Manchester’da Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Manchester Gezi Rehberi - Lebego1.Com

Manchester modern mimarisi ve farklı kültürleri birleştiren metropol atmosferini futbol heyecanıyla da buluşturuyor. Manchester’ın Premier Lig’deki başarılı temsilcileri Manchester United ve Manchester City, şehrin adını tüm dünyaya duyurmaya devam ediyor. Manchester gezilecek yerler listesinde bu yerlerle ilgili bilgilere ve fotoğraflara ulaşabilirsiniz. Tarihi dokusuyla etkileyici bir şehir olan Manchester, son yıllarda gerçekleştirilen yenilenme çalışmalarıyla turistler için daha da cazip bir destinasyon haline geldi. Manchester 19.yüzyılda önemli bir ticaret ve üretim merkezi haline gelmiştir. Pamuk üretimi ile ünlenen şehirde; makinelerin kurulması, sanayinin gelişmesi ve sonucunda ticaretin yaygınlaşması sayesinde ekonomi de hızla gelişmiştir.Hem yaz hem de sonbahar döneminde fazlasıyla turist ağırlayan Manchester’ı temmuz ve kasım ayları arasında ziyaret edebilirsiniz. Kültürel ve tarihi açıdan oldukça zengin olan şehri keşfetmeniz açısından en az 4-5 günlük bir seyahat planı ayarlamanız iyi olacaktır.

Manchester’da Mutlaka Gezilecek Yerler

Sahip olduğu değerlerle tarih, kültür ve sanat turizminin başrolleri arasında yer alan Manchester; ziyaretçilerine her anı dolu dolu bir seyahat vadeder. Manchester’ın kalbinin attığı Albert Square’de yer alan bu belediye sarayı, 1868-1877 yılları arasında inşa edilmiş. Yapımı öncesi geniş çaplı bir proje yarışması yapılan bina, Sanayi Devrimi’nin izlerini taşıyor. İhtişamlı mimarisi ile dikkat çeken yapının ana salonunda Ford Madox Brown‘ın yaptığı birbirinden güzel duvar resimler yer alıyor.

Manchester Müzesi

1821 yılında kurulan 4 katlı binada antropolojik, arkeolojik ve doğa bilimleri üzerine pek çok parçayı ziyaretçilerin keyifli bir müze gezisi yaşaması için şehirde uğranması gereken duraklardan biri.

Old Trafford

Manchester United maçlarının oynandığı 76.000 kişilik bu stadyum, şehrin sembolleşmiş değerleri arasındadır. 2. Dünya Savaşı’nda zarar görmüş olması sebebiyle, yapı tekrar inşa inşa edilmiş ve hayata kazandırılmıştır. Stadyumun bir diğer adıyla “Düşler Sahnesi” olarak tanımlanıyor olması, stadyumun ülke futbolu için ne denli önemli bir yere sahip olduğunun da göstergesi niteliğindedir.

Chinatown

Burası İngiltere’de bulunan ikinci büyük Çin mahallesi olma özelliğine sahip. Pek çok ülkede görmeye alışkın olduğumuz Çin Mahallesi, Manchester’da da ziyaretçilerin ilgiyle gezdiği ve Çin kültürüne ait yemek, alışveriş imkanlarını tecrübe ettiği eğlenceli bir ziyaret noktası.

Manchester Belediye Sarayı

Manchester Town Hall (Türkçesi: Manchester Belediye Sarayı) Birleşik Krallık’ta Manchester şehri belediyesi için 1868-1877 döneminde inşa edilmiş bir belediye sarayıdır. Binanın tasarımı görevi 106 tane proje sunulan bir büyük yarışma sonunda mimar Alfred Waterhouse’a verilmiş ve 1868’de başlayan yapımı 1877’de tamamlanmıştır. Binanın 87 m yüksekliği olan saat kulesi ile yapı 1877-1962 doneminde Manchester’in en yüksek yapısı niteliğini korumuştur.

John Rylands Kütüphanesi

1900 yılından bu yana halkın ziyaretine açık olan kütüphane, Manchester Üniversitesi’ne bağlı olarak hizmet vermektedir. Etkileyici bir mimariye sahip olan müze, mimari yapılara ilgi duyan ziyaretçilerin Manchester gezilecek yerler listesinde mutlaka bulunması gereken bir yapı.

