Demre’de Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Demre’de Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Demre Merkez İlçesi’nde yer alan antik kent,kaya mezarları ve antik tiyatrosu ile ünlü. Yazının bu kısmında genel bir bilgi de vereyim. Likya Medeniyetleri antik çağlarda benzeri görülmeyen ve bugünün demokrasisine de öncülük eden bir şekilde, birliğe üye devletlerin çoğulcu anlayışla oy hakkına sahip olduğu bir demokratik yönetim modeliyle tanınıyor.Demre Plajı Demre Koyları Kekova Kemer gezilecek yerler Myra Antik Kenti Demre Kaleköy Gezilecek yerler Demre ilçesinde yoğunlaşırken; bölgenin stratejik konumu ise tarih boyunca önemli antik kentlerin kurulmasında önemli rol oynamıştır. Antik kentlerinden denizine, koylardan plajlara kadar çok fazla seçenek sunmaktadır.Bölgenin en ünlü yeri batık kentidir. Adaya doğrudan erişim olmadığı için sürekli olarak tekne turları düzenlenmektedir. Ada, özel bir koruma alanı olduğundan, yüzmeye izin verilmemektedir. Ancak Kekova Adası üzerinde bulunan Tersane ve Gökkaya koylarında yüzmek serbesttir.

Demre’de Mutlaka Gezilecek Yerler

1. Andriake Kuş Cenneti

Demre gezilecek yerler listesindeki en ilginç duraklardan biri de Çayağzı Limanı Yolu ile Likya Medeniyetleri Müzesi arasında kalan sulak alanda 149 farklı türde kuşa ev sahipliği yapan Kuş Cenneti.

2. Nicholas (Noel Baba) Kilisesi

Demre Merkez’de, Myra Antik Kenti’nden 5 dakika uzaklıkta bulunan, tüm dünyada Noel Baba olarak benimsenen Aziz Nikolas’ın mezarının da bulunduğu St. Nicholas Kilisesi Ortodox Hristiyanlar için aynı zamanda bir hac destinasyonu.

3. Andriake Antik Kenti ve Likya Medeniyetleri Müzesi

Myra Kenti ile birlikte değerlendirilebilecek olan Andriake de Likya Medeniyetleri arasından en önemli liman kentlerinden biriydi.

4. Myra Antik Kenti

Varlığı M.Ö 5.YY’a kadar giden Myra Antik Kenti hem Likya hem de Roma Dönemleri’nde önemli bir yere sahipti. Demre Merkez İlçesi’nde yer alan antik kent,kaya mezarları ve antik tiyatrosu ile ünlü.

5. Çayağzı Plajı ve Caretta Caretta Gözlemi

Caretta Caretta denilince akla sadece Batı Akdeniz sahilleri gelmemeli. Zengin Caretta Caretta popülasyonuyla Çayağzı Plajı da özellikle Haziran ve Temmuz aylarında sahile yumurta bırakan bu dev ama sevimli kaplumbağaları görmek isteyenlerle doluyor.

6. Soura (Sura) Antik Kenti

Likya Medeniyetleri arasında 2 oy hakkına sahip olan Soura kenti de Demre’ye 6 kilometre mesafedeki Sura Köyü’nde yer alıyor.

7. Hoyran (Sorouda) Nekropolü

Dağlık bir arazide bulunan Hoyran Köyü Demre’ye 15 dakika mesafede. Toplu ulaşım olmadığından kendi aracınızla gidebilirsiniz.

8. Trysa Antik Kenti ve Heroon Anıtı

Trysa da Kaş-Demre Yolu üzerinde Demre’ye 15 dakikalık sürüş mesafesinde ve yine bir tepeye kurulmuş bir başka antik kent. Kendi aracınızla veya otobüsle seyahat ettikten sonra yaklaşık 15 dakikalık bir tırmanışla ulaşabileceğiniz kısmen teraslı olan kente dair kalıntılar diğer antik kentlere göre daha azdır.

