Medine’de Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Medine Gezi Rehberi - Lebego1.Com

Hem kültürel hem de dini ve tarihi açıdan pek çok ilke imza atması, İslam medeniyetine ev sahipliği yapan önemli şehirlerden biri olması, Medine’yi ayrıcalıklı kılmaya yetiyor. Eyyubilerden Memlüklere, Selçuklulardan Osmanlılara çok farklı kültürleri bünyesinde barındıran bölge, ziyaretçilere yoğun bir miras vadediyor. Medina tam size göre. İster bir gece ister bir hafta konaklamayı planlayın, Medina çevresi her türlü ihtiyaca cevap verecek otellerle dolu. Dini bakımdan önemli yapıları gezmek ve kent kültürünü tanımak adına Medine seyahat programınızı bir haftayı kapsayacak şekilde oluşturabilirsiniz. Deniz seviyesinden 600 metre yüksekteki Medine’de, yıl boyunca sıcak çöl iklimi etkili oluyor.Yaz aylarında şehirdeki hava sıcaklıkları gün içerisinde 45 °C’nin üzerine çıkıyor. Ayrıca kum fırtınalarının meydana gelme sıklığı da yılın bu mevsiminde diğer dönemlere göre bir hayli artıyor.Dolayısıyla mayıs ve eylül ayları arasındaki zaman dilimine yönelik bir seyahat programı oluşturursanız, aşırı sıcak havanın yaratabileceği olumsuzluklardan etkilenmemek adına zamanınızın büyük çoğunluğunu kapalı mekânlarda geçirebilirsiniz.Kış mevsiminde ise kentte hissedilen sıcaklıklar çok daha makul seviyelere düşüyor.Hatta sonbahar ayları ile birlikte kış mevsimi, kentte bulunmak için en iyi dönem olarak görülüyor.Ancak hac zamanı kentin ziyaret kapalı tutulduğunu hesaba katmak gerekiyor. Üstelik Ramazan ayında da kent adeta ziyaretçi akınına uğruyor.

Medine’de Mutlaka Gezilecek Yerler

Medine’nin dört bir yanında, bünyelerinde İslamiyet’in ilk zamanlarına dair bilgiler barındıran birbirinden değerli tarihi mekânlar sizleri bekliyor.Hac ve umre dönemlerinde ziyaretçi akına uğrayan dini yapılara ek olarak kentin farklı dönemlerine ışık tutan müzelere de gezi programınızda yer verebilirsiniz.

Mescid-i Nebevi

Peygamber Camii, hac ve umre ziyareti için kentte bulunan Müslümanlar’ın en çok ilgi gösterdikleri tarihi yapıların başında geliyor.Dini yapı, Hicret’ten hemen sonra Hz. Muhammed önderliğinde inşa edilmiş. Şimdilerde modern unsurların öne çıktığı camide Hz Muhammed, Hz. Ömer ve Hz. Ebubekir’in mezarları bulunuyor.

Kubbe-i Hadra

1837’de gerçekleştirilen yenileme çalışmaları esnasında Yeşil Kubbe adıyla anılmasını sağlayan görünüme kavuşan yapı; Hz. Muhammed, Hz. Ömer ve Hz. Ebubekir’in mezarlarının bulunduğu alan üzerine inşa edilmiş.Bu nedenle Peygamber Camii’ni ziyaret eden gezginler, öncelikle buraya yönelip dua ederek saygılarını göstermeyi amaçlıyor.

Cennet Bahçesi

Yerel dildeki adıyla Ravza-i Mutahhara, Peygamber Camii’nin içerisinde yer alıyor. Hz. Muhammed’in Cuma Hutbesi’ni verdiği yer olduğu için mekân adeta ziyaretçi akınına uğruyor.Ayrıca süslemeleri ve yeşil alanları ile camideki diğer alanlardan farklı bir görünüm sergiliyor.

