Kavaklıdere’de Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Kavaklıdere’de Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Kavaklıdere, Muğla’nın en eski ilçelerinden biri olup M.Ö. 3600 yıllarına dayanan bir geçmişe sahiptir. İlçenin en büyük geçim kaynaklarından biri olan bakırcılık ve kalaycılık, yüz yıllardan beri süregelen bir sanat ve iş koludur. Kavaklıdere ilçesine ulaşmak için Muğla merkezden yapacağınız 49 kilometrelik bir yolculukla mümkün olur. Tarihi ve kültürü bir arada barındıran bu bölgede aynı zamanda eşsiz bir doğa da mevcut. Yemyeşil çam ormanları ile Muğla bölgesinin tertemiz havasını bulunduran bu belde son yıllarda çok sayıda turistin uğrak noktası. Bunun yerine Ege’nin muhteşem havasını misafirlere sunmaktadır. İlçede yaylalar ve oldukça büyük ormanlar bulunmaktadır. Daha çok yöresel kültürü tanımak ve doğal güzellikleri görebilmek için tercih edilen yerlerden biri olan Kavaklıdere tertemiz havası, çam ormanları, yaylaları, tarihi yapıları ve yöresel lezzetleri ile ön plana çıkmaktadır. Bergama Krallığı, Roma İmparatorluğu ve Bizans İmparatorluğunun hakimiyet kurduğu çok eski bir yerleşim bölgesidir. Muğla iline 49 km mesafede olan Kavaklıdere, daha önce Yatağan İlçesi’ne bağlı bir bucak iken 9 Mayıs 1990’da ilçe olmuştur.

Kavaklıdere’de Mutlaka Gezilecek Yerler Listesi

Hyllarima Antik Kenti

Karia döneminden kalan ve Roma döneminde de geliştirilen antik kent içinde surlar, sunaklar, büyük bir tiyatro ve mezarları görülebilir. Birçok yeri yıkılmış olan şehir dönemin en gelişmiş kentlerinden biri olarak tarihte yer edinmiştir. Hatta o dönemde sikke ile ticaret yapan nadir şehirlerden biridir. Kavaklıdere’den Yatağan’a doğru giderken Çayboyu Köyü’nü geçip Derebağ Köyü’ne ulaşılır. Antik kent bu köyün tepesinde bulunmaktadır ve ilçeye yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Gökçukur Yaylası

Gökçukur Yaylası, muhteşem bir doğaya ve temiz havaya sahiptir. Deniz seviyesinden oldukça yüksekte olmasının buna etkisi fazladır. Her tarafı çam ağaçları ile kaplı olan yaylada kardelen, kekik, laleleri görüldüğü gibi kuzugöbeği mantarlarını toplayıp yemek de yapmak mümkündür.

Bakırcılar Çarşısı

Kavaklıdere’nin asıl geçim kaynağı olan bakırcılık ve kalaycılık, eski zamanlardan beri yapılmaktadır. Tüm bakırcı ve kalaycıların bulunduğu sokağa ise Bakırcılar Çarşısı denilmektedir. Burada her türlü el işi süs eşyası görülebilir ve satın alınabilir. Bakırdan yapılan vazolar, hayvan figürleri, bardak setleri, tokalar ve daha birçok hediyelik eşya sergilenmektedir.

İnce Kemer Köprüsü

Çaydır ve Kurucova köyleri arasında bulunan kemer, Roma döneminde su taşımacılığı amacıyla yapılmıştır. Köprü ile alakalı olarak köylülerin anlattığı bir efsane vardır. Rivayete göre köprü her yapıldıktan sonra bir sel ile beraber yıkılır. Dönemin kralı köprüyü yıkılmayacak kadar sağlam yapan bir ustaya güzeller güzeli kızını vereceğini söyler. Bu haberi alan genç bir usta ve yardımcıları hemen yapmaya başlar. Gece gündüz demeden köprünün bitmesi için çalışan usta İnce Kemerli Köprüyü bitirir. Aradan yıllar geçmiş birçok sel olmuş ama köprü dimdik şekilde kalmayı başarmıştır fakat kral sözünü tutmaz ve kızı genç ustaya vermez. Bunun üzerine usta kazma alarak köprüyü yıkmaya çalışsa da askerler adamı yakalar ve köprüden atarak öldürür. Adam öldürülmeden önce kralın kızı için “öldüğü takdirde mutlu olmamasını ve evlat yüzü görmemesi” için beddua eder. Bu yüzden o zamandan beri köyün genç kızları köprüden geçmezler. O günden bugüne kadar yerel halk köprü için “Gelin Geçmez” adını kullanmaktadırlar.

