Erdek’te Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Erdek Gezi Rehberi- Lebego1.Com

Erdek gerek tarihi ve gerekse doğal güzellikleri bakımından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Yaz aylarında ikiye katlanan nüfusu ile bilinen Balıkesir’in en çok ziyaret edilen ilçesi olan Erdek güzel sahili ile tercih sebebidir. Yaz aylarında ikiye katlanan nüfusu ile bilinen Balıkesir’in en çok ziyaret edilen ilçesi olan Erdek güzel sahili ile tercih sebebidir. Otelleri, gezilecek yerleri, sahili ve tabi ki plajları arasından kendiniz için en uygun olanı yakalamak isterseniz seçimlerinizi hemen yapmalısınız. Yaz sezonunun en çok tercih edilen tatil beldeleri arasında olan Erdek, Balıkesir de keyfini çıkarabileceğiniz en güzel seçimleri size sunar. Kapıdağ Yarımadası’nda bulunan Erdek’e yakın bir konumda bulunan Paşalimanı Adası, Avşa Adası ve Ekinlik Adası da Erdek’e gelmişken gezilebilecek yerler arasında bulunmaktadır. Ayrıca Erdek’in en güzel yerleri olarak ifade edilen ve konumu anlatılırken ”Erdek’in sonu” diye tabir edilen Çuğra sahilini de gezilecek yerler arasına mutlaka eklemelisiniz.Erdek kentinin tarihini hemen yanı başında bulunan Kyzikos kenti ile birlikte değerlendirmek doğru bir yaklaşım olacaktır. Kyzikos kentinin bilinen tarihi MÖ 8. yüzyılda Miletlilerin kolonisi olmasıyla başladığı düşünülmektedir. Aynı dönemde Kyzikos’a 8-9 km uzaklıkta buluna Erdek’in de aynı dönemde kurulduğu tezleri ileri sürülmektedir. Bölge Persler, Makedonlar, Romalılar, Bizanslılar ve Selçukluların egemenliğinden sonra 1336 yılında Osmanlıların hâkimiyetine girmiştir. Osmanlılar döneminde halkın büyük bir kısmını Rumların oluşturduğu Erdek’te, mübadele ile birlikte demografik yapı tamamen değişmiş ve bölgeye Selanik, Kavala, Bosna ve Girit’ten getirilen mübadiller yerleştirilmiştir.

Erdek’te Mutlaka Gezilecek Yerler

Kyzikos Antik Kenti

Balıkesir bölgesinin en bilindik antik kentleri arasında yer alan Kyzikos Antik Kenti, antik çağdaki adı Ayı Adası veya Ayılar Dağı olarak anılan Kapıdağ Yarımadası’nda bulunmakta, Erdek ilçe merkezine 8-9 km ve Bandırma ilçe merkezine ise 10 km uzaklıkta Erdek’e bağlı Belkıs Mahallesi’nde, Bandırma Erdek karayolu üzerinde bulunmaktadır. Bandırma gezilecek yerler düşünüldüğünde de özellikle tarihi yapı ve antik kent meraklıları için ilk sıralara yazılması gereken bir yer olarak ifade edilmektedir. Antik kente ait kalıntılar burada geniş bir alana yayılmıştır. Ayrıca, Roma dönemine ait olduğu düşünülen birçok mezar ve tümülüsün kalıntılarına da rastlamak mümkündür.Kent tarihinin MÖ 300 ile MÖ 1200 tarihlerine yani Tunç Çağı’na kadar uzandığı düşünülmekle birlikte bu konuya kesinlik kazandıracak bulgulara henüz rastlanmamıştır. Bu bölgeye yerleşmiş olan Dolionlar, Kyzikos Antik Kenti’nde yaşamış olan en eski toplum olup bu bölge aynı zamanda Dolionia veya Dolionis adlarıyla da bilinmektedir. Araştırmacıların birçoğuna göre Kyzikos kentinin tarihi MÖ 8. yüzyılda Miletlilerin kolonisi olmasıyla başlamıştır.

Zaman zaman el değiştiren kent MÖ 334 yılında Büyük İskender, Persleri yenerek bölgeyi ele geçirdi.MÖ 3. yüzyıl ile MÖ 2. yüzyıl arasında Pergamon ile Kyzikos arasındaki dostluk ile birlikte kent sanat bilim ve ekonomik anlamda en parlak dönemlerini yaşamıştır. Sezar’ın ölümünden sonra Brütüs’ün burayı üs olarak kullanması ve yenilgiye uğramasından sonra büyük sıkıntılar yaşayan kent daha sonra tekrar eski refahına kavuşmuştur.MS 117 yılında bölgede büyük bir deprem meydana gelmiş ve İmparator Hadrian kentin onarımı için yardımlarını esirgememiştir. Ayrıca MS 270 yılında Roma İmparatoru Aurelius burada sikke bastırmıştır. Bu gelişme kentin önemini vurgulamak açısından oldukça kayda değer bir gelişmedir.MS 543 yılında yine büyük bir depreme maruz kalan kent büyük zarar görür ve kente ait olan mermerler İstanbul’a götürülmeye başlanır. Kentte yaşayanların bir kısmı Erdek’e göç ederler ve kent eski önemini kaybeder. 1063 yılındaki depremden sonra ise kent tamamen terkedilmiştir.Bölge 1336 yılında Osmanlıların egemenliğine girmiş ve günümüze kadar el değiştirmemiştir.Kyzikos Antik Kenti kazı çalışmaları devam etmekte olup akropol, güney agora, amfi tiyatro, Hadrian Tapınağı, Hadrian Agorası, Limanlar, metroon, bouleuterion (kent meclisi), nekropol (mezarlık), sur duvarları ve tiyatro bölümleri yapılan kazılarda tespit edilmiştir. Kyzikos Antik Kenti, Hadrian Agorası ve Tapınağı, amfi tiyatrosu ve surları ile Erdek gezilecek yerler planlamasında kesinlikle görülmeye değer bir antik kent olma özelliği taşımaktadır. Bölgeyi ziyaret etmek isteyenler için gezi rehberi dahi bulunuyor. Balıkesir bölgesinde sahil ve doğal güzelliklerin yanı sıra bu gibi tarihi yapıların bulunduğu ve terk edilmiş olan bölgelerin de zamanla ortaya çıkacağı ifade edilmektedir.Kyzikos Antik Kenti’ni ziyaret etmek için Bandırma Erdek yoluna girip yarımada geçişinden hemen sonra anayola yakın bir konumda, Düzler Mevkii’nde yer alan antik kenti görebilmektedirler. Bandırma ile Erdek arasında sürekli olarak düzenlenen otobüs seferlerini kullanmak da diğer ulaşım seçenekleri arasındadır.Bu antik kente giriş ücretsiz olup gün içerisinde de ziyaretçilerine kapıları açıktır.

