Denizli’de Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Denizli Gezi Rehberi - Lebego1.Com

Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Denizli bu medeniyetlerin izini taşımaktadır. Şehre sağlık turizmi amacıyla gelen ziyaretçilerin sayısı oldukça fazladır. Termal kaynakların yüzeye çıkması ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir. Burada havuzlar, travertenler, antik kentler, camii ve daha pek çok gezilecek yer vardır. Denizli, Ege Bölgesi’nin en serin illerinden biridir. Şehirde Akdeniz ve Karasal iklim bir arada görülür. Denizli, tarihi ve doğal güzellikleri ile gezilip görülmesi gereken yerler turizm yerlerinden biridir. Eski çağlara kadar dayanan tarihi birikimi şehrin kültürel dokusunu etkilediği kadar turistik yerlerin yapısını da etkilemiştir. Bu nedenle kış aylarında Denizli oldukça yağışlıdır. Turistik seyahatler amacıyla Denizli’ye gitmek isteyenler için en ideal dönem mayıs ve haziran aylarıdır. Havanın açık ve yağışın az olduğu bu dönemde Pamukkale Travertenleri görülmeye değerdir.3 günlük tatil programı ile şehrin tamamını gezebilirsiniz. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan şehir, köklü geçmişinin yanı sıra doğal güzellikleri, kaplıcaları ve dünyaca ünlü Pamukkale travertenleri ile de ön plandadır. Tarihte pek çok toplulukça Lâdik olarak anılan Denizli’nin adı İbn-i Batuta’nın eserlerinde Tunguzlu olarak geçer. Türkçe anlamı ile Denizli anlamına gelen Tunguzlu zaman içinde değişerek Denizli olmuştur. Doğal oluşumlu Keloğlan Mağarası, Pamukkale Travertenleri, Hierapolis Antik Kenti ve Antik Kleopatra Havuzu bölge içerisinde başlıca gezilecek yerler arasında yer alıyor. Denizli birçok güzelliğe ev sahipliği yapmakta olan bir il özelliği ile yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi görmektedir.

Denizli’de Mutlaka Gezilecek Yerler

Akdeniz ve Ege Bölgesi’nin tam ortasında yer alan Denizli, hem doğal güzellikleri hem de köklü geçmişi ile misafirlerine eşsiz bir tatil keyfi sunuyor.

Pamukkale Travertenleri

Pamukkale Travertenleri Denizli ilinin sembolü haline gelmiştir ve Denizli için ayrı bir özelliği olan bu yer Denizli’ye bağlı ve şehir merkezine 20 km uzaklıkta olan Pamukkale ilçesi sınırları içerisinde yer alan güzellik doğal bir harikadır. Her yıl binlerce ziyaretçi bölgeyi gezmek amacıyla gelmektedir. Denizli gezilecek yerler listesinde Pamukkale travertenlerinin çok büyük bir önemi ve yeri bulunuyor. Özellikle diğer aylara göre ilkbahar ve yaz mevsiminde gezmenin eğlenceli olduğu Pamukkale Travertenlerinde doğal oluşumlar yer almaktadır. Bu görülmeye değer olan yere, gelen ziyaretçilerin pamuğu andıran travertenlere zarar vermemesi için ayakkabısız giriş yapılmaktadır. Denizli gezilecek yerler listesinde ilk sırada yer alan travertenler içerisinde Hierapolis Antik Kenti’de bulunmaktadır. Gelen ziyaretçilerin saatler süren gezintisi doğal oluşumun tadına varabilmek için yapılmaktadır.Travertenler yaz ve kış mevsiminde saat 08:00’de ziyaretçiye açılmaktadır.

Hierapolis Antik Kenti

Hierapolis Antik Kenti, önemli kültürel miraslardan biridir. Denizli’de gezilecek yerler listesinde dünya çapında bir öneme sahip olan bu bölge Pamukkale Travertenleri ‘nin yanı sıra Hierapolis Antik Kenti de Unesco Dünya Mirası Listesi’ndedir. Kutsal Kent olarak adlandırılan antik bölgede dini yapılar ve tapınaklar dikkati çekmektedir. Hierapolis, Geç Helenistik ve Erken Hıristiyanlık Dönemi’nde aktif olarak kullanılmıştır. Deprem kuşağı üstünde bulunan antik kent derin şekilde zarar görmüştür. Ancak bu zararlardan sonra dini önemi göz önünde bulundurularak yeniden inşa edilmiştir. İnsanlığın geçmişi hakkında ipuçları veren Hierapolis tarihi ve turistik amaçlı gezilerin ilk adreslerinden bir tanesidir.

