Kastamonu’da Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Kastamonu Gezi Rehberi - Lebego1.Com

Kastamonu Karadeniz Bölgesi’nin batı kesiminde yer alan doğal ve tarihi güzelliklerle dolu bir şehirdir. Eski zamanlardan günümüze kadar birçok devlete ve medeniyete ev sahipliği yapmış şehirde gezilip görülmesi gereken birçok yer vardır. Kastamonu, sivil mimarinin örneklerini barındıran evleri, müzeleri, tabiat parkları, ören yeri ve mağaraları ile turistik bölgelerdendir. Birçok faaliyetin yapılabildiği şehirde kısa süre içerisinde her yerin görülmesi zordur.Eğer amacınız tarihî geziler ve inanç turizmi için seyahat gerçekleştirecekseniz ılıman havaların hâkim olduğu ilkbahar aylarını tercih edebilirsiniz. Kanyon ve deniz turizmi için ise yaz aylarını tercih etmeniz seyahat konforunuz açısından önemli olacaktır. Her yıl ağustos ayında gerçekleştirilen Uluslararası Taşköprü Kültür ve Sarımsak Festivali.İnebolu Uluslararası Heyamola Deniz ŞenlikleriKültür ve Sanat Festivali Uluslararası olarak düzenlenen festivallerdir.Kastamonu’yu gezerken milattan öncesinden başlayıp günümüze gelene kadar çok farklı dönemlerden geçeceğiniz kuşkusuz. MÖ 65 yılından kalma bulguları ile dikkat çeken Pompoiopolis Antik Kenti bu yolculuğun başlangıç noktası olacak,Tatil ve gezi denildiğinde birçok kişi aklına ya Ege ya da Akdeniz şehirleri gelmektedir. Oysa Anadolu’da binlerce yıllık tarihleri ile ayakta kalmayı başarmış birçok kentimiz bulunuyor.Bu yazımız içerisinde dünyaca ünlü mutfağı ve tarihi ile beraber Kastamonu hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Kastamonu’nda gezilmesi gereken yerler Anadolu şehirlerine olan bakış açınızı tamamen değiştirecektir.Kastamonu’nun merkezinden en uçtaki ilçeye kadar eski zamanlardan günümüze kalmış olan doğal ve turistik tarihi eser şehrin zenginliğini göstermektedir. Karadeniz’e bakan sahil kesimleri daha çok yaz mevsiminde, Ilgaz ve Küre Dağları’nın eteklerindeki yerler ise kış mevsiminde gezilecek yerler arasındadır.

Kastamonu’nda Mutlaka Gezilecek Yerler

Kastamonu’nun haritadaki konumu hakkında bilgi vererek ilk rotamıza geçiş yapmak istiyoruz. Orta Karadeniz bölgesinde yer alan Kastamonu, Çankırı’nın hemen üstünde yer alıyor.

Küre Dağları Milli Parkı

Küre Dağları Milli Parkı, Kastamonu sınırları içerisinde yer alıp, 1998 yılında WWF’ya göre Avrupa Ormanları’nda korumada öncelikli alanlardan biri olarak seçilmiştir. 2000 yılında Milli Park statüsünü alan Küre Dağları Türkiye’nin ilk Pan Park’ı ilan edilmiştir. Zengin flora ve faunaya sahip olan bir nokta, gezilip görülmesi gereken yerler arasında bulunan, eşsiz doğal yerlerden biridir.Küre Dağları Milli Parkı’nın büyük alanı Kastamonu sınırları içerisindedir. Kastamonu’da Pınarbaşı ilçesine bağlı Çalkaya Köyü sınırları içerisindedir. Köy içerisinde bulunan parka, Cide, Pınarbaşı, Azdavay ve Şenpazar ilçeleri ile Bartın’a bağlı Kurucaşile, Arıt ve Ulus ilçelerinden Küre Dağları Milli Parkı’na ulaşım sağlanmaktadır.

