İspanya’da Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

İspanya Gezi Rehberi - Lebego1.Com

İspanya denince akla gelen ilk şehirlerden biri hiç kuşkusuz Barselona’dır. Şehriyle, deniziyle, bitmek bilmeyen gece hayatıyla, gezilecek bir ton müze ve sanat galerileriyle ve keşfedilmeyi bekleyen sokaklarıyla kaybolmayı en çok sevdiğimiz şehirlerden biri de kesinlikle Barselona. Fenikelilerden Yunanlara, Araplardan İmparatorluğu’na kadar farklı dönemlerde birçok uygarlığa ev sahipliği yapan bu ülke, birbirinden güzel şehirleri sayesinde gezilip görülecek koca bir coğrafya sunuyor. İspanya gezilecek yerler sayesinde bu kültürü keşfe çıkmak, insana tarihte bir yolculuk yapıyormuş gibi hissettiriyor. İklimiyle adeta iç ısıtan, kültüre ve sanata olan düşkünlüğü sayesinde ziyaretçilerine sonsuz bir kütüphane deneyimi yaşatan İspanya’da, mutlaka size hitap eden bir rota bulacak; tarihi, kültürü, gastronomisi ve doğasıyla herkesin gönlünü fetheden bu toprakları gezmeye doyamayacaksınız. Akdeniz’e ve Atlantik Okyanusu’na kıyısı olan, Batı Avrupa’nın en güzel ve büyük şehirlerinden İspanya, hem köklü bir tarihi hem de eşsiz bir tabiatı kucaklıyor.Salvador Dali, Picasso, Gaudi ve Eduardo Chillida gibi sanatçılara ilham veren İspanya, bütünüyle tabloyu andırıyor. Pitoresk görüntülerin köklü bir tarihle iç içe olduğu İspanya’da, sizleri bekleyen şehirlere birlikte göz atalım.

İspanya’da Mutlaka Gezilecek Yerler

Gezginlerin en popüler seyahat rotalarından biri olan ülkenin görülmesi gereken yerlerinin hepsini İspanya gezilecek yerler yazımızda keşfedebilirsiniz. İspanya‘da görülecek yerleri sizler için listeledik.

Kanarya Adaları

Yeşil ve mavi renklerinin bir araya gelmesiyle muazzam bir görüntü sunan Kanarya Adaları tam anlamıyla ismini yansıtan cinsten; renkli dokusunu festivaller ve meşhur gece hayatıyla tamamlayan Kanarya Adaları Timanfaya, Garajonay ve Caldera de Taburiente isimli üç farklı ulusal parkı ile de kusursuz bir doğaya hizmet ediyor.Deniz ve doğa ile iç içe geçireceğiniz eğlenceli bir İspanya tatili arıyorsanız, bu bölge tam anlamıyla beklentileri karşılıyor.

Cordoba

İspanya’nın tarihi kentlerinden biri olan Cordoba, adeta geçmişin izlerini taşıyan duraklardan; tarihte birçok farklı dine ev sahipliği yapan bu kentte Kurtuba Camii, Roma Köprüsü, Sinagog ve Endülüs Müzesi gibi mimariler de bunu kanıtlar nitelikte.Rengarenk Eski Şehir Caddesi, Viana Müzesi ve 8. yüzyıldan bu yana korunmayı başaran Kraliyet Sarayı da Cordoba gezilecek yerler arasında bulunuyor.

Granada

Granada, namıdiğer Gırnata, özellikle mimari açısından halen İslam kültüründen izler taşıyan bir İspanyol şehri olarak bilinmekte ve meşhur El Hamra Sarayı ile hatırlanıyor.Albayzin antik bölgesi ile eski kültürel dokusunu yansıtan Granada, şehrin meydanı olan Plaza Nueva’dan yola çıkarak gezebileceğiniz Granada Katedrali’ne, görsel bir harika olan Gerealife Bahçeleri’nden pitoresk manzarasıyla dikkat çeken Sacromonte Mahallesi’ne kadar keşfedilecek geniş bir rota sunuyor.

Sevilla

Günümüz Endülüs Bölgesi’nde bulunan Sevilla, sahip olduğu tarihi miras sayesinde bugün İspanya’nın en çok ziyaret edilen kentleri arasında yer alıyor.İslam kültürünün yine mimarilerde hissedildiği Sevilla’da, Alcazar Sarayı ve Plaza de Espana şehrin bu ahenkli yapısını net bir biçimde yansıtıyor.Maria Luisa Parkı, Sevilla Katedrali ve bir gözlem kulesi olan Torre del Oro ile birlikte ülkenin en güzel şehirlerinden Sevilla, İspanya gezilecek yerler arasında bulunuyor.

Barselona

Modern mimari örneklerinden Sagrada Familia ile hafızalara kazınan Barselona, Gaudi’nin sanatını yansıtan Park Güell, Casa Mila ve Casa Batllo, şehrin kalbinin attığı La Rambla Caddesi; Picasso’nun eserlerini inceleyebilceğiniz Picasso Müzesi, Port Vell yakınlarında konumlanan Barselona Akvaryumu ve dünyanın en iyi futbol kulüpleri arasında yer alan FC Barcelona’nın mabedi Nou Camp dahil olmak üzere gezilecek birçok popüler durak sunuyor.

