Dubai’de Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Dubai Gezi Rehberi - Lebego1.Com

Birleşik Arap Emirlikleri‘ne bağlı Dubai, sıradan bir yerin görkemli tarihi ve gelenekleri olmasa bile doğru projelerle nasıl gözde bir tatil destinasyonuna dönüşebileceğinin adeta canlı kanıtı niteliğinde.Petrol gelirlerinin artması ile birlikte turizme yönelik projelerin birbiri ardına hayata geçtiği kent, günümüzde mühendislik harikası yapıları, gösterişli yaşam ve alışveriş bölgeleri ile konuklarına üst düzey tatil deneyimi yaşatıyor. Dubai, tüm yılı çöl ikliminin etkisi altında geçiriyor. Jumeirah Beach: Dubai’nin en güzel sahil kıyısı. Miracle Garden: 2013 yılında açılan şehrin açılan bu ünlü çiçek bahçesi. Dubai Creek: Şehri Deira ve Bur Dubai adındaki iki ana bölgeye ayıran bir bölüm. Burada yer alan minik tekne turlarına katılabilirsiniz. Dolayısıyla kent, ülkemizden dört mevsim seyahat edilebilecek destinasyonlar arasında gösteriliyor. Yaz aylarında hava sıcaklığı ortalama 41 °C civarında seyrediyor.Haliyle bu dönemde çıkacağınız Dubai seyahatinde, zamanınızın büyük bölümünü kapalı alanda geçirmek durumunda kalabilirsiniz. Kasım ile mayıs arasındaki uzun zaman dilimi ise kentte tatil için tercih edilebilecek en ideal dönem olarak öne çıkıyor.Hissedilen hava sıcaklıklarının nispeten azaldığı yılın bu döneminde rahatça deniz keyfi yapabilir, birbirinden prestijli cazibe merkezlerini ve alışveriş mekânlarını ziyaret edebilirsiniz. Hatta çölde düzenlenen tematik turlara katılabilirsiniz.

Dubai’de Mutlaka Gezilecek Yerler

Dubai, her ne kadar lüks ve modern olanakları ile tanınsa da aslında bünyesinde tarihi değerlerine vurgu yapan birçok mekânı barındırıyor.Bu sayede gezginler, bir yandan sınırsız eğlencenin ve cazip alışveriş fırsatlarının keyfini sürerken diğer taraftan kentin kökenleri hakkında paha biçilemez detaylar yakalayabiliyor. İşte bu fırsatları yakalayabileceğiniz yerlerden bazıları:

Dubai Müzesi

El Fahidi Hisarı’nın içerisindeki Dubai Müzesi, Rashid bin Saeed Al Maktoum’un emri doğrultusunda 1971 yılında kurulmuş.Kentin petrol ticareti öncesindeki durumu ve yerel halkın benimsediği gelenekler hakkında fikir sahibi olmak isteyen gezginlerin listelerine dahil ettikleri kültürel tesisin kuruluşu sırasında Kuveyt hükumetinden yardım alınmış.Müzenin içerisinde yer aldığı hisar, kenti savunma amacıyla 1787’de inşa edilmiş. Asli görevinin dışında yapı, yönetim merkezi, silah deposu ve hapishane olarak da kullanılmış.Müzenin içerisinde yer alan sergi alanlarında tarihi Arap evleri, camiler, pazarlar, hurma tarlaları yeniden yaratılmış halde konuklara sunuluyor. Kültürel tesisi gezerken ayrıca bölgedeki inci avcılığının zengin tarihini de keşfedebilirsiniz. Müzenin koleksiyonundaki parçalardan bazılarının tarihi M.Ö. 3000’e kadar uzanıyor.

Madinat Jumeirah

Burj Al Arab’a yakın konumdaki Madinat Jumeirah, yerel mimariden izler taşıyan dokusu ile gezginlerin dikkatini çekiyor.40 hektarlık alanı kaplayan kompleksin içerisinde geleneksel tarzda çarşı, Bastakiya’nın rüzgâr kulesi evlerinden ilham alınarak tasarlanmış 5 yıldızlı 3 otel seçeneği, 50’den fazla restoran, eğlence mekânları ile çok sayıda teras bulunuyor.Adı dilimizde “Cumeyra Şehri” anlamına gelen yapı kompleksinde gündüz 2 kilometre uzunluğundaki özel plajda denizin ve güneşin tadını çıkartabilir, su sporları ile ilgilenerek eğlenebilirsiniz.Akşama doğru dilerseniz çarşıdaki alışveriş fırsatlarını değerlendirebilir ya da abra isimli geleneksel teknelere binerek 5 kilometrelik kanal ağında gezintiye çıkabilirsiniz.Karnınız acıktığında ise sahil kesimindeki restoranlar arasından seçim yapabilirsiniz. Tabii, bu arada gün batımına doğru teraslardan birine çıkıp eşsiz manzarayı izlemeyi de sakın unutmayın.

