Krasnodar’da Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Krasnodar Gezi Rehberi - Lebego1.Com

Askeri bir şehir olarak kurulan Krasnodar, geliştikçe kozmopolit bir endüstri bölgesi oldu. Krasnodar Krai’nin başkenti olan kent, etnik olarak da çok farklı. Kentte pek çok Ermeni ve Osetyalı, Kazak, Adigey, Yahudi yaşıyor. Krasnaya ise şehrin ana caddesi. Gece hayatı genellikle bu caddede yaşanır. Krasnodar sokakları, bahçeleri, tarihî yapıları ile dikkat çeken bir şehir. Rusya’nın en yaşanabilir ve en çok merak edilen şehirlerinden biri olan Krasnodar 1 milyonu aşan nüfusu ve en önemlisi de 120 farklı milletten oluşan halkı ile tam bir dünya şehridir. Birbirinden farklı kültür ve inanışlara sahip olan insanlar bu şehir de huzur içinde yaşamaktadırlar. Rusya’nın Gürcistan sınırında yer alan şehir 2011 yılında dünyanın en iyi yaşam kenti ödülünü almıştır. Son derece modern bir şehir olmasına rağmen tarihi izler de taşıyan şehir Kuban Nehri tarafından ikiye bölünür. Rusya ve Kafkasya’nın ortak kültürüne sahip olan Krasnodar, 1942 yıllarında yaşanan işgaller sırasında tahrip edilmiş fakat kısa sürede restorasyon çalışmalarıyla eski görünümüne kavuşturulmuştur. Ilıman iklim etkisinde olan Krasnodar, kış aylarında oldukça soğuktur. Kış aylarında kentte sıcaklık ortalama 1 derece olduğu için özellikle nisan, mayıs ve ağustos ayları Krasnodar’ı ziyaret etmek için idealdir. 3 günde rahatlıkla gezebileceğiniz Krasnodar’da Rus kültürünü doyasıya hissedebilirsiniz.

Krasnodar’da Mutlaka Gezilecek Yerler

Hiperboloid Kulesi

Çelik kafesli kule Rus bilim adamı ve mühendisi Vladimir Grigorievich Shukhov tarafından 1928’de inşa edilmiş. Kuleyi hemen Krasnodar Sirki’nin yanında görebilirsiniz. İlk önce su kulesi olarak kullanılan yapı 1957’den beri işlevini yitirmiştir. Günümüzde turistlerin ilgisini çeken bir yer olduğu için ışıklandırılarak görsellik katılmış.

Alexander Zafer Kemeri

Üçüncü Alexander’ın kente gelişinin şerefine yaptırılan bir kemerdir. 1930’lu yıllarda hasar gördüğü için büyük bir kısmı yıkıldı. Daha sonra (2009) restore edilerek turizme kazandırılmış.Krasnodar hem Rus hem de Kazak tarihi için son derece önemli yapıları himayesinde bulunduruyor. Bu civarlara yapacağınız gezide tarihte merak edilen şeylerin bir kısmını öğrenebilirsiniz.

The Solnechny Ostrov Parkı

Kuban Nehri’nin taşkın alanı boyunca yer alan bu park, Krasnodar’ın en güneydeki şehir parkıdır. Yoğun ve çeşitli bitki örtüsü ile gerçekten güzel görünüyor. Ceviz ağacından çam ağacına, grup ağaçlardan meşe ağacına kadar bir sürü ağaç arasında keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz.

Büyük Catherina Heykeli

Krasnodar’daki örnek eserlerden biridir. Catherina’ya saygı anlamında yapılan heykel, şu an yenilenmiş durumda. Turistlerin katıldığı rehberli turlarda heykelin önünde durulur ve detaylar aktarılır.

Krasnodar Bölge Sanat Müzesi

1904 yılında Fyodor Akimovichem Kovalenko tarafından kurulan Krasnodar Bölgesel Sanat Müzesi, günümüzde Rusya‘nın güneyindeki önde gelen müzelerden biridir. Müzenin koleksiyonu 11 binden fazla materyal bulunduruyor. Ev sanatı, 17. ve 19. yüzyılın sanat fikirleri burada kendine yer edinmiş.