Paşalimanı Adası

Erdek ilçesine bağlı olan Paşalimanı Adası, Kapıdağ Yarımadası’nın batısında Avşa Adası ile Erdek arasında bulunmaktadır. Adada Paşalimanı, Balıklı, Harmanlı, Tuzla ve Poyrazlı olmak üzere beş mahalle yer alır.Yaklaşık 22 km²lik bir alana sahip olan adanın en yüksek noktası 213 metre yüksekliği olan Kukumav Tepe’dir. Normal zamanda çok az nüfusa sahip olan ada yaz sezonunda yaklaşık on katına çıkmaktadır. Adadaki mahallelerde birçok pansiyon bulunmakta olup sessiz ve sakin bir tatil isteyenler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Temiz denizi, berrak suları, zeytini, şarap yapımında sıklıkla kullanılan Adakarası üzümü ve birçok balık çeşidi ile Paşalimanı Adası Erdek gezilecek yerler düşünüldüğünde kesinlikle gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerdendir. Avşar Adası’yla birlikte en popüler yerlerden olan Erdek bölgesindeki en özel adalardan biridir.Adaya ulaşım feribotlarla sağlanmakta olup yöre halkı zaman zaman seferlerin azlığından ve ulaşımın zorluğundan yakınmaktadır. Feribot haricinde balıkçı tekneleri ile adaya ulaşabilme de seçenekler arasındadır.

Avşa Adası

Marmara ilçesine bağlı bir ada olan Avşa Adası, Erdek’e deniz yoluyla 2 saat uzaklıkta bulunmakta olup bölgenin en turistik yerleşim yeridir. Avşa Adası, tertemiz denizi, birbirinden güzel plajları, sakin ve huzurlu koyları ve her bütçeye uygun otelleri ile yaz aylarında tatilciler tarafından sıklıkla tercih edilen turizm beldeleri arasında yer almaktadır.Avşa Adası; Marmara Adası’na ait 10 adanın en büyük ikinci adasıdır. Bu adalar sırasıyla; Marmara Adası, Avşa Adası, Etkinlik Adası ve Paşalimanı Adası şeklinde sıralanmaktadır. Erdek gezilecek yerler planlamasında özellikle bu adaların yeri bambaşkadır. Erdek Plajı da yine bu bölgelerde sizleri karşılamaktadır. Granit kumsalları ile bilinen Avşa Adası’nda tatilciler için birçok farklı alternatif aktiviteler bulunmaktadır. Adada daha çok küçük oteller ve pansiyonlar bulunmakta olup ada, hem ailecek hem de arkadaşlarla tatil yapabilmek için oldukça uygun bir yapıya sahiptir. Eğlence anlamında da oldukça iyi bir konumda olan Avşa Adası bu anlamda gençlerin de tercih edebileceği yerler arasındadır. Erdek plaj konusunda oldukça zengin olsa da bu gibi özel adaların plajları da görülmeye değerdir.Her ne kadar Marmara ilçesine bağlı olsa da Erdek ile daha çok iletişimi olan adaya İstanbul’dan da feribot seferleri bulunmaktadır. Erdek’e gelen turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen ve hatta konaklamak için tercih bile edilen adada gezilecek birçok turistik yer bulunmaktadır. Avşa Adası, oldukça popüler bir yer olmasıyla birlikte güzel bir hafta sonu kaçamağı için de ideal olan bölgeler arasında yer alıyor ve turizmi canlandırmaya da devam ediyor.Plajlara ve gezilecek yerlere yakın olan Balıkesir otelleri listemizden size uygun oteli seçerek tatilinizi daha da güzelleştirebilirsiniz.

Ekinlik Adası

Avşa Adası’nın kuzeybatısında yer alan Ekinlik Adası yaklaşık 3 km² bir alana sahiptir. Adada sadece Ekinlik Mahallesi bulunmakta olup çok az bir nüfusa sahiptir. Ekinlik Adası, 1987 yılında ilçe statüsüne erişen Marmara ilçesine bağlıdır. Adaya ulaşmak için Tekirdağ ve Erdek üzerinden yapılan feribot ve araç taşıyabilen tekneler kullanılmaktadır.Adada birkaç güzel koy ve bakir birkaç küçük plaj bulunmakta olup yürüyerek adanın her yerini gezebilmek mümkündür. Adada konaklamak için küçük pansiyonlar bulunmaktadır. Adanın bakir olması ve turistik imkânları az olmasından dolayı huzur arayan kişilerin tercih etmesiyle birlikte adayı ziyaret edenlerin sayısı giderek artmaktadır.Oldukça sakin ve bir o kadar da özel bir yer olan bu ada; hem denize doymanızı sağlayacak hem de mevcut bölgelerin aksine ünlü olmaması ve kendine has özelliklere sahip olmasıyla size keyifli bir tatil fırsatı sunacaktır.Balıkesir’de muhteşem manzaraları ile sizi uzaklara götürecek gezi rehber için Balıkesir gezi rehberi sayfamızı kontrol etmeyi unutmayın.

