Elazığ’da Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Elazığ Gezi Rehberi - Lebego1.Com

Elazığ bünyesinde barındırdığı gerek tarihi gerekse doğal güzellikleri ile ziyaret edilmesi hak eden yerler arasında. Urartular Dönemi’ne ait Harput Kalesi Elazığ şehrini simgeleyen yapılardan biri olup Elazığ Ovası’na hakim bir tepe üzerinde konumlanıyor. Doğu Anadolu Bölgesi’nin gezilmesi gereken en eski tarihe sahip illeri arasındadır. Elazığ ilinde gezilecek yerlerin büyük çoğunluğu tarihi güzellikleri kapsasa da, tarih ve doğanın bir arada bulunduğu benzersiz doğal güzellikleri ile görenleri hayrete düşürmektedir. Binlerce yıl öncesinde oluşmaya başlayan kanyonları, dünyanın en genç şelalesi ve Harput Kalesi gibi Türkiye’nin en önemli yapılarına ev sahipliği yapması ile Elazığ gezilecek yerler açısında oldukça zengin seçenekler sunmaktadır. Elazığ’ı ziyaret etmek için kış ayları tavsiye edilmez. Aynı şekilde temmuz-ağustos ayı sıcaklık ortalaması hayli yüksektir ve bu aylarda da konforlu bir tatil yapmak zordur.Elazığ’a gitmek için en uygun zaman ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Ilıman iklimin etkisi ile özellikle ilkbahar aylarında eşsiz manzaralara şahit olabilirsiniz. Şehrin, zengin tarihi ve doğal güzelliklerinin tadına tam varabilmek için 3-4 günlük bir seyahat planı yapmak gereklidir.Tarih boyunca Hurriler, Hititler, Urartular ve birçok uygarlığın hakimiyeti altına giren Elazığ, günümüze kadar egemenliği altında bulunduğu medeniyetlerden birçok eseri günümüze kadar ulaştırmayı başarmıştır.

Elazığ’da Mutlaka Gezilecek Yerler

Köklü geçmişi ve kendine özgü doğal güzellikleri ile Doğu Anadolu’nun en güzel şehirlerinden biri olan Elazığ, keşif meraklısı gezginlerin en çok tercih ettiği şehirler arasında yer alıyor.Elazığ iklimin koşulları Keban Barajı’nın yapımı ile karasal iklimden Akdeniz iklimine doğru geçmiştir. Bu sebeple Doğu Anadolu’daki şehirlere oranla sıcaklık ortalaması yüksektir. Kış ayları yağışlı geçtiği için bu dönemlerde ziyaret edilmesi önerilmiyor. Temmuz ve ağustos aylarında ise sıcaklık epeyce yüksektir.

Karakoçan Golan Kaplıcaları

Elazığ’ın Karakoçan ilçesine 18 kilometre uzaklıkta bulunan Karakoçan Golan Kaplıcaları, her sene onlarca misafire ev sahipliği yapıyor. İçerisinde yer alan doğal zenginlikleri ile kendinden söz ettiren Karakoçan ilçesinin batısındaki Yoğunağaç Köyü’nde bulunan Peri Çayı’nın hemen yanında konumlanan Karakoçan Golan Kaplıcaları, Peri Suyu ile birlikte oldukça güzel bir manzarayı gözler önüne seriyor. Refik Saydam Merkez Hıfsı Sıhha Enstitüsü’nün raporunda yer alan bilgilere göre kaplıcaların romantizma, nevrit, poli-nevrit, kırık-çıkık, kadın hastalıkları ve cilt hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Madensel sular yönünden oldukça zengin olan Karakoçan ilçesindeki bu kaplıcalar, gerek eğlenceli vakit geçirmeniz gerekse dinlenmeniz için oldukça elverişlidir.

Çırçır Şelalesi

Şelaleleri ile ünlenen Elazığ doğal güzellikler arasında yerini alırken Çırçır Şelalesi Dünya’nın en genç şelalesi olarak biliniyor. Keban Barajı’ndan akan sular ile birleşen şelale göz dolduran bir şehvetle akmakta. Gizli cennet olarak isimlendirilen şelaleyi mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Yazın bunaltıcı sıcaklarında şarıl şarıl akan suyun yarattığı serin hava oldukça rahatlatıcı etki yaratmakta. Ayrıca burada yer alan alabalık tesislerinde lezzetli bir yemek yiyerek gününüzün keyifli geçmesini sağlayabilirsiniz.