Kuba Mescidi

Hz. Muhammed’in hem inşasına katkı yaptığı hem de 14 gün boyunca kaldığı mescit, İslam tarihinde toplu halde namaz kılınan ilk yer olma özelliği taşıyor.Bu nedenle Medine’ye seyahat eden birçok kişi namaz kılmak için bu yapıyı öncelikli olarak ziyaret ediyor.

Uhud Dağı ve Kabristanı

Eteğinde Uhud Savaşı’nın gerçekleştirildiği dağ, Peygamber Camii’ne yalnızca 5 kilometre uzaklıkta yer alıyor. 70 Müslüman’ın şehit düştüğü bu alana, kentte mutlaka zaman ayrılması gereken mekânlardan biri gözüyle bakılıyor.

Medine Müzesi

1983 yılında kurulan müzenin bünyesinde barındırdığı 14 sergi alanını gezerken, kentin köklü tarihine ışık tutan birbirinden değerli koleksiyonları yakından inceleyebilirsiniz.Kültürel tesiste bölgenin tarihine ek olarak doğası, Hz. Muhammed ve ailesi ile Müslümanlık sonrası dönemdeki siyasi hayat hakkında da detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yedi Mescitler

Hendek Savaşı’nın gerçekleştiği Sal Dağı’nın güneyinde bulunan dini kompleks, adının aksine yalnızca altı ibadet yerinden oluşuyor.Bazıları aynı dönemde inşa edilmiş olmasına rağmen bu alanlardaki mimari farklılıklar, dini kompleksin yoğun biçimde ziyaretçi çekmesini sağlıyor.

Tren İstasyonu Müzesi

Resmi adı “Hicaz Demiryolu Müzesi” olan kültürel tesis, Osmanlı döneminden kalma zarif istasyon binasında konuklarını ağırlıyor.2006 yılında kurulan müzede, bir zamanlar bölgeye canlılık katan ve birçok tarihi olaya sahne olan demir yolu hattı ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.Tesisi gezerken ayrıca geçmişte kullanılmış birçok nesneyi yakından inceleyebilirsiniz.

Mada’in Saleh

Arkeolojik alanı Medine gezilecek yerler listenize ekleyerek, bölgede İslamiyet öncesi dönemden günümüze ulaşmış en önemli kalıntıları görme fırsatı elde edebilirsiniz.Alandaki yapıların birçoğunun Nabatean Krallığı döneminden kalma olduğu belirtiliyor. Bölgeyi gezerken Lihyanite ve Roma izleri taşıyan buluntularla da karşılaşabilirsiniz.

Medine’de Ne Yenir? Nerede Yenir?

Kentin taşıdığı manevi değer ve ziyaretçi yapısı nedeniyle restoranlarda helal gıda kurallarına uyulmasına bir hayli önem veriliyor.Mutfak çeşitliliği açısından ise kent gastronomi tutkunlarını kelimenin tam anlamıyla mest ediyor.Çünkü kentte geçireceğiniz seyahat süresi boyunca yöresel lezzetlere ek olarak Türk, Hint, Pakistan, Çin ve hatta Bangladeş mutfaklarına özgü tarifleri deneme fırsatı bulabilirsiniz. Lüks otellerin çatısı altında faaliyet gösteren restoranlara gittiğinizdeyse çok daha farklı seçeneklerle karşılaşabilirsiniz.Medine’de hem ekonomik fiyatlı hem de yöreye özgü lezzetlerle karnınızı doyurmak isterseniz, çeşitli sebzeler eklenerek hazırlanan Taamiyya isimli sandviçleri tercih edebilirsiniz.Shawarma ve bir ekmek türü olan Tameez ile servis edilen bezelye yemeği de hem fiyat hem de tat bakımından cazip diğer seçenekler olarak sıralanıyor.Eğer daha yoğun ve otantik lezzetlerin peşine düşmeye karar verirseniz, kuzu çevirmeye öncelik verebilirsiniz.

