Lyon’da Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Lyon Gezi Rehberi - Lebego1.Com

Fransa‘daki gözde ziyaret noktalarından en popüler şehirlerinden biri Lyon. Gastronomi alanında adını dünyaya duyurmuş olan Lyon,Paris ve Marsilya‘nın ardından Fransa’nın 3. büyük şehri. Lyon’un tarihi Roma İmparatorluğu‘na dayanıyor. Roma tarihçisi Dio Cassius, Julius Sezar‘ın ölümüyle birlikte imparatorun iki askeri ve generaline günümüzün Lyon’una gitmelerini emrediyor. Viyana şehrinden kaçan mültecilerin bu bölgeye yerleştirilmesini, devlet adamlarının da bu duruma ön ayak olmasını istemiş. Bu sayede Lyon’da yerleşim başlamış. Şehrin çevresi yıllar boyu Galyalılar için yaşam alanı olmuş. Bölgede finans ve sanayi açısından büyük markaların genel müdürlükleri yer alıyor. Buna ek olarak tarih boyunca ipek üretiminin en önemli merkezlerinden biri olarak kabul görmüş. Şehir genel olarak sert bir iklime sahiptir. Kış aylarının oldukça soğuk geçtiği şehri kış mevsimini sevenler ocak, şubat aylarında ziyaret edebilir. Yaz aylarında da bunaltıcı bir sıcak olmadığı için seyahat adına yaz mevsimi de oldukça uygundur.Tarihi açıdan olduğu kadar sanatsal ve kültürel açıdan da dikkat çekici olan şehir; ünlü futbol takımı Lyon ile de ön plana çıkar.

Lyon’da Mutlaka Gezilecek Yerler

Cathedrale Saint Jean-Baptiste

Şehrin en mistik yapılarından biri olan ve tarih kokan Saint Jean Katedrali, 11. yüzyılda inşasına başlanmış nadide bir yapı. Gösterişli gotik mimarisi ile görenleri etkisi altına alan katedralin özelliklerinden biri de, astronomik bir saate sahip olmak. 16. yüzyılın sonunda yapılan saat tarihi, ayın, güneşin ve dünyanın pozisyonlarını ve Lyon’un üzerindeki yıldızların pozisyonlarını gösteriyor. Saint Jean Katedrali, 12. yüzyılın başlarından kalma çarpıcı vitray pencerelere sahip. Ön cephedeki merkezi gül pencere özellikle hayranlık uyandırıyor. Cephe, din savaşları sırasında yıkılan heykellerle süslenmiş üç portaldan oluşuyor. Bir dizi madalyon, Eski ve Yeni Ahit’ten, Azizlerin yaşamından ve özellikle de manastır hayatından sahneleri temsil eden bölümlerden oluşuyor.Saint Jean Katedrali, yüzyıllar boyunca önemli siyasi ve tarihi olaylara sahne oldu: Papa XXII. John, 1316’da burada taçlandırıldı; 13 Aralık 1600, katedral, IV. Henri ile Marie de Médicis’in evliliğini barındırır; Richelieu kardinal barını 1622’de orada aldı.

Bartholdi Çeşmesi

Özgürlük anıtını yapan heykeltraş Bartholdi’nin, Lyon’da yaptığı muhteşem çeşme.Heykeller son derece başarılı ve çok güzel bir meydanı süslüyor. Lyon’da mutlaka görülmesi gereken bir nokta diyebileceğimiz Bartholdi Çeşmesi, 1892 yılında inşa edilmiş. Özellikle kış aylarında yapılan su oyunları çeşmede yer alan atların canlı olduğu izlenimini veriyor. Çeşmenin etrafı ise şehrin en yoğun restoran ve kafeleriyle çevrili.

Church of Saint Nizier of Lyon

Saint-Nizier kilisesi hem antik dönemiyle hem de mimarisiyle Lyon’un en önemli dini yapılarından biridir. 14. ve 15. yüzyıllarda gösterişli bir Gotik tarzda tamamen yeniden inşa edilen kilise, 1840 yılı itibariyle UNESCO Dünya Mirasları listesine girmiştir. İlk Roma anıtının bulunduğu 2. yüzyıldan, Hıristiyanlığın ilk günlerine kadar uzanan bir tarihe sahiptir. Lyon’daki en eski kiliselerden biri olarak, kökenleri hakkında çok az şey biliniyor, ancak isminin kilisenin bulunduğu yere gömülen altıncı yüzyıldan kalma bir piskopos olan Lyon Nicetius’tan geldiğine inanılıyor. Gotik kilise, Lyon’un merkezinde, Bellecour Meydanı ile Hôtel de Ville arasında merkezi bir konumda yer almaktadır.

Museum of Fine Arts of Lyon

1801 yılında kurulan Lyon Güzel Sanatlar Müzesi, 17. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilen ‘Dames nobles de Saint-Pierre’in görkemli Benedictine Manastırı’nın duvarları içinde yer almaktadır. Dört taraflı bir yapı olan müze, manastırları ve Rodin, Bourdelle ve diğerlerinin heykellerinin bulunduğu huzurlu bir bahçeyi çevreliyor. 7 bin m²’lik müzede, Mısır’dan Orta Doğu’ya, Yunanistan ve Roma’ya kadar seçkin antik sanat koleksiyonlarına, Orta Çağ’dan 20. yüzyıla kadar sanat eserlerine, Antik Çağ’dan günümüze madeni paralara ve madalyalara ev sahipliği yapan 70 sergi odası bulunuyor.Chinard, Canova, Pradier ve diğerleri, grafik sanatlar ve klasik resimlerin yanı sıra Perugino, Veronese, Rubens ve Rembrandt’ın çalışmaları, Renoir, Monet, Van Gogh ve Gauguin gibi empresyonistler ve en önemlisi Picasso, Chagall, Matisse ve Soulages gibi modernistler. Lyon Güzel Sanatlar Müzesi, yıl boyunca önemli uluslararası sergiler ve kültürel etkinlikler düzenlemektedir.