9. Simena Antik Kenti (Kaleköy)

Bugün Kaleköy adıyla şirin bir turizm kasabası olarak bilinen Simena geçmişi M.Ö 4. YY’a kadar uzanan küçük bir Likya Kenti.Öte yandan bence birkaç gün şehirden kaçmak ve miskin miskin zaman geçirmek için ideal bir yer.

10. Üçağız Antik Kenti (Theimussa)

Likya Dönemi’nde çok önemli bir liman kenti olan Üçağız Demre’den arabayla 30-40 dakikalık mesafededir. Bugün Üçağız Köyü olan antik kentte bir nekropol, hamam ve kilise kalıntıları bulunmaktadır.

11. Kyaenai Antik Kenti

Demre’ye 22 kilometre mesafedeki Yavu Köyü’nde yer alan Kyaenai Antik Kenti de Orta Likya’nın en önemli dağ kentlerinden biri. “Çınlayan Kayalar” anlamına gelen Kyaenai Antik Kenti’nde bir kısmı yıkılmış bir tiyatro, nekropol ve akropol görülmeye değer kalıntılar arasındadır. Ayrıca Kyaenai tüm bölgede en çok lahdin bulunduğu kenttir aynı zamanda.

12. Arykanda Antik Kenti

Likya’nın yamaç kentlerinden biri olan küçük bir yerleşim birimi Arykanda günümüzde Finike’ye bağlı Arif Köyü’nde yer alıyor. Orta ve Doğu Likya’yı birbirine bağlayan yol üzerinde yer alması sebebiyle önemli bir şehir olan Arykanda’ya Demre’den araçla 1 saatte ulaşabilirsiniz.

13. Kano ile Kekova

Aslında bu gezilecek bir yer değil. Ancak ben Demre’de kalırken 4 günlük Kekova kano turu yapan arkadaşlarımdan ilham alarak Demre gezilecek yerler listesine eklemek istediğim bir madde.

Demre’deki Tarihi Mekanlar

Masal kapısının ardındaki büyü gibidir Demre, adım attığınız anda her sokağı, her köşesi çekip alır içine sizi. Mükemmel bir coğrafya üzerine kurulmuş olan bu muhteşem ilçe tarihi kalıntıları, doğal güzellikleri, kültürel zenginlikleri ile baş döndürecek kadar güzeldir. Demre otellerinde konaklarken tüm bu güzelliklere yakından dokunmanın, o huzurlu atmosferi solumanın keyfini çıkaracaksınız.Depremler ve yer kaymaları sonucundan bu antik kent su altında kalmıştır fakat denizin berrak, maviden turkuaza dönen suyu altında kenti yine de görebilmeniz mümkün. Yeşilin ve mavinin ortasında kalmış bu adaya turla gitmek oldukça keyifli olacak. Rüzgar ılık ılık eserken, denizin kokusu çalınır burnunuza ve hafiflediğinizi, her şeyi geride bırakıp, sıfırlandığınızı hissedersiniz Kekova’da. Simena Kalesi: Kaş ya da Demre ilçelerinden ulaşabileceğiniz Simena Kalesi, görülecek yerlerin başında gelir ve en çok turist çeken yerlerden biridir. Tarihin gölgesindeki kale, Simena Antik Kenti’nin üzerinde kurulmuştur.Yapımı hakkında bilgi veren yazıtlarda Simena Antik Kenti’nin tarihinin M.Ö. lV. yüzyıllara dayandığını gösteriyor. İhtişamlı kale Ortaçağ’da kullanılmış olup, içerisinde doğal kayaya oyulmuş 7 oturma sırası ve 3000 kişilik bir tiyatro kalıntısı bulunmaktadır. Bizans döneminin en önemli kentlerinden biri olan Demre, bugün en güzel sahillerden birine sahip şirinlik muskası bir Antalya ilçesidir. Tarihi geçmişi, kalıntıları, leziz yöresel yemekleri, yumuşak Akdeniz iklimi, sıcakkanlı insanları ve coğrafi konumu itibari ile tam bir turizm beldesidir. Şehir hayatının koşturmacasının aksine telaşsızca, huzur içinde akıp gider zaman Demrede.Buna rağmen Likya şehirleri arasında en küçük tiyatro özelliğine sahiptir. Aynı zamanda burada birçok mezar kalıntısına şahit olacaksınız. Simena Kalesi’ni görmeden, tarihin tozlu sayfalarını aralamadan tatilinizi noktalamayın. Soura Antik Kenti: Likya kenti olma özelliğini taşıyan Soura Antik Kenti antik tarihçiler tarafından güneş tanrısı Apollon’un kehanet merkezlerinden biri olarak tanımlanır. Demre’ye 6 kilometre mesafede olan antik kent, Sura köyüne yakındır. Sahip olduğu akropol oldukça küçüktür ve çevresi surlarla örülmüştür. Kuzeyde bulunan surlar dikdörtgen yapılarıyla hala ayaktayken güney yöndeki surlar hiçbir kalıntı bırakmadan yıkılmıştır. Akropolün batısında bir Apollon Mabedi bulunmaktadır.

