Gazipaşa’da Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Gazipaşa’da Gezilecek Yerler Listesi

Gazipaşa tarihi hakkında daha net bilgiyi veren yerleşim ise Selinus Antik Kenti olmuştur. Gazipaşa’da tarihi boyunca hüküm süren medeniyetler; Hititler, Yunanlar, ardından Roma, Bizans, Selçuklular, Karamanoğulları ve Osmanlı olmuştur.Antalya’nın adı çok az duyulan ilçesi Gazipaşa sahip olduğu turizm potansiyeli ile “Ben de varım” dercesine turistlere göz kırpıyor. Delik Denizin muhteşem görüntüsü gideni kendine aşık etmektedir.Korunun Doğal Havuzları dünyada eşi olmayan bir Doğal Güzelliktir.Gazipaşa İlçesi’nin muhakkak gezilip görülmesi gereken en güzel yerlerini doğal güzellikler, tarihi eserler, antik kentler, plajlar, müzeler, mağaralar arasından dikkatlice seçerek sizin için araştırdık.Kemer gezilip görülecek yerler sayfamızın yörede yapacağınız gezilerde sizlere iyi bir rehber olması dileğiyle iyi tatiller dileriz. Gazipaşa gezilecek yerlerin dilerseniz özet bilgileri üzerine tıklayarak gezilecek yerin detaylı bilgi, geniş resim albümü ve ulaşım haritasına ulaşıp daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Gazipaşa’da Mutlaka Gezilecek Yerler

1. Selinus Antik Kent

Selinus Antik Kenti Antalya Mersin karayolu üstünde yer alan Gazipaşa döner kavşakdan yaklaşık 3,5 km uzaklıkta kıyı kesiminde yer almaktadır. Uğur Mumcu Caddesinden sahile doğru inerken sol tarafta antik kentin tabelasını göreceksiniz. Buradan sola Fidanlık Caddesine sapıp (Doğal Havuzlara giden yol) köprüyü geçince sağa dönüp İnceağrı Çayı kenarından devam etmak gerekiyor.Burada karşınıza kentin düz kesimde yer alan yapıları Büyük ve Küçük Hamam, Şekerhane Köşkü ve Anıtsal mezarlar çıkacaktır. Gazipaşa ilçesi Antalya ile Mersin arasındaki turizm beldelerinden biri. Özellikle Alanya’ya olan yakınlığından ve ilçede bulunan Gazipaşa Alanya Havalimanından dolayı da işlek bir belde.Her yıl bir çok farklı ülkeden gelen uçaklar ilçeye hareketlilik katarken, keşfetme meraklısı olan onlarca yerli-yabancı turistin de ilgi odağı olmaktadır

2. Koru Plajı Doğal Havuzlar

Gazipaşa ilçesinin Koru Plajının doğu kesiminde yer alan Doğal Havuzlar kayalıkları halk arasında “yalı taşı” olarak adlandırılır. Hafta içi daha sakin olan Doğal Havuzlar hafta sonları yöre halkı ve ziyaretçiler tarafından piknik ve plaj olarak kullanılmaktadır.Gazipaşa (Antalya – Mersin Karayolu üstü) heykelli göbekten yaklaşık 6 km uzaklıktadır.Uğur Mumcu Caddesinden sahile inerken sol tarafa (Selinus tabelasından) Fidanlık Caddesine sapmak ve dümdüz devam etmek gerekiyor.

3. Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti

Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti Antalya Gazipaşa İlçesi Güneyköy Nohut Yeri’nde dir. Antik kent adını Kommegene Kralı IV.Antiochos’tan almıştır. Günümüzde kazı çalışmaları devam eden antik kentin kalıntıları denize doğru dik inen üç tepe üzerinde bulunmaktadır. Kent antik çağda “Dağlık Klikya” olarak bilinen bölgenin sınırları içinde yer almaktadır.Roma ve Bizans Dönemlerinde de yerleşim görmüş olan kentte günümüze ulaşan yapılar orta çağ kalesi, agora, sütunlu cadde, kilise, hamam, anıtsal kapı, tapınak, nekropol alanındaki anıt mezarlar ve triconhos’dur.

