Kocaeli’de Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Kocaeli Gezi Rehberi - Lebego1.Com

Türkiye’nin çoğu ilinde geçerli olan ücretsiz giriş yapabilmenizi sağlayan Müzekart ile Kocaeli’nde yer alan Tarihi & müzeleri ve turistik yerleri ziyaret edebilirsiniz. Kocaeli’ne yakın şehirler İstanbul, Sakarya, Bursa’dır. Kocaeli’nde Gezilecek Yerler; Kocaeli planı oluşturmak isteyen kişilere bu yazı içerisinde güzel bir liste oluşturmaya çalıştık. Kocaeli’nin haritadaki konumunu görelim. Marmara bölgesinin sanayi şehirlerinden birisi olan Kocaeli, her yıl binlerce yeni kişi tarafında ziyaret ediliyor.Gerek turizm gerekse ticari nedenlerden ötürü bu şehre gelen birçok kişi Kocaeli gezi planı konusunda araştırma yapıyor.Müzeleri, tabiat parkı, hayvanat bahçesi ve kayak merkezi ile turistik bölgelerden biridir. Birçok faaliyetin yapılabildiği Kocaeli şehrinde kısa sürede her yeri gezip görmek zordur. Kapsamlı bir gezi listesi birkaç günde tamamlanabilmektedir.Kocaeli sınırları içerisinde doğal güzellikle ve tarihi yapılar olarak ayrılırken; kentin tarihi ve turistik yerlerinden doğal güzelliklerine kadar hepsi şehrin zenginliğini gösterir niteliktedir. Denize bakan sahiller genellikle yaz sezonunda, Kartepe kış sezonunda, Maşukiye 4 mevsim gezilecek yerler arasındadır.

Kocaeli’nde Mutlaka Gezilecek Yerler

Hem Akdeniz hem de Karadeniz arasında bir iklime sahip olup, yaz ayları sıcak kış ayları soğuk ve yağışlı geçmektedir. Gerek yaz olsun gerek kış olsun her mevsim turistik çekim gücü olan şehrin tadını çıkarmak istiyorsanız ilkbahar ve sonbahar dönemlerini tercih edebilirsiniz.

Maşukiye

Maşukiye, Kocaeli ilinin Kartepe İlçesi’ndedir. Kocaeli, gezilecek yerler planlamanızda bulunması gereken bir yer olan Maşukiye içerisinde ormanlık alanları, Kirazlı Yaylası, Kuzu Yaylası alabalık tesisleri ve güzel mesire yerleri ile tabiat içerisinde gezinmek isteyenlere hizmetler verilmektedir. Orman içerisinde yer alan hizmet türleri şehir içinden ve dışından birçok ziyaretçinin Maşukiye lokasyonuna gitmesine sebep olmaktadır. Maşukiye, Kartepe sınırları içerisinde gezilecek yerler arasında bulunurken, burada tabiat parkı çevresinde birbirinden farklı bitki ve ağaç türlerinin bölge içerisinde varlığını sürdürmektedir. Bunun yanı sıra Maşukiye içerisinde yer alan Kirazlı Yaylası ve Kuzu Yaylası da gezilecek yerler listesinde ön plana çıkan doğal güzellikler arasındadır. Dilerseniz Maşukiye gezinizde alabalık tesislerinin birinde kiremitte alabalık tatmanız mümkündür. Burası, doğa turu yapmak isteyenler için de son derece elverişli bir bölgedir.

Samanlı Dağları

Tatilinizde tercih ettiğiniz şehirlerden olan Kocaeli tatilinizde gezilecek yerler listenizde mutlaka bulunması gereken bölge Armutlu Yarımadası ile Düzce aralığında uzanmaktadır. Dağlarının eteklerinde yaylalar, göller, kanyonlar, çeşitli su kaynakları ve biyoçeşitlilik barındırmaktadır. Marmara Bölgesi’nde yağmur ormanları vasfına sahip eşsiz bir doğal güzelliklere ev sahipliği yapan bir alandır.Maki ve orman bitki örtüsüne sahip olan Kocaeli Samanlı Dağları’nda en yüksek bir yer olan tepe Kartepe’dir. Kış mevsiminde turistik faaliyetlerin yoğun geçmesi açısından oldukça önemli bir yer olarak görülmektedir.

Selim Sırrı Paşa Konağı

Osmanlı Dönemi’nde yol ve köprü gezen ilk mühendis ünvanı ile anılan Selim Sırrı Paşa Konağı çizimini kendisinin yaptırdığı konak 1892 yılında inşa edilmiştir.Burası, 2 katlı ahşap yapı, antik heykel ve mimari eserlerle süslüdür. Kocaeli çevresinde gezilecek yerler planlamanızda tarihi anlamda önemi yüksek ve şehrin en görkemli yapılarından bir diğeri olan konak, zengin süslemeler ve zarif mimari ile kendine has bir özellik taşımaktadır.

Tahtalı Göleti

Türkiye’nin en büyük 6. göleti olan Tahtalı, Kocaeli şehrinin Kandıra ilçesinde yer almaktadır. Üçtepeler Köyü mevkiindedir. Yeşille kaplı olan göletin çevresi, sakin ve huzur dolu, görülmeye değer, güzel bir atmosfere sahiptir. Gölet içerisinde bolca balık bulunmaktadır.TEMA Vakfı’nın çalışma alanlarından bir başkası olan Tahtalı Gölet’i, fıstık çamı ve süs ağaçları ile çevrilidir. Doğa manzarasının olması, göleti eşsiz kılmaktadır.