Museum of Cinema Miniature

Lyon’un en sevilen müzelerinden biri olan Sinema Minyatür Müzesi, 200’den fazla film sahnesini gözler önüne seren heyecan verici bir gezi noktası. Rönesans Bölgesi’nin kalbindeki büyüleyici Musée Cinéma et Miniature, ziyaretçilere filmlerdeki özel efektlerin büyüsünü ve minyatür sanatçılarının şiirsel dünyasını tanıtmak için ‘bir arada iki müze’ sunuyor.Müze, çok çeşitli film setlerine ve en büyük Avrupa ve Amerikan film stüdyolarından zengin bir otantik film koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Minyatürler, animatronikler, maskeler, protezler, robotlar, kostümler, yaratıklar ve her türden canavarlarla resmedilen sekiz eğitim odası, sinemada kullanılan özel efekt teknikleriyle ilgili pek çok sırrı açığa çıkarıyor. “Örümcek Adam” dan “Bayan Doubtfire” a, “Beşinci Element” ve “Gremlin’lere” kadar, 450’den fazla efsanevi film, gizli sinema sahnelerinin ardındaki bu dalışta bizi çok mutlu ediyor. Dan Ohlmann’ın büyülü dünyasını ve dışarıdan görülebilen kendi atölyesini keşfederek, başka bir boyuta yolculuğa çıkacağınızdan emin olabilirsiniz.

Musee des Tissus et des Arts Decoratifs

Dünyanın 2 bin yıllık tekstil tarihini gözler önüne seren nadide bir müze olan Musee des Tissus, 1851’de Londra’daki ilk Evrensel Sergi’nin ardından 19. yüzyılın ortalarında kuruldu. Oraya giden Lyon üreticileri, Lyon’da bir müze kurma inancıyla geri döndü. Kurumun amacı, hem teknik hem de sanatsal becerilerle desteklenen Lyon ipek ürünlerini dünyaya duyurmaktı. Sadece 1890’larda bu müze, evrensel bir tekstil tarihini gösteren Tarihi Dokular Müzesi unvanını aldı.Musée des Tissus, şimdi yaklaşık 2,5 milyon parça ile dünyanın en büyük tekstil koleksiyonunu koruyor. Antik Mısır’dan günümüze, Japonya’dan Amerika kıtasına Çin, Doğu, İtalya ve Hollanda dahil 4 bin 500 yıllık tekstil üretimini kapsamaktadır. Müze ayrıca 18. yüzyılın sonu ile 1950’li yıllar arasında Lyon tekstil üretimi hakkında kapsamlı bir vizyona sahip çok sayıda örnek albüm tutmaktadır. Müze, kurulduğu günden beri kumaşların analizi ve incelenmesine adanmış eski tekstil araştırma merkezinde yer alıyor. Müze, 1985 yılında koleksiyonlarına adanmış ilk tekstil restorasyon atölyesiyle zenginleştirildi

Institut Lumiere

Lyon’da sinemanın hayata geçtiği ilk yer olan Institut Lumiere, Fransız sinemasına ışık tutan ülkenin en önemli gezi noktalarından biridir. Auguste ve Louis Lumière kardeşlerin 1895 yılında yalnızca video kaydı yapmayan, aynı zamanda geliştirip projelendirebilen tüm özellikleri bir arada sunan bir cihaz olan Görüntü Yönetmeni’ni yaratmak için çalışmalara başladığı evleri olan enstitü, sonradan müzeye çevrilmiş. Tamda burada ilk yerli sinema filmi “Lumière Fabrikasından Ayrılan İşçiler” yayınlanmış.Göz kamaştırıcı bir sanat müzesi haline getirilen bina, First Film Shed şirketi tarafından restore edilmiş ve geçmiş ve şimdiki film yapımcılarına saygı duruşunda bulunan bir duvarla tamamlanmıştır.

Musée de l’automobile Henri Malartre

Lyon’un 11 kilometre kuzeyinde yer alan araba müzesi Musée de l’automobile Henri Malartre, Rochetaillée Kalesi’nde yer alıyor. 1959’da Henri Malartre tarafından yaratılan merkez, 1972’de Lyon şehrinin bir müzesi haline geldi. Otomobil, bisiklet, vintage motosiklet ve toplu taşıma koleksiyonlarına ev sahipliği yapan müzenin öne çıkan noktalarından biri, Hitler’in Vivastella kardeşler Lumières’e yaptığı geçit töreni arabalarına ev sahipliği yapması. Diğer yandan ilk Fourvière fünikülerinin vagonu ve yüzlerce farklı otomobili görme şansı elde edebilirsiniz.Müze ayrıca Lyon bölgesinde yapılan birçok eski aracı da koruyor. Artık ortadan kaybolan Luc Court, Rochet-Schneider veya Viratelle gibi bu markalar, 20. yüzyılın başında küresel otomotiv endüstrisinin amiral gemileriydi. Müzede, çoğunluğu çalışır durumda olan araçların bakımını ve onarımını yapan mekanik bir atölye bulunuyor.