4. İotape Antik Kenti

İotape Antik Kenti Alanya, Gazipaşa eski (sahil) karayolu üzerinde yer alır. Bu yol antik kentin içinden, ortasından geçmektedir. Alanyaya uzaklığı 34 km, Gazipaşa uzaklığı ise 10 km dir.Alanyadan 26 km sonra Yeşilöz Köyü sahil kesiminde yeni yoldan değil sahil kısmına eski yola girmek gerekiyor. Bu kavşakdan yaklaşık 8,5 km sonra yol üstünde yer alan antik kente varılıyor.Kente giriş yeri, gişe bulunmuyor . Yolun üst kısmında yapılar olmakla birlikte ağırlıklı olarak yapılar deniz tarafında yer almaktadır.

5. Delik Deniz ve Kral Koyu

Delik Deniz ve Kral Koyu birer doğa harikası koy olup, Gazipaşaya 23 km, Alanya’ya 67 km uzaklıktadır. Güneyköy Köyünün Nohut Yeri mevkinde yer alan kalenin sol tarafında yer alır.

6- Nephelis Antik Kenti

Delikdeniz’e yarım saat mesafede yer alan Nephelis Antik Kenti maceraseverler için tercih edilebilecek bir yer.Muzkent’ten ulaşabileceğiniz antik kent yola yakın konumda fakat bakımsız durumda olduğu için biraz yürümeniz gerekiyor. Muz bahçelerinin arasından ulaşabileceğiniz Nephelis kentinden ayakta kalan Roma ve Bizans dönemi kalıntıları mevcut.

7- Aysultan Kadınlar Plajı

İotape (Aytap) Koyu’nun hemen 800 metre gerisindeki koydur. Kadınlar için ayrılan bu koyun denizi güzel biraz taşlı fakat hanımlar tarafından tercih edilen bir koy. İçeride yer alan tesisin açık olup olmadığını teyit edip öyle gitmek de fayda var.

8- Günnercik Yaylası

Gazipaşa’ya 55 km mesafede bulunan fakat araçla yaklaşık 2 saate yakın yol yapmanız gereken yayladır. Gazipaşa’nın en büyük düz ovası olma özelliği taşıyan, Toroslar’ın bağrındaki 1800 metrelik rakımı ile bir doğa harikası olan Günnercik Yaylası, şayet vaktiniz varsa tercih edilebilecek yerlerden.

9- Sapadere Kanyonu ve Cüceler Mağarası

Gazipaşa’ya 40 kilometre mesafede bulunan kanyon ve mağaradır. Birbirine çok yakın konumda bulunan Sapadere Kanyonu ve Cüceler Mağarası, yaz sıcağından bunalanlar için inanılmaz güzellikte bir adres. Alanya ilçe sınırlarında olsa da Gazipaşa’ya yakınlığı ile dikkat çeken Sapadere Kanyonu ve Cüceler Mağarası mutlaka görülmesi gereken doğa harikalarından Koylara Antiochia Ad Cragum Antik Kenti içinden geçilerek gidilmektedir. Koylar yine aynı kentin kıyı kısmında yer alan kalıntıları arasında bulunmaktadır. Doğal güzelliklerle tarih burada iç içe yer almaktadır. Selçuklu Sultanı I. Alaaddin Keykubat 1221 yılı Alanya’nın fethiyle beraber Gazipaşa’yı da Selçuklu topraklarına katmıştır. Bu dönemde Selinus antik kentinin isminin değişikliğe uğrayarak “Selinti” olması ile Gazipaşa “Selinti” olarak anılmıştır. Gazipaşa tarihi hakkında daha net bilgiyi veren yerleşim ise Selinus Antik Kenti olmuştur. Gazipaşa’da tarihi boyunca hüküm süren medeniyetler; Hititler, Yunanlar, ardından Roma, Bizans, Selçuklular, Karamanoğulları ve Osmanlı olmuştur. Gazipaşa, Toros Dağları’ndan aldığı yeşilliklerin mavi sularla birleştiği eşsiz bölgede konumlanmış bir turizm ilçesidir. Antalya’nın doğusunda yer alan Gazipaşa, sınırları içerisinde bulundurduğu doğal güzellikler ve tarihi yapıları ile son dönemlerde yerli ve yabancı turistler tarafından rağbet görmeye başlamıştır. Bölgedeki diğer popüler tatil merkezlerine nazaran daha sakin, daha bakir bir yer olan Gazipaşa, bu yönüyle tercih sebebi olmaktadır. Kalabalıktan uzak, doğa ile iç içe bir şekilde tatillerini geçirmek isteyen ziyaretçiler, yaz aylarında tercihlerini Gazipaşa’dan yana yapmaktadır.