Madrid

İspanya gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazı başkent Madrid, sanat eserleri ve koleksiyonlar ile ünlü Prado Müzesi’nden Madrid Kraliyet Sarayı’na, Almudena Katedrali’nden Antik Mısır kültürüne ait Debod Tapınağı’na kadar sizi kültürel ve sanatsal bir yolculuğa çıkarma gücüne sahip.Sanat sever iş adamlarına ait koleksiyonların yer aldığı birçok müzeye de ev sahipliği yapan Madrid’de gezinize Puerta del Sol’dan başlayabilir; meydandaki kafe ve restoranlarda İspanya lezzetlerini tadabilirsiniz.

Valencia

Roma İmparatorluğu tarafından kurulan ve gerek ismiyle, gerekse dokusuyla gücü temsil eden Valencia, geleneksel yapısını korurken modern yaşama da ayak uydurabilen zamansız bir şehir.Dünü bugün gibi yaşatmasıyla öne çıkan bu tarihi şehir, aynı zamanda insanın içini ısıtan doğadan manzaralara, turkuaz bir denize, sahillere ve eğlence hayatına ev sahipliği yapıyor.Valencia Katedrali, Turia Bahçeleri, Seramik ve Dekoratif Sanatlar Müzesi, Torres de Quart ve Llotja de la Seda gibi daha birçok kültürel ve sanatsal durak Valencia görülecek yerler arasında başı çekiyor.

Toledo

Zaman içinde farklı uygarlıkların egemenliğinde kalan Toledo, geçmişte tanıklık ettiği farklı medeniyetlerden dolayı kültürel açıdan oldukça zengin bir miras sunuyor.Santa Maria Katedrali, Toledo Kasrı, Santa Cruz Müzesi, El Transito Sinagogu ve El Salvador Kilisesi gibi birçok tarihi yapıyı barındıran Toledo, İspanya’nın tarihsel dokusunu en geleneksel haliyle sunuyor.

Bilbao

Bask Bölgesi’nin uyuyan güzeli Bilbao, ev sahipliği yaptığı Guggenheim Müzesi ile birlikte adeta rönesans dönemini yaşayan bir liman kenti.Nueva Meydanı’ndan başlayarak keşfedebileceğiniz Bilbao, Güzel Sanatlar Müzesi’nden Begona Bazilikası’na, Reproductions Müzesi’nden St. Anthony the Great Kilisesi’ne kadar gezilip görülecek birçok noktayı kucaklıyor.

İbiza

İspanya gezilecek yerler listenizde mutlaka bulunması gereken bir diğer rota ise İbiza! Bir ada olduğu için yabana atmamanız gereken İbiza, İspanya’ya bağlı ve masmavi denizi, eşsiz plajlarıyla deniz tatili için biçilmiş bir kaftan adeta.Partilerin ve festivallerin mabedi olarak adlandırabileceğimiz İbiza’da Cala Comte, Port de Sant Miguel ve Cala Saladeta plajlarına mutlaka gitmeli, aynı zamanda Eski Şehir bölgesini gezmelisiniz.

Cádiz

İspanya’nın liman kentlerinden bir diğeri Cádiz, birçok ünlü İspanya şehrinin gölgesinde kalmış olsa da, hem Flamenko müziğinin çıkış noktası olmasıyla, hem de kucakladığı koca bir tarihle keşfedilmeyi hak ediyor.Çağdaş sanat eserlerinden arkeolojik buluntulara kadar geniş bir skala sunan Cádiz Müzesi, neo-klasik mimari örneklerinden Cádiz Katedrali, Aziz Felipe Neri Kilisesi ve denizin ortasında yer alan Aziz Sebastian Kalesi ise gitmişken ziyaret edebileceğiniz noktalar arasında.

Zaragoza

Aragon Bölgesi’nde bulunan Zaragoza, Pilar Festivali ile ünlü ve La Seo Katedrali, barok mimarinin boy gösterdiği Pilar Bazilikası, nakış gibi işlenmiş mimarisi ile ünlü Aljaferia Sarayı ve Goya Müzesi ile dikkat çekiyor.Kültürel gezi için tercih edebileceğiniz Zaragoza’yı, özellikle ilkbahar ile sonbahar aylarında tercih edebilirsiniz.

Mallorca

Latince’de “Büyük Ada” anlamına gelen Mallorca İspanya’ya bağlı adalardan en büyüğü ve turistik bir tatil beldesi olmasının yanı sıra, Paleolitik Çağ’a kadar uzanan bir yaşamın olduğu köklü topraklar olmasıyla öne çıkıyor.Palma Katedrali, Es Baluard, Formentor Burnu ve tarih öncesi kalıntılara tanıklık edebileceğiniz Ses Paisses ile Mallorca, İspanya gezilecek yerler listesinin en ilginç rotaları arasında yer alıyor.

Malaga

Bir sahil kenti olan Malaga Endülüs Bölgesi’nde yer almakta ve büyüleyici doğası ile her yıl milyonlarca turist ağırlamasının yanı sıra, coğrafik konumundan dolayı “Güneş Sahili”olarak anılıyor.Liman bölgesi olmasıyla Malagueta, Pedregalejo ve Palo gibi plajlarıyla ünlenen bu şehir, Gibralfaro Kalesi, Plaze de Toros ve Malaga Katedrali ile de görülecek tarihi yapılar sunuyor.