Kyon Antik Kenti

Kavaklıdere ilçesinin Menteşe Beldesi’ne bağlı olan Çamyayla Köyü’nde bulunan Kyon Antik Kenti, Helenistik dönemden kalan ender şehirlerden biridir. Bizans döneminde de aktif şekilde kullanılan şehirde en çok dikkati çeken şey ise tiyatro kalıntılarıdır.

Yerküpe Mağarası

Çok da eski olmayan zamanlarda köylüler ve çobanlar tarafından kullanılan mağarada toplanılan ürünler saklanmaktaydı. Oldukça soğuk olan mağara adeta doğal bir dondurucu görevi gördüğü için mağaraya saklanan ürünler tazeliğini korumaktadır. Yazın en sıcak olduğu dönemde bile 5 derecenin üzerine çıkmayan ısısı ile oldukça soğuk olan mağaranın içinde sarkıtlar, dikitler, küçük havuzlar, damla kayaları gibi birçok doğal oluşumu görebilmek mümkündür. Toplamda 100 metre uzunluğunda olan mağaranın girişinde ise ziyaretçileri şelale ve muhteşem bir manzara karşılamaktadır.

Kâmil Ağa Konağı

Bölgenin geleneksel mimarisini yansıtan konak ilçeye hâkim bir konumda yer almaktadır. Şimdilerde kültür turizmi için kullanılan konak içinde kütüphane çok amaçlı odalar, mutfak, misafirhane, yatak odası, çalışma odası ve yöresel kıyafet ve ürünlerin sergilendiği bir oda bulunmaktadır.

Yerküpe Yaylası

Asırlık çınar ağaçları altında oturup çay içilen Yerküpe Yaylası her yıl haziran ayında çeşitli şenliklere ev sahipliği yapmaktadır. Yağlı güreşler, âşık atışmaları, halaylar ve konserler ile muhteşem bir gün yaşanabilir. Burası Hyllarima Antik Kenti’nde bulunan tiyatro kalıntısına çok benzemektedir. Gerek yöre halkı gerekse yabancılar tarafından yapılan define avcılığı yüzünden pek çok yeri hasar görmüş olan kente gidişte herhangi bir tabela bulunmamaktadır. Bu yüzden gidilecekse beraberinizde bir rehber bulunmalı veya güzergâhı köylülerden öğrenmeye çalışılmalıdır.

Kavaklıdere Günübirlik Tur ile Gezilecek Yerler

Tabae Antik Kenti

Tabae Antik Kenti Denizli’nin Kale ilçesindedir ve Kavaklıdere’ye yaklaşık 90 km uzaklıktadır. Roma Dönemi’nde inşa edilip günümüze ulaşmayı başaran Antik Kent önemli bir tarihi kalıntıdır. Tarihi keşifleri sevenler için ideal keşif rotası olarak belirlenebilir.

Alabanda Antik Kenti

Alabanda Antik Kenti Kavaklıdere’ye yaklaşık 65 km uzaklıktadır. Antik Kent’in tarihi kökeni M.Ö. 3. yüzyıla kadar uzanmaktadır ve bazı yapıları günümüze dek ulaşmayı başarabilmiştir. Adını Kar Tanrısı Alabandos’tan alan bu tarihi güzellik keşfedilmeyi beklemektedir.

Kavaklıdere Koyları

Kavaklıdere Muğla’nın yeşil ormanlarla kaplı tertemiz doğaya sahip bir ilçesidir. Çevresinde de gezilip görülmeyi bekleyen birçok güzellik bulunmaktadır. Son olarak çam ormanlarıyla kaplı bu bölgede oksijene doyacağınız ve fazlasıyla dinleneceğiniz bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Yürüyüşünüz esnasında çevrede kardelen ve bölgeye has olan toros lalesi gibi bitkileri görebilmek de mümkün.

Muğla Kavaklıdere’de Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Baga Hotel Akyaka

Haritada gösterKavaklıdere 44.1 km mesafedeŞehir merkezi 44.1 km mesafede.Herkes tesiste açık havuzun keyfini çıkaracak ve 27 odadan açılan deniz manzarasına hayran kalacak.

