Frankfurt’ta Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Frankfurt Gezi Rehberi - Lebego1.Com

Frankfurt, ortasından geçen Main nehri ile ikiye bölünmüş durumda. Bir tarafta iş merkezlerinin bulunduğu büyük gökdelenlerin ve asıl gezilecek yerlerin olduğu olduğu Mainhattan denilen bölge diğer kıyıda ise genelde yaşam alanlarının, müzelerin ve pub’ların bulunduğu kısım. Frankfurt, Almanya‘nın ticari ve finansal bakımdan merkezi olarak kabul görüyor. Asırlardan beri ekonomik açıdan güçlü olmasının getirdiği avantajı iyi kullanan Frankfurt, yalnızca II. Dünya Savaşı’nın izlerini silmekle yetinmemiş. Almanya’nın 5. büyük kenti, yeniden inşa döneminde günümüzde gezginlerin gözdesi olmasını sağlayan birçok özelliğe de sahip olmuş.Frankfurt’u gezmek için en uygun dönem mayıs ve eylül ayları arasıdır. Kışın Frankfurt’ta hava hep eksilerde seyreder; ancak bahar ve yaz aylarında Frankfurt parklarında sincaplarla, nehrin kenarında kuğu, kaz ve ördeklerle karşılaşabilirsiniz.Frankfurt’ta şehir merkezini gezmek isteyenlere 2 gün yeterlidir; ancak şehrin dışında yer alan ve tarihi dokusu olan şatoları da gezmek isterseniz seyahatiniz 4-5 güne kadar uzatabilirsiniz.

Frankfurt’ta Mutlaka Gezilecek Yerler

Frankfurt kültürel, etnik, ırk ve dini açıdan oldukça kozmopolit bir yaşam alanıdır. Nüfusun büyük çoğunluğu göçmen olan bu kentte her ırk ve kültürden insan ile karşılaşıp entelektüel anlamda kendinizi geliştirmeniz ve yeni arkadaşlıklar edinmeniz mümkün. Frankfurt’u gezmeye ünlü Euro simgesinden başlayabilirsiniz. Eurotower taşınmış olsa da, simgesi Willy Brandt Platz üzerinde durmaya devam ediyor.

Eski Opera Binası

İtalyan Rönesans tarzının tüm görkemini gözler önüne seren Eski Opera Binası, Frankfurt gezilecek yerler listenize eklemenizi önereceğim bir diğer kültürel tesis.Bina, Richard Lucae’nin tasarımına bağlı kalınarak ve Philipp Holzmann’ın finansal desteği ile 1873-1880 yılları arasında inşa edilmiş.Ancak çoğu yapı gibi opera binası da İkinci Dünya Savaşı esnasında gerçekleştirilen bombardımandan fazlasıyla nasibini almış. Buna rağmen gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda hem dış cephesi hem de ana salonu aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiş.Eğer ana salonunda sergilenen birbirinden güzel performansları izlemeye niyetiniz yoksa Eski Opera Binası’nı gezmenin tek yolu, rehberli turlara katılmaktan geçiyor.Turlar, yaklaşık 90 dakika sürüyor ve gerçekleştirildikleri zaman aralığı etkinlik takvimine göre belirleniyor. Ayrıca saate ve katılıma bağlı olarak tur fiyatlarına 1-2 Euro’luk eklemeler yapılabiliyor.

Senckenberg Müzesi

Görlitz ve Dresden’de de şubeleri bulunan Senckenberg Müzesi, Frankfurt’ta doğa tarihi alanına yoğunlaşmış en büyük kültürel tesis olarak gösteriliyor.200 yıllık süreçte toplanan ve eşine az rastlanır özelliklere sahip koleksiyonu, müzenin yoğun ilgi görmesini sağlıyor. Tabii, 1904-1907 yılları arasında inşa edilmiş Neo-Barok binası da müzenin cazibesini bir kat daha artırıyor.Senckenberg Doğa Tarihi Müzesi‘ni ziyaret ettiğinizde, Avrup’anın en büyük dinozor fosili koleksiyonunu detaylıca inceleme fırsatı bulabilirsiniz. Bu koleksiyonda, Grube Messel’deki kazı alanından getirilen parçalar da bulunuyor.Yalnız tesiste kuşlara ayrılan bölüme de mutlaka zaman ayırmanızı öneririm. Şu an taşınma sürecinde olan müzenin önümüzdeki 5 yıl içerisinde yeni binasına geçmesi planlanıyor.