Tarihe kısa bir yolculuk yapmak, geçmişin izlerini günümüze getiren Soura Antik Kenti’nin ruhuna daha yakından dokunmak istiyorsanız, gezinizde gezilecek yerlere burayı da ekleyin. Demre Kuş Cenneti, Noel Baba Kilisesi, Myra Antik Kenti görülecek yerlerden bazıları. Demre otellerinde konaklarken doğal güzelliklerin ve tarihin iç içe geçtiği huzur kokan atmosfere yakından şahit olacaksınız.Kekova Adası, Demre‘ye bağlı olan Kekova, Kaleköy ve Üçağız açıklarında yer almaktadır. Kayalık bir yapıya sahip olduğu için yerleşim yeri olmamıştır. Fakat sadece turistler için adanın üzerinde pansiyonlar, kafeler yer alır. Cennetin ete kemiğe bürünmüş hali gibi olan Kekova’ya ulaşım teknelerle sağlanır. En yüksek tepesi 188 metre olup denizin derinliği 105 metredir. Güzeller güzeli adada Dolkisthe Antik Kenti’nden kalıntılar oldukça fazladır.Kaş’ta tatil yapanlar Kekova Tekne Turları bilir. Bu turların bir benzeri ve Kekova’ya çok daha kısa sürede ulaşılanı da Demre – Çayağzı Limanı’ndan hareket eden teknelerle yapılıyor. Günümüzde hala gözlemlenen yapılarından, tahıl ambarının bir kısmı, liman yapıları ve kiliseler olmak üzere çeşitli anıtlar bulunmaktadır. Gelen turistlerin ilgisini en çok çeken şey ise 24 metre uzunluğa ve 12 metre genişliğe sahip kentin sarnıcıdır.

Demre’de Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Akdeniz’in turizm cenneti Antalya’ya bağlı bir ilçe olan Demre, küçük yüzölçümü ve sunduğu imkanlar ile turistler tarafından tercih sebebi olmaktadır. Diğer ilçelere nazaran daha sakin, doğa ile iç içe ve bakir sayılan Demre’de yerleşim çok eski çağlardan itibaren başlamış olduğu için, bölgede ziyaret edilebilecek pek çok tarihi yapı ve doğal güzellik bulunmaktadır.Tatil sezonunun oldukça uzun olduğu Demre’de Mayıs ayında başlayan yaz sezonu Ekim ayına kadar devam etmektedir. İlçenin birçok farklı lokasyonunda konaklama yapabileceğiniz tesisler yer almaktadır. Konaklama bakımından bütçenize uygun pek çok alternatifin de bulunduğu Demre, bölgedeki birçok ünlü turistik ilçelere de yakın mesafede yer almaktadır.Yaz sezonlarında, deniz ve doğa ile iç içe tatil yapmak isteyenlerin favori tercihlerinden olan Demre’de konaklama yapılabilecek pek çok seçenek bulunmaktadır. İlçenin sakin, bakir ve butik bir havası nedeniyle tercih sebebi olması, pek çok avantajı da beraberinde getirmektedir. Demre’de oteller, genellikle sahile yakın kesimlerde bulunmaktadır. Bunun yanı sıra ilçeye bağlı köylerde de çeşitli konaklama alternatifleri de hizmet vermektedir. Her bütçeye ve her zevke hitap eden otel seçeneklerine sahip Demre’de tatilinizi planlamak için Demre Otelleri sayfamızı inceleyebilir, otelleri ve sunduğu hizmetleri daha ayrıntılı görebilirsiniz.