Ilgarini Mağarası

858 metre uzunluğu ile dünyanın en büyük 4. mağarası Ilgarini Mağarası, Prehistorik çağlarda kullanılmıştır. Ilgarini Mağarası, Pınarbaşı ilçesindedir. Kastamonu’nun merkezine olan uzaklığı yaklaşık olarak 130 km’dir.Mağaranın gidilebilen kısmı 250 metre uzunluğunda olup kemerli girişinden sonra iki kola ayrılarak farklı kalıntılar ve yıkıntılar barındırmaktadır. Bölgede yapılan araştırma ve çalışmalar neticesinde yıkıntıların Genç Roma ve Bizans Dönemi’nden kaldığı anlaşılmaktadır. M.Ö. 2000 yılından kalma insan yaşamı izleri de mağaranın içerisinde yer almaktadır. Her yıl binlerce kişi Ilgarini Mağarası’nı görmek ve keşfetmek için Kastamonu şehrine gelmektedir.

Kastamonu Arkeoloji Müzesi

Kastamonu’nda gezilecek yerler arasında bulunan Kastamonu Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen eserlerin çoğunluğu Kastamonu ve Çankırı’da yapılmış olan çalışmalardan çıkmıştır. Sergi içerisinde Hitit, Frig, Hellen, Bizans ve Roma Dönemi’nden kalan arkeolojik eserler halka açık şekilde sergilenmektedir. Müze bahçesinde, açık hava sergisi de yapılmaktadır.Atatürk’ün Kastamonu gezisinde kullandığı eşyalar da sergilenenler arasındadır.Kastamonu Arkeoloji Müzesi’ne giriş ücreti 6 TL’dir. Haftanın her günü 08:30-17:30 saatleri arasında açık bir müze dini bayramların ilk günü yalnızca 13:00’e kadar kapalıdır.

Kastamonu Konakları

Kastamonu Konakları şehrin merkezinde yer alan taşınmaz kültür varlıklarındandır. Sivil mimarinin örneklerinden olan ve yaklaşık bir asırlık tarihten daha önceleri inşa edilmiş yapılar Batı Karadeniz için önemli yerlerdendir.Toplamda 400’ü aşkın konak kültürel kimliğini korumayı başararak günümüze ulaşmıştır. İnebolu, Kastamonu, Taşköprü ve Tosya’da tarihi ve turistik değeri olan konaklar gezilip görülmelidir.

Ilıca Şelalesi

Kastamonu, gezilecek yerler açısından pek çok alternatif sunarken, bu seçenekler arasında doğal güzellikler bakımından ön plana çıkan Ilıca Şelalesi, Pınarbaşı ilçesindedir. Kastamonu’nun merkezine uzaklığı 110 km civarındadır. Ilıca Şelalesi, döküldüğü yerde dev kazanı oluşturduğu için doğal bir havuza sahiptir. 15 metre yükseklikten dökülen şelalenin bölgesinde birbirinden farklı bitki örtüsü ile çevrili olduğu için Kastamonu’nun doğal güzelliklerinin başında gelmektedir.Her yıl karlar eridikten sonra daha gür akan şelaleye yüzlerce ziyaretçi uğramaktadır. Horna Kanyonu’nun bittiği yerden yürüme mesafesiyle 15 dk. uzaklıkta bulunan Ilıca Şelalesi etrafında ATV motorlarının turlama yerleri bulunmaktadır. Kastamonu’nda benzersiz bir tatil geçirmek için tercih edebileceğiniz, doğal güzelliği ile dikkat çeken şelaleye girişler ücretsizdir.

