Mardin’de Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Mardin Gezi Rehberi - Lebego1.Com

Dicle ile Fırat arasında kalan ve dünyadaki ilk yerleşim yerlerinden bir tanesi olan Mezopotamya Medeniyeti, bugün Mardin’in topraklarında kurulmuştur. Bu bereketli ve stratejik açıdan önemli topraklar, 6 bin yıldır onlarca farklı medeniyetin hedefinde olmuş ve bu değer, şehrin çok zengin kültürel ve tarihi bir birikime sahip olmasını sağlamıştır. Hıristiyanlığın bir mezhebi olan Süryani etnik grubu için Mardin, Kudüs’ten sonraki en kutsal şehirdir. Mezopotamya’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan ve 2350 yıllık köklü tarihi ile geçmişin tüm izlerini bünyesinde barındıran Mardin; Sümerler, Akadlar gibi pek çok kadim topluluğa ev sahipliği yapmıştır. Medeniyetlerin buluşma noktası olan şehrin isminin nereden geldiği ile ilgili pek çok farklı rivayet vardır.En çok bilinen rivayet ise bölgede yaşayan Mard Boyu’nun bölgeye Mardiyon ismini verdiği yönündedir. Bu isim zamanla değişerek Mardin olmuştur. 9 ilçesi bulunan Mardin; Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman ve Şırnak illerine komşudur.Türkçe, Arapça, Kürtçe ve Süryanice gibi dilleri konuşan ve bu dillerin lehçeleri ile beraber onlarca farklı dili de kullanan halk, Müslüman, Hıristiyan veya Yahudi olarak bu şehirde huzur içerisinde yaşayabilmektedir. Böylesine kültürel dokuya sahip olması, Mardin’in Medeniyetler Şehri kategorisine dahil edilmesine olanak tanımıştır.

Mardin’de Mutlaka Gezilecek Yerler

Medeniyet ve kültür beşiği tabirinin hakkını veren Mardin; camileri, kiliseleri, manastır ve türbeleriyle, Türkiye’de kültür turizminin başrolleri arasında yer alıyor. Yalnızca bu özellikleriyle değil; kendine has misafirperver yapısı ve mutfağıyla da ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim sunuyor.

Zinciriye Medresesi (Sultan İsa Medresesi)

Merkezde bulunması nedeni ile ulaşımı oldukça rahat olan Zinciriye Medresesi, Eski Mardin’in merkezinde olan 1. Cadde’ye yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Mezopotamya manzarasını ayaklar altına seren medrese, özellikle akşam saatlerinde gezilmesi çok daha keyifli bir tarihi yapıdır. İki katlı yapı hakkında daha fazla bilgi almak, ziyaretçilere her an yardıma hazır olan Mardinli çocuklar ile mümkündür. Artuklu Devleti’nin son sultanı olan Melik Necmeddin İsa tarafından 1385 yılında yaptırılan medresenin eski adı, Sultan İsa Medresesi’dir. Zinciriye adı, Mardin halkı tarafından verilmiştir ve daha yaygın amaçla kullanılmaktadır. 2 katlı eski yapının içerisinde gezilecek yerler arasında türbe, cami ve geniş bir avlu bulunmaktadır. Geçmişte eğitim verilen dershaneler, günümüze kadar sağlam şekilde ulaşabilmiştir.

