Hamburg’da Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Hamburg Gezi Rehberi - Lebego1.Com

Hamburg, Almanya‘nın en büyük liman kenti olma özelliğini taşıyor. Haliyle şehir renkli sosyal yaşamı ve zengin kültürel birikimiyle keyif dolu bir yerleşim profili çiziyor.Avrupa’nın en fazla köprüsüne sahip şehri olarak bilinir. Ayrıca kuzeydoğusunda Lübeck ve güneybatısında Bremen şehirleri ile yakın mesafede bulunmaktadır.Hamburg’da en yüksek sıcaklıklar temmuz ve ağustos aylarında görülürken en soğuk aylar ise aralık ve şubat ayları arasındadır. Ilıman iklime sahip olması sebebiyle, bölgeyi gezmek için en uygun aylar mayıs ve eylül aylarıdır.Bu dönemlerdeki ideal hava sıcaklığı gezi planınızı rahatlıkla uygulamanıza olanak sağlayacaktır. Şehri tam anlamıyla keşfedebilmek için 3 günlük seyahat planı yapabilirsiniz. Almanya’nın en büyük limanına sahip olan şehir Hamburg, ülkenin büyük metropol şehirlerden biridir. Elbe Nehri’nin kıyısında kurulmuş olan şehir gerek temiz havası gerek gezilecek yerleriyle zamanla cazibe noktalarından birine dönüşmeyi başarmıştır. Yaklaşık 2 milyon kişilik nüfusu ve yenilenme projeleriyle günden güne değişen Hamburg, Almanya’nın en çok ziyaretçi çeken şehirleri arasında yer alıyor.

Hamburg’da Mutlaka Gezilecek Yerler

Avrupa’nın kuzey bölgelerini tanımak, kültürünün nasıl değişiklik gösterdiğini ve birbirleri ile bağlarını gözlemlemek için Hamburg bir başlangıç noktası olabilir. Tüm tarihi boyunca hem kuzey hem de güney ülkelerle olan bağlantısı sayesinde bir geçiş noktası olan şehirde, gezilecek pek çok özel destinasyon vardır.

Miniatur Wunderland

Hamburg tatiliniz esnasında dilerseniz Miniatur Wunderland‘a gidip dünyanın en büyük demir yolu minyatürünü detaylıca inceleme fırsatı bulabilirsiniz.Eğlence odaklı tesisin temelleri, 2000 yılında Gerrit ve Frederik Braun tarafından atılmış. 2018’de minyatür parkının dokuzuncu ve şimdilik sonuncu sayılan “İtalya” temalı bölümü ziyarete açılmış. Yalnız önümüzdeki 10 yıllık süreçte daha fazla tema alanının inşa edilmesi planlanıyor.Her yaştan gezgini kendisine çekmeyi başaran Miniatur Wunderland’ı gezerken göreceğiniz modelin merkezinde, tamamı el yapımı 1040 tren bulunuyor.Toplam 1490 metrekare alanı kaplayan modelin üzerine ayrıca 9250 araba, 4110 bina, 130 bin ağaç ve 385 bin aydınlatma yerleştirilmiş.760 bin saat ve 21 milyon Euro harcanarak oluşturulan bu dev boyutlu model, başta Hamburg olmak üzere Avusturya, Venedik, Orta Almanya, ABD, İskandinavya gibi bölümlere ayrılmış.Öncelikli Giriş Bileti: Biletinizi internetten satın alarak girişte kuyrukları atlayıp zaman kazanabilirsiniz, online bilet için tıklayın.

Planten un Blomen

Kentte, Hamburg gezilecek yerler listenize dâhil edebileceğiniz oldukça büyük ve güzel yeşil alanlar da bulunuyor. 47 hektarlık alanı kaplayan gösterişli Planten un Blomen, bu yeşil alanların başında geliyor.Adının dilimizdeki karşılığı “Bitkiler ve Çiçekler” olan parkta ilk dikimi, 1821’de Johann Georg Christian Lehmann yapmış. O tarihten itibaren yeşil alandaki geliştirme çalışmaları hızlanarak devam etmiş. Ortaya ise gün boyunca misafirlerine ayrı güzellikler sunan bir cennet çıkmış.Huzur dolu atmosferi ile ön plana çıkan Planten un Blomen, her yıl haziran ayının ortasında okuma festivaline ev sahipliği yapıyor. Su ve ışığın büyüleyici buluşmasını gözler önüne seren konserlerle yaz akşamlarına renk katan parktaki Japon bahçesinde meditasyon yapabilir, eğitimlere katılabilir, geniş pistte paten yapabilirsiniz.