Kerempe Feneri

Doğayla bütünlük oluşturan Kerempe Deniz Feneri, denizden 82 metre yükseklikte inşa edilmiştir. 1884’ten bu yana denizcilik faaliyeti ile uğraşanlara yol göstermiş olan deniz feneri, yerli halk için olduğu kadar gelen ziyaretçiler için de önemlidir.Kerempe Feneri, Nazım Hikmet’in Kurtuluş Savaşı mücadelesini anlattığı şiirlerden birinde adı geçmekte ve kendisinden övgüyle bahsedilmektedir. Cephane yüklü takalara dalgalarla boğuşmaları için cesaret sağladığından bahsedilmiştir. Kastamonu’nda gezilecek yerler arasında bulunan Kerempe Feneri, İnebolu-Doğanyurt-Cide-Kastamonu yolu üzerindedir. Kastamonu’nun ilçelerinden Cide’ye 55 km, Doğanyurt’a 15 km uzaklıktadır. Kastamonu’nun merkezine ise yaklaşık olarak 140 km mesafededir.

Pompeipolis Antik Kenti

Pompeipolis Antik Kenti, M.Ö. 64 yılından günümüze kadar kalmayı başaran kalıntıları ile Kastamonu’nun tarihi anlamda en önemli yerlerinden biridir. Roma Dönemi’nde inşa edilmiş olan antik kentin çevresinde araştırmalar hala sürmektedir.Çalışmalar esnasında birçok önemli eser bulunmuştur. 1. derecede sit alanı olarak kabul edilmiş bir yer antik kentte daha önce pancar deposu inşa edilmiş olduğu için bir takım zarara uğramıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın üstlendiği kazı çalışmalarını Kastamonu Arkeoloji Müzesi çalışanları yürütmektedir. Bulunan eserler arasında; Burçlar Mozaiği ve Gökırmak’ın sembolize edildiği Nereid ve Okeanos’un sahnesidir.Tarih ve kültür turizmi açısından öneml olan Pompeis Antik Kenti, Kastamonu’ya yaklaşık olarak 44 km uzaklıkta, Tosya ilçesindedir.

Dipsizgöl Tabiat Parkı

Dipsizgöl Tabiat Parkı, 40 metre derinliğindeki gölden adını almıştır. 1550 metre yükseklikteki krater gölü ve yakın çevresini çevreleyen harika çam ağaçları, doğal ve eşsiz Karadeniz güzelliklerine sahip olduğunu gözler önüne koymaktadır. Park içerisinde bulunan göldeki balık çeşitliliği de oldukça fazladır.Dipsizgöl’e giriş ücretlidir. Şahıslar 3 TL’ye, araçlı konuklar ise 3 – 90 TL ortalamasında bir ücretlendirme ile giriş yapabilmektedir. Ayrıca kamp olanaklarından yararlanmak isteyen konuklarınsa 15 – 25 TL maliyetle bu aktiviteyi deneyimlemesi mümkündür. Kastamonu gezilecek yerler listenizde bulunması gereken Dipsizgöl Tabiat Parkı’nın, Kastamonu şehri ile olan mesafesi yaklaşık olarak 65 km uzaklıkta, Tosya ilçesindedir.

Liva Paşa Etnografya Müzesi

Liva Paşa Etnografya Müzesi, 1870 yılında inşa edilmiş, 1997 yılında müze olarak hizmet vermeye başlamıştır. Sivil mimarinin örneklerinden olan müzenin zengin bir koleksiyonu bulunmaktadır. Kastamonu içerisinde yüzyıllardır var olan el dokuma sanatı, kunduracılık, urgancılık ve baskıcılık gibi faaliyetler, müzede ayrı ayrı odalarda anlatılmak istenmiştir. Müzede gelin odası, oturma odası, misafir odası ve günlük oda da tasvir edilmektedir. Liva Paşa Etnografya Müzesi, Kastamonu’nun merkezinde olduğundan ulaşım kolaylıkla sağlanabilmektedir.

Nasurullah Camii

Kastamonu şehir merkezinde, tarihi yerler bakımından gezilecek yapılar arasında bulunan Nasrullah Camii, 1506 yılında Kadı Yakupoğlu Nasrullah Bey tarafından inşa edilmiştir. Osmanlı Dönemi’nde yapılan ilk cami olduğu için tarihi bir öneme sahiptir. Yapıyı önemli kılan bir diğer detay da Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı ilk kez burada okumuş olmasıdır.Yapımından bu zamana kadar üç defa restorasyona uğramıştır. Caminin minaresi camiden ayrı inşa edilmiştir. Nasrullah Camii, Kastamonu’nun merkezinde, çarşının tam ortasındadır.