Castlefield

Şehrin kültürel anlamda önemli alanlarından biri olan Castlefield, Kültürel Miras Alanı olarak kabul edilmektedir. Bölgede bulunan tarihi yapılar etkileyici bir gezi sunarken, bölge aynı zamanda konaklama ve restoran gibi olanaklarıyla da keyifli bir gün geçirmenize imkan tanıyor.

Bilim Ve Sanayi Müzesi

Müze, dünyanın en eski demir yolu sitesinde yer almaktadır. 1983 yılında açılan müzede Sanayi Devrimi’nden itibaren meydana gelen değişimlerle ve gelişimlerle ilgili pek çok araç ve ürünü görme şansını yakalayabiliyorsunuz. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte müzeye eklenen uçuş simulatörü, 4 boyutlu sinema gibi çeşitli etkinlikle de ziyaretçilerine keyifli zamanlar geçirme olanağı tanıyor.

2Manchester Sanat Galerisi

Bu galeriyi ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz. 20. yüzyıl İngiliz sanatının en büyük koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapan Manchester Sanat Galerisi, Mancherster’da görülmesi gereken yerler arasında bulunması gereken önemli bir yer.

İnsanlık Tarihi Müzesi

Geçmişi 1960’lı yıllara dayanan müzede, İngiltere’nin işçi sınıfına ait çeşitli eşyalar ve afişler sergilenmektedir. Bina günümüzde Henry Price tarafından tasarlanmış olan binada geniş bir koleksiyonla ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Savaş Müzesi

İngiltere’nin I. Dünya Savaşı’ndan itibaren günümüze kadar katıldığı çeşitli savaşlara ait fotoğrafların sergilendiği müze, savaş meraklısı ziyaretçilerin es geçmemesi gereken yerlerden biri.

Platt Hall

İngiltere’nin giyim modasına dair önemli bir ziyaret noktası olan bu evde, 1600 yıllarından itibaren günümüze kadar İngiliz modasıyla ilgili çok çeşitli objeleri inceleyebiliyorsunuz. 1764 yılında inşa edilmiş bir Gürcü evinde bulunan bu moda galerisi, ülkenin bu konudaki en önemli ziyaret noktalarından biri olarak kabul edilmektedir.

Manchester Üniversitesi

1824 yılında kraliçenin katılımıyla açılışı gerçekleştirilen Manchester Üniversitesi, hem akademik anlamdaki başarılarıyla hem de sahip olduğu birbirinden etkileyici binalarıyla görülmesi gereken yerlerden biri.

Ulusal Futbol Müzesi

Manchester aynı zamanda başarılı futbol kulüpleriyle de tanınan bir şehir. Futbol konusunda bu kadar başarılı bir şehirde de etkileyici bir futbol müzesinin olmasına şaşmamalı. Şehirde bulunan Ulusal Futbol Müzesi’nde ülkenin futbol geçmişine dair çok önemli eşyaları ve sergileri görme şansını yakalayabilirsiniz.

Manchester’daki Festivaller

Müzikten bilime, edebiyattan mutfağa pek çok alanda özel festivallere ev sahipliği yapan şehirde, size hitap eden etkinliklerin bir parçası olabilirsiniz.

-Manchester Edebiyat Festivali (Ekim)
-Manchester Bilim Festivali (Ekim)
-İrlanda Festivali (Mart)
-Manchester Jazz Festivali (Temmuz)
-Manchester Food & Drink Festival (Eylül)

Manchester’da Ne, Nerede Yenir?

Manchester’da hem geleneksel İngiliz yemeklerini hem de dünya mutfağının özel lezzetlerini deneyimleyebilirsiniz.

Fish and Chips (Balık ve Patates): Kingfisher Fish and Chips, Leo’s Fish Bar, Foster Fish n’ Chips
Geleneksel İngiliz Kahvaltısı: The Koffee Pot, The Laundrette, The Albert Square Chop House
Çin Yemeği: Sweet Mandarin, Tattu, Wing’s Chinese Restaurant
Avustralya, Yeni Zelanda Kahvaltısı: Federal Cafe
Spor ve Yemek: All Star Lanes

Manchester’da Nereden Alışveriş Yapılır?