Alster Gölü

Kentte zaman ayırabileceğiniz bir diğer huzur dolu alansa Alster Gölü. Özellikle hafta sonlarında yerel halkın yoğun ilgi gösterdiği göl, adını Elbe Nehri’nin bir kolundan alıyor.Şehrin dokusuna zarafet katan birçok kanal ile bağlantısı olan doğal oluşumun kıyısına yaz aylarında gittiğinizde uzun yürüyüşlere çıkabilir, koşabilir ve bisiklete binebilirsiniz.Hatta yakınındaki mekânlardan birine oturup güneşin tadını çıkartabilirsiniz. Bu esnada çevredeki kuğulara ilgi göstermeyi de sakın atlamayın.Zamanınız olursa çevreyi daha iyi tanımak adına Alster Gölü’nü kapsayan tekne turlarına katılabilirsiniz. Turlar, genelde Jungfernstieg kıyısındaki duraktan başlıyor. Tabii hazır buraya kadar gelmişken adının dilimizdeki karşılığı “Alster Suyu” olan limonatalı biranın tadına bakabilirsiniz.

Jungfernstieg

Hazır adını anmışken size biraz da Jungfernstieg‘den bahsetmek istiyorum. Son yıllarda popülaritesi bir hayli artan bulvarın büyük bölümü, yeni şehir merkezi sınırları içerisinde yer alıyor.Küçük bir kısmı ise Eski Hamburg’un iç kesimlerine doğru uzanıyor. Gölün kıyısında olmasının getirdiği etki ile özellikle hafta sonları burası da ilgiden nasibini fazlasıyla alıyor. Bira içebileceğiniz kaliteli bir mekân aradığınızda siz de birçokları gibi rotanızı Jungfernstieg’e çevirebilirsiniz.Kentin önde gelen bulvarlarından biri olmasının yanında Jungfernstieg, tam bir alışveriş cenneti. Hamburg’un en büyük alışveriş merkezleri ve prestijli mağazaları, kentin bu kesiminde sıralanıyor. Hatta bölge, kentin en iyi konaklama tesislerinden bazılarına da ev sahipliği yapıyor.

Speicherstadt

Hamburg seyahatiniz esnasında Speicherstadt‘a da zaman ayırırsanız asla pişman olmazsınız. Çünkü bir zamanlar endüstriyel hayatın kalbi sayılan bölge, kütükler üzerine inşa edilmiş evleri sayesinde yakın zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dâhil edilmiş.1883-1927 yılları arasında inşa edilen Speicherstadt, özellikle gotik tarzda binaları, demir köprüleri ve kanalları ile konuklarını büyülemeye devam ediyor.Speicherstadt’ın etkileyici görünümünün ardında kapsamlı bir yenileme projesi yatıyor. Avrupa’nın bu alanda en büyüklerinden biri olarak anılan proje dâhilinde bölgenin tam ortasında HafenCity isimli bir cazibe merkezi oluşturulmuş. Hatta aynı kapsamda buradaki bazı depolar, kentin geçmişteki ticari hayatına ışık tutan müzelere dönüştürülmüş.

Hamburg Limanı (Landungsbrücken)

Almanya’nın denizcilik faaliyetlerinin merkezinde yer alan Hamburg Limanı, Elbe Nehri’nin denizle buluştuğu noktadan 110 kilometre içeride yer alıyor.Sahil yolunu takip ederek veya metro seferlerinden yararlanarak rahatça ulaşabileceğiniz liman bölgesi, günümüzde sadece ticari faaliyetlerle anılmıyor. Burası, aynı zamanda turistik içeriğiyle de bir hayli ziyaretçi çekiyor.Hamburg Limanı’nı, yani Landungsbrücken‘i, ziyaret ettiğinizde Rickmer Rickmers ve daha birçok tarihi yelkenliyi yakından görme olanağı yakalayabilirsiniz.Müzeye dönüştürülen gemileri ziyaret etmek dışında bir saatlik tekne turlarına da katılabilirsiniz. Daha farklı bir deneyim içinse yazımın ilerleyen bölümlerinde sizlerle detaylarını paylaşacağım Eski Elbe Tüneli‘nde yürüyebilirsiniz.

