Köln’de Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Köln Gezi Rehberi - Lebego1.Com

Köln, tam bir müzeler şehri. Sportif aktiviteleri ve festivalleriyle yıl boyunca adından sık sık söz ettiren kentin, tarihi merkezinde gastronomiye, tarihe, sanata ilgi duyan gezginlerin ziyarete asla “Hayır!” diyemeyecekleri kültürel tesisler bulunuyor. Almanya‘nın dördüncü büyük kenti, aynı zamanda Orta Çağ’dan kalma dini yapıları ve Ren Nehri kıyısı boyunca sıralanan tematik cazibe merkezleriyle beğeni topluyor. Köln Köklü geçmişi ve kendine özgü mimarisi ile adından söz ettiren şehir, Avrupa’nın en iyi müzelerine ev sahipliği yapar. Ilıman iklimin hâkim olduğu şehirde kışlar bol yağışlı geçer.Bu nedenle hem yağışın daha az hem de sıcaklıkların daha yüksek olduğu yaz aylarını tercih edebilirsiniz. Köln’ü tam anlamıyla gezmek ve keşfedebilmek için 3 günlük bir seyahat planı önerilir.

Köln’de Mutlaka Gezilecek Yerler

Tarihi dokusu ve Almanya’nın farklı kültürel bağlarını bir arada bulunduran Köln’de, tarihi yapılardan özel müzelere gezilecek birçok yer bulabilirsiniz. Bunlardan en önemlileri:

Kölner Zoo (Köln Hayvanat Bahçesi)

Zooloji bahçelerinin yıllar içerisindeki gelişimini çok net biçimde ortaya koyan Kölner Zoo, 1860 yılında kurulmuş.Eğlence dolu ortamı sayesinde çocuklu ailelerin Köln gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmez maddelerinden birine dönüşen hayvanat bahçesinde, dünyanın çeşitli yerlerine özgü 750’den fazla hayvan türü yaşamını sürdürüyor.Ziyaretçiler, tesise geldiklerinde gözlem yapmak dışında beslenme saati gibi etkinliklere katılabiliyor.Köln Hayvanat Bahçesi’nde gezerken Mağribi stilde tasarlanmış alanlarında dolaşan filleri, Rus bazilikası tarzı evlerinde barınan kuşları ve cam cepheli özel alanlarında ziyaretçilerini bekleyen büyük kedileri görebilirsiniz.Fillere ait olan bölüm, Alpler’in kuzeyinde kurulmuş türdeşleri arasında en büyüğü sayılıyor.

Museum Ludwig (Ludwig Müzesi)

Köln’de modern sanat eserlerinin sergilendiği ilk tesis olan Museum Ludwig, adını aldığı çiftin bağışları sayesinde 1976 yılında kurulmuş.Ludwig çiftinin müzeye armağan ettiği eserler arasında pop art çalışmalara ek olarak 1906-1930 yılları arasında üretilmiş Rus Avangart tablolar da bulunuyor.Wallraf-Richartz Müzesi bünyesindeki modern sanat departmanının bu müzeye kaydırılması ise koleksiyonun çok daha görkemli hale gelmesini sağlamış.Ludwig Müzesi’ni gezi programınıza dâhil ederek Roy Lichtenstein’ın “Maybe“, Andy Warhol’un “Brillo Boxes” ve George Segal’ın “Restaurant Window” isimli çalışmalarını yakından inceleme fırsatı yakalayabilirsiniz.Amerikan pop sanatının ikonları olarak değerlendirilen bu eserlere ek olarak müzede, Picasso’nun imzasını taşıyan başyapıtlar da sergileniyor.

Imhoff-Schokoladenmuseum (Chocolate Museum)

1993 yılında açılan Imhoff-Schokoladenmuseum, Ren Nehri kıyısındaki modern binasında konuklarını ağırlıyor. Müze, adını kurucusu olan Hans Imhoff’dan alıyor.Tutku dolu bir çikolata üreticisi olan Imhoff’un yarattığı bu son derece değerli ve bir o kadar da tatlı fırsatlarla dolu kültürel tesisin 4 bin metrekareyi aşan alanını gezerken kakaonun 5 bin yıllık hikâyesi hakkında çarpıcı bilgiler edinebilirsiniz.Köln Çikolata Müzesi’nin sergi alanlarında öncelikle kakaonun tarihi konusunda bilgiler veriliyor. Aynı bölümde Aztek ve Mayalar’ın bu değerli gıda maddesine yaklaşımlarını öğrenebilir ve sanayileşme döneminden kalma imalat makinelerini inceleyebilirsiniz.