Harput Kalesi

Elazığ il sınırları içerisinde yer alan Harput’un adını verdiği kalenin tarihi oldukça eski olup bir diğer adıyla Süt Kalesi olarak bilinmektedir. Bu ismi almasının sebebi ise bir efsaneye dayanmaktadır. Denilene göre; inşasının harcında su değil süt kullanılmış olmasıdır. Süt kullanılmasının nedeni ise kalenin yapıldığı yıllarda su kıtlığının yaşanmış olmasıdır. Bu şekilde yapıldığı söylentileri yıllardan beri süre gelince halk arasında Süt Kalesi denilmeye başlanmıştır.Yapılan araştırmalar neticesinde kalenin Urartu’lar tarafından M.Ö. 8 yüzyılda yapılmış olduğuna dair bulgulara rastlanmıştır. O dönemlerden bu yana günümüze kadar sağlam bir şekilde gelmiş olan nadir yapılardan Harput Kalesi, en son Cumhuriyet Dönemi’nde onarım çalışmaları yapılmıştır.Dikdörtgen planlı yapı iki kısımdan meydana geliyor. Bu iki kısımdan biri iç kale diğeri ise dış surlardır. Fakat bu dış surların büyük bir kısmı günümüze dek ulaşabilmiş. Kalenin kullanıldığı dönemlerde ise içerisinde; hastane, cephanelik, tahıl ambarı ve sarnıç gibi bölümleri mevcutmuş. Bu dış surların sarmaladığı yer ise pek çok evi ve dükkanını içerisinde alan bir yerleşim yeriymiş.

Elazığ Kültür Parkı

2015 senesinde yapımı tamamlanan Kültür Parkı, Doğu ve Güneydoğu’da bir ilke sahip olması nedeniyle önemli bir cazibe merkezi olma niteliğini taşıyor. İçerisinde pek çok sosyal tesisin bulunduğu park, göz dolduran peyzaj mimarisiyle de kendinden söz ettiriyor. Oldukça büyük bir alana yayın parkta gençlik merkezi adı altında dokuz adet kafe ve restoran yer alıyor olup hepsi tarihsel bir devre mal edilmiş ve tarihsel açıklamalarıyla oldukça hoş bir ortam oluşturuyor.Gençlik merkezinin hemen yanında bir et satış mağazası yer alıyor. Konser ve konferans etkinliklerinin gerçekleştirilmesi üzerine 1500 kapasiteye sahip bir amfi tiyatro ve futboldan tutun basketbola, voleybola, kay kay sporuna dek her isteğe cevap verebilecek spor alanları bu komplekste yer alıyor. İki halı saha, iki basketbol sahası, iki tenis kortu, bir voleybol sahası, bir kay kay pisti, üç kondisyon alet sahası ve açık hava spor alanları da park içerisinde en çok ilgi çeken yerleri arasında.2 bin 720 metrekarelik bir alanı işgal eden spor salonları içerisinde; soyunma odaları, duşlar, kafeteryalar ve seyir amaçlı tribünlere kadar tüm her şey düşünülmüş. Gece veya gündüz sevdiklerinizle gönül rahatlığı ile keyifli zaman geçirebileceğinz Kültür Parkı açık ve kapalı alanlarıyla siz ziyaretçilerini bekliyor.