Babalı Köyü

Kandıra’nın merkezine 30 km uzaklığında olan Babalı Köyü, Kocaeli sınırları içerisinde, Karadeniz’e bakan sahili ile doğal güzellikler ile birlikte yer alıyor. Babalı Köyü, bir burun üzerine kurulu olan yerleşim yeridir. Ön kısmı kayalık olan Babalı’nın sol kısmı Dikili’ye, sağ kısmı ise kum plaja bakmaktadır. Plaj, aynı zamanda mavi bayraklı plajlar arasındadır. Sessiz ve sakin bir köy içerisinde kurulu plaj Karadeniz’e sahili olduğundan dolayı genellikle yaz mevsiminde ziyaret edilmektedir.

Saatçi Ali Efendi Konağı

Gezilecek yerler arasındaki Saatçi Ali Efendi Konağı Kocaeli şehir merkezindedir. 1776 yılında I. Abdülhamit zamanında inşa ettirilmiştir. Kocaeli içerisinde denize bakan bir yamaç üzerine kuruludur. Konak ahşap kepenkli, parmaklığı bulunan pencereli, iç-dış duvarında kalem süslemeleri ile dönemin mimarisini yansıtan özelliklere sahiptir.Yaya olarak Kocaeli Saatçi Ali Efendi Konağı’na ulaşılabilmektedir.

Yeniköy Yazlık Ilıcası

Yeniköy Yazlık Ilıcası İzmit Gölcük karayolu üzerinde Yeniköy mevkiine giden yolun ardından Yeniköy Yazlık Ilıcası’na varılmaktadır.Sağlık turizmi amacıyla Kocaeli sınırları içerisinde gezilecek yerler planlamanızda bulunan ılıca, 1 metre derinliktedir.Havuzun su sıcaklığı ise 40 derecedir. Birçok rahatsızlığa iyi geldiği bölge halkı tarafından da bilinmektedir.

Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, İzmit İlçesi İstasyon Caddesi’nde 21 dönümlük alan üzerine inşa edilmiştir. Eski Gar Alanı olan yerde inşanın planı Alman Otto Ritter tarafından çizilmiştir. 1873 ile 1910 yılları aralığında inşa edilen yapı, Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından müze hizmetine açılmıştır.Kocaeli kentinde gezilecek tarihi yerlerden olan müzede Tamir Atölyesi, Su Deposu, Lojman Binası yer almakta olup sonrasında Tekel Deposu da birleştirilerek eserler için güzel bir sergi salonu oluşturulmuştur. Başka bir döneme ait tarihi eserler sergiye açılmıştır. Paleolitik Dönem’den Osmanlı Dönemi’ne kadarki zaman dilimine ait eserler sergilenenler arasındadır.

Seyrek Kalesi

Kerpe Kasabası’nda yer alan Seyrek Kalesi, Kandıra’da yer almaktadır. Antik liman kalesi olup; Kocaeli tatilinde gezilecek yerler planlamanız içerisinde bulunması gereken tarihi yapıdır. Kerpe sınırları içerisindeki iki koya da hakimiyet kurulması için inşa edilen kalenin Bizans Dönemi’nde yapıldığı düşünülmektedir. Eski zamanlardan günümüze kadar iskele olarak kullanılmaktadır. Kerpe Kasabasındaki kalenin etrafında ziyaret edebileceğiniz bir başka yapı olan Pembe Kayalar da yer almaktadır.Osmanlı Devleti’nin Karadeniz’in kıyılarını hakimiyet altına almasıyla Kerpe çevresindeki kalenin bir önemi kalmamıştır. Kocaeli’de gezilecek yerler listesinde bulunan kalede, II. Dünya Savaşı esnasında kullanılmış olabileceği izlenimi veren siperler yer alıyor.

Yarhisar Gemi Müzesi

Gölcük’teki Kavaklı Parkı’ndaki Kocaeli Yarhisar Gemi Müzesi, 2006 yılında halka açık şekilde hizmet vermeye başlanmıştır. Türkiye’de ilk ve tek olarak karaya yerleşmiş gemi müzesinin tarihi geçmişi vardır. Türk Donanması’nda 40 yıl süreyle görevini yerine getirmiş olan gemi Donanma Komutanlığı tarafından Gölcük’e hediye edilmiştir.Yarhisar Gemisi hediye edildikten sonra Gölcük’te gemi bir müze olarak dönüşümü sağlanmıştır.Gemiciliği öğretip sevdirmek için dönüştürülmüş olup, Türkiye için bir başka öneme daha sahiptir. Bölgedeki bir diğer örneği teşkil eden Gayret Gemi Müzesi dahil olmak üzere Türkiye’de 3. müze gemisi olan Yarhisar platform üzerinde parçaların birleştirilmesi ile sergilenmektedir.

Yazlık Ilıcası

İzmit-Gölcük yolu üzerinden Yeniköy mevkiine giden yolun ardından Yazlık Ilıca’sına varılabilmektedir. 1 metre derinliğindeki ılıca havuzunun sıcaklığı yaklaşık bir 40 derecedir. Özellikle sağlık turizmi amacıyla bölgeyi ziyaret edenlere hizmet vermektedir. Ilıca, hafta sonu oldukça kalabalık olabilmektedir.Yazlık Ilıcası, denize 3 km uzaklıktadır. Aile ziyaretleri için uygun ılıcaya giriş ücretlidir. Çamur banyosu yapmak isteyenler için farklı fiyat tarifeleri de uygulanmaktadır.