Gazipaşa’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Gazipaşa, yüzölçümü bakımından diğer tatil merkezlerine göre daha küçük bir alanda yer aldığı için, ilçede birçok imkan kısıtlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.Bu sebepten ötürü Gazipaşa’da konaklama yapılacak tesis sayısı da sınırlıdır. Genellikle sahil şeridinde yer alan otel ve pansiyonlar, bölgenin konaklama ihtiyacını karşılamaktadır.Her bütçeye ve her zevke hitap eden otel seçeneklerine sahip Gazipaşa’da tatilinizi planlamak için Gazipaşa Otelleri sayfamızı inceleyebilir, otelleri ve sunduğu hizmetleri daha ayrıntılı görebilirsiniz.

Özyiğit Otel

Gazipaşa’da Cumhuriyet Mahallesi sınırları içerisinde hizmet veren Özyiğit Otel’e ulaşımlar rahatlıkla yapabilabilmektedir. Yürüyerek, özel araç, taksi veya şehir içi minibüsleri ile gidilebilecek olan otel, bölgenin yıllardır hizmet veren konaklama tesisleri arasındadır.Ferah ve geniş odaları, lüks tasarımı ve kaliteli hizmeti ile dikkat çeken otelde bulunan imkanlar arasında; ücretsiz otopark, yüksek hızda internet, spor salonu, fitness merkezi, bisiklet kiralama, toplantı odaları ve havaalanı transfer servisi gibi hizmetler yer almaktadır.3 yıldızlı tesislerden olan otelin her odası ses geçirmez malzemelerden tasarlanırken, klima, kilitlenebilen para kasası ve mini bar da konukların kullanımına sunulmuştur.Ücretsiz kahvaltı imkanı da bulunan otel, merkezi konumundan ötürü birçok avantajı da beraberinde getirmektedir. Bölgede gezilebilecek popüler noktalara kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz otelde 1 kişi tek gece konaklama ücreti ise 450 – 500 TL aralığındadır.

Evon Otel

Gazipaşa ilçe merkezinde, Uğur Mumcu Caddesi üzerinde hizmet veren Evon Otel’e ulaşımlar kolaylıkla sağlanabilmektedir.İlçede yaklaşık 2 senedir hizmet veren tesisin konumu denize 700 – 800 metre uzaklıktadır. İçerisinde toplamda 39 daire bulunan konaklama tesisinde, odalar 1+1 şeklindedir.Klasik bir otelden ziyade daha çok apart sistemine yakın olan tesiste, her odada buzdolabı, ocak, su ısıtıcısı, televizyon, oturma grubu ve mutfak malzemeleri yer almaktadır. 1 adet açık yüzme havuzu bulunan işletme, yılın her ayı hizmet vermektedir.Şehir merkezinde bulunmasından ötürü, çevresinde pek çok kafe ve restoran bulunan otelde hamam ve sauna da konukların kullanımına sunulmuştur.Burada yapılacak olan 1 gecelik tek kişilik konaklama 350 – 400 TL aralığındadır.

