Dumlupınar’da Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Dumlupınar Gezi Rehberi - Lebego1.Com

Dumlupınar, Kütahya’nın il merkezine oldukça uzak bir yerdedir ancak hem il hem de diğer illere demiryolu ile bağlıdır. Bu nedenle oldukça kolay bir ulaşıma sahiptir.Bu ilçe aynın zamanda oldukça eski bir medeniyet merkezi üzerine kuruludur. Büyük Taarruz olarak da bilinen bu muharebeye hazırlanmak neredeyse 1 yıl sürmüştür. İşgalci güçlere karşı net bir zafer alan Türk ordusu vatanın düşmandan kurtulmasını sağlamıştır. Başkomutan Meydan Muharebesi aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti Meclisinin de ilelebet payidar kalacağını kanıtlanmıştır.Türk tarihindeki en kutlu savaşlardan birisi olan Başkomutan Meydan Muharebesi, Türk halkına özgürlük ve bağımsızlık getirmiştir. 4 Temmuz 1987 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan kanunla ilçe olmasıyla ilçede şu an bulunan tarihi doku oluşturulmaya başlanılmıştır.Dumlupınar ilçesi Kütahya ilimize bağlı bir ilçedir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 83 km uzaklığındadır. İlçe Kütahya, Uşak, İzmir karayolu ve Afyon, Uşak, İzmir demir yolu üzerinde kuruludur. Buraya kara veya demir yolu ile ulaşım yapılabilir.Dumlu Eski Türkçe’de soğuk demektir. Dumlupınar Soğuk Pınar anlamında kullanılmıştır. İlçemizin tarihine bakacak olursak ilçemizin en eski yerleşim yerleri Kızılcaköy, Merkez, Ulualan, Yörük, Allıören, Ağaçköy, Arpalı gibi yerler bulunmaktadır. Allıören Höyüğün İlk Tunç çağında (MÖ 3000-MÖ 2500) yerleşim olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. Yine bu bölgede Roma döneminden kalma Nekropol alanları bulunmaktadır. İlçemiz Kurtuluş savaşı yıllarında cephe arak büyük kahramanlığa şahit olmuştur. Yine burada birçok şehit verilmiştir. Dumlupınar 1987 yıllında ilçe statüsüne kavuşmuştur. ilçe 2016 yıllı itibariyle toplam nüfusu 2.918’dır.

Dumlupınar’da Mutlaka Gezilecek Yerler

Türk milletinin bağımsızlık ve özgürlüğünü sembol eden 30 Ağustos’u Dumlupınar’da yaşamak isteyebilirsiniz.Her yıl Türkiye’nin dört bir yanından gelen ziyaretçiler 26 Ağustos günü ilk olarak Afyon merkezden Kocatepe’ye yürüyüş gerçekleştirirler.4 gün boyunca bağımsızlık kutlamaları geçekleşen Kocatepe bölgesinde kutlamalar 30 Ağustos’a kadar devam etmektedir.Dumlupınar’a kadar gelmişken bazı yerlere uğramanızı tavsiye ediyoruz. Dumlupınar ilçesinin eski ismi: Dondupınar. Bunun dayanağı ise: bugünkü Merkez Camisinin bitişiğinde olan bir pınarın suyunun soğuk olması nedeniyle, eskiden beri, halk arasında, “dondupınar” olarak söylenen sözün, zamanla değişerek “Dumlupınar” adını almasından kaynaklandığı söylenir. Selçuklu akıncı beylerinden, Cafer Gazi: Bizans üzerine akınlar yaparken, şehit düşmüş ve şu andaki Dumlupınar şehitliğinin bulunduğu tepede gömülmüştür. Kaçak kazılar sırasında, bu mezar tahrip edilmiştir.Dumlupınar’da mutlaka görülmesi gereken yerler!