Kovanağzı Koyu

Kovanağzı Koyu Kocaeli şehrinin Kandıra ilçesi’ndedir. Suyu ve havası ile temiz bir köyde kurulu bölge, son zamanlarda bir tatil beldesi olarak anılmaktadır. Kefken’e yaklaşık 1 km uzaklıktadır. Denizinin sığ olması nedeniyle çocuklu aileler için uygun bir plajdır.Batı kısmında deniz, doğu kısmında ise yemyeşil orman yer aldığı için eşsiz doğal güzelliklerinden biri olarak görülmektedir. Mayıs ve ekim aralığında gezilip görülmesi gereken tatil yerlerinden biridir.

Kuzuyaylası Milli Parkı

Kuzuyaylası Milli Parkı 2011 yılında “tabiat parkı” statüsünü alarak doğa gezginlerinin uğrak noktalarından biri olmaya başlamıştır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen milli park, Kartepe İlçesi’ndedir. En önemli özelliklerinden biri İzmit Körfezi ile Sapanca Gölü manzarasına tanıklık eden bir noktada bulunmasıdır.Kartepe Kayak Merkezi’ne de yakın noktada yer alan milli park birbirinden farklı birçok hayvan türü ve şirin bir bitki faunasına sahiptir.

Ballıkayalar Tabiat Parkı

Kocaeli, Gebze ve Dilovası ilçelerini kapsayan bir alanda yer alan Ballıkayalar Tabiat Parkı, 1995 yılından beri tabiat parkı olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Park, Kocaeli il merkezine yaklaşık 45 kilometre uzaklıktadır.Tabiat parkında hakim bitki örtüsü maki ve yalancı makidir. Bölgede en çok görülen ağaçlar ise mazı meşesi, Macar meşesi ve kermes meşesidir. Bunun yanı sıra kestane, gürgen, porsuk, söğüt ve göknar ağaçları da bölgede bolca bulunmaktadır. Özellikle bir hafta sonu aileniz ile birlikte keyifli vakit geçirebileceğiniz tabiat parkında doğa ile iç içe güzel bir konumda doğal güzellikleri keşfedebilir, piknik yapabilirsiniz. Bölgeyi, sıklıkla kamp severler tercih etmektedir.

Yuvacık Barajı

Kocaeli iline bağlı İzmit ilçesindeki Yuvacık Barajı, ilçe merkezine 10 kilometre uzaklıktadır. Gezilecek yerler listesinde dikkat çeken bölgenin doğal güzelliklerini keşfedebilmek adına oldukça faydalı bir alan olarak bulunan Yuvacık, çevresinde ormanlarla kaplı sulak bir bölgeyi kaplamaktadır.Burada, trekking aktiviteleri, doğa yürüyüşleri yapabilir, aileniz ile birlikte piknik veya kamp yapabilir ve çeşitli ekstrem spor faaliyetlerini gerçekleştirebilirsiniz. Yuvacık Barajı’na oldukça yakın bir konumdaki Menekşe Yaylası da bölgenin doğal güzellikleri arasındadır.

İzmit Saat Kulesi

Kocaeli’ne bağlı İzmit ilçesinde yer alan Saat Kulesi, halka açık olarak güzel bir konumda sergilenmektedir. 1900 yılında yapımına başlanmış kulenin inşası 1 yıl sürmüştür. Sultan II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı olması şerefine yaptırılmış İzmit Saat Kulesi, günümüzde şehrin sembolik yapıları arasında yer almaktadır. Saat kulesine yakın bir konumdaki bir diğer tarihi eser olan Eskihisar Kalesi de bölgenin ziyaret edilebilecek noktaları arasındadır.

Sapanca Gölü

Kocaeli ve Sakarya illeri sınırları içerisindeki Sapanca Gölü, İzmit’e yaklaşık 27 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Tektonik yapılı, tatlı su gölü olan Sapanca çevresinde 80’e yakın kuş türünün yaşadığı da bilinmektedir. Gölün suyunun özellikle kış ve bahar mevsimlerinde seviyesinin arttığı gözlemlenmektedir. Doğal yaşam sevenler için ideal bir gezi bulunan gölde doğa ile iç içe bir konumda vakit geçirebilirsiniz.Sapanca Gölü içerisinde yaşayan canlı türleri arasında en çok karşılaşanları patka, Macar ördeği, sakarmeke, sazan ve turnabalığıdır. Sapanca Gölü çevresinde hizmet veren tesisler arasında butik otel ve bungalow evleri yer almaktadır.Çevresindeki il merkezlerinde yakın bir konumdaki Sapanca Gölü içerisinde kamp alanları da mevcut durumdadır. Bunun yanı sıra piknik, doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz bir alan üzerine kurulu gölde uluslararası sörf ve yelken yarışları da gerçekleştirilebilmektedir.

Seka Park

Kocaeli’ne bağlı İzmit’te deniz manzaralı bir konumda yer alan Seka Park, dünya çapında kurulmuş en büyük kent parkları arasında ön plana çıkmaktadır.580 dönümlük bir arazi üzerine inşa edilen, oldukça keyifli bir yer olan park içerisinde iskele, kağıt müzesi, kent müzesi ve çeşitli eğlence alanları bulunmaktadır. Yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz pek çok tesis de bulunan alanda yılın belirli dönemlerinde konser etkinlikleri de düzenlenmektedir. Çocuklu ailelerin sıklıkla tercih ettiği parkta, her yaş kitlesini ilgilendiren alanlar bulunmaktadır.