Beyazsu

Mardin’in Midyat ve Nusaybin ilçeleri arasında kalan Beyazsu, iki ilçeyi birbirine bağlayan yol üzerinde konumlandırılmıştır. Beyazsu Deresi, Nusaybin’e akmakta olup, çoğunlukla çorak olan arazi içerisinde adeta bereket timsali olarak görülmektedir. Tatlı su olması sebebiyle Mardin ve tüm ilçelerinin su ihtiyacını karşılamaktadır. Sadece yaz mevsiminde değil, yılın 365 günü de aynı şiddette akan ender derelerden birisidir. Beyazsu üzerinde, ailelerin oturmaları için dereye çok yakın kamelyalar inşa edilmiştir. Restoranlar tarafından işletiliyor olsa da sipariş vermek zorunlu değildir. Şehir merkezinden taksiler ile 30-40 TL arası fiyat ile ulaşım sağlanabilmektedir. Özel aracı olan ziyaretçiler, Mardin’den Nusaybin’e giderken 25. kilometrede Beyazsu tabelalarını izlemelidirler. Mardin gezilecek yerler arasına eklenerek doğa ile iç içe güzel bir tatil fırsatı sunmaktadır.

Mardin Çarşıları

Mardin’in merkezinde, otantik dokusunu kaybetmemiş çok sayıda çarşı bulunmaktadır. Bunların başında Revaklı, Bakırcılar ve Marangozcular çarşıları gelmektedir. Ayrıca Kayseri, Bedesteni de, Mardin’deki önemli alışveriş merkezlerinden bir tanesidir.Bakırcılar çarşısında el yapımı bakır gereçler ve özel işlemeli ev eşyaları satılmaktadır. Özellikle Mardin’den hediyelik eşya satın almak isteyen ziyaretçilerin Mardin gezilecek yerler planında uğrak yerleri arasındadır.

Revaklı Çarşı

Mardin’in otantik havaya sahip çarşılarından bir tanesidir. Çarşı içerisinde bulunan bir atölyede, çarşıya gelen misafirlerin ve Mardin halkının yazdığı birkaç cümlelik güzel anılar bulunmaktadır. Bu çarşıyı ziyaret eden herkes, bu alana kendi anılarını bırakarak, çarşının bir parçası olabilmektedir. Revak, çarşının üzerindeki kemerli yapıya verilen isimdir. Revaklı Çarşı içerisinde Mardin’e özgü üretimler yapan çeşitli atölyeler bulunmaktadır. Ayrıca çarşı içerisindeki Revaklı Kafe, yeme – içme imkanları ile ziyaretçilere hizmet vermektedir. Hem otantik dokusu hem de sunduğu birçok hediyelik eşya seçenekleri ile Mardin’de gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmelidir.

Tarihi 1. Cadde

Mardin merkeze inen tüm turistlerin ilk önceliği, bu caddeyi gezilecek yerler arasına eklemek olmalıdır. 1. Cadde, şehrin kalbi ve merkezi olarak kabul edilmektedir. Şehrin birçok yapısı da, bir şekilde bu caddeye bağlanmaktadır. O nedenle, gezi turlarının daima başlangıç noktası olarak kabul edilmektedir. Mardin yöresine ait olan ve hediyelik eşya olarak satın alınabilecek çok çeşitli ürünler de tarihi 1. cadde üzerindeki mağazalarda bulunmaktadır. Eski Mardin’in merkezi konumunda olan cadde üzerinde yeme – içme imkanları da oldukça gelişmiştir. Mardin’deki önemli yapıları ve alanları gezip görmek için buradan kalkan dolmuş, otobüs ve taksiler tercih edilmelidir.

Mardin Ulu Camii

Mardin ilinde Artuklular dönemine dayanan geçmişi ile Mardin Ulu Cami, şehir merkezinde ziyaretçilerini beklemektedir. Kesme taş ile inşa edilmiş olup, yapıldığı dönemde iki minareye sahiptir. Mardin mimarisinin gelenekselleşmiş mimarisini yansıtmaktadır. Caminin kuzey yönünde dikdörtgen şekli olan avlu bulunmaktadır.Günümüzdeki minaresi 1888 ile 1889 yılları arasında kare bir kaide üzerine yapılmıştır. 16 farklı kitabesi bulunan Mardin Ulu Cami’nin ilk inşası Diyarbakır Meliki II. Kutbettin İlgazi tarafından gerçekleştirilmiştir. Bir diğer kitabede ise Artuklu Hüsameddin Yavlak Arslan inşa ettirmiştir. Günümüze kadar gelebilmesi için belirli aralıklarla restore edilmiştir. Cami, mimari özelliklerinin yanı sıra mihrabın solundaki duvarda yer alan Sakal-ı Şerif için de ziyaret edilmektedir. İnanç turizmi amacıyla Mardin’de gezilecek yerler listesinde ilk sıralara yerleştirilmelidir.