Almeria

Sıcak iklimine rağmen plajları ile insanın içini serinleten Almeria şehri dünyaca ünlü bir sera merkezi olmasıyla öne çıksa da, Alcazaba Kalesi, Almeria Katedrali, Almeria Müzesi gibi tarihi birçok mimari yapısı ile ziyaretçilerine gezilip görülecek yerler de sunuyor.

İspanya’daki Festivaller

Festivaller ve eğlenceler diyarı İspanya…İspanyolların bir yaşam tarzı haline getirdiği festivaller, yılın hemen hemen her gününde vardır. Kültürün en önemli öğelerinden biridir eğlenceler. Her bölgenin, her şehrin tarihini, yapısını, yaşam stilini, önemli günlerini ve değer yargılarını bir çeşit anlatma biçimleridir. Bunu da öylesine güzel yansıtırlar ki bir festival havası yaşanır, günler anlamlanır, değerler anımsanır.

Patios de Córdoba

Córdoba’nın sert ve kuru iklimi ile mücadele etmenin geleneksel yolu, medina tarzı gölgeli aralıklar ve iç avluların (verandaların) fıskiyeleriyle süslenmesidir.Bitkiler aynı zamanda tazelik duygusu da getirdi, bu yüzden yüzlerce yıldır Córdoba halkı ilkbaharda verandalarına güzel çiçek ekranları ile renk katıyor.Mayıs ayının ilk iki haftasında şehrin eski mahalleleri açılıyor: Büyük bir geçit töreni var.

Feria de Abril

Seville Fuarı, Semana Santa’dan bir hafta sonra gerçekleştirilir ve inanılmaz bir ölçekte ve yoğunluğunda bir kutlamadır.Herkes kentin güneybatısında, Los Remedios’taki fuar alanına gidiyor.Orada kızarmış yiyecekler, fino, portakal çiçeği ve yasemin kokusu yayında olacak ve neredeyse herkes geleneksel flamenko kostümü giyiyor olacak.

Santa Tecla Festivali

Güney Katalonya’daki bu tarihi şehir atmosferik bir ortaçağ kentine sahip ve en az 11. yüzyıla kadar uzanan bir festival için doğru ortam.Barutla dolu Santa Tecla, eylül ayının son iki haftasında şehri ele geçirdi ve ünlü kastellerin (insan kuleleri) danslarını, geçit törenlerini ve gösterilerini içeriyor. Festivalin son birkaç gününde Part Alta’nın taş sokaklarında geçen geçit törenlerinde ortaçağ mitolojik yaratıklarının temsilleri.

La Tomatina

Bu çılgınca yiyecek mücadelesi, Ağustos ayının son çarşamba günü, Valensiya’dan yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki bu küçük kasabada gerçekleşiyor.Bunyol’un nüfusu 9.000 civarında, turist ordusu eğlence için geldiğinde, üç ya da dört kez şişiyor.La Tomatina’nın yerel meclisin şimdiye kadar sadece biletli bir etkinlik haline getirdiği uluslararası popülerliği bu yüzden katılmak için erken kayıt olmalısınız.

Moros y Cristianos

Yeniden fetih sırasında, İspanya’nın çeşitli Moral krallıklarının ülkeyi Moors’tan geri almak için bir araya getirilmesiyle, bir çok şehir savaş alanı haline geldi.Bugün, çoğu, 13. yüzyılda kentlerinde ve çevresinde meydana gelen önemli kuşatma, savaş ve kampanyaları renkli canlandırmalarla anıyor.

Feria de Jerez

Nisan sonlarında veya mayıs ayının başlarında gerçekleşen bu kutlamalar Uluslararası Turist İlgi Alanına sahiptir ve bu Endülüs kentinin geleneklerini tanımanın mükemmel bir yoludur.Çiftçiler at almak ve satmak için toplandıklarında orta çağlara kadar uzanır.Atlar, at yetiştirme mirasıyla tanınan bir bölgede geçit törenleri ve binicilik gösterileriyle kutlamalar için büyük bir parçadır.

San Fermín Alayı

Daha iyisi ya da kötüsü için, bu festival dünya çapında kapsama alır ve muhtemelen İspanya’da en ünlü. Chupinazo’nun (roket töreni) 6 Temmuz öğlen saat öğlen saatlerinde gerçekleştiği andan itibaren 14’üne kadar aralıksız kargaşa var.En çok dikkat çeken, saçları yükselten sekiz “encierros”, Pamplona’nın eski kentinden Plaza de Toros’a boğuşuyor.Bu koşularda altı boğa ve altı direksiyon bulunur ve cesur veya çılgın katılımcılar geleneksel beyaz bir kıyafet ve kırmızı atkısı takarlar.

Festa Major de Gracia

15 Ağustos’tan bir hafta boyunca Gràcia’nın Barselona semti dönüştürüldü.Her cadde ve plaza farklı, yaratıcı bir motifle dekore edilmiştir ve bu el yapımı tasarımlar gün ışığı ile aydınlanırken canlanır.Süslemeler, yıl boyunca taze fikirler ortaya çıkaran ve onları en sürükleyici şekillerde hayata geçiren çalışanlar tarafından yapılmıştır.Festival boyunca, gegantlerle yapılan bir geçit töreni (Katalanca’da devler), plazalarda ve kastellerde gece müzik gösterileri de dahil olmak üzere pek çok şey oluyor.