Kasr ı Hümayun Saray Müzesi

Adını, “Padişahın sarayı” anlamına denk gelen Kasr ı Hümayun’dan alan yapı 1800’lü yılların sonlarına doğru inşa edilmiştir. Temellerinin IV. Murat Dönemi’nde atıldığı yapı, günümüze kadar çok az tahribatla ulaşmıştır. Döneminde pek çok Osmanlı padişahını ağırlayan sarayı ziyaret edenler arasında Mustafa Kemal Atatürk de bulunmaktadır.Dış mekanın görünümüyle oldukça ihtişamlı bir atmosfere sahip olan yapının içi de en az dışı kadar görkemlidir. Zemin ve tavan süslemeleriyle son derece dikkat çekici bir yapı olarak karşınıza çıkacak saray, 2004 senesinde restorasyon çalışması geçirerek kapılarını 2007 yılında tekrar açmıştır.

Kocaeli Günübirlik Gezilecek Yerler

Kocaeli, gezilecek yerler bakımından doğa ve tarih turizminin en gözde şehirlerinden biridir. Merkezine yakın konumda bulunan günübirlik geziilecek yerler oldukça çeşitlilik sunup, bu noktaları ziyaret ederek şehri keşfetmek mümkündür.

Kartepe Kayak Merkezi

Kartepe Kayak Merkezi Kocaeli şehir merkezine yaklaşık 30 km uzaklıktadır. Kartepe Kayak Merkezi, Türkiye’nin en iyi kayak merkezlerinden biri sayılır. Kartepe kış mevsiminde yapılabilecek günübirlik gezilecek yerler arasında mutlaka yer almalıdır.

Darıca Hayvanat Bahçesi

Darıca Hayvanat Bahçesi Kocaeli şehir merkezine yaklaşık 57 km uzaklıktadır. 1991 yılında Kuş Cenneti adı altında kurulan botanik parka daha sonraları hayvanlar da eklenerek Darıca Hayvanat Bahçesi’ne dönüştürülmüştür. Her yaştan insanın keyifli vakit geçirebileceği bir yer olarak günübirlik bir şekilde gezilebilmektedir.

Osman Hamdi Bey Müzesi

Osman Hamdi Bey Müzesi Kocaeli kent merkezine yaklaşık 52 km uzaklıktadır. Osman Hamdi Bey, deniz kenarından 28 dönümlük arazi alarak 1884 yılında kendi çizdiği planı köşk olarak hayata geçirip zamanını burada geçirmeye başlamıştır.

Gölcük Deniz Müzesi

Gölcük Deniz Müzesi Kocaeli şehir merkezine yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunuyor. Müzede deniz tarihimizde verilen şehitlerin anıları aktarılmaktadır. Müzenin bahçesindeki yerler arasında Kıbrıs Barış Harekatı’nda ele geçirilen Rum hücum botu sergilenen eserler arasındadır.

Kefken Turistik Beldesi

Kefken Turistik Beldesi Kocaeli il merkezine yaklaşık 60 km uzaklıkta bulunuyor. Kefken, Karadeniz’e kıyısı bulunan Kandıra’ya bağlı turistik bir beldedir. Kefken, güzel plajları, sahili, tepeleri ve doğa harikası ile günübirlik gezilecek yerler listesi planlayanlara hitap edebilmektedir. Kocaeli, Marmara’nın en büyük üçüncü şehridir. Şehirde sanayiye bağlı gelişmişlik ve göç yoğunluğunun yanı sıra iki üniversiteye sahip olması da genç nüfusun varlığını göstermektedir. Kocaeli’nde gece hayatı aktif olarak yaşanmaktadır.

Kocaeli’deki Festivaller

Kocaeli’ne gitmeden önce şehirde düzenlenen etkinliklere göz atmanız gezinizi daha keyifli hale getirmeye yardımcı olabilir. Kocaeli’nde düzenlenen etkinliklerin listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Lale Festivali

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından her yıl nisan ayında düzenlenen Lale Festivali şenlik havasında geçmektedir. Sekapark’ta birbirinden güzel görüntülere sahne olan Lale Festivali’nde en güzel laleyi yetiştirenlere de para ödülü dağıtılmaktadır.

Pişmaniye Festivali

Her yıl temmuz ayında İzmit’te düzenlenen Pişmaniye Festivali ile saray tatlısı olan pişmaniyenin yurt içi ve yurt dışında daha fazla tanıtılması amaçlanmaktadır. Festivalde pişmaniye ikramının yanı sıra konserler ve yarışmalar da düzenlenmektedir.

Altın Kiraz Festivali

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde 44 yıldır kesintisiz devam eden Altın Kiraz Festivali temmuz ayının ilk haftasında düzenlenmektedir. Halk oyunları gösterilerinin yanı süre ünlü isimlerin konserleri ile eğlenceli anlar yaşanan festivalde yağlı güreş müsabakaları da izlenebilir.