St Paul Kilisesi

Tatil için Frankfurt’a seyahat etmeye karar verdiğinizde, Almanya’nın tek bayrak altında toplanmış bir ülke haline gelmesine imkân tanıyan olaylara ev sahipliği yapan St. Paul Kilisesi‘ni ziyaret etme ayrıcalığına kavuşabilirsiniz.Alman parlamentosu, 1848 yılında inşa edilen kilisede ilk oturumunu gerçekleştirmiş. Neo-klasik tarza sahip dini yapı ayrıca ülkenin ilk anayasasının oluşturulduğu toplantılara şahitlik etmiş.Yapımında kırmızı tuğla tercih edildiği için çarpıcı bir görünüme kavuşan St. Paul Kilisesi, parlamentonun dağılmasının ardından çeşitli anma törenleri için kullanılmış.Mekân, günümüzde ise dini fonksiyonundan bir hayli uzaklaşmış durumda. Yıl boyunca çeşitli sanat koleksiyonlarının sergilendiği yapıya, Frankfurt Kitap Fuarı‘nın gerçekleştirildiği dönemde giderseniz hoş vakit geçirmenizi sağlayacak etkinliklere denk gelebilirsiniz.

Städel Museum

Avrupa sanatının 14. yüzyıldan günümüze kadarki süreçte yaşadığı değişiklikleri eşsiz sanat eserleri aracılığıyla anlamak için gezi programınızda Städel Museum‘a yer verebilirsiniz.1815 yılında kurulan müze, adını iş insanı Johann Friedrich Städel’den alıyor. Kültürel tesiste sergilenen eserlerin büyük bölümü, Rönesans, Barok ve Erken Modern dönemlerinden izler taşıyor.Avrupa sanatının 700 yıllık dönemine ışık tutan Städel Müzesi’nde; Cranach, Dürer, Botticelli, Monet, Picasso gibi usta isimlerin imzasını taşıyan çalışmalar sanatseverlere sunuluyor. Haliyle müzeye ilgi özellikle turizm sezonunda bir hayli artıyor.

Main Tower

Frankfurt’un modern yüzünü temsil eden Main Tower, 1996-1999 yılları arasında inşa edilmiş. Landesbank ve Merrill Lynch gibi küresel çapta üne sahip firmaların yönetim merkezlerinin bulunduğu kule, aslında iki farklı yapıyı bünyesinde barındırıyor.Bu yapılardan birinin klasik, diğerinin ise daha çağdaş çizgide tasarlanmış olması, Main’e sıra dışı bir tarz kazandırıyor.Main Tower’ın girişinde, ziyaretçileri iki çarpıcı sanat çalışması karşılıyor. Bu çalışmalara ek olarak gökdelen, yıl boyunca birçok sergiye ev sahipliği yapıyor.Yapının zeminden 200 metre yükseklikteki gözlem terası, konuklarına enfes kent manzarası sunuyor.

Zeil Caddesi

Seyahat ettiğiniz şehirlerdeki alışveriş olanaklarından yararlanmak hoşunuza gidiyorsa Frankfurt gezilecek yerler listenize 1,2 kilometre uzunluğundaki Zeil Caddesi‘ni ekleyebilirsiniz.Geceleri yüksek bir noktadan bakıldığında ışıl ışıl görünümü ile hemen dikkatleri üzerine çeken cadde, sosyal açıdan da son derece hareketli yapıya sahip. Ancak yalnızca yaya trafiğine açık cadde, üzerinde sıralanan mağazalar sayesinde alışveriş konusunda kentin en önemli bölgesi olma özelliği taşıyor.Hauptwache ve Konstablerwache arasında uzanan Zeil Caddesi‘nde gezerken Armani, Versace gibi lüks markalara ait mağazalarda alışveriş yapma ayrıcalığına kavuşabilirsiniz.Özgün tarza sahip ürünlere sahip olmak niyetindeyseniz bağımsız tasarımcıların butiklerine de yönelebilirsiniz.MyZeil, Nordwestzentrum, HessenCenter, Skyline Plaza Frankfurt adlı modern alışveriş merkezlerinin bulunduğu cadde, ayrıca yerel mutfağı tanımak isteyenlere harika fırsatlar sunuyor.

Eiserner Steg

Main Tower’dan kent manzarasını kuş bakışı seyretmek size yeterli gelmezse farklı açılardan kentin güzelliğini gözler önüne seren Eiserner Steg‘i ziyaret edebilirsiniz.Köprü, Eski Şehir bölgesi ile Sachsenhausen‘i birbirine bağlıyor. Araç trafiğine kapalı olduğu için de konuklarına güvenli bir ortam sunuyor.20. yüzyılın sonuna kadar köprü yalnızca manzara izlemek ve karşıya geçmek isteyenlerin ilgisini çekiyormuş. Ancak 2000 yılı itibariyle çiftler, aşklarını simgeleyen kilitleri köprünün dört bir yanına asmaya başlamış. Haliyle ortaya renkli görüntüler çıkmış.Eiserner Köprüsü, Main Nehri üzerine ilk olarak 1868 yılında inşa edilmiş. 1911-1912 yıllarını kapsayan süreçte ise artan ihtiyaca cevap verebilmesi amacıyla genişletilmiş.Şu an göreceğiniz yapı ise köprünün savaşın hemen ardından, yani 1946’da aslına uygun olarak yeniden inşa edilen versiyonu.

