Kütahya’da Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Kütahya Gezi Rehberi - Lebego1.Com

Kütahya şehrinin kesin kuruluş tarihi bilinmese de, 7000 yıldır yerleşimin olduğu, yapılan arkeolojik çalışmalar ile ortaya çıkarılmıştır. Şehrin büyük bölümünün ormanlık olması ve termal sulara sahip yer altı kaynakları, asırlar boyunca Kütahya ilinin gezilecek yerler listesinde cazibesini artıran etkenler olmuştur. Dünyanın önde gelen gezginlerinden olan Evliya Çelebi de burada doğup büyümüştür.Bölgeye ilk kez gelen kişiler için bu yazımız içerisinde sizler için Kütahya’da gezilmesi ve görülmesi gereken yerler listesi oluşturmaya çalıştık. Kütahya’nın haritadaki konumu dikkat ettiğiniz üzere tam merkezi bir konumdadır. Birçok şehre ulaşım konusunda sıkıntısı olmayan Kütahya yol üzerinde olmasından dolayı çok fazla ziyaretçi kazanmaktadırKütahya 579,257 nüfusu ile Ege bölgesinin en hareketli şehirlerinden birisidir. Seramik ve Çini üretimi ile tanınan bu şehirde her yıl çeşitli amaçlarla yönelik bir dizi ziyaret yapılmaktadır.Şehrin %60’ına yakını ormanlık alanlar ile kaplıdır. Çok sayıda pınarlar ve nehirlerin bulunduğu şehir, gezilip görülmeye değer önemli doğal güzelliklere sahiptir. Türkiye’deki termal bölgelerin %10’una sahip olan Kütahya, çinicilik alanında da dünyada liderdir. Hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile Kütahya, gezilecek yerler açısından zengin seçenekler sunmaktadır.

Kütahya’da Mutlaka Gezilecek Yerler

Kütahya’daki ilk yerleşik halk Frigler olarak bilinmektedir. Roma İmparatorluğu sınırlarına katılan Kütahya, tam 1000 yıl boyunca Roma kenti olarak yaşamını sürdürmüştür. Nihayet Türklerin Anadolu’ya gelmesi ile beraber 1078 yılında Selçuklu Devleti’nin kurucusu Süleyman Şah tarafından ele geçirilmiştir.

Kütahya Ulu Cami

Kütahya ilinde inşa edilmiş olan tek Osmanlı padişahı camisi olan Kütahya Ulu Camii, Yıldırım Bayezid tarafından yaptırılmıştır. Şehrin en önemli camiler arasında yer almaktadır ve caminin onarımını, yapımından 1 asır kadar sonra Mimar Sinan yapmıştır. Sebebi ise Kanuni Sultan Süleyman’ın bir sefere giderken Kütahya ilinde konaklayıp, caminin hasar aldığını görmüş olmasıdır. Kanuni’nin vefatından sonra, o anda Kütahya Valisi olan 2. Selim’de, padişahlığını bu camide ilan etmiştir.Tarihi camii bugünkü şeklini ise 2. Abdülhamid döneminde yapılan onarımda almıştır. Bu onarımda, caminin duvarlarının büyük bir bölümü tamamen yıkılmış ve tekrardan kesme taştan örülmüştür. Camii, büyük ve oldukça ferahtır, iç süslemeleri ise dikkat çekmektedir. Kütahya ilinin adeta marka olduğu çini sanatı da, cami içerisinde kendini Kabe tasviri ile göstermektedir. İbadete açık olan Ulu Cami’ye herhangi bir giriş ücreti yoktur.

Domaniç Ormanları

Kütahya iline bağlı Domaniç ilçesinde yer alan Domaniç Ormanları, Hisar Mahallesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Anadolu Selçuklu Uç Beyi Ertuğrul Gazi, bu ormanı çok sever ve yaz aylarını sürekli burada geçirirmiş. Kütahya ilinin %60 kadarı ormanlık alanlardan oluşsa da, Kütahya Domaniç Ormanları çok zengin bir bitki örtüsü ile farkını hissettirmektedir.Domaniç Ormanları çevresinde büyük mesire alanları mevcuttur ve buraya gelenlere piknik veya kamp yapma imkanı sunmaktadır. Ayrıca orman içerisinde 30 kilometrelik Sultan Abdülhamit Evliya Çelebi Karderesi Pazaralanı yürüyüş parkurları bulunmaktadır. Doğası ile Kütahya gezilecek yerler planına mutlaka dahil edilmelidir.Ormanın tam arasında bulunan Palazoğlu Göleti, asırlık ağaçları ve çevresindeki oyun alanları ile aileler için muhteşem bir vakit geçirme alanıdır. Çevrede elektrik alt yapısının, uzatma kabloları ile sağlanabiliyor olması, kamp yapmak isteyenlere de fırsat sunmaktadır. Özel aracı ile gelenler için park sorunu bulunmamaktadır ve Domaniç Ormanları’na giriş ücretsizdir.