Çocuk Oyuncular Tiyatro Festivali

Her yıl Kocaeli Bölge Tiyatrosu tarafından geleneksel olarak mayıs ayının son haftasında düzenlenen Çocuk Oyuncular Tiyatro Festivali gösteriler ve kortej eşliğinde eğlenceli anlara sahne olmaktadır. Çocuk oyunculardan oluşan 12 grubun 12 farklı oyun ile sahne aldığı festival çocukların tiyatro ile buluşmasını sağlaması açısından önemli bir etkinliktir.

Değirmendere Fındık ve Kültür Sanat Festivali

Fındık yetiştiriciliğinin merkezi konumunda olan Değirmendere’nin önemini vurgulamak ve Değirmendere fındığının tanıtımını sağlamak amacıyla her yıl temmuz ayında düzenlenen Fındık ve Kültür Sanat Festivali oldukça coşkulu geçmektedir. Konserler, yarışmalar, açıkhava gösterilerinin yanı sıra birbirinden lezzetli fındıkları tatma imkânı bulabileceğiniz festival Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde düzenlenmektedir.

Kocaeli’nde Ne, Nereden Alınır? Kocaeli Alişveriş

Kocaeli’ni hatırlatacak olan yöreye özgü Kandıra Bezi, Hereke’de dokunan halı ve ipekli dokumalar, Karamürsel’de örülen sepetler ve Kocaeli’nde yetişen meyve ve yemişler şehri gezip dolaşanların tercih ettikleri arasındadır. Özellikle el işi olan ve tarihi dokuyu hissettiren mallar daha fazla tercih edilmektedir.Kocaeli, yüzlerce yıllık geçmişe sahip, doğal ve tarihi güzellikleri ile öne çıkan eşsiz şehirlerden biridir. Şehri gezip dolaşan ziyaretçiler tatilleri son bulurken, hatıra niteliğinde hediyelik eşyalarla birlikte dönmeyi tercih etmektedir. Kocaeli, Marmara Bölgesi’ndeki gelişen en önemli şehirlerden biridir. İstanbul’a yakın olsa da alışveriş konusunda oldukça gelişmiştir. Şehirde birçok AVM ve hediyelik eşya dükkanı bulunmaktadır. Alışveriş yapılacak yerler daha çok İzmit ve çevresinde toplanmıştır. Arasta Park AVM, Kocaeli’nin merkezinde yer alan en çok tercih edilen alışveriş merkezlerinden biridir. İçerisinde yemek yemek ve alışveriş yapmak için birçok mağaza ve restoran bulunmaktadır. Symbol Kocaeli Alışveriş Merkezi, Kocaeli’nin en büyük AVM’sidir. Başiskele İlçesi’nde yer alan bu AVM bünyesinde birçok hizmet verilmektedir. Sinemadan kafeye ve restoranda kadar çeşitli işletmeler yer almaktadır. Özdilek Kocaeli AVM, İzmit ile Adapazarı Yolu üzerindedir. Şehrin dışında olan AVM’de birçok mağaza hizmet sunmaktadır. Outlet Center, Kocaeli’nin en eski seri sonu alışveriş noktasıdır. Uygun fiyatlarla satışların yapıldığı alışveriş merkezinde giyim ve elektronik ürünler başta olmak üzere birçok üründe uygun fiyat aralığı bulunmaktadır. Hediyelik eşya almak isteyenlerin Kocaeli’ndeki Hürriyet Caddesi, Cumhuriyet Caddesi ve İstiklal Caddesi’nde istediklerini bulmaları mümkündür.

Kandıra Yoğurdu

Kandıra Yoğurdu, Kocaeli’nin Kandıra İlçesi’nin adıyla ünlenmiş olan bir yoğurttur. Manda sütü ile yapılan yoğurt, yöresel ürünler arasındadır. Patenti alınan yoğurdun tanıtımı için her sene Kandıra Yoğurdu Festivali düzenlenmektedir.Yöresel ürünlerin satıldığı dükkanlardan temin edilebilmektedir. Kilogramı ise 25 – 27 TL’den başlamaktadır.

Kandıra Bezi

Kandıra Bezi, geçmiş zamanlarda köylerde ve tezgahlarda dokunup dikilerek kadın ve erkekler için üretilen bir bezdir. Şile Bezi’nin atası olarak kabul görmüş olan bez yakın zamana kadar unutulmaya yüz tutmuş yöresel ürünler arasında olsa da, son zamanlarda kültürel faaliyetlerle birlikte bezin üretimi yeniden canlandırılmıştır. Kandıra Bezi’nin üreticiden üreticiye fiyatı değişmektedir. Özellikle ilçe sınırları içerisinde pek çok üreticiden satın almanız mümkündür.

İzmit Pişmaniyesi

İzmit Pişmaniyesi ilk olarak Kandıra’da bir şekerci tarafından bulunmuş ve imal edilmiştir. Şehre özgü başlıca tatlı olan pişmaniye yurt dışında da tanınan bir tattır. Tel tel olması ve pamuk görüntüsü, onu diğer tatlılardan ayırmaktadır. İzmit Pişmaniyesi hemen hemen her yerde bulunabilmektedir. Sadesinden çikolata kaplamalısına kadar birçok çeşidi vardır. Ürünün cinsine ve boyutuna göre fiyatı değişiklik gösterebilmektedir.

Değirmendere Fındığı

Değirmendere Fındığı Kocaeli’ne bağlı Gölcük İlçesi’nde yer edinmiş olan en önemli yemişlerden biridir. Yaklaşık 150 yıl önce bölgede üretimi yapılmaya başlanmış olan fındık İstanbul’a satılmaktadır. Değirmendere Fındığı sivri veya yassı olup, daha çok taze olarak tüketilmektedir. Fındığın üretildiği Değirmendere’de her sene Temmuz ayında festival düzenlenmektedir. Bu organizasyon yöresel fındığın tanıtımının yapılıp üretiminin teşvik edilmesi içindir.