Güney Şelalesi

Güney Şelalesi Denizli Güney İlçesi’ndedir. Şelale ve çevresi birinci dereceden SİT alanıdır. 20 metre yükseklikten dökülen şelale eşsiz doğal güzelliğe neden olmaktadır. Şelale suyunun kalkerli olması şelale yatağında kalker basamaklarının oluşmasına neden olmuştur. Gezilip görülmesi gereken doğal güzellikler arasındadır.

Keloğlan Mağarası

Keloğlan Mağarası Türkiye’nin turistik faaliyetlere açık olan 14 mağarasından bir tanesidir. 6 metre yükseklikteki mağarada 145 metrelik gezinti yoluna sahiptir. Oluşumunun tarihi yaklaşık binlerce yıla dayanan doğal güzellikte damlayan kireçli sular sarkıt ve dikitler oluşturmuştur.Mağaranın nemli havasının sağlığa iyi geldiğini belirten bölge halkı ayrıca Keloğlan rivayeti ile önemini bir kez daha vurgulamaktadır. Doğa gezginleri için eşsiz yerlerden bir tanesidir.

Tripolis Antik Kenti

Tripolis Antik Kenti Denizli Buldan’a bağlıdır. Lidyalılar tarafından kurulduğu tahmin edilen antik kentte Lidyalılara ait kalıntı bulunmamaktadır. Buldan bölgesinde yer alan antik kent küçük olmakla beraber gezilecek yerler arasında yer alıyor. Tripolis içerisinde tiyatro, Tripolis hamamı, Nekropol kalıntıları ve kale ile surları yer almaktadır. Apollonia olarak anılan Tripolis Antik Kenti birçok deprem ve savaş atlatmasına rağmen kalıntılarla günümüze dek gelmeyi başarmıştır. Antik Kent’e Aydın-Denizli Karayolu üzerinden Denizli Salihli yoluna gidilerek ulaşılmaktadır.

Antik Havuz

Antik Havuz Kleopatra Havuzu yaz aylarında oldukça ziyaretçi çeken ve Denizli gezilecek yerler listesinde yer alan güzel bir gezi noktasıdır. Bilinen M.S. 7. yüzyılda Pamukkale ve çevresinde meydana gelen deprem sonucu oluşmuştur. Pamukkale için önemli tarihi yerlerden biri olan havuzun zemininde yıkılmış olan agoranın sütunları yer almaktadır.Havuzun çevresinde ise antik kente gelenlerin şifa bulmak amacıyla kullandığı yaklaşık 15 hamam bulunmaktadır. Suyun şifalı olmasından kaynaklı olarak rahatlatıcı etkisi olduğu yapılan araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. Sıcak yaz döneminde daha çok ziyaret edilen havuz Denizli’de popüler gezi noktası olarak bilinir ve burada pek çok gezilecek yerler ve yapılacak aktiviteler vardır.

Denizli UFO Müzesi

Denizli UFO Müzesi, Denizli şehir merkezindedir. 2002 yılında İstanbul’da kurulmuş olan müze 2005 yılında Denizli’nin turistik faaliyetlerini geliştirmesi bakımından şehre taşınmıştır. Aynı zamanda müzenin dünyadaki 4. Uluslararası UFO Müzesi özelliğini taşıması önemli detaylardan bir tanesidir.UFO Müzesi’nde UFO tarihi hakkında bilgilendirmeler yapılmaktadır. Bilim kurgu ve macera sever müze ziyaretçileri için de uçan daire ve mutasyon gibi canlandırmalar öne çıkmaktadır. Müze günübirlik olarak gezilip görülmesi gereken sıra dışı yerler arasındadır.

Acıpayam Yazır Camii

Acıpayam Yazır Camii Denizli Acıpayam İlçesi’ne bağlı Yazır Mahallesi’ndedir. 1801 yılında inşa edilen caminin banisi Ömer Efendi’dir. 13. yüzyıl cami mimarına sahip olan yapı ağaç direkli ibadet mekanıdır. İnanç turizmi için oldukça merak uyandıran yerlerden bir tanesidir.

