Leipzig’de Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Leipzig Gezi Rehberi - Lebego1.Com

Görkemli binalar, kiliseler, bisikletle gezenler, yemyeşil parklar, geniş sokaklar ve her bir köşede beliriveren sokak çalgıcılarından gelen, kimi zaman huzur veren kimi zaman neşelendiren ezgiler, Leipzig sokakları çok keyifli. Leipzig ticari anlamda oldukça gelişmiş olan şehir, sanatsal ve kültürel faaliyetleri ile de ön plandadır.Yağışları ile ünlü olan Leipzig, özellikle bahar aylarında oldukça fazla yağış alır.Kış aylarının oldukça soğuk geçtiği şehri gezmek için en uygun dönem haziran ve temmuz aylarıdır. Sıcaklık ortalamasının 25 dereceyi bulduğu bu aylarda aynı zamanda kültürel etkinlikler de hayli fazladır. Şehri ve civar bölgeleri tam anlamıyla gezmek için 4 günlük bir seyahat planı yeterlidir. Kültürel faaliyetleri ile Almanya’nın sanatsever şehirlerinden biri olan Leipzig; aslına uygun restore edilmiş ve korunmuş yapıları, mimarisi, parkları, müzeleri ve şehir etkinlikleriyle ön plana çıkar.

Leipzig’de Mutlaka Gezilecek Yerler

Kültürel faaliyetleri ile Almanya’nın sanatsever şehirlerinden biri olan Leipzig; aslına uygun restore edilmiş ve korunmuş yapıları, mimarisi, parkları, müzeleri ve şehir etkinlikleriyle ön plana çıkar. Adını ıhlamur ağaçlarından alan Leipzig kültürel açıdan oldukça hareketli. Ünlü besteciler Bach, Mendelssohn ve ünlü edebiyatçı Goethe ile anılan kent tam bir kültür ve sanat merkezi. Leipzig gezisi özellikle yılın belli dönemlerinde düzenlenen festivallere denk getirilmeli.

Uluslar Muharebesi Anıtı

Uluslar Muharebesi Anıtı, sadece Leipzig’in değil, Almanya’nın en önemli anıtlarından biri olarak biliniyor.Avrupa’daki en büyük savaş anıtı olarak bilinen bu anıt, Napolyon’un 1813’te Leipzig’teki Milletler Muharebesi’ndeki 100. Yıldönümünü kutlamak için 1913 yılında tamamlanmış.Anıtı, 12 metre yüksekliğindeki kahraman heykelleri çevreliyor ve anıtın 91 metre yukarısındaki gözlem yerinden de eşsiz bir manzara bulunuyor. Asansör olmadan uzunca bir tırmanıştan sonra, şehrin eşsiz manzarasını seyredebilirsiniz.Anıtın hemen altında ise, bir müze bulunuyor. Bu müze, burada savaşan askerlerin teçhizatlarını ve yaşamını gösteren, Leipzig savaşı hakkında bilgileri bulabileceğiniz bir müze. Leipzig merkezinden bu anıta ulaşmak için tramvayları kullanabilirsiniz, yolculuk ortalama 15 dakika sürüyor.

Yeni Belediye Binası

Eski Şehir Bölgesi’nin güneybatı köşesinde tüm görkemiyle duran Yeni Belediye Binası da, Leipzig’in turistik yerleri arasında oldukça popüler.Neues Rathaus olarak bilinen bu bina, Alman geç Rönesans tarzıyla dikkat çekmektedir. İnşaati 1905 yılında tamamlanmış ve 13. yüzyıldan kalma Pleissenburg bölgesini kaplamaktadır.Eski Belediye Binası’na göre çok daha görkemli olan bu binayı da, gezilecek yerler listenize ekleyin deriz.