Devlet Akademi Tiyatrosu

Akşamınızı Krasnodar’ın en iyi tiyatrolarından birinde geçirmek isterseniz devlet akademisi güzel seçimlerden biri olacaktır. Merkezi bir yerde olmasından dolayı etkinlik zamanlarında mekanın önü doludur. Dünya çağında performanslar sergilenen sahnede bu deneyimi yaşamalısınız.

Alexander Nevsky Şapeli

Zhukov Parkı’nda bulunan şapel, altın kubbesiyle ve beyaz rengiyle dikkatleri üzerine çekiyor. İnananların dinen huzur bulduğu, sakinleştiği yerler arasındadır.

Botanik Parkı

Şehrin botanik bahçesinin cazibesi, renkli çiçeklerin saçtığı güzellikte saklı. Müzikal ahenk içinde doğal devinimini devam ettiren bahçe, sıcak günlerde serinlemek ve gölge yer isteyenler için harika bir ortam. Ayrıca, buradaki ağaçların bazıları 300 yaşında. Kısacası anıt ve büstlerle çeşitlilik katılan botanik parkı tüm şehre oksijon sağlıyor.

Türk Sultanına Mektup Yazan Kazak Anıtı

Kazakların Rusya geçmişini hatırlatan ilginç bir anıt. Tamamıyla bronzdan yapılmış olan eser, Türk padişahına mektup yazma davasındaki Kazakları gösteriyor. İnsanlar burada çokça fotoğraf çektiriliyor. Krasnaya Caddesi’nde yürürken kalabalık bir nokta görürseniz anıta yaklaştığınızı anlayabilirsiniz.

Yürüyen Köpekler

Heykeltıraş Valery Pchyolin tarafından yapılan yürüyen köpek heykeli oldukça ilginç bir eserdir. Dişi ve erkek köpekten oluşan anıt, birbiriyle az önce tanışan sevimli bir çift görüntüsü veriyor. 1920’li yılların giyimiyle süslenen köpeklerin efsanesi de var. Yerli halk arasında köpeklerin burnunu pençesini okşayınca dileklerinizin yerine geldiği yönünde inançlar yayılmış.

Askeri Donanım Müzesi

Zafer Parkı’nda nehir tarafında bulunur. Açıkhava müzesi, İkinci Dünya Savaşı tankları ve roketatarları sergiliyor. Bununla beraber depolar, silahlar, uçaksavar topları ve denizaltına kadar uzanan müzede, İkinci Dünya Savaşı sırasında Rus askerlerin kullandığı ekipmanlar gösteriliyor.

Kuban Kazak Anıtı

Kuban Kazakları, Rusya’nın Kuban bölgesinde yaşayan Kazaklardır. 18. yüzyılın sonlarında Kafkas savaşı sırasında Batı Kafkasya’ya yerleşen iki Kazak boyuyla bağı vardır. Şehir merkezinde bulunan bu anıt, geçmişteki günleri hatırlatıyor. Savaş atında duran cesur Kazak tarihi simgelerden biri olmuştur.

Kazak Müzesi

Vinogradnaya Caddesi’ndeki Kazak Müzesi‘nde Kuban Kazaklarının geçmişi hakkında bilgi edinmek isteyenler sergiler arasındaki tarihi yolculuğa çıkabilir.

Kızıl Cadde

“Krasnanya” olarak da adlandırılan cadde, Krasnodar’da alışveriş yapmak için güzel bir yer. Caddenin çevresinde araç trafiği olmadığından dolayı rahatça dolaşabilirsiniz. Güzel Rus binaları ile çevrili olan cadde, otantik bir deneyim sunuyor. Aurora Tiyatrosu burada hemen fark edilir. Aurora’dan Alexander Nevsky Katedrali’ne yürüyerek, yol üzerinde ilginç yapılarla karşılaşabilirsiniz.

Safari Parkı

Krasnodar’ın Safari Parkı, 120 kuş ve hayvan türüne ev sahipliği yapıyor. 9 hektarlık hayvanat bahçesine sadece hayvanları görmeye değil, çiçek bahçelerini ve güzel toprakları görmeye de gelenler var. Beyaz kaplan ve Zippa su aygırı ilgi gören hayvanlar arasında. Parktaki gezi turlarına katılmayı düşünebilirsiniz.

Krasnodar’daki Festivaller

Kültürel açıdan oldukça gelişmiş olan Krasnodar’da yıl boyunca büyük eğlencelere sahne olan pek çok festival düzenlenir. Kültürden sanata, spordan siyasete pek çok katılımcıyı çeken festivaller Krasnodar şehri için oldukça önemlidir.