Harput Buzluk Mağarası

Elazığ şehir merkezine 12 kilometre mesafede yer alan Buzluk Mağarası, Keban Baraj Gölü’ne manzaraya sahip bir konumda bulunuyor. Mağaranın tarihi Urartulara dek uzanıyor olup bu yönden Harput’tan bile eski bir geçmişe sahip olduğu biliniyor. Turizm yönünden yoğun olarak ziyaret edilen mağaranın önemli bir özelliği ise yaz dönemlerinden serin kış dönemlerinde ise sıcak oluşudur.Jeomorfolojik yapısı sebebiyle mağaranın içinde ortaya çıkan klimatolojik koşullar ve hava sirkülasyonu neticesinde yazın doğal tabakalar, dikit ve sarkıtlar şeklinde buzlar meydana geliyor. Kış aylarında ise durum tam tersine dönüyor. Bu buz oluşumları meydana gelmiyor ve böylelikle sıcak bir hava hakim oluyor.Hatta bu özelliği ile eski tarihlerde ilk olarak Serince olup çevre köylerdeki insanlar yiyeceklerini saklamak için Buzluk Mağarası’nı kullanırlarmış. Mağarada oluşan bu buzların bir takım hastalıklara iyi geldiği ve hastalıkların tedavilerinde kullanıldığına dair rivayetler bulunuyor. Ayrıca mağaranın bölgede oluşan bir çöküntü sonucu çevredeki kayaların üst üst yığılması üzerine oluştuğu varsayılıyor.

Hazar Gölü ve Plajı

Elazığ’a 22 kilometre mesafede yer alan Hazar Gölü ve Plajı, Hazarbaba ve Mastar dağları arasında konumlanmış olup Türkiye‘nin güzellikleri arasında yerini alıyor. Mavi ve yeşilin birbiri ile harikulade uyumunu görebileceğiniz muhteşem bir sahil şeridi ile karşımıza çıkıyor. Berrak, sodasız ve tuzsuz suyu ile aynı zamanda büyüklüğü ile de yerel halk tarafından Hazar Denizi olarak adlandırılıyor.Hazar Gölü Plajı’nın çevresinde günümüzde çok sayıda işletmeler bulunuyor. Batı bölümde yer alan turizm merkezlerinde ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek tüm her şeyi gölün etrafından da bulabileceğiniz bir yer haline dönüştürülmüştür. Hatta öyle ki burası Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Bodrum’u olarak nitelendiriliyor. Tekne geziler ve su sporları gibi etkinlikleri gerçekleştirebileceğiniz Hazar Gölü, sahip olduğu bu özellikleri ile gerek yerli gerekse yabancı turistlerin son dönemlerde yoğun ilgisi ile karşılaşıyor.Ayrıca burada daha önce bir şehir olduğu ve suların altında kaldığına dair bilgilerin var olması sebebiyle de gölde çok fazla dalış etkinlikleri yapılıyor.

Keban Ağın

Keban Barajı’nın hemen kenarında oldukça tatlı ve huzurlu ortamı ile Elazğı’ın Ağın ilçesi şehir merkezine 77 kilometre mesafede yer alıyor. Beyaz toprağa sahip olması nedeniyle isminin Ağ Yurt anlamını taşıdığı söylenmektedir. Hekemat Tepesi, Osman Tepesi, Aliuşağı gibi harika manzaraya sahip olup gelenlerine göz ziyafeti yaşatıyor. Sulak dereleri sayesinde yeşilin tüm renklerini görebileceğiniz ilçe, Fırat’ın bir kolu olan Karasu şehrin doğudaki sınırı boyunca uzanmakta olup Keban etrafında Murat Nehri ile kavuşarak asıl Fırat’ı teşkil eder.Başlıca gelir kaynağı tarım olan Ağın ilçesine geldiğiniz takdirde organik buğday, arpa, nohut, üzüm, nar, badem, ceviz ve dut gibi ürünleri tatmanızı öneririm. Bölgede gezebileceğiniz Hastek Kalesi, Bademli Kaya Mezarları, Höyükleri ve Şenkaya Çukuru (Kup),Balkaya (Sülük) Krater Gölü,Tarihi Çınarları, ilçe merkezinde bulunan İspir Konağı ve Geleneksel mimariyi yansıtan Ağın Evleri ilçenin önemli değerleri arasında yerini alıyor.

Palu

Elazığ’ın en eski yerleşim noktalarından biri olan Palu’da İlkçağ ve Ortaçağ’dan kalma pek çok kalıntıyı inceleyebilmeniz mümkün. Tarih içerisinde Roma, Urartu ve Bizans hakimiyetlerine ev sahipliği yapan ilçe, Osman’nın bu topraklarda hüküm sürmesiyle birlikte yeni bir dönem başlamıştır. Palu Kalesi, Kara Cemşit Bey Külliyesi, Merkez Cami, Alacalı Mescit, Ulu Cami, Küçük Cami Palu ziyaretiniz sırasında mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor.