Uygulamalı Sanatlar Müzesi Grassi Müzesi

1895 yılında kurulmuş olan bu Grassi Uygulamalı Sanatlar Müzesi, 1929 yılında bugünkü yerine taşınmış.Aslında burası bir kompleks ve içerisinde kentin etnografyası, uygulamalı ve dekoratif sanatlar ve müzik aleti koleksiyonlarına ev sahipliği yapan 3 müze bulunmaktadır.Burada turistlerin en çok beğendiği müze, Müzik Aletleri Müzesi’dir ve Orta Çağ’dan 20. yüzyıla kadar olan enstrümanların yanı sıra uygulamalı ses laboratuvarları ve kapsamlı arşivleri bu müzede görebilirsiniz.

Gewandhaus

Leipzig’te gezilecek yerlerden bir tanesi de, dünyaca ünlü Gewandhaus Orkestrası’nın şaşalı evi olan Gewandhaus’tur. Burası, Leipzig’teki üniversitenin hemen doğu tarafında yer alıyor.Muhteşem akustiği ile ünlü olan bu bina, 1981 yılında 3 katlı olarak inşa edilmiş ve modern sanatçıların resimleriyle dekore edilmiş.Birinci sınıf konserlere ev sahipliği yapan bu binayı dışarıdan görün yeter.

Leipzig Panometer

Connewitz’in güney banliyösünde, hiç kullanılmayan bir gazometre, Avusturyalı sanatçı Yadegar Asisi aracılığıyla görsel bir panoramaya dönüştürülmüş.Tuğla örgülü bir kabuğa sahip olan bu gazometrenin tarihi 1909 yılına kadar gitmektedir.Yapı, Yadegar Asisi’nin 2003 yılından bu yana panoramaları gösterir ve sadece Leipzig’in değil, Almanya’nın en bilinen gazometresidir.Birçok tema gösterilerine ev sahipliği yapan bu gazometreyi de gezilmesi gereken yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Leipzig Merkez İstasyonu (Leipzig Hauptbahnhof)

Leipzig’in tarihi yerleri arasında olan bu İstasyon, tipik bir tren istasyonu değil. İşte bu yüzden de listenizde yer alması gereken bir yapıdır.300 metrelik bir uzunluğa sahip olan bu tren istasyonu 8.3 hektarlık geniş bir alanı kaplamaktadır.Ayrıca, istasyon bir müze olarak da hizmet veriyor. Bu müzede de, 5 tarihi lokomotifi görebiliyorsunuz. İçeride bir de alışveriş merkezi bulunmaktadır. Bir şeyler satın almak için olmasa da, yemek yiyebileceğiniz şehirdeki en ideal yerlerden.

Mädlerpassage

Leipzig’in en güzel yapılarından biri olan Madrid‘deki Galeries Lafayette’ye benzetiliyor olsa da, biraz daha az görkemli ve sadedir.Burası da, birçok Avrupa pasajında olduğu gibi lüks mağazalarla doludur.Bir deri üreticisi olarak bilinen Anton Mädler tarafından 1910 yılında geliştirilmiş olan bu pasaj, mimar Theodor Kösser tarafından tasarlanmış. 40’a yakın mağazası, birbirinden güzel kafeleri ve restoranları olan bu alışveriş geçidine de göz atmayı unutmayın.

Eski Belediye Binası

Leipzig’in ana meydanını süsleyen bu eşsiz bina, Leipzig’te görülecek ilk yerlerden biri.1556 yılında inşa edilmiş olan bu bina, Almanya’daki en güzel Rönesans binalarından biri olarak kabul ediliyor.Barok bir tepesi olan kule ise, binanın ana girişinin üzerine simetrik bir şekilde yerleştirilmiş. Avrupa’nın diğer belediye binalarına nazaran biraz daha farklı bir mimari yapısı olduğu söylenmekte.Bu binanın içerisinde bir de müze bulunuyor. Bu müzede, Leipzig’in tarihinden 1989 Barışçıl Devrime kadar birçok resimlere ve eserlere ev sahipliği yapıyor.