Palm Jumeirah

Dubai tatili sırasında ziyaret etme fırsatı bulacağınız bir diğer mühendislik harikası projeyse Palm Jumeirah.Aslında yapay ada, Palm Deyra ve Palm Cebel Ali ile birlikte Palmiye Takımadaları projesinin bir parçasıymış. Hatta üç adanın da yapım süreci Hollandalı mühendislerin gözetiminde 2001 yılında başlatılmış. Ancak ilk bitirilen 2011 yılında Palm Jumeirah olmuş.Kıyı şeridini 520 kilometre artıran adanın ortasında, her 2 yanda 8 adet olmak üzere toplamda 16 kola ayrılan ana bölüm bulunuyor. Bu bölüm karaya bir köprü vasıtasıyla bağlanırken körfez akıntılarının etkisini azaltma amacını da taşıyan dış bölümden Dubai’ye ulaşım, denizin altındaki tünellerden sağlanıyor.Toplu ulaşım ağının da kapsamı içerisinde olan ada üzerinde Atlantis The Palm, Jumeirah Zabeel Saray ve The One & Only başta olmak üzere çok sayıda lüks konaklama tesisi faaliyet gösteriyor.Adrenalin tutkunlarının gökyüzü dalışı yaparak çevresine indikleri yapay kara parçasında, farklı mutfak kültürlerinden lezzetler sunan restoranlar keyifli bir akşam yemeği için sizleri bekliyor.

JBR Walk & Dubai Marina

Çoğunlukla kapalı alanda geçen bir günün ardından akşam saatlerinde açık havada yürüyüş yapmak isterseniz, sizlere JBR Walk deneyimini yaşamanızı tavsiye ederim.Açılımı Jumeirah Beach Residence olan bölge, Basra Körfezi kıyısında yer alıyor. Yerleşim bölgesinin 1,7 kilometre uzunluğundaki ana caddesinde yürürken, tasarım harikası 40 gökdeleni görebilir ve plaj alanını çevreleyen mekânlar aracılığıyla sunulan alışveriş ve eğlence olanaklarından faydalanabilirsiniz. Bluewaters Adası’nın tam karşısındaki plajda develerle kısa gezintiler de düzenleniyor.Daha zengin içerik için JBR’dan sonra Dubai Marina’ya geçebilirsiniz. Yapay kanalın çevresine kurulan marinada 1 kilometre uzunluğundaki XLine ile körfez ve Dubai manzarası izlerken heyecanlı dakikalar yaşayabilirsiniz.

Jumeirah Camii

Mimari özellikleri nedeniyle gezginlerin Dubai gezilecek yerler listelerine ekledikleri Jumeirah Camii, 1975-1978 yılları arasında inşa edilmiş.Tasarımında Fatımi tarzının tercih edildiği dini yapı, sade ancak şık görünümü ile dikkatleri üzerine topluyor. İkiz minareleri ana kubbesi ile bağlantılı tasarlanan camide 1.200 kişi aynı anda ibadet edebiliyor.Özellikle güneşin batışıyla beraber caminin ön tarafı, fotoğraf çekmek isteyen gezginlerle dolup taşıyor.Kentte Müslüman olmayan bireylerin ziyaretine açık tek dini yapı olan Jumeirah Camii’ne bireysel ziyarette bulunulamıyor. Ancak iç kısmını görmek isteyenler için haftanın 6 günü rehberli turlar düzenleniyor.Rezervasyon gerektirmeyen bu turlar saat 10.00’da başlıyor ve toplamda 75 dakika sürüyor. Tur esnasında ziyaretçilere dini bayramlar, ritüeller, gelenekler ve mutfak kültürü hakkında bilgiler veriliyor. Hatta gezginlere, kahve ve hurma başta olmak üzere birçok yöresel lezzet sunuluyor.