Rıfat Ilgaz Kültür ve Sanat Evi

Rıfat Ilgaz, Türk Edebiyatı’nın önemli yazarlarından biridir. Yazar öldükten sonra evi restore edilip, Rıfat Ilgaz Kültür ve Sanat Evi’ne dönüştürülmüştür. Rıfat Ilgaz’ın eserleri ve bu eserleri ortaya çıkardığı masası ile birlikte evde, kişisel hayatından kareler, kendine ait eşyalar burada sergilenmektedir. Her yıl yüzlerce yerli ve yabancı turist burayı ziyaret etmektedir.Kastamonu’nun gezilecek yerler arasında bulunan, Cide ilçesinde yer alan Rıfat Ilgaz Kültür ve Sanat Evi, Kastamonu’nun merkezine yaklaşık olarak 140 km uzaklıktadır.

Çatak Kanyonu

Kastamonu şehir merkezine yaklaşık 7 kilometre uzaklıkta bulunan Çatak Kanyonu, bölgenin doğal güzellikleri arasında yer alıyor. Çatak Kanyonu içerisinde etrafı gözlemleyebileceğiniz bir seyir terası da bulunmaktadır. Kanyonun seyir terası, en az Loç Vadisi Seyir Terası kadar güzel bir yerdir.Çatak Kanyonu ziyaretlerinde, bölgeye bir noktadan sonra araç girişi yapılmadığı için yolun yaklaşık 1 kilometrelik kısmı yürüyerek gerçekleştirilmektedir. Çatak Köprüsü’nün yaklaşık 2 kilometre altından başlayan büyük kanyonu ziyaret ederek, bölgenin doğal güzelliklerini keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Horma Kanyonu

Kastamonu iline bağlı Pınarbaşı ilçesinde bulunan Horma Kanyonu, bölgenin doğal güzellikleri arasında bulunmaktadır. İlçe merkezine uzaklığı yaklaşık olarak 3 kilometre olan Horma Kanyonu, bölgenin turizm faaliyetlerinin gelişmesi noktasında önemli bir rol üstlenmektedir.Doğa yürüyüşleri yapıp, eşsiz bir atmosferinin tadını çıkarabileceğiniz, büyük bir yer olan Horma Kanyonu için herhangi bir giriş ücreti bulunmamaktadır.

İsmail Bey Konağı

Kastamonu merkez yakınlarında Beyçelebi Mahallesi’nde bulunan konak, Hacı İsmail Efendi’nin talimatı doğrultusunda inşa ettirilmiştir. 1865 yılına tarihlenen İsmail Bey Konağı, tipik bir Kastamonu konağına muhteşem bir örnektir.Günümüzde restoran olarak faaliyet gösteren konakta öğle ve akşam yemeklerinizi yiyebilir, Kastamonu tarihine tanıklık edebileceğiniz yapıyı daha yakından inceleyebilirsiniz. Yine burada hizmet veren restoranda yiyebileceğiniz meşhur helva, bölgede tatmanız gereken yöreye özel lezzetler arasında bulunmaktadır.

Şeyh Şaban-ı Veli Külliyesi

Kastamonu’nun önemli tarihi yapıları arasında bulunan Şeyh Şaban-ı Veli Küllyesi, III. Murad’ın hocalarından olan Suca Efendi tarafından inşa ettirilmiştir. Külliyenin içerisinde Şeyh Şaban-ı Veli Cami, dergah evleri, kütüphane, asa suyu ve şadırvan yer almaktadır. Şeyh Şaban-ı Veli Külliyesi’ni ziyaret etmek ücretsizdir.