Mardin Müzesi

Mardin iline bağlı Artuklu ilçesinde olan Mardin Müzesi, bir grup Süryani evinin ortasında binasıyla ziyaretçilerini beklemektedir. Müze içerisinde bölgenin kültürel ve tarihsel özelliklerini gözler önüne seren etnografik ve arkeolojik eserler sergilenmektedir.Bu eserlerin en eski geçmişi Tunç Çağı’ndan Osmanlı Dönemi’ne kadar uzanmaktadır. Başlıca eserler içerisinde takılar, damga mühürler, keramikler, kült kaplar, gümüş ve bakır sikkeler ve daha fazlası yer almaktadır.

Mardin Kalesi (Kartal Yuvası)

Geçmişinin Sümerlere uzandığı düşünülen Mardin Kalesi, Mardin merkezde bulunmaktadır. İlk yerleşimin 10. yüzyılda Sümerlere kadar dayandığı ve daha sonra ise Akad, Mitani, Hitit, Asur, İskit, Babil, Pers, Roma, Bizans, Arap, Selçuklu, Karakoyunlu, Akkoyunlu ve Osmanlı devletleri tarafından kullanıldığı bilinen köklü tarihe sahip olan kaledir. Kartal Yuvası olarak da bilinmektedir.Mardin Kalesi içerisinde gezilecek yerler listesinde iki adet cami, saray, hamam, erzak depoları ve sarnıçlar bulunmaktadır. Günümüze kadar bir bölümü gelmeyi başarmış olsa da, Mardin’de görülmesi gereken yerler listesinde yer edinmiştir.

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi

Mardin merkeze bağlı Şehidiye Mahallesi üzerinde yer alan Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi, Diyarbakır Valisi Hacı Hasan Paşa tarafından Süvari kışlası ve vergi dairesi olarak inşa edilmiş bina içerisinde hizmet vermektedir. Ermeni kökenli Sarkis Elyos Lole, binanın mimarisini üstlenmiştir. Özel müze statüsü olan Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi’nde müzecilik faaliyetleri dışında eğitim programları, seminerler ve konferanslar düzenlenmektedir.Müzenin bir bölümünde Mardin ilinin geçmişten günümüze kadar gelen yöresel gelenek ve göreneklerini anlatan eserler sergilenmektedir. Diğer bölümler ise Mardin’e özgü kuyumculuk, dokumacılık, taş oymacılığı, yerel kıyafetler ve daha fazlasına ev sahipliği yapmaktadır. Müzecilik alanında sunduğu seçenekler ile Mardin’de görülmesi gereken önemli bir yer olarak kabul edilmektedir.

Geleneksel Mardin Evleri

Sarı kalker taşlar ile inşa edilmiş olan Mardin Evleri, üzerinde yer alan farklı motifleri ile dikkat çekmektedir. Bölgeden çıkarılan sarı kalker taşlar, özenli bir şekilde evler için kullanıma hazır hale getirilmektedir. Bu evlerin bazı bölümlerinde ise ahşap işçiliği kullanılmaktadır.Geleneksel Mardin Evleri’nin iç avlusu, bahçesi, deposu ve ahır amacıyla kullanılan bölümleri de vardır. Yaz aylarında yaşamlarını sürdürdükleri bölüme eyvan denilmektedir. Büyüleyici güzellikteki bu evler, 1979 yılında kentsel sit alanı ilan edilmiştir.