Keban Barajı ve Gölü

Elazığ’ın sahip olduğu en popüler yerlerden biri olan Keban Barajı ve Gölü aynı zamanda şehrin tüm elektrik ihtiyacını karşılamaktadır. Atatürk Barajı ve beraberinde ülkemizin en büyük göllerinden biri olma özelliğine sahiptir. Baraj, 675 kilometrelik bir alanı kapsıyor olup yapımından sonra hemen yakınında Keban Barajı Gölü yapılmıştır. Baraj içerisinde oldukça fazla balık türü barınmaktadır.

Elazığ Kapalı Çarşı

Elazığ’daki önemli ticaret merkezlerinden biri olan Kapalı Çarşı, yalnızca yöre halkının değil buraya gelen turistlerin de yoğun olarak geldiği bir yer haline dönüşmüştür. 2013 senesinde tarihi yapısı değişmeyecek şekilde onarılarak yenilendikten sonra bilinirliliği artırmış olan Elazığ Kapalı Çarşı’da Elazığ yöresine has Ağın Leblebisi, baharat çeşitleri, badem şekeri, pekmez, tulum peyniri ve orcik gibi pek çok ürüne rastlayabilirsiniz. Şehrin mutfağını yakından tanıyabileceğiniz bu kapalı çarşının esnafının hepsi işini bilen insanlardan oluşuyor.

Saklıkapı Kanyonu

Şehrin Baskil ilçesine bağlı olan Akuşağı Köyü sınırlarındaki Saklıkapı adını alan kanyon, bir doğa harikası olup karstik oluşumları, flora ve faunasıyla görenlerin dikkatini çekmeyi her daim başarıyor. Yaklaşık olarak 4 kilometre bir uzunluğa sahip olan kanyonun bir ucu Fırat Nehri’ne açılmakta.

Kara Leylek Kanyonu

Dünyada sayısının 10-15 bin çift olduğunu düşünülen Kara Leyleklerin yuvaladıkları bir doğa harikası olan ve adını bu özelliğinden alan Kara Leylek Kanyonu, Fırat Nehri üzerinde Elazığ’ın Baskil ilçesinin Kumlutarla Köyü sınırlarının içerisinde konumlanıyor. Merkeze 3 kilometre mesafede yer alan kanyona tekneler aracılığıyla ulaşım sağlanabiliyor.

Hazarbaba Kayak Merkezi

Ülkemizdeki kış turizmin gelişim gösterdiği noktalardan biri de Elazığ Sivrice’de bulunan Hazarbaba Kayak Merkezi, kendisiyle aynı ismi taşıdığı Hazarbaba Dağı’nda yer almaktadır. Genel olarak günübirlik ziyaretçilere faaliyet gösteriyor olup 1997 yılından bu yana önemli bir turizm noktası haline gelmiştir. Kayak merkezinde konaklama seçeneğinin bulunmasıyla birlikte 6 kilometre uzaklıktaki Hazar Gölü’nün kıyısında da büyük bir otel mevcut. Amatör ve profesyonel kayakçılara uygun pistler bulunuyor olup Elazığ’a ise 30 kilometre mesafede yer alıyor.

Elazığ Çıkışlı Tur Gezileri

Harika bir tur programına katılmak ve hayatınızın en keyifli dakikalarını yaşamak için mutlaka öncesinde metropol kanseri ulaşmanız gerekmiyor. Dizerseniz şehirdeki seyahat acenteleri üzerinden Elazığ çıkışlı Günübirlik turlar incelenebilir ve size en uygun olan tur programı için kolaylıkla rezervasyon işlemi yaptırabilirsiniz.

Elazığ’daki Festivaller

Elazığ kadim tarihinin yanı sıra sahip olduğu zengin kültürüyle de ön plana çıkar. Özellikle saray musikisi olarak adlandırılan yerel müziği hayli dikkat çekicidir.Elazığ’da her yıl çeşitli festivaller düzenlenir ve özellikle kültür festivalleri oldukça ilgi görür. Tüm festival ve etkinlik programına Elazığ İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün web sitesinden ulaşabilirsiniz.