Kütahya Arkeoloji Müzesi

Kütahya Arkeoloji Müzesi binası ilk olarak 1314 yılında Germiyan beylerinden olan Umur Bin Savcı tarafından yaptırılmıştır. Kütahya Arkeoloji Müzesi kesme taştan inşa edilmiş olup, Selçuklu mimarisinin tüm inceliklerini ayrıntılı bir şekilde üzerinde taşımaktadır. Yapı, Kütahya ilinin en büyük ibadethanesi olan Ulu Cami’nin yanındadır. Şehirdeki ilk müzecilik faaliyetleri 1945 yılında başlamış ve ilk müze deposu Vahit Paşa Kütüphanesi’nde açılmıştır. Bugünkü yapıda müzenin açılması ise 1965 yılına dayanmaktadır.Kütahya Arkeoloji Müzesi içerisinde antik çağlardan günümüze kadar Paleolitik, Kalkolitik, Eski Tunç, Hitit, Frig, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Dönemi’ne ait bulunmuş tarihi eserler sergilenmektedir. Çok sayıda fosil de, müzede sergilenmektedir. Frig Dönemi’nden kalma çocuk oyuncakları, Hitit Dönemi’nden kalma heykeller ve Roma Dönemi’nden kalma kandiller ve cerrahi aletler, Kütahya Arkeoloji Müzesi içerisinde en çok ilgi çeken buluntular arasında kabul edilmektedir. Kütahya ziyareti esnasında mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler arasına dahil edilmektedir.

Germiyan Sokağı

Kütahya il merkezinde Anadolu’nun en güzel sivil mimari örneklerinden birisini yansıtan Germiyan Sokağı, 19. yüzyılda inşa edilmiş konutlardan oluşmaktadır. Ahşap mimarisi ile yapılmış olan Kütahya evleri, halen aslına uygun bir şekilde korunmaktadır. İki veya üç katlı olarak bu konutlar, eski konak kültürünün günümüzdeki en güzel örnekleri olarak karşımıza çıkmaktadır.Evlerin ilk katları, dönemin ihtiyaçlarına uygun olarak kiler, depo ve mutfak olarak tasarlanmış, üst katlara ise yatma, oturma ve yıkanma odaları eklenmiştir. Evlerin giriş kapıları çok büyüktür, sebebi ise atların da evlere girebilmesini sağlamaktır. Sokak boyunca bu evleri gezerek tarihe tanıklık etmek ve fotoğraf turu ile anı biriktirmek, Kütahya iline gelmişken mutlaka yapılması gereken bir aktivitedir.

Kütahya Çini Müzesi

Kütahya il merkezinde yer alan Kütahya Çini Müzesi, Türkiye’nin ilk ve tek çini müzesi olma özelliğine sahiptir. Germiyanoğlu 2. Yakup Çelebi tarafından 1411 yılında yaptırdığı medrese, imaret, kütüphane ve mescit dahil olan bir külliyeden oluşmaktadır.Günümüze kadar imaret ve türbe bölümleri gelebilmiş ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilerek Kütahya Çini Müzesi olarak hizmete açılmıştır. Geçmişten günümüze kadar uzanan birçok çini örneği, Çini Müzesi içerisinde sergilenmektedir. Hiçbir yerde göremeyeceğiniz çini örnekleri ile dikkat çeken Çini Müzesi, Kütahya gezilecek yerler listesindedir.

Yoncalı Kaplıcaları

Kütahya il merkezine 16 kilometre uzaklıktaki Yoncalı Kaplıcaları, Kütahya Tavşanlı arasında bulunan Tavşanlı yolu üzerinde yer alıyor. Şifalı sularının sıcaklığı 42 derecedir. Etkili olduğu hastalıklar ise yumuşak doku romatizması, eklem romatizması, kireçlenme, nörolojik hastalıklar ve spor rahatsızlıklarıdır. Evliya Çelebi, Seyahatnamesi’nde Yoncalı hakkında “Yetmiş derde devadır.” cümlesini kurarak önemimi vurgulamıştır.Yoncalı Kaplıcaları çevresinde birçok termal tesis, konaklama imkanı da sunmaktadır. Sağlık turizmi açısından Kütahya gezilecek yerler listesinde önemli bir yere sahip olması gereken güzergahlardandır.

Kütahya Kalesi

Bizanslılar tarafından inşa edilen Kütahya Kalesi, Kütahya il merkezinde yüksek ve sarp bir tepe üzerine şehre hakim bir konumda inşa edilmiştir. Antik çağlardan günümüze kadar aktif yerleşimlerin bu tepe üzerine kurulduğu tahmin edilmektedir.Kütahya Kalesi, Bizans Dönemi’nden kalma izleri bünyesinde barındırmaktadır. Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı egemenlikleri olduğu süreçlerde kullanılmış olsa da, bu dönemlere ait herhangi bir kitabeye rastlanmamıştır. Fakat bu dönemlerde kullanılmış olması, inşa üzerindeki yapı izlerinden çıkarılmıştır.Günümüzde Kütahya Kalesi, yiyecek ve içecek hizmeti sunan Döner Gazino isimli mekana ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Döner Gazino, saat başı kendi etrafında dönerek Kütahya ilinin panoramik manzarası gözler önüne sermektedir. Kütahya Kalesi ziyareti için belirli bir ücret ödenmesi gerekmemektedir.

Çinili Cami

Kütahya il merkezine bağlı Maltepe mevkii üzerinde yer alan Çinili Cami, 1973 yılında ressam ve neyzen Ahmet Yakupoğlu tarafından inşa edilmiştir. Orta Asya Türk mimarisi özellikleri, yapı tarzına ve süsleme üslubuna yansıtılmıştır.İki katlı ve tek kubbeli cami, sekizgen olarak yapılmıştır. Caminin dış tarafı özel üretilen mavi renkli Kütahya çinileri ile süslüyken, iç tarafı Orta Asya Türk mimarisi özelliklerini taşıyan kalem işi el sanatları ile dikkat çekmektedir. Özgün mimari özellikleri ile Kütahya gezilecek yerler listesine mutlaka dahil edilmesi gereken tarihi yapılardandır.