Yarımca Kirazı

Yarımca Kirazı, Kocaeli’nin Körfez ilçesinde üretilmektedir. Birden çok türü olan Yarımca Kirazı iç piyasada Napolyon olarak bilinmektedir. Küçük cevizi andıran büyüklüğü ve koyu rengi, Yarımca Kirazı’nın en önemli özelliklerindendir.

Maşukiye Armudu

Maşukiye Armudu, Kocaeli’ne bağlı Kartepe İlçesi’nin önemli meyvelerinden biridir. Orman içinden akan dere ve etrafındaki doğal güzellikleri ile bilinen Maşukiye’nin armudunun lezzeti oldukça beğenilmektedir. Birçok sağlık problemine iyi geldiği bilinen armut, mevsimi geldiğinde yerel tezgahlarda ve manavlarda satılmaktadır.

Karamürsel Sepeti

Kocaeli’nin Karamürsel İlçesi ile özdeşleşmiş olan sepet diğer sepetlerin aksine sapsızdır. Meyvelerin zedelenmesini engellemek amacı ile kullanılan sepetin yapımı ustalık gerektirmektedir. Kurutulmuş kestane çıtalarından üretilen sepetin yapımı gün geçtikçe azalmaktadır. Çünkü meslek nesilden nesile aktarılamamaktadır. Karamürsel’e yolu düşenlerin vazgeçilmez hediyelik eşyalarından biridir.

Hereke Halısı

Hereke Halısı, dünyaca ün salmış el dokuması halılardan biridir. Ham maddesi ipek, yün ve pamuk olan halı Osmanlı Dönemi’nde ilk modern fabrika sayılan Hereke Fabrika-i Humayunu’da üretilmiş ve bu şekilde dünyaca tanınır hale gelmiştir. Hereke Halısı’nın fiyatı boyutuna ve üreticisine göre değişiklik göstermektedir. Halı satışı yapılan birçok dükkanda bulmanız mümkündür.

Eşme Ayvası

Kocaeli’nde üretilen meyvelerden en önemlisi sayılan Eşme Ayvası hem yerli hem de yabancı pazarda talep görmektedir. Eşme’de yapılan birçok sebze ve meyve faaliyetinde en önemli yeri ayva almaktadır. Birden çok çeşidi olan ayvanın eti gevrek, sulu ve mayhoştur.

Kocaeli’nde Ne, Nerede Yenir?

Kocaeli’nde yetiştirilen yüzlerce sebze ve meyve, mandıra ve çiftlikler, şehrin mutfağını da etkilemiştir. Hindi Dolması, Cızlama, Mancarlı Kandıra Pidesi, Umaç Çorbası ve Ciğceli Kavurma, Kübe Tatlısı ve Höşmerim öne çıkmaktadır. Kocaeli, yüzlerce yıllık kültürü ile kendine has özelliklere sahiptir. Kültürel doku ve doğal özellikler Kocaeli’nin mutfağını da etkilemiştir. Marmara Denizi ile Karadeniz’e sahili olan şehirde birden çok damak zevki ve lezzet meydana gelmiştir.

Sütlü Kabak Tatlısı

Sütlü Kabak Tatlısı, bal kabağından yapılmaktadır. Bal kabağına süt, un ve şeker ilave edilerek kolay şekilde hazırlanan tatlı Hindistan cevizi, ceviz veya fıstıkla da ikram edilebilmektedir. Tarifi ve yapım aşaması kolay olan tatlı, Kocaeli Mutfağı’nda sıklıkla tüketilmektedir.

Kiremitte Alabalık

Alabalığın olduğu her yerde genellikle ızgarada sunulan balık Kocaeli’ne bağlı Maşukiye Alabalık Tesisleri’nde kiremitte pişirilerek ikram edilmektedir. Kiremitte Alabalık yemek için en bilindik mekanlardan biri Yayla Alabalık ’tır.

Umaç Çorbası

Umaç Çorbası, Kocaeli Mutfağı’nda vazgeçilmez tatlardan biridir. Az malzeme ile hazırlanan yemek ustalık gerektirmektedir. Kış mevsiminde sevilerek tüketilen çorba, en önemli lezzetlerden birini oluşturmaktadır.Yöresel tatların sergilendiği lokanta ve restoranlarda bu lezzetin tadına bakmanız mümkündür.

Kokulu Üzüm Suyu

Kokulu üzüm suyu, iyice olgunlaşmış üzümlerden elde edilmektedir. Toplandıktan sonra kaynatılan üzümler bez torbada iyice süzülmekte ve posasından ayrıştırılmaktadır. Posa atıldıktan sonra yarım saat süren kaynatma işlemi devam etmektedir. Uzun süre saklanılacak olan üzüm suyu güneş görmeyen yerlerde muhafaza edilmektedir. Kokulu Üzüm Suyu daha çok yöre halkı tarafından yapılmaktadır.

Beziryağı

Beziryağı, Kocaeli’nde elde edilen yağlardan biridir. Yağı elde etmek için iki farklı teknik kullanılmaktadır. Yağ üreticilerinden kimi soğuk pres uygulamasını tercih ederken kimisi de keten tohumunu ıslatma yöntemine başvurmaktadır. Soğuk pres yöntemiyle elde edilen yağ insan sağlığına faydalıdır. Direkt besin takviyesi olarak kullanılabilmektedir.