Mall of Emirates

Kentin ikinci büyük alışveriş merkezi konumundaki Mall of Emirates, 2005 yılından beri faaliyetlerini sürdürüyor. 255 bin metrekarenin üzerinde alana sahip tesiste yeme-içme ve gezinti alanları ile birlikte Moda Kubbesi adı verilen bölümde Apple, Burberry, Missoni gibi markalara ait 630’dan fazla mağaza yer alıyor.Alışveriş merkezinin yeme-içme alanında ise sayıları 100’ü aşan kafe ve restoranlar, konuklara farklı lezzetler sunma konusunda birbirleriyle yarışıyor.Mall of Emirates, zengin alışveriş seçeneklerinin yanı sıra her yaş grubundan bireyin ilgisini çekebilecek tematik eğlence alanlarını da bünyesinde barındırıyor.Orta Doğu’nun ilk kapalı kayak merkezi olan Ski Dubai, bu alanlar içerisinde başı çekiyor. Alışveriş merkezinde ayrıca 500 kişiyi ağırlayabilen Dubai Topluluk Tiyatrosu ve Sanat Merkezi ile aileler için tasarlanan Magic Planet bulunuyor.

Altıncılar Çarşısı

Kentin en eski ve en popüler pazarlarından biri olan Altıncılar Çarşısı, ticaret bölgesi Deira’nın sınırları içerisinde yer alıyor. Dubai Balık ve Sebze Pazarı ile Deira Kordon Boyu arasında kalan üstü kapalı çarşının içerisinde, büyük çoğunluğunda kuyum ticaretinin yapıldığı 379 dükkân faaliyet gösteriyor.Bu dükkânlarda standart ürünlerle birlikte akıl almaz güzellikte tasarımlara sahip takıları aynı vitrinde görebilirsiniz.Çarşıda satışı yapılan tüm ürünlerin Dubai hükümeti tarafından sıkı denetim altında satıldığı ve gerçekliklerinin garanti altında olduğu söyleniyor. Ancak yine de yüksek fiyatlı alışveriş yaparken profesyonel yardım almanızı tavsiye ederim.

Baharatçılar Çarşısı

Rengârenk tezgâhların bulunduğu Baharatçılar Çarşısı, Dubai gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer otantik pazaryeri. Tıpkı Altıncılar Çarşısı gibi Deira’da bulunan pazarı, gözünüzde İstanbul’daki Mısır Çarşısı’nın küçüğü gibi canlandırabilirsiniz.Çoğu dükkanda aromatik gıda maddelerinin satışı yapılırken küçük bir kısmında tezgahları gezginlerin ilgisini çekebilecek hediyelik eşyalar süslüyor.Çarşıda baharatlar hem kiloyla hem de paket halinde satılıyor. Tezgâhlar arasında dolaşırken baharatları nasıl kullanabileceğiniz konusunda satıcılarla sohbet edip yeni fikirler edinebilirsiniz.Çünkü burada satılan ürünlerin hepsi yemekleri lezzetlendirmek için kullanılmıyor. Çarşıda alışveriş sırasında yeni lezzetler denemekten ve pazarlık yapmaktan sakın çekinmeyin.

The Dubai Fountain

Downtown Dubai’nin en çok ilgi çeken bölümlerinden biri olan The Dubai Fountain, 2009 yılında açılmış. 275 metreye yakın uzunluğa sahip çeşme, 30 dönüm alana yayılan Burj Gölü’nün içerisinde yer alıyor.Çeşme farklı boyutlarda 5 daireden ve 2 kemerden oluşuyor. Güçlü sistemi sayesinde gösteri sırasında 22.000 galon suyu 50 katlı binaya eşdeğer yüksekliğe kadar püskürtebiliyor.6.600 farklı noktaya yerleştirilen ışık kaynağıyla görselliği artırılan çeşme, 1.000 farklı su figürünü ve 50 değişik renk gösterimini yapabilecek şekilde tasarlanmış.Ziyaretçiler, Dubai Çeşmesi’nin tadını tekne gezintileriyle yakından çıkartabiliyor. Dilerseniz siz de sandallara binerek her 30 dakikada bir gerçekleştirilen şovu yakından ya da çeşmeden 9 metre uzaklıkta yer alan 272 metre uzunluğundaki yüzer platformdan izleyebilirsiniz.