Manchester alışveriş severleri oldukça tatmin edecek rotalar arasındadır. Şehrin en önemli alışveriş noktası olan Market Street; tasarım butik ve mağazalara ev sahipliği yapar. Sokağın trafiğe kapalı olması da sokak alışverişi kültürünün devam etmesine olanak tanır.Market Street’te bulunan AVM’leri de tercih edebilirisiniz. 240 mağazasıyla oldukça büyük bir alışveriş merkezi olan Arndale, Market Street’te dolaşırken yorulduğunuzda kafe ve restoranları ile dinlenme imkânı da sağlar. Hafta içi her gün 09.00 ile 20.00 arasında açık olan AVM; cumartesi günleri 09.00-19.00, pazar günleri ise 11.30-17.30 saatleri arasında hizmet verir.Market Street’te bulunan bir diğer alışveriş merkezi ise Primark. Genellikle pahalı olarak tanımlanan İngiltere’de daha uygun fiyatlara alışveriş yapmak isterseniz Primark’ı tercih edebilirsiniz. Pazar dışında tüm günler 08.00 ile 22.00 arasında hizmete açık olan AVM, pazar günleri ise 11.00 ile 17.00 arası hizmet verir.Manchester’da hem alışveriş yapmak hem de ilginç bir mimari yapı görmek isterseniz Triangle Shopping Centre’ı tercihleriniz arasına ekleyebilirsiniz. Genellikle 10.00 ile 18.00 saatleri arasında hizmet veren bu alışveriş merkezi, Exchange Square Bölgesi’nde yer almaktadır.

Manchester Gece Hayatı

Restoran, pub, bar, canlı müzik gibi pek çok eğlence alternatifinin yer aldığı şehir, ziyaretçilerine oldukça canlı ve eğlenceli seyahat deneyimi vadeder.Bidrcage, Gorilla ve O2 Ritz; gece kulüpleri arasından en çok tercih edilen alternatifler arasındadır. Underdog, Mahiki, Deansgate Locks ise şehrin en kalabalık publarındandır. Canlı müzik için en popüler mekanlar ise; The Deaf Institute ve Soundcontrol’dür.Küba ve Latin ezgilerini dinleyebileceğiniz ve farklı kültürleri deneyimleyebileceğiniz seçenekler arıyorsanız Revolution veya Cabana’ya da uğrayabilirsiniz.

Manchester Ulaşım

Londra Stansted Havalimanı’ndan Manchester şehir merkezine, ülkenin gelişmiş tren ağı sayesinde kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Manchester’ın kalbinin attığı Albert Square’de yer alan bu belediye sarayı, 1868-1877 yılları arasında inşa edilmiş. Yapımı öncesi geniş çaplı bir proje yarışması yapılan bina, Sanayi Devrimi’nin izlerini taşıyor. İhtişamlı mimarisi ile dikkat çeken yapının ana salonunda Ford Madox Brown‘ın yaptığı birbirinden güzel duvar resimler yer alıyor. Manchester’da otobüsle şehrin pek çok yerine gitmeniz mümkün olmaktadır. Eğer ulaşım konusunda otobüsleri tercih edecekseniz Piccadilly Gardens’ın bütün otobüslerin ilk durağı olduğunu bilmenizde fayda var. Bunun yanı sıra tramvaylar da şehir içi ulaşımda da hayli fazla kullanılmaktadır. Bu seçenekleri değerlendirerek Manchester gezi masrafları konusunda da ulaşıma harcayacağınız giderleri azaltma şansına sahip olabilirsiniz. Havaalanı ile şehrin bağlantısına da Manchester ulaşım rehberi içinde değinmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Manchester Havalimanı, şehir merkezine 14 km. mesafede bulunmaktadır.

Manchester’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Northern Quarter Bölgesi, Salford Bölgesi, Şehir Merkezi, Castlefield Bölgesi ve Didsbury Bölgesi; konaklama için en çok tercih edilen beş bölge arasındadır.Bu bölgeler; otelleri, şehirde gezilecek önemli noktalara yakınlığı ve gelişmiş ulaşım ağı ile ön plana çıkmaktadır. Daha makul bir konaklama seçeneği arıyorsanız, yıldızlı otellerin yanı sıra daha çok yurt tarzında hizmet veren hostelleri inceleyebilirsiniz.