Hoyran Wedre Köy Evleri

Demre’nin konforlu ve lüks konaklama tesisleri arasında hizmet veren Hoyran Wedre, ilçe merkezine yaklaşık 19 kilometre uzaklıkta Kapaklı Köyü sınırları içerisindedir. Ulaşımların taksi, özel araç veya Kapaklı minibüsleri ile yapılabildiği tesise seyahat Demre – Kaş yolu üzerinden ortalama 25 dakika sürmektedir. Denizden epeyce yüksek bir konumda yer alan tesis, manzarası, dizaynı ve kaliteli hizmeti ile konuklarını ağırlamaktadır.Tesisin sunduğu imkanlar arasında ücretsiz otopark, Wi-Fi, ücretsiz kahvaltı, havaalanı ulaşım servisi, çamaşır yıkama odası gibi hizmetler bulunmaktadır. Her odasında klima, mini bar, balkon ve buzdolabı olan otelde 1 adet büyük yüzme havuzu da yer almaktadır. Bölgede ziyaret edilebilecek pek çok önemli noktaya da yakın konumda bulunan tesis 3 yıldızlı olarak hizmet vermektedir. Burada, 1 kişi tek gece yapılacak olan konaklama ücreti ise ortalama 900 – 1000 TL’dir.

Likya Yolu Palas Hotel

İlçe merkezine ortalama 10 kilometre uzaklıkta Kapaklı Mahallesi’nde hizmet veren otele ulaşımlar, Kekova yolu üzerinden yapılmaktadır. Otelde araçlar için otopark alanı bulunmaktadır.
Manzara bakımından oldukça etkileyici bir konumda bulunan otelin imkanları arasında ücretsiz hızlı internet, yüzme havuzu, bar, oturma salonu, havaalanı transferi, çocuk aktivite alanları yer almaktadır.Her odasında çalışma masası, klima, mutfak, kasa, banyo bulunan tesiste balayı suiti ve sigara içilmeyen oda seçenekleri de mevcut durumdadır. Oldukça etkileyici bir mimariye sahip otelde 24 saat hizmet veren resepsiyon ve oda hizmetleri servisi bulunmaktadır. Bölgedeki birçok önemli lokasyona da yakın olan tesis, Andriake Antik Kenti’ne 4 kilometre uzaklıktadır. Demre tatilinizde konforunuzdan vazgeçmek istemeyenler için oldukça uygun bir tercih olabilecek Likya Yolu Palas Hotel’de 1 gece tek kişilik konaklama ücreti 800 – 900 TL aralığındadır.

Winecity Boutique Hotel

Demre ilçe merkezinde Büyükkum Mahallesi sınırları içerisinde hizmet veren Winecity Boutique Hotel’e ulaşımlar kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Özel aracı ile gidenler için otopark alanı da bulunan tesis, birçok konuda ilçe merkezine olan yakınlığı ile avantajlı durumdadır.Butik ve samimi tarzıyla müşterilerini ağırlayan otelde sunulan imkanlar arasında ücretsiz yüksek hızda internet, restoran, yüzme havuzu, çocuk aktivite salonları, havaalanı transfer hizmeti, toplantı odaları ve bagaj saklama hizmetleri bulunmaktadır. Her odasında klima, oda servisi, mini bar, buzdolabı, televizyon bulunan otel, 3 yıldızlı bir şekilde hizmet vermektedir. İlçe merkezine yakınlığı ile bölgede ziyaret edebileceğiniz pek çok noktaya da kolay ulaşabileceğiniz otelde 1 gece tek kişi konaklama ücreti ise ortalama 400 – 450 TL aralığındadır.