Aziz Thomas Kilisesi

Meydanın güneybatısında bulunan bu kilise, Leipzig’in tarihi yerleri arasında en çok ziyaret edilen yapılardan biri. St. Thomas Boys Korosu ile ünlü olan bu kilisenin tarihi 1212 yılına kadar gidiyor.Dünyaca ünlü olan St Thomas Korosu’nu, cuma, cumartesi ve pazar günleri bu kilisede dinleyebilirsiniz.

Aziz Nikolaos Kilisesi

Leipzig’teki bir diğer ünlü kilise ise, Aziz Nicholas Kilisesi’dir. Gotik ve Barok stillerinin karışımı ile güzel bir mimariye sahip olan bu kilise, 12. yüzyılda inşa edilmiş.Yüzyıllar boyunca çeşitli eklemeler ve restorasyon çalışmaları yapılarak değiştirilmiş olan bu kilisede en son, 1700’lü yıllar iç mimari Neoklasik bir tarza dönüştürülmüş.Johann Sebastian Bach’ın birçok eserini de bu kilisede görebiliyorsunuz.Kilisenin hemen önündeki meydan, 1989’da Doğu Almanya’daki komünist yönetime karşı gösteriler için toplanma noktası olarak bilinir ve tarihteki en önemli olaylardan biri olarak kabul edilmektedir.Pazartesi Gösterileri olarak bilinen bu isyan, 4 Eylül 1989’da kendiliğinden kilise dualarından sonra başlamış. Burası Almanya’daki en olaylı isyanın başladığı yer. Kilisenin iç ve dış mimarisinden çok, kilisenin hemen önündeki bu meydan ve hikayesi ünlüdür.

Leipzig’deki Festivaller

“Almanya’nın kültür başkenti” olarak yıldızı parlayan Leipzig’de her yıl çeşitli festivaller düzenlenir.

-Richard Wagner Festivali (Mayıs)
-Leipzig Bachfest (Haziran)
-Mendelssohn Festivali (Eylül)
-Schumann Festivali Haftası (Eylül)
-A Cappella Festivali (Nisan)
-Açıkhava Klasik Müzik Dinletileri (Ağustos)
-Highfield Müzik Festivali (Ağustos)

Leipzig’de Nerede Ne Yenir?

Leipzig’in mutfağı geleneksel Sakson mutfağı özelliği taşır. Ünlü yemekleri arasında; etli hamur işleri, kızarmış domuz ve şnitzel vardır.Ayrıca domuz etinden üretilen Berliner sosisi ve dana etinden üretilen Frankfurter sosisi sofraların vazgeçilmezleridir. Leipzig’de yöresel lezzetleri bulabileceğiniz mekânlar:

Şnitzel: Ratskeller, Bayerischer Bahnhof, Leo Brasserie
Soğan çorbası, dana yağı ve ızgara black angus: Auerbachs Keller Leipzig
Dürüm (Vejetaryen dürümleri): Volle Rolle
Tatlı ve Kahve: Coffe Boum
Çorba: Löffel&Co
Curruywust (Sosis ve Patates): Curry Cult

Leipzig’de Ne, Nereden Alınır?

Alışveriş için en sık tercih edilen rotalar, Konigshaus ve Messehofspassage bölgeleridir. Bu bölgelerde; kitapçılar ve Leipzig’e yönelik hediyelik eşyalar bulabileceğiniz özel dükkânlar da yer alır.Daha kapsamlı alışverişleriniz için ise Specks Hof ve Bartel Hof’u tercih edebilirsiniz. Dünyaca ünlü pek çok markanın yer aldığı ve saat 10.00 ile 20.00 arasında hizmet veren bu alışveriş merkezlerinde, katılabileceğiniz etkinlikler de bulabilirsiniz.