Valla Kanyonu

Türkiye sınırları içerisinde bulunan ve geçilmesi en zor kanyonlarından olan Valla Kanyonu, kilometreler süren bir yola sahiptir. Meşhur sarp kaya özelliklerinden dolayı daha çok macera sever ziyaretçilerin ilgi odağı bir yer olan kanyon içinde yırtıcı ve yabani hayvanlar da yaşamaktadır.Teçhizatsız gidilmemesi gerekmekte olup, burası yaz mevsiminde ziyaret edilmek için daha uygundur. Valla Kanyonu, doğal güzellikleri ve çekici detayları ile Türkiye’nin birçok yerinden ziyaretçinin uğrak noktasıdır.Kastamonu gezilecek yerler listenizde bulunması gereken ve Pınarbaşı ilçesinde bulunan Valla Kanyonu, Kastamonu şehir merkezine yaklaşık olarak 120 km uzaklıktadır.

Kastamonu Kalesi

2. yüzyılda Bizans Dönemi’nde ilk inşası yapılan Kastamonu Kalesi, şehrin sembolüdür. Ek olarak kale ve burçlar Candaroğulları ve Osmanlı Dönemi’nde inşa edilmiştir. Yüksekliği 112 metredir.Kastamonu şehir merkezindedir. Kastamonu’daki tarihi yerleri, plajları ve doğal güzellikleri keşfetmek için Kastamonu gezi rehberi sayfamızı kontrol etmeyi unutmayın.

Saat Kulesi

26 Ağustos 1885 yılında Kastamonu Saat Kulesi’nin temelleri Abdurrahman Paşa tarafından attırılmıştır. İstanbul’dan sipariş edilen saat kulesi, 2002’de restorasyona uğramıştır. Kastamonu’nun merkezi kısmında yer aldığı için saat kulesini ziyaret etmek Kastamonu’ya gelen turistlerin yaptığı aktivitelerdendir. Kalenin tam karşısında olması saat kulesine iyi bir manzara izlenimi vermektedir. Genellikle gezilecek yerler Kastamonu merkezinde bulunduğu için saat Kulesi, şehir merkezinde, ulaşımın kolay yapılabildiği bir lokasyonda yer almaktadır.

Kastamonu Günübirlik Gezilecek Yerler

Karadeniz’in en çok ziyaret alan şehirlerinden biri olan Kastamonu, hem tarihi zenginliği hem de yeşilin ve mavinin en güzel tonlarını barındıran doğası ile dikkat çekmektedir. Şehir merkezinin yanı sıra Kastamonu’nun çevre ilçelerinin de en özel gezi noktalarını listenize mutlaka dahil etmeniz önerilmektedir. Kastamonu tatilinizde bir gün içerisinde gezip görebileceğiniz pek çok destinasyon yer almaktadır.

Ilgaz Dağı Milli Parkı

1976 yılında kurulmuş olan Ilgaz Dağı Milli Parkı, Kastamonu için bir kayak noktasıdır. Ilgaz Kayak Merkezi olarak da bilinen bölge, Kastaomonu’nun doğal güzellikleri arasında yer almaktadır. Kış ayları kadar yaz ve bahar dönemlerinde de pek çok aktiviteye olanak sunan bu doğa harikası içerisinde yer alan teleferik ile keyifli bir manzaraya tanıklık edebilirsiniz. Kastamonu şehir merkezine 55 km mesafededir.

Kadınçayırı Tabiat Parkı

Günübirlik şekilde ziyaret edilebilecek yerler arasında bulunan ve 2012 yılına tabiat parkı ilan edilen Kadınçayırı, el değmemiş bir doğayı gözler önüne sermektedir. 45 endemik bitkinin bulunduğu park, özellikle hafta sonları yoğun olarak ziyaret edilmektedir. Şehir merkezine uzaklığı 45 km’dir.