Iskelem Hotel Akyaka

Haritada gösterKavaklıdere 44.1 km mesafedeŞehir merkezi 44.1 km mesafede. Yakında bulunan otobüs durağına erişim sağlayan bu lüks tesis, çocuklu misafirler için bebek karyolaları, özel menü sunmaktadır.

Tuna Hotel

Haritada gösterKavaklıdere 30.0 km mesafedeŞehir merkezi 30.0 km mesafede. Aşıklar Yolu’dan sadece birkaç adım uzaklıkta konumlanan bu aile otel Aşıklar Yolu sunmaktadır.

Ayka Hotel

Haritada gösterKavaklıdere 43.8 km mesafedeŞehir merkezi 43.8 km mesafede. Bahçeye bakan odaları otel Sakartepe Seyir Terası’a yakındır.

Hamle Hotel

Haritada gösterKavaklıdere 44.1 km mesafedeŞehir merkezi 44.1 km mesafede. Sakartepe Seyir Terası’a kolayca ulaşılabilecek bir konumda yer alan otel, deniz ürünleri mutfağından yemekler sunan kapalı restorana sahiptir.

Villa Vali

Haritada gösterKavaklıdere 43.5 km mesafedeŞehir merkezi 43.5 km mesafede. 9 oda, barbekü imkanları, kütüphane içeren bu tesis, Akyaka şehrindeki Marmaris Müzesi’a 60 dakikalık sürüş mesafesindedir.

Elif Hanim Hotel & Spa Akyaka

Haritada gösterKavaklıdere 43.7 km mesafedeŞehir merkezi 43.7 km mesafede. Açık havuza sahip olan bu otel, Akyaka Kent Merkezi semtinde yer almakta olup 60 oda sunmaktadır.

Panamare Apart Hotel Akyaka

Haritada gösterKavaklıdere 43.7 km mesafedeŞehir merkezi 43.7 km mesafede. Şehir merkezine 1 km uzaklıkta bulunan bu otel, 10 oda ve dalma havuzu sunmaktadır.

Villa Marine Hotel

Haritada gösterKavaklıdere 43.4 km mesafedeŞehir merkezi 43.4 km mesafede. Olağanüstü bahçe manzarasına sahip konaklama birimleri Sakartepe Seyir Terası civarındadır.

Muğla Hotel

Haritada gösterKavaklıdere 29.9 km mesafedeŞehir merkezi 29.9 km mesafede. Yüzme havuzu ve güzel bahçe manzarasını sunan 71 odalı otel, Seven Capes Adventure’a yakındır ve yakındaki tekne iskelesi ile iyi ulaşım bağlantılarına sahiptir.

Ala Hotel

Haritada gösterKavaklıdere 43.9 km mesafedeŞehir merkezi 43.9 km mesafede. Limana yakın olan Akyaka Şehir Merkezi semtinde yer alan otel, bahçe manzarasına sahip 10 klimalı oda sunmaktadır.

Limon Otel

Haritada gösterKavaklıdere 44.0 km mesafedeŞehir merkezi 44.0 km mesafede. Sakar Gecidi Manzara’nın yakınında ve Gokova Kite Centre’a 20 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan bu otel, rüzgâr sörfü, şnorkelle dalış, binicilik sunmaktadır.

No 22 Hotel Riders’ Inn

Haritada gösterKavaklıdere 44.0 km mesafedeŞehir merkezi 44.0 km mesafede. Konuklar açık havuzun keyfini çıkarabilir ve oteldeki fast food restoranından yararlanabilirler.

Villa Yonca

Haritada gösterKavaklıdere 43.7 km mesafedeŞehir merkezi 43.7 km mesafede. Akyaka şehrinin merkezine 1 km mesafede yer alan bahçe manzaralı daire taraça sunmaktadır.

Alp Suites Mandalin

Haritada gösterKavaklıdere 43.9 km mesafedeŞehir merkezi 43.9 km mesafede. The Grand Üçel Su Parkı’a 21 km uzaklıkta bulunan dairede tam donanımlı mutfak ve özel bir banyo bulunmaktadır.

Nova Aparts

Haritada gösterKavaklıdere 44.0 km mesafedeŞehir merkezi 44.0 km mesafede. Geleneksel mimarinin örneği olan bu otel 11 odalı ve Tombs’a kolay erişim sağlar.