Wild Wadi Water Park

Burj Al Arab’ın tam karşısında yer alan Wild Wadi Water Park, 1998 yılından beri hem yerli halka hem de gezginlere eğlenceli bir ortamda serinleme imkânı veriyor.Su parkının tasarımında tema olarak kendi kültürümüzde Nasreddin Hoca adıyla andığımız Juha’nın hikâyeleri temel alınmış. Masalsı atmosferi ile konuklarına huzur veren eğlence tesisinde her yaş grubuna hitap eden 30 farklı oyuncak bulunuyor.Eğer tema parkına rahatlama amacıyla geldiyseniz, Dalga Havuzu’nu tercih edebilir ya da Tembel Nehir’in kenarında bir kulübe kiralayabilirsiniz.Biraz daha tempolu ve heyecanlı bir şeyler ararsanız kaydıraklara yönelebilirsiniz. Su parkında ayrıca sörf yapmak isteyenler için simülasyon havuzu da bulunuyor.

Dubai Aquarium

10 milyon litre kapasiteli dev bir su tankına sahip Dubai Aquarium, 2008 yılında ziyaretçi kabul etmeye başlamış. Sualtı dünyasının zenginliklerine ilgi duyanların Dubai gezilecek yerler listelerine dâhil edebilecekleri akvaryum kompleksinde 33 binden fazla canlı yaşamlarını sürdürüyor.Tematik eğlence merkezi, aynı zamanda dünyanın en kalabalık kaplan kum köpekbalığı nüfusuna ev sahipliği yapıyor.Dubai Alışveriş Merkezi’nin 3. katına kadar uzanan akvaryum ve sualtı hayvanat bahçesinin sakinlerine, 48 metre uzunluğundaki koridorda gezerken yakın olabilirsiniz.Tabanı cam kaplı tekneye binerek her türden sualtı canlısını gözlemleyebileceğiniz tesiste yeterli cesaretiniz varsa kafes içerisinde dalış da yapabilirsiniz.

Atlantis Hotel

2008 yılında hizmet vermeye başlayan Atlantis Hotel, Palm Jumeirah’ın dış halkasında yer alıyor. Lüks konaklama tesisi, yüksek hizmet kalitesi ve üst düzey konforu kadar bünyesinde barındırdığı Aquaventure isimli tematik su parkı nedeniyle de Dubai’deki en önemli cazibe noktalarından biri olarak anılıyor.Her yaş grubundan ziyaretçiye eşsiz anlar yaşama fırsatı veren tema parkında deniz aktiviteleri yapılan alanlar, özel plajlar ve çocuklar için oyun sahaları bulunuyor.Tüm bölümlerden yararlanabilmek için 1,2 metreden uzun olma zorunluluğu bulunan su parkının yunuslara ve denizaslanlarına ayrılmış havuzlarında dalış yapabilir, köpekbalıkları ile birlikte yüzebilir ve balıkları ellerinizle besleyebilirsiniz.

Heritage and Diving Village

Dubai’nin eski halini yansıtan Heritage and Diving Village, 1997 yılında kurulmuş. Birleşik Arap Emirlikleri’nde eski geleneklere göre yaşamanın nasıl bir şey olduğunu merak eden gezginlerin uğrak noktası olan köyde, geçmişe dair detaylar eksiksiz bir şekilde yeniden canlandırılmış.Bu sayede ziyaretçiler çadırları, kerpiç ve taş evleri gezerken, yüzyıllardır Dubai halkının yaşam standartlarını yükselten el sanatları hakkında da bilgi sahibi oluyor.Köyü ziyaret ettiğinizde yöre halkının petrol öncesinde en büyük geçim kaynağı konumundaki inci avcılığı ile ilgili ayrıntılarla birlikte balık ağlarının nasıl dokunduğunu ve tekne yapımını öğrenme fırsatı da bulabilirsiniz. Müze, Dubai Alışveriş Festivali’nin düzenlendiği tarihlerde oldukça hareketli bir yapıya bürünüyor.

Ibn Battuta Mall

Kentteki neredeyse tüm alışveriş merkezleri modern tasarıma sahipken, Ibn Battuta Mall özgün mimarisi ile türdeşlerinden ayrılıyor. Arap mimarisine özgü motifleri, 2005 yılında hizmet vermeye başlayan alışveriş merkezinin tüm bölümlerinde rahatlıkla görebilirsiniz.Üstelik her bölüm için tema olarak alışveriş merkezine adını veren ünlü kaşifin ziyaret ettiği 8 ülkenin seçilmesi, ortamı sıradan olmaktan çıkarıp adeta bir müzeye benzetmiş.Endülüs, Çin, Mısır, Hindistan, İran ve Tunus isimli galerilerinde 270’ten fazla mağazayı barındıran alışveriş merkezi, 521 metrekarelik alanı kaplıyor. Tesiste ayrıca 50 restoran ve 21 salonlu bir sinema kompleksi bulunuyor.