Norte-Dame de Fourviere Basilica

Lyon’un simgesi haline gelen La Basilique Notre Dame de Fourviere, 19. yüzyılda mimar Pierre Bossan tarafından Neo-Bizans mimaride inşa edilmiş harika bir yapı. Lyon’un “dua tepesi” olarak da bilinen Fourvière tepesinde yer alan bazilika duvarlarında, hayranlık uyandıran mozaikler, zengin renkli vitraylar, yaldızlı heykeller ve bir mezara ev sahipliği yapıyor. Meryem Ana’ya adanan ve UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı’na kayıtlı tarihi bir anıt olarak listelenen Notre Dame Bazilikası, bugün kentin amblemi olarak kabul görüyor.86 metre uzunluğunda ve 35 metre genişliğindeki yapı, Bizans, gotik ve romaneske ilham veren eşsiz bir mimari sunuyor. Uzunluğu sebebiyle şehrin her yerinden görülen ve muhteşem bir Lyon manzarası sunan dini yapıda, ana erdemleri temsil eden 48 metre yüksekliğinde 4 kule bulunuyor. Basiret ve Temperance Lyon şehrine bakmaktadır.Meydana hakim Güç ve Adalet. Yılda 2.5 milyon ziyaretçi çeken bazilikayı, gezi listenizin ilk sıralarına dahil etmenizi tavsiye ederiz.

Parc de la Tete D’Or

Fransa’nın en büyük kentsel parkı olarak gösterilen Parc de la Tete d’Or, şehrin göz bebeği olmakla birlikte ikonikleşmiş ziyaret noktalarından biridir. 1857 yılında Denis ve Eugène Buhler kardeşler tarafından, New York‘un ünlü Central Park’ıyla aynı yıl inşa edilen, Le Parc de la Tete d’Or, 1865’te bitki türlerini içeren etkileyici cam evler ve dünyanın her yerinden çiçekler ve 1960’larda 350 farklı çeşitten oluşan 30.000 gül fidanı içeren gül bahçelerinin dahil edilmesiyle nadide parklar listesine girdi.İngiliz Bahçesi tarzında tasarlanan park; bir hayvanat bahçesi, göl, botanik bahçe, minyatür demiryolu, çocuklar için midilli gezileri ve çok daha fazlasına ev sahipliği yapıyor. Her yaştan kişi için bir çok cazibe merkezi içeren Parc de la Tete d’Or, Lyon’da mutlaka uğramanız gereken gezi noktalarından biri olarak gösteriliyor. Rahatlamak ve doğal güzelliğin tadını çıkarmak için mükemmel bir yer ve yürüyüş, koşu veya bisiklet için birçok parkur bulunduruyor. Yalnızca piknik için ziyaret etmeyi düşünürseniz de oldukça geniş bir araziye sahip olduğunu belirtelim.

Bellecour Square

Yalnızca Fransa’nın değil, Avrupa’nın en büyük halk meydanı olarak bilinen Bellecour Meydanı, şehrin en popüler buluşma noktalarından biridir. Çok sayıda mağaza, tarihi binalar ve en önemli gezi noktalarının bulunduğu Presqu’ile bölgesinin merkezi olarak tanımlayabileceğimiz meydan, 19. yüzyıldan kalma zarif binalarla çevrili. 1825 yılında meydana yerleştirilen Kral Louis XIV’in atlı heykeli de meydanın simgesi haline gelmiş. Saône ve Rhône nehirlerinin alegorik iki heykelini görmek için bu anıtın tabanına bakın. Fransız havacı, yazar ve şair Antoine de Saint-Exupéry’nin bir heykeli de var.Muhteşem meydanın başında, şehrin en havalı caddelerinden biri ve popüler bir alışveriş yeri olan Rue Victor Hugo yer alıyor. Burada dünyaca ünlü zincir mağazalar ve uygun fiyatlı butikler bulabilirsiniz. Meydandaki bar veya restoranlardan birine oturarak şehrin ve 19. yüzyıl binalarının manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Alışveriş yapmayı planlıyorsanız ise Rue Auguste Comte’a giderek; sanat, antika ve dekorasyon satışı yapan mağazaları gezebilirsiniz.

Place Des Terreaux

17. yüzyıldan bu yana şehrin en önemli meydanı olan Place des Terreaux, o zamandan beri Lyon şehrinin siyasi kalbi olmuştur. 7 bin metrekarelik bir alanı kaplayan ve ünlü Bartholdi Çeşmesine ev sahipliği yapan meydanda Belediye Binası, Palais Saint-Pierre gibi önemli yapılar da yer alıyor. 1994’te mimar Christian Drevet ve sanatçı Daniel Buren tarafından yeniden geliştirildikten sonra bugünkü halini almış.Lyon seyahatinizde istemeden de olsa ziyaret etmek zorunda olacağınız bir buluşma noktası da diyebiliriz. Meydan üzerinde onlarca alışveriş butiği, restoran ve açık hava kafeleri de yer alıyor. Burada pek çok ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Place Sathonay

Terreaux Meydanı’na göre daha az kalabalık ve haliyle daha huzurlu bir meydan olan Sathonay, Saône nehri ile Croix-Rousse’un alt yamaçları arasında yer alan bu büyüleyici bir buluşma noktası. Etrafı kafe terasları ve 1. ilçe belediye binası ile çevrili, şehrin küçük bir alanını oluşturan meydan, çocuklu ailelerin de sıklıkla ziyaret ettiği noktalardan.Place Sathonay’de motorların sesi yerini insan seslerine bırakıyor, hep birlikte sessiz ve hareketli. Bölgenin sükuneti dinlenmeye veya bir ısırık almaya davet ediyor.

Fresque des Lyonnais

Saône’ye çok yakın olan ve Place des Terreaux’ta, Lyon Belediye Binası’nın yakınında 1. bölgede “Fresque des Lyonnais” adı verilen bir bina cephesine boyanmış sanatsal duvar resmidir. Şehrin en eski ve ünlü sanatsal eserlerinden biri olan duvar resmi, 24 tarihi ve altı çağdaş figürden oluşuyor. La Fresque des Lyonnais, Lyon ve dünya tarihinin şekillenmesine yardımcı olan toplamda 30 Lyonnais figüründen oluşuyor. Yaşam süreleri, antik Roma’dan günümüze kadar Lyon’un 2 bin yıllık tarihinin tamamına yayılmıştır. Nehir kıyısında kısa bir yürüyüş yaptıktan sonra duvarı gözlemlemek ve fotoğraf çektirmek oldukça keyifli oluyor.