Kirazlı Manastırı

Kirazlı Manastırı, Erdek merkeze yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta Yukarıyapıcı Mahallesi ile Ballıpınar Mahallesi arasında bir tepe üzerinde yer almaktadır. 1895 yılında bölgede yaşayan Rumlar tarafından yapılan Kirazlı Manastırı, mübadeleden sonra terk edildiğinden günümüze harabe olarak ulaşmıştır.Kirazlı Manastırı’nda bulunan Meryem Ana İkonası, manastırın terkedilmesinin ardından İstanbul’a götürülmüştür. İkona günümüzde Fener Rum Patrikhanesi’nde sergilenmektedir.Kirazlı Manastırı, hem tarihi önemi hem de bulunduğu yerin harika doğası sayesinde birçok kişi tarafından ziyaret edilen lokasyonlardan biridir. Manastıra güney tarafta bulunan Belkıs Mahallesi girişinden ulaşılabilmekle birlikte, kuzey tarafta bulunan Ballıpınar Mahallesi üzerinden de ulaşım sağlanabilmektedir.

Zeytinli Ada

Erdek merkezde çay bahçelerinin ve feribot iskelesinin hemen karşısında yer alan yaklaşık 8 dönümlük küçük bir adadır. İskelede bulunan dalgakıranın uç kısmına gelindiğinde el uzatılsa değecek kadar yakın bir konuma sahip bu küçücük adanın ise boyutunun aksine oldukça büyük bir tarihi geçmişi bulunmaktadır.Zeytinli Ada denilmesinin sebebi ise adada bulunan iki zeytin ağacından dolayıdır. Ancak şöyle de bir detay var ki; ada üzerinde MS 6. yüzyılda yapıldığı düşünülen Meryem Ana (Kera Panagia) Kilisesi, manastır, iki adet ayazma (şifalı su), hamam, erzak deposu ve kayıkhane bulunmaktadır. Yaklaşık 15 yıldır kazı çalışmaları devam eden Zeytinli Ada’nın en kısa zamanda arkeopark olarak ziyarete açılması beklenmektedir.Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde Zeytinli Ada’da bulunan şifalı sulardan övgüyle bahsetmektedir. Erdek’e gelindiğinde muhakkak göze çarpacak olan Zeytinli Ada ziyarete açılması ile birlikte turistlerin ilgi odağı olacaktır.

Erdek Açık Hava Müzesi

Erdek merkezde 1948 yılında Kaymakam Reşit Mazhar Ertüzün tarafından Kyzikos Antik Kenti kalıntılarının toplanıp sergilenmesiyle kurulmuştur. Ertüzün’ün yoğun çabaları sayesinde yok olmaktan kurtulan eserlere daha sonra başka eserler de eklenmiştir.Müze de heykeller, mezar stelleri, levhalar, yazıtlar, sütun kaideleri, dikilitaşlar ve mozaik parçaları sergilenmektedir. Merkezi bir konumda yol üzerinde olduğu için ulaşımı çok kolay olan müze özellikle tarih meraklıları için kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir noktadır.

Apostol Çifte Oluk

Erdek merkez ile Ocaklar arasında yer almakta olan Apostol günümüzde mesire alanı olarak kullanılmaktadır. Burada eski zamanlarda bulunan ve Rumlardan kalan Ayia Apostoli adında küçük bir kilise bulunmaktadır. Bu kilisenin kalıntıları günümüzde hala bulunmakta olup bu nedenle bölge Apostol ismiyle anılmaktadır. Ayrıca Erdek’te Narlı otellerini de tercih edebilirsiniz.Burada oldukça büyük ağaçlar bulunmakta olup çınar ağaçlarından birinin ortasında oluşan delik insanlar tarafından bir efsaneyle anılmaktadır. İnanışa göre bu delikten üç kez geçenlerin dileği kabul olmaktadır. Ayrıca burada çıkan suyun çift oluğu olan bir çeşmeden akması ile birlikte bölge çifte oluk adıyla da anılmaktadır.

Seyitgazi Tepesi

Seyit Gazi Tepesi, Erdek merkezde güney tarafta bulunan yarımada biçiminde ve yaklaşık 100 metre yüksekliğindeki tepedir. Bu tepenin üzerinde Seyitgazi’nin bir türbesi bulunmakta olup halk tarafından sıklıkla dilek dilemek için kullanıldığı için tepeye dilek tepesi de denilmektedir.Seyitgazi’nin kimliği ile ilgili herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Seyit Gazi Tepesi, muhteşem Erdek manzarasıyla birlikte Erdek’in en iyi günbatımı noktası olarak da bilinmektedir. Rivayetlere göre bu bölgede yatır bulunmaktadır. Bu yatırların Battal Gazi’ye ya da Seyit Dede’ye ait olduğu ifade edilmektedir. Özellikle gece saatlerinde bambaşka bir manzaraya sahip olduğu belirtilen bu tepeye gelen turistler, bölge hakkında yorum yapmaktan da kaçınmayıp olumlu ve olumsuz tüm özelliklerini yerli halka belirtmektedir.Erdek merkezden yürüyerek bile gidilebilen Seyitgazi Tepesi’ne araç ile çıkabilmek de mümkündür. Erdek gezilecek yerler düşünüldüğünde özellikle günbatımı konusunda en ideal noktalardan biridir.

