan’ın bu güzel şehrinde geçireceğiniz tatil günlerinde damak tadınıza uygun lezzetleri kolayca bulabilirsiniz.Yerel mutfağın en sevilen yemeklerinin başında fıstık veya domates ile lezzeti artırılan tavuklu pilav geliyor.Nejdi Kabsa adı verilen bu yemek dışında dana ya da deve eti içeren Yemeni Mandi de yerel halk tarafından sıklıkla tüketiliyor.Bunlar dışında Magliya, Mabshoor ve Hareira çorbası ile ızgara et çeşitlerine neredeyse tüm restoranların menülerinde rastlayabilirsiniz.

-Yerel Tatları Denemek İçin: Miras Köyü, Abu Nawas, Manoosha Alreef
-Türk Mutfağı: Künefeci, Shaw Shawarma Köşebaşı

Dammam’dan Ne Hediye Alınır? Nereden Alışveriş Yapılır?

Dammam, alışveriş olanakları bakımından gayet zengin bir şehir. Kentin pek çok noktasında tekstilden elektroniğe kadar birçok farklı kategoriden ürünlerin satışının gerçekleştirildiği alışveriş mekânlarına denk gelebilirsiniz.Modern mağazalar dışında otantik hediyelik eşyalar, baharat çeşitleri ve özgün görünüme sahip aksesuarlar bulmak için yerel pazarlara yönelebilirsiniz. Al Othaim, Shiraa ve Dareen kentin önde gelen alıveriş merkezlerinin başında geliyor.Tatil sürenize bağlı olarak Tamimi, Hayat ve Ibn Khaldoun bünyesindeki alışveriş fırsatlarını da değerlendirebilirsiniz.Bölge kültürünü yansıtan motiflerle süslü ürünler ve yöreye özgü lezzetlere sahip olmak içinse Share Al Hob, El Harraj, El Dammam ve Mekke pazarlarına zaman ayırabilirsiniz.

Dammam Gece Hayatı

Dini kurallara göre yönetildiğinden, Dammam’da alkollü ürünlerin tüketimine ve satışına kesinlikle izin verilmiyor.Bu nedenle şehirde bar ve gece kulübü gibi eğlence mekânları bulunmuyor.Dolayısıyla ülkenin diğer şehirlerinde olduğu gibi burada da gece hayatı kültürünün varlığından söz etmek mümkün olmuyor.Şehirde sosyalleşmek için expatların zaman geçirdikleri mekânlara yönelebilirsiniz.Kafeler, meyve suyu salonları ve restoranlar ise yerel halkın akşam saatlerine keyif katmak için tercih ettikleri yerler olarak tanımlanıyor.

Dammam’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Dammam, hizmet kalitesi açısından misafirlerini fazlasıyla memnun eden konaklama seçeneklerine sahip. Kentteki oteller, ağırlıklı olarak 4 ve 5 yıldız kategorisinde hizmet veriyor.Şehirde ayrıca ekonomik fiyatları nedeniyle tercih edebileceğiniz 3 yıldızlı konaklama tesisleri ile apartlar bulunuyor. Dammam’a yönelik otel araştırması yaparken iki farklı bölgeye yoğunlaşabilirsiniz.Basra Körfezi’nin tüm güzelliğini gözler önüne seren kordon boyu, kentin en fazla otele sahip kısmı olarak öne çıkıyor. Bir diğer popüler konaklama bölgesi olan Kral Halid Caddesi üzerinde ise lüks olanakları ile dikkat çeken tesisler bulunuyor.

Wyndham Garden Dammam

Şehir merkezi 12.6 km mesafedeKing Fahad Park 4.9 km mesafede. Şehir manzarasına sahip 8 katlı otelde uluslararası mutfağı restoranı ve kafe bar bulunmaktadır.

Ramada By Wyndham Dammam Khaleej Road

Şehir merkezi 13.5 km mesafedeEd-Dammam Marina Alışveriş Merkezi 1.5 km mesafede.Buharlı hamam, Türk hamamı, masaj ile birlikte 138 sigara içilmeyen oda sunan bu otel, Saihat Gölü’a rahat bir erişim sağlamaktadır.

Novotel Dammam Business Park

Şehir merkezi 16.1 km mesafedeKing Fahad Park 2.4 km mesafede. King Fahad Park’a yakın uygun konuma sahip olan otelin bünyesinde lounge tarzı restoran ve açık havuz bulunmaktadır.

Park Inn By Radisson Dammam

Şehir merkezi 16.7 km mesafedeAl Shatea Alışveriş Merkezi 1.0 km mesafede. Lobi restoranında şehrin alışveriş bölgesinde uluslararası menüsü servis edilir.

Dammam Palace Hotel

Şehir merkezi 13.2 km mesafedeEd-Dammam Marina Alışveriş Merkezi 2.9 km mesafede. Otel Türk hamamı, masaj sunmaktadır. Prince Mohamed bin Fahd Stadium ve tren istasyonu da yakınlardadır.

Naviti Warwick Dammam

Şehir merkezi 13.7 km mesafedeEd-Dammam Marina Alışveriş Merkezi 1.3 km mesafede.Happy Land’nın yanında yer alan otel, şehir manzaralı 102 odadan oluşmaktadır.

Sheraton Dammam Hotel & Convention Centre

Şehir merkezi 15.6 km mesafedeAl Shatea Alışveriş Merkezi 300 m mesafede. Alışveriş bölgesinde bulunan otelde buhar banyoları, masaj ile birlikte meze barı bulunmaktadır.

Braira Dammam Hotel

Şehir merkezi 16.9 km mesafedeAl Shatea Alışveriş Merkezi 1.7 km mesafede.Sea Front’a 1.9 km uzaklıkta yer alan bu otel, sağlık merkezi, spa merkezi ile birlikte yüzme havuzu sunmaktadır.

Golden Garden Al Corniche

Şehir merkezi 14.0 km mesafedeSaihat Lake 1.9 km mesafede. Murjan Island’a kolayca ulaşabileceğiniz bu otel, özel bir banyo ile 69 odadan oluşmaktadır.

Howard Johnson By Wyndham Dammam

Şehir merkezi 13.7 km mesafedeSaihat Lake 1.9 km mesafede. Marina Mall’nin hemen yakınında bulunan bu otel, şık mimari tarzı bir binada yer almakta ve açık havuza sahiptir.

Swiss International Al Hamra Hotel

Şehir merkezi 13.8 km mesafedeEd-Dammam Marina Alışveriş Merkezi 1.8 km mesafedei Şehrin kalbinde bulunan ve Saihat Gölü’nın bitişiğinde bulunan otel, sağlık merkezi, spa merkezi, jakuzi ile birlikte kafe bar sunmaktadır.

Lavona Hotel Dammam

Şehir merkezi 8.4 km mesafedei Konuklar deniz manzarası ve uluslararası yemekleri sunan ızgara restoranından faydalanabilirler.

Park Inn By Radisson Hotel & Apartments Dammam Industrial City

Şehir merkezi 17.6 km mesafede. Modon Lake Park’a 1.3 km uzaklıkta yer alan bu otel, spa merkezi, sauna ile birlikte yüzme havuzu sunmaktadır.

Golden Tulip Dammam Corniche Hotel

Şehir merkezi 13.9 km mesafedeEd-Dammam Marina Alışveriş Merkezi 1000 m mesafede. Alışveriş bölgesinde yer alan bu mükemmel otel, 60 odası ile birlikte Türk hamamı, masaj gibi imkanlara sahiptir.

 

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.
Rize Günübirlik Turlar