Kasımiye Medresesi

Mardin iline bağlı Artuklu ilçesinde bulunan Kasımiye Medresesi, Artuklu döneminin mimari özelliklerini taşımaktadır. İlk inşasına Artuklular başlamış, Moğol saldırılarından ötürü yarım kalmıştır. İnşasına Kasım İbn Cihangir’in emri üzerine yeniden başlanarak 15. yüzyılın sonlarına doğru tamamlanıp bitirilmiştir.Uzun yıllar boyunca bulunmuş olduğu bölgenin en önemli eğitim merkezi kabul edilen medrese, 1. Dünya Savaşı esnasında kapanmıştır. İçerisinde bir adet türbe, bir adet çeşme ve iki adet mescit bulunmaktadır. Tek bir avluyu çevreleyen iki katlı bir binadır. Medreseye giriş ücretsizdir.

Kırklar Kilisesi (Mor Behnam)

Mor Behnam ve kız kardeşi Saro adına inşa edilen Kırklar Kilisesi ziyaret esnasında yerli halktan öğrenebileceğiniz hoş bir hikayesi vardır. Yapılan araştırmalara göre geçmişinin 569 yılına dayandığı ortaya çıkarılmıştır.Kilise, ince taş işçiliğinin en güzel örneklerinin sunan mihraplara sahiptir. Kök boya ile yapılan 1500 yıllık baskı perdeleri, büyük avlusu, ahşaptan yapılan mihrap kapıları, çan kulesi evi ve göz kamaştıran güzellikteki taş oymacılığı ile görülmeye değer yerler arasındadır.

Meryem Ana Kilisesi ve Patrikhanesi

Meryem Ana Kilisesi ve Patrikhanesi, Mardin merkeze bağlı Cumhuriyet Meydanı üzerinde bulunmaktadır. Antakya Patriği İgnatios Antuhan Semheri’nin emri üzerine 1986 yılında inşa ettirilen kilise, Süryani Katolik Cemaati tarafından kullanılmaktadır. Dini merkez olarak kullanılan kilise, yoğun ilgi görmektedir.Patrikhane bölümü ise 1895 yılında inşa edilmiştir. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1988 yılında kontrol altına alınan patrikhane, 1995 yılında restore edilip müze olarak ziyarete açılmıştır. Mardin ziyareti esnasında görülmeye değer yerlerden birisidir. Kiliseye giriş ücretsizdir.

Mor Gabriel Manastırı

Mardin ilinin Midyat ilçesine bağlı Güngören köyü sınırlarında bulunan Mor Gabriel Manastırı’nın geçmişi 397 yılına dayanmaktadır. Yapılan araştırmalara göre Zerdüşt tapınağının üzerine Çmuel ve Şemun tarafından inşa ettirilmiştir. Döneminin en önemli yapıları arasında yer alan manastıra Roma imparatorları bağış yapmıştır.Turabdin Metropoliti olan Mor Gabriel’den ismini alan manastır, meşe ağaçları ile çevrili bir tepe üzerindedir.

Dara Antik Kenti

Türkiye’nin en kıymetli kalıntıları arasında olan Dara Antik Kenti, Mardin’in medeniyetler beşiği bir şehir olduğunu kanıtlayan antik kenttir. Mezopotamya’nın Efes’i olarak tanımlanan kentte yapılan araştırmalara göre %30’u gün yüzüne çıkarılabilmiş güzel bir hazinedir. Kuruluş tarihi hala kesin olarak bilinmese de, şimdilik Persler tarafından milattan önce 3. yüzyılda kurulduğu tahmin edilmektedir.Kentin büyük bölümü hala toprak altında yer almakta olup yavaş da olsa, bu zenginliği gün yüzüne çıkarma çalışmaları sürmektedir. Gün yüzüne çıkan kalıntılar arasında surlar, mezarlar, köprüler ve sarnıçlar bulunmaktadır. Mardin gezilecek yerler listesinde tarihi dokusu ile ön plana çıkmaktadır.