Opera Nouvel

Bazen Nouvel Operası olarak adlandırılan Lyon Operası, Lyon’da bir opera binasıdır. Belediye binasının karşısında, Place de la Comédie’de yer almaktadır. 1831’de Antoine-Marie Chenavard ve Jean-Marie Pollet tarafından inşa edilmiş, 1989 ve 1993 yılları arasında Jean Nouvel tarafından tamamen yeniden yapılandırılmış ve genişletilmiştir. Mimari proje, 1993 yılında Moniteur’un Prix d’Équerre d’argent’ı ödülüne layık görülmüştür. Esas olarak Opera National de Lyon’a adanmış, opera, bale ve konserlerin sergilendiği bir performans salonuna ev sahipliği yapmaktadır.

Lyon Botanical Garden

Lyon şehrinin Botanik Bahçesi Park de la Tête d’Or’un kalbinde 1857’den beri yer alan, rengarenk bir bahçe. 5 bin 650 m2’lik seraların 8 hektarlık bir yürüyüş alanı sunan bahçede dünyanın birçok yerinden getirilen 1.600’den fazla bitki yer almaktadır. Avrupa’nın en büyük koleksiyonlarından birine sahip olan bahçe bu sebeple de tüm dünyadan gelen uzmanlar tarafından değerine değer katar. Özel bitkisel koleksiyonların konservatuarının bir üyesi olarak, koleksiyonlarından bazıları ulusal koleksiyonlar olarak etiketlenmiştir (araceae, begoniaceae, bromeliaceae…). Ayrıca bir kütüphane, bir sulak alan, bir tohum dükkanı ve bilimsel bir kulüp, araştırma ve koruma faaliyetlerine liderlik etmek için önemli bir merkezdir.

Des Hauteurs Park

Lyon’un en büyük kentsel parklarından biri olan Des Hauteurs Park, yeşil ve gölgeli bir yol boyunca huzurlu, yavaş bir yürüyüş ile sizi Saône Nehri kıyılarına götürür. Bu park aslında güller ve ortancalar da dahil olmak üzere güzel çiçek ve ağaçların yetiştiği muazzam bir bahçedir. Buraya, bir zamanlar Cimetière de Loyasse ve Saint-Paul’u birbirine bağlayan bir tramvay-yaya köprüsü olan Passerelle des Quatre Vents üzerinden erişilebilir. Park üzerinden yaya köprüsü geçmekte ve bu köprü, bahçelere ve manastırlara bakmaktadır. Elverişli merkezi konumu nedeniyle, Lyon’daki en iyi turist duraklarından biri olarak kabul edilir.

Rosa Mir Garden

Lyon’un kalbinde küçük bir saklı bahçe olan şehrin mücevheri Rosa Mir Garden, 1957 – 1983 yılları arasında Senis Mir tarafından tasarlanan 400 metrekarelik bahçe, taş ve kabuklardan yapılmış. Bir iç avluda, Grande Rue de la Croix-Rousse’un hemen dışında, ticaretle uğraşan ve İspanyol İç Savaşı’ndan kaçan bir duvarcı olan Jules Senis’in, annesi Rosa Mir’e adadığı bahçe ziyaretçilerini büyülüyor. Bahçenin hikayesi ise şöyle başlıyor;”Jules Senis, hayatta kalamayacağını düşünüyordu. Tamamen çaresiz hisseden Senis, kendisiyle bir anlaşma yaptı: İyileşirse Lyon’un kalbinde muhteşem bir bahçe inşa edecekti. Şaşırtıcı bir şekilde, hayatta kaldı ve hayatının sonraki 25 yılını hayatta kalma anıtını inşa etmeye adadı.Bir avluyu tamamen dolduran Senis, sadece çiçek ve diğer yaprakları dikmekle kalmadı, botanik çalışmalarını çerçevelemek için yeni yapılar inşa etti. Bahçe zor bir dönemi atlatmak için bir tür kişisel anlaşma olarak yaratılmış olsa da, Senis bitmiş işini İspanya İç Savaşı sırasında İspanya’dan kaçarken ayrıldığı annesi Rosa Mir Mercader’e adadı

Parc de Parillyi

Parc de Parilly, 1 Ocak 2015 yılında açıldığı tarihten beri Bron ve Vénissieux belediyelerinde bulunan yeşil bir alandır. Parkın 187 hektarının büyük bir bölümü, kaplayan ağaçlık alan ve birçok tesisin bulunduğu spor alanından oluşmaktadır. Parilly Park, 18.000 çok çeşitli ağaçla yürüyüş için de güzel bir yerdir: akçaağaçlar, sedirler, ıhlamur ağaçları, kızıl meşe, çamlar, huş ağaçları, köknar ağaçları, kestane ağaçları, Douglas köknarı, bal akasya…Atletizm stadyumu, 10 futbol sahası, 1 ragbi sahası, 12 basketbol sahası, 1 voleybol sahası, 3 hentbol sahası, 2 beyzbol sahasına ev sahipliği yapan Parc de Parilly spor tutkunları için de olmazsa olmazlar arasında yer alıyor.