Saeed Al Maktoum House

Dubai gezilecek yerler listenizin son sırası için seçim hakkınızı, tarihi öneminden dolayı 1896 yılında inşa edilen Saeed Al Maktoum House’dan yana kullanabilirsiniz.Ev, 1912-1958 yılları arasında adını aldığı emir tarafından yönetim merkezi olarak kullanılmış. Al Shindagha’da bulunan konut, 1958 yılına kadar ikametgâh sıfatıyla ailenin mülkiyetinde kalmaya devam etmiş.Tüm bölümlerinde Arap mimarisinin tipik özelliklerini başarıyla yansıtan ev, sonraki yıllarda müze haline getirilerek halkın ziyaretine açılmış.Günümüzde kültürel tesiste resmi belgeler ve Dubai’nin eski halini gösteren fotoğraf koleksiyonu ile birlikte tarihi eşyalar, metal paralar, mücevherler sergileniyor.

Burj Al Arab

Kentte inşa edilen ilk mühendislik harikası yapıyı yani Burj Al Arab‘ı listenizin ilk sırasına alarak, tatilinize lüksün eğlence ile buluştuğu bir ortamda keyif dolu anlar geçirerek başlayabilirsiniz.Dünyanın ilk 7 yıldızlı konaklama tesisi olarak tasarlanan yapı, Basra Körfezi kıyısındaki bir yapay ada üzerine 1994-1999 yılları arasında inşa edilmiş. Jumeirah Plajı’na 230 metre uzaklıkta faaliyet gösteren otele ulaşım özel köprüden sağlanıyor.Tasarımındaki benzerlikten dolayı “Yelken Otel” adıyla da anılan tesiste konaklama imkânınız olmasa bile körfez manzaralı restoranlarında yemek yiyebilir, sağlıklı yaşam merkezinde sunulan masaj hizmetinden yararlanabilir, denizaltı turlarına veya çölde arazi araçlarıyla düzenlenen safarilere katılabilirsiniz. Tüm bu aktiviteler için önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

Burj Khalifa

828 metre uzunluğuyla dünyanın en yüksek binası unvanının sahibi olan Burj Khalifa, Emaar Gayrimenkul tarafından 1,5 milyar Amerikan Doları bütçe harcanarak 2004-2010 yılları arasında inşa ettirilmiş.Betonarme kütle üzerine çelik konstrüksiyon eklenerek yapımı gerçekleştirilen ilk yapı olma özelliğini de taşıyan bina, adını Halife bin Zayid El Nahyan’dan almış. 160’tan fazla kata sahip binanın tasarımını ve inşasını Chicago merkezli Skidmore, Owings and Merrill üstlenmiş.İlk başlarda Burj Dubai ismiyle anılan mega yapının hemen dışında gösterişli Dubai Çeşmesi konukları karşılıyor. Bina, hem çöl ortamını anımsatan hem de havuz ve çeşmeleri ile serinletici bir atmosfer yaratan Burj Khalifa Park ile çevreleniyor.Dilerseniz heybetli yapının 124. ve 148. katlarında yer alan gözlem teraslarına çıkıp manzaranın tadını çıkartabilirsiniz. Bu alanlarda keyifli anlar yaşamanın bedeli, çıkılan saate göre değişiklik gösteriyor.

The Dubai Mall

Kapladığı 1 milyon metrekareden fazla alanla dünyanın alanında en büyüğü sayılan The Dubai Mall, Burj Khalifa’nın da içerisinde yer aldığı Downtown Dubai’nin bir parçası olarak 2008 yılında hizmet vermeye başlamış.Alışveriş merkezi, unvanına yaraşır şekilde 1.200’den fazla mağazaya ev sahipliği yapıyor. Lüks markalara tutkuyla bağlı bireyleri kendisine çeken AVM’de ayrıca gurme lezzetleri deneme fırsatı bulabileceğiniz yüzlerce yeme-içme mekânı bulunuyor.Dubai Mall’da alışveriş yapmak dışında dilerseniz dünyanın en büyük akvaryumunu ziyaret ederek keyifli saatler geçirebilir, olimpik ölçülerdeki buz pateni pistinde kayabilirsiniz.Tesis bünyesinde çocuklara yönelik Kidzania ve yetişkinleri korkularıyla yüzleştiren Hysteria gibi tematik alanlar da bulunuyor.