Dumlupınar İlk Hedef Anıtı

İlçemizde bulunan bu anıt ilçemiz, ilimiz hatta ülkemizin bağımsızlığını simgelemektedir. Kurtuluş savaşı yıllarında Osmanlı devleti ruhen yok olmuştur. Ulu Önder Mustafa Kemal yerel halkı arkasına alarak savaşa girmiştir. Bu savaş sonucunda birçok şehit vererek ülkemizi dış güçlerden kurtarmıştır. Bunlardan biride hatta en önemlisi de taarruz meydan muharebesidir. Burada savunma değil artık Taarruz yapılmıştır. Anıtın olduğu yerde Atatürk askere ‘Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz ileri’ sözü burada söylemiştir. Bu topraklar şehitlerimizin kanı ile sulanmıştır. 30 Ağustos 1922 yıllında burası ve ülkemiz zaferine kavuşmuştur. Burada ölen şehitlerimiz adına bu anıtı 1964 yılında yapımına başlanmış,1968 yılında kısmen bitirilmiş, 26 Ağustos 1972 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Dumlupınar Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı’nın kazanıldığı topraklar olan Dumlupınar’ı millet ayrımı olmaksızın her vatandaşın görmesini istiyoruz.1997 yılında ziyarete açılan bu müzede Kurtuluş Savaşı döneminden kalma fotoğraflar, silahlar, kılıçlar, belgeler ve çeşitli araç ve gereçler sergilenmektedir.Eserlerin tamamı orijinal olmasından dolayı müzenin Kültür ve Turizm Bakanlığınca koruma altına alındığını görüyoruz. 1997 yılında hizmete açılmıştır. İlçe merkezinde, 2 katlı bir binadadır. Müzede: Kurtuluş Savaşına ait: çeşitli silah, kılıç vb. gibi malzemeler ile, o günleri yansıtan fotoğraflar ve eserler sergileniyor. Müzenin toplam 139 adet eseri bulunuyor.

Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı

İlçemizde bulunan bu anıt çok önemli değeri vardır. bir o kadar değerli hikayesi vardır. Atatürk 31 Ağustos 1922 yıllında muharebe meydanı gezerken toprağa gömülü halde bir sancaktar görür. Düşmanın ateşiyle toprak gömülmüştür. Fakat kolu katılaşmış halde hala toprak üstünde tutup bayrağı düşürmemiştir. Bunu gören Mustafa kemal çok duygulanır. Bu Mehmetçik için burada bir anıt yapılmasını emreder. 1924 yıllında burada anıt inşa eder. 1927 yıllında hizmete açılır. Atatürk burada bir konuşma yapar. Herkes çok duygulanır. Konuşması şöyledir. ‘‘Hiç şüphe etmemelidir ki, yeni Türk devletinin, genç Türk Cumhuriyetinin temeli burada sağlamlaştırıldı, ebedi hayatı burada taçlandı. Bu sahada akan Türk kanları, bu semada uçuşan şehit ruhları, Devlet ve Cumhuriyetimizin ebedi muhafızlarıdır. Burada temelini attığımız ‘‘Şehit Asker Abidesi’’ işte o ruhları, o ruhlarla beraber gazi arkadaşlarını, fedakâr ve kahraman Türk Milletini temsil edecektir. Bu Abide Türk Vatanına göz dikenlere, Türk’ün 30 Ağustos günündeki ateşini, süngüsünü, cesaretini, kudret ve iradesindeki şiddeti hatırlatacaktır.’’tarihi sözünü söylemiştir. 1961 yıllında çıkarılan bir kanunla olayın geçtiği Berberçam Tepesine taşınmıştır. 1964 yılında Zafertepe’de Zafer Anıtının yapılması ile yerinden kaldırılarak Afyonkarahisar Müzesine taşınmış, 1979 yılında şimdiki yerine yapılarak 30 Ağustos 1979 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Dumlupınar Şehitliği

26 Ağustos 1922 yılında başlayan Başkomutan Meydan Muharebesi Türk milletine özgürlük ve bağımsızlık getirmiştir. 30 Ağustos 1922 yılında sonuçlanan büyük zafer sırasında binlerce kahraman asker hayatını kaybetmiştir.30 Ağustos 1992 tarihinde ziyarete açılan Dumlupınar Şehitliğinde 500 adet sembolik şehit mezarı bulunuyor. Şehitliğe giriş yaptığınızda bir anda ortamın derin maneviyat duygusu iliklerinize kadar işleyecektir.Dumlupınar Meydan Muharebesi, büyük taarruzun en kanlı çarpışmasıdır. Bizim verdiğimiz 10 bin şehide karşılık, düşmanın kaybı 100 bin üzerindedir. Bir baş komutanın, komuta ettiği bir meydan muharebesi olarak, tarihte ilk ve tektir.Dumlupınar Meydan Muharebesi, büyük taarruzun en kanlı çarpışmasıdır. Bizim verdiğimiz 10 bin şehide karşılık, düşmanın kaybı 100 bin üzerindedir. Bir baş komutanın, komuta ettiği bir meydan muharebesi olarak, tarihte ilk ve tektir.Kurtuluş Savaşında savaşan Türk halkını temsil eden “Milis Anıtı”: mermer bir kaide üzerinde, bronzdan yapılmış, üçlü bir heykel gurubudur. Önde, ortada diğerlerine göre biraz daha ileriye çıkmış olan, genç bir milis, omzunda fişeklik ve sağ elinde tuttuğu bir tüfek ile canlandırılmıştır. Sağında, biraz arkasında, kucağında çocuğu ile, genç bir kadın, Kurtuluş Savaşındaki çocuğunu, arkasına bağlayıp cepheye mermi taşıyan cefakar Türk kadınını sembolize ediyor. Sol tarafta ise, yine biraz geride, yaşlı, sakallı, başı kalpaklı, yarı asker giyimli, bir erkek sol kolunu ileriye doğru uzatarak, parmağıyla ileriyi işaret etmekte olup, Kurtuluş Savaşının, genç-yaşlı demeden, topyekun bir mücadele olduğunu gösterir.