Erdek Günübirlik Gezilecek Yerler

Erdek Balıkesir’in görülmeye değer ilçelerinden biridir. Çevresinde yer alan doğal ve tarihi güzelliklerin de keşfedilmesi Erdek tatili için tamamlayıcı olacaktır.

Kuş Cenneti Milli Parkı

Kuş Cenneti Milli Parkı Erdek’e yaklaşık 40 km uzaklıktadır. Zengin bitki örtüsü ve birbirinden farklı türde kuşlara ev sahipliği yaptığı için kuş gözlemi yapanlara oldukça keyifli zamanlar yaşatmaktadır.

Kaz Dağı Milli Parkı

Kaz Dağı Milli Parkı Erdek’e yaklaşık 200 km uzaklıktadır. Balıkesir’in kalbi olarak bilinen Kaz Dağı gerek doğa severler gerek kampçılar için en ideal noktalardan biridir.

Cunda Adası

Cunda Erdek’e yaklaşık 250 km uzaklıktadır. Alibey Adası olarak da bilinen Cunda Adası Balıkesir’in en güzel adaları arasında yerini almaktadır.

Şeytan Sofrası

Şeytan Sofrası Erdek’e yaklaşık 250 km uzaklıktadır. Sarımsaklı’ya gelenlerin mutlaka uğradığı bir doğa harikasıdır. Manzarası ile kendine hayran bırakan doğal güzellik görülmeye değerdir.

Antandros Antik Kenti

Antandros Antik Kenti Erdek’e yaklaşık 200 km uzaklıktadır. Antik Kent’in tarihi M.Ö. 2000 yılına kadar uzanmaktadır. Askeri ve coğrafi bakımdan önemli bir yerde bulunmasından dolayı görülmeye değerdir.

Erdek Ekonomisi

Bu bölgenin ekonomisinin büyük kısmını balıkçılık oluşturmakta. Son senelerde balıkçılığın arttırılması için yatırımlar da yapılmış durumda ancak balıkçılık artık Marmara Denizi’nde eskiden olduğu kadar gelir getirmiyor. Bu sebepten dolayı buradaki insanlar beyaz et için daha çok tavuk bakıcılığı ve tavuk yetiştiriciliğine yönelmiş.

Erdek Plajları

Erdek, bünyesinde barındırdığı plajları ile Marmara bölgesinin en bilindik tatil yörelerinden biri olmayı başarmıştır. Bölgeye yakın konumu ile ilk tercihlerden biri olan Erdek’e İstanbul Yenikapı’dan kalkan deniz otobüsleriyle 3 saat sürecek yolculuğun ardından ulaşabilmek mümkündür. Hem yakın konumu hem de tertemiz plajları ile Erdek, bölgedeki tatilciler için ilk seçeneklerden biri olmaktadır.

Çuğra Halk Plajı

Çuğra Plajı, Erdek merkezde, Piri Reis Caddesine paralel şekilde, Halitpaşa ve Sahil mahallelerinin bir kısmını kapsayacak şekilde, ilçenin kuzey tarafında yer almakta olup Erdek’te bulunan en ünlü ve en büyük plajdır. Son birkaç yıldan beri mavi bayrak ödülüne layık görülen Çuğra Plajı ince kumları, sığ denizi ve merkezi konumu sayesinde hem yöre halkı hem de tatilciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.Çuğra Halk Plajı yaklaşık 4000 metre gibi fevkalade bir uzunluğa ve 10 metre genişliğe sahip olup sığ ve temiz olması sayesinde çocuklu ailelerin ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Plajın çevresinde palmiyelerle çevrili yürüyüş alanları, kafeler, restoranlar, çay bahçeleri, kır kahveleri ve yörenin lezzetli balıklarının tadılabileceği güzel mekânlar bulunmaktadır.Plajın yer aldığı sahil boyunca her tarza ve her bütçeye uygun konaklama imkânları bulabilmek de mümkündür. Erdek’in en merkezi noktalarından bile yürüyerek gidilebilecek bir konumda bulunan plaja dolmuşlarla ulaşabilme de olanaklar dâhilindedir. Yaz aylarında özellikle Temmuz ayında bazı saatlerde oldukça kalabalık olabilmektedir.

Kurbağalıdere Halk Plajı

Kurbağalıdere Halk Plajı, Erdek merkezde feribot iskelesi ile Seyitgazi Tepesi arasında yaklaşık 1000 metre uzunluğa ve 5 metre genişliğe sahip bir plajdır. Plaj temiz denizin yanı sıra belirli kriterlere de sahip olan plajlara verilen mavi bayrak ödülüne sahiptir. Plaja yakın bir konumda birçok yazlık ev bulunmaktadır. Kent merkezinde olan plaj sayesinde yöre halkı tarafından sıklıkla kullanılan plaj, yakın konumu sayesinde yazlıkçılar tarafından da tercih edilmektedir.Erdek’te Kurbağalı Plajı’na paralel şekilde uzanan sahil boyunda yer alan yürüyüş alanları, bisiklet yolları, oturma alanları ve harika manzarasıyla hem gündüz hem akşam birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.Şehir merkezinde olması sayesinde plaja gidildiğinde yanı başında her şeyi bulabileceğiniz işletmeler mevcuttur.Erdek’te gün batımında sizi büyüleyecek yerleri size özel olarak Erdek’te gezilecek yerler yazımızda ayrıntılı olarak sunuyoruz.