Leipzig Gece Hayatı

Leipzig’de çok hareketli bir gece hayatı yoktur. Akşam programlarınızı, Markt Meydanı ve çevresinde bulunan kafe, restoran ve publara ayarlayabilirsiniz.Daha hareketli eğlence mekânları için ise pub ve kulüplerin yer aldığı Barfussgaschen bölgesini tercih edebilirsiniz.

Leipzig Ulaşım

Leipzig çok gelişmiş bir şehir içi ulaşım ağına sahiptir. Şehir; sakinlerine ve ziyaretçilerine, otobüs, tren, bisiklet, tren ve tramvay gibi ulaşım alternatifleri sunar. Bu ulaşım seçeneklerinden en sık kullanılanlar; otobüs ve tramvaylardır. Duraklardan 10 dakikada bir geçen otobüs ve tramvaylar neredeyse şehrin her noktasına ulaşım sağlar. Toplu taşımada kolay ve avantajlı fiyatlarla ulaşım için “Leipzig Card”ı temin edebilrisiniz. LVB dükkanları, turistik bilgi ofisleri ya da online sistem aracılığıyla kartı satın alabilirsiniz.Leipzig Halle Havalimanı şehrin 18 km kuzeydoğusunda yer alır ve havalimanından şehir merkezine ulaşım ortalama 20 dakika sürer.

Leipzig’de Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Almanya’nın kültür başkenti olarak bilinen Leipzig, ziyaretçilerine konaklama bakımından çeşitli seçenekler sunar. Şehrin merkezindeki Leipzig Tren İstasyonu çevresinde bulunan Naschmart ve Augustplaz meydanları, konaklama seçeneklerinin yoğunlukla bulunduğu bölgeler arasındadır.Şehre gelen misafirler genellikle ulaşım konusunda sağladığı rahatlık ve stratejik bölgelere yakınlığı nedeniyle, merkezdeki otelleri tercih ederler. Pension Am Stadtrand, InterCityHotel, Hotel via City Leipzig Mitte ve Steigenberger Grandhotel Handelshof, merkezde yer alan ve sık tercih edilen otellerden bazılarıdır.Bunun dışında Leipzig’de, pek çok hostel seçeneği de bulunur. Şehrin güneybatı bölgesindeki Kleinzschocher semti de Clara Zetkin Park ile Yeni Opera Binası’na yakınlığı nedeniyle tercih edilir. Bu bölgede yer alan Pension Giesserstrasse Leipzig ve Ost-Apotheke Hostel seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Arthotel Ana Symphonie

Şehir merkezi 400 m mesafedeLeipzig Güzel Sanatlar Müzesi 200 m mesafede, Gewandhaus yakınında yer alan otel, bahçe manzaraları ve kapalı havuz sunmaktadır.

Royal International Leipzig

Şehir merkezi 700 m mesafedeBruhl 100 m mesafede, Otel çok hoş deniz manzaraları sunar ve zevkli odalarda ayrıca özel banyolar vardır.

Travel24 Hotel Leipzig City

Şehir merkezi 600 m mesafedeLeipzig Güzel Sanatlar Müzesi 400 m mesafede, Palmengarten’a kolayca ulaşabileceğiniz bu otel, özel bir banyo ile 170 odadan oluşmaktadır.

Stadthaus By Hentschels Apartments

Şehir merkezi 1000 m mesafedeCentral Station Leipzig 300 m mesafede, Bahçeye bakan odaları otel Panometer Leipzig’a yakındır.

Mcdreams Hotel Leipzig

Şehir merkezi 2.7 km mesafedeSchaubühne im Lindenfels 300 m mesafede, Arena Leipzig’nın yanında yer alan otel, şehir manzaralı 77 odadan oluşuyor.

Novum Hotel Aviva Leipzig Neue Messe

Şehir merkezi 5.3 km mesafedeLeipzig/Mockau 700 m mesafede, Leipzig şehrindeki Tourist-Information’a yakın yer alan bu otel, 140 oda ve panoramik havuz manzarası sunmaktadır.