Dumlupınar Atatürk Evi

30 Ağustos’ta Dumlupınar’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler listemizi yine çok kıymetli bir yer ile tamamlıyoruz:Kurtuluş Savaşı sırasında Mustafa Kemal Atatürk’ün savaşı yönettiği bu ev 2003 yılında aslına uygun olacak şekilde yeniden yapılıp ziyarete açılmıştır. İçerisinde Atatürk’e ait bazı küçük eşyalar bulunuyor.Büyük zaferimizin 98. yılı kutlu olsun! Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, vatan toprakları için canını vermiş olan tüm şehitlerimizi saygı, sevgi, minnetle anıyoruz. İyiki böylesi bir milletin neferleriyiz. Dumlupınar Büyükaslan köyünde bulunuyor. 30 Ağustos 1922 günü, 61. Tümen tarafından kurtarılan ilçede, Atatürk aynı gece bir evde konaklamıştır. Evet: Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kaldığı ve Dumlupınar Başkomutanlık Karargahı olarak da kullanılan ev: burada, aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiştir. 2003 yılında ise, ziyarete açılmıştır. Atatürk: burada bir gece konaklamış, daha sonra ise kendi odasını Halide Edip Adıvar’a bırakarak, çatısına kurulan çadırda kalmıştır.

Büyük Aslıhanlar Üç Tepeler Şehitliği

Dumlupınar’da görmenizi istediğimiz ilk yer Büyük Aslıhanlar Üç Tepeler Şehitliğidir. Şehitlik, Başkomutan Meydan Muharebesi sırasında şehit düşen Diyarbakırlı Üsteğmen Mehmet oğlu Ahmet, Elazığlı Binbaşı Hacı Ömer oğlu Yusuf Ziya, Şanlıurfalı Teğmen Halil ve 42 asker adına oluşturulmuştur. 1995 yılında ziyarete açılan şehitliğin bir hayli ilgi gördüğünü söyleyebiliriz. Başkomutanlık Meydan Muharebesinin sonunda, 30 Ağustos 1922 tarihinde, Dumlupınar’da, Büyük Zafer elde edilmiştir. Aziz şehitlerimizin hatırasına: 26 Ağustos 1992 tarihinde, Büyük Taarruzun 70. yıl dönümünde, 137.000 şehidimizin anısına: Kurtuluş Savaşımızın geçtiği, Zafertepe, Çalköy ve Dumlupınar’daki bu topraklar üzerine: şehitlik, müze ve anıtlar yapılmıştır. Milli parktaki: bu anıt, müze ve şehitlikler şunlardır: Zafertepe Çalköy’de: Zafer Anıtı (Başkumandan Meydan Savaşı komuta yeri), Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı, Yüzbaşı Harputlu Şekip Efendi Anıtı, Atatürk Anıtı. Dumlupınar İlçesinde: Atatürk Evi Müzesi, Dumlupınar Kurtuluş Savaşı Müzesi, Dumlupınar Şehitliği ve içinde: Mehmetçik Anıtı, Şehit Baba-Oğul Anıtı, Milisler Anıtı, Gazi Mustafa Kemal Paşa-İsmet Paşa-Fevzi Çakmak Paşa (Üç komutan) Anıtı bulunmaktadır.

Dumlupınar’daki Festivaller

Dumlupınar Çini ve El Sanatları Festivali 1-5 Ekim tarihlerinde Kütahya’da düzenleniyor.Dumlupınar Çini ve El Sanatları Festivali, Hezar Dinari Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle başladı.

-Dumlupınar Çini ve El Sanatları Festivali

Dumlupınar’da Ne, Nerede Yenir?

Dumlupınar, yüksek bir yaylada kurulu olduğundan: peyniri çok meşhur ve harika güzelliktedir. Mutlaka, yayla peynirini tadın.Dumlupınar Şehitliği yakınlarındaki restoranları sıraladık.