-Krasnodar Dövme Festivali (Nisan – Mayıs)
-Photovisa Fotoğraf Festivali (Kasım)
-Kubana Festivali (Ağustos)
-Krasnador Salsa Festivali (Nisan)

Krasnodar’da Ne, Nerede Yenir?

Geleneksel Rus ve Kafkas mutfağının harmanlandığı Krasnador mutfağında, esmer buğdaydan yapılan ve içine mantar, süzme peynir ve lahana koyulan “blini” en çok tüketilen hamur işlerinden biridir.Özellikle vejeteryanların hoşlanacağı bir yemek olan ve lahana turşusu, kaynamış pancar, soğan, patates ve havuç ile yapılan “vinegrette” oldukça lezzetlidir. Krasnador’a geldiğinizde mutlaka içmeniz gereken yöresel içeceklerin başında ise kvass ve sbiten gelir. Genellikle şehirdeki restoranlar Kubanskaya Caddesi üzerindedir. Krasnador’daki ünlü restoranlar:

-Olivye salatası, Rus Salatası: Barin
-Shchi: Tommi Lee
-Pelmeni: Myasolove
-Geleneksel Yemekler: Stan, Dikanka, Borshhberry ve The Pech

Krasnodar’da Ne, Nereden Alınır?

Krasnodar; cam ve seramik konusunda eşsiz hediyelik eşyalar alacağınız şehirlerden biridir. Geleneksel dükkânları ve modern AVM’leri bulabileceğiniz Krasnodar’da Red Street ve Stasova Caddesi’nden alışveriş yapabilirsiniz.Bunun yanında OZ MALL ve Gallery Krasnodar Sjopping Mall da alışveriş yapabileceğiniz mekânlar arasındadır. Sevdiklerinize matruşka, magnet, Rus şalları ve yöresel kıyafetler alabilirsiniz.

Krasnodar’da Gece Hayatı

Rusya’daki diğer şehirlere göre gece hayatı biraz sönük olsa da Krasnodar gece hayatı sizi tatmin edici seviyede olacaktır. Dans ve eğlence mekânlarının yoğunlukta olduğu Karasunskaya Caddesi’nde bulunan pub ve gece kulüplerinde eğlencenin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Krasnodar Ulaşım

Krasnodar Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için kullanabileceğiniz pek çok toplu ulaşım seçeneği bulunur. Otobüs, troleybüs ve metro gibi toplu taşıma sistemleri ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Daha hızlı bir ulaşım için taksi de tutabilirsiniz. Krasnodar seyahatinizi daha konforlu ve keyifli kılmak isterseniz, Pegasus araç kiralama hizmeti sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Seyahat tarihlerinize göre sunulan araç seçeneklerinden beklentinize uygun ideal aracınızı seçebilir ve havalimanından teslim alabilirsiniz.

Krasnodar’daki Tur Firmaları

Krasnodar şehrine yapacağınız geziler için Krasnodar tur firmalarından yardım alabilirsiniz. Bu firmalar ile iletişime geçtiğiniz takdirde tur paketleri ve fiyatları hakkında bilgiler alarak kararınızı verebilir ve size bambaşka bir deneyim yaşatacak olan bu şehri görmenin keyfini yaşayabilirsiniz. Hem Rusya’da yaşam hem de Krasnodar’da yaşam gibi konular hakkında yapacağınız yorumlarla siz de bu yazıyı okuyan kişilerin daha da bilinçlenmelerini sağlayabilirsiniz. Birçok kişiye göre kesinlikle görülmesi gereken bu güzel şehir de sizleri bekleyen birçok farklı sürpriz olabilir. Tarihi ve kültürel yapıların yanı sıra doğal güzelliklerin de çok fazla olduğu şehir de aynı zamanda birbirinden farklı kültürlerin ortak yaşamlarına da tanıklık edebilirsiniz. Özellikle sitemizin en çok ilgi çeken kısımlarından olan soru cevap sayfamız da başka kişiler ile iletişime geçerek kendilerine soracağınız sorular ile Krasnodar şehri hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri elde edebilirsiniz.