Ciğceli Kavurma

Ciğceli Kavurma, bulgur veya pirinç pilavı üstüne konulan kuşbaşı etle ve süt kaymağı ile yapılmaktadır. Kocaeli yöresinde süt kaymağına ciğce denilmektedir. Yemeğin adının ciğceli olmasının sebebi de buradan gelmektedir. Yöresel lezzetlerin sunulduğu mekanlarda Ciğceli Kavurma’nın lezzetine erişmeniz mümkündür.

Mancarlı Kandıra Pidesi

Kocaeli’nde yetişen bitkilerden biri mancardır. Yalnızca yemeklerde değil hamur işlerinde de kullanılan mancar Kandıra’da pidesi ile meşhurdur. Tadının ıspanağı andırmasına karşın yörede eski zamanlardan beri yapılmaktadır. Ancak son zamanlarda Mancarlı Kandıra Pidesi’nin yapımı azalmaktadır.

Höşmerim

Höşmerim, Kocaeli’ne bağlı Kandıra İlçesi’nde höşmeni olarak adlandırılmaktadır. Hıdırellez’de yapılan tatlı, eski zamanlardan günümüze dek Kocaeli Mutfağı’nın önemli tatlılarından biri olmuştur. Taze peynir ve tereyağının eksik edilmediği tatlının yapımı kolaydır. Muhallebi kıvamında sapsarı olan bu lezzete yörenin özel günlerinde ulaşılabilmektedir.

Hindi Dolması

Yılbaşının en önemli lezzetlerinden biri Hindi Dolması’dır. Kocaeli’nde Hindi Dolması daha çok özel günlerde yapılmakta çünkü bol malzeme ve zaman gerektirmektedir. Genellikle 6 ile 10 kişiye yetecek büyüklükte olan hindinin çeşitli malzemelerle doldurulmasıyla hazırlanmaktadır.

Cızlama

Cızlama, günün her saati yenilebilen lezzetlerden biridir. Krep veya akıtmadan farklı olarak içerisine maya koyulduğu için yöreye özgü lezzetlerden biri olarak anılmaktadır. Sacda da pişirilebilen bu lezzet kolaylıkla her mutfakta yapılmaktadır.

Kocaeli Gece Hayatı

Şehirde birçok gece kulübü ve bar bulunmaktadır. İstanbul’un yakın bir noktasında olması gece hayatı için kimi zaman alternatif oluşturabilmekte ancak bölgede yaşayan halk genellikle şehrin kendi gece hayatında sınırsız şekilde eğlenmektedir. Şehir içerisinde canlı müzik dinleyebilmek için de sayısız birçok mekan hizmet vermektedir. İzmit Barlar Sokağı, Kocaeli’nin en canlı noktalarından biridir. Sokakta yer alan işletmeler genellikle genç kesime hitap etmektedir.

Club Address Kocaeli

Club Address, Kocaeli’nde sınırsız eğlence arayışında olan her kesime hitap edebilen mekanlardan biridir. Güvenli ve kontrollü geçişler club için güvenilirliği tescillemektedir. İzmit sınırları içerisinde kaliteli disko barı ile hizmet veren işletme sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenmek isteyenler için en iyi adreslerden biridir.

Park Door Club

Park Door Club, İzmit Barlar Sokağı’nda 24 saat hizmet veren mekanlardan biridir. Özellikle haftanın Cuma ve Cumartesi günleri İzmit’te en tanınmış müzisyenler burada sahne almaktadır. Uygun fiyat ve sınırsız eğlence anlayışı ile İzmit gecelerini canlandıran adreslerden biridir.Sabahın erken saatlerine kadar eğlenceye devam edilebilen mekanda DJ performansları öne çıkmaktadır. Özel günlerde yapılan kutlamalar da mekanın İzmit gece hayatına önem verdiğinin göstergesi sayılmaktadır.

Moody Cafe Retro

Moody Cafe Retro, İzmit Barlar Sokağı’nda eğlenilebilecek uygun fiyat aralığına sahip mekanlardan biridir. Güzel ortamı ve sahne alan müzisyenleri ile fark yaratan mekan birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.Haftanın her günü canlı müzik hizmeti veren Moody Cafe Retro sıcak ve samimi bir ortam oluşturarak gecenin ilerleryen saatlerine dek ziyaretçilerini eğlendirmeyi başarmaktadır.

Vidimo Bar

Vidimo Bar, İzmit Barlar Sokağı’nda hizmet veren kaliteli mekanlardan biridir. Haftanın çoğu günü canlı müzik sunan işletmede, kaliteli müzisyenler eşliğinde sabahın erken saatlerine kadar eğlenmek mümkündür.Ailecek gitmeyi de düşünenler için sorun oluşturmayacak olan nezih mekana damsız girilememektedir. Özel günlerde özel kutlamaların da yapıldığı barda içki fiyatları İzmit geneline göre ortalamanın üstündedir.