San Isidro

15 Mayıs’ta Madrid’in merkezinde kutlanan dört veya beş günlük kutlamalar var, bu insanlar Pradera parkındaki San Isidro tapınağını ziyaret etmek için erken kalkıyor.Bu büyük çapta bir hac ve yolculuk yapan herkesin iyi şanslar için ilkbahardan bir içki içmesi bekleniyor.Neredeyse herkes geleneksel kıyafetler, erkekler için chulapo ve kadınlar için goyesco ile giyiniyor ve etrafındakiler ise chotis (Madrid’in bölgesel dansı) olacak.

Aste Nagusia

Bilbao’da yılın en büyük partisi 15 Ağustos’ta başlıyor ve dokuz gün sürüyor.Txupinazo’da, Ikurriña Bayrağı sallayan ve festivallerin başlangıcını işaret eden havai fişekleri bekleyen Arriaga Tiyatrosu önünde bir araya gelen yanlış.Bu aynı zamanda Marijaia’nın heykelini ilk kez görüyorsun, kolları biraz dik tutulmuş bir kadını gösteriyor.Marijaia maskottur ve neşeli bir bulanıklık, büyük bir gıda savaşı, Bask tarzı diktatör yarışmaları, boğa güreşleri, boğa güreşi, havai fişek yarışmaları ve konserleri ile sürekli bir varlık gösterir ve sonra (ne yazık ki) ateşe herşeyi sona erdirmek.

Semana Santa

Atmosfer için, Paskalya öncesi Kutsal Hafta boyunca her İspanyol şehrinde gerçekleşen akşam geçit törenleriyle eşleşemezsiniz.Tövbekarlar cüretlerini ve dini kardeşliklerinin rengini taşıyan uzun, konik maskeleri takacaklar.Uzun mumları taşıyacaklar ve en güçlü ve en yorucu olacaklar, Meryem Ana’nın Tutku ve ağlayan heykelleri gibi Paskalya sahneleriyle büyük sahneleri çekecekler. Pirinç bantlar ciddi yürüyüşler yapacak ve güneye doğru pek çok yerde kadınlara saetas şarkı söyleyecek, flamenko konuşmaları.

Santa Cruz de Tenerife Karnavalı

Çarşamba günü Ash’e kadar giden iki hafta içinde, dünyanın en büyük partilerinden biri Kanarya Adaları’nın ortak başkentinde gerçekleşti.Kutlamaların her yıl, 1980’lerde, geleceğe, çizgi filmlere ve Bollywood’a sahip yeni bir teması var ve herkesin kılık değiştirmesi bekleniyor.Murgas, müzikal sokak sanatçıları ve kıyaslamalar, hiciv müzisyenleri dahil olmak üzere her türlü geleneksel müzik grubu eğlenceye katılmaktadır.

Cadiz Karnavalı

Neredeyse aynı zamanda, ödünç alındığında başlayacak bu kutlamalar Endülüs kenti Cadiz’de gerçekleşecek.Burada odak noktası, karnaval kurallarının birlikte giyinmek ve hükümete ya da dünyaya dair meselelerle ilgili hicivli şarkılar söylemek için verilen özgürlükten yararlanan müzik grupları..Doruk, Gran Teatro Falla’da, bir yarışmadan sonra en iyi kıyaslama yapıldığında, genellikle ulusal bir TV izleyicisinin önünde gerçekleşir.

İLos Reyes Magos

Epiphany’den önceki gece, 6 Ocak, İspanyol çocuklar için özel bir zamandır.Bu, doğuş geleneğindeki Üç Kral’ın, bebek İsa’ya armağanlarını vermesidir.Bu yüzden, günü işaretlemek için çoğu İspanyol kasaba ve kentinde kutlamalar yapılır, burada krallar, Melchor, Gaspar ve Baltasar alayı ile sokaklarda dolaşırlar.Avrupa, Arabistan ve Afrika’yı temsil ediyorlar ve geçit töreni sırasında kalabalığa şeker atacaklar.

Las Fallas, Valensiya

Bu gürültülü, havai fişek ağır kutlamaların ardındaki hikaye, ilkbahar yaklaştığında, kentin ağaç işçilerinin, kış aylarında atölyelerinde biriktirdikleri eski artıkları, ateş yakmak için kullanılan bir tahta parotla yakmak olacaklarıydı.Zamanla bu parot bir insanın şeklini aldı ve şimdi onlar doksan, siyasetçilerden ünlülere kadar her şeyi temsil eden ustalıkla tasarlanmış groteskler.