Deyrulzafaran Manastırı (Mor Hananyo Manastırı)

Mardin merkeze 20 dakika uzaklıkta bulunan manastıra toplu ulaşım ile gitme imkanı bulunmamaktadır. Merkezden taksi ile 25-30 TL’lik bir maliyetle bölgeye ulaşım mümkündür. Manastır içerisinde gezi rehberi bulunması büyük bir avantajdır. Gezi rehberi için ekstra ücret ödenmemekte, giriş ücreti 10 TL, öğrencilere ise 5 TL olarak belirlenmiştir. Manastırın ilk inşaat tarihi 400’lü yıllar olarak bilinse de, günümüze kadar onlarca farklı asırda eklemeler yapılmıştır. Süryanilerin, Mardin’deki en önemli ibadethanelerden birisi olan Deyrulzafaran Manastırı, aynı zamanda Mor Hananyo olarak da bilinmektedir. Geniş bir alana yayılan yapı içerisinde 52 adet patriğin mezarı yer almaktadır. Patriklerin, oturur şekilde gömülmüş olması, manastırın ilgi çekici yönlerinden sadece bir tanesidir. Manastır içerisinde güneş tapınağı da bulunmaktadır ve tapınak 4500 yıllıktır. Süryani etnik grubu, Hristiyanlığı dini olarak kabul etmeden önce güneşe taptıkları için bu tapınak yapılmıştır ve inşaatı, manastırın inşaatından 20 asır önce gerçekleşmiştir. Kendine has dokusu ile Mardin gezilecek yerler listesinde ilk sıralara koyulmalıdır.

Mardin’e Yakın Günübirlik Gezilecek Yerler

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni keşfeden ziyaretçiler, tatillerine farklı kültürel güzergahlar ekleyerek tatillerini dolu dolu geçirmektedirler. Gezilecek yerler, Mardin ile sınırlı kalmamaktadır. Mardin’e yakın ziyaret edilebilecek başlıca yerler arasında ise Hasankeyf, Çimdin Kalesi ve Cizre gibi seçenekler yer almaktadır.

Cizre

Mardin’in Cizre ilçesi ile Şırnak iline bağlı Cizre ilçesine uzaklığı ortalama 156 kilometredir. Tarihi açıdan büyük önemi bulunan Cizre’de Kırmızı Medrese ve Ahmed El-Cezeri Türbesi, Cizre Ulu Cami ve Kapı Tokmağı, Cizre Müzesi ve Nuh Türbesi, mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden bazılarıdır.

Çimdin Kalesi

Çimdin Kalesi, Şanlıurfa ilinin Viranşehir ilçesinde yer alıyor. Mardin il merkezine 128 kilometre uzaklıktadır. Roma Dönemi’nde inşa edilen bu kale, farklı medeniyetler ortaya çıktığında sürekli yenilenerek ve iyi bir şekilde korunarak günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.

Hasankeyf

Bölgede bulunan Hasankeyf Mağaraları, Hasankeyf Ören Yeri, Hasankeyf Yolgeçen Hanı, Memikan Köprüsü ve Malabadi Köprüsü, mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler arasındadır. Batman ilinin bir ilçesi olan Hasankeyf, Mardin iline 110 kilometre uzaklıktadır. Antik Çağ’a uzanan köklü geçmişe sahip olduğu bilinse de, ne zaman kurulduğuna dair kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Mardin’deki Festivaller

Mardin yaz aylarında oldukça sıcak bir iklime sahiptir. Eğer sıcakta gezmek istemiyorsanız Nisan, Mayıs ve Eylül, Ekim aylarında Mardin’i ziyaret etmelisiniz.Eğer kış mevsimini seviyor ve tarihi dokuları karlar altında görmek istiyorsanız kış mevsiminde de Mardin’i rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz. “Hoşgörü şehri” Mardin’i keşfetmek için 3-4 gün ayırmanız yeterli olacaktır.