Dumlupınar Şehitliği

Kütahya iline bağlı Dumlupınar ilçesinde yer alan Dumlupınar Şehitliği, Büyük Taarruz’un 70. yıldönümü olan 30 Ağustos 1992 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ziyarete açılmıştır. Dumlupınar Meydan Muharebesi esnasında şehit düşern Türk askerleri anısına Dumlupınar Şehitliği inşa edilmiştir.Dumlupınar Şehitliği içerisinde isimleri tespit edilmiş toplam 100 subay ve 500 ere ait mezar taşı bulunmaktadır. Dumlupınar Şehitliği ziyaret için bir ücret ödenmesi gerekmemektedir. Tarihi açıdan önemli olan şehitlik, Kütahya ilinde mutlaka gezilmesi gereken yerler arasındadır.

Dumlupınar Kurtuluş Savaşı Müzesi

Dumlupınar Kurtuluş Savaşı Müzesi, Kütahya iline bağlı Dumlupınar ilçesinde yer alıyor. Savaş anısına Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 30 Ağustos 1997 tarihinde yaptırılmıştır. Özel bir müze statüsündedir. Dumlupınar Müzesi olarak da bilinmektedir.Müze içerisinde Kurtuluş Savaşı’na ise fotoğraflar, belgeler, silahlar, kılıçlar ve diğer araç gereçler sergilenmektedir. Kütahya gezilecek yerler listenize ekleyerek tarihi eserleri ziyaret edebilirsiniz . Müzeye giriş ücreti 5 TL’dir.

Kütahya Çamlıca Tabiat Parkı

Kütahya gezilecek yerler listesinde bulunan Kütahya Çamlıca Tabiat Parkı, şehir merkezi sınırları içerisindedir. Marmara ikliminin etkisi gözlemlenmektedir. Tabiat parkının büyük bir bölümü 80 ile 100 yaşları arasındaki karaçam ağaçları ile çevrilidir. Ayrıca ekolojik yaşam alanı, kirpi, tosbağa, ağaç kurbağası ve serçe ile sağlanmaktadır.Mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulunan Kütahya Çamlıca Tabiat Parkı, doğa yürüyüşü, piknik, fotoğrafçılık, çadırlı kampçılık ve tabiat eğitimi gibi etkinliklere katılım sağlayabileceğiniz bir yer olarak ön plana çıkmaktadır.

Simav Çitgöl Kaplıcaları

Simav Çitgöl Kaplıcaları, Kütahya iline bağlı Simav, Çitgöl mevkiinde yer almaktadır. Evliya Çelebi, Seyahatnamesi’nde Simav Çitgöl Kaplıcaları’ndan “Cennet Kaplıcaları” olarak bahsetmiştir. Termal su 80 ile 90 C° arasında değişen bir sıcaklığa sahiptir.Şifalı termal suyun kireçlenme, mide ülseri, ortopedik rahatsızlıklar, kadın hastalıkları, cilt ve deri hastalıkları, siyatik ve daha fazla hastalığa iyi geldiği söylenmektedir. Kaplıca çevresinde oteller ve pansiyonlar hizmet sağlamaktadır. Bunun yanı sıra günübirlik gelen konukları için ise termal sulardan yararlanabilecekleri bir adet hamam bulunmaktadır.

Dumlupınar Atatürk Karargah Evi

Dumlupınar Atatürk Karargah Evi, Kütahya iline bağlı Dumlupınar ilçesinde bir konuma sahiptir. Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı’nın yaşandığı dönemde bu evi karargah olarak kullanmıştır.Düzenlenen bu karargah evi, 30 Ağustos 2003 tarihinden bu yana müze olarak ziyarete açılmıştır. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kullandığı eşyalar, Mustafa Kemal’in silah arkadaşlarının fotoğrafları ve bazı belgeler sergilenmektedir. Tarihi atmosferi hissedebileceğiniz bu ev, görülmesi gereken önemli yerlerden birisidir.Kütahya’da yeni evlenen çiftler için romantik balayı tatili seçenekleri Kütahya balayı otelleri sayfasında yer almaktadır.

Frig Vadisi

Kütahya ilinde ilk kez Hititler hüküm sürmüş ve daha sonra Anadolu’nun yine önemli medeniyetlerinden birisi olan Frigler, şehri ele geçirmiştir. Anadolu’nun geçmişindeki en önemli medeniyetlerden birisi olan Frigler, Kütahya’da da çok sayıda iz bırakmıştır. Frig Vadisi, Kütahya ile beraber Eskişehir ve Afyon’un da sınırlarında yer almaktadır. Çok geniş bir alanı kaplayan Frig Vadisi, içerisinde muhteşem bir kültür ve doğa rotasını da barındırmaktadır. Hem tarihi hem de doğal dokusu ile Kütahya gezilecek yerler listesinde mutlaka yer almalıdır.Frig Vadisi’nde yürüyüş yapan misafirler, 3000 yıllık bir tarihi de gözlemleme fırsatı bulmaktadır. Frig Devleti’nden kalma evler, yer altı tünelleri ve kaya mezarları, yürüyüş rotası boyunca uzanmıştır. Tarihi yapıların birçoğu ana tanrıça Kybele’ye adanarak yapılmıştır. Vadi üzerinde bulunan ve Kapadokya’dakini andıran peri bacaları da, yürüyüş rotası üzerindeki dikkat çeken turizm değerleri arasındadır. Türkiye’nin en uzun yürüyüş parkurlarından birisi de yine Frig Vadisi’nde bulunmaktadır. Trekking yapmak için uygun 500 kilometrelik parkuru gezmek, haftalar alabilmektedir.