Lyon Zoo

Harika zaman geçireceğiniz Lyon’da biraz da çocuklarınıza özel program yapmak isterseniz Lyon Zoo görmenizi tavsiye edeceğimiz yerlerin başında geliyor. Hem ücretsiz olması hem de 66 farklı türden 300 hayvana ev sahipliği yapması sebebiyle çokça ziyaret alan bahçede keyifli saatler geçireceğinize emin olabilirsiniz. 2006 yılında, Parc de la Tête d’Or’un bir parçası olan Lyon Hayvanat Bahçesi’ne, yaklaşık üç hektar (yaklaşık 7 dönüm) genişliğinde bir “Afrika ovası” eklendi. Afrika savanından birkaç tür orada birlikte yaşıyor. Zürafalar, zebralar, Watusis, lemuriformalar ve aynı biyotoptan diğer hayvanlar üç özel ortamda gelişir: savan, ıslak alan ve yağmur ormanı.Nitekim Lyon Hayvanat Bahçesi, Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği üyesidir ve bu nedenle, sahip olduğu bireylerin çoğalmasını teşvik ederek türlerin korunmasında önemli rol oynamaktadır. Nesli tükenmekte olan türlerin sayısız doğumları bunun kanıtıdır.

Büyük Lyon Akvaryumu

Çocuklarınızla birlikte su altı dünyasının derinliklerine dalmak ve birçok deniz canlısıyla tanışmak için ziyaret edebileceğiniz Lyon Büyük Akvaryum, gezi listenize dahil edebileceğiniz eğlenceli noktalardan biri. 2002 yılında Maurice Chichportiche tarafından kurulan akvaryumda, 5 binden fazla balık da dahil olmak üzere 300 farklı türde deniz canlısı yaşıyor. Akvaryum toplamda 5 bölüme ayrılmış durumda.Yerel yaban hayatı (çok büyük 2 metrelik yayın balığı, sazan, mızraklar dahil, ılıman sular, tropikal sular, tropikal denizler, köpekbalığı çukuru, Küçük bir alışveriş dükkanı ve atıştırmalıklar satın alabileceğiniz bir büfe de yer alıyor. Şehirde toplu taşıma araçlarına çok yakın bir mesafede yer alan akvaryuma kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Le Petit Musee de Guignol

Şehrin en keyifli gezi noktalarından biri olarak gösterebileceğimiz Guignol Kukla Müzesi, iki kattan oluşuyor. Fantastik Küçük Guignol Müzesi sizi Guignol’un yaratılışını birkaç animasyon sahnesi ile keşfetmeye götürüyor. Guignol’un yanı sıra bir sesli rehber de size dünyayı gezen bu kuklanın hikayesini anlatıyor. Laurent Mourguet tarafından 1808 yılında yaratılan Guignol, zamanın günlük hayatı hakkındaki hicivli yorumları ve en iyi arkadaşı Gnafron gibi renkli karakterlerden oluşan bir galeri sayesinde Lyon halkının kalbine çok çabuk yerleşmiş. Diğer yandan burada daha pek çok kukla var. Çocuklarınızla birlikte keyifli zaman geçirebileceğinizden emin olabilirsiniz. Dipnot! müzeyi gezmeniz yalnızca yarım saatinizi alacaktır.

Le Mama Shelter

Dünyaca ünlü Mama Shelter otellerinin Lyon şubesi, harika bir teras restoranla misafirlerine kapılarını aralıyor. Gastronomi şehrinin leziz yemeklerini tadabileceğiniz otelin teras katı bar ve restoran olarak ayrılmış durumda. Bar bölümünde alkollü alkolsüz içecekleri de tadabilirsiniz. Restoran bölümü ise Fransız yemeklerinden dünya mutfağına pek çok lezzeti sunan geniş bir yelpazeye sahip. Eğlenceli müzikler eşliğinde arkadaşlarınızla felekten bir gece çalabileceğiniz bar ve restoran bölümü Lyon’da gidilecekler listenize girecek nitelikte!

Rue de la Republique

Rue de la République, Presqu’Ile’nin ana caddesidir. Kuzeydeki Place de la Comédie’yi güneydeki Place Le Viste’ye (Place Bellecour’un bitişiğinde) bağlar. Kısa bir süre önce, İkinci İmparatorluk döneminden bu yana İmparatorluk Sokağı adı altında anılıyor. Mimar Benoît Poncet (1806-1881) tarafından tasarlanmış. Şehrin en önemli mağazalarına ev sahipliği yapan cadde, Lyon’un en ünlü alışveriş caddesi olarak bilinir.

Halles de Lyon Paul Bocuse

Şehirde kaliteli gıda alışverişinin tek adresi Halles de Lyon Paul Bocuse, 1859 yılında Lyon ilk kapalı gıda pazarı olarak kuruldu. Şehrin merkezinde yer alan pazar, Lyon’un en bilinen yerel lezzetlerinden bazılarını yoğunlaştıran ve her yemek meraklısı turistin seyahat listesinde mutlaka görülmesi gereken bir kapalı gıda pazarıdır. Lyon’un en iyi kasaplarından, şarküterlerinden, yemekçilerinden, pasta şeflerinden ve şarap uzmanlarından elliden fazla, dükkan açarak burayı gerçek bir yemek eğlence parkı haline getirdi.Les Halles, Lyon’un en saygın ve tanınmış şeflerinden Paul Bocuse’un adını almış ve ona adanmış. Les Halles Paul Bocuse, Lyon’da bir demirbaş haline gelmiş durumda. Bazı insanlar orada düzenli olarak alışveriş yaparken, çoğu Lyonnais için özel günler ve tatiller için ayrıldı.

Lyon Part-Dieu Commercial Shopping Centre

1975 yılında açılan Lyon Alışveriş Merkezi, kentin en önemli alışveriş noktalarından biridir. Merkez, geniş bir mağaza yelpazesi ve bir dizi özel satış noktası aracılığıyla tüm müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için eksiksiz bir ürün ve hizmet yelpazesi sunuyor.AVM içerisinde ziyaretçiler, 240 mağaza ve çok geniş bir etiket yelpazesi arasından seçim yapabiliyorlar. La Part-Dieu, Lyon’da satış noktaları açmak isteyen “birinci sınıf” perakendeciler için ilk tercihtir: Apple Store, Primark, Lego, Burger King, Disney Store, Desigual, The North Face, Superdry, Pylones, Sostrene Grene, Make Up Forever.