İspanya’da Mutlaka Yapılacaklar

İspanya deniz ürünleri konusunda ünlü ülkelerden bir tanesi. Sadece İspanya yemekleri yemek için bile gidilebilir. Keyfine düşkün İspanyollar için yemek yemek de bir o kadar keyifli olmak zorunda. Bu sebeple yemekleri inanılmaz lezzetli.İspanya’nın en özel yemeklerinden bir tanesi: Paella. Paella’yı deniz mahsüllü pilav olarak da tanımlayabiliriz. Paella’nın lezzetini yakalamak için en önemli iki malzeme safran ile zeytinyağı. Pişirmesi biraz karışık ve zahmetli ancak tadının eşi benzeri yok. İspanya turu yapıyorsanız mutlaka Paella denemeniz gerekiyor.İspanya dediğimiz ülke aslında İspanyol Krallığı. Adalar da dahil olmak üzere 17 özerk bölgesi bulunuyor. Bu özerk bölgelerin hepsinin kendi özel bayrakları, hatta bazılarının kendi dilleri de bulunmakta.Bu da aslında tek bir İspanya haritası içerisinde farklı kültürler, farklı tecrübeler olduğu anlamına geliyor. Yani İspanya turu başlı başına zengin bir kültür turu. İspanya uçak biletinizi 3 adımda Biletall.com’dan güvenli ödeme seçenekleri ile satın alabilirsiniz.İspanyollar sıcakkanlı ve eğlenmesini çok iyi bilen insanlardır. Öğle yemeği ve sonrası yani 14.00-16.30 saatleri arası sokakta insan görmek, açık dükkan bulmak mümkün değildir çünkü “siesta” zamanıdır.Yani herkes yemek yer ve uyur. Siz de siesta zamanında yukarıda bahsettiğimiz Paella’yı yiyebilir ya da boş sokaklarda daha rahat dolaşabilirsiniz. Belki de bir parka uzanıp siz de dinlenmenin tadını çıkarabilirsiniz.

İspanya’daki Plajların Tadını Çıkarın

İspanya 3000 kilometrelik sahil kesimine sahip bir ülke. İspanya plajları dünya çapında meşhur. Ibiza’yı hepimiz duymuşuzdur. İspanya’ya gidip de sahil kenarında bir gün geçirmeden dönmemek gerekir.La Concha Plajı San Sebastian, Morro Jable Plajı Fuerteventura Adası, Kanarya Adaları, Alcudia Plajı – Alcudia, Mayorka Adası İspanya’nın en güzel plajları arasında.

İspanya’daki Gaudi’nin Eserlerini Mutlaka Görün

Antoni Gaudi dünyaca ünlü Katalan mimardır. Siz onu La Sagrada Familia Kilisesi’nin mimarı olarak duymuşsunuzdur. Eşi benzeri olmayan bir mimar kendisi. Mezuniyet töreninde, rektör profesör Elias Rogentın Gaudi için şu sözleri söylemiş:Bir dehayı mı yoksa budalayı mı mezun ediyoruz, bilmiyorum.” Kendine özgü mimari bir bakış açısına sahip olan Gaudi Barselona’nın en ünlü mimari eserlerinin yaratıcısıdır.Gaudi’nin tarzında özgür biçimler, çarpıcı renk ve dokular ve organik bütünlük vardır. İspanya turunuzun bir kısmında mutlaka Barcelona’ya uğrayacaksınızdır. Barcelona’ya gelip de Gaudi mimarisini görmemek anlamsız olur.

İspanya’da Meşhur Flamenko Dansını İzleyin

Yere vurulan ayaklar, hızlı ritimler, alkışlar ve kırmızı elbiseler. Flamenko isyanın ve tutkunun dansı. Flamenko şarkı, dans ve enstrümantal müziğin birleşmesiyle oluşan bir sanat türüdür. İspanya turunuzda bu dans gösterisine mutlaka yer vermeniz gerekir.İspanyollar tarafından yaratılmış bu sanat türünün en iyi yapıldığı yer de doğal olarak İspanya. İster büyük İspanya turu yapıyor olun ister birkaç günlük İspanya balayı turu, bunları yapmadan dönmeyin! Bu sebeple hayatınızda tek olabilecek bu deneyimi kesinlikle kaçırmayın. Flamenkosuz İspanya turu olmaz.

İspanya’da Ne, Nerede Yenir?

İspanyol Mutfağı, kendine has ve oldukça ünlü bir mutfaktır. Tarih boyunca; Müslüman, Yahudi ve Hristiyan halklarına ev sahipliği yapan bu coğrafyanın yemek kültürü de, o derece çeşitlenmiş ve mükemmeliyete ulaşmıştır. Birçok Michelin yıldızlı restoranı barındıran İspanya’nın bu başarısından, hemen hemen her bölgesi nasibini almıştır. Eğer farklı tatlar denemeye açıksanız; Conill amb Cargols (salyangozlu tavşan eti), Escudella (İspanyol Yahnisi) gibi geleneksel İspanyol Mutfağına ait lezzetleri de deneyebilirsiniz.

Sangria

Ünlü bir İspanyol içkisi olan Sangria, 1800’lü yıllarda Gria Saldavore tarafından bir akşam yemeği esnasında ortaya çıkmıştır. En çok bilinen İspanyol içkisidir. İçinde kırmızı şarap, doğranmış meyveler ve az miktarda konyak bulunur. Olmazsa olmazı, soğuk olmasını sağlayan bol miktarda buzdur.

Tapas

Tapas, küçük tabaklarda servis edilen ve ortaya paylaşmak için gelen İspanyol lezzetlerindendir. Tapas hem İspanyol mutfağının ayrılmaz bir parçası, hem de İspanyol yaşam tarzının mutfağa yansımasıdır. Tapaslar, çeşitli tatlar içeren binden fazla sıcak ve soğuk mezeden oluşur.

Gazpacho

İspanyolların domates ile yaptıkları soğuk çorbalarına Gazpacho denir. İçerisinde domates, soğan, sarımsak, sirke hatta salatalık bulunur. Bol buz ile de yazın servis eden yerler vardır.

