Elmalı’da Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Elmalı’da Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Elmalı, antik dönemde, askeri ulaşım yolları dışında kalması nedeniyle fazla gelişmemiş olsa da, yine de kendisine has ekonomik bir etkinlik oluşturmuştur. Özellikle: hayvancılık ürünlerinin satıldığı Pazar, pamuklu bez dokuması ve dericilik, buranın ekonomik gelişimini sağlamıştır. Sadece, bir kısım turist, bir yerden bir yere giderken, buradan geçiyor. Ama, unutmamak gerekir ki, Elmalı gerçekten, tarihi geçmişi renkli olan bir yer ve özellikle, Elmalı Definesi, bütün dünya tarafından bilinen bir gerçektir. Elmalı‘da rakımın yüksek olması özellikle yaz aylarında, olağan serin iklimi nedeniyle ziyaretçi akınına uğruyor. Sadece, bir kısım turist, bir yerden bir yere giderken, buradan geçiyor. Batı Torosların kolları ile engebelenmiştir. Yörenin başlıca yükseltileri, 2000 metrenin üzerindeki Susuz ve Kohu dağlarıdır. Ama, unutmamak gerekir ki, Elmalı gerçekten, tarihi geçmişi renkli olan bir yer ve özellikle, Elmalı Definesi, bütün dünya tarafından bilinen bir gerçektir.  Ekonomi, tarıma dayanmaktadır. Özellikle: meyvecilik ileri düzeydedir. Hayvancılık da yapılır.Eski tip pencerelere sahip olan bu cumbalı evler sedir ağacı kullanılan süslemeli ahşap mimarisi ve parlak renkleri ile dikkat çekiyor. Bunun dışında, bölgenin genelindeki turistik çekicilik, maalesef burada etkin değil. Çünkü: herhangi bir turizm aktivitesi yok. Elmalı Sikkeleri o bölgede bulunan bütün şehir devletlerinin paralarını içeriyordu. Tarihi Elmalı Evlerinin 500 yılı aşan bir geçmişi bulunuyor.

Tarihin çeşitli zamanlarına tanıklık eden ilçeye ulaşım ise bir uçak bileti almak kadar kolaydır. Antalya uçak bileti almanız yeterli. İstanbul’dan yola çıktığınızda, sadece 1 saat sonra kente ulaşmış olursunuz. Havayolu ulaşım imkânlarının kolaylığı ve çeşitliliği hem farklı uçak bileti fiyatları sunuyor, hem de keyifli bir yolculuk vadediyor. Bu imkânları değerlendirerek, siz de Elmalı’da keyifli bir tatil yapabilirsiniz. Elmalı definesinin bulunmasıyla insanlık tarihinin bilinmeyen önemli bir bölümü aydınlatılmış ve dünyada bilinen Dekahdrahmi sayısı 2 katına çıkmıştır. Antalya’nın güzel ilçesi Elmalı, kentin tarihi yapılarına ev sahipliği yapıyor demek yanlış olmaz. Elmalı, yaz aylarını serin bir yerde geçirmek isteyen halk tarafından ilgi görüyor. Bununla birlikte Elmalı’ya olan ilgi kentin genelinin aksine deniz turizmi etrafında şekillenmiyor. Çünkü ilçe doğal oluşumlardan çok tarihi yapıları ile dikkat çekmektedir. Farklı tarihsel zamanlara, farklı hükümdarlıklara ait yapılar turistlerin ilgiyle ziyaret ettiği noktalardır.

Antalya Elmalı’da Mutlaka Gezilecek Yerler

1. Elmalı Müzesi

Elmalı Dağı yakınlarında kurulmuş olan yerleşim, parlak renkleri, cumbaları ve eski tip pencereleri ile zamanının gösterişli evlerine ev sahipliği yapmıştır.Bugüne kadar ulaşan yapılar, o dönemlerin ihtişamını da anlatmaktadır.Mimariye olan ilginizi pekiştirmek ve bol bol fotoğraf çekmek için, uçak bileti alıp, bu bölgeye doğru yola çıkabilirsiniz.