Mini World Lyon

3000 m²’nin üzerinde tamamen kapalı alanda inşa edilen Mini World Lyon, Fransa’nın en büyük animasyonlu minyatür parkı. Bu eğlence parkı her yaş için uygun ve büyü ile mizah dolu devasa mini dünyalara dalma imkanı sunar. Lyon şehrine ve Minyatür Işık Festivali’ne adanmış olan park, Lyon Şehri’nin önemli noktalarını (yeniden) keşfetmeniz için sizi muhteşem bir manzarayla bekliyor.

Cenevre

Lyon gezinizin sonlarına doğru vize süreniz devam ediyor ve daha çok Avrupa kenti görmek istiyorsanız, rotanızı Cenevre’ye çevirebilirsiniz. Lyon’dan 1 saat 35 dakikalık bir araba yolculuğu sonrası ulaşacağınız şehir İsviçre’in en önemli turistik merkezlerinden biri. Şehri cazip kılan en önemli noktası muhteşem doğası… Cenevre’nin eski şehir bölgesindeki tarihi turistik yapılar bir kenara dursun bu kentte göl kenarında kısa bir yürüyüş ya da tekne ile küçük bir gezinti bile geldiğinize pişman etmeyecek cinsten…Alpler ve Jura Dağları ile çevrili kent muazzam bir dağ manzarasına sahip. Fransa ile yakınlığı sebebiyle de hem mutfağında hem de günlük yaşantısında Fransız kültürünü görmeniz de olası. Ayrıca İsviçre’nin, Fransızca konuşulan bölgesinde yer alıyor. Yine de İngilizce ile kolay iletişim sağlayabilirsiniz. Etkileyici tarihi yapıları, müzeleri, lüks mağazaları ve leziz çikolata ve peynir kültürüyle kentin büyüsüne kapılacağınızdan emin olabilirsiniz. Çakısı ve saatleri ile ünlü bu şehirden alışveriş yapmayı da ihmal etmeyin deriz!Şehir merkezinde kısa bir gezintinin ardından Cenevre’de görmeniz gereken yerlerin başında St. Pierre Katedrali, Reform Müzesi, İngiliz Bahçesi ve Çiçek Saati, ünlü CERN Laboratuvarı ve Nueve Meydanı geliyor. Kentin değerlerinden biri olarak gösterilen Rousseau Adası’da listenize eklenecek güzellikte bir yer. Cenevre’nin gezilecek yerlerini derlediğimiz listemizde kendinize detaylı bir rehber oluşturabilirsiniz. Lyon’dan ulaşım için ise özel aracınız yok ise SNCF ileLyon Part Dieu’dan 3 saatte bir kalkan trene binebilirsiniz.

Marsilya

Lyon’dan ayrılırken Fransa’yı biraz daha keşfetmeye karar veriyorsanız şehre en yakın turistik şehir Marsilya diyebiliriz. Ülkenin en eski kentlerinden biri olan Marsilya, 2 bin 600 yıllık tarihi ile Avrupa’nın da en eski şehri unvanına sahip. Bu nedenle de her yıl dünyanın 4 bir yanından ziyaretçi ağırlıyor. 1 milyona yaklaşan nüfusuyla ülkenin en kalabalık ikinci büyük şehri olmasının yanı sıra 70 kilometreyi bulan sahil şeridi ile Avrupa’nın en büyük ticari limanına sahip aynı zamanda. Yaz aylarında seyahat ediyorsanız ise bu kentin plajlarının oldukça meşhur olduğunu belirtelim. Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü kentte güneşin parıltısı altında leziz Akdeniz mutfağının tadına baktıktan sonra da pişmansız bir tatilde olduğunuza çok daha emin olabilirsiniz.Marsilya halkı da Akdeniz’in hareketli yapısına entegre olmuş bir şekilde oldukça enerjik ve sempatik. Bu sebeple de Arnavut kaldırımlı sokaklarda dolaşırken pozitif enerji ile dolacağınızdan emin olabilirsiniz. Mutlaka görmeniz gereken yerlerde ise Eski Liman Bölgesi, Notre-Dame de La Garde Katedrali, Avrupa ve Akdeniz Medeniyetleri Müzesi, Marsilya Katedrali gibi pek çok yer geliyor. Marsilya gezilecek yerler listemizde kendinize tam kapsamlı bir gezi rehberi oluşturabilirsiniz. Lyon’dan Marsilya’ya ulaşım için özel araç ile seyahat edecekseniz mesafenin 3 saat sürdüğünü belirtelim. Tren ile bu süre 2.5 saate iniyor.

Casino le Lyon Vert

Lyon akşamlarında farklı bir etkinlik için tercih edebileceğiniz Casino le Lyon Vert, pek çok alternatifi bir arada sunuyor. Lyon Vert, Fransa’nın en büyük kumarhanesi. Zarif, sanatsal binası, konukları benzersiz ve heyecan verici bir deneyime davet ediyor. Lyon Vert, mükemmel kumarhane oyunlarını harika yemekler ve kaliteli eğlence ile bir araya getirmeyi başardı.Kumarhane, beş yıldızlı otel, spa, restoranlar, gastronomik restoran, özel ve profesyonel etkinlikler için ziyafet salonları gibi bölümlerin yer aldığı köşkte harika bir gece geçirebilirsiniz. Kumarhane bölümünde şansınızı deneyebileceğiniz Slot makineleri, İngiliz ruleti, blackjack, poker gibi oyunlar yer alıyor.