Dubai’deki Festivaller

Dubai tatilinizi planlarken, şehirde düzenlenen kültürel etkinlikleri de göz önünde bulundurabilirsiniz. Böylece Orta Doğu’nun bu enfes kentinde her açıdan kusursuz bir seyahat deneyimi yaşama olanağı yakalayabilirsiniz.

-Dubai Maratonu (Ocak)
-Dubai Uluslararası Caz Festivali (Şubat)
-Art Dubai (Mart-Nisan)
-Dubai Uluslararası Film Festivali (Aralık)
-Dubai Alışveriş Festivali (Aralık-Şubat)

Dubai’de Ne, Nerede Yenir?

Dubai’de nüfusun neredeyse dörtte üçünü, kente çeşitli şirketlerde çalışmak için gelmiş yabancı uyruklu bireyler oluşturuyor. Bu nedenden dolayı da kentteki mutfak kültüründeki çeşitlilik dikkat çekici boyutlara ulaşıyor. Haliyle kente tatil amaçlı seyahat eden gezginler, damak tatlarına uygun yemekleri bulmak konusunda hiçbir zaman sıkıntı yaşamıyor.Yerel lezzetlerin peşindekiler içinse Dubai mutfağı halen daha özgün yapısını korumaya devam ediyor. Siz de bu lezzetleri denemek isterseniz, manousheh ve al machboos gibi seçeneklere öncelik verebilirsiniz. Mandi, al harees, qoozi ve shirin polo da denemesi gereken şehre özgü yemeklerin başında geliyor. Et tüketmekten hoşlanmayanlar içinse restoranlar menülerinde tabbouleh, fatteh, falafel ve fattoush gibi tariflere yer veriyor.

Geleneksel Dubai Restoran Önerileri:

-Man’oushe Street
-Gulf Mandi Restaurant
-Bait Al Mandi
-Babylon
-Aroos Damascus

Dubai’den Ne Hediye Alınır? Nereden Alışveriş Yapılır?

Dubai, alışveriş konusunda kelimenin tam anlamıyla bir cenneti andırıyor. Kentin popüler turistik bölgelerini dolaşırken dünyanın öne gelen markalarına ait mağazalarla sıklıkla karşılaşabilirsiniz.Bunlara ek olarak alışveriş merkezleri aracılığıyla elektronik eşyadan deri ve tekstil ürünlerine, mücevherattan çeşit çeşit hediyelik eşyaya kadar birçok farklı ürüne sahip olma fırsatı bulabilirsiniz.Doğal olarak alışveriş için önceliği The Dubai Mall ile Mall of Emirates’e verebilirsiniz. Madinat Jumeirah bünyesindeki alışveriş mekânlarında da birbirinden güzel fırsatlara denk gelebilirsiniz.Ibn Battuta Mall, hediyelik eşya alışverişi için şehirdeki en iyi seçeneklere ev sahipliği yapıyor. Baharatçılar ve Altıncılar çarşılarında ise otantik sayılabilecek objelere ağırlık veriliyor. Üstelik her iki çarşıda da pazarlık, gündelik hayatın olmazsa olmaz parçaları arasında görülüyor.

Dubai Gece Hayatı

Dubai’de gündelik yaşamın her alanında dini kurallar belirleyici oluyor. Ancak kentin en önemli ikinci gelir kaynağı konumunda olması nedeniyle turizm sektöründeki esneklik bariz şekilde hissediliyor. Bu durumun bir sonucu olarak gezginler, oteller ile kentin belirli bölgelerindeki barlar ve gece kulüplerinde doyasıya eğlenme olanağına kavuşuyor.Şehirde tatil yaparken enfes manzara eşliğinde bir şeyler içip koyu sohbetlere dalmak isterseniz, Hilton Dubai Creek bünyesindeki The Rooftop Swimming Pool, Calabar ya da Vu’s Bar’a gidebilirsiniz. Boudoir, Club 360 ve Mahika ise gerek içerikleri gerekse de temaları ile eğlence tutkunu gezginlerin şehirde en çok ilgi gösterdikleri gece kulüplerinin başında geliyor.