Hohe Straße

Çikolata Müzesi’nin ardından alışveriş yapmak için rotanızı, Ren Nehri’ne paralel uzanan Hohe Straße’ye çevirebilirsiniz. Roma döneminden beri kentin en işlek caddelerinden olan Hohe, Köln Katedrali’nin önünden başlayıp Schildergasse’ye kadar uzanıyor.Modayı yakından takip edenlere cazip fırsatlar sunan cadde üzerinde H&M, MediaMarkt, Mango ve Zero gibi çeşitli markalara ait mağazalar sizleri bekliyor.Eski Şehir sınırları içerisindeki Hohe Caddesi’nde, uygun fiyatlı hediyelik eşyalar satan dükkânlar da bulabilirsiniz. Kentin en popüler cazibe merkezlerine yakın konumda olması nedeniyle kalabalık atmosfere sahip olan caddede zaman geçirirken yorulursanız mola vermek için Wallrafplatz ya da Domplatte’deki kafe ve restoranları tercih edebilirsiniz.

Flora und Botanischer Garten Köln

Hayvanat bahçesinin hemen bitişiğinde yer alan Flora und Botanischer Garten Köln, Peter-Joseph Lenné önderliğinde 1920 yılında kurulmuş.11,5 hektarlık alanı kaplayan flora ve botanik bahçesinin kuruluşu esnasında 1864 ve 1914 yıllarından beri hizmette olan iki farklı tesis birleştirilmiş. Böylece eşsiz renk cümbüşünün ve doğa çeşitliliğin oluşmasını sağlayan bu cennet ortaya çıkmış.Bahçeciliğe ve botaniğe ilgi duyanlar için adeta mabedi andıran Köln Flora ve Botanik Bahçesi, ziyaretçilerine dünyanın dört bir yanından getirilmiş 12 bin bitkiyi görme fırsatı veriyor.Gezinizi daha keyifli hale getirmek için dilerseniz cüzi bir ücret karşılığında hafta sonu düzenlenen rehberli turlara katılabilirsiniz. Hafta içiyse tesis dâhilindeki tüm alanları ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

Köln Teleferiği

Kentin mimari güzelliğine bir de kuşbakışı şahit olmak isterseniz nisan-ekim ayları arasında çalışan teleferiği, Köln gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.60 yılı aşkın süredir faaliyette olan ulaşım aracı, Ren Nehri’nin iki yakası arasındaki 930 metrelik yolculuğunu ortalama 6 dakikada tamamlıyor.Gezginler, genelde yolculuğa Rheinpark’tan başlamayı tercih ediyor. Böylece Köln Hayvanat Bahçesi’ne ulaşım, oldukça zevkli bir aktiviteye dönüşüyor.Köln Teleferiği’ne binmeyi amaçlıyorsanız standart yolculuk yerine kombine bilet alıp kentin güzelliklerini farklı açılardan keşfetmenizi sağlayacak tur seçeneklerine yönelebilirsiniz.Kente ilk defa seyahat eden gezginlerin işini kolaylaştıran turların en güzeli, bana göre “Köln Erleben“. Bu tur sayesinde katılımcılar karadan, havadan ve nehir üzerinde keyifli gezintilere çıkıyor.

Wallraf-Richartz Museum

Yerel sanatçıların tablolarını incelemek için ziyaret listenize dâhil edebileceğiniz Wallraf-Richartz Museum, 1871 yılında kurulmuş.Kültürel tesis, hayattayken son derece görkemli bir koleksiyon toplamayı başarmış ünlü botanikçi Franz Ferdinand Wallraf ile müze binasının yapımına mali destek sağlayan Johann Heinrich Richartz’ın adlarını taşıyor.Hatta müzenin kuruluş hikâyesi de Wallraf’ın ölmeden önce kente bağışladığı sunakların, tabloların, çizimlerin, madeni paraların ve daha birçok nesnenin mutlaka sergilenmesi gerektiği fikrine dayanıyor.Wallraf-Richartz Müzesi’nin koleksiyonu, ağırlıklı olarak 13. ve 19. yüzyıllar arasından kalma eserlerden oluşuyor. Gotik, Rönesans, Barok ve İzlenimcilik adlı dört bölüme ayrılan bu koleksiyon içerisinde yerel sanatçılara ek olarak Rubens, Rembrandt, Manet, Monet gibi ustaların çeşitli çalışmaları da yer alıyor.