Eschenheimer Turm

47 metre yüksekliğindeki Eschenheimer Turm, ilk olarak kentin ikinci genişleme döneminin ardından 1349’da inşa edilmiş. Günümüze ulaşan Gotik tarzdaki kapının yapımı ise 1400 yılında marangoz Klaus Mengoz tarafından başlatılmış.1426-1428 yılları arasında Mengoz’un temelini attığı kapının üst kısmını oluşturan kule, Frankfurt Katedrali’nin de mimarı olan Madem Gerthener gözetiminde tamamlanmış. Kapı, inşaat yılı göz önünde bulundurulduğunda şehirde ayakta kalmayı başarmış en eski yapı olma özelliğini koruyor.Eschenheimer Kapısı, her ne kadar yapıldığı dönemde kentin imara yeni açılmış bölgelerinin güvenliğini sağlayan duvarların bir parçası olsa da günümüzde Eski Şehir sınırları içerinde yer alıyor.Ancak eskiden etrafını saran güçlü duvarların yerini iki cadde almış durumda. Yapıyı ziyaret ettiğinizde alt kısmındaki kafede soluklanma fırsatı bulabilirsiniz.

Museumsufer

Frankfurt’taki müzelerin büyük çoğunluğunu, Main Nehri’nin her iki kıyısını kapsayan Museumsufer gezintiniz esnasında ziyaret etme fırsatı bulabilirsiniz.Kentin kültürel merkezi konumundaki alanın kuruluş hikâyesi, 1977 yılına kadar uzanıyor. Hilmar Hoffman’ın fikir babası olduğu kültürel peyzaj alanına günümüzdeki görünümünü kazandıran mimari çalışmalar, ağırlıklı olarak 1980-1990 yılları arasında gerçekleştirilmiş.Tasarım aşamasında, daha önce sizlere anlattığım Städel’in alanın merkezi olmasına karar verilmiş.Museumsufer’in Main Nehri’nin güneyinde kalan kısmında Uygulamalı Sanatlar, Etnoloji, Alman Film, İletişim müzeleri ile Liebieghaus ve Portikus bulunuyor.Kuzey bölümünde ise Yahudi ve Tarih müzeleri faaliyet gösteriyor. Saymış olduğum müzeleri ziyaret etmek için ağustos ayının son hafta sonunu tercih ederseniz 3 günlük festivale katılma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Frankfurt Zoological Garden

Şehir merkezinin doğusunda yer alan 11 hektarlık alanda faaliyet gösteren Frankfurt Zoological Garden, 1858 yılında kurulmuş.Almanya’nın en eski ikinci hayvanat bahçesi, yaklaşık 450 farklı türden 4.500 canlıya ev sahipliği yapıyor. Frankfurt’un merkezinde adeta bir vahayı andıran tesisteki canlılar, doğal ortamlarına en yakın şartlarda yaşamlarını sürdürüyor.Bu durum sayesinde de egzotik canlıların nasıl yaşadıklarını merak edenler zooloji bahçesini gezerken hem yeni şeyler öğrenme hem de keyifli vakit geçirme imkânı buluyor.Frankfurt Zoological Garden bünyesindeki Grzimek Evi‘ne gittiğinizde Madagaskar’a özgü hayvan türlerini gözlemleyebilirsiniz.Akvaryum ve sürüngen evinde balıkların, denizatlarının, penguenlerin, yılanların, timsahların davranışlarını yakından inceledikten sonra maymunların bulunduğu Borgori Ormanı adlı bölüme geçebilirsiniz.

Museum MMK für Moderne Kunst

Viyanalı mimar Hans Hollein tarafından tasarlanan gösterişli bir binada konuklarını ağırlayan Museum MMK für Moderne Kunst, 1991 yılında açılmış.Modern sanatlara meraklı gezginlerin Frankfurt gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezlerinden biri olan müzede, 1960’lı yıllardan günümüze kadarki süreçte çeşitli sanatçılar tarafından üretilmiş çalışmalara yer veriliyor.Zengin koleksiyonu sayesinde müze, alanında dünyanın en önemli kültürel tesisleri arasında gösteriliyor.Museum MMK für Moderne Kunst’un kalıcı koleksiyonu; Roy Lichtenstein, Claes Oldenburg ve Joseph Beuys gibi önemli sanatçıların eserlerinden oluşuyor. Ancak bu koleksiyon, her zaman gösterimde olmuyor.O yüzden müzeye ziyaretinizi etkinlik takvimine göre ayarlamanızı öneriyorum. Yoksa yan salonlardaki geçici sergilerle yetinmek durumunda kalabilirsiniz.