Choo Choo

Lyon’da gece hayatı denince akla gelen sayılı mekanlardan biri olan Choo Choo, Lyon’un 6. bölgesinde yer alıyor. 4 ortak tarafından kurulan işletme, gastronomi, şarapçılık ve miksolojinin çarpıcı bir karışımını sunuyor. Mimarisi otantik bir atmosfere sahip tarihi bir bina olan eski Les Brotteaux tren istasyonunda yer alan Choo Choo, sizi eşsiz bir ortamda partilerken, iyi yemekleri denemeye davet ediyor. Arkadaşlarınız, aileniz ve eşinizle iç rahatlığıyla tercih edebileceğiniz bir mekan Choo Choo. Memnun kalmadan ayrılan sayısı da çok az. Tereddütsüz rezervasyon yaptırabilirsiniz…

Lyon’da Ne Nerede Yenir?

Avrupa’nın gastronomi turizmi açısından en çok ziyaret alan şehirlerinden biri olan Lyon mutfağını tatmadan Lyon’dan ayrılmamalısınız. Çikolatalı kruvasan, balık, Lyon salatası, siyah puding gibi Lyon’un yerli lezzetlerinin mutlaka denemelisiniz.

-Les Raviolis de Canard: L’Oenotheque de Lyon
-La Petite Quenelle de Poissons : L’Archange
-Sauce Curcuma: Au 14 Fevrier Vieux Lyon

Lyon’da Ne, Nereden Alınır?

Lyon’da alışveriş denildiğinde akla pazarlarıyla ünlü La Part Dieu bölgesi gelir. Bu bölgenin dışında Halled de Lyon ve Marche Saint-Antoine Celestins bölgeleri de yerel halkın ve turistlerin alışveriş için tercih ettiği bölgeler arasında yer alır.Lyon’un meşhur alışveriş bölgelerini ziyaretiniz sırasında hediyelik eşya olarak; antikalar, Lyon’un yerel el sanatları ve ipek eşyalardan alabilirsiniz.

Lyon’daki Festivaller

Festival zamanlarını da Lyon’da eğlenceli vakit geçirmek için değerlendirebilirsiniz. İşte sizin için seçtiğimiz birkaç festival önerisi.

-Bocuse d’Or- World Cuisine Contest- Dünya Mutfakları Yarışması (Ocak)
-World Pastry Cup- Coupe du Monde de la Patesserie – Dünya Pastacılık Yarışması (Ocak)
-Lyon Işık Festivali- Aralık L’Original Festivali (Mart, Nisan)
-Biennial Dansı- Eylül Lyon Film Festivali (Ekim)

Lyon’da Gece Hayatı

Lyon gece hayatı ve eğlence bakımından oldukça gelişmiştir ve her zevke hitap edecek pek çok mekân bulunmaktadır. Şehrin en ünlü mekanları Vieux Ville ve La Part Dieu isimli mekanlardır.Turistik açıdan en gelişmiş bölge olan 5.bölgede birbirinden farklı konseptleriyle, birçok eğlence mekânı hizmet vermektedir. Bu bölgenin en çok tercih edilen mekanları ise La Garange au Bouc ve La Cour des Grands’tır.

Lyon Ulaşım

Ulaşım ağı oldukça gelişmiş olan Lyon’da şehir merkezinden istediğiniz herhangi bir bölgeye kolaylıkla ulaşım sağlamak mümkündür.Lyon’da şehir içi ulaşım; metro ve otobüsler ile sağlanmaktadır. Bu ulaşım ağı, tramvay ve füniküler ile desteklenmektedir. Lyon’daki toplu taşıma sistemi hızlı ve etkili olmakla birlikte bir tramvay sistemi ve otobüs, metro, tren ve la ficelle (teleferik) içerir. Bununla birlikte, merkezde dolaşmanın en iyi yolu genellikle yürümek. Neredeyse tüm gezi noktaları birbirine yakın olarak konumlanmış durumda. Lyon Şehir Kartını (1, 2 veya 3 günlük versiyonları mevcuttur) satın alan ziyaretçiler, toplu taşıma ağının yanı sıra önemli turistik yerlerin sınırsız kullanımına sahiptir. Kart yerine biletli ulaşım tercih ederseniz ise tek bir biletin maliyeti 1,90 € ‘dur ve herhangi bir toplu taşıma aracı için kullanılabilir. Bilet bir saat sürüyor ve bu saat içinde dilediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Ancak, yeni bir otobüse / tramvaya her bindiğinizde biletinizi doğrulamanız gerekir.

Lyon’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Lyon dokuz bölgeden oluşan bir şehirdir. 1’den 9’a kadar sayılar ile isimlendirilen bölgelerden 2.ve 5.bölge turistik açıdan en gelişmiş olan bölgelerdir. Konaklama için bu bölgelerdeki otelleri tercih edebilirsiniz. Dünyanın dört bir yanından şehre akın eden konuklar, bu tarihi kentte geçmişin izlerini takip ediyor ve Fransız kültürü ile ilgili tecrübe ediniyorlar. Lyon Fransa Böyle bir seyahat planlarken seçilmesi gereken ilk ayrıntı da tatil sırasında konaklanacak bölge oluyor. Tatil planınızı kolaylaştırmak için size Lyon’da nerede kalınır sorusuna yanıt verebilecek 4 bölge önerimiz bulunuyor:

-Vieux (Eski) Lyon
-Les Brotteaux
-Bellecour
-Croix Rousse

ibis budget Lyon Gerland

Haritada gösterŞehir merkezi 4.1 km mesafede800 m mesafede, Musée des Beaux-Arts’a yakın 7e arrondissement semtinde yer alan bu konaklama biriminde çocuklu konuklar için bebek karyolaları, masa oyunları bulunmaktadır.