Fragrance Museum (Duftmuseum)

Köln Belediye Binası’nın tam karşısında bulunan Fragrance Museum, kentteki en eski ve en büyük koku fabrikasını kuran Johann Maria Farina üzerinden parfümün hikâyesini anlatıyor.2001 yılında gerçekleştirilen kapsamlı yenileme çalışması sonrasında çok daha modern sunum yöntemlerine yönelen kültürel tesiste; flakonlar, resimler ve sanat eserleri aracılığıyla parfümün nasıl kültürel bir olguya dönüştüğünü kolayca anlayabilirsiniz.Johann Maria Farina’yı betimleyen gayet hoş bir heykelin görkem kattığı Duftmuseum’u, yalnızca rehberli turlara katılarak gezebilirsiniz.Standart turlar için hem fiyat hem de sunulan içerik gayet yeterli. Ama bütçeniz genişse daha özel bir deneyim yaşamak adına özel tur seçeneklerine değerlendirebilirsiniz.

Gross St. Martin

Roma döneminden kalma depolama tesisinin bulunduğu alana 1150-1250 yılları arasında inşa edilen Gross St. Martin, Eski Kent bölgesinin en önemli simgelerinden kabul ediliyor.Sonradan Benediktin manastırına dönüştürülen kilise, katedral tamamlanana kadar kentin en heybetli yapısıymış. Dış mimarisindeki ayrıntılarla ziyaretçilerinin hayranlığını kazanan dini yapıyı farklı açılardan görüntülemek isterseniz Fischmarkt civarına gitmenizi öneririm.II. Dünya Savaşı’nda kentteki birçok yapı gibi ağır hasar gören Büyük Aziz Martin Kilisesi’nin en dikkat çekici bölümlerini, geçiş kulesi ve yonca yaprağı şeklindeki koro alanı oluşturuyor.Bu iki bölüme ek olarak şehirdeki 12 Romanesk kilisenin en görkemlisinin bodrum katına indiğinizde

Kölntriangle

Kentin modern yüzünü simgeleyen Kölntriangle; panoramik seyir terası, etkinlik alanları ve sanat galerileri ile 2005 yılından beri ziyaretçilerine keyif dolu anlar yaşatıyor.Katedralin kulesinden nehrin karşı kıyısına doğru baktığınızda kolayca fark edebileceğiniz iş ve yaşam kompleksi, 100 metre yüksekliğe sahip. Köln ekonomisine önemli katkılar yapan bina, konuklarına enfes şehir manzarası sunuyor.Köln Üçgeni’nin çatısında yer alan seyir terası, tarihi kent merkezi manzarasının büyüsüne kapılmanızı sağlayacak şekilde geniş tasarıma sahip.Teras, cam panellerle çevrili olduğu için manzarayı fotoğraflamak da bir hayli kolaylaşıyor. Bu alana çıkmadan önce dilerseniz resim galerisine gidip karşılaşacağınız manzaranın önizlemesi sayılabilecek koleksiyonu inceleyebilirsiniz.

Kölner Rathaus (Köln Belediye Sarayı)

1569-1573 yılları arasında inşa edilen Kölner Rathaus’u, başta Wilhelm Vernukken tarafından tasarlanan Rönesans ön cephesi olmak üzere çarpıcı mimari özellikleri ve tarihi değeri nedeniyle Köln gezilecek yerler listenize dâhil etmenizi öneriyorum.Birçok kaynakta mimari bakımdan başyapıt olarak nitelendirilen belediye binası, Köln’ün soyluların yönetiminden kurtularak demokrasiye geçişini sağlayan anayasanın hazırlanmasına şahitlik etmiş.Gerçekleştirilen kazılar sonucunda Köln Belediye Binası’nın bulunduğu alanda, önceden Roma praetoryumunun var olduğu tespit edilmiş.Restorasyon çalışmalarının ardından ziyarete açılan bu kalıntıların dışında binanın 130 taş heykelle donatılmış kulesini süsleyen Platzjabbeck de yoğun ilgi çekiyor. Tabii bu iki bölüme odaklanıp geçmişte Hansa Birliği’nin toplantılarının gerçekleştirildiği binanın iç kısmındaki odaları ziyaret etmeyi sakın atlamayın.