Goethestrasse

Alışveriş konusunda Eiserner Steg beklentilerinizi karşılamadıysa şansınızı bir de Goethestrasse‘de deneyebilirsiniz. Yalnız Opemplatz ile Goetheplatz arasında uzanan 290 metrelik caddenin, tamamen lükse odaklı olduğunu baştan belirtmek istiyorum.Bu doğrultuda 1892-1894 yılları arasında inşa edilen cadde üzerinde Armani, Chanel, Montblanc ve Vertu gibi markalara ait mağazaları bulabilirsiniz.Main Tower’e oldukça yakın konumdaki Goethestrasse’ye ulaşım için U-Bahn ve S-Bahn seferlerinden yararlanabilirsiniz. Araç trafiğine kapalı durumda olduğundan gayet rahat gezebileceğiniz caddenin doğusunda Frankfurt Hauptwache, batısında ise Alte Oper durakları bulunuyor.

Hauptwache

Gezi programınızda Eiserner Steg ya da Goethestrasse varsa sizin yerinizde olsam ulaşım için Hauptwache üzerinden bir rota çizerdim. Böylece alışveriş öncesinde modern kent merkezinin kalbinde harika zaman geçirebilirsiniz. Çünkü meydan, gerek atmosferi gerekse de gastronomik fırsatları nedeniyle kentin en çok ilgi çeken bölgeleri arasında sayılıyor.Goethe’nin de favorilerinden biri olduğu söylenen binanın varlığı bile tek başına bölgeyi şehirde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasına sokuyor.Meydana adını veren Hauptwache, 1729 yılında bağımsız bir şehir olan Frankfurt’un askeri gücünün yerleşkesi olarak inşa edilmiş. Hapishane olarak da kullanılan yapı, Johann Samhaimer tarafından Gotik tarzda tasarlanmış.Öğrenci aktivistlerin baskını gibi sıra dışı olaylara şahitlik eden ikonik binada, günümüzde bir restoran faaliyet gösteriyor.

Deutsches Filmmuseum

Museumsufer geziniz sırasında ziyaret etme fırsatı bulacağınız kültürel tesislerden biri olan Deutsches Filmmuseum, çeşitli sergiler aracılığıyla sinemanın tarihsel gelişimini ve toplumlar üzerindeki etkisini anlatmaya odaklanıyor.Alman Film Enstitüsü ile ortak çalışmalar yürüten kültürel tesiste ziyaretçiler, interaktif uygulamalar sayesinde sergilenen koleksiyonlarla etkileşime girebiliyor. Hatta koleksiyonların bazılarını online olarak detaylıca inceleme fırsatı bulabiliyor.Alman Film Müzesi’ni ziyaret ettiğinizde, bakış açısının ve hikâye anlatıcılığının film çekimlerinde ne kadar etkili olduğu konusunda da fikir sahibi olabilirsiniz.Bu iki konuya yoğunlaşan ve Stanley Kubrick, Romy Schneider gibi beyazperdenin önemli isimlerine adanan sergiler, yılın belirli dönemlerinde gerçekleştiriliyor.

Sachsenhausen Old St Nicholas Church

Belediye sarayının hemen yanında yer alan Sachsenhausen Old St Nicholas Church‘ün geçmişinin 12. yüzyılın ortalarına kadar uzandığı düşünülüyor.Yazılı kayıtlara göre o dönemde kilisenin bulunduğu alana daha küçük boyutlarda bir dini yapı inşa edilmiş. Şu anki yapının inşa süreci ise 15. yüzyılın ortalarında tamamlanmış.Kilise, açılışının ardından bir yandan dini törenlere ev sahipliği yaparken diğer taraftan gözlem amaçlı kullanılmış. Yapının çan kulesinde bekleyen gözcü, Main Nehri’ne girip çıkan tekneleri haber vermekle görevliymiş.Sachsenhausen Old St Nicholas Church, iç kısmına zengin görünüm kazandıran sanat eserleri ve dekorasyonundaki detaylarla yediden yetmişe herkesin ilgisini çekiyor.Gerçi çocuklar, buraya geldiklerinde hemen oyun parkına yöneliyor. Ama siz rehberli turlara katılarak II. Dünya Savaşı’nın yıkımından kurtulan bu eserler ve objeler hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Alman Mimarlık Müzesi

Frankfurt gezilecek yerler listesinin son sırasını, kentin en gözde kültürel tesislerinden biri olan Alman Mimarlık Müzesi‘ne ayırdım.1983 yılında kurulan müze, 18. yüzyıldan kalma bir binada hizmet vermeye devam ediyor. Kültürel tesiste, her dönem için konusu önceden belirlenmiş 3 farklı geçici sergi mimarlık branşına ilgi duyan gezginlerin beğenisine sunuluyor.Rehberli turlar aracılığıyla haklarında detaylı bilgiler edinebileceğiniz bu sergilere ek olarak eğitim faaliyetleri de sürdürülüyor.Alman Mimarlık Müzesi’nin kalıcı koleksiyonu ise 200 bin mimari plan ve çizimden oluşuyor. Bu koleksiyon içerisinde ayrıca çeşitli modellere, resimlere ve mobilyalara yer veriliyor. Ancak bu kaynaklar ve eşyalar, müzenin ana binası yerine Hedderichstrasse üzerindeki mekânda sergileniyor.