Aizanoi Antik Kenti

Kütahya iline bağlı Çavdarhisar ilçesinin 5 kilometre uzağındaki Kocaçay Irmağı’nın iki yakasına kurulmuş olan Aizanoi Antik Kenti, 5000 yıldır antik çağlardan günümüze kadar ayakta durmaktadır. Binlerce yıl önce dahi 100.000’e yakın insanın yaşadığı bir Roma şehri olan Aizanoi, günümüzde dahi hala değerini korumaktadır. Kentte ilk dikkat çeken Macellum binasıdır. Burası, dünyanın ilk borsa binası olarak kabul edilmektedir. Borsada işletilen ilk ürün ise doğal olarak tahıl olmuştur. Macellum içerisinde, tüm mesleklerin alması gereken ücretlerin bulunduğu listeler de yer almaktadır. Adeta önemli bir antik ticaret merkezidir.450 metre uzunluğundaki sütunlu cadde, dünyanın en iyi korunmuş tapınaklarından bir tanesi olan Zeus Tapınağı ve Palaestra Kompleksi içerisinde bulunan hamam da mutlaka görülmesi gereken alanlar arasındadır. Aizanoi Antik Kenti içerisinde bulunan tiyatro ve stadyum kompleksi ise Roma Dönemi’nin tek ve en önemli örneğidir. Tiyatronun kapasitesi 20000, stadyum ise 13500 kişiliktir. 2012 yılında başlamış olan restorasyon çalışmaları halen devam etmektedir.

Kütahya Günübirlik Gezilecek Yerler

Kütahya tarihi ve turistik yerleri ile dikkatleri üzerine çeken bir ildir. Çevre illerdeki gezilecek yerler, Kütahya iline yakın olduğu için sıklıkla ziyaret edilmektedir. Özellikle Eskişehir ve Afyon arasında kalan konumu sayesinde günübirlik gezintiye çıkmak isteyenler için eşsiz olanaklar sunmaktadır.

İnönü Savaşları Karargah Evi

Eskişehir ilinin İnönü ilçesinde yer alan İnönü Savaşları Karargah Evi, Kütahya il merkezine yaklaşık olarak 60 kilometre uzaklıktadır. Kurtuluş Savaşı yıllarında İsmet İnönü’nün Karargah Binası olarak kullanmış olduğu tarihi bir yer olarak ön plana çıkmaktadır. 2001 yılından sonra restore edilerek ziyarete açılmıştır.

İhsaniye Ayazini Kasabası

Afyon ilinin İhsaniye’de yer alan İhsaniye Ayazini Kasabası, Kütahya il merkezine yaklaşık 81 kilometre uzaklıktadır. Frig Dönemi’nden günümüze dek ulaşmayı başarabilmiş olan yapılar bütünüdür. Kayalar içerisine oyulmuş olan yapılar Roma ve Bizans Dönemi’ne ait izler de barındırmaktadır. Tarihi bir yolculuk için İhsaniye Ayazini Kasabası’nı ziyaret edebilirsiniz.

Midas Anıtı

Eskişehir’e bağlı Han ilçesinde yer alan Midas Anıtı, Kütahya ilinin merkezine yaklaşık olarak 92 kilometre uzaklıktadır. Frig kaya fasadlarının en göze çarpan eseridir. Tanrıça Matar’ın heykeli bulunmakta ve anıt üzerinde Frigce yazıtlar yer alıyor.

Kütahya’daki Festivaller

Kütahya’da yılın dört mevsimi birbirinden renkli festivaller düzenlenerek şehir bambaşka bir havaya bürünüyor. Kütahya’nın zengin tarihî kültürünü daha yakından tanımak ve yerli halk bir araya gelmek isterseniz şehirde düzenlenen etkinliklere katılmanızı tavsiye ederiz.Kütahya’nın geleneksel festivallerinden biri olan Hisarcık Kültür ve Sanat Festivali her yıl 11 – 20 Ağustos arasında düzenleniyor. Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde gerçekleştirilen festivalde etkinlikler ve konserlerle eğlencenin nabzı dokuz gün boyuna düşmüyor.

Tavşanlı Leblebi ve Kömür Festivali

Her yıl Tavşanlı’da 30 Ağustos – 3 Eylül tarihleri arasında düzenlenen festivalde tasavvuf ve sema gösterilerinin yanı sıra halk konserleri ile eğlence beş gün boyunca devam ediyor.

Simav Panayırı

26 Ağustos – 4 Eylül tarihleri arasında 84 yıldır kesintisi devam eden festival gösteriler ve konserlerin yanı sıra indirimli alışveriş imkânı da sunuyor. Ev eşyasından giyime kadar geniş seçkide ürünler bulabileceğiniz festivale yoğun ilgi gösteriliyor.

Hayme Ana’yı Anma ve Göç Şenlikleri

Ertuğrul Gazi’nin annesi olarak bilinen Hayme Ana’nın Domaniç ilçesine bağlı Çarşamba köyündeki mezarı başında her yıl 2 Eylül’de anma töreni düzenleniyor. Okçuluk gösterilerinin yanı sıra mehter takımının da performansını sergilediği festivalde Söğüt’e temsilî göç yürüyüşü da yapılıyor.