St. Pauli

Limandan çıktıktan sonra sahile paralel ilerlemeye devam ederek St. Pauli‘ye ulaşabilirsiniz. Son derece renkli gece hayatı olanaklarıyla tanınan yerleşim bölgesinde, hareketlilik hafta sonunda zirve yapıyor.Hafta içerisinde ise odak noktasına St. Pauli Gece Pazarı yerleşiyor. Çarşamba günü, Spielbudenplatz’da kurulan pazarın özünü yemek stantları oluşturuyor. Meydana gittiğinizde ayrıca bira servisi yapılan alanlarda oturup canlı performans sergileyen grupları dinleyebilirsiniz.Hamburg’un bohem mahallesi St. Pauli’de, tüm bunların dışında ikonik yapıları ziyaret ederek de keyifli vakit geçirebilirsiniz. Polisiye filmlerde ve televizyon şovlarında kullanılan polis karakolu Davidwache, büyükler kadar çocukların da ilgisini çeken Hamburg Tarih Müzesi ve Tanzande Türme yani “Dans Eden Kuleler” adını taşıyan ikonik yapı, kentin bu kesiminde sizleri bekliyor.

Elbe Tunnel

426 metre uzunluğa sahip Elbe Tunnel, nehrin güney tarafında kalan Hamburg Limanı’nı kent merkezine bağlamak amacıyla 1911 yılında hizmete alınmış.Yüzeyin 24 metre aşağısında yer alan tünel, uzun süre boyunca yük taşımacılığı, yaya ve motorlu taşıt ulaşımı için kullanılmış. Hala kullanımda olan yapı, günün belirli saatlerinde araç trafiğine açılıyor. Yayalar ise bu geçidi herhangi bir zaman kısıtlaması olmadan rahatça kullanabiliyor.Günümüzde kentin en önemli turistik çekim merkezlerinden birine dönüşen Eski Elbe Tüneli‘nde yürüyerek, siz de farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.Bir yandan nostaljik havayı solurken diğer taraftan seramik eserleri görebilirsiniz. Bu eserlerin büyük kısmı Elbe Nehri ve içerisinde yaşayan canlılardan ilham alınarak oluşturulmuş.

Reeperbahn (Red Light)

Hatırlayacak olursanız, St. Pauli’yi anlatırken hareketli eğlence hayatının merkezi olduğundan bahsetmiştim.Aslında yerleşimin tümüne mal olan bu yakıştırmanın asıl kahramanı olarak Hamburg’un kırmızı fener bölgesi Reeperbahn öne çıkıyor. Sokağın dört bir yanında sizleri, çılgınlık sınırlarını zorlayan mekanlar bekliyor.Reeperbahn’ı arşınlarken striptiz kulüplerine, sex shoplara ve genelevlere denk gelebilirsiniz. Restoranların da bulunduğu bölgede daha sakin zaman geçirmek için tüm bu seçenekleri es geçip hakkında bir sürü hikâye anlatılan The Beatles‘a odaklanabilirsiniz.Alternatif olarak yerel halkın tabiri ile “En Günahkâr Mil“i ziyaret için festival dönemini bekleyebilirsiniz.

Elbphilharmonie

Sıra dışı eğlencelere katılmak yerine üst düzey sahne performanslarını canlı izlemeyi tercih ediyorsanız Hamburg gezilecek yerler listenize Elbphilharmonie‘yi dâhil edebilirsiniz.Avrupa’nın en dikkat çekici mimari eserlerinden biri olan konser salonu, 2017 yılında kapılarını açmış. Yapının mimari bir ikon haline gelmesinde Pritzker ödüllü İsviçreli mimarlar Herzog & de Meuron’un etkisi yadsınamayacak boyutlarda.Elbphilharmonie’nin gerek mimari özellikleri gerekse de ev sahipliği yaptığı eşsiz performanslar sayesinde yoğun ilgi gördüğü su götürmeyen bir gerçek. Ancak binayı gezginlerin gözünde değerli kılan bir ayrıntı daha bulunuyor.Eğer salonun üst kısmındaki balkona çıkacak olursanız hem kentin hem de limanın tüm güzelliğini gözler önüne seren bir manzara ile karşılaşabilirsiniz.

Museum für Kunst und Gewerbe Hamburg

Uygulamalı, dekoratif ve güzel sanatlara ilgi duyuyorsanız şehirde geçireceğiniz zamanın bir kısmını mutlaka Museum für Kunst und Gewerbe Hamburg‘a ayırmanızı öneriyorum.Merkez tren istasyonu Hauptbahnhof’a oldukça yakın mesafede faaliyetlerini sürdüren müze, 1874 yılında kurulmuş. 1873-1875 yılları arasında inşa edilen zarif binasında konuklarını ağırlayan müzenin kuruluş sürecinde Londra, Viyana ve Berlin’deki türdeşlerinden ilham alınmış.Museum für Kunst und Gewerbe, bünyesinde oldukça zengin koleksiyonları barındırıyor. Mobilyadan heykele, giyim eşyalarından porselenlere kadar farklı kategorilere ayrılmış olan bu koleksiyonların ait oldukları dönemler de bir hayli çeşitlilik gösteriyor.Yani müzeyi dolaşırken bir salonda İtalya orijinli nesneleri inceleyebilir, hemen yan tarafa geçtiğinizde popüler sanat eserlerine denk gelebilirsiniz.