-Yerel lezzetler: Arabesque Restaurant, Al Fateh
-Ayaküstü Atıştırmalık: Al Baik
-Pakistan, Asya: Al Habibi

Medine’den Ne Hediye Alınır? Nereden Alışveriş Yapılır?

İslam dünyası açısından ziyaret edilebilecek en değerli duraklardan biri olan kentte, alışveriş için dükkânları gezerken ağırlıklı olarak din temalı objelerle karşılaşabilirsiniz.Bu açıdan bakıldığında sevdiklerinizi mutlu etmek adına alışveriş mekânlarından çeşitli kutsal mekânların görsellerini üzerlerinde taşıyan magnetler, kesme taş ya da deve kemiğinden yapılma tespihler ve Hint yapımı seccadeler satın alabilirsiniz.Bunlar dışında ezan okuyan saat başta olmak üzere birçok elektronik eşyaya da makul fiyatlar ödeyerek sahip olabilirsiniz.Kentteki alışveriş yerleri, ağırlıklı olarak kutsal mekânların çevresinde yoğunlaşıyor.Yalnız bu dükkânların çok azında kredi kartı ile alışveriş yapılabiliyor. Bu sebeple yanınızda mutlaka belirli bir miktar nakit bulundurmanız gerekiyor.

Medine’deki Festivaller ve Bayramlar

İslam dünyasının ikinci en önemli kutsal kenti olmasının getirdiği ağırlıkla Medine’de festival kültürünün neredeyse hiç gelişmediği rahat biçimde gözlemlenebiliyor.Zaten gezginler de seyahatleri boyunca dini bakımdan önemli gördükleri mekânları ziyaret etmeye yoğunlaşıyor. Ancak yine de kentteki festival ve bayramlarda gezginlerin Medine‘ye olan ilgisi artıyor.

-Janadriya Festivali (Nisan)
-Kurban Bayramı
-Ramazan Bayramı

Medine’ye Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

-Medine oldukça güvenli bir şehirdir. Ancak özellikle havalimanında taksi bulmaya çalışırken pasaport kontrolü yapacağını söyleyen kişilere güvenmemelisiniz.

-Kenti kültür turu kapsamında ziyaret edecek bile olsanız, giyim konusuna özen göstermeniz gerektiğini sakın unutmayın.

-Kış aylarında hava bir hayli serin olabiliyor. Ayrıca Suudi Arabistan’ın birçok kentine nazaran yağmur çok daha sık yağıyor.

-Oteller de dâhil olmak üzere herhangi bir yerde kesinlikle musluk suyu içmemeniz tavsiye ediliyor.

-Yerel halkla daha rahat iletişim kurmak adına seyahatiniz öncesinde birkaç basit cümle ezberleyebilir ve akıllı telefonunuza çeviri uygulamaları indirebilirsiniz.

Medine’de bulunduğunuz süre boyunca yararlanabileceğiniz yegâne toplu taşıma seçeneğini oluşturuyor.Haliyle bu durum, gezginleri taksilere binmeye yönlendiriyor. Prens Muhammed Bin Abdülaziz Havalimanı’ndan kent merkezine gitmek için ekonomik bir seçeneğe yönelmek isterseniz, otobüsleri tercih edebilirsiniz.Tabii uzun süre durakta beklememek adına resmi yetkililer tarafından yetkilendirilmiş taksilere de yönelebileceğinizi unutmayın.

Medine’deki Doğal Güzellikler

İklimi ve coğrafi yapısı nedeniyle Medine’nin tabiat güzellikleri, ibadet mekanlarının bir hayli gerisinde yer alıyor. Şehir için manevi anlamda önemli bir yeri olan demiryolu ve gar binasına dair önemli materyallerle müze içinde karşılaşabilirsiniz. Hem demiryolu teknolojisinde kullanılan eski nesneler, hem de pek çok olaya tanıklık etmiş tarihi gar binası sizi bekliyor olacak.