Kaleiçi Çarşısı

Kaleiçi Çarşısı yaklaşık 8. yüzyıldan günümüze dek çarşı olarak kullanılan tarihi alışveriş yerlerinden biridir. Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu restorasyon çalışmaları sayesinde günümüzdeki haline kavuşmuştur. Çarşıdaki batı surları yenilenip traverten taşlarla örülmüştür.Denizli’nin en önemli ticari ürünü olan tekstil ürünleri, bakırcılık ve yorgancılık gibi hem geleneksel hem de modern ürünler çarşıda satışa sunulmaktadır. Her mevsim gezilip görülebilecek yerler arasında yerini alan bir bölgedir.

Bağbaşı Teleferiği

Bağbaşı Teleferiği Denizli Bağbaşı Kent Ormanı ile Bağbaşı Yaylaları arasında yayla turizmini arttırmak için oluşturulmuştur. 6 dakikalık süre içerisinde 300 metre yükseklikten 1400 metre yüksekliğe çıkılabilmektedir. Teleferikte 24 kabin bulunmaktadır. Bir saatte 1000 yolcu taşınabilmektedir.

Çivril Dedeköy Camii

Dedeköy Camii, tek kubbeli olarak inşa edilmiştir. Caminin inşa tarihi kesin olarak bilinememekle beraber 13.yüzyıl Beylikler Devri’ne ait olduğu mimari özelliklerinden anlaşılmaktadır.Roma Dönemi’ne ait yapı malzemelerinin kullanıldığı camide süsleme olarak kubbe kemerlerinde palet dizileri günümüze ulaşmıştır. Yapıların ait olduğu dönem ile inşa ettirenlerin kültürel özellikleri camide iki farklı kültürü yansıtmaktadır.

Denizli Günübirlik Gezilecek Yerler

Denizli tekstili, horozu ve turistik yerleri ile ünlü bir şehirdir. Merkezi noktasına yakın konumda bulunan tarihi yapıları ve doğal güzellikleri gezip görmek Denizli gezisini dolu dolu geçirmeye yardımcı olacaktır.

Kaklık Mağarası

Kaklık Mağarası, Denizli il merkezine 30 km uzaklıkla ve Honaz ilçesinde bulunmaktadır. Denizli gezilecek yerler listesi içerisinde yer alan bir diğer alandır. Mağara içinde birçok termal su gölü vardır. Bu termal su başta cilt problemleri olmak üzere birçok rahatsızlığa iyi geldiği bilinmektedir. Su renksiz, temiz bir özelliğe sahiptir. Su içerisinde bol miktarda kükürt vardır. Mağara çevresinde gezilecek yerler mevcuttur. Bu gezilecek yerlerin içerisinde bir adet küçük amfi tiyatro, bir adet yüzme havuzu, kamelyalar ve kafeteryalar vardır. Kaklık Mağarası çevresinde; kil, kumtaşı, konglomera, kum, kireçtaşları, kalkerler, traverten ve alüvyonlardan oluşmuştur. Mağara içi ve çevresinde gezilecek yerler sizlere farklı bir ambiyans ve etki yaratacaktır. Mağara içerisinde yeşilin her tonunu bulabilme şansına sahipsiniz. Ayrıca içerideki farklı ve çeşitli bitki türleri ile tanışma fırsatınız vardır. Kaklık Mağarası Bahar aylarında özellikle mayıs ayında açık ve temiz bir hava ile birlikte gezilmesi tavsiye edilir.

Honaz Dağı Milli Parkı

Honaz Dağı Milli Parkı Denizli merkezine yaklaşık 25 km uzaklıktadır. Honaz Dağı Ege Bölgesi’nin en yüksek bölgesindedir. Denizli Jeolojik özellikleri, bitki ve hayvan çeşitliliği sebebiyle oldukça dikkat çeken bir yerdir.

Akhan Kervansarayı

Akhan Kervansarayı Denizli merkezine yaklaşık 45 km uzaklıktadır. Kervansaray Anadolu Selçukluları Dönemi’nden günümüze dek ayakta kalmayı başarabilmiştir. Küçük ancak ilgi çekici bir yapıdır.