Internationales Maritimes Museum Hamburg

2008 yılında kapılarını ziyarete açan Internationales Maritimes Museum Hamburg, HafenCity gezintiniz sırasında karşınıza çıkacak kültürel tesislerden bir tanesi.Bölgedeki diğer türdeşleri gibi eski bir deponun dönüştürülmesi sonucunda oluşturulmuş müzede, Alman gazeteci Peter Tamm’a ait koleksiyon sergileniyor.Koleksiyonu oluşturan 40 binden fazla parçanın önemli bölümünü gemi modelleri, inşa planları, üniformalar ve sanat eserleri oluşturuyor.10 katlı Hamburg Uluslararası Denizcilik Müzesi‘ni dilerseniz rehberli turlara katılarak kapsamlı bir şekilde gezebilirsiniz. Eğer yeterince zamanınız varsa gemi simülasyonu aracılığıyla denizcilik deneyimi yaşayabilirsiniz. Hatta müze restoranında taze deniz ürünlerinin tadını çıkartabilirsiniz.

Kunsthalle Hamburg

1850 yılında kurulan Kunsthalle, Hamburg gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer müze. Faaliyetlerine sanat galerisi olarak başlayan kurumun koleksiyonunda yer alan eserlerin geçmişi, Rönesans’tan günümüze dek uzanıyor. Müzede, kalıcı koleksiyona ek olarak yılın farklı dönemlerinde geçici sergiler de düzenleniyor.Kunsthalle Hamburg, birbirlerine altgeçit ile bağlı üç farklı binada konularını ağırlıyor. Ana binada Orta Çağ portrelerinden 20. yüzyıl klasiklerine kadar farklı tarzlarda eserler sergileniyor. Müzenin bu kısmında ayrıca Caspar David Friedrich’e adanmış bir bölüm bulunuyor.Kunsthalle Hamburg’da Rebecca Horn, Georg Baselitz ve Gerhard Richter gibi isimlere ek olarak sanat dünyasının uluslararası yıldızlarına ait çalışmaları da inceleme imkânı bulabilirsiniz.

Tierpark Hagenbeck Hamburg Hayvanat Bahçesi

Çocuklu ailelerin yoğun ilgi gösterdikleri Tierpark Hagenbeck Hamburg Hayvanat Bahçesi, 1907 yılından beri kent yaşamının tekdüzeliğinden sıkılanlara vahşi yaşamı yakından tanıma fırsatı veriyor.Carl Hagenbeck Jr tarafından kurulan hayvanat bahçesi, 27 hektarlık alanı kaplıyor. Bu alan içerisinde günümüzde 500’ün üzerinde tür yaşamlarını sürdürüyor.Tierpark Hagenbeck Hamburg Hayvanat Bahçesi’nde oldukça kapsamlı bir tropikal akvaryum bulunuyor. Misafirlerine dalış yapmak gibi farklı aktiviteler sunan tesisi dolaşırken ayrıca “Arktik Okyanusu” gibi tematik bölümleri ve Çin bahçesi, Nepal tapınağı gibi yapıların taklitlerini ziyaret edebilirsiniz. Hatta ziyaret edeceğiniz vakti iyi ayarlarsanız “Jungle Nights” isimli etkinliği izleyebilirsiniz.

Mönckebergstrasse

Eğer tamamen alışverişe odaklı bir gün geçirmek istiyorsanız Mönckebergstrasse‘ye giderek en doğru kararı vermiş olursunuz.Eski Şehir bölgesinde yer alan cadde, 20. yüzyılın başlarında Hamburg belediye başkanlığı yapmış Johann Georg Mönckeberg’in adıyla anılıyor. 800 metre uzunluğundaki yol, Hauptbahnhof ile Rathausmarkt arasındaki ulaşımı bir hayli kolaylaştırıyor.Mönckebergstrasse’de zaman geçirmek için önce dünya çapında popüler markalara ait mağazaları dolaşabilir sonra da alışveriş merkezlerine yoğunlaşabilirsiniz.Tabii bu arada St. Pedri ve St. Jacobi kiliseleri gibi mimari açıdan öne çıkan yapılara da vakit ayırabilirsiniz.