Tinto de Verano

Sangria gibi çok sevilen ve tercih edilen, yapımı ise daha kolay olan bir kokteyldir. Tinto de Verano, kırmızı şarap ile yapılır ve şaraba eşit ölçüde gazoz eklenir. Mutlaka bol buzla servis edilip, isteğe göre limon dilimleri de kokteyle eşlik eder.

Tortilla de Patatas

İspanyolların hem tapas olarak tercih ettiği hem de sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi: Tortilla de Patatas’dır. Yumurta, soğan ve patatesten meydana gelen bu lezzetin en büyük sırrı en kısık ateşte yavaş yavaş pişmesidir.

Churros

Bizim tulumba tatlısına benzeyen churros, adını İspanya’nın Churros koyunlarının boynuzlarına olan benzerliğinden alır. Kızartılarak hazırlanır. Erimiş çikolataya veya kahveye batırılarak tüketilir. Tarçına bulayıp servis edenler de vardır.

Spain Manchego Cheese

Manchego peyniri; soslarda, etli ve makarnalı yemeklerde kullandıkları en meşhur peynirlerinden biridir. Orta İspanya’nın La Mancha bölgesinde, yağlı koyun sütünden imal edilir ve ortalama 5 aylık bekleme süresi sonrası satışa hazır hale gelir.

Pintxos

İspanya’nın özellikle bar tarzı mekanlarında ekmek üzeri atıştırmalıklara pintxos denir. Pintxosun tapastan farkı ise, ekmek üzeri ve tek parça olarak servis edilmesidir.

Paella

İspanya’nın her bölgesinde, o bölgenin lezzetlerine göre hazırlanır. Hiç değişmeyen malzemesi pirinç ve safrandır. En çok tercih edileni deniz ürünlü olandır. Piştiği yer buram buram deniz kokar.

Cava

Cava, İspanya’da özellikle Penedes bölgesi üzümlerinden üretilen köpüklü beyaz şaraptır. İspanyolların geleneksel içkilerinden biridir. İspanyollar özellikle tapasların yanında sofra eşlikçisi olarak görürler.

Arroz Con Leche

Sütlaç gibi pirinç ve sütle hazırlanan üzeri tarçınla süslenip servis edilen geleneksel bir tatlı türüdür.

Empedrat de Bacalao

Bizim piyazımızı andıran, kuru fasulye ve morina balığı ile servis ettikleri bu lezzeti soğuk olarak servis ediyorlar.

İspanya’da Ne, Nereden Alınır? İspanya Alışveriş

Barselona alışveriş severlerin Avrupa’daki en favori yerlerinden. Hem özgün, başka kimsede bulamayacağınız hem de en trendy ürünleri aynı şehirde bulmanız mümkün. Üstelik Barselona pazar kültürü, AVM kültürü ve alışveriş caddeleriyle her türden alışveriş tutkununu tatmin edecek seçeneklere sahip.Büyük mağazalar veya AVM’lerde öğle arası mağazanın kapanması gibi bir durum olmaz, kapanışa kadar tüm gün açık kalır ancak küçük butiklerde veya turistik merkezin dışındaki yerlerde 13:00–17:00 arası zaman diliminde mağazaların 1-2 saatliğine kapanması sık görülen bir durumdur. Pazar günleri ise Maremagnum AVM hariç kentteki tüm alışveriş merkezleri ve mağazalar kapalıdır. Bir de Las Arenas isimli AVM de sadece yaz mevsiminde (Temmuz ortasından Eylül ortasına kadar) Pazar günleri açıktır, ancak sadece yaz mevsiminde. Pazar günleri mağazaların açık olduğu nadir durumlar ise Noel veya indirim günleridir.

İspanya Gece Hayatı

Öncelikle söylemekte fayda var. Yerel halk çok geç dışarı çıkar. İspanya’da ve Barselona’da akşam yemekleri özellikle yaz aylarında çok geç saate kadar sürer. İspanyollar gece 00.00 a kadar ya da 01.00′ e kadar akşam yemeği yerler. Sonrasında ufak bir bara gidilir. Bar’da ki muhabbet sonrası 02.00 den itibaren Club ta eğlence devam eder. Çoğunlukla 06.00 ya kadar Clublar açıktır. Barselona Gece Hayatı Eğer yerel halkın çoğunlukta olduğu mekanları tercih etmek isterseniz asagidaki Clublari sizlere tavsiye edebilirim. Müzik değişken olup Bikini’de iki ayrı salonda hem Latin Dansları hem de Pop Tecno bulabilirsiniz. Luz de gas eski bir tiyatrodur ve iç dekorasyonu hayli güzeldir. Yaş aralığı 25-45 civarındadır.Genellikle turistler eğlenceye daha erken başlarlar. Bu nedenle 00.00’dan önce turistik mekanların dolmuş olur. Size önerebilecegim mekanların çoğu Port Vell civarındaki (Vila Olimpica) deniz kıyısındaki Club lar olabilir. Bunların başında Opium gelir. Opium Mar’ı Barselona’da iyi bir gece eğlencesi arayan arkadaslara öneriyorum. Aşırı turistik bir Club olmasına karşın İspanyollar in da tercih ettiği bir Club dır. Yaş Aralığı çok değişkendir. 18 yaş üstünde her yaştan turist Opium a uğrar. Benim favorim Antilla dir. Antilla’da eğlence 22.00 den sonra başlar. Yaş ortalaması çok değişkendir. Her yaş grubundan birçok Salsa sever farklı seviyelerde dans ederler. Dekorasyon olarak da ilginçtir. Kapıdan girer girmez Mojito kokusunu duymaya başlarsınız. Mojito ise Eixample nin tam göbeğindedir ve restoran ve diger barlara çok yakındır. Ortamı degistirmek isterseniz büyüklü küçük alternatifleriniz mevcut.Bazen Clublar dan çok Barları tercih ederiz. Barselona Gece Hayatı Barlar konusunda da çok fazla secenek sunmakla birlikte benim favorim El Borne bölgesindeki ufak Barlardir. Buralarda farklı kokteylleri takip birçok yeni insanla tanışmaniz mümkündür. Genellikle sıcak bir ortamda hem turistler hemde yerel halk birlikte bulunur. Eğlence oldukça zevkli ve seviyelidir. Geç saatlere kadar kalabilirsiniz. El Borne a yolunuz düşerse No Se adlı barda Mojito nun tadına bakmanızı tavsiye ederim.