Buldan Evleri

Buldan Evleri Denizli merkezine yaklaşık 80 km uzaklıktadır. Buldan Yöresinin mimari özelliklerini taşıyan tarihi yapılar oldukça samimi ve şirin bir görünüme sahiptir. 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak koruma altındadır. Denizli ilinin gezilmesi ve görülmesi gereken yerler arasında olan bir diğer bölge olan Buldan Evleri Amasra tarihi evlerini andırmaktadır.

Laodikya Antik Kenti

Laodikya Antik Kenti Denizli merkezine yaklaşık 37 km uzaklıkta olup küçük bir antik kent özelliğini taşımaktadır. Seleukos Kralı II. Antiokhos M.Ö. 2. yüzyılda eşi Laodike adına yaptırmıştır. Hıristiyanlık tarihi için de oldukça önemli bir kutsal yapı olarak sayılmaktadır.

Karahayıt Kaplıcaları

Karahayıt Kaplıcaları Denizli merkezine yaklaşık 55 km uzaklıktadır. Karahayıt, sıcaklık oranı oldukça yüksek olan ve termal yerler bölgesi içinde yer alan şelale kaynak suları bakımından oldukça meşhur şifa kaynağıdır. Birçok insanın girdiği bu termal kaplıca her mevsimde ziyaretçilerini kabul eder.

Yeşildere Şelalesi

Yeşildere Şelalesi Denizli merkezine yaklaşık 67 km uzaklıktadır. Halk arasında “Ağlayan Kaya” olarak da anılan şelale oldukça güzel ve eşsiz bir doğal güzelliğin tam ortasındadır.

Denizli’deki Festivaller

Kültür ve sanat etkinliklerine önem veren Denizli’de yıl boyunca çeşitli etkinlikler ve festivaller düzenlenir. Denizli seyahatinizi festivallerin olduğu tarihlere ayarlarsanız daha eğlenceli bir tatil geçirebilirsiniz. İşte Denizli Festivalleri.Dilerseniz bölgedeki seyahat acenteleriyle Denizli günübirlik turlar!a da katılabilirsiniz.

-Ak Vadi festivali (Ekim)
-Kızılbölük Kültür, Sanat, Tekstil ve Moda Festivali (Temmuz)
-Denizli Ege Âşıkları Festivali (Nisan)

Denizli’de Ne, Nerede Yenir?

Ege esintisinin hâkim olduğu Denizli mutfağında un çorbası, darı ekmeği, sıyırma ve tirit gibi yemekler meşhurdur. Zeytinyağlıların ön plana çıktığı yöre de geleneksel yemekleri tadabileceğiniz pek çok mekân bulunur.

Tavaslı Pideci Nihat Usta: Pide
Hacı Şerif: Dondurmalı İrmik Helvası
Garson Şükrü: Tatar, Kurban Kavurma, Nuriş Kebabı
Kocabaylar Kebap Salonu: Kebap
Değirmende Canlı Alabalık: Balık

Denizli’den Ne Alınır, Nerede Alışveriş Yapılır?

Denizli’de yöresel ve modern pek çok yiyeceği bulabileceğiniz mekân bulunur. Yöresel dükkânların yanında dünyaca ünlü markalara ait ürünleri satın alabileceğiniz AVM’ler de yer alır. Dokuma ve deri ürünlerini satın alabileceğiniz Forum Çamlık ve Teras Park AVM Denizli’de alışveriş yapabileceğiniz alışveriş merkezleridir.. Bunun yanında turistik ve yöresel ürünleri satın alabileceğiniz Kaleiçi Çarşısı da önemli alışveriş merkezlerinden biridir.

Denizli’de Gece Hayatı

Denizli’de gece eğlenebileceğiniz ve sevdiklerinizle güzel vakit geçirebileceğiniz pek çok mekân bulunur. Gece kulüplerine gitmeden yaşayamam diyenler için Saint Tropez, Çakıl Gazinosu ve Imagine Bar&Car önerilebilir. Bunun yanında dans ve eğlence sevenler Pasha Disco ve The Smoke Bar’ı tercih edebilir. Canlı müzik eşliğinde sakin bir eğlence mekânı arayanlar için ise en önemli seçenek Woops Cafe Restoran’dır.