HafenCity

Speicherstadt’ı anlatırken de bahsettiğim gibi HafenCity, Avrupa’da gerçekleştirilen en büyük kentsel dönüşüm projesi olma özelliği taşıyor.Eski rıhtımların, depoların ve diğer endüstriyel yapıların modern yaşam alanlarına dönüştürülmesinin amaçlandığı proje, 2003 yılında hayata geçirilmiş. Geçmişi gelecekle bir araya getirme mottosunu taşıyan çalışmalar, kimi bölgelerde hala devam ediyor.HafenCity gezintiniz sırasına ilgi gösterebileceğiniz yerler yalnızca Elbphilharmonie, Miniatur Wunderland ve International Maritimes Museum ile sınırlı değil. Dilerseniz HafenCity InfoCenter’a gidip bölge hakkında en doğru bilgileri edinebilirsiniz.Dinlenmek için Magellan-Terrassen, sosyalleşmek ve bir şeyler atıştırmak içinse Überseeboulevard civarı en ideal yerler. Adrenalin dolu, sıra dışı bir deneyim yaşamak istiyorsanız modern korku tüneli olarak tanımlanan Hamburg Dungeon‘a gitmenizi öneririm.

St. Nicholas Church

Hamburg gezilecek yerler listesini sonlandırmadan önce 1874-1876 yılları arasında dünyanın en uzun binası unvanını taşıyan St. Nicholas Church hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum.1846’da başlayan yapım süreci 1874 yılında tamamlanan kilise, günümüzde televizyon kulesinin ardından şehrin en uzun yapısı olmayı sürdürüyor.Anıt statüsündeki dini yapıyı gezi programınıza dâhil etmenizi tavsiye etmemde mimari özelliklerinin payı oldukça fazla. Ancak yapıyı asıl değerli kılan unsurlar, hemen yanındaki yeni kilisenin içerisindeki müze bölümünde sizleri bekliyor.Yeni Aziz Nikola Kilisesi‘ndeki müzedeki gösterimlerin odak noktasında, II. Dünya Savaşı’nda gerçekleşen üç olay bulunuyor. Bu olaylar; Almanlar’ın Coventry’yi bombalaması, Varşova’nın imhası ve Gomorrha Operasyonu ile İngiliz-Amerikan ortak askeri harekâtı ile Hamburg’a gerçekleştirilen hava saldırısı.

Rathausmarkt & Belediye Binası

Hamburg gezilecek yerler listesi hazırlayacaksanız ilk sıraya hiç düşünmeden Rathausmarkt & Belediye Binası‘nı yazabilirsiniz.Binanın görkemli mimarisi ve meydanın canlı atmosferi, böyle bir öneride bulunmamın ana nedenleri. Göz alıcı güzelliğe sahip Rathausmarkt, her daim canlı atmosferini bünyesinde barındırdığı alıveriş olanaklarına borçlu. Burada ayrıca birçok kafe ve restoran da bulunuyor.Barok mimarisi ile gezginlerin hayranlığını kazanan ve meydana adını veren Hamburg Belediye Binası ise 1886-1897 yılları arasında inşa edilmiş.Yerel parlamentonun oturumlarının gerçekleştirildiği dev yapı, günümüzde halka açık konser ve sergi organizasyonlarına da ev sahipliği yapıyor. 17 bin metrekarelik alanı kaplayan belediye binasını, rehberli turlara katılarak gezebilirsiniz.

Fischmarkt (Fish Market)

Tabii Rathausmarkt & Belediye Binası ziyaret etmeden önce rotanızı St. Pauli sınırları içerisindeki Fischmarkt‘a çevirebilirsiniz.Pazar günleri kurulan pazarı, bir günde ortalama 70 bine yakın insan ziyaret ediyor. Elbe Nehri kıyısında konuklarını ağırlayan pazar alanının adı deniz ürünleri ile özdeşleşmiş olmasına rağmen burada meyve-sebze ve hatta giyim ürünlerinin satışı da yapılıyor.Balık Pazarı‘nın kurulduğu alan, eğlence tutkunları için farklı bir anlam ifade ediyor. Çünkü buradaki alternatif gece kulüpleri, cumartesi 00.00’dan itibaren konuklarına sabahın ilk saatlerine kadar süren keyif dolu anlar yaşatıyor. Tabii sonrasında bu mekânlardan çıkan gençler, karınlarını doyurmak için soluğu pazarda alıyor.Aileler ise buraya sabah erken saatlerde gelmeyi tercih ediyor. Pazara, isterseniz kara yoluyla veya değişiklik olsun derseniz feribot seferlerinden yararlanarak ulaşabilirsiniz.