2. Tarihi Elmalı Evleri

1963 ile 2001 yılları arasında bu bölgede yapılan kazılar sonucu çeşitli buluntular elde edilmiştir.3 katlı müze binasında çeşitli karanlık dönemleri aydınlatan çok sayıda eser sergilenmektedir.

3. Semahöyük

Karain ve Beldibi’nin ardından bölgenin en eski yerleşim birimi olması ile büyük önem taşır.Çok eski zamanlara ışık tutması sebebiyle, turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bölgedir.Zaman zaman toplu geziler ile de ziyaret edilir ve Antalya uçak bileti fiyatlarında da oynamalara sebep olur.

4. Karaburun Tümülüsü

Karaburun kral mezarının, M.Ö. 5. Yüzyıla ait olduğu tahmin edilmektedir. Üçgen çatılı mezar odası, duvarlarındaki çizimler ile etkileyici bir havaya sahiptir. Burada tarih hakkında yorum yapmak çok keyifli olacaktır.

5. Gilevgi Kalesi

Gilevgi Kalesi, Çobanisa köyündedir. Dörtgen şekilli kuleler ile desteklenmektedir ve sur kalıntıları halen görülebilmektedir. Kentin eski kalelerinden biridir. Gilevgi Kalesi’ni görmek için erkenden uçak bileti araştırması yapmanızda fayda var. Bahar ve yaz aylarında kentte genel bir yoğunluk gözlendiği için sıkıntı yaşayabilirsiniz.

6. Kesik Minare

İlçe merkezinde, çarşı meydanında yer alan yapı, sadece bir minare şeklindedir. Tek bir minare olarak kalmış olan yapıdır. Selçuklu dönemi mimari eseri olması sebebiyle çok kıymetlidir. Dönemin niteliklerini üzerinde okumak mümkündür.

7. Ömer Paşa Camisi ve Türbesi

Ülkemizin cami ve türbelerinin önemli bir örneği olarak bilinen Ömer Paşa Camisi ve türbesi, yılın belli zamanlarında çokça ziyaretçi alır. İlçenin güzelliklerinin tadını çıkarmak ve Ömer Paşa camisini görmek için Antalya uçak bileti alıp, erkenden gezi programınızı yapmalısınız. İlçede ziyaret edebileceğiniz daha pek çok nokta bulunuyor.

8. Abdal Musa Türbesi

12. yüzyılda yapıldığı düşünülen türbe, İlçenin Tekke köyünde yer alır. Abdal Musa, 600 yıl önce yaşamış olan, Orhan Gazi’nin silah arkadaşı ve Anadolulu bir Türk Düşünürü olarak bilinmektedir.

9. Çatalçeşme

Ömer Paşa Camisi’nin hemen yakınında yer alan Hamam, klasik dönemde inşa edilmiştir. Evliya Çelebi’nin notlarında da rastlanan yapı, bununla birlikte ilçe merkezinde yer alan diğer tarihi yapılar, nitelikli bir Antalya gezisinin önemli parçalarıdır. Tarih ile iç içe bir seyahat planlıyorsanız bu yaz, Antalya uçak bileti alıp, küçük bir valiz hazırlayarak işe başlayabilirsiniz.

10. Bey Hamamı

Yine ilçe merkezinin görülesi noktalarından biridir Çatalçeşme. Kesik Minare’nin yanında yer alır. Selçuklu dönemine ait bir yapıdır. Kitabesine göre 1284 yılında inşa edildiği bilinmektedir. Bununla birlikte, uçak bileti ve konaklama gibi hazırlıklarınızı yaptıysanız, gezi programınıza dâhil etmeniz gereken bir eserdir.