Gediz Tarhana Festivali

Kütahya’nın Gediz ilçesinde 15 yıldır kesintisiz olarak düzenlenen Tarhana Festivali bir hafta boyunca devam ediyor. Her yıl ağustos ayının başında gerçekleştirilen festivalde hem Gediz’in hem de burada yetişen tarhananın tanıtımı amaçlanıyor. Çeşitli etkinlik ve halk konserleri düzenlenen Tarhana Festivali’ne binlerce kişi katılıyor.

Linyit Kültür ve Sanat Festivali

Tunçbilek beldesinde bu yıl 15’incisi düzenlenen Linyit Kültür ve Sanat Festivali halk oyunları gösterileri ve konserler ile katılımcılara keyifli bir gün vadediyor. Her yıl 25 Temmuz’da düzenlenen festivalde ülkemizin kömür ve elektrik merkezlerinden biri olan Tunçbilek’in önemi vurgulanıyor.

Kütahya’da Ne, Nereden Alınır? Kütahya Alişveriş

Kütahya’da, gelin ve damat giyim ürünleri de çok popülerdir. Tamamı el emeği olan evlilik, nişan ve kına elbiseleri, yerli ve yabancı birçok turistin dikkatini çekmektedir. El emeği danteller ve masa örtüleri de şehirde satılan hediyelik eşyalar arasında bulunmaktadır. Simav’da bulunan göl fasulyesi, Tavşanlı’nın meşhur leblebisi ve Gediz’in uğruna festivaller düzenlenen tarhanası da alışveriş yapmak isteyenlerin listesinde bulunması gerekenlerdir. Tüm bunlara ek olarak Kütahya’da modern alışveriş imkanları sunan alışveriş merkezleri ve işlek caddeler de bulunmaktadır.

Çiniciler Çarşısı

Çini, geleneksel Türk sanatları arasında bulunmakta olup 16. yüzyılda adını tüm dünyaya duyurmaya başlamıştır. Sadece ev eşyalarında değil, cami ve köşk gibi büyük yapılarda da kullanılmaya başlanmış ve Türk mimarisinin önemli motiflerinden birisi haline gelmiştir. Cam tozu, kil ve kuvars kullanılarak üretilen çinilerin merkezi ise Kütahya’dır. Kütahya Çiniciler Çarşısı ise Kütahya-Bozüyük yolu üzerinde bulunmaktadır ve halk arasında Kütahya Kervansarayı olarak da bilinmektedir. Bu çarşı içerisindeki dükkanların neredeyse tamamı çini temelli hediyelik eşyalar ve süsleme ürünleri satmaktadır. Çeyiz kültürü için de çok tercih edilen çarşıda, kaliteli ve ünlü markalara ait porselen ev eşyaları da bulmak mümkündür. Otogardan yürüme mesafesinde olan çarşıya, Kütahya merkezden kalkan birçok minibüs sadece 5 dakika içerisinde ulaşabilmektedir.

Gediz Tarhanası

Kütahya’nın Gediz ilçesinde asırlardır sonbahar aylarında üretilen tarhana içerisinde biber, soğan, çeşitli otlar, süt ve yoğurt gibi malzemeler bulunmaktadır. İçerdiği zengin mineral ve vitaminler sayesinde, kış aylarında tüketilmekte ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Türkiye’nin en güzel tarhanalarından birisi de Gediz’de üretilmektedir. İlçe, bu alanda sanayileşmiş ve yılda 200 ton tarhana üretebilme seviyesine gelmiştir. Gediz’de veya Kütahya’da pamuklu bezler içerisinde satılan bu doğal tarhanalar, şehre gelen turistlerin satın aldığı yöresel lezzetlerin başında gelmektedir.

Sera Kütahya AVM

Kütahya’nın en modern alışveriş merkezi olan Sera Kütahya, 100’den fazla yerli ve yabancı mağazaya sahiptir. Alışveriş merkezi ve mağazalarına ek olarak eğlence ve sosyal alanları ile şehrin önemli sosyal merkezlerinden birisi haline gelmiştir. Eskişehir, Kütahya ve Afyon illerinin kesişim noktasında yer alması, alışveriş merkezini daha de önemli hale getirmiştir.Özel aracı ile gelen misafirler için alışveriş merkezinin 1100 araç kapasiteli otoparkı bulunmaktadır. Yeme içme katında ise onlarca farklı ulusal ve uluslararası yemek firması zincirinin şubesi yer almaktadır. Şehrin en büyük eğlence merkezine sahip olan Sera Kütahya, ileri teknolojiler ile donatılmış 7 farklı sinema salonuna ve büyük bir bowling salonuna sahiptir. Alışveriş merkezi içerisinde çocuklar tarafından çok ilgi gören bir lunapark da bulunmaktadır.

Tavşanlı Leblebisi

3 asrı geçkindir üretilen Tavşanlı leblebisi, kendi alanında dünyanın en iyilerinden birisi olmayı başarmıştır. Onlarca farklı ülkeye ihraç da edilen bu kuruyemiş için Kütahya’nın dağlarında üretilen nohutlar tercih edilmektedir. İlçede yılda 500 tondan fazla leblebi üretimi yapılmaktadır.Kokusu ile rakiplerinden ayrılan leblebinin üretiminde hiçbir kimyasal madde ve ilaç kullanılmaması, ürünü organik ve tercih sebebi kılmaktadır. Tavşanlı ilçesinde ve Kütahya il merkezindeki tüm kuruyemişçilerde ürünü bulmak mümkündür.Kütahya’da binlerce yıllık tarihi yerler ile sizi geçmişe götürecek yerler için Kütahya gezi rehberi sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Kütahya’da Ne, Nerede Yenir?