-Tatlı Baba Cafe Restaurant
-Pitta Cafè & Restaurant
-Coffee Brutus
-Martin Pub
-Başkan Ulupınar Tesisleri
-Acısu dağ cafe restoran

Dumlupınar’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Dumlupınar’da konaklama kapsamında birçok opsiyondan söz etmek mümkündür. Bölgede birçok turizm otelcilik işletmesi mevcut olmakla birlikte bu işletmelerin birçoğu konforlu ve cazip fiyatlı konaklama olanağı sağlar. Özellikle Dumlupınar merkez otelleri gerek bölgedeki diğer lokasyonlara yakınlıkları ile hem de cazip fiyatlandırmaları ile ziyaretçilerin ilgisini çekerler. Tüm bunların haricinde daha uygun fiyatlı bir konaklama arayışında olanlar için Dumlupınar pansiyon gibi konaklama olanaklarından bahsedilir. Bölgedeki pansiyonlar genel olarak günü birlik bölgeyi ziyaret eden kişiler tarafından tercih edilebilen işletmeler olarak değerlendirilir. Fakat daha muhafazakar ve aile konseptinde bir konaklama arayışında olanlar için Dumlupınar otelleri tüm ihtiyaçlara yanıt veren bir deneyim için tercih edilebilir.

Ertunalp Apartment

Gazimağusa’da yer alan bu klimalı daire, Larnaka’ya 36 km uzaklıktadır. Konuklar balkonun keyfini çıkarabilirler. Tesis bünyesindeki özel otopark ücretsizdir.

La Regina Veneziana

Gazimağusa’da, Derinya Halk Plajı’na 2,5 km mesafede yer alan La Regina Veneziana, bahçe ve şehir manzarasına sahiptir. Konukevinde aile odaları bulunmaktadır.

Doga Apartment

Doğa Apartment, Larnaka’ya 36 km uzaklıktaki tarihi Gazimağusa şehrinde hizmet vermektedir. Ünlü Mağusa Surları yalnızca kısa bir yürüme mesafesindedir. Tesis genelinde WiFi erişimi ücretsizdir.

Jasmine Lodge

Gazimağusa’da Derinya Halk Plajı’na 2,4 km uzaklıkta yer alan Jasmine Lodge hızlı check-in ve check-out imkanı, sigara içilmeyen odalar, bahçe, tesis genelinde ücretsiz Wi-Fi ve teras sunmaktadır.

Mystery Garden Guest House

Derinya Halk Plajı’na 2,5 km uzaklıkta yer alan Mystery Garden Guest House klimalı, verandalı ve ücretsiz WiFi erişimli konaklama birimleri, ortak oturma alanı ve bahçe sunmaktadır.

Famagusta Villa Sleeps 11 with Pool and Air Con

Gazimağusa’da yer alan Famagusta Villa Sleeps 11 – Havuzlu, Klimalı Özel havuzlu konaklama birimleri ve özel otopark sunmaktadır. Klimalı konaklama birimi Protaras’a 16 km uzaklıktadır.

Altun Tabya Vintage

Famagusta’da yer alan Altun Tabya Vintage, Larnaka’ya 45 km ve Ayia Napa’ya 27 km mesafede hizmet vermektedir. Otelde barbekü yapma olanağı ve güneşlenme terası sunulmaktadır. Gerek Berna hanım gerekse de çalışanlar hepsi mükemmel ağırladılar.

Aylin Apartment

Kuzey Kıbrıs bölgesindeki Gazimağusa’da yer alan Aylin Apartment, balkon ve deniz manzarası sunmaktadır. Girişte güler yüzlü bir abla karşılama yaptı daireyi teslim etti, evin içinde ihtiyacınız olan her şey mevcut. Dairenin sahibi olan abide ilgili size her konuda yardımcı olacaktır.

RiX Studio Park Famagusta Contactless Check In & Check Out

Gazimağusa’da yer alan RiX Studio Park Famagusta Contactless Check In & Check Out şehir manzarası, ücretsiz Wi-Fi ve ücretsiz özel otopark sunmaktadır. Tek oda olmasuna rağmen tüm ihtiyaçları karşılıyor

Golden Palms Guest House & Cafe

Gazimağusa’da Derinya Halk Plajı’na 2,2 km uzaklıkta yer alan Golden Palms Guest House & Cafe hızlı check-in ve check-out imkanı, odalar, ortak salon, ücretsiz

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.
Rize Günübirlik Turlar