Römerberg Meydanı

Kentin bir zamanlar kalbi sayılan, günümüzde ise tarihi atmosferi ile gezginleri kendisine hayran bırakan Römerberg Meydanı‘nı, Frankfurt gezilecek yerler listenizin ilk sırasına yazabilirsiniz. Böylece kentin II. Dünya Savaşı öncesinde sahip olduğu etkileyici Orta Çağ atmosferinin yansımalarını gözlemleme fırsatı yakalayabilirsiniz.Savaşın ardından aslına uygun olarak tekrardan inşa edilen tarihi yapıları bir kenara koyacak olursak meydan, kafeleri ve mağazaları ile gerçekten de ziyarete değer bir profil sergiliyor.Römerberg Meydanı, adını 600 yıldan uzun süredir kentin yönetildiği belediye binasından alıyor. Aralık ayında kurulan Noel pazarı ile renklenen meydandaki Frankfurt Katedrali de ziyaretçilerin yoğun ilgisini çeken yapıların başında geliyor.Buradan ayrılmadan önce Gotik mimariye sahip Wharfinger’s Tower‘ı ziyaret etmeyi sakın unutmayın.Dilerseniz Frankfurt: Old Town Rehberli Yürüyüşü adlı tura katılarak da bölgeyi keşfedebilirsiniz.

Frankfurt Cathedral

Hazır bahsi geçmişken 95 metre uzunluğundaki çan kulesi ile kent silüetine görkem katan Frankfurt Katedrali hakkında sizlere detaylı bilgi vermenin doğru olacağını düşünüyorum.Resmi adı Aziz Bartholomew İmparatorluk Katedrali olan dini yapı, 1550 yılında açılmış. Katedral, Gotik mimarisi ile pek çok gezgini eski kent merkezinin kalbine çekmeyi başarıyor.Sanat ve tarih tutkunları ise Frankfurt Katedrali’nin bünyesindeki müzeyi ziyaret programlarına dâhil ediyor. 1987 yılında kurulan kültürel tesis, yapının bir zamanlar manastır olarak kullanılan bölümünde yer alıyor.Katedral hazinesinin zenginliğini gözler önüne seren müzede, çağdaş sanat eserleri de sergileniyor.

Palmengarten

Kalabalık atmosfere sahip meydanda ve katedralde zaman geçirdikten sonra kafa dinlemek isterseniz rotanızı hemen Palmengarten‘e çevirebilirsiniz.Kent sınırları içerisindeki en büyük yeşil alanlardan biri olan Grüneburgpark‘ın bitişiğindeki botanik bahçesi, 1871’de kurulmuş.Günümüzde Frankfurt Johann Wolfgang Goethe Üniversitesi’ne bağlı olarak çalışmalarına devam eden tesis “Bitkiler, Yaşam, Kültür” mottosu ile ziyaretçilerine farklı deneyimler yaşatıyor.Adının dilimizdeki karşılığı “Palmiye Bahçesi” olan botanik bahçesi, bünyesinde çok sayıda tropik sera, gül bahçesi, bambu korusu ve kaya bahçesi barındırıyor. Bunlara ek olarak çocuklar buraya geldiklerinde, oyun bahçelerinde yaşıtları ile birlikte eğlenme fırsatı buluyor.Dilerseniz trene binip çevrede sizleri bekleyen güzellikleri keşfedebilir veya tesisin ortasındaki gölette kayıkla gezintiye çıkabilirsiniz. Hatta yazın gerçekleştirilen açık hava konserlerini de izleyebilirsiniz.

Goethe Evi

Müttefik bombardımanı nedeniyle bodrum katı haricindeki tüm bölümleri tamamıyla yıkılan ve savaşın ardından aslına uygun olarak yeniden inşa edilen Goethe Evi, edebiyata ilgi duyan gezginler için ayrı bir anlam ifade ediyor.Yazar, filozof ve devlet adamı Johann Wolfgang von Goethe‘nin doğduğu 4 katlı evin içerisine girdiğinizde, burjuva stili yaşam tarzını yansıtan dekoratif objelerle dolu odalarda birbirinden güzel sanat eserlerini yakından inceleyebilirsiniz.Goethe’ye ait eşyaların sergilendiği kültürel tesisteki eserler, Almanca konuşulan coğrafyada yaşamış ve farklı üslupları benimsemiş önemli sanatçıların imzasını taşıyor.Bu doğrultuda Goethe Evi’nde Geç Barok’tan Sturm ve Drang’a, Klasikleşme’den Biedermeier’e kadar farklı dönemlerden izler taşıyan çalışmaları görme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Frankfurt Festivalleri

Tarihi ve kültürel etkinliklerinin yanı sıra, Frankfurt gündemini takip ederek festivallerde eğlenmeye ve şehrin tadını çıkarmaya gidebilirsiniz! İşte turistlerin de gözdesi olan festivaller;

Orman Günü (Waldchestag)

Whitsun tatilinin ardından kutlanan Orman Günü, mayıs ve haziran ayları içerisinde kutlanır.Frankfurt’ta yaşayan herkes bu günde Frankfurt Ormanı’na giderek doğayı ve yeşilliği kutlarlar.Her yıl bu dönemlerde şehre olan sevgilerini ve saygılarını gösterirler. Oldukça geleneksel olan bu festivale göz atmakta fayda var.