11. Kızılbey Mezarı

M.Ö 5. Yüzyıldan kalma olduğu düşünülen ve üçgen çatılı mezar odasının yer aldığı Karaburun Tümülüsü, duvar çizimleri ile ziyaretçilerini etkiliyor. Yuva köy yolu üzerindeki Kızılbey mezarı, kalker blokların oluşturduğu bir oda görünümüne sahip. Bu alanda herhangi bir arkeolojik buluntu ise yer almıyor.

Elmalı Tarihi Hakkında

Yörenin tarihi geçmişi incelendiğinde, özellikle, antik dönemde Likya uygarlığının kuzeyinde önemli bir yerleşim yeri olduğu kabul edilmektedir. Elmalı, antik dönemde, askeri ulaşım yolları dışında kalması nedeniyle fazla gelişmemiş olsa da, yine de kendisine has ekonomik bir etkinlik oluşturmuştur. Bunun dışında Semahöyük köyü ve Hacımusalar köyü yakınlarındaki höyüklerde yapılan araştırmalarda, Bronz çağında, buralarda yerleşim izleri görülmüştür. Özellikle: hayvancılık ürünlerinin satıldığı Pazar, pamuklu bez dokuması ve dericilik, buranın ekonomik gelişimini sağlamıştır. Antalya’ya bağlı bir yerleşim yeri olan Elmalı, Antalya merkeze 113 km mesafede yer alıyor. Antalya’nın batısında yer alıyor.

Elmalı’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Elmalı çevresi her türlü ihtiyaca cevap verecek otellerle dolu. Elmalı otellerini ararken online haritamızı kullanın. Haritamız tüm Elmalı otellerini, bölgeye ve semte göre gösterdiği için görülmesi gereken yerlere ne kadar yakın olduğunuzu görebilir ve aramanızı bu şekilde daraltabilirsiniz. En iyi Elmalı otel fırsatlarını burada en düşük fiyat garantimizle bulacaksınız. Elmalı tam size göre. İster bir gece ister bir hafta konaklamayı planlayın.

Bungalow in Garden

Gökova Ataköydeki bungalovumuz 8 dönüm portakal mandalina ve avokado ağaçları içinde,akyakaya 7 km uzaklıkta huzurlu bir tatil için sizleri bekliyor. İnternet ve netflix mevcuttur. Temizlik ücreti alınmamaktadır.

Public ResidenceÇam

Ormanları içinde, önünde havuzu olan sakin bir müstakil taş evdir. Akyaka kite sahiline 8km., Akyakaya 10 km dir. Marmaris’e 25km uzaklıktadır. Ulaşım için özel aracinizla geliş gidiş yapmanız gerekmektedir. Site içerisinde kendi işletmem olan bir restaurant-pub bulunmaktadır. Ayrıca yıllık kiralama da yapmaktayım. 10 adet rezidans bulumaktadır.

Akyaka Özel Havuzlu Taşvilla

Gökova’nın muhteşem florasına yukarıdan bakış Gündoğumu solda çam ağaçlarından başlayıp günbatımını Gökova denizinde bitiriyorsunuz .Çamların arasında doğa içinde eşsiz sakinlik ve huzur.Size özel havuzunuza girip terasında tüm gün huzurlu vakit geçirmek için ideal 1600 m2 portakal,limon incir ağaçları içerisinde kocaman bahçeli özel ev.Özel notumuz .Evimiz sizler için dezenfekte edilmektedir.

Tüm Bungalov

Ağaç evimizde banyo, açık mutfak, tavan pervanesi, klima, mini buzdolabı, wifi, kahve makinesi bulunmakta. bahçedeki konfor alanı için trx, denge tahtası, slackline, hoop ve de bir çok oyuncağımız mevcut Akyaka’ya 13 km uzaklıkta yaşıyoruz , köyümüzde herhangi bir toplu taşıma bulunmamakta bu yüzden ulaşımınızı kendi imkanlarınız ile sağlamamız gerekecek.. dilerseniz sabah kahvaltısı, akşam yemeği, yoga gibi opsiyonlarını da tatilinize dahil edebilirsiniz.