Krasnodar’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Krasnodar, 80’i aşkın oteli ile konaklama konusunda asla sorun yaşamayacağınız bir şehirdir. Özellikle şehrin merkezi yerlerinde bulunan otellerde uygun fiyatlara lüks bir şekilde rahatça konaklayabilirsiniz. Krasnanya olarak bilinen Kızıl Cadde ise turistlerin konaklama için en çok tercih ettiği caddelerin başında gelir.

Комната В Доме На Северной 167

Şehir merkezi 800 m mesafedeGallery Shopping Center 400 m mesafede, Monument Obelisk In Honor Of The 200th Anniversary Of The Kuban Cossack Army’a sadece 150 metre mesafede yer alan otel, müşterek bir banyo ile 9 odadan oluşmaktadır.

Купеческий

Şehir merkezi 1.9 km mesafedePremiern Müzik Tiyatrosu 700 m mesafede, Aile otel, Krasnodar şehrinin Eynshteynium ve Krasnodar Bölge Kukla Tiyatro Binası gibi görülmeye değer yerlerine gitmek için iyi bir başlangıç noktasıdır.

Lesnaya Skazka Baza Otdyha

Şehir merkezi 21.8 km mesafede, Tesiste güneşlenme terası, güneş terası olup konuklar mevsimlik açık havuzun kenarında rahatlayabilir.

Evrika Otel Krasnodar

Bütçeye uygun otel, Krasnodar şehrinin Red Street ve Temple of the Holy Martyr Nicholas II gibi görülmeye değer yerlerine gitmek için iyi bir başlangıç noktasıdır.

Depart Aparthotel Exclusive

Şehir merkezi 2.2 km mesafedeKuban Stadium 800 m mesafede, Park Kuban”a sadece 10 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan bu otelde çocuklar için bebek karyolaları, çocuk bahçesi bulunmaktadır.

Guesthouse On 1 Maya

Aile otel, Krasnodar şehrinin Triumfal’naya Arka ve Church of St. Ignatius Caucasus gibi görülmeye değer yerlerine gitmek için iyi bir başlangıç noktasıdır.

Apartment Na Rechnoy

Şehir merkezi 3.7 km mesafedeMega Adygeya Shopping Center 800 m mesafede, Krasnodar şehrinde yer alan 6 odalı bu tesis, Svyato-Georgiyevskiy Khram’ı ziyaret etmek için ideal bir konuma sahiptir.

Depart Aparthotel In Historic Center

Şehir merkezine 4 km uzaklıkta ve Zolotoye Kol’tso Bosporskogo Tsarstva’a yakın bulunan otel çocuklar için çocuk bahçesi, masa oyunları sunmaktadır.

Apartamenty Na Ul. Krasnaya V Jk

Şehir merkezi 3.1 km mesafedeKuban Stadium 800 m mesafede, 7 oda, ortak dinlenme salonu, bar içeren bu tesis, Krasnodar şehrindeki Krasnodar Bölge Güzel Sanatlar Müzesi’a 10 dakikalık sürüş mesafesindedir.

Housex

Konuklar yakınlardaki SBS Megamall Alışveriş Merkezi’ı ziyaret edebilirler. Tesis bünyesinde spa merkezi, solaryum, jakuzi bulunmaktadır.

Sleeppanorama

Şehir merkezi 3.8 km mesafedeFC Krasnodar Stadium 500 m mesafede, Red Street’a 3.9 km uzaklıkta yer alan bu dairede tam donanımlı mutfak ve 1 banyo bulunmaktadır.

Apartment In Tsientralniy

Şehir merkezi 1000 m mesafedeGallery Shopping Center 500 m mesafede, St. Catherine’s Cathedral’a 2.5 km uzaklıkta bulunan dairede tam donanımlı mutfak ve özel bir banyo bulunmaktadır.

Apartment On Moskovskaya 118 Bld.2

Şehir merkezi 4.4 km mesafedeKrasnodar Expo 1.8 km mesafede, Krasnodar Bölge Güzel Sanatlar Müzesi’a 7 km uzaklıkta yer alan bu dairede mutfak ve 1 banyo bulunmaktadır.

Art House 8 Am

Şehir merkezi 900 m mesafedeKuban Stadium 1.6 km mesafede, Park Chistyakovskoy grove”‘dan sadece 1,5 km uzaklıkta yer alan bu otel, güneş terası, güneşlenme terası sunmaktadır.

 

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.
Rize Günübirlik Turlar