St. Michael’s Church

Kuzey Almanya’da Protestanlar tarafından kullanılan en büyük dini yapı konumundaki St. Michael’s Church, ilk olarak 1647-1669 yılları arasında inşa edilmiş.İlk dönemlerinde Katolikler’e hizmet veren kilise, günümüzdeki özelliklerini ise 1912 yılında tamamlanan yeniden yapım süreci sayesinde elde etmiş.Bu süreç içerisinde yapının aslına uygun şekilde inşa edilebilmesi için ünlü ressam ve fotoğrafçı Wilhelm Weimar’ın çektiği fotoğraflardan yararlanılmış.Barok tarzı ile dikkat çeken St. Michael’s Church, mimarisini bir yana koyacak olursak iki nedenden dolayı gezginlerden yoğun ilgi görüyor. Bu nedenlerin ilki, kulesinde yer alan gözlem platformundan konuklara sunduğu enfes manzara.İkinci nedense mezar odasında gerçekleştirilen multimedya gösterimi. 132 metrelik yüksekliğe sahip çan kulesindeki platforma çıktığınızda, tüm şehrin ve kanalların etkileyici manzarasını seyredebilirsiniz.Mezar odasındaki gösterimi izleyerek ise Hamburg’un tarihi hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hamburg’daki Festivaller

Hamburg birçok kültürü ve kendine ait Kuzey Almanya kültürünü bir arada yaşayan bir şehirdir. Bu nedenle şehirde sıklıkla düzenlenen kültürel ve tarihsel olarak önemli festivaller bulunmaktadır.Geziniz sırasında bu festivallerden birini veya birkaçını görmeniz şehri tanımanız adına bir fırsat olacaktır.

-Dom Festivali (Mart, Ağustos, Kasım)
-Japon Kiraz Çiçeği Festivali (Mayıs)
-Uluslararası Havai Fişek Gösterisi (Ağustos)
-Reepherbahn Müzik Festivali (Eylül)
-Elbjazz Festivali (Haziran)

Hamburg’da Ne, Nerede Yenir?

Hamburg, hem Alman mutfağını hem de bölgenin ticari bölge olması nedeniyle birçok mutfağı da bir arada bulabileceğiniz bir yer. Yerel mutfağı özellikle deniz ürünleri konusunda oldukça gelişmiştir. Bu nedenle geziniz sırasında zengin bir yemek deneyimi de yaşayabilirsiniz.

-Fischbrötchen (Balık Sandviç): Fischpfanne
-Finkenwerder Scholle (Kızartılmış Balık): Finkenwender, –The Fischerhaus, Aalspeicher
-Labskaus (Dana eti, ringa balığı ve yumurta): Old Commercial -Room, Restaurant Brodersen Hamburg
-Aalsuppe (Sebze, balık ve köfteli çorba): Alt Helgolander -Fischerstube, Alt Hamburger Aalspeicher
-Alman Mutfağı: Philipps Restaurant, Sagners Bistro Restaurant, Opitz, Das Dorf
-Deniz Mahsülleri: Caramba Espacial, Karo Fisch Restaurant, Hummer Pedersen

Hamburg’da Ne, Nereden Alınır?

Hamburg alışveriş konusunda önemli bir nokta; çok çeşitli ürün seçeneğini, ünlü markaları bir arada bulabilirsiniz. İlk olarak şehirde alışveriş yapabileceğiniz en ünlü caddeler; Neustadt bölgesinde yer alan Neuer Wall, Alsterarkaden, Große Bleichen, Poststraße ve Colonnaden Caddeleri, Alstadt bölgesinde ise, Mönckebergstraße alışveriş caddesi ve Bergstraße’ deki Europa Passage alışveriş merkezidir.Ayrıca Hamburg’da ünlü olan Bonscheladen adlı şekerci dükkanından el yapımı, birçok farklı türde renkli şekerlemelerden satın alabilir ve satın alma işleminiz sırasında şeker yapım sürecini de izleyebilirsiniz.

Hamburg Gece Hayatı

Almanya’nın birçok eğlence çeşidini bir arada bulabileceğiniz şehirlerinden birisi Hamburg’dur. Geziniz sırasında aradığınız herhangi bir konseptte mekân bulabilirsiniz.St. Pauli bölgesinde canlı müzik mekanları ve pubları rahatlıkla bulabilirsiniz. Bir başka müzik ve eğlence bölgesi ise bohem tarzıyla dikkat çeken Schanzenviertel District’tir.