Kütahya mutfağında çoğunlukla buğday ürünler hamur işleri ve süt ürünleri ön plana çıkmaktadır. Bulgur ve tarhana yörede çokça tüketilen yiyecekler arasında gelmektedir. Bununla birlikte haşhaşın kullanıldığı börek ve gözlemeler, yöre mutfağına has sıkıcık ve kızılcık tarhanası çorbası, şibit, küp kebabı ve sini mantısı Kütahya yöresel yemeklerinin başında gelmektedir. Şehir gezintisi sırasında acıktınız ve yemek yiyebileceğiniz kaliteli mekanlar mı arıyorsunuz? İşte, Kütahya’ya özgü yöresel mutfağı tadabileceğiniz lezzet durakları.

Germiyan Konağı

Kütahya’ya özgü restore edilmiş bir konakta yemek yemeye ne dersiniz? Tarih ve lezzettin tadına bir arada varabileceğiniz Germiyan Konağı, yöresel Kütahya yemeklerini sunuyor. Özellikle meşhur sini mantısı, tiriti, sıkıcık çorbası, kuzu göveç ve yaprak sarması en çok sipariş verilenler arasında. Şehir merkezinde gezinti sonrası tercih edebileceğiniz temiz, lezzetli ve samimi bir işletme.

Osmanlı Kebap

Kütahya’da lezzetlisinden, damak çatlatan bir kebap yemek için yerli halkın favorisi sıradaki durağımız Osmanlı Kebap. Ailenizle gidebileceğiniz nezih ve kaliteli bir işletme olan Osmanlı, kebap ve et ızgara çeşitleriyle epey iddialı. Eski bir konakta zaman yolculuğuna çıkabileceğiniz gibi büyük çoğunluğun ortak seçimi olan iskender, Osmanlı kebabı, fırın beyti, kuzu tandır ve lahmacunu afiyetle yiyebilirsiniz.

Mülayimoğulları

1983 yılından günümüze kalite çizgisini ilk günkü disiplinle devam ettiren Mülayimoğulları, serpme kahvaltısından kebap çeşitlerine Kütahya halkının çoktan favorisi olmuş nezih bir işletme. Kiremitte iskenderi, paça çorbası, beyti kebabı, serpme kahvaltısı ve et şiş en çok sipariş edilenler arasında. Kütahya’ya geldiğinizde tercih edebileceğiniz doyurucu bir menüsü var.

Antre Gurme

Anlatmaya gerek yok, görüyorsunuz demek isterdik ama yine de bahsedelim; Kütahya’da et lezzetine doymak için modern ve kaliteli bir işletme olan sıradaki durağımız Antre! Antre Gurme; lokum et, kuzu incik, ızgara köfte, pirzola, Antre burger ve serpme kahvaltısı ile oldukça meşhur. Etten vazgeçemeyenler için Kütahya’da güvenilir bir et restoranı.

Pesmet

Protein ve B12 kanallarınızı sonuna kadar tatmin edebileceğiniz yeni durağımız Pesmet! Steakhouse ve ızgara ez çeşitleriyle ünlenmiş Pesm-et, doyurucu ve bol çeşit serpme kahvaltısıyla da oldukça meşhur. Fajita, lokum, dallas, kaşarlı köfte ve burger çeşitleri en çok sipariş edilenler arasında yer alıyor. Zengin menü ve yumuşacık sulu etleriyle Pesmet sizleri bekliyor.

Güral Ocakbaşı

Yemek yemek, canlı müzik eşliğinde keyifli bir akşam geçirmek ve günün yorgunluğunu atmak için tercih edebileceğiniz Güral Ocakbaşı, isli lezzetiyle sulu ve yumuşacık et ızgara çeşitlerini müşterilerine sunuyor. Yaprak ciğer, kebap çeşitleri, zeytinyağlılar ve meze çeşitleri arasında en çok beğenileni yaprak ciğer. Kütahya’da eğlenceli bir akşam yemeği için ideal bir mekan.

Mis Gözleme

Gözleme deyip geçmeyin; Kütahya gözlemelerinin tadını bilen biliyor. Kütahya’da uygun fiyatlı, doyurucu ve en hızlısından karın doyurmak için yöreye özgü gözleme çeşitlerini ve özellikle de haşhaşlı olanını tadabileceğiniz en popüler adres adı üzerinde Mis Gözleme. En çok sipariş edileni süper yaren ve haşhaşlı gözlemesi. Peynirli, kaşarlı, sucuklu, kıymalı, patatesli gibi seçenekler de var.

Refika Abla’nın Yeri – Beyza Cafe

Ballı kaymaklı gözleme ve sınırsız köy kahvaltısı için doğruca Refika Abla’nın Yerine gidiyoruz! Kütahya’nın o meşhur gözlemelerini çeşit çeşit bulabileceğiniz diğer durağımız Refika Abla’da bükme, tosunum, serpme köy kahvaltısı da oldukça popüler. Doyurucu bir kahvaltıyla güne başlamak ve ballı kaymaklı gözlemeyle enerji depolamak için ideal bir adres; porsiyonlar da bol. Gün boyu gezecek çok yeriniz varsa denemeye değer.