Belçika Mahallesi

Tasarımcı butikleriyle dolu olan Belçika Mahallesi, Köln’ün iç şehir kısmında yer alıyor. Dinlenmek ve huzur bulmak için açık arayla kentteki en iyi bölge olan yerleşim, sınırları içerisindeki sokakların çoğuna Belçika şehirlerinin isimlerinin verilmesi nedeniyle böyle bir adla anılıyor.Mahallede dolaşırken ayrıca Fransa-Prusya Savaşı’ndaki zaferlere atıfta bulunan sokak isimleriyle de karşılaşabilirsiniz.Kuyumcuların müşterilerine el yapımı ürünler sunduğu Belçika Mahallesi’nde; yerel halkın yoğun ilgi gösterdiği publar, kafeler ve restoranlar bulunuyor.20. yüzyılın başlarında Neo-Romanesk tarzda inşa edilmiş St. Michael’s Church’ün süslediği Brüksel Meydanı gibi turistik alanları içeren geziniz sırasında yorulursanız bu mekânlardan birinde oturup kısa molanızı enfes bir gastronomik deneyime dönüştürebilirsiniz.

Cologne Central Mosque (Köln Merkez Camii)

Klasik Osmanlı mimarisinden esintiler taşıyan modern tasarımı ile dikkat çeken Cologne Central Mosque, 2005 yılında hizmete açılmış.Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin 20 milyon Euro’ya yakın maliyetle inşa ettirdiği cami, 17 bin metrekarelik alanı kaplıyor. İki zarif minare ile süslü dini yapının bünyesinde ibadet ve yönetim alanlarının dışında bir kütüphane ile etkinlik salonu yer alıyor.Tasarımında Paul Böhm’ün imzası bulunan Köln Merkez Camii, yıl boyunca eğitim faaliyetlerine ve çeşitli sergilere ev sahipliği yapıyor.İç tasarım, kaligrafi ve fotoğrafçılık gibi alanlara yoğunlaşan sergileri, gün boyunca ziyaret edebilirsiniz. Yapının ana bölümlerini ise çarşamba ve cuma günleri saat 15.00’da başlayan ücretsiz rehberli turlara katılarak rahatça gezebilirsiniz.

Kolumba Müzesi

Kentteki en eski kültürel tesislerden biri olan Kolumba Müzesi, Hristiyan Sanat Topluluğu tarafından 1853 yılında kurulmuş.Uzun süre boyunca Piskoposluk Müzesi adıyla faaliyetlerini sürdüren tesis, geç antik çağlardan günümüze kadarki süreçte yaratılmış dini değer taşıyan eserlere yoğunlaşıyor.Aralarında Hermann Ida Haçı ile Paul Thek’in “Shrine” ve Stefan Lochner’in “Madonna with the Violet” adlı eserlerinin de bulunduğu sayısız çalışma, müzede herhangi bir sıralamaya bağlı kalınmaksızın, karışık bir biçimde sergileniyor.Kolumba Müzesi, 2007 yılına kadar Köln Katedrali’nin yakınındaki bir binada yer alıyormuş. Şu anki binası ise 2003-2007 yılları arasında Peter Zumthor’un tasarımına bağlı kalınarak inşa edilmiş. Sadeliğin ön planda olduğu yeni binanın bulunduğu alanda ise önceden St. Columba Kilisesi yükseliyormuş.