-Kiraz Festivali (Haziran)
-Sine Mardin
-Uluslararası Film Festivali (Kasım)
-Uçurtma Festivali (Nisan)

Mardin’de Nerede Ne Yenir?

Tarihi çok eski yıllara dayanan bu şehrin mutfağı da birçok kültür sayesinde eşsiz bir zenginlik kazanmıştır. Baharat ve etin başrolde olduğu Mardin mutfağında; işkembe dolması, irok, kaburga dolması, ikbebet, dobo, firkiye gibi pek çok özgün lezzet tatmak mümkündür.

-Kebapçı Rıdo: Kebap
-Sadık Künefe: Künefe ve tatlı çeşitleri
-Kaburgacı Selim Amca: Kaburga dolması
-Erdoba: İçli Köfte
-Seyr-i Merdin: Kahvaltı
-Öz Yasemin Pide: Lahmacun

Mardin’de Ne, Nereden Alınır?

Eski Mardin’deki tarihi çarşıyı gezerek hem tarihi dokuyu yaşayabilir hem de yöreye özgü ürünler ve el emeği hediyelik eşyalar satın alabilmeniz mümkündür.Bakırları ile ünlü olan Mardin’de çarşıda pek çok yerde bakır ve gümüşten yapılan eşyalara rastlamanız da mümkündür.Mardin’deki bakırların en büyük farkı ise üzerine Şahmeran işleniyor olmasıdır. Farklı markaları bulabileceğiniz alışveriş merkezleri arıyorsanız MovaPark veya Emirgan AVM’yi tercih edebilirsiniz.

Mardin’de Gece Hayatı

Mardin’de farklı konseptlerde pek çok kafe ve bar bulunur. Tarihi bir mekânda eğlenmek istiyorsanız Surur Garajı tercih edebilirsiniz.Sinek Kafe, Pasha Kafe&Bar gibi mekânlara da giderek oldukça eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. Abbara Türkü Bar’da Türk kültürüne ait ezgileri dinleyebilir, yöresel eğlence anlayışını deneyimleyebilirsiniz.

Mardin Ulaşım

Mardin’de şehir içi ulaşımı sağlayabileceğiniz halk otobüsleri ve minibüsler bulunmaktadır. M1, M2, M3 olarak adlandırılan otobüsleri kullanarak Yenişehir ve Eski Mardin arasında seyahat edebilirsiniz. Ancak Eski Mardin’de sokaklar oldukça dar olduğu için araç ile gezmek için uygun değildir. Bölgeyi yürüyerek keşfe çıkabilir, tarihi atmosferin bir parçası gibi hissedebilirsiniz.Mardin Havalimanı şehir merkezine 20 km uzaktadır. Yaklaşık 20 dakika sürecek bu yolculukta toplu taşıma araçları, taksi, havalimanı servisleri ya da araç kiralama seçeneklerinden dilediğinizi kullanabilirsiniz. Mardin şehir merkezi, otogar ve Kızıltepe’ye ulaşım için havalimanından kalkan belediye otobüslerini tercih edebilirsiniz. Otobüs seçeneğinin dışında havaalanının hemen önünde bulunan taksileri kullanabilirsiniz.

Mardin’de Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Mardin’de hemen hemen her bütçeye uygun otel, pansiyon ve hosteller bulmak mümkündür. Eğer tarihi bir otelde kalmak istiyorsanız şehrin en meşhur oteli olan Artuklu Kervansaray’ını tercih edebilirsiniz. Ayrıca Mardius Tarihi Konak, Reyhanî Kasrı Hotel, Zinciriye Hotel gibi oteller de şehrin en beğenilen otelleri arasındadır.

Izala Boutique Hotel

Şehir merkezi 800 m mesafedeŞehir Merkezi 800 m mesafede, Bu tarihi otel, Deyrulzafaran Manastırı’a çok da uzak olmayan Mardin şehrinin merkezinde yer almaktadır.