Siyah İnci Patisserie

Kütahya için mutluluk kaynağı Siyah İnci, birbirinden lezzetli pastane ürünleriyle endorfin dağıtıyor! Hem kaliteli hem de temiz bir işletme olan Siyah İnci’de yemek ve kahvaltı olanakları da mevcut. Canlı müzik hizmeti de veren bu mekanda en çok bol çikolata soslu profiterol tercih ediliyor. Kütahya şehir gezisi sırasında kahve ve tatlı molası verip enerji depolamak için uygun bir seçim. Tatlılar taze, hoşunuza gideceğini umuyoruz.

Acar Karavan Gözleme

Kütahya’da nerede ne yenir? Kütahya’daki son lezzet durağımız Acar Karavan Gözleme! Meşhur gözlemeleri tadabileceğiniz çıtır çıtır, sıcacık servislerle midenizde bayram havası estirecek Acar Karavan’da en çok sipariş edilen haşhaşlı gözleme, yaren, kıymalı gözleme ve hatta çikolatalı gözleme. Gözlemeye karşı bakış açınızı değiştirecek Acar Karavan’da fiyatlar makul, porsiyonlar da oldukça doyurucu. Kütahya’dan gözleme yemeden dönmeyin sakın.

Kütahya Gece Hayatı

Keyifli bir gün geçirdikten sonra güzel bir akşam yemeği yiyebileceğiniz, sevdikleriniz ile beraber eğlenebileceğiniz ve sosyalleşebileceğinize bazı mekanlar mevcuttur. Bu mekanlar arasından öne çıkan birkaç tanesi; No:1 Pub, Q Pub, Sumac Grill, İnci Lounge, Whynot Cafe Lounge

Sumac Grill

Adnan Menderes ve Atatürk Bulvarı üzerinden ulaşım sağlayabileceğiniz Sumac Grill, Kütahya il merkezinde hizmet vermektedir. Şehrin şık restoranlarından bir tanesi olan Sumac Grill, hemen herkese uygun bir ortama sahiptir.İster ailecek ister arkadaş grubuyla ziyaret edebileceğiniz bu mekanda alkollü ve alkolsüz içecekler tüketmeniz mümkündür. Başta yöresel yemekler olmak üzere birçok yiyeceği de bulabileceğiniz Sumac Grill, her bütçeye uygun bir fiyat skalsına sahiptir.4 Kişilik bir grup, aşağı yukarı 300 TL ödeyerek harika bir akşam geçirebilirler. Sabah saat 09.00 gibi hizmete başlayan mekan, gece 23.00 gibi hizmetini sonlandırmaktadır.

İnci Lounge

Kütahya merkezinden yürüyerek yaklaşık 8-10 dakikada ulaşabileceğiniz İnci Lounge, gençlerin sıklıkla misafir olduğu bir mekandır.Mekanın açık hava bölümü, tekerlekli sandalyeye uygun alanları, vejeteryan menüsü, çocuk menüsü, çeşitli akşam yemekleri ve daha birçok olanak mevcuttur. Aileler ve çocuklar için oldukça uygun olan İnci Lounge, yöresel tatlardan başlayarak birçok yiyeceği sunmaktadır.

Whynot Cafe Lounge

İl merkezinde yer alan popüler kafelerden bir tanesi Whynot Cafe Lounge isimli işletmedir. Atatürk Bulvarı üzerinden kolayca ulaşım sağlayabileceğiniz bu mekan, oldukça şık ve modern bir mekandır.Şık tasarımı ile rahat bir atmosfere sahip olan mekanda birbirinden çeşitli kokteyller ve yiyecekler servis edilmektedir. Bölgenin en beğenilen kafelerinden birisi olan Whynot Cafe Lounge’ta saatlerce oturup sohbet edebilir ve sosyalleşebilirsiniz.İster aileniz ve sevdiklerinizle ister arkadaş grubunuzla gelebileceğiniz mekanda alkol servisi yapılmamaktadır ve mekan çocukları için uygundur.

No:1 Pub

Kütahya il merkezinden aşağı yukarı 1 kilometre uzaklıkta yer alan No:1 Pub, il içerisinde sıklıkla ziyaret edilen bir mekandır. Kütahya merkezden yola çıkarak yaklaşık 10-15 dakikada ulaşım sağlanabilir. Ulaşım için özel araç, taksi veya şehir içi dolmuş/otobüsleri kullanabilirsiniz. Dilerseniz yürüyerek mekana gidebilirsiniz.Alkollü bir mekan olan No:1 Pub, genellikle genç ve orta yaşlı kişilerin ziyaret ettiği bir mekandır. Çeşitli içecekleri ve hoş atmosferi ile misafirlerini ağırlayan mekanın teras bölümü mevcuttur.Gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız gereken mekanda canlı müzik dinletisi de vardır.Öğleden sonra hizmete başlayarak gecenin geç saatlerine kadar misafir kabul eden mekanın ücretleri standarttır. 2 kişilik bir grup için aşağı yukarı 150 TL ödeyerek keyifli bir gece geçirmek mevcuttur.