Denizli Ulaşım

Denizli’de şehir içi ulaşım belediye otobüsleri, minibüsler, taksi veya araç kiralama ile sağlanır. Metro ve tramvay hattının bulunmadığı şehirde en yaygın ulaşım yöntemi belediye otobüsleridir. 40’ı aşkın hatla Denizli halkına hizmet veren otobüslere binmek için DenizliKart’a sahip olmanız gerekir. DenizliKart’a alternatif olarak 2-5 binişlik kartlar da satışa sunulur. Minibüsle seyahat etmek isteyen kimseler ise ücreti nakit ödeyerek minibüsleri kullanabilir.

Denizli’de Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Denizli’de her bütçeye uygun otel, pansiyon ve hostel bulunur. Şehir merkezinde bulunan otellerde konaklamanız ulaşım açısından kolaylık sağlar. Pamukkale bölgesinde yer alan otelleri tercih ederseniz Pamukkale travertenlerini kolaylıkla gezebilirsiniz.Denizli merkezde yer alan Lavin Otel, Hotel North Point Denizli ve Dedeman Park Denizli gibi otelleri; Pamukkale bölgesinde ise Richmond Pamukkale Thermal Otel ve Spa Hotel Colossae Termal Oteli tercih ederek keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

Grand Denizli Hotel

Şehir merkezi 1000 m mesafedeAtatürk Müzesi 400 m mesafede, Atatürk Stadyumu’a 25 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan bu tesiste günlük açık büfe kahvaltı ve kapalı havuz bulunmaktadır.

Lavin Hotel

Şehir merkezi 7.7 km mesafede, Iş merkezinin bölgesinde yer alan bu otelde açık havuz, kütüphane ile birlikte dağ manzaralı odalar vardır.

Esin Hotel

Şehir merkezi 400 m mesafedeAtatürk Müzesi 1.1 km mesafede, Denizli şehrinin kalbinde yer alan tesis, teras manzaralı 40 oda sunmaktadır.

Laodikya Hotel

Şehir merkezi 1000 m mesafedeAtatürk Müzesi 500 m mesafede, Sümer Joy Park’a yakın ve Yazır Camii’nın yakınında bulunan bu modern otel, 76 modern oda sunmaktadır.

Cimenoglu Hotel

Şehir merkezi 1000 m mesafedeAtatürk Müzesi 700 m mesafede, Şehir manzarasına ve 24 saat açık restorana sahip otel, otobüs durağının yakınında yer almaktadır.

North Point Denizli

Şehir merkezi 1.7 km mesafedeAtatürk Stadium 1.7 km mesafede, Bu otel göl manzaralı odalar sunarken, ideal yerinde bulunuyor ve Forum Çamlık’a kolay erişim imkanı sunar.

Napa Hotel

Şehir merkezi 1.1 km mesafedeAtatürk Müzesi 400 m mesafede, Atatürk Müzesi’a 350 metreden daha kısa bir mesafede yer alan tesiste, yöresel mutfağı lezzetleri sunan bahçedeki restoran vardır.

Inci Class Hotel

Şehir merkezi 3.3 km mesafede, Otel otobüs durağına yakın konumda olup, buharlı hamam, Türk hamamı ile birlikte 47 oda sunmaktadır.

Yildirim Hotel

Şehir merkezi 1.0 km mesafedeAtatürk Müzesi 500 m mesafede, Saklıgöl’a birkaç dakikalık yürüme mesafesinde yer alan otel, eski mimariye ve sıcak renkli dekora sahip 68 oda sunar.

Anya Suit Otel

Şehir merkezi 1.0 km mesafedeAtatürk Müzesi 500 m mesafede, Şehrin merkezinde bulunan otel, ses yalıtımlı odalar ve teras manzarası sunmaktadır.

Anemon Denizli

Konuklar panoramik bahçe manzarasının keyfini çıkarabilir, lounge barda içki içebilir veya mevsimlik açık havuza dalabilirler.

Siir

Şehir merkezi 5.1 km mesafede, Spor salonu, fitness merkezi bulunan otel, lobideki bara sahip olup kentin merkezinde yer almaktadır.

Leman Otel

Şehir merkezi 4.0 km mesafede, Denizli Devlet Tiyatrosu’a kolayca ulaşılabilecek bir konumda yer alan otel, yöresel mutfağından yemekler sunan gastronomik restorana sahiptir.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.
Rize Günübirlik Turlar