Opera Alanı Festivali

Oldukça tarihi olan Frankfurt Opera Binası’nda “doğruluğa, güzelliğe ve iyiliğe” yazar. Eğer dünya müziklerine meraklı iseniz yöresel müziklerden dünya müziklerine, caz müzikten pop müziğe kadar bu eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz.Haziran ve temmuz aylarında gerçekleştirilen bu festival sayesinde unutulmaz anılar biriktirebilirsiniz.

Frankfurt Elma Şarabı Festivali

Frankfurt bahçelerinde yetişen en leziz meyvelerden olan elmayı hem tadabilir hem de sevdikleriniz için yanınıza alabilirsiniz.Frankfurt elmalarından yapılan elma şarabının tadı ise bir başka! Şehrin en nefis ve en meşhur içeceği olan elma şarabı, oldukça renkli görüntülere de sahne olur.Senenin en güzel dönemlerinden biri olan ağustosta düzenlenen Frankfurt Elma Şarabı Festivali’nde hem eğlenebilir hem de çeşitli şarapların tadına bakabilirsiniz.

Jazz zum Dritten

Ekim ayında düzenlenen festival caz müzik severler için tam bir şölen! Eğer ekim ayında Frankfurt iseniz muhakkak caz festivali için kulaklarınızı kabartın!

Frankfurt Christmas Market

25 Kasım’da başlayan Noel heyecanı ile Hristiyanlık dininin önderi Hz. İsa’nın doğumu tüm Avrupa gibi Frankfurt’ta da sevinç ve mutluluk içerisinde kutlanıyor. Bu tatlı heyecanın ve çeşitli etkinliklerin bir parçası olmak isterseniz, Frankfurt’ta Kasım bir başkadır diyebiliriz.

Spring Dippemess

Türkiye’de baharın gelişi Nevruz Bayramı ile kutlanırken, Almanya’da da baharın gelişi heyecan ile kutlanıyor.Nisan’ın ilk haftalarında pek çok eğlenceli aktiviteler ile kutlanan ilkbahar, Frankfurt Nehri’nin çevresinde düzenlenen en büyük ve en geniş katılımlı eğlence festivallerin birisidir.Özellikle arkadaş ve aile çevreniz için lunaparktan alışverişe kadar birçok etkinliğe katılabilirsiniz.

Büyük Festival

Ağustos, Frankfurt’un en eğlenceli ve en güzel olduğu aylardan birisi. Peki, caddelerden taşan çok renkli festivallerden birinin bu ayda düzenlendiğini biliyor muydunuz? Römerberg’de canlı müzik ile cuma günleri aktif olan festival, belediye başkanının sabah gerçekleşen açılış konuşması ile başlar.Pek çok yöresel dans ve eğlence etkinliklerinin olduğu bu festival ailecek vakit geçirmek için müthiş bir fırsat.

Frankfurt’ta Ne, Nerede Yenir?

Frankfurt’ta çok fazla kültürden insan yaşadığı için farklı mutfaklara ait senetz lezzetlerle karşılaşabilirsiniz. Frankfurt halkı, sosislerinin her zaman en iyisi olduğunu savunur. “El Peyniri ile Müzik” ismini verdikleri peynir çeşidi ile de gurur duyarlar. Peynir çeşidine müzik denmesinin sebebi ise tadındaki çeşitlilik ve keskinlikten gelir.Aynı zamanda Frankfurt mutfağı yeşil sosları ile de dikkat çekicidir. Haşlanmış yumurta, patates ve etin yanında kullanılan bu sos, sadece Frankfurt’a özgüdür.

Frankfurt’ta Lezzetleri Restoran ipuçları

Frankfurter Würstchen (Frankfurt Sosisleri): Best Worscht in Town, Frankfurter Bar & Gastronomie GmbH Hans Wurst
Handkas mit Musik (El Peyniri ile Müzik): Adolf Wagner, Gaststatte Atschel, Kanonesteppel
Grüne Soße (Yeşil Sos): Feinkost & Mertzgerei Dey, Homburger Hof, Zur Buchscheer
Apfelwein: Adolf Wagner, Daheim in Lorsbacher Thal
Frankfurter Rippchen (Frankfurt Ribs): Chicago Meatpackers Frankfurt, Hooters American Sports Bar, Youth Sports Bar
Kahve ve Tatlı: Bunca, Coffee Fellows

Frankfurt’ta Ne, Nereden Alınır?