Dufa Apart Bungalow

Demre ilçe merkezinde hizmet veren Dufa Apart Bungalow, denize oldukça yakın mesafededir. Büyükkum Mahallesi’nde bulunan tesise ulaşımlar yürüyerek, özel araçla veya taksiyle sağlanabilmektedir.Demre tatilinizde sıradışı bir konaklama deneyimi yaşayabileceğiniz tesis, ücretsiz otopark, Wi-Fi, bar, oturma salonu, plaj, bahçe ve çocuk oyun alanları gibi hizmetleriyle misafirlerini ağırlamaktadır.Her odasında klima, çalışma masası, yemek salonu, oda servisi, kablolu televizyon ve kahve makineleri ile hizmet veren tesiste aile ve sigara içilmeyen oda seçenekleri de bulunmaktadır. Görüntüsü ve samimi atmosferi ile bungalow dairelerde konforlu bir şekilde tatilinizi geçirebileceğiniz tesiste 1 gece tek kişilik konaklama ücreti 350 – 350 TL aralığındadır.

Beymelek Taş Evler

Demre ilçe merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta yer alan Beymelek Taş Evler, şehir kalabalığından uzak, doğa ile iç içe bir konumdadır. Ulaşımların özel araç veya taksi ile yapılabildiği tesise ilçe merkezinden 15 dakika içerisinde gidilebilmektedir.Taştan yapılmış bina üzerinde hizmet veren tesis, etkileyici görünümü ve uygun fiyatıyla konuklarını ağırlamaktadır. İşletmenin olanakları arasında ücretsiz kahvaltı, çocuk aktivite alanları ve ücretsiz yüksek hızda internet bulunurken, havaalanı transfer hizmeti gibi ek servisler de bulunmaktadır. Odalarında klima, şömine, banyo malzemeleri ve küçük mutfak bulunan tesiste, seçenek olarak sigara içilmeyen odalar da tercih edilebilmektedir. Beymelek Taş Evler’de 1 gece tek kişi konaklama ücreti 290 – 400 TL aralığındadır.

Likya Pansiyon

Demre’ye bağlı Kaleüçağız Köyü yakınlarında hizmet veren otel, kalabalıktan uzak ve sakinliği sevenler için ideal bir tercih olacaktır. Ulaşımların, Kaleüçağız Köyü yolunu batı yönünde takip ederek sağlandığı pansiyon, ilçe merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıktadır.Denize olan yakınlığı ve uygun fiyatı ile tercih sebebi olan pansiyonda ücretsiz yüksek hızda internet hizmeti bulunurken, odalarında klima, kasa, elbise askısı, banyo ve saç kurutma makineleri konukların kullanımına sunulmuştur. Demre tatilinizde konaklamayı ekonomik şekilde gerçekleştirmek ve doğa ile iç içe bir atmosferde dinlenmek isteyenler için uygun tercih olabilecek Likya Pansiyon’da 1 gece tek kişi konaklama ücreti 170 – 220 TL aralığındadır.

Demre’nin değerli miraslarından Myra Antik Kenti, binlerce yıl önce günümüze örnek olacak şekilde kurulan demokratik Likya Birliğinin en önemli kentlerindendi. Tüm dünyanın Noel Baba olarak bilinen Aziz Nicholaos, Myra’da psikoposluk yaptı. Onun adını taşıyan St. Nicholaos Kilisesi bugün Demre’nin kalbinde yer alıyor.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.
Rize Günübirlik Turlar