Dubai’ye Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Şehirde ne zaman kum fırtınası yaşanacağı belli olmuyor. Bu durumun gezi programınızı etkilememesi için akıllı telefonunuza yükleyeceğiniz uygulamalarla anlık hava durumunu kolayca takip edebilirsiniz.Metro araçlarında üst sınıfa ayrılmış vagonlar bulunuyor. Bu vagonlara binebilmek için “Gold” bilet edinmeniz gerekiyor. Ayrıca kadın ve erkekler farklı vagonlarda seyahat edebiliyor.Ramazan ayında oteller dışında yeme-içme olanakları gayet kısıtlı hale geliyor.Alışveriş merkezlerine genelde serin hava hâkim oluyor. Dolayısıyla gezi programınızda bu tarz mekânlara yer verdiyseniz, üşümemek adına çantanıza bir hırka ya da ceket yerleştirebilirsiniz.

Dubai’ye Nasıl Gidilir?

Haftanın her günün düzenlenen sefer sayesinde İstanbul’dan Dubai’ye doğrudan ulaşım imkânına sahip olabilirsiniz. Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Dubai Uluslararası Havalimanı’na gerçekleştirilen seferler, yaklaşık 4 saat 30 dakika sürüyor. Bu seferlere ek olarak Sharjah Havalimanı’na yönelik seçenekleri de tercih edebilirsiniz.Tatil için belirlediğiniz tarihteki mevcut seferler hakkında bilgi sahibi olmak için Dubai uçak bileti sayfasını inceleyebilir, cazip fiyatlı tekliflerden bütçenize en uygun olanı kolayca belirleyebilirsiniz.

Dubai Ulaşım

Şehirdeki metro ağı ise iki hattan oluşuyor. Kırmızı hat, sahil şeridine paralel ilerliyor. Bu hatta düzenlenen seferlerden yararlanarak Internet City, Media City, Dubai Marina gibi önemli bölgelere ulaşım imkânı yakalayabilirsiniz. Yeşil hat ise turistik açıdan ilgi çekici tarihi kent merkezine ulaşım sağlıyor. Dubai toplu taşıma ağı, RTA tarafından yönetiliyor. Kurumun resmi web sitesi üzerinden ya da mobil uygulamaları aracılığıyla gitmek istediğiniz noktaya ulaşım için hangi seçeneği tercih edebileceğinizi rahatça öğrenebilirsiniz. Hatta bulunduğunuz yere yürüme mesafesindeki alışveriş mekânları konusunda da bilgi alabilirsiniz.Toplu taşıma araçlarına binebilmek için öncelikle Nol isimli kartı edinmeniz gerekiyor. Merkezi konumdaki tüm duraklarda, bu kartın satıldığı gişeler bulunuyor. Taksi, Dubai’de araç kiralamak dışında en yaygın tercih edilen ulaşım seçeneği olmayı sürdürüyor. Çoğu destinasyondaki türdeşlerinin aksine burada taksi ile gayet uygun fiyatlara ulaşım ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Bağlı olduğu durağa göre taksilerin üst kısmındaki lambanın rengi değişiyor. Bunlar içerisinden pembe renkli olanlara, yalnızca kadınlar binebiliyor.

Dubai’de Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Tatil süreniz boyunca Dubai’nin göz alıcı güzellikteki plajlarında güneşlenmek ve Basra Körfezi’nin kristal berraklığındaki sularında serinlemek için otel seçiminde Jumeirah’daki tesislere öncelik verebilirsiniz. Bu bölge aynı zamanda kafeleri, sanat galerileri ve butikleri ile gezginlerden yoğun ilgi görüyor.Dubai Mall ve Burj Khalifa gibi hem mimari hem de içerik bakımdan zengin cazibe merkezlerine yakın olmayı arzuluyorsanız, bu durumda konaklama bölgesi seçiminde tercih hakkınızı Downtown Dubai’den ya da dilimizdeki adıyla kent merkezinden yana kullanabilirsiniz.Benzer şekilde Dubai Marina ve Palm Jumeirah civarında da modern olanaklara yoğunlaşıp keyifli tatil dönemleri geçirebilirsiniz.Seyahatleri boyunca bölgenin tarihini ve yerel kültürü tanımaya odaklanan gezginler ise geleneksel dokunun halen daha başarıyla korunduğu Bur Dubai’deki otellerde konaklamayı tercih ediyor.

Wyndham Dubai Marina

Şehir merkezi 21.0 km mesafede, Otel Skydive Dubai’a çok uzak olmayıp lounge tarzı restoran ve bünyesindeki açık havuz sunmaktadır.

Crowne Plaza Dubai, An Ihg Hotel

Şehir merkezi 1.7 km mesafedeZinc Nightclub 100 m mesafede, 1994 yılında inşa edilmiş olan bu konforlu otel, tedavi odası, jakuzi, sıcak küvet ile birlikte görkemli manzaralar sunan Ticaret Merkezi Alanı semtinde yer almaktadır.