Orange Lodge

Akyaka’ya 10 km mesafede, Portakal Bahçesinde Hayvanlarla iç içe köy hayatı deneyimi yaşayabileceğiniz sessiz sakin 90 yıllık bir Taş Köy evi. Orjinaline sadık kalınarak yeniden düzenlenmiş evimiz huzurlu tatilin adresidir. Dikkat edilecek diğer şeyler Köy hayatının vazgeçilmezi Horozlar ve köpekler geceleri ses yapar.

Ataköy Kırevi

Kendinizi evinizde hissedebileceğiniz, oldukça konforlu bir kır evi. Gerekli tüm ev ve mutfak eşyaları mevcuttur. Birinde kuş sesleri eşliğinde kahvaltınızı yapabileceğiniz, diğerinde günbatımını izleyebileceğiniz iki balkonu vardır. Ev hem tatil beldelerinin hengamesinden uzak ve sakin bir atmosfer sunmaktadır, hem de plajlara ve deniz kenarı aktivitelerine oldukça yakın bir konumdadır. Birinde kuş sesleri eşliğinde kahvaltınızı yapabileceğiniz, diğerinde günbatımını izleyebileceğiniz iki balkonu vardır.

Terra Punto

Tek yatak odalı ancak çok kullanışlı olan bu villa zeytin ağaçları arasından Gökova körfezine bakmaktadır. Her villada olduğu gibi, Terra Punto’nun şöminesi kış aylarında bu küçük villayı çok güzel ısıtmakta ve sıcak bir atmosfer sağlamaktadır. Mekân Terra Punto : Nokta veya en ufak villa olması ve projenin bu villa ile noktalandığı için. Misafir erişimi Mekanın tamamı konaklamanız süresince sadece size ait olacaktır.

Villa Cedrus

Villa Cedrus , Ege’nin en güzel köşelerinden Akyaka’ya sadece birkaç kilometre uzaklıkta zeytinliklerin arasından Gökova Körfezine, doğanın ve denizin dingin manzarasına bakan, yavaş ritimlerin ve dinlendirici atmosferin olduğu Özel mahremiyete sahip Modern bir çiftlik evidir.Evlerimiz misafirlerimizin konforunu ve ihtiyaçlarını kucaklayan zarif ve sade bir dokunuşla döşenmiş ve detaylandırılmıştır.Mekân 6 kişiye kadar konaklama imkanı sağlayan, geniş aileler, arkadaş grupları ve balayı çiftleri için tasarlanmış özel havuzlu villamız, unutulmaz bir tatil için siz değerli misafirlerini beklemektedir. Villa Olea, Akyaka iskelesine 4 km uzaklıkta olup merkeze ise sadece 2 km dir. 3 yatak odası, 1 salon, 1 açık mutfak, 2 adet banyo bulunmaktadır.

Uçurtma Country

Uçurtma Country’de önünde havuzu, orman içerisinde sakin bir taş ev dairesidir. Buzdolabı, ocak, mikrodalga fırın, çamaşır makinası, klima, sıcak su, Tv, Wifi ve ihtiyaç duyulabilecek havlu, nevresim, mutfak eşyası vs mevcuttur. Otopark problemi olmayıp, Akyaka kite plajına 8km, merkeze 12kmdir. Ulaşım için özel aracınızla geliş-gidiş yapmanız gerekecektir. Site içerisinde bir de restoran bulunmaktadır. Evde ihtiyaç duyabileceğiniz eşyalara dair iletişim kurabilirsiniz

Elmalı, bağlı bulunduğu Antalya ilinin batısında ve iç kesiminde, dağlık bir alanda bulunmaktadır. Yöre: Batı Torosların kolları ile engebelenmiştir. Yörenin başlıca yükseltileri, 2000 metrenin üzerindeki Susuz ve Kohu dağlarıdır. İlçe merkezinin bulunduğu mahal: adeta bir çanağı andırır, yani çevre tamamen yükseltilerle çevrilidir. Bu yükseltiler yani dağlar, ormanlar ile kaplanmıştır.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.