Sleepy Lion Hostel, Youth Hotel & Apartments Leipzig

Şehir merkezi 600 m mesafedeSchauspiel Leipzig 500 m mesafede, Şehir merkezinden 10 dakikalık yürüme mesafesinde konumlanan bu merkezi hostel tramvay durağına hızlı ulaşım sağlar.

B&B Hotel Leipzig-City

Şehir merkezi 600 m mesafedeBruhl 200 m mesafede, Panometer Leipzig’a yakın Leipzig Şehir Merkezi semtinde merkezî bir konumda bulunan otel, 96 odaya sahiptir.

Apartment Central Leipzig

Şehir merkezi 700 m mesafedeLeipzig Hayvanat Bahçesi 300 m mesafede, Deutsche Nationalbibliothek Leipzig’a kolayca ulaşabileceğiniz bu otel, özel bir banyo ile 115 odadan oluşmaktadır.

Intercityhotel Leipzig

Şehir merkezi 700 m mesafedeBruhl 200 m mesafede, Leipzig şehrinin Panometer Leipzig’a yakın olan otel, aydınlık bir dekorlu 166 odadan oluşmaktadır.

Motel One Leipzig-Augustusplatz

Şehir merkezi 600 m mesafedeOpera Leipzig 100 m mesafede, Panometer Leipzig’a erişim sağlayan bu otel, Leipzig Hayvanat Bahçesi’a 15 dakikalık yürüme mesafesinde ve lounge tarzı restorana sahiptir.

Vienna House Easy Leipzig City

Şehir merkezi 800 m mesafedeHistorische Lokomotiven auf dem Hauptbahnhof Leipzig 200 m mesafede, 205 zarif odası bulunan bu evcil hayvan kabul eden otel, Leipzig şehrinin kalbinde yer almaktadır.

A&O Leipzig Hauptbahnhof

Şehir merkezi 1.1 km mesafedeHistorische Lokomotiven auf dem Hauptbahnhof Leipzig 300 m mesafede, Leipzig Hayvanat Bahçesi yakınında bulunan bu şık otel, açık büfe kahvaltı sunmaktadır.

Ibis Leipzig City

Şehir merkezi 500 m mesafedeBruhl 100 m mesafede, Nikolai Church Leipzig’a sadece 250 metre mesafede yer alan otel, özel bir banyo ile 125 odadan oluşmaktadır.

Downtown Apartments Leipzig

Şehir merkezi 1.0 km mesafedeArena Leipzig 300 m mesafede, Leipzig Zoo ‘nın ve tramvay durağının hemen yanında yer alan bu 9 odalı daire, modern dekorasyona sahiptir.

Five Elements Hostel Leipzig

Şehir merkezi 200 m mesafedeLeipzig Christmas Market 200 m mesafede, Bu benzersiz hostelde kalırken konuklar şehir manzarasının ve 32 odanın bütün gerekli konforlarının tadını çıkaracaklar.

Central Globetrotter Hostel Leipzig Hauptbahnhof

Şehir merkezi 1.0 km mesafedeLeipzig Hayvanat Bahçesi 500 m mesafede, Şehir merkezinden 20 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan bu popüler hostel, Panometer Leipzig’a hızlı erişim sağlar.

Meininger Hotel Leipzig Hauptbahnhof

Şehir merkezi 800 m mesafedeHistorische Lokomotiven auf dem Hauptbahnhof Leipzig 200 m mesafede, Otel, Leipzig şehrinin kalbinde 126 odası ile Panometer Leipzig’a kolay erişim imkanı olan konaklama sunmaktadır.

Ibis Budget Leipzig City

Şehir merkezi 500 m mesafedeBruhl 100 m mesafede, Otelin yakınında tren istasyonu olup konuklar çok uzak olmayan Old Town Hall Leipzig’a kolayca ulaşabilirler.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.
Rize Günübirlik Turlar