Kocaeli Ulaşım

Kocaeli şehir merkezinde kullanacağınız 10,11,13,16,25,61,62,65,70,80,85,105,114,124,135 ve 145 nolu otobüsler ile şehir içi kısa mesafelerde kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. *Şehir merkezinden kalkan toplu taşıma araçları ile istediğiniz her yere kolay bir şekilde ulaşabilmeniz mümkündür. Örneğin, 530 numaralı hat İzmit-Gebze-Darıca arasında, 710 numaralı hat İzmit-Gölcük arasında ve 260 numaralı hat İzmit-Maşukiye güzergâhında çalışır. *Kocaeli’nin harika plajlarına özel aracınız, otobüs veya taksi hizmetleri ile ulaşma imkânınız bulunmaktadır. Örneğin, Darıca’da yer alan Darıca Bayramoğlu Halk Plajına ulaşabilmek için 530 İzmit-Gebze-Darıca otobüs hattını kullanabilirsiniz. Otobüs ücreti 3 TL’dir. Kandıra ilçesinde bulunan Cebeci Plajına ulaşabilmek için 800C ve 819 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz. Kocaeli’de şehir içi ulaşım son derece rahat ve kolaydır.

Kocaeli’nde Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Kocaeli otelleri listesinde sıralan tesislerin hemen hemen hepsi en iyi hizmet kalitesi ile misafirlerini ağırlıyor. Bu oteller hem şehrin merkezinde hem de tarihi ve turistik noktalarda konumlanıyor. En iyi Kocaeli otelleri denilince; Körfez, Kefken, Başiskele, Gölcük, Kartepe, Cebeci, Maşukiye, Bayramoğlu ve Gebze gibi çevre ilçelerde de en iyi hizmeti alabileceğiniz yüzlerce tesis sizleri bekliyor.

Pasha Palas Hotel

Şehir merkezi 12.2 km mesafedeIntertex International Fair Exhibition Center 2.0 km mesafede, Yöresel mutfağı tadabileceğiniz ve kapalı havuzun tadını çıkarabileceğiniz otel Outlet Center İzmit’in yakınında ideal konuma sahiptir.

Ramada Plaza by Wyndham Istanbul Asia Airport

Şehir merkezi 40.8 km mesafede, Otel Gümüşpınar Camii’a çok uzak olmayıp geleneksel bir restoran ve bünyesindeki özel yüzme havuzu sunmaktadır.

Doubletree By Hilton Kocaeli

Şehir merkezi 17.7 km mesafede, Osmangazi cami yakınındaki bu otelin konukları yüzme havuzunda yüzebilir veya gece kulübü, kapalı havuz, ortak dinlenme salonu gibi olanakların tadını çıkarabilir.

EmexOtel Kocaeli

Şehir merkezi 13.0 km mesafedeIntertex International Fair Exhibition Center 500 m mesafede, Bus Station’a erişimi olan ve işlek bir bölgede yer alan otel deniz manzarasına sahip ve sağlık merkezi, spa merkezi sunar.

D’Lux Boutıque Hotel

Şehir merkezi 16.2 km mesafede, Mevlana Camii’a kısa bir mesafede yer alan bu otel, 25 sessiz oda ile butik konaklama sunmaktadır.

Rosso Hotel

Şehir merkezi 11.9 km mesafede, Kocaeli Bilim Merkezi’nın yanında konumlanmış olan bütçeye uygun otelde kalış süresince gastronomik restoran ve 25 oda bulunmaktadır.

Hilton Garden Inn Kocaeli Sekerpinar

Şehir merkezi 42.4 km mesafede, Otelin iyi konumu sayesinde, burada konuklar şehir manzarasına hayran kalabilir veya zamanlarını ticari bir bölgeyi keşfederek geçirebilir.

Double Royal Hotel

Şehir merkezi 44.7 km mesafede, Faruk Yalcin Hayvanat Bahcesi’a 2.1 km uzaklıkta yer alan bu otel, buharlı hamam, masaj ile birlikte mevsimlik açık havuz sunmaktadır.

Kadifeli Konak Hotel

Şehir merkezi 26.9 km mesafede, Kartepe Sukay Park Och Restaurang’nın yanında yer alan otel, bahçe manzaralı 10 odadan oluşuyor.

Blue Pier Hotel

Şehir merkezi 30.9 km mesafede, 40 oda, güneş terası, kütüphane içeren bu tesis, Kocaeli şehrindeki Rahmet Camii’a 5 dakikalık sürüş mesafesindedir.

Taş villa

Şehir merkezi 28.0 km mesafede, Mutfağa yanı sıra 4 yatak odası bulunan bu villa, Gökmenler Piknik Alanı’a 3,3 km uzaklıktadır.

Wes Hotel

Şehir merkezi 10.5 km mesafede, Kurugöl Kanyonu’nın hemen yakınında ve Kasr-ı Hümayun’a 3 km uzaklıkta yer alan bu otel, kapalı havuz, kütüphane sunmaktadır.

Tryp By Wyndham Izmit

Şehir merkezi 15.7 km mesafede, Peyzaj manzarasına ve 24 saat açık restorana sahip otel, gemi terminalinin yakınında yer almaktadır.

Izmıt Saray Hotel

Şehir merkezi 10.7 km mesafedeIntertex International Fair Exhibition Center 2.2 km mesafede, Şık mimarinin örneği olan bu otel 22 odalı ve Intertex Uluslararası Fuar Merkezi’a kolay erişim sağlar.

Wellborn Luxury Hotel

Şehir merkezi 15.7 km mesafede, Gece kulübü, güneş terası, kütüphane içeren otel ayrıca sağlık merkezi, spa merkezi, jakuzi sunmaktadır.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.