Hyatt Regency Dubai – Corniche

Şehir merkezi 8.6 km mesafedePalm Deira Station 500 m mesafede, Iş bölgesinde Al Ghurair Centre yakınlarında yer alan otel, rahatlatıcı masaj, yüz bakımı, Türk hamamı ve çatı katında yüzme havuzu sunmaktadır.

Fairmont Dubai

Şehir merkezi 2.5 km mesafedeDubai Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı 400 m mesafede, İsıtmalı yüzme havuzuna sahip bu tesis, Dubai Uluslararası Kongre ve Sergi Merkezi ve Zabeel Park’a kısa bir mesafede yer almaktadır.

Dubai World Trade Centre Hotel Apartments

Şehir merkezi 2.4 km mesafedeDubai Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı 300 m mesafede, Ticaret Merkezi 1 semtinde elverişli bir konumda ve World Trade Centre metro istasyonuna yaklaşık 10 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan bu 219 odalı otelde sağlık kulübü, sıcak küvet bulunmaktadır.

Armani Hotel Dubai

Şehir merkezi 1.4 km mesafedeBurç Halife 100 m mesafede, Şehrin merkezinde Box Park’a yakın bir konumda bulunan bu muhteşem otel, buhar banyoları, yüz bakımı, masaj ile birlikte 160 modern oda sunmaktadır.

The Ritz-Carlton, Dubai

Şehir merkezi 19.2 km mesafedeMeydan Beach 300 m mesafede, Plaj restoranı otel bünyesinde misafirlerini beklerken samimi otel Dubai şehrinin kalbinde konumlanmaktadır.

Grand Hyatt Dubai

Şehir merkezi 6.3 km mesafedeWonderland 600 m mesafede, Bu otelde, konuklar açık havuzda rahatlayabilir ve modern dizaynlı odalardan inanılmaz şehir manzarasının keyfini çıkarabilirler.

Arabian Park Hotel

Şehir merkezi 6.1 km mesafedeZabeel Stadyumu 1.1 km mesafede, Büyüleyici okyanus manzarası, büyük havuz ve ödüllü restoran sunan bu otel, Dubai şehrinin kalbinde, World Trade Centre’a yürüme mesafesinde yer almaktadır.

Media Rotana Dubai

Şehir merkezi 15.1 km mesafedeEmaar Business Park 1.5 km mesafede, Her mevsim kullanıma açık kapalı havuz ve sağlık kulübü, jakuzi, sıcak küvet içeren 2008 yılında açılan otel, Dubai şehrinin merkezinde misafirlerini ağırlar.

Jumeirah Beach Hotel

Şehir merkezi 10.8 km mesafedeBurj Al Arab 600 m mesafede, Aromaterapi, refleksoloji, yüz bakımı ve iyi konuma sahip oteldeki sigara içilmeyen bir restoranda Akdeniz yemekleri sunulmaktadır.

Rixos Premium Dubai Jbr

Şehir merkezi 19.6 km mesafedeThe Walk at JBR 500 m mesafede, Flash Horizon Tourism yakınında bulunan otel, otantik restoranda Yunan yemekleri servis etmektedir.

Atlantis The Palm

Şehir merkezi 17.6 km mesafedeThe Lost Chambers Aquarium 200 m mesafede, Odalar Arap Körfezi, Arabian Denizi manzarasına ve zarif dekora sahip, otel ise Palm Cumeyra semtinde büyüleyici konumda yer alır.

Rixos The Palm Hotel & Suites

Şehir merkezi 15.1 km mesafedeAl Ittihad Park Monorail Station 1.6 km mesafede, Eğlence bölgesinde Arap Körfezi’a yakın bulunan tesiste şarap barı ve spor salonu, aqua fitness, yoga dersleri var.

Burj Al Arab Jumeirah

Şehir merkezi 11.3 km mesafedeBurj Al Arab 100 m mesafede, Otel, Ski Dubai’a yakın, işlek bir bölgede yer almakta ve sağlık merkezi, sağlık kulübü, spa merkezi sunmaktadır.

Atana Hotel

Şehir merkezi 14.9 km mesafedeUniversity of Wollongong in Dubai 1.4 km mesafede, Emirates Golf Club’nın yanında konumlanmış olan konforlu otelde kalış süresince 24 saat açık restoran ve 828 oda bulunmaktadır.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.
Rize Günübirlik Turlar