Gideros Koyu

Cide’nin en popüler gezi noktalarından biri olan Gideros Koyu, yeşille mavinin iç içe bulunduğu doğası ile öne çıkmaktadır. Kastamonu’nda günübirlik gezilecek yerler arasında bulunan koyun denizi hem sığ hem de berrak olduğu için yaz aylarında tercih edilmektedir. Görülmeye değer bir bölge olan Koyun, Kastamonu şehir merkezine uzaklığı ortalama 150 km’dir.

Geriş Tepesi

Hem tarih hem de doğa turları için tercih edilen Geriş Tepesi, 495 metre yüksekliğe sahiptir. Bizans Dönemi’ne doğru keyifli bir zaman yolculuğuna olanak sunmasının yanı sıra eşsiz İnebolu manzarası ile hayranlık uyandırmaktadır. Şehir merkezine 100 km uzaklıktadır.

Kastamonu’daki Festivaller

Şehirde bulunan mağara ve kanyonlar macera severlerin ilgisini çekerken, yerel ve uluslararası çapta yapılan festivaller de daha çok kültürel etkinliklerde yer almayı sevenlere hitap etmektedir.

Rıfat Ilgaz Sarı Yazma Kültür ve Sanat Festivali

Cide ilçesinde doğmuş olan ünlü yazar Rıfat Ilgaz’ı anmak için gerçekleştirilen etkinliklerden oluşur. Paneller, tiyatrolar, şiir dinletileri ve konserlerle zenginleştirilen bir organizasyondur.

Abana Kültür, Sanat ve Deniz Şenlikleri

Daha çok spor yarışmalarıyla renklendirilmiş kültür sanat şenliğidir. Kastamonu’nun Abana ilçesinde bu yıl 35.’si düzenlenen Kültür Sanat ve Deniz Şenlikleri Festivali Karadeniz’in katılımı ile başladı.

Şapka ve Kıyafet İnkılabı Kutlamaları

Kortej ile başlayan türlü sergi ve ziyaretlerle devam eden etkinlikler bütününden oluşur. Bu kutlama ilçeleriyle birlikte tüm Kastamonu’da kutlanmaktadır. 23 ağustosta başlayıp 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları ile son bulan bir etkinliktir.

Uluslararası Taşköprü Kültür ve Sarımsak Festivali

Festival boyunca, toplu gerçekleşen sünnet törenleri, en iyi sarımsak yetiştiricisi yarışması, sarımsak güzeli seçilmesi ve ünlü sanatçıların konserleri ile tam bir şenlik havasında geçen festivaldir.İnebolu Uluslararası Heyamola Deniz Şenlikleri

Kültür ve Sanat Festivali

Milli tarih bilincini yaşatmak amacıyla gerçekleşen festivaldir. Halk oyunları, sergiler, spor müsabakaları ve konserlerle zenginleştirilmiştir.Bölgenin belli başlı festivalleri yukarıdaki gibidir. Tarihleri her yıl değişebildiğinden ziyaret gerçekleştirileceği yılın takviminin önceden kontrol edilmesini tavsiye ederiz.

Geleneksel Kar ve Kızak Festivali

600 yıllık yaşayan bir gelenek olarak düzenlenmeye devam eden bir festivaldir. Halat çekme, kütük kırma, kardan adam yapma, kızak hız yarışı gibi farklı etkinliklerle süslenmiştir.

Şeyh Şaban-ı Veli ve Kastamonu Evliyalarını Anma Haftası

Kastamonu: 1992 yılından bu güne kadar kutlanmaya devam edilen anma haftasında tasavvuf musikisi, semazen gösterileri ve söyleşiler gibi etkinlikler gerçekleşiyor. İnanç turizmi açısından anlamlı bir organizasyondur.