Kastri Mevkii Kamplar Plajı

Erdek’te Belkıs ve Çeltikçi mahalleleri sınırları içerisinde, Düzler mevkiinde, Bandırma yolu üzerinde yer almaktadır. Burada kamu kurumlarına ve özel sektöre ait birçok tesis ve kamp alanı bulunmaktadır. Askeri tesis başta olmak üzere kamu kurumlarına ait tesisleri genellikle yalnızca kendi kurum personelli kullanabilmektedir. Bu yerler haricinde de birçok kamp alanı ve işletmesi bulunmakta olup tatilciler tarafından özellikle kamp severler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.Yaklaşık 4-5 km uzunluğundaki sahil şeridinde yeşillikler içinde, ağaçlar altında doğa ile baş başa birçok kamp alanı bulunmaktadır. Plajları genellikle sığ bir yapıya sahip olan bölgenin denizi de oldukça temizdir.Kamplar bölgesi, tatil köyleri, kamping alanları, beachleri ve küçük otelleri ile sakin bir tatil geçirmek isteyenler için harika bir seçenek olacaktır.Erdek’te doğal güzellikleri ile hayata bir daha tutunmanızı sağlayacak ihtişamlı yerleri ekibimiz sizin için Erdek gezi rehberi sayfasında listeledi.

Erdek Mahallerinde Bulunan Plajlar

Erdek merkezde olduğu gibi mahallelerinde de birçok plaj bulunmaktadır. Bu plajlardan bazıları oldukça yoğunken bazıları sessiz, sakin ve huzur doludur. Özellikle uzak mahallelerde bulunan plajlar hem doğa içinde yapılacak harika bir yolculuğa imkân verirken hem de tertemiz ve pırıl pırıl bir deniz sunmaktadır. Bu plajların hemen hemen hepsinde ücretsiz olarak denize girme imkânı bulunmaktadır.

Turanköy Plajı

Kapıdağ Yarımada’sının en kuzeyinde bulunan Turan Mahallesi büyük bir koy üzerine kurulmuştur. Turan Mahallesi’nde bulunan plaj ise bir hayli uzundur. Erdek’e yaklaşık 16 km uzaklıkta bulunan Turan Mahallesine ulaşmak için Ocaklar Mahallesi içinden sağa dönen orman yolundan ilerlemek gerekecektir. Dolmuşlarla da ulaşım imkânı bulunan mahalleye özel aracınızla giderseniz yemyeşil ormanın ve muhteşem doğanın tadını çıkarmak da mümkündür.

Ocaklar Halk Plajı

Erdek merkeze sadece 6 km uzaklıkta yer alan Ocaklar Mahallesi’nde bulunmaktadır. Mavi bayraklı olan bu halk plajı ince kumdan oluşmakta olup uzunluğu yaklaşık 200 metre genişliği ise 40 metre civarındadır. Erdek merkeze yakın olduğu için tatilciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Ayrıca Ocaklar Mahallesinde birçok konaklama imkânı da bulunmaktadır.

Küçükova Koyu ve Plajı

Erdek’e yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunan ve İlhan Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Küçükova Koyu doğa ile baş başa vakit geçirmek kamp yapmak ve bakir ve muhteşem bir denizin tadına varmak isteyen kişilerin tercihi olmaktadır. Bu harika koy ve plaja ulaşabilmek için Ocaklar Mahallesi yönünden başlanan yolculukta Narlı ve İlhan mahallelerini geçtikten sonra sol tarafa biraz bozuk olan stabilize bir yoldan inmek gerekmektedir.

Büyükova Plajı

Erdek merkeze yaklaşık 24 km uzaklıkta yer almakta olan Büyükova Plajı, Doğanlar Mahallesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İlhan Mahallesi’nde bulunan Küçükova Plajını geçtikten 3 km sonra karşımıza çıkmaktadır. Büyükova Plajı’nda pansiyon tarzında birkaç konaklama tesisi de bulunmakta olup huzur içinde bir tatil isteyenler için Büyükova seçeneklerden biri olabilir.

Doğanlar Plajı

Erdek’e sahil şeridinden gidildiğinde 27 km ve orman içindeki Turan Mahallesi yolundan gidilirse 22 km uzaklıkta yer almaktadır. Doğanlar Mahallesi’nde bulunmakta olan plaj henüz tesisleşme olmadığından doğal ve bakir bir yapıdadır. Mahallede bulunan apart evlerde konaklama imkanı da bulunmaktadır.

Ormanlı Manastır Plajı

Erdek’e yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunan plaj Turan Mahallesi ile Ormanlı Mahallesi arasında yer almaktadır. Son zamanlarda popülerliği artan plajda küçük işletmelerde bulunmakta olup ihtiyaçları giderebilmek mümkündür. Plajda beach bulunmakta olup isterseniz şezlong ve şemsiye kiralayabilmek mümkün olmakla birlikte istenilirse plajın diğer bölümlerinden ücretsiz olarak yararlanabilmek de mümkündür.

Erdek Gece Hayatı

Erdek, gece hayatı konusunda özellikle yaz aylarında hareketli sayılabilmekle birlikte diğer mevsimler için aynı şeyleri söylemek pek mümkün değildir. Erdek’te sayısı az olmakla birlikte canlı müzik dinleyip gece eğlenilebilecek mekânlar, biranızı yudumlayıp sohbet edebileceğiniz barlar, ailecek gidip özellikle yörenin enfes balıkları olmak üzere birçok çeşit lezzetli yiyeceğin bulunduğu restoranlar ve sahil boyunda yürüyüş yapıp çay bahçeleri ve kafelerde hoşça vakit geçirebilme olanakları bulunmaktadır.