Hamburg Ulaşım

Almanya’nın beşinci büyük havalimanı olan Hamburg Havaalanı şehrin 8,5 kilometre kuzeyinde yer alıyor. Haliyle şehre bu kadar yakın olmasından dolayı da Hamburg Havaalanı şehir merkezi ulaşım hangi yol seçilirse seçilsin, çok kolay. 2 terminali olan havaalanı 2016 yılından itibaren de Hamburg Helmut Schmidt Havalimanı adını almış. Ülkemizden Türk Havayolları, Pegasus ve Sun Express’in seferler düzenlediği Hamburg Havaalanı zengin alışveriş ve yeme içme seçenekleri, modern ve tertemiz binası ve kolay navigasyon avantajı ile yolculara havaalanında da keyifli zaman geçirme olanakları sunuyor. Şehir içi toplu ulaşım seçenekleri Hamburg’da oldukça gelişmiştir. Metro, otobüs, feribot, banliyö gibi birçok toplu ulaşım alternatifi ile istediğiniz her yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Rathausmarkt bölgesinden kalkan otobüslerin 600 tane hattı bulunmaktadır ve şehrin birçok bölgesine gider. Gece hizmet veren otobüsler ise Nachtbus’tur. Bazı otobüsler aktarma yapabilmek için banliyö ve trenlerle ortak olarak çalışmaktadır. Bir diğer alternatif olan metro ise şehrin farklı bölgelerine ulaşım sağlayan U1, U2 ve U3 olmak üzere 3 farklı hatla hizmet vermektedir. Banliyöler ise 05.00 ile 01.00 ile hizmet vermektedir. Uzak bölgelerin banliyö seferleri 23.00 itibariyle bittiği için seyahatinizi buna göre planlamalısınız. Toplu ulaşım biletlerini istasyonlardan satın alabilirsiniz. Elbe nehri üzerinde seyahat etmek isterseniz 6 limana seferi bulunan feribotları kullanabilirsiniz. Ayrıca şehrin birçok bölgesinden bisiklet kiralayarak, güneşli günlerde şehri bisikletle gezebilirsiniz. Hamburg Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri ise toplu taşımada raylı sistem ve otobüsler, buna ek olarak da taksi ve karşılama hizmetlerinden oluşuyor.

Hamburg’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Almanya’nın ikinci büyük şehri olan Hamburg’da birçok konaklama seçeneğiniz bulunur.Hamburg Konaklama için en ideal bölgeler; kuzey kesimde yer alan lüks bir bölge olan Harvestehude; gençler tarafından sıklıkla tercih edilen canlı bir bölge olan Rotherbaum; tarihsel yapısı ile önemli bir bölge olan Alstadt (Eski Şehir) ve merkez istasyonun kuzeydoğusunda yer alan ve canlı bir bölge olan St. Georg ‘dur. Alstadt bölgesinde kalmak isterseniz önerilebilecek oteller; Part Hyatt Hamburg, Hotel Atlantic Kempinski Hamburg ve SIDE Design Hotel Hamburg otelleridir.Özellikle lüks villaları ile ünlü olan Harvestehude bölgesinde önerilebilecek oteller ise; Boardinghouse Hamburg ve Romantik Hotel das Smolka’dır. Hamburg’un öğrenci bölgesi olarak görülen Rotherbaum’u tercih etmek isterseniz, Grand Elysee Hamburg ve Hotel Wagner im Dammtorpalais’i seçenekleriniz arasında tutabilirsiniz.Son olarak St. Georg bölgesinde Le Meridien Hamburg ve Hotel Europäischer Hof Hamburg ise bunlardan ikisi. Ayrıca Kirchenallee caddesinde yoğun olarak bulunan otellere de göz atabilirsiniz.Bunlar dışında daha uygun bütçeli bir seçenek isterseniz şehirde yurt tarzında hizmet veren hostelleri de seçenekleriniz arasına alarak hemen her bütçeye uygun bir tatil planı yapabilirsiniz.

Mac City Hostel

Şehir merkezi 2.1 km mesafedeberliner bogen 300 m mesafede, Dağ manzaralı hostel, Alster’a kısa mesafede, Hamburg şehrinin merkezinden 30 dakikalık yürüme uzaklığında bulunur.

Ibis Budget Hamburg City

Şehir merkezi 1.2 km mesafedeHühnerposten events location 200 m mesafede, Bu 7 katlı otelde konuklar açık büfe kahvaltının tadını çıkarabilir ve kolayca ulaşılabilir bir yerde konumlanan Alster’ı ziyaret edebilirler.

Jugendherberge Hamburg Auf Dem Stintfang

Şehir merkezi 1.4 km mesafedeMuseum ship Rickmer Rickmers 300 m mesafede, St. Pauli semtinde konumlanan hostel Hamburg Limanı’nın panoramik manzarasıyla modern konaklamayı sunar.

Airport Hostel

Şehir merkezi 8.1 km mesafedeSpotter – Platz “GAT” 800 m mesafede, Şehir merkezinden 8 km uzaklıktaki bu evcil hayvan alan hostelde 43 oda ve saç kurutma makinesi, havlular ile banyo odaları vardır.