Alp Suites Lavanta

Haritada gösterKavaklıdere 43.7 km mesafedeŞehir merkezi 43.7 km mesafede. Bulaşık makinesi, su ısıtıcısı, pişirme yüzeyi gibi olanaklara sahip ufak mutfak sunan tesis, Akyaka şehrinin merkezine 10 dakikalık yürüme mesafesindedir.

Portofino Apartments

Haritada gösterKavaklıdere 43.1 km mesafedeŞehir merkezi 43.1 km mesafede. Sakartepe Seyir Terası’a kısa bir mesafede yer alan bu otel, 14 bütçeye uygun oda ile bütçeye uygun konaklama sunmaktadır.

Demircioğlu Park Hotel Muğla

Haritada gösterKavaklıdere 25.9 km mesafedeŞehir merkezi 25.9 km mesafede. Menteşe semtinde yer alan tesiste ortak dinlenme salonu, bar ve yöresel yemekleri sunulmaktadır.

Tn&Co Exclusive Cip Suites (Adults Only)

Haritada gösterKavaklıdere 25.6 km mesafedeŞehir merkezi 25.6 km mesafede. Serefliler Evi’a kolayca ulaşabileceğiniz bu otel, özel bir banyo ile 12 odadan oluşmaktadır.

Yenice Vadi Natural Life Village

Haritada gösterKavaklıdere 36.4 km mesafedeŞehir merkezi 36.4 km mesafede. Tesiste güneş terası, açık havuz, veranda vardır, konuklar ayrıca açık restoranda yemeklerinin tadını çıkarabilirler.

Villa Ozgur By Tomsan Villas Akyaka

Haritada gösterKavaklıdere 43.5 km mesafedeŞehir merkezi 43.5 km mesafede. Akyaka Azmak Deresi’a yaklaşık 0.6 km mesafede bulunan villa, 7 konuk için konaklama imkanı sunmaktadır.

Mogla Tashan Boutique Otel

Haritada gösterKavaklıdere 29.0 km mesafedeŞehir merkezi 29.0 km mesafede. Iş bölgesinde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi yakınında yer alan otel, ortak dinlenme salonu, barbekü ızgaralar içeren 7 oda sunmaktadır.

Limon Apart

Haritada gösterKavaklıdere 43.4 km mesafedeŞehir merkezi 43.4 km mesafede. Datca Peninsula’a çok yakın bir konumda bulunan bu otel, klimalı restoran ile birlikte 6 oda sunmaktadır.

Hassuites Mugla

Haritada gösterKavaklıdere 25.8 km mesafedeŞehir merkezi 25.8 km mesafede. Bütçeye uygun otel, Muğla şehrinin Döğüşbelen Şelalesi ve Aşıklar Yolu gibi görülmeye değer yerlerine gitmek için iyi bir başlangıç noktasıdır.

Gökçukur’dan Yerküpü’ne Yayla Maceraları

Muğla genelinin tam aksine deniz, kum, güneş tatilleri değil çam ormanları, yaylalar, bol oksijen akla gelmektedir. Ege’nin denize bağlantısı olmayan nadir turistik bölgelerinden biri olan Kavaklıdere tarih boyunca Yörüklere ev sahipliği yapmıştır. Kavaklıdere’nin ilk yerelleri hakkında yapılan araştırmalarda uygun bitki örtüsüne ve iklim yapısına ve coğrafi kriterlere sahip, güvenli ve bol oksijenli bir yerleşim yeri olarak göçer yaşayan pek çok farklı Yörük grubunu ağırlamıştır. Adıyla müsemma, çevresinde küçük derecikler ve çok sayıda kavak ağacı bulunmaktadır.

Kavaklıdere’de Ne yenir Ne İçilir?

Yöresel lezzetleri sizlere sunan pek çok işletmenin yanı sıra HotelForex.com aracılığı ile rezervasyon yaptırdığınız Kavaklıdere otelleri açık büfe kahvaltılarında yerel tatları sunma konusunda titiz davranmaktadırlar. Tüm bunların haricinde genelde Mayıs sonu Haziran başı düzenlenen Kavaklıdere Bakır Mermer Dağcılık Festivali, Kavaklıdere gezi rotanızı belirlerken size yol gösterecek bir referans noktası sunar. Bölgenin meşhur mermer işlemelerini, yöresel bakır motiflerini bu festival ile gözlemleyebilir, dilerseniz kendiniz veya sevdikleriniz için hediyeler alabilirsiniz.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.
Rize Günübirlik Turlar