Kaya The Rock

Erdek merkezde, Seyitgazi Tepesi’nde yer alan Kaya The Rock, bölgenin en büyük eğlence merkezi olma özelliğini taşımaktadır. Yaklaşık 3000 metrekare alana sahip olan eğlence merkezi, binlerce kişiyi aynı anda eğlendirebilecek büyük bir alana sahiptir.Eğlence merkezinde büyük bir sahne, disko bölümü ve iki tane de bar bulunmaktadır. Eğlence merkezi ayrıca doğal kayaların arasında kurulu olup ve Erdek’i yüksek bir tepe üzerinden gören harika bir manzaraya da sahiptir.Kaya The Rock, özellikle yaz aylarında ulusal çapta tanınmış birçok şarkıcıyı ağırlamaktadır. Erdek’te gece sabahlara kadar dans edip birbirinden başarılı canlı performanslar eşliğinde eğlenmek istiyorsanız ilk tercihiniz kesinlikle Kaya The Rock olmalıdır.

Adres: Seyitgazi Tepesi, Zeytinli Mahallesi, 10500 Erdek/Balıkesir

Cowboy’s Bar

Erdek merkez Halitpaşa Mahallesi’nde bulunan Cowboy’s Bar, arkadaşlarla birlikte içkinizi içip sohbet edebileceğiniz nezih bir mekândır. Ayrıca mekânda haftanın birkaç günü canlı müzik etkinlikleri de düzenlenmektedir.Yöre halkı tarafından en çok tercih edilen barlardan olan Cowboy’s Bar, harika mezeleri ve makul fiyatları ile misafirlerinin eğlenceli vakit geçirebilmesi için müşteri memnuniyeti odaklı olarak hizmetlerini sunmaktadır.

Adres: Çuğra Mevkii, Halitpaşa Mahallesi, 10500 Erdek/Balıkesir

Blue Moon Restoran

Blue Moon Restoran, Erdek merkezde, Seyitgazi Tepesi’nin Erdek’e bakan kısmında, deniz kenarında bulunmaktadır. Harika bir atmosfere sahip olan restoranda 30 masalık kapalı mekân seçeneğinin yanı sıra 20 masalık deniz kenarında bulunan açık hava seçeneği de misafirlere sunulmaktadır.Menüsünün büyük bölümünü balık ve diğer deniz ürünlerinin oluşturduğu restoranda levrek, çupra, akya, kılıç balığı, iskorpit, mercan, sinarit, lavus, istavrit, barbun, tekir, bako, fener balığı, granyus, kalkan ve dil balığı gibi birçok çeşit balık bulunmaktadır.Restoranın enfes mezelerinden Girit salata, deniz börülce, çağla ezme, uskumru kuki, köpoğlu, levrek füme, fava, deniz fasulyesi, çitlembik, levrek marin, atom, soslu hamsi ve fesleğen soslu levrek gibi birçok harika lezzeti deneyimleme fırsatı bulunmaktadır.Blue Moon Restoran, her ne kadar balık restoranı konseptine sahip olsa da et ızgara çeşitleri de konukların beğenisine sunulmaktadır. Balık ile arası olmayan misafirler için köfte, bonfile, pirzola, kuzu şiş, tavuk incik, piliç ızgara, yaprak kavurma, çoban kavurma, et sote ve piliç sote gibi onlarca seçenek sunulmaktadır.Blue Moon Restoran’da harika lezzetleri rakı, beyaz şarap, kırmızı şarap ve bira çeşitleriyle birlikte deneyimleyebilir ve bu lezzetlerin tadına muhteşem bir manzara eşliğinde ailecek varabilirsiniz.

Adres: Kanava Mevkii, Seyitgazi Tepesi Altı, Zeytinli Mahallesi, 10500 Erdek/Balıkesir

Prestij Balık Restoran

Prestij Balık Restoran, Erdek’in en merkezi noktasında iskelede bulunan büyükçe bir teknede hizmet vermektedir. Erdek bölgesinde rakı-balık yapılabilecek en iyi adreslerden olan Prestij Balık Restoran, aynı zamanda ailecek gidilip yörenin enfes balıklarını yiyebileceğiniz harikulade bir işletmedir.Harika mezeleri ve taze mevsim balıkları ile misafirlerinin gönlünde taht kuran restoranda, özellikle yaz aylarında rezervasyon yaptırılarak gidilmesi doğabilecek mağduriyetlerin önüne geçmesi açısından önem taşımaktadır.Salı, Çarşamba, Cuma ve Cumartesi günleri fasıl programları da düzenleyen Prestij Balık Restoran’da hem lezzetli balıkların tadına varmak hem de canlı fasıl müziği eşliğinde gecenize renk katabilmek olanaklar dâhilindedir.Erdek’e gelindiğinde mutlaka uğranılması gereken bir işletme olan Prestij Balık Restoran’da fiyatların biraz yüksek olduğu düşünülse de lezzet ve ambiyans dikkate alındığında restoran, ödenen ücretin karşılığını fazlasıyla vermektedir.

Adres: Büyük İskele Meydanı, Yalı Mahallesi, 10500 Erdek/Balıkesir

Erdek’te Nerde Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Erdeğin en büyük köylerinden Ocaklar köyü , Erdek’ten sonra gelen en güzel tatil bölgesi. Turizm bu bölgede henüz yeni yeni gelişmekte. Köydeki en eski otel 20 senelik. Son 3-4 yılda yaklaşık olarak 10 tane otel açılmış. Aradığınız her ihtiyacınıza yürüyerek ulaşabildiğiniz bu köyde eğlenceli bir tatil yapabilirsiniz. Sahile sıfır konumda bulunan oteller, konaklama açısından tercih edilmektedir. Oteller, tatil amaçlı yapılan seyahatlerde hem hizmet açısından hem de konum açısından turistlerin beğenisini kazanmıştır. İlçede yer alan oteller yarı pansiyon olarak da hizmet vermektedir.