Intercityhotel Hamburg Dammtor-Messe

Şehir merkezi 1.3 km mesafedePlanten un Blomen 200 m mesafede, Hamburg Fuarı’a yürüme mesafesinde ve Messehallen metro istasyonuna 350 metre mesafedeki otel özel yüzme havuzuna sahiptir.

Super 8 By Wyndham Hamburg Mitte

Şehir merkezi 2.6 km mesafedeberliner bogen 400 m mesafede, Bu otelin konukları meze barında ya da mevsimlik açık havuzda dinlenebilir.

Renaissance Hamburg Hotel

Şehir merkezi 400 m mesafedeBleichenhof shopping mall 100 m mesafede, Slide’a birkaç adım uzaklıkta bulunan bu otel, yüz bakımı, masaj sunar.

Arcotel Rubin Hamburg

Şehir merkezi 1.7 km mesafedeHansa Theatre 400 m mesafede, Lohmühlenstraße metro istasyonuna 5 dakikalık yürüme mesafesinde ve Hamburger Kunsthalle’nın yakınında bulunan bu enfes tesiste tedavi odası, solaryum bulunur.

Crowne Plaza Hamburg City Centre, An Ihg Hotel

Şehir merkezi 2.3 km mesafedeAlsterschwimmhalle 400 m mesafede, Congress Center Hamburg’dan sadece 2.2 km uzaklıkta yer alan bu evcil hayvan kabul eden tesiste spor salonu, fitness merkezi bulunmaktadır.

Intercityhotel Hamburg Hauptbahnhof

Şehir merkezi 900 m mesafedeHamburger Kunsthalle 100 m mesafede, 2004 yılında inşa edilen otelin binası, Hamburg Messe’nın hemen yakınında bulunan bir Fransız mimarisi tarzının hatırlatıcısıdır.

Novum Hotel Continental Hamburg Hauptbahnhof

Şehir merkezi 1.2 km mesafedeDeutsches Schauspielhaus 100 m mesafede, Port of Hamburg’a yakın Hamburg City Center semtinde merkezî bir konumda bulunan otel, 35 odaya sahiptir.

Hotel Belmondo Hamburg Hbf

Şehir merkezi 1.5 km mesafedeMünzviertel district 200 m mesafede, Hamburg şehrinin kalbinde konuklarını ağırlayan otel, 2011 yılında yenilenmiştir.

Bee Fang

Şehir merkezi 1.2 km mesafedeDeutsches Schauspielhaus 200 m mesafede, Alster Lakes’nın yanında yer alan otel, bahçe manzaralı 36 odadan oluşuyor.

Check-In Hamburg

Şehir merkezi 1.3 km mesafedeHansa Theatre 100 m mesafede, Aile otel, Hamburg şehrinin Binnenalster ve Museum der Illusionen gibi görülmeye değer yerlerine gitmek için iyi bir başlangıç noktasıdır.

Generator Hamburg

Şehir merkezi 1.2 km mesafedeHamburg Merkez İstasyonu 100 m mesafede, Hamburg merkezinde, Reeperbahn yakınında ve Mönckebergstrasse’a yürüme mesafesinde yer alan bu 200 odalı tesiste gece kulübü, ortak dinlenme salonu bulunmaktadır.

A&O Hamburg City

Şehir merkezi 2.0 km mesafedeHamburg Merkez İstasyonu 900 m mesafede, Otel, Hamburg şehrinin alışveriş bölgesinde yer almakta olup spor barı ve dağ bisikleti, futbol, masa futbolu gibi olanakları sunar.

Hamburg Room

Şehir merkezi 1.6 km mesafedeHansa Theatre 400 m mesafede, Dağ manzaralı 30 oda sunan otel, Saint Georg semtinde, Speicherstadt’a sadece birkaç adım mesafede yer almaktadır.

Hampton By Hilton Hamburg City Centre

Şehir merkezi 1.6 km mesafedeMünzviertel district 300 m mesafede, Saint Jacobi Church yakınında yer alan otel, 161 odası ve panoramik manzarasını sunar.

Premier Inn Hamburg City Ost

Şehir merkezi 3.0 km mesafedeBahnhof Landwehr 400 m mesafede, Speicherstadt’dan kısa bir yürüyüş mesafesinde uygun bir yerde bulunan bu otelde barlar, hayvanat bahçesi ve 179 sigara içilmeyen oda sunulur.

Sleephotels

Şehir merkezi 1.5 km mesafedeHansa Theatre 200 m mesafede, Saint Georg semtinde bulunan aile otelde gastronomik restoran bulunmaktadır.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.
Rize Günübirlik Turlar