Hatters Hostel Manchester

Şehir merkezi 700 m mesafedeRoyal Exchange Theatre 800 m mesafede, Lounge tarzı restorana sahip olan otel, Manchester Şehir Merkezi semtinde The Range’a yakın yer alır.

Yha Manchester

Şehir merkezi 1.2 km mesafedeCastlefield Bowl 200 m mesafede, Science and Industry Museum’nın hemen yanındaki hostel şehir merkezinden 20 dakikalık mesafede konforlu konaklama imkanı sunar.

Motel One Manchester-Royal Exchange

Şehir merkezi 400 m mesafedeRoyal Exchange Theatre 100 m mesafede, Bütçeye uygun otel, Manchester şehrinin Manchester Piccadilly ve Castlefield Urban Heritage Park gibi görülmeye değer yerlerine gitmek için iyi bir başlangıç noktasıdır.

Holiday Inn Express City Centre Arena

Şehir merkezi 800 m mesafedeBand on The Wall 200 m mesafede, Uluslararası mutfağından yemekler servis eden otel, Manchester şehrinin eski bölgesinde yer alır ve harika manzara sunmaktadır.

Holiday Inn Manchester – City Centre, An Ihg Hotel

Şehir merkezi 500 m mesafedeThe Beer Keller 200 m mesafede, Lounge tarzı restoranda yemeğin tadını çıkarabilir ve bu şahane otelde kalırken odanızdan açılan kanal manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Easyhotel Manchester

Şehir merkezi 600 m mesafedeThe Beer Keller 200 m mesafede, Manchester Yahudi Muzesi’a kolayca ulaşabileceğiniz bu otel, en suite banyo ile 110 odadan oluşmaktadır.

Mercure Manchester Piccadilly Hotel

Şehir merkezi 300 m mesafedePiccadilly Gardens 100 m mesafede, Özel yüzme havuzuna ve İngiliz barına sahip olan otel, kuzey bölgesinde The Range’ı keşfetmek için mükemmel bir yerdir.

Airport Hotel Manchester

Şehir merkezi 8.2 km mesafedeDidsbury Golf Club 1.5 km mesafede, Wythenshawe Park Riding Stables yakınında yer alan bu otel, dağ manzaralıdır ve lounge tarzı restorana sahiptir.

Holiday Inn Express Manchester City Centre, An Ihg Hotel

Şehir merkezi 700 m mesafedeCornerhouse Gallery 200 m mesafede, Old Trafford’nın hemen yanında ve tramvay durağına yakın bulunan bu otel casino, ortak dinlenme salonu sunar ve yöresel yemekleri servis eder.

Luther King House

Şehir merkezi 3.6 km mesafedeAntwerp Mansion 400 m mesafede, Otel, lounge tarzı restorana ek olarak 45 odaya sahip ve iş bölgesinde yer almaktadır.

Ibis Styles Manchester Portland

Şehir merkezi 500 m mesafedeCanal Street 300 m mesafede, Geleneksel mimariye sahip bir binada yer alan bu 7 katlı otel, Science and Industry Museum’a çok da uzak değildir.

Britannia Manchester

Şehir merkezi 300 m mesafedeCanal Street 200 m mesafede, Iş bölgesinde bulunan bu tesis, konuklarına yüzme havuzu ve lobi restoranı sunmaktadır.

Ibis Budget Manchester Centre Pollard Street

Şehir merkezi 1.5 km mesafede, Bu otel meze barı ve 150 oda ile Manchester Şehir Stadyumu’a yakın uygun konuma sahiptir.

Gardens Hotel

Şehir merkezi 500 m mesafedeCastlefield Bowl 1.5 km mesafede, Otel 1910 yılından beri Manchester Şehir Merkezi semtinde olup 100 şık oda ve meze barı sunmaktadır.

Ibis Budget Manchester Salford Quays

Şehir merkezi 3.0 km mesafedeThe Warehouse Project 600 m mesafede, Bu otel bahçedeki bar ve 210 oda ile Manchester Üniversitesi’a yakın iyi konuma sahiptir.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.
Rize Günübirlik Turlar