Grand Asya Otel

Bandırma şehir merkezinde 2014 yılında hizmete girmiş 5 yıldız kalitesinde, misafirlerine eşsiz kalitede hizmet vermeyi amaçlayan bir işletmedir.

Çetin Prestige Resort

Çetin Prestige Resort Otel 35 yıllık turizm ve konaklama tecrübesiyle, 1. sınıf kalitede ve %100 müşteri memnuniyetini prensip alarak hizmet vermektedir.5000 m2 alan üstüne kurulan otelimiz 3 yıldızlı ve Turizm Bakanlığı’na bağlıdır.

Yaman Resort Hotel

Balıkesir Erdek’in EN prestijli oteli “Yaman Hotel Resort” yeşil ve mavinin buluştuğu 20 dönüm alan içerisinde deniz ve doğa manzaralı 123 odaya sahip açık büfe kahvaltı ve zengin akşam yemeği seçenekleriyle sadece size bir tık uzakta.

Agrigento Resort

Agrigento Otel’in tüm odalarında özel banyo mevcuttur. Saç kurutma makinesi, havlu ve banyo terliği ile donatılmış olan tüm banyolarda 24 saat sıcak su bulunmaktadır. Otelin birimlerinde standart mini bar, klima ve düz ekran TV yer almaktadır.

Villa Fuat

Villa Fuat, hizmet kalitesini, yaşam kalitesi anlayışı doğrultusunda şekillendiriyor. Villa Fuat, sakin ve keyifli bir tatil özlemi duyan herkes için kaçış durağı olacak.

Şahser Aqua Apart Otel

Şahser Aqua Apart Otel, 15 yıldır verdiği hizmet ile sizleri evinizde hissettirmeye devam ediyor. Otelimizin tüm odalarımızda mutfak ve mutfak araç gereçlerimiz bulunmaktadır.

Tatlısu Kırtay Otel

İlçe merkezine 7 kilometre uzaklıkta yer alan Tatlısu Kırtay Otel, sahil kesiminde bulunuyor. Denize sıfır konumda olmasıyla bilinen otel hem sakinliğiyle hem de hizmetleriyle ön plana çıkmaktadır.Çevresi ağaçlarla kaplı olan otelin kendine ait bir plajı bulunuyor. Plaj oldukça geniş olması ve temiz olmasıyla turistlerin ilgisini çekmektedir. Plajda yer alan bar ve cafe otel müşterilerine açıktır.Yaklaşık 70 odanın bulunduğu otel oldukça büyük bir alanı kaplamaktadır. Çocuklara ve yaşlılara kampanyaların yer aldığı konaklama merkezi yarı pansiyon olarak hizmetlerini sürdürüyor.Açık havuz, SPA, spor salonu, fitness, oyun merkezi ve toplantı salonları gibi alanların olduğu otelde restoran ve beach de bulunmaktadır. Sabah kahvaltıların ücretsiz olduğu otelde odalara servis de yer almaktadır.Daha çok yabancı turistler tarafından tercih edilen otelin oda özellikleri de oldukça avantajlıdır.Otelin gecelik konaklama ücreti 400 – 500 TL aralığında değişiklik göstermektedir.

Agrigento Resort Hotel

Edremit merkeze 3 kilometre uzaklıkta yer alan otel, lüks olmasıyla ön plana çıkıyor. Yaz sezonunda hizmet veren otelin pek çok kesime hitap ettiği bilinmektedir. Oldukça büyük bir alanı kaplayan tesisin yaklaşık 120 odası bulunmaktadır.Restoranıyla popüler olduğu bilinen otel pek çok mutfaktan yemek servisi yapmaktadır. Lezzetli yemekleriyle turistlerin ilgisini çeken otel her yıl binlerce kişiyi ağırlamaktadır.Çocuklara ücretsiz konaklama fırsatının sunulduğu konaklama merkezinde pek çok özellik bulunuyor. Plaj, havuz, SPA, spor ve fitness salonu, oyun salonu ve toplantı alanlarının yer aldığı otelde birbirinden farklı etkinliklere katılım sağlayabilirsiniz.Oda özelliklerine bakıldığında 30- 50 metrekare aralığında genişliğin bulunduğu görülmektedir. Odalarda jakuzi, minibar, dolap, kasa, merkezi ısıtma, soğutma, SPA bulunduğu da biliniyor.Çevresi ormanlarla kaplı otelin dinlenme konusunda da büyük avantajı bulunuyor. Odalarda yer alan ses sistemleri sayesinde rahatça konaklama hizmeti almanız mümkündür. Sağlık ve hijyen kurallarına dikkat edilen konaklama merkezinde önceden rezervasyon şartı bulunmaktadır.Agrigento Resort Otel’de konaklama ücreti 400 – 500 TL aralığında değişmektedir.

Hotel Benan

İlçe merkezine oldukça yakın bir bölgede yer alan otelin pek çok sosyal etkinliğe imza attığı bilinmektedir. Gezi turlarından müze incelemelerine, sergilerden sahillere farklı alanlarda organizasyonların düzenlendiği otel sakin bir bölgede yer almaktadır.Kış ve yaz aylarında 6 ay hizmet veren otelin sağladığı imkanlar turistlerin ilgisini çekmiştir. Havuz, aquapark, su kaydırağı, SPA, spor salonu, eğlence salonu gibi alanlar başta olmak üzere restoran, plaj ve bar gibi alanlar da mevcuttur.Mavi bayraklı plaja sahip olan otelin yaklaşık 60 farklı odası bulunuyor. Odalar 25 – 35 metrekare aralığında değişmekle beraber pek çok özellik barındırmaktadır. TV, Wİ – Fİ, led, uyandırma servisi, kahvaltı, minibar ve duş başta olmak üzere birbirinden farklı özellikler mevcuttur.Çocuklar için indirimli kampanyaların bulunduğu otele önceden rezervasyon yapılması gerekiyor.Otelin gecelik konaklama ücreti 300 – 400 TL aralığında değişmektedir.

Tuana Otel Erdek

Denize sıfır konumda yer alan Tuana Otel, Erdek ilçe merkezine 2 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Otel verdiği hizmetlerle turistlerin ilgisini çekmiştir. Her yıl binlerce kişinin konaklama hizmeti aldığı otelde 50 civarı oda bulunmaktadır.Çocuklara ücretsiz kampanyalarının yer aldığı otelde açık havuz, SPA, spor salonu, oyun salonu gibi alanlar bulunuyor. Tatil amaçlı tercih edilen konaklama merkezinde özel plaj da mevcuttur. Plaj hem mavi bayraklı hem de sakin olmasıyla turistlerin beğenisini kazanmıştır.Odalar genel olarak 18-25 metrekare aralığında değişiklik göstermektedir. Oda özellikleri mini bar, dolap, kasa, klima, merkezi ısıtma olarak sıralanmaktadır. Ziyaretçilerin olumlu dönüşler aldığı oda hizmetleri çevresindeki otellere göre çok daha konforludur.Restoran ve barın bulunduğu otelin pansiyon olarak da hizmet verdiği bilinmektedir. Birbirinden farklı alkollü içeceklerin yer aldığı eğlence mekanında ücretler de ortalama düzeydedir. Sabah kahvaltılarının ücretsiz olduğu otelde gün içinde ve akşam saatlerinde de yemek yiyebilirsiniz.Sosyallik açısından büyük avantajları bulunan otelin içerisinde birbirinden farklı etkinliklere katılım sağlayabilirsiniz. Konser, canlı müzik ve spor turnuvaları başta olmak üzere pek çok organizasyonda saatlerce eğlenebilirsiniz.Yılın her günü konaklama hizmeti sağlayan otelin gecelik konaklama ücreti 250 – 350 TL aralığında değişiklik göstermektedir.

Belgin Otel

Konaklama açısından sık sık tercih edilen Belgin Otel, Erdek merkezine 2 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Küçük bir alanda yayılım göstermesine rağmen popüler olan otel, oda özellikleriyle bilinmektedir.Yılın her günü konaklama hizmeti veren otelin, çocuklara ücretsiz konaklama fırsatı bulunuyor. 30 civarı odanın yer aldığı konaklama merkezinde deniz manzaralı odalar mevcuttur. 18 – 23 metrekare aralığında değişen odalarda rahat ve sakin konaklama hizmeti alabilirsiniz. Oda özellikleri genel olarak duş, klima, ısıtma, LED, TV, Wİ – Fİ olarak sıralanmaktadır. Otele ait bar ve kafenin bulunduğu bilinirken konaklama açısından uygun olduğu görülmektedir.Ortalama yemek fiyatlarının 30 – 60 TL aralığında değiştiği otelde, sabah kahvaltıları otel fiyatlarına dahildir. Önceden rezervasyon şartı bulunan otelin gecelik konaklama ücreti 200 – 300 TL aralığında değişmektedir.

Yağcı Otel

İlçe merkezine 1 kilometre uzaklıkta yer alan Yağcı Otel, konaklama hizmetleri ile ön plana çıkmaktadır. Sahile oldukça yakın bir konumda bulunan otelin deniz manzaralı odaları mevcuttur.Odaların genişliği 15 – 25 metrekare aralığında değişiklik göstermektedir. Oda özellikleri ise TV, Wİ – Fİ, klima, duş, dolap olarak sıralanmaktadır. Daha çok konaklama amacıyla tercih edilen otel ulaşılabilirlik açısından avantajlı bir konumdadır.Otelin genel hizmetleri arasında restaurant, bar, SPA, otopark gibi alanlar bulunmaktadır. Gece hayatı yaşayabileceğiniz barda pek çok alkollü içecek bulunuyor. Birbirinden farklı mutfaklardan yemeklerin servis edildiği restoranda turistlerin beğendiği hizmetler arasında yer almaktadır.Sabah kahvaltılarının ücretsiz olduğu otelde öğle ve akşam yemeği de yemeniz mümkündür. Sahile yaklaşık 500 metre uzaklığı bulunan otelin 50 civarı odası bulunmaktadır. Çocuklara ücretsiz konaklama kampanyalarının bulunduğu otelde açık ve kapalı havuzlar hizmete dahildir.Önceden rezervasyon yapılması gereken otel yılın her günü konaklama hizmeti sağlamaktadır. Ortalama gecelik konaklama ücretleri ise 200 – 250 TL aralığında değişiklik göstermektedir.

Erdek, Balıkesir’e bağlı bir ilçedir. Yarımada olarak bilinen ilçenin nüfusu yaklaşık 30 bindir. Her yıl yüz binlerce turist ağırlayan Erdek ilçesi tatil amaçlı geziler açısından oldukça uygun bir konumdadır. Marmara Denizi’nin güneyinde yer alan ilçe, sakin ve temiz olmasıyla da ön plana çıkmıştır. Turistlerin kafa dinlemek için tercih ettiği Erdek ilçesinde konaklayabileceğiniz pek çok alan bulunuyor.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.
Rize Günübirlik Turlar