Frankfurt Avrupa’da en çok alışveriş yapılan şehirlerinden bir tanesidir. En ucuzundan en lüksüne her bütçeye uygun alışveriş imkânları sunan şehirdeki bazı dükkânlar 22.00’ye kadar hizmet verir.Alışveriş caddeleri ile meşhur olan şehirdeki en ünlü cadde “Zeil”dir. Trafiğe kapalı olan bu caddede mağazaların büyük bir çoğunluğunu dünyaca ünlü markalar oluşturur.Bu caddede aynı zamanda MyZeil, Hollister, Karstadt, Galeria Kaufhof, Zeilgalerie gibi büyük alışveriş merkezleri de bulunur. Bölgede yer alan Frankfurt Noel Pazarı’da Almanya’nın en büyük ve en eski Noel pazarlarından biridir.Frankfurt’un en pahalı alışveriş caddelerinden biri Goethestraße ise aşırı lüks, üst segment markaların bulunduğu bir caddedir.Şehrin tarihi mekânlarına yakın olan Braubachstraße caddesinde ise ikinci el kitap ve antika dükkânlarını bulabilirsiniz.Buradaki dükkanlardan Frankfurt tarihi eserlerini anlatan küçük obje ve hediyelik eşyaları ile birbirinden leziz Alman çikolatalarını satın alabilirsiniz

Frankfurt’ta Gece Hayatı

Frankfurt’un genç nüfusu fazla olduğu için gece hayatı da bir hayli hareketlidir. Gidilecek mekânlar en fazla şehrin merkezi olan Innenstadt ve Sachsenhausen’deki barlar sokağında yer alır.Geleneksel barlara ev sahipliği yapan Alt-Sachsenhausen’de bulunan çatı barlarda hafif müzik eşliğinde kokteyllerin tadına bakabilirsiniz. 22nd Lounge & Bar ve Fanseite The Place To Be bu bölgedeki en çok tercih edilenler mekanlardır. Dünyaca ünlü DJ’leri ağırlayan ve Bornheim ile Nordend bölgelerinde yer alan Alte Schiffsmeldestelle Hochst, Kinly Bar ve The Fox and Hound’a gidebilirsiniz.Eğer Jazz dinlemeyi seviyorsanız Kleine Bockenheimer Strasse bölgesinde yer alan Jazzkeller, Schweizer’s Bar & Restaurant ve Bar Lemons and Limes’i tercih edebilirsiniz.

Frankfurt Ulaşım

Bu araçları kullanabilmek için günlük, haftalık ya da tek binişlik bilet satın almalısınız. Bilet satışları için bilet makineleri kullanılır. Türkçe dil seçeneğinin de olduğu bu makinelerden bilet satın alarak tramvay ve otobüslere binebilirsiniz. Frankfurt’a özgü “Frankfurt Karte” satın alarak birçok müze ve turistik rotayı indirimli gezebilir ve toplu taşıma sistemlerini sınırsız kullanabilirsiniz. Frankfurt şehir merkezinde bisiklet yolları oldukça geniştir. Dilerseniz yakın mesafelere bisiklet kiralayarak da gidebilirsiniz. Frankfurt Uluslararası Havalimanı şehir merkezinden yaklaşık 12 kilometre uzaktadır. Havalimanından şehir merkezine gidebilmek için taksi, otobüs, araç kiralama ve banliyö treni olan S-Bahn seçeneklerini kullanabilirsiniz. Yer altı (U-Bahn), otobüs, tramvay (Straßenbahn) sistemlerine sahip olan Frankfurt toplu taşıma konusunda oldukça gelişmiştir. Banliyölere ulaşım için S-Bahn hattı; eski şehir (Römer) içine gitmek için ise U-Bahn hattı, U5,U4 ya da 11 numaralı tramvay hattı kullanılır.

Frankfurt’ta Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Frankfurt’ta özellikle fuar dönemlerinde otel, hostel ve kiralık ev fiyatları daha yüksektir.Şehrin merkezi olan Innenstadt’ta kalmak isterseniz çok fazla lüks otel bulabilirsiniz; ancak daha uygun fiyatlı bir seçenek arıyorsanızFrankfurt şehir merkezine 15-25 dakika uzaklıkta bulunan Bahnhofsviertel, Gallusviertel, Gutleutviertel, Bockenheim, Sachsenhausen ve Nordens semtlerinden birini tercih edebilirsiniz.

Best Western Plus Welcome Hotel Frankfurt

Şehir merkezi 3.9 km mesafedeMesse Frankfurt 1.3 km mesafede, Geleneksel otel, Frankfurt am Main şehrinin Frankfurt Fuarı ve Rebstockbad gibi görülmeye değer yerlerine gitmek için iyi bir başlangıç noktasıdır.