-Uluslararası Hazar Şiir Akşamları Festivali (Eylül-Ekim)
-Uluslararası Çayda Çıra Film ve Sanat Festivali (Mayıs)
-Birvan Piri Davut Şenlikleri (Ağustos)
-Keban Su ve Alabalık Festivali (Ağustos)
-Ağın Kültür, Sanat ve Leblebi Festivali (Ağustos)

Elazığ’da Ne, Nerede Yenilir?

Elazığ zengin mutfağı ile ziyaretçilerine muhteşem bir lezzet şöleni sunar. Geleneksel Anadolu mutfağının yanı sıra Elazığ yemeklerinin tadına doyamayacaksınız.Şehir içinde hemen her köşe başında bir lokanta bulunur. Sadece köftecilerin bulunduğu ve yan yana 3 sokaktan oluşan köfteciler sokağı şehrin en işlek yerlerinden biridir. Elazığda’ki popüler restoranlar:

Et Yemekleri: Kebapçı Halit Usta, Koçoğlu Restoran
Lorik Çorbası, Harput Köfteli Çorba: Elaziz Mutfağı, Divan Restoran, Hünkâr Konağı
İçli Köfte: Koçoğlu Restoran
Küncülü Köfte: Amcanın Yeri
Kömbe: Keyfet Steak House, Köz Kebap Lokantası, Hisar Kasap Izgara
Dolanger, Halbur Hurması: Tatlıcı Selo Usta, Tatlıcı Murat Usta, Buhara Künefe, Diyarbakır Kadayıfçısı

Elazığ’dan Ne, Nereden Alınır?

Elazığ’da büyük şehirlerin aksine pek fazla AVM yoktur. Mağazalar genellikle şehrin kalbi sayılabilecek olan Gazi Caddesi üzerindedir. Bunun yanında Hürriyet Caddesi, Birinci Harput Caddesi ve İkinci Harput Caddesi’nde de birçok markanın mağazasını görebilirsiniz.Ayrıca Akgün Otel’in bünyesinde bulunan Akgün AVM’de bulunan mağazalardan da alışveriş yapma imkânı bulabilirsiniz. Harput’ta bulunan El Emeği Göz Nuru Çarşısı’ndan el yapımı dikiş, nakış, örgü gibi ürünleri alabilirsiniz.Yöresel tatları bulabileceğiniz dükkânlar ise daha çok kapalı çarşı içinde ve Saray Camisi çevresindedir. Elazığ’ın kendine özgü lezzetleri olan orcik şekeri, çedene kahvesi, ağın leblebisi ve cevizli sucuk gibi yöresel lezzetleri sevdiklerinize hediye olarak götürebilirsiniz. Ayrıca dokuma halı çeşitleri de Elazığ hatırası olarak götürülebilir. Şehirde alışverişin kalbi denilebilecek niteliğe sahip Gazi Caddesi üzerinde pek çok dükkan yer alıyor. Bunu takiben Hürriyet Caddesi, Birinci Harput Caddesi ve İkinci Harput Caddesi’nde de birçok markanın mağazasına rastlayabilirsiniz. Hraput’taki el işçiliği ile yapılan dikiş, nakış, örgü gibi ürünlerini satın alabileceğiniz El Emeği Göz Nuru Çarşısı yer alıyor. Leziz yöresel tatlar içinse kapalı çarşı ve Saray Cami’nin çevresine yönelmelisiniz. Kendinize ve sevdiklerinize buradan orcik şekeri, çedene kahvesi, ağın leblebisi ve cevizli sucuk gibi yöresel lezzetleri satın alabilirsiniz. Aynı zamanda dokuma halı çeşitleri de Elazığ hatırası olarak götürülebilir.