Kastamonu’da Ne, Nereden Alınır? Kastamonu Alışveriş

Kastamonu, kendine özgü çeşitlilik barındıran bir kültüre sahiptir. Bu kültür içerisinde şekillenen birçok materyal Kastamonu’nun simgesi haline gelmiştir. Şehri gezip dolaşanların yanlarında hatıra olarak götürebileceği hediyelik eşyalar Kastamonu’yu hatırlatacak kadar çoktur. Şehrin simgesi haline gelen ve özellikle kadınların uğraştığı el işlerinden şimşir kaşık üretimine, Taşköprü sarımsağından Tosya pirincine kadar hediyelik eşyanın alternatif alanı geniştir. Bu tarz eşyalar genelde el emeği ile yapıldığı için ekstra anlam kazanmaktadır.

Kastamonu’da Ne, Nerede Yenir?

Genel olarak et yemekleri, hamur işinden oluşan yemekler ve değişik içeriğe sahip çorbalar Kastamonu mutfağının temelini oluşturmaktadır. Kastamonu Türkiye’de şekercilik ve meyvecilik alanında da kendine ün yapmış iller arasındadır. Kastamonu’da yetişen elma, Tosya’da tarımı yapılan pirinç, İnebolu’da toplanan kestane, Taşköprü’de üretilen sarımsak Kastamonu’nun yerel yemeklerinde özellikle tercih edilmektedir. Kastamonu’da üretilen sebze, meyve ve bitkiler, yörenin kendine ait mutfak ve yemek geleneğini oluşturan temel taşlardır.Kastamonu, binlerce yıllık köklü bir kültür geçmişine sahiptir. Karadeniz’de bulunan şehir, farklı medeniyetlerden de etkilendiği için zengin bir yemek kültürüne sahiptir. Bölgede yapılan araştırmalar neticesinde yöreye özgü Anadolu’da ismi bilinmeyen yaklaşık 500 yemek olduğu sonucuna varılmıştır. Bu da Kastamonu mutfağının zengin olduğunun bir göstergesidir.

Kastamonu Gece Hayatı

Kastamonu, doğal güzellik alanları, tarihi yerleri ve harika kumsalları ile birçok turistin ilgi odağı haline gelen turistik bir şehirdir. Şehirde gece hayatı çok hareketli olmamakla birlikte eğlence mekânları daha çok sahil şeridi üzerinde konumlandırılmıştır. Şehir merkezinde de gidebileceğiniz birkaç alternatif mekân bulunmaktadır. Şehir merkezinde tercih edebileceğiniz eğlence mekânları daha çok otellerin içerisinde hizmet vermektedir. Bu mekânların çoğunda canlı müzik geceleri düzenlenmektedir. Bu mekânları ziyaret ederek, arkadaşlarınız ile birlikte keyifli ve eğlence dolu saatler geçirebilir, tatilinizi renklendirebilirsiniz. Kastamonu’da keyifli vakitler geçirebileceğiniz eğlence mekânları arasında Cafe Moor, Barcode Cafe, Bar-Dak Cafe Bar, Sedir Bar, Kütük Bar, Kurşunlu Restoran ve Lima 1a Cafe & Pub yer almaktadır.

Kastamonu Ulaşım

Kastamonu’da ulaşım ağı pek gelişmemiştir. Belediye otobüsleri, belli başlı tarihi yerlere ulaşabilmektedir yalnızca. Halk otobüsünde öğrenci 1,5 – 2 TL, normal 2 – 3 TL’den başlamaktadır. Diğer ilçelere ulaşım ise günlük minibüsler aracılığı ile yapılmaktadır. Özel günlerde araçların sefer süreleri değişiklik gösterebilmektedir. Toplu taşımanın ulaşmadığı yerlerde taksi kullanma imkanınız vardır. Eğer taksi yerine özel araç kiralamak isterseniz Kastamonu’da birçok araç kiralama firması bulunmaktadır. Özellikle hafta sonlarında park sorunu yaşanabilmektedir. Kimi gezilecek noktalar yürüme mesafesinde olduğu için sağlığınız el verdiği sürece yürüyerek Kastamonu’yu keşfetmeniz mümkündür. Özellikle tabiatın engebeli olduğu yerlerde veya araç yolu henüz yapılmamış tabii yerlere yürüyerek ulaşmak gerekmektedir.