Uhud Dağı

Her sene milyonlarca hacı adayının Mekke ile beraber ziyaret ettiği şehirler arasında yer alan Medine, kutsal mekanları ile geniş kitleleri başarıyla ağırlıyor.“Medine’de gezilecek bölgeler” denildiği zaman akla gelen ilk noktalardan bir tanesi, kesinlikle Uhud Dağı oluyor.Oldukça ihtişamlı bir görünüme sahip olan Uhud Dağı, meşhur Uhud Savaşı ile özdeşleşmiş bir yer.Burası aynı zamanda Peygamber Camii’ne de oldukça yakın bir konuma sahip. Hac ya da umre ziyaretleri için Arabistan’a gelen kişiler, tarihsel anlamda çok önemli bir yer olan bu dağa uğramayı ihmal etmiyor.Hatırlanacağı üzere bu bölgenin ev sahipliği yaptığı Uhud Savaşı’nda 70 sahabe şehit düştü.

Medine Gece Hayatı

Medine’de, alkol tüketimi kesinlikle yasaktır. Haliyle şehirde, bar ve gece kulübü tarzı mekânlar bulunmuyor.Ancak dilerseniz otellerin birçoğunda düzenlenen ve yöresel ezgiler taşıyan eğlencelere katılabilirsiniz.Alternatif olarak küçük bir kasabayı andıran Abu Tarboush’a gidip hem yerel halkın benimsediği eğlence hayatına dair değerli ipuçları yakalayabilir hem de akşamınıza keyif katabilirsiniz.

Medine’de Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Medine, yıl boyunca dünyanın dört bir tarafından gelerek hem kültürel hazinelerini keşfetmeye hem de dini görevlerine yerine getirmeye odaklanmış çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor.Bu nedenle kentin dört bir yanında çok sayıda otel bulunuyor. Üstelik Medine otelleri, hizmet kaliteleri ile misafirlerinin beklentilerine tam olarak cevap verebilmek için adeta birbirleriyle yarışıyor.Fiyatlar ise kentin kalbi konumundaki Peygamber Camii’nden uzaklaştıkça azalıyor.Peygamber Camii’nin çevresi aynı zamanda kentteki ana konaklama bölgesi olarak anılıyor. Bölgede ağırlıklı olarak 5 yıldızlı ve sadece Müslümanlar’a hizmet veren tesisler bulunuyor.Eğer yüksek hizmet kalitesi beklentiniz varsa ve konaklama için ayırdığınız bütçe genişse, çoğu önemli mekâna yürüme mesafesinde olduğu için bu bölgedeki seçenekler arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

Holiday Villa Madinah

Şehir merkezi 2.0 km mesafedeThe Beautiful Names of Allah Exhibition 400 m mesafede. Masjid 7 Madinah’a sadece 1.1 km mesafede yer alan bu otel, 200 oda ve bünyesinde gastronomik restoran sunmaktadır.

Madinah Hilton

Şehir merkezi 1.6 km mesafedeOld Bazaar 100 m mesafede. Özel yüzme havuzuna sahip otel, Medine şehrinin merkezine yaklaşık 20 dakikalık yürüme mesafesindedir.

Bosphorus Hotel

Şehir merkezi 1.7 km mesafedeThe Beautiful Names of Allah Exhibition 500 m mesafede. Masjid Chilwan’a kolayca ulaşabileceğiniz bu otel, özel bir banyo ile 140 odadan oluşmaktadır.

The Oberoi Hotel

Şehir merkezi 1.4 km mesafedeMescid-i Nebevî Osman bin Affan Kapısı 200 m mesafede
Sırt masajı, dinlendirici masaj, Türk hamamı ile birlikte 330 modern odaya sahip olan otel, Central Madinah semtinde benzersiz konuma sahiptir.