Toyoko Inn Frankfurt Am Main Hauptbahnhof

Şehir merkezi 1.6 km mesafedeFrankfurt Merkez İstasyonu 400 m mesafede, Bütçeye uygun otel, Frankfurt am Main şehrinin German Architecture Museum ve Adolf Moritz Steinschneider gibi görülmeye değer yerlerine gitmek için iyi bir başlangıç noktasıdır.

Ibis Budget Frankfurt City Ost Otel Frankfurt am Main

Şehir merkezi 2.0 km mesafedeBerger Straße 1.9 km mesafede, Nachtleben’nın yanında yer alan otel, bahçe manzaralı 159 odadan oluşuyor.

Radisson Blu Hotel Frankfurt

Haritada gösterŞehir merkezi 4.0 km mesafedeRebstockpark 800 m mesafede, Otel, Taunus Dağları manzaralı ve Gallusviertel semtinde yer almakta olup, 428 tasarımcı odaya ve buhar banyoları, yüz bakımı, masaj gibi olanaklara sahiptir.

Intercontinental Frankfurt, An Ihg Hotel

Haritada gösterŞehir merkezi 1.2 km mesafedePeace Research Institute Frankfurt 400 m mesafede, Otobüs durağının yakınında merkezî bir yerde bulunan ve güzel odalı otel, Main Nehri manzarasına sahiptir.

Savoy Hotel Frankfurt

Haritada gösterŞehir merkezi 1.3 km mesafedePeace Research Institute Frankfurt 200 m mesafede, 144 size nehir manzarasını, otel ise Frankfurt am Main şehrinin merkezinde buhar banyoları, Türk hamamı, masaj sunar.

Maritim Hotel Frankfurt

Haritada gösterŞehir merkezi 2.4 km mesafedeCongress Centre Messe Frankfurt 100 m mesafede, Otoyola birkaç metre uzaklıkta yer alan tesis, 542 oda ve buharlı hamam, kozmetik tedaviler, masaj sunar.

Bristol Hotel

Şehir merkezi 1.7 km mesafedeFrankfurt Merkez İstasyonu 400 m mesafede, Bahnhofsviertel semtinde, Palmengarten Frankfurt’ın hemen yakınında yer alan bu otel, 145 modern dizaynlı odaya ve 24 saat açık restorana sahiptir.

Frankfurt Marriott Hotel

Şehir merkezi 2.3 km mesafedeFesthalle Frankfurt 300 m mesafede, Şehrin eski bölgesinde bulunan bu otel, otoyola yakın bir konumda yer almakta ve nefes kesen manzaralar sunmaktadır.

Monopol

Şehir merkezi 1.4 km mesafedeFrankfurt Merkez İstasyonu 300 m mesafede, Uluslararası mutfağı tadabileceğiniz ve ısıtmalı yüzme havuzunun tadını çıkarabileceğiniz otel Messe Frankfurt’in yakınında mükemmel konuma sahiptir.

Adler Hotel Frankfurt

Şehir merkezi 1.4 km mesafedeFrankfurt Merkez İstasyonu 200 m mesafede, Bahnhofsviertel semtinde bulunan otel klasik mimari tarzı bir binada Zeil’a yakın bulunur.

H4 Hotel Frankfurt Messe

Şehir merkezi 6.2 km mesafedeRebstockbad 1.7 km mesafede, Otel, 236 sessiz oda sunmaktadır ve konuklar inanılmaz şehir manzaralarına hayran kalacaklardır.

Amadeus Frankfurt

Şehir merkezi 5.8 km mesafedeHessen Center 300 m mesafede, Otel, 24 saat açık restorana ek olarak 160 odaya sahip ve işlek bir bölgede yer almaktadır.

Adina Apartment Hotel Frankfurt Westend

Şehir merkezi 2.0 km mesafedeSkyline Plaza Frankfurt 100 m mesafede, Main Tower yakınında bulunurken çevresinde tesisten 450 metre mesafede Festhalle Messe metro istasyonu vardır.

Leonardo Royal Hotel Frankfurt

Haritada gösterŞehir merkezi 2.2 km mesafedeSaint Wendel – Katholische Kirche 300 m mesafede, Frankfurt am Main şehrindeki Museum Angewandte Kunst’a yakın hoş otel, gotik mimarisi tarzı bir binada yer almakta ve 449 odadan oluşmaktadır.

Scandic Frankfurt Museumsufer

Haritada gösterŞehir merkezi 1.2 km mesafedeFrankfurt Merkez İstasyonu 500 m mesafede, Bu konforlu otel Main Nehri’a bakmakta ve Zoo Frankfurt’nın hemen yakınında yer almaktadır.

Hilton Frankfurt City Centre

Haritada gösterŞehir merkezi 800 m mesafedeEschenheim Tower 200 m mesafede, Otel bünyesinde büyük havuz bulunurken Frankfurt am Main şehrinin kalbinde panoramik konum sunulmaktadır.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.
Rize Günübirlik Turlar