Schnütgen Museum

Orta Çağ’dan kalma dini sanat eserlerine ilgi duyanların ziyaret etmekten zevk alacağını düşündüğüm Schnütgen Museum, 1906 yılında kurulmuş.İlk bağışçısı Alexander Schnütgen’in adını taşıyan kültürel tesis, 1956 yılından bu yana etkileyici güzellikteki St Cacilien Kilisesi’nde konuklarını ağırlıyor.881 yılında inşa edilen Romanesk tarzdaki kilisenin sessiz ve aydınlık atmosferi, sergilenen eserlerin görkemini birkaç kat daha artırıyor.Schnütgen Müzesi’nin koleksiyonu; Parler büstü, St George’dan getirilen haç ve St. Heribet’in filigran desenli fildişi oyması tarağı gibi eşsiz değere sahip parçaları bünyesinde barındırıyor.Müzede ayrıca çeşitli sanatçıların hünerli ellerinde şekillenmiş ahşap ve taş heykelleri, kuyumculuk sanatının en nadide örneklerini, tekstil ürünlerini, vitrayları görebilirsiniz.

Schildergasse

Köln gezilecek yerler listesinin son sırasında, alışveriş tutkunlarının yoğun biçimde ziyaret ettikleri Schildergasse bulunuyor.Tıpkı Hohe’de olduğu gibi bu cadde ve çevresindeki sokaklarda, cazip fırsatlarla sıkça karşılaşabilirsiniz. Zaten caddenin doğu tarafı Hohe ile bağlantılı durumda. Motorlu taşıt trafiğine kapalı tutulan yolun batısına doğru ilerlediğinizde ise Neumarkt ulaşabilirsiniz.Kökenleri Roma dönemine kadar uzanan, Orta Çağ’da pek çok sanatçının ikamet ettiği Schildergasse üzerindeki en dikkat çekici yapı, büyük bir balinaya benzeyen Weltstadthaus.Cam yapının içerisinde Peek & Cloppenburg isimli giyim mağazası bulunuyor. Cadde boyunca ayrıca Galeria Kaufhof, H&M ve Zara gibi popüler markalara ait büyük mağazalar da sizleri bekliyor.

Kölner Dom (Cologne Cathedral)

1248’de başlayan yapım süreci 632 yılda tamamlanabilen Kölner Dom, Hristiyanlar için Avrupa’nın en önemli hac yerleri arasında sayılıyor.Katedral, tamamlandığı 1880’den beri iki görkemli kulesi sayesinde kent silüetine zenginlik katıyor. Haliyle birçok gezgin, gerek manevi değeri gerekse de mimari güzelliği ile öne çıkan yapıyı Köln gezilecek yerler listelerinin ilk sırasına yazıyor.Kentteki en yüksek ikinci yapı konumundaki Köln Katedrali; Gotik mimarisi, Üç Bilge Adam’ın Tapınağı isimli sunağı, olağan üstü güzellikteki vitrayları ve bünyesinde barındırdığı sanat eserleri sayesinde yılın her döneminde yoğun ilgi görüyor.Merkez Gar’ın hemen yanı başındaki dini yapıyı ziyaret eden gezgin sayısının yüksek olmasında ayrıca kulelerinden sunduğu enfes manzaranın da payı bulunuyor.

Altstadt (Eski Şehir)

Köln’ün Altstadt bölgesi, kendine özgü tarihi çekiciliği ile ziyaretçilerini kendisine hayran bırakıyor. Dar sokaklarını, geçitlerini çevreleyen geleneksel tarzdaki evleri ve sayısız bira fabrikası ile kentin tarihi merkezi, yerel kültürü enine boyuna tanımak isteyenlere birbirinden cazip fırsatlar sunuyor.Bölgede dolaşırken acıktığınızı hissettiğiniz an, siz de diğer gezginler gibi bir restorana oturup Kölsch birası eşliğinde Halver Hahn sandviçi tüketebilirsiniz.Ren Nehri kıyısına paralel uzanan Eski Şehir’de, biraz önce de belirttiğim gibi en yoğun ilgiyi Köln Katedrali çekiyor. Kudretli katedrale ek olarak gezi programınıza Büyük St. Martin Kilisesi’ni ve Köln Belediye Sarayı’nı eklerseniz asla pişman olmazsınız.St. Alban Anıtı ve Stapelhaus gibi tarihi kalıntıların yer aldığı bölgede; Roma-Germen, Wallraf Richartz, Ludwig, Farina Parfüm müzelerine mutlaka zaman ayırmanızı öneririm.