İspanya Şehir İçi Ulaşım

Eğer kenti tüm ayrıntıları ile tanımak istiyorsanız, yürümeyi tercih edebilirsiniz. Özellikle Barselona’da nerede kalınır? rehberimizde bahsettiğimiz gibi otelinizi Barri Gotic bölgesi, Katalonya Meydanı çevresi, La Rambla çevresinde ayarlarsanız, birçok yere yürüyerek ulaşabilirsiniz.Zaten çoğu gezgin kent merkezinin düşündüklerinden daha küçük olduğu anladığında, kentin gelişmiş toplu taşıma sistemini bir kenara bırakıp ellerine birer harita alarak ya da akıllı cihazlarına Barselona için hazırlanmış interaktif turizm rehberlerini indirerek sokakları ve caddeleri keşfe çıkıyor.Yürümek, Barselona’yı keşfetmek için en ideal ulaşım seçeneği olsa da özellikle sıcaklıkların arttığı aylarda metro en ideal çözüm haline geliyor.Metro ağı, 11 hattı sayesinde kent merkezindeki neredeyse her turistik noktaya ulaşım imkânı yaratıyor. Hatta Katalonya Meydanı, Diagonal gibi duraklara yakın bölgelerde konaklarsanız, metronun sağladığı ulaşım konforundan maksimum düzeyde yararlanabilirsiniz.Eğer konakladığınız otel metro duraklarına uzaksa ulaşım için belediye otobüslerini kullanabilirsiniz. Barselona’da otobüsler 200’ü aşkın hatta faaliyet gösteriyor.Hat sayısının fazla olması özellikle ilk defa kente gelenlerin gözünü korkutabiliyor. Böyle bir karışıklık yaşarsanız, hangi hattı kullanmanız gerektiğini otelinizdeki resepsiyon görevlisine sorabilir veya otobüsleri işleten TMB’nin resmi web sitesine bakabilirsiniz.Barcelona şehir içi ulaşım rehberi dâhilinde sizlere önereceğim en avantajlı ulaşım seçeneği hop on hop off otobüsler. Çünkü özellikle The Barcelona Bus Turistic kentteki tüm turistik noktaları tek bir bilet alarak 1 ya da 2 gün boyunca rahatça gezmenize olanak veriyor.

İspanya’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

İspanya’da nerede kalınır kategorimizde İspanya’nın önemli şehirlerindeki ideal konaklama bölgeleri, otel tavsiyeleri ve diğer tüm ipuçlarını bulabilirsiniz! İspanya seyahati öncesinde otel arayışında olanlar için tüm bilgilerin yer aldığı konaklama rehberleri size tek tıkla rezervasyon yapma olanağı sağlıyor! Hemen İspanya otelleri ile konaklama sürecinizi tamamlayın.

Hotel Ferrero – Singular’s Hotels

Hotel Ferrero, Bocairent’te yer almaktadır. Singular’s Hotels, lüks bir otel olarak restore edilmiş eski bir çiftlik evidir.

Room Mate Alba

Madrid Özerk Bölgesi’ndeki Madrid’de, Puerta del Sol’a 800 metre, Mercado San Miguel’e ise yaklaşık 1 km uzaklıkta yer alan Room Mate Alba’da bar bulunmaktadır.

La Esperanza Granada Luxury Hacienda & Private Villa

Saleres’te Almuñécar’a 23 km uzaklıkta yer alan La Esperanza Granada Luxury Hacienda & Private Villa sezonluk açık yüzme havuzu ve ücretsiz Wi-Fi sunmaktadır.

ICON Malabar

Malaga’da, La Malagueta Plajı’na yaklaşık 1 km mesafede yer alan ICON Malabar adlı şehir manzaralı tesiste bar ve teras bulunur.

El Oceano Beach Hotel

Bu lüks otelde konaklamanız süresince Costa del Sol’un güzel bir bölümünde muhteşem bir tatil yapabilirsiniz. Oceano Beach Hotel, muhteşem sahil şeridinin göz alıcı manzaralarını sunmaktadır.

Casa Rural La Salamandrija – con chimenea y barbacoa

Cordobilla de Lácara’da yer alan Casa Rural La Salamandrija – con chimenea y barbacoa klimalı, özel havuzlu, bahçe manzaralı ve teraslıdır. Miajadas 46 km uzaklıktadır.