Q Pub

İl merkezinde bulunan Q Pub’a ulaşım gerçekleştirmek için Atatürk Bulvarı’nı kullanabilirsiniz. Çok kısa sürede ulaşım sağlayabileceğiniz bu mekan, Kütahya’nın popüler pubları arasında yer almaktadır.Çeşitli alkollü ve alkolsüz içeceği misafirlerine sunan Q Pub, damsız misafir kabul etmemektedir. Oldukça nezih bir ortama sahip olan mekanda hafif yiyecekler tüketmeniz mümkündür.Yüksek fiyatlı bir menüsü olmayan mekan, öğlen 12 ile gece 02.00 saatlerine kadar hizmete açıktır. Samimi ortamı ve güler yüzlü çalışanları ile müşterilerinin beğenisini kazana Q Pub, Kütahya’nın önemli gece mekanları arasında yer almaktadır.

Kütahya Ulaşım

Kütahya’da şehir içi ulaşım minibüsler ve özel halk otobüsleri ile sağlanmaktadır. Kütahya Belediyesi’ne ait 30 farklı hatta, yüzlerce otobüs görev yapmaktadır. Tüm otobüslerde, Kart 43 ismi verilen ortak dolum kartı geçmektedir. Bu kartın siviller için ücreti 2.10 TL, öğrenciler için ise 1,5 TL’dir. Kütahya’da indi-bindi ve aktarma sistemi bulunmakta olup, aktarma yapan kişilerden 0,5 lira çekilmektedir. Şehrin birçok durağında ve büfelerinde Kart 43 doldurulabilmektedir. Kart almak istemeyenler için ise tek kullanımlık biniş kartları bulunmaktadır. Şehir içinde otobüs ve minibüslere alternatif olarak taksiler kullanılmaktadır.

Kütahya’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Kütahya bölgesi hem kültürel gezilecek yerleri hem de doğal güzellikleri ile ön plana çıkıyor. Kütahya’nın tarihinin milattan önceki dönemlere kadar dayandığı biliniyor. Persler, Hititler, Romalılar, Lidyalılar gibi pek çok medeniyet tarafından uzun yıllar kullanılan şehir, Osmanlıların yönetimine geçtikten sonra, şehirde mimari hızla gelişmiş.Osmanlıya özgü mimarinin hakim olduğu şehirde birçok medrese, camii, hanlar ve hamamlar inşa edilmiş. Bu güzel şehri görmeye gelirseniz konaklamak isteyeceğiniz pek çok yer bulunuyor. Kütahya merkez otelleri konaklamanız boyunca ihtiyacınız olan tüm eşya ve imkanları sunuyor. Tecrübeli işletmelerde, güler yüzlü personeller tarafından hizmet veriliyor.Kütahya otellerinin çoğu şehrin merkezinde bulunuyor. Otellerin görülmesi gereken yerlere yakın oluşu tatilcilere avantaj sağlıyor. Kütahya’da konaklama alternatifleri arasında dört ve beş yıldızlı oteller, apart oteller, termal oteller, butik oteller, kaplıca otelleri bulunuyor.

Yoncali Thermal Hotel

Şehir merkezi 15.5 km mesafede, Şehrin merkezinde yer alan otelin konukları açık havuzun yanı sıra buhar banyoları, masaj gibi olanakların keyfini çıkarabilir.

Qtahya

Şehir merkezi 1.1 km mesafedeBus Station 1.2 km mesafede,Çini Müzesi’a kısa bir mesafede yer alan bu otel, 35 merkezi oda ile merkezi konaklama sunmaktadır.

Nehir Termal Otel & Spa

Şehir merkezi 15.9 km mesafede, I. Alaaddin Keykubat Camii’a 15 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan bu tesiste günlük açık büfe kahvaltı ve açık havuz bulunmaktadır.

Kütahya Garden Otel

Şehir merkezi 1000 m mesafedeBus Station 1.0 km mesafede, Teras manzaralı bu aile otel, Kutahya Kursunlu Camii de dahil olmak üzere Kütahya şehrinin turistik yerlerine yakındır.
SEÇ

Gulumser Hatun Termal Hotel & Spa Dereköy

Kütahya 16.3 km mesafedeŞehir merkezi 16.3 km mesafede, Dereköy şehrinin merkezine 2 km mesafede yer alan konaklama biriminde açık havuz ve sağlık merkezi, spa merkezi, sıcak küvet bulunmaktadır.

Ecrin Hotel Altintas

Kütahya 41.0 km mesafedeŞehir merkezi 41.0 km mesafede, Iş otel, Altintas şehrinin Grand Mosque ve Altintas State Hospital gibi görülmeye değer yerlerine gitmek için iyi bir başlangıç noktasıdır.

Akpinar Otel Altintas

Kütahya 40.0 km mesafedeŞehir merkezi 40.0 km mesafede, Tesis, bisiklet, balıkçılık gibi aktivitelerin yanı sıra gastronomik restoran sunar ve Grand Mosque’a sadece 1.7 km uzaklıktadır.

Frig Evi Otel Sabuncu

Kütahya 23.8 km mesafedeŞehir merkezi 23.8 km mesafede, Bu otelde ortak dinlenme salonu, piknik alanı, bahçe ve gastronomik restoran bulunmaktadır.

Hilton Garden Inn Kütahya

Şehir merkezi 700 m mesafedeBus Station 800 m mesafede, Jeoloji Müzesi’a 1.9 km mesafede yer alan bu otel, ızgara restoranı ve sıcak büfe kahvaltısı sunmaktadır.

Grand Cinar Hotel Kütahya

Şehir merkezi 2.9 km mesafedeŞehir Merkezi 2.9 km mesafede, Kütahya şehrinin merkezinde yer alan bu otel, masa tenisi, tenis, bilardo sunmaktadır.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.