Kadim Hotel

Şehir merkezi 300 m mesafedeŞehir Merkezi 300 m mesafede, Kasimiye Medresesi’a kolayca ulaşabileceğiniz bu otel, özel bir banyo ile 18 odadan oluşmaktadır.

Kaya Ninova Hotel

Şehir merkezi 300 m mesafedeŞehir Merkezi 300 m mesafede, Mardin Artuklu Univ.’a kolayca ulaşabileceğiniz bu otel, özel bir banyo ile 46 odadan oluşmaktadır.

Reyhani Kasri Boutique Hotel

Şehir merkezi 700 m mesafedeŞehir Merkezi 700 m mesafede, Otel, harikulade sokak manzarasına sahip 42 oda ve Dara Mezopotamya Harabeleri’a yakınlığı sunmaktadır.

Ramada Plaza By Wyndham Mardin

Şehir merkezi 2.3 km mesafedeŞehir Merkezi 2.3 km mesafede, Zinciriye Medresesi yakınında yer alan otel, yöresel mutfağından yemekler servis ederken otel bünyesindeki konuklar sağlık kulübü, spa merkezi, sauna gibi olanakların tadını çıkarabilir.

Maridin Hotel

Şehir merkezi 500 m mesafedeŞehir Merkezi 500 m mesafede, Şehidiye Camisi yakınında yer alan otel, 32 odası ve panoramik manzarasını sunar.

Dara Konagı

Şehir merkezi 800 m mesafedeŞehir Merkezi 800 m mesafede, Aile otel, Mardin şehrinin Dara Mezopotamya Harabeleri ve Kasimiye Medresesi gibi görülmeye değer yerlerine gitmek için iyi bir başlangıç noktasıdır.

Erdoba Evleri Selcuklu Konagi

Şehir merkezi 700 m mesafedeŞehir Merkezi 700 m mesafede, Deyrulzafaran Manastırı’nın yanında ideal konuma sahip bu otel füzyon yemekleri sunmakta ve kapalı havuz sahiptir..

Artuklu Kervansaray

Şehir merkezi 800 m mesafedeŞehir Merkezi 800 m mesafede, Deyrulzafaran Manastırı’nın yanında yer alan otel, teras manzaralı 43 odadan oluşuyor.

Gazi Konagi Butik Hotel

Şehir merkezi 900 m mesafedeŞehir Merkezi 900 m mesafede, Mardin Kalesi’a birkaç adım mesafede yer alan otel, kale manzarasına sahip 22 oda sunmaktadır.

Merdın Boutıque Hotel

Şehir merkezi 1.4 km mesafedeŞehir Merkezi 1.4 km mesafede, Dara Mesopotamia Ruins yakınında bulunan bu butik otel, helal kahvaltı sunmaktadır.

Beytsami Taşev

Şehir merkezi 800 m mesafedeŞehir Merkezi 800 m mesafede, Aile otel, Mardin şehrinin Mardin Kalesi ve Mardin Ulu Camisi gibi görülmeye değer yerlerine gitmek.

Yay Grand Hotel

Şehir merkezi 4.4 km mesafede, Mardin Kalesi’a kolayca ulaşılabilecek bir konumda yer alan otel, yöresel mutfağından yemekler sunan lobi restoranına sahiptir.

Hilton Garden Inn Mardin

Şehir merkezi 1.5 km mesafedeŞehir Merkezi 1.5 km mesafede, 162 odalı ve kokteyl barına sahip bu otel, şehir merkezine 20 dakikalık yürüme mesafesinde, uygun bir konuma sahiptir.

Zinciriye Hotel

Şehir merkezi 500 m mesafedeŞehir Merkezi 500 m mesafede, Kasimiye Medresesi’a yaklaşık 15 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan otel, eşi benzeri olmayan dağ manzarasına sahip 15 oda sunar.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.