Römisch-Germanisches Museum

Dionysos Mozaiği’nin bulunduğu alan üzerine inşa edilen Römisch-Germanisches Museum, 1974 yılında ziyarete açılmış.Kültürel tesis, bir zamanlar Ren kıyısında hâkimiyet kurmuş Roma uygarlığı hakkında değerli bilgiler barındırıyor. Limana açılan bir cadde ve iki kuyu da dâhil olmak üzere etrafı antik kalıntılarla çevrelenmiş olan müzede, dev boyutlu Poblicius mezarı ile günlük hayata dair fikir edinmenizi sağlayacak çeşitli eşyaları yakından inceleyebilirsiniz.Bir zamanlar Renanya’da yaşamış halka ait mücevherlerin ve oyuncakların sergilendiği Roma-Germen Müzesi’nin ana binası, kapsamlı yenileme çalışması nedeniyle ziyarete kapalı tutuluyor. Ancak değerli kalıntıların gösterimi, Neumarkt yakınındaki Belgian House’da tüm hızıyla devam ediyor.

Hohenzollernbrücke (Hohenzollern Köprüsü)

Ren Nehri üzerindeki Hohenzollernbrücke isimli köprü, artan trafik yoğunluğu nedeniyle yetersiz kalan Katedral Köprüsü yerine 1907-1911 yılları arasında inşa edilmiş.Üç kemerli tasarıma sahip köprü, günümüzde hem motorlu taşıt hem de tramvay trafiğine açık tutuluyor. Yapının yan taraflarında ayrıca yayaların ve bisikletçilerin kullanabilecekleri güvenli alanlar bulunuyor.II. Dünya Savaşı esnasında gerçekleşen bombardımanlardan hasar almadan kurtulan tek köprüde yürümek, kentte yapılabilecek en güzel aktivitelerden biri olarak kabul ediliyor.Dilerseniz yapının üzerindeyken birkaç dakika durup Eski Şehir manzarasının tadını da çıkartabilirsiniz. Köprüde yürürken göreceğiniz kilitler ise 2008 yılından bu yana aşklarını ölümsüz kılmak isteyen çiftler tarafından korkuluklara asılıyor.

Köln’deki Festivaller

Köln, Almanya’da oldukça aktif şehirlerden birisidir. Hem bir metropol olması hem de güçlü bir geçmişi olması nedeniyle birbirinden farklı etkinliklere ve eğlenceli festivallere ev sahipliği yapar.Seyahatiniz festivallerin olduğu tarihlere göre ayarlayarak daha eğlenceli bir tatil geçirebilirsiniz. Bu festivallerden bazıları:

-Köln Karnavalı (Şubat)
-SummerJam (Temmuz)
-Köln Maratonu (Eylül)
-Kunstsalon Müzik Festivali (Kasım)
-Müze Geceleri (8 Kasım)

Köln’de Ne, Nerede Yenir?

Kozmopolit bir yapıya sahip olan Köln’de yerel lezzetlerin yanı sıra dünya mutfaklarından da esintiler görebilirsiniz. Köln’ün yerel mutfağında patates ve etin önemli bir yeri vardır.

Halve Hahn (Gouda Peynirli Sandviç): Bei d’r Tant
Hilmmel un Aad (Patates ve Elma Püresi): Schreckenskammer
Rievkooche (Elma Soslu Patates Pancake): Haus Töller
Ahzezupp (Bezelye Çorbası): Em Kölsche Boor
Suurbrode (Marine ve Kavrulmuş Et): Brauhaus Paffgen
Yerel Alman Mutfağı: Restaurant Gaststaette Bei Oma Kleinmann, Lommerzheim, Gilden Brauhaus, Restaurant Brücken
Biftek Restoranları: Lorf of the Grillz, Steakhouse Ponchos, La Casona

Köln’de Nereden Alışveriş Yapılır?

Köln’ün Old Town bölgesinde yer alan Hohe Strasse Caddesi, şehirdeki en popüler alışveriş merkezlerine ev sahipliği yapar. Bu caddede oldukça ilginç dükkânlar da bulunur.Caddede yer alan birçok eski atölyeden şehre özgü hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Parfümleri ile ünlü olan Köln’de, 1709 yılından beri varlığını sürdüren “Farina” adlı parfüm evinden alışveriş yapabilirsiniz.Şehrin en büyük alışveriş merkezlerinden birisi olan Opern Passagen’a da gidebilirsiniz. 1964 yılında açılan bu alışveriş merkezinde birçok tasarım butiğini bir arada bulabilirsiniz.