Delfin Hotel

Gazipaşa ilçe merkezinde sahile yakın bir konumda bulunan Delfin Hotel’e ulaşımlar yürüyerek, özel araç veya taksiyle sağlanabilmektedir.Bölgede uzun zamandır hizmet veren otel, yerli ve yabancı turistler tarafından, konumu ve sunduğu imkanlar neticesinde tercih edilmektedir. Toplamda 3 kattan oluşan otelde 10 oda, müşterilerin kullanımına sunulmuştur.Odalarının bir kısmı dağ manzarasına; bir kısmı ise deniz manzarasına sahiptir. Otel içerisinde yer alan restorandan Akdeniz’in ünlü yemekleri servis edilirken, tesis içerisinde çamaşırhane, resepsiyon, döviz işlemleri için ofis gibi hizmetler de konukların kullanımına sunulmaktadır.Ön bahçesinde oturabileceğiniz otel, bölgede ziyaret edebileceğiniz önemli lokasyonlara da yakın konumdadır.Delfin Hotel’de 1 gece tek kişilik yapılacak konaklama için ödenecek ücret 300 – 350 TL aralığındadır.

Selinus Beach Club Hotel

Gazipaşa’da yat limanının hemen karşısında yer alan Selinus Beach Club Hotel’e ulaşımlar yürüyerek veya özel araç ile kolaylıkla sağlanabilmektedir.Otelin olanakları arasında ücretsiz otopark, yüksek hızda internet, 1 adet açık yüzme havuzu, aquapark, bisiklet kiralama gibi hizmetler bulunurken, tesise ait plaj da konukların kullanımına sunulmuş durumdadır.Denize oldukça yakın bir konumda bulunan otelin odaları Akdeniz manzaralıdır. Ücretsiz kahvaltı servisiyle güne başlayabileceğiniz otel, 3 yıldızlı konaklama tesisleri arasında yer almaktadır.Her odasında klima, balkon, kasa, televizyon, ekstra uzun yataklar ve banyo bulunmaktadır. Oda seçenekleri arasında dağ, deniz, havuz manzaralı opsiyonlar yer alırken, ailelerin tercih edebilmesi için özel aile odaları da bulunmaktadır. Burada yapılacak olan 1 kişilik tek gece konaklama için verilecek olan ücret ortalama 250 – 300 TL’dir.

Glaros Otel

Finike’de konaklama için düşük bütçeli bir tesis arayanlar için oldukça ideal bir seçenek olan Glaros Otel, ilçe merkezine yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta hizmet vermektedir.Ücretsiz yüksek hızda internet, yüzme havuzu, bar ve oturma salonuyla konuklarını ağırlayan otelde çocuk aktivitelerinin gerçekleştirebildiği özel alanlar da yer almaktadır.Kendine ait plajı bulunan otelde yakın konumlara servis hizmeti de verilmektedir. Odalarında klima, banyo ve televizyon bulunan otel, aile ile birlikte yapılacak konaklamalar için de uygun durumdadır. Burada yapılacak 1 gecelik tek kişi konaklama ücreti ise 180 – 250 TL aralığında olacaktır.

Kleopatra Aydın Otel

Gazipaşa tatilinizde konaklama tesislerine devasa ücretler ödemek istemeyenlerin rahatlıkla tercih edebileceği Kleopatra Aydın Otel, ilçe merkezine yaklaşık 42 kilometre uzaklıktadır.İşletme olanakları arasında ücretsiz otopark, yüksek hızda internet, açık yüzme havuzu, ücretsiz kahvaltı, havaalanı transferi bulunan otelin kendine ait plajı da bulunmaktadır. İster havuzunda ister özel plajında güneşlenip, denize girebileceğiniz tesiste birçok imkana uygun fiyatlarla erişebilirsiniz.Her odasında klima, buzdolabı, kanepe, kişisel bakım malzemeleri, saç kurutma makinesi yer alan otelin bazı odaları dağ, bazı odaları ise havuz manzaralıdır. Aileniz ile birlikte yapacağınız konaklamalar için de uygun olan tesiste 1 kişi tek gece konaklama ücreti 100 – 150 TL aralığındadır.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.
Rize Günübirlik Turlar