Elazığ’da Gece Hayatı

Elazığ’da gece hayatı pek hareketli değildir. En önemli gece aktivitesi olarak Harput Kürsübaşı Geceleri dikkat çeker. UNESCO Dünya Kültür Mirası Temsili Listesi’nde bulunan bu gece etkinliğine katılarak yöresel müzik ve eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz. Elazığ’da gece hayatı etkin değildir. Ancak sayılı da olsa gece kulüpleri ve restoranlar mevcut. Yapılan bir eğlence aktivitelerden en önemlisi Kürsübaşı Geceleri’dir. UNESCO Dünya Kültür Mirası Temsili Listesi’nde yer alan bu gece etkinliğine katılım göstererek yöresel müzik ve eğlencenin keyfini sürebilirsiniz. Detaylı bilgi için buyurun Elazığ Gece Hayatı yazımıza.

Elazığ Ulaşım

Elazığ Havalimanı şehir merkezine 13 km uzaklıktadır. Havalimanından taksi ve yolcu ve Havaş servisleri ile ortalama 30 dakikada şehir merkezine ulaşım sağlamak mümkündür. Daha konforlu bir seyahat deneyimi isterseniz,Elazığ ilinde şehir içi ulaşımda özel halk otobüsleri, belediye otobüsleri ve minibüsler ile sağlanmaktadır. Şehir içindeki ulaşım hatları oldukça gelişmiş olan şehirde otobüsleri kullanırken El-Kart’ı satın alarak indirimli hizmetten yararlanabilirsiniz.

Elazığ’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Elazığ, Doğu Anadolu’nun diğer şehirlerine geçiş güzergâhında bulunur ve bu nedenle geniş konaklama imkânı sunar.Marathon Hotel, Akgün Otel, Ramada Otel, Double Tree by Hilton, Park Dedeman Hotel gibi şehir merkezinde bulunan otellerde konaklayabilirsiniz.Bunların dışında yine şehir merkezinde veya Harput’ta daha uygun fiyatlı otel ve pansiyonlarda da konaklama imkânı bulabilirsiniz.Ayrıca göl kenarında konaklamak isterseniz Hazar Gölü çevresinde bulunan Mavi Göl Hotel’de veya göl kıyısında hizmet veren tatil köylerinde kalabilirsiniz.

Doubletree By Hilton Elazig Otel

Şehir merkezi 500 m mesafede, Molla Bahri Camii’a birkaç adım mesafede yer alan otel, sokak manzarasına sahip 110 oda sunmaktadır.

New Marathon Hotel Elazig

Şehir merkezi 100 m mesafede, Otel Ankuzu Baba Türbesi yakınında uygun bir konaklama imkanı sağlamakta olup, Türk hamamı, masaj ile misafirlerini şımartmaktadır.

Park Dedeman Elazığ Otel

Şehir merkezi 800 m mesafede, Harput Kalesi’a çok yakın bir konumda bulunan bu otel, gastronomik restoran ile birlikte 72 oda sunmaktadır.

Ilbey Hotel Elazig

Şehir merkezi 300 m mesafede, Elazig şehir merkezine 1 km mesafede yer alan bu konaklama biriminde kapalı havuz ve vitamin barı bulunmaktadır.

Elazig Windy Hill Hotel And Spa

Şehir merkezi 3.2 km mesafede, Hasan Tahsinpasa Camii’a kolayca ulaşabileceğiniz bu otel, özel bir banyo ile 101 odadan oluşmaktadır.

Elazig Gunay Otel

Şehir merkezi 400 m mesafede, Hasan Tahsinpasa Camii’a yakın ve Elazig Kalesi’nın yakınında bulunan bu bütçeye uygun otel, 30 klimalı oda sunmaktadır.

Ramada By Wyndham Elazığ Otel

Şehir merkezi 3.1 km mesafede, Buhar banyoları, Türk hamamı, hamam ile birlikte 135 rahat oda sunan bu otel, Kömürhan Köprüsü’a rahat bir erişim sağlamaktadır.

Akgun Elazig Hotel

Şehir merkezi 4.1 km mesafede, Herkes tesiste açık havuzun keyfini çıkaracak ve 142 odadan açılan dağ manzarasına hayran kalacak.

Elazig Sirin Hotel

Şehir merkezi 400 m mesafede, Gastronomik restorana sahip bütçeye uygun otel Arab Mosque and the Tomb of the Father’a yakındır.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.
Rize Günübirlik Turlar