Köln Gece Hayatı

Köln, Alman kültürünü yansıtan oldukça renkli bir gece hayatına sahiptir. 70’den fazla gece kulübü ve parti noktasına sahip olan şehir, her zevke uygun eğlence alternatifleri sunar.Altermarkt Caddesi ve çevresi gece hayatının önemli noktalarından birisidir. Hohenzollernring Caddesi ise barlardan kulüplere, kafelerden publara her eğlence anlayışına uygun mekanların yer aldığı bir caddedir. Şehrin en iyi kokteylleri için ise Zülpicher caddesinde yer alan “Cubana Bar” ve Antwerpener caddesinde yer alan “Pepe” tercih edilmektedir. Bunlara ek olarak şehir merkezinde bulunan “Gaffel am Dom” ve “Früh Brewery” mekenlarına da göz atabilirsiniz.

Köln Ulaşım

Köln oldukça gelişmiş bir ulaşım ağına sahiptir. Otobüs, metro, tramvay olmak üzere geniş bir ulaşım ağı bulunan şehirde tüm bu ağlar birbirine bağlı olarak hizmet verir. Bilet otomatlarından ve gişelerden tek kullanımlık ya da 3 ve 7 günlük olmak üzere daha uzun süreli biletleri de satın alabilirsiniz. Ayrıca şehirde bisiklet kullanımı da oldukça yaygındır. Şehirdeki gezinizi bisiklet kiralayarak da tamamlayabilirsiniz.

Köln’de Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Şehir merkezi 5 temel bölgeye ayrılır. Ren nehri üzerinde bulunan ve şehrin eski bölgelerini oluşturan Altstadt-Nord ve Altstadt-Süd, konaklama için en çok tercih edilen bölgelerdir.Ren nehrine yakın olan Alstadt-Süd otellerin en yoğun olduğu bölgedir. Şehrin merkezinde kalmak isteyenler ise genellikle Hohenzollernring Caddesi üzerinde yer alan otelleri tercih eder.Nehrin karşı kıyısında bulunan Deutz ve kentin eski bölgesinin yukarısında yer alan Neustadt-Nord ve Neustadt Süd bölgeleri de konaklama seçeneği açısından epey zengindir. Daha uygun konaklama seçenekleri ise Neustadt bölgesinde yer alır. Altstadt Nord, Altstadt Süd, Neustadt (Nord & Süd) ve Deutz çevresi. Almanya’nın popüler şehri Köln’de konaklama yapabileceğiniz birbirinden güzel tesisler var. Şehrin tam merkezinde, katedrale yalnızca 900 metre uzaklıkta yer alan 4 yıldızlı Courtyard by Marriott Cologne, popüler tesislerin başında geliyor.

Leonardo Hotel Koln

Şehir merkezi 3.5 km mesafedeClaudius Therme 1.8 km mesafede, Burada konuklar sigara içilmeyen bir restoranda yemeklerin tadını çıkarabilir ve üstün nehir manzarasını izleyebilir.

Hotel Konigshof The Arthouse

Şehir merkezi 500 m mesafedeDer Spiegel Gallery 100 m mesafede, Romano-Germanic Museum yakınında bulunurken çevresinde tesisten 250 metre mesafede Dom/Hbf metro istasyonu vardır.

Opera Hotel Koln

Şehir merkezi 400 m mesafedeSchildergasse 100 m mesafede, Bu klasik mimari tarzı otel, Museum of Applied Art ‘a kısa bir mesafede yer almaktadır.

Azimut Hotel Cologne

Şehir merkezi 1.5 km mesafedeCologne Tower 600 m mesafede, Nehir manzarasını sunan konaklama tesisi Köln Çikolata Müzesi’a yakın yer alıp özel yüzme havuzu sunar.

Holiday Inn Express Cologne Mulheim, An Ihg Hotel

Şehir merkezi 5.4 km mesafede, Mülheim semtinde bulunan otel endüstriyel mimari tarzı bir binada Claudius Therme’a yakın bulunur.