Kastamonu’da Nerede Kalınır?

Bütün gün gezip dolaştıktan sonra huzurlu ve konforlu bir ortamda günün yorgunluğunu atmayı herkes ister. Kastamonu çok çeşitli konaklama alternatifleri ile bu konuda da zenginliğini gözler önüne seriyor. Bu doğa harikası, medeniyetler beşiği ilimizde farklı bölgeler için farklı konaklama opsiyonları değerlendirilebilir.Küre Dağı ve Ilgaz Dağı’nda konaklamak için dağ evleri ve otelleri tercih edilebilirken, şehir ve ilçe merkezlerinde konaklar, hanlar, çiftlikler ve şehir otelleri de değerlendirilebilir.Eğer doğa ile daha fazla bütünleşmekten ve kamp yapmaktan hoşlanıyorsanız Milli Parklar içerisinde kamp alanları da vardır. Buralarda çadır kurabilir ya da karavanınızı park ederek konaklamanızı yapabilirsiniz.

Sahmeran Konak Otel Kastamonu

Şehir merkezi 1000 m mesafede, Bahçe manzaralı bu bütçeye uygun otel, Hz. Pir Seyh Saban-i Veli Kulliyesi de dahil olmak üzere Kastamonu şehrinin turistik yerlerine yakındır.

Akıfbey Konaği Bed & Breakfast Kastamonu

Şehir merkezi 1.4 km mesafede, Nasrullah Meydani’dan sadece 2.2 km uzaklıktaki otel çocuklar için çocuk yemekleri, özel menü, masa oyunları ve 8 oda içermektedir.

Ergun Hotel Kastamonu

Şehir merkezi 1.2 km mesafede, Kuzeykent Sanayii Camii’a kolayca ulaşabileceğiniz bu otel, özel bir banyo ile 20 odadan oluşmaktadır.

Gun Hotel Kastamonu

Şehir merkezi 1.0 km mesafede, Kastamonu’a yakın ve Kastamonu Sehitler Aniti’nın yakınında bulunan bu tarihi otel, 62 klasik oda sunmaktadır.

Golkoy Yasam Resort Kastamonu

Şehir merkezi 7.5 km mesafede, 24 oda, kütüphane, tenis kortu, bar içeren bu tesis, Kastamonu şehrindeki Caferoglu Cami’a 10 dakikalık sürüş mesafesindedir.

Idrisoglu Hotel Kastamonu

Şehir merkezi 1.2 km mesafede, Kastamonu Polis Meslek Yuksekokulu’a kolayca ulaşabileceğiniz bu otel, özel bir banyo ile 28 odadan oluşmaktadır.

Kayi Otel Kastamonu

Şehir merkezi 1.0 km mesafede, Sunta Entegre Camii’a birkaç adım mesafede yer alan otel, teras manzarasına sahip 29 oda sunmaktadır.

Kursunluhan Otel Special Class Kastamonu

Şehir merkezi 1.4 km mesafede, Orencik Koyu Cami’a kolayca ulaşabileceğiniz bu otel, özel bir banyo ile 26 odadan oluşmaktadır.

Demircioglu Apart Otel Kastamonu

Şehir merkezi 1.3 km mesafede, Ortak mutfağa sahip tesis, Mimar Vedat Tek Kultur ve Sanat Merkezi’a sadece 1.6 km uzaklıktadır.

Mutevelli Otel Kastamonu

Şehir merkezi 1.4 km mesafede, Hz. Pir Şeyh Şaban-i Veli Külliyesi’a erişim sağlayan bu otel, Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi’a 20 dakikalık yürüme mesafesinde ve alakart restorana sahiptir.

Gun Residence Otel Kastamonu

Şehir merkezi 2.0 km mesafede, Tasarımcı otel, Kastamonu şehrinin İsmailbey Külliyesi ve Kastamonu Müzesi gibi görülmeye değer yerlerine gitmek için iyi bir başlangıç noktasıdır.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.
Rize Günübirlik Turlar