Grand Marmara

Şehir merkezi 1.7 km mesafedeThe Beautiful Names of Allah Exhibition 500 m mesafede.Jannatul Baqi’a kolayca ulaşabileceğiniz bu otel, özel bir banyo ile 240 odadan oluşmaktadır.

Pullman Zamzam Madina

Şehir merkezi 1000 m mesafedeMescid-i Nebevî Ebu Bekir Sıddık Kapısı 400 m mesafede. Güney bölgesinde yer alan otel, görkemli bahçe manzarası ile meze barı sunmaktadır.

Anwar Al Madinah Movenpick

Şehir merkezi 1.7 km mesafedeThe Beautiful Names of Allah Exhibition 200 m mesafede. Medine şehir merkezine 2 km mesafede yer alan, 1295 odalı bu çok fonksiyonel otel, özel yüzme havuzuna ve lounge tarzı restorana sahiptir.

Al Shakreen Golden Tulip

Şehir merkezi 1.3 km mesafedeMescid-i Nebevî Ebu Bekir Sıddık Kapısı 400 m mesafede. Uluslararası mutfağı tadabileceğiniz ve özel yüzme havuzunun tadını çıkarabileceğiniz otel Türk Çarşısı’in yakınında ideal konuma sahiptir.

Dallah Taibah Hotel

Şehir merkezi 1.5 km mesafedeOld Bazaar 100 m mesafede. Al Rashid Mega Alışveriş Merkezi’a yakın Central Madinah semtinde yer alan bu konaklama biriminde çocuklu konuklar için bebek karyolaları, çocuk büfesi bulunmaktadır.

Millennium Taiba Hotel

Şehir merkezi 1.5 km mesafedeMescid-i Nebevi 500 m mesafede. Taiba Commercial Center’nın yakınındaki bu otel, benzersiz yerinde bulunur ve açık havuzun yanı sıra 208 lüks odaya sahiptir.

Saja Al Madinah

Şehir merkezi 1.9 km mesafedeThe Beautiful Names of Allah Exhibition 500 m mesafede. Yöresel yemekleri sunan otel, Central Madinah semtindeki Masjid SayidulShuhada”a yakındır.

Madinah Movenpick Hotel

Şehir merkezi 1000 m mesafedeMescid-i Nebevî Ebu Bekir Sıddık Kapısı 400 m mesafede. Şehir merkezine 1 km uzaklıkta bulunan otel çocuklar için bebek karyolaları, çocuk bakım hizmeti, mini kulüp sunmaktadır.

Shaza Madinah

Şehir merkezi 1.5 km mesafedeOld Bazaar 100 m mesafede. Lounge tarzı restorana ve panoramik manzaraya sahip olan otel, Al Baqia Cemetry’nın bitişiğindeki Central Madinah semtinde misafirlerini bekliyor.

Crowne Plaza Madinah, An Ihg Hotel

Şehir merkezi 1.1 km mesafedeMescid-i Nebevî Ebu Bekir Sıddık Kapısı 500 m mesafede. Bu otel şehir manzaralı odalar sunarken, merkezinde bulunuyor ve Türk Çarşısı’a kolay erişim imkanı sunar.

Al Rawda Royal Inn

Şehir merkezi 1.6 km mesafedeOld Bazaar 200 m mesafede. Medine şehrinin kalbinde Al Rashid Mega Alışveriş Merkezi’a yakın bir konumda yer alan bu otel, 326 oda sunmaktadır.

Al Ansar Golden Tulip

Şehir merkezi 1.1 km mesafedeMescid-i Nebevî Ebu Bekir Sıddık Kapısı 400 m mesafede. 24 saat açık restorana sahip konforlu otel Al Noor Mall’a yakındır.

Nozol Royal Inn Hotel

Şehir merkezi 1.6 km mesafedeOld Bazaar 200 m mesafede. The Seven Mosques’dan kısa bir yürüyüş uzaklığındaki konaklama tesