Foça’da Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Foça’da Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Antik Çağda bir İon medeniyeti olan Foça, sularında yaşayan Akdeniz foklarına Phokaia denmiş ve bu isim Foça şeklinde günümüze ulaşmıştır. Homeros’un Odysseia’sına dahil olan Foça, hem yerli hem de yabancı turistlerin uğrak yeri. Foça’da adaları ve koyları veya tarihi yerleri gezmek için teknelerle günübirlik geziler yapılabilir.İzmir’e 70 kilometre uzaklıkta bulunan Foça, mavi bayraklı plajları ve sağlıklı Ege mutfağı ile İzmir’in en gözde tatil destinasyonlarından biridir. Antik yazarlara göre Orta Yunanistan’da yaşayan Phokis’liler, Atinalı komutanlar Phligones ve Damos yönetiminde bölgeye egemen olan Kyme (Aliağa yakınında) kentinin verdiği izinle bugünkü Foça’nın bulunduğu yerde Phokaia’yı kurdular.

Foça’da Mutlaka Gezilecek Yerler

Mavi denizi, mitolojik efsaneleri ve tarihi güzellikleriyle Ege’nin en güzel tatil beldelerinden biridir. Foça, Yeni Foça ve Eski Foça olarak 2 ayrı yerlerden oluşmaktadır. Foça’nın en eski taş yapıları,sempatik mekanları ve çarşısı Eski Foça da yer almaktadır. Hatta Foça’nın ruhunu en iyi yansıtan bölge Eski Foça’dır.

Foça Taş Evleri

Geleneksel biçimde bitişik düzende olan kule evler,dağınık tek yada topluca ulunurlar. Foça taş evleriTopluca evler,Yükseklikleri cephe genişliğinden daha fazla olduğu için kule ev olarak adlandırılır.Tek ev tipi ise sıvasız yığma taş yapıdadır. Foça Gezilecek Yerler

Eski Foça Sahili

Eski Foça plajı merkeze çok yakın plajdır. Eski foça sahiline Otogardan çıktığınızda Eski Foça‘nın en büyük koyuna denk gelirsiniz. Foça Gezilecek Yerler Bu Foça Sahilinde bir kısmında tekneler vardır, bir kısmında ise şezlong kiralama yerleri vardır.

Sazlıca Plajı

Yeni foça Salıca Plajı Kamp Alanı;İzmir ilinin foça yarımadasında şehrin kalabalığından uzak olan, çok sessiz sakin doğa ile başbaşa Sazlıca Plajı Kamp alanı. Keşfedilmeyi bekleyen Sazlıca Sahili etrafında birçok koylar bulunmaktadır.

Eski Foça’da Gezilecek Yerler

Tarihi taş evleri, balık restoranları,antik döneme ait yapılarıyla deneyimler yaşayabileceğiniz yer. Foça Gezilecek Yerler Eski Foça’da gezilecek yerlere şimdi nerelerde neler var hep birlikte bakalım!

1. Siren Kayalıkları

Fon balıkların yoğun olduğu adadan oluşan kayalıkların en büyüğü Orak adası kayalıklarıdır.Bu kayalıklar Homeros Destanında ”Yolunu şaşıran gemilerin çarptıkları kayalıklar” olarak söz edilmektedir.Yüzme alanı mevcut değildir. Ege`de Gezilecek Yerler Çünkü fokların yaşam alanları korunma tedbirleri yer almaktadır.Tekne turlarında görme imkanı olmakla birlikte yüksek tepelerden buraya bakarak gün batımını izleyebilirsiniz.

2. Kybele Açık Hava Tapınağı

2600 yıllık griffon ve at heykellerinin bulunduğu M.Ö 580 y.y ait tapınakta,kayalara oyulmuş nişleri yer almaktadır.Yakınlarında bereket tanrıçası Kibele’yede mutlaka uğrayın.

3. Beş Kapılar Kalesi

Cenevezliler tarafından 1275 yılında yapılan Antik kaleye geldiğinizde, duvarların ön tarafında yer alan 5 tane kapı ile karşılaşmaktasınız.Beş kapılar kalesi isminide buradan almaktadır.İçerisinde küçük alanda anti tiyatro yer alır.Burada sergi,festival gibi etkinliklere ev sahipliği yapmakta ve Açık hava tiyatrosu olarak kullanılmaktadır.

4. Dış Kale

Tarih kokan bir yer daha sizlerle.Kale burnunda bulunan kale,1678 yılında osmanlılar tarafında bölgeyi korumak için yapılmıştır.Uzaktan görüntüsünü görmeniz mümkün olmaktadır.

5. Fatih Cami

Eski foça taş evlerin arasında kalmış cami 1455 yılında çok eskiye dayanmaktadır.Fatih cami,Fatih Sultan Mehmet tarafından yapılmıştır.Cu camiyle karşılaştığınızda ilk bakışta taş ev olarak görebilirsiniz.

6.Kayalar Cami

Sahildeki beş kapılar kalesini geride bıraktıktan sonra yokuşu çıkarak bulabileceğiniz amilerden birisidir.Kimin tarafından ne zaman yapıldığıyla ilgili bilinmemekle birlikte Manzarasının çok güzel olduğunu sizlere söylemeden geçemeyeceğim.

7. Pers Anıt Mezarları

Pers komutanları için anıt olarak yapılmış olup sonrasında mezar,Gözetleme noktası ve Mola yeri olarak kullanılmaya başlanmıştır.Merkeze uzaklığı 7 km.dir.

8. Foça Fener

Görselliğiyle büyüleyici,Deniz manzarısını izleyerek sizleri uzaklara görürecek harika bir yer. Foça deniz fenerini burada görmekte mümkündür.

9. Osmanlı Mezarlığı

Eski tarihi yapıları ilginiz varsa bunuda listenize eklemenizi öneririm.Fatih Sultan Mehmet döneminden kalma mezarlık bugün de kullanılmaktadır. Osmanlı Mezarlığı birçoğunun mezar taşları toprağın içine girmekte esrarengizliğiyle daha çok meraklar uyandırmaktadır.

10. Foça Şeytan Hamamları

Can Dede tepesi’nin eteğinde yer almaktadır.Foça şeytan hamamları, kaya mezar tipinde bulunan yapılar yer alır.Merkezden biraz uzaklıkta olup yaklaşık 2 km uzaklıktadır.

11. Kozbeyli Köyü

Eski foça köyleri arasında 700 yıllık tarihe sahip köy,Osmanlılar tarafında kurulmuş olup sonra Rumlarında katılımıyla karma bir köye bönüşmüştür.Kurucusu kuzubey tarafından yapılmış ve adı Kuzubeyli köyü olarak kalmıştır.Buraya geldiğinizde eski taş sokakları,taş evleri gezebilir en tepeye çıkarak orada bulunan caminin avlusundan muhteşem deniz manzarasını izleyebilirsiniz.Hemen yan tarafında Kuzubeyi kulesini ziyaret ederek,Şakirin yerinde dibek kahvesini tadabilirsiniz.bunların yanında muhteşem gözlemesi ve çayı olmazsa olmazlardan.Yanında organik domatesi ve biberide sizlere sunmaktadırlar.Dahası da Kozbeyli ağaçlı ev de güzel bir kahvaltı alternatifi yer almaktadır.

12. Akdeniz Fokları

Dünya üzerindeki sayıları 400 civarında olan akdeniz fokları,Türkiye,Yunanistan ve Kuzeybatı Afrika sahillerinde bulunmaktadır.Bir kısmı foçada yer almaktadır.Dünyada nesli tükenme tehlikesi altında bulunan 12 memeli türlerinden birisidir.Bu balıkların karaya çıkma ihtimali yüksek olmakla birlikte korumak için belli alanlar belirlenmiştir.Bunlar; Aslanburnu,Deveboynu burnu arasındaki 2 mil uzaklığa yaklaşmasının yasaklanması,Fokların görüldüğü ,siren kayalıklar ve orak adasına ise 100 m.den fazla yaklaşılması yasaklanmıştır.

12. Yel Değirmenleri

Foçanın girişinde yer alan yer değirmenleri, 40 yıl öncesinde kurulmuş ve şuanda aktif olarak 2 tanesini görebilirsiniz.Yel değirmenleri, Ege’nin incisi İzmir’in tarihi ve doğal güzellikleriyle öne çıkan yeri Foça’ya, İzmir yönünden girişinde bulunmaktadır. Yel değirmenlerinin restorasyon çalışmaları halen devam etmektedir. Foça’nın en çok ilgi gören tarihi dokusu olan tarihi yel değirmenlerinin restorasyonu İzmir Büyükşehir Belediyesi, Foça Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Foça Kazıları Başkanlığı tarafından yapılmaktadır.

Foça Plajları

Foça, denizin tadını doyasıya çıkarabileceğiniz yerlerden biridir. İlçede nerede kalırsanız kalın, yakınlarda sizi bekleyen harika bir plaj olduğundan emin olabilirsiniz. Marsinaki koylarında ve mutlaka keşfetmeniz gereken diğer Foça plajlarında geçirdiğiniz birkaç günün ardından Foça’dan ayrılmak istemeyeceksiniz.

Foça’da Tarihi Yerler

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Foça, tarih ve arkeoloji meraklıları için keşfedilmeye değer bir hazinedir. Şehri korumak için inşa edilen Kale ve Surlar kısmen yıkılmış olsa da hala var ve ziyaretçilerini selamlıyor.Fatih Camii ilçede Türk döneminin en önemli yapılarından biridir ve halen kullanılmaktadır. Athena Tapınağı, Kybele Açık Hava Tapınağı ve Kayalar Camii ilçenin tarihini yansıtan diğer yerlerdir.

Foça’nın Destansı Doğal Güzellikleri

Foça, doğal güzellikleriyle sizi büyüleyen yerlerden biridir. Homeros’un Odysseia’sında bahsedilen Siren Kayaları burada. Siren Kayalıklarından Yunan mitolojisinde de bahsedilmektedir; vücutlarının kuş şeklinde ve kafalarının kadın başlarına benzediğine inanılıyordu.İnsanların dikkatini müzikleriyle kayalara çektiklerine ve müziğin dikkatini çeken denizcilerin yollarını kaybettikleri, kayalara çarparak battıklarına inanılıyordu. Volkanik yapıya sahip olan Kayalar, yüzyıllar boyunca aşınmış ve doğaüstü şekillere dönüşmüştür.Foça’nın karşısında Orak, İncir, Fener, Atatürk, Kartdere ve Metelik adlarında ıssız 6 ada var. Orak adasında güney kıyısında uzun bir çakıl plajı var; Orak, Atatürk ve Kartdere, 80 m yüksekliğe ulaşan dik kayalıklara sahiptir. Adalar genellikle yabani otlar, çalılar ve çalılarla kaplıdır. İncir Adası’nın kuzey kıyısında küçük bir çam ormanı ve Fener Adası’nda kaktüslerle kaplı bir alan var.

Foça İle İlgili Öneriler

Gün içerisinde birden fazla koy görmek isterseniz tekne turuna çıkabilirsiniz. Foça mutfağının vazgeçilmezi olan otlar, balıklar ve diğer deniz ürünlerini denemelisiniz. Otantik yapısı ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakan Kozbeyli Köyü’ne gidebilir, meşhur harç çekilmiş kahvesini içebilirsiniz.

Foça’da Nereleri Ziyaret Etmeli?

Eski Foça (Türkçe’de Eski Foça anlamına gelir) sahil boyunca uzanan pitoresk balıkçı tekneleri, taş evlerle süslenmiş çiçekli sokakları, mavi bayraklı plajı ve en ünlü gün batımıyla en huzurlu tatil beldelerinden biridir. Yeni Foça (Türkçede Yeni Foça anlamına gelir) ilçenin yeni gelişen bir bölümüdür ve yerleşim çoğunlukla yaz mevsimindedir.Antik İyonya’nın en önemli yerleşim yerlerinden biri olan Eski Foça’da gezilecek yerler arasında Beşkapılar Kalesi ve Şehir Surları, Eski Foça Limanı, Athena Tapınağı, Kybele Açık Hava Tapınağı, Kayalar Camii, Fatih Camii, Şeytan Hamamı ve Yel değirmenleri.Orak Adası, İncir (İncir) Adası ve Akdeniz foklarının yaşadığı Siren Kayaları, bölgenin plajları kadar popüler ve görülmeye değer. Kozbeyli Köyü otantik yapısı ve şirinliği ile sizi etkileyeceğini düşündüğümüz bir diğer destinasyondur. Zengin ve lezzetli bir köy kahvaltısı yapmak isteyenler için de ideal bir mekandır.

Foça’da Ne Yapalım?

Foça’nın rengarenk ve eşsiz dar sokaklarında ve balıkçı tekneleriyle süslenmiş sahilinde güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Büyüleyici gün batımından bahsetmeye bile gerek yok! Günlük tekne turları ile Orak Adası ve İncir Adası gibi irili ufaklı birçok adayı ziyaret edebilir, şanslıysanızSiren Kayalıklarında ender Akdeniz foklarını görebilirsiniz. İncir Adası’nda ayrıca 20 çadır kapasiteli küçük bir kamp alanı da bulunuyor.Adanın çam ağaçları ile kaplı bu bölümünde kamp yapabilir ve kır restoranlarında lezzetli yemeklerin tadına bakabilirsiniz. Yaz aylarında Mersinaki koyları Eski Foça ve Yeni Foça’nın eşsiz koylarında Ege’nin berrak sularının tadını çıkarabilirsiniz.

Foça’da Ne Yemeli?

Soleirolia, turp tohumu, ısırgan otu, ebegümeci gibi yöresel otlarla hazırlanan enfes salataları ve zeytinyağlı yemekleri seveceğinizi garanti ediyoruz. Foça sadece otlarıyla değil, balık çorbası, kalamar dolması, yoğurtlu balık gibi deniz mahsulleri ile de meşhur. Eski Foça’nın Kozbeyli Köyü’nde meşhur dibek kahvesinin tadına bakmanızı tavsiye ederiz.

Foça’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Ege’nin en güzel tatil beldelerinden biri olan Foça, otellerindeki konfor, zengin açık büfe menüleri, havuzları, spa ve spor kompleksleriyle son derece konforlu ve lüks bir konaklama imkanı sunuyor misafirlerine. Tertemiz denizinde yüzmenin keyfini yaşayacağınız, doğal güzellikleri ve tarihi yapılarıyla kapsamlı bir tatil geçireceğiniz Foça otel rezervasyonunuzu otelz.

MW Phokaia Beach Resort

Özgün bir Ege kasabası atmosferine sahip Foça’da bulunan Mark Warner Phokaia Beach Resort’ta, aile boyu konforu ve eğlenceyi yaşayacağınız bir tatil sizi bekliyor.

Şenyıldız Hotel

eniz kıyısında sohbeti, yemesi, içmesi ev havasında geçen “farklı” olan bir tatile ne dersiniz? Şenyıldız Hotel, güler yüzlü ekibi ile hotel’de konaklayan siz değerli misafirlerine covid-19 önlemleri çerçevesinde özenle hazırlanan kahvaltısı ile hizmet vermektedir.

Kozbeyli Konağı

Köyün ön tarafı ova ve deniz’dir. Etrafı ormanlarla kaplıdır. 450 yıllık bir camisi, kale’si, zeytin, zeytinyağı ve Dibek Kahvesi ile meşhurdur. Kozbeyli Konağı’nda; rahat, huzur ve damak tadı bulacaksınız.

Foça Ensar Hotel

Foça Ensar Hotel 1971 yilinda kurulmus bir Aile Isletmesidir. Eski Foçada ki Tas evinizdir. Eski Foça’nin en güzel konumunda Tarihi Rum evlerininde bulundugu denize 30 metre mesafede sirin bir sokakta yer almaktadir.

La Petra Otel

Yeni Foça limanında bulunan binamız 1870 yılında tüccar bir aile için inşa edilmiş. Zemin katı ahır 1. kat ise konut olarak tasarlanıp kullanılmış, zamanla zemin katta kuyumculuk, gazino, fırın gibi kullanımlar olmuş.

Navalia Hotel

Tesis bünyesindeki özel otopark ücretsizdir. Odalarda TV bulunmaktadır. Bazı birimlerde rahatınız için oturma alanı vardır. Konforunuz için terlikler ve ücretsiz banyo malzemeleri temin edilmektedir. Tesiste 24 saat açık resepsiyon vardır.

Ege’nin en güzel tatil beldelerinden biri olan Foça, otellerindeki konfor, zengin açık büfe menüleri, havuzları, spa ve spor kompleksleriyle son derece konforlu ve lüks bir konaklama imkanı sunuyor misafirlerine. Tertemiz denizinde yüzmenin keyfini yaşayacağınız, doğal güzellikleri ve tarihi yapılarıyla kapsamlı bir tatil geçireceğiniz güzel bir belde.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.
Rize Günübirlik Turlar