Hotel Margot House Barcelona

Hotel Margot House Barcelona is located in Barcelona. This hotel is set in front of Casa Batlló, at number 46 in a residential building in the heart of Passeig de Gracia.

Seranova Luxury Hotel – Adults Only

Ciutadella’da yer alan Seranova Luxury Hotel Adults Only, ücretsiz minibar ve teras bulunan yetişkinlere özel konaklama birimleri sunmaktadır.

Lago Garden Apart-Suites & Spa Hotel

Şık bir dekorasyona sahip olan bu otel, sofistikasyon ile konfor arasında muhteşem bir denge kuran sessiz ve konuksever bir cennettir.

Marbella Luxury Fast Internet Netflix

Estepona’daki El Saladillo Plajı’na sadece 1,7 km uzaklıkta yer alan Marbella Luxury Fast Internet Netflix restoran, açık havuz, ücretsiz Wi-Fi ve 24 saat açık resepsiyon sunmaktadır.

Balcon Del Mar Luxury Suite

Costa Del Silencio’da Playa Colmenares’e 2,1 km mesafede yer alan Balcon Del Mar Luxury Suite bar, ücretsiz Wi-Fi, 24 saat açık resepsiyon ve tur masası ile konaklama imkanı sunmaktadır.

La Corrala del Realejo – Boutique Apartamentos

Endülüs bölgesindeki Granada’da Albaicin, Elhamra ve Generalife’nin yakınında yer alan La Corrala del Realejo – Boutique Apartamentos ücretsiz Wi-Fi erişimine sahip konaklama birimleri ve ücretsiz.

Hotel Amadeus Sevilla

Located just 150 metres from Seville Cathedral, in the Santa Cruz District, this hotel’s roof terrace offers views of the Giralda Bell Tower. All air-conditioned rooms have satellite TV and free WiFi.

Hotel La Torre del Canonigo – Small Luxury Hotels

Ibiza kentindeki Dalt Vila Tepesi’nde yer alan bu tesis denizin, limanın ve kentin muhteşem manzarasını sunmaktadır. Otel geç kahvaltı ve klimalı odalar sunmaktadır.

Marinamed Résidential

Marinamed Résidential, Valensiya Özerk Bölgesi’ndeki Los Altos’ta yer alan teraslı yarı müstakil bir villadır. Deniz manzaralı tesis, Alicante’ye 49 kilometre uzaklıktadır.

Golf Coast Los Alamos, Primera Linea de Playa

Torremolinos’ta Playamar, Golf Coast Los Alamos’a sadece 100 metre mesafede yer alan Primera Linea de Playa sezonluk açık yüzme havuzu, bar, bahçe ve ücretsiz Wi-Fi ile sahilde konaklama imkanı.

FAMILY Luxury Infinity Beach & Golf

Estepona’da yer alan FAMILY Luxury Infinity Beach & Golf, deniz ve şehir manzaralı bir terasın yanı sıra açık yüzme havuzu, fitness merkezi ve sauna sunmaktadır.

BEACH&GARDEN

Málaga’da, Baños del Carmen Plajı’na 50 metre, Pedregalejo Plajı’na ise 500 metre mesafede yer alan BEACH&GARDEN’de ücretsiz WiFi erişimi, klima, bahçe ve teras bulunur.

Las Dunas Hotel Health & Spa

Las Dunas Hotel Health & Spa is a luxurious beachfront hotel overlooking the Mediterranean, just 15 minutes’ drive from Puerto Banus.

Apartamentos El Rincón de Usana Zona Zero

Apartamentos El Rincón de Usana Zona Zero, Usana’da yer alan mutfaklı bir konaklama birimidir. Tüm dairelerde oturma alanı ve düz ekran TV bulunmaktadır.

Puerto Banus Luxury Penthouse

Marbella’da yer alan bu klimalı dairede havuz ve dağ manzaralı bir teras bulunmaktadır. Daire, Puerto Banús’a 1,3 kilometre ve Marbella şehir merkezine 7,3 kilometre uzaklıktadır.

Luxury Apartment in Plaza de Armas

Sevilla’nın merkezinde, Triana Köprüsü – Isabel II Köprüsü’ne 400 metre ve Plaza de Armas’a 600 metre mesafede yer alan Luxury Apartment in Plaza de Armas, ücretsiz Wi-Fi ve klima sunmaktadır.

Complejo Rural Rincón del Paraíso

Valencia del Mombuey’de yer almaktadır. Complejo Rural Rincón del Paraíso’da WiFi erişimi ücretsizdir. Konuklar bar, ortak salon ve bahçenin keyfini çıkarabilirler.

Las Musas Hotel

La Cuenca’da yer alan Las Musas Hotel, bahçe ve teras sunmaktadır. Bu tesiste 24 saat açık resepsiyon ve ortak salonun yanı sıra tüm alanlarda ücretsiz Wi-Fi erişimi mevcuttur.

Hotel Rural Rancho Montalvo

El Oso’da, Avila’ya 29 km mesafede yer alan Hotel Rural Rancho Montalvo’da bar ve ücretsiz WiFi erişimi mevcuttur. Tüm konaklama birimlerinde klima ve düz ekran TV vardır.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.