Park Inn By Radisson Koln City West

Şehir merkezi 2.5 km mesafedeMuseum for East-Asian Art 700 m mesafede, Konuklar tesis bünyesindeki spor salonunu, fitness salonunu kullanarak egzersiz yapabilir ya da Ehrenfeld semtinde mükemmel bir yerde konumlanmış olan otelde sunulan buhar banyoları, Türk hamamı, hamam gibi olanakların keyfini çıkarabilirler.

a&o Köln Neumarkt

Şehir merkezi 1.4 km mesafedeGloria 600 m mesafede, Otel harika konumu ve otobüs durağına kolay erişim sağlar ve panoramik şehir manzaralı 173 oda sunar.

Smarty Cologne City Center – Kontaktloser Self Check-In

Şehir merkezi 1.6 km mesafedeGloria 700 m mesafede, Köln şehrinin merkezinde Stadtgarten’a yakın bir konumda yer alan bu otel, 52 oda sunmaktadır.

Art’Otel Cologne

Şehir merkezi 800 m mesafedeSchokoladenmuseum 200 m mesafede, Köln şehrinin merkezinde Ludwig Museum’a yakın bir konumda yer alan bu otel, 218 oda sunmaktadır.

Ibis Koln Centrum

Şehir merkezi 1.3 km mesafedeVolksgarten Park 700 m mesafede, Şehrin Neustadt Süd semtinde büyük konuma sahip otel, konuklarını günlük kontinental kahvaltı ile karşılamaktadır.

Tryp By Wyndham Koln City Centre

Şehir merkezi 1000 m mesafedeREWE Group 100 m mesafede, Alışveriş bölgesinde metro istasyonunun yakınında yer alan bu tesis, deniz manzaraları ve güneş terası, golf kursları sunmaktadır.

Maritim Hotel Koln

Şehir merkezi 300 m mesafedeDas Delfter Haus 300 m mesafede, Bu klasik otel benzeri olmayan restorana, tekneciliğe, yürüyüşe, bisiklete sahiptir ve Rhine Nehri yakınında ideal konum sunar.

Hostel Die Wohngemeinschaft

Şehir merkezi 1.8 km mesafedeHiroshima Nagasaki Park 600 m mesafede, Teras manzaralı hostel, Museum of East Asian Art Cologne’a kısa mesafede, Köln şehrinin merkezinden 20 dakikalık yürüme uzaklığında bulunur.

Courtyard By Marriott Cologne

Şehir merkezi 1.3 km mesafedeREWE Group 300 m mesafede, Tren istasyonunun hemen yanında şehrin kalbinde konumlanan otel çocuklar için bebek karyolaları, çocuk yemekleri, özel menü sunar.

Leonardo Royal Hotel Köln – Am Stadtwald

Şehir merkezi 4.1 km mesafedeUniversity of Cologne 1.3 km mesafede, 2003 yılında inşa edilen otelin binası, Köln Üniversitesi’nın hemen yakınında bulunan bir tarihi mimari tarzının hatırlatıcısıdır.

Hilton Cologne

Şehir merkezi 800 m mesafedeKöln Merkez İstasyonu 200 m mesafede, Otel Koelnmesse yakınında uygun bir konaklama imkanı sağlamakta olup, buhar banyoları, masaj ile misafirlerini şımartmaktadır.

Boutique 009 Koln City

Şehir merkezi 1000 m mesafedeMusical Dome, Cologne 400 m mesafede, Havuzbaşı restorana ve özel yüzme havuzuna sahip bu otel, otoyola yakın Zentrum semtinde yer almaktadır.

Cologne Marriott Hotel

Şehir merkezi 1000 m mesafedeREWE Group 200 m mesafede, Köln şehrinin merkezinde bulunan bu otelde Asya yemekleri ve kapalı havuz bulunmaktadır.

Premier Inn Cologne City Sud

Şehir merkezi 1000 m mesafedeChurch of St Maria im Kapitol 700 m mesafede, Otel, Schokoladenmuseum’a 10 dakikalık kısa bir yürüyüş mesafesinde, golf kursları, şömine, bar sunmaktadır.

Wyndham Köln

Şehir merkezi 800 m mesafedeMusical Dome, Cologne 100 m mesafede, Özel yüzme havuzuna ve meze barına sahip olan otel, alışveriş bölgesinde Hohenzollern Köprüsü’ı keşfetmek için mükemmel bir yerdir.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.
Rize Günübirlik Turlar