Campanile Lyon Gare Perrache Confluence

Haritada gösterŞehir merkezi 1.6 km mesafedeCarnot Square 200 m mesafede, 1988 yılında inşa edilen otelin binası, Halle Tony Garnier’nın hemen yakınında bulunan bir Fransız mimarisi tarzının hatırlatıcısıdır.

Premiere Classe Lyon Centre Gare Part Dieu

Haritada gösterŞehir merkezi 2.0 km mesafedeISEG Business & Finance School Lyon 200 m mesafede, Tren istasyonu yakınında uygun bir konuma sahip otel, 24 saat açık bir bar ile birlikte modern tarzda 148 oda sunmaktadır.

Ibis Budget Lyon Centre Confluence

Haritada gösterŞehir merkezi 2.3 km mesafedeGare de Lyon Perrache 800 m mesafede, La Tête dans les Nuages’a yakın ve Musée des Confluences’nın yakınında bulunan bu bütçeye uygun otel, 84 bütçeye uygun oda sunmaktadır.

La Residence

Haritada gösterŞehir merkezi 1000 m mesafedeCarnot Square 600 m mesafede, Şehir manzaralı 67 oda sunan otel, 5e arrondissement semtinde, Notre-Dame de Fourvière Bazilikası’a sadece birkaç adım mesafede yer almaktadır.

Mercure Lyon Centre Beaux-Arts

Haritada gösterŞehir merkezi 300 m mesafedeCarnot Square 1.3 km mesafede, 6e arrondissement semtinde yer alan bu evcil hayvan kabul eden otel, rahat odalar ve lobi restoranı sunmaktadır.

B&B Hotel Lyon Centre Perrache Berthelot

Haritada gösterŞehir merkezi 1.7 km mesafedeCarnot Square 700 m mesafede, Pretendu Sanctuaire de Cybele yakınında yer alan otel, şehir manzaraları ve açık havuz sunmaktadır.

Ibis Lyon Centre Perrache

Haritada gösterŞehir merkezi 1.7 km mesafedeGare de Lyon Perrache 300 m mesafede, Otel, Lyon şehrinin merkezinde 123 odası ile Halle Tony Garnier’a kolay erişim imkanı olan konaklama sunmaktadır.

Hotel De La Marne

Haritada gösterŞehir merkezi 1.6 km mesafedeCarnot Square 300 m mesafede, Kapalı havuza sahip bu tasarımcı tesis Tour Part-Dieu’a erişim sağlamaktadır.

Alexandra

Haritada gösterŞehir merkezi 1.3 km mesafedeCarnot Square 300 m mesafede, Bu evcil hayvan kabul eden otel, merkezî bir şekilde 2e arrondissement semtinde bulunur ve şehir manzaralı 34 odası vardır.

Temporim Lyon Cite Internationale

Haritada gösterŞehir merkezi 2.9 km mesafedeLyon Kongre Merkezi – CCC 400 m mesafede, Nehre bakan otel, Lyon şehrinin eğlenme bölgesinde, Opera National de Lyon’a çok da uzak değildir.

Hotel Vaubecour

Haritada gösterŞehir merkezi 1.3 km mesafedeCarnot Square 400 m mesafede, Bu tarihi mimari tarzı otel, Notre-Dame de Fourvière Bazilikası’a kısa bir mesafede yer almaktadır.

Hotel Des Savoies Lyon Perrache

Haritada gösterŞehir merkezi 1.6 km mesafedeCarnot Square 300 m mesafede, Musée des Beaux-Arts’a birkaç adım mesafede yer alan bu otel, yüzme havuzuna ve uluslararası mutfağından yemekler sunan sigara içilmeyen restorana sahiptir.

Hotel Du Helder

Haritada gösterŞehir merkezi 1.3 km mesafedeINSEEC MSc & MBA 200 m mesafede, Musée des Beaux-Arts’nın yanında konumlanmış olan büyüleyici otelde kalış süresince lounge tarzı restoran ve 98 oda bulunmaktadır.

Hotel Des Remparts Perrache

Haritada gösterŞehir merkezi 1.6 km mesafedeGare de Lyon Perrache 100 m mesafede, Vieux Lyon’dan kısa mesafede bulunan bütçeye uygun konaklama şehrin 7e arrondissement semtinde yer alır.

Hotel Elysee

Haritada gösterŞehir merkezi 500 m mesafedePlace des Jacobins Meydanı 200 m mesafede, Opera National de Lyon’a kısa bir mesafede yer alan bu otel, 29 bütçeye uygun oda ile bütçeye uygun konaklama sunmaktadır.

Away Hostel & Coffee Shop (Adults Only)

Haritada gösterŞehir merkezi 900 m mesafedeHotel de Ville 400 m mesafede, Casino Lyon Pharaon’dan 25 dakika uzaklıktaki hostel 1e arrondissement semtinde metro istasyonuna hızlı ulaşım sağlar.

Greet Hotel Lyon Confluence

Haritada gösterŞehir merkezi 1.7 km mesafedeLyon Perrache Tren İstasyonu 200 m mesafede, Spor salonu, fitness merkezi bulunan otel, 24 saat açık bir bara sahip olup kentin kalbinde yer almaktadır.

Ho36 Hostel

Haritada gösterŞehir merkezi 1.3 km mesafedePlace des Jacobins Meydanı 1.1 km mesafede, Museum of Fine Arts of Lyon’dan 20 dakika uzaklıktaki hostel 3e arrondissement semtinde tren istasyonuna hızlı ulaşım sağlar.

Citadines Presqu’Ile Lyon

Haritada gösterŞehir merkezi 400 m mesafedePlace des Jacobins Meydanı 200 m mesafede, Vieux Lyon’a erişim sağlayan bu otel, Traboules’a 10 dakikalık yürüme mesafesinde ve geleneksel restorana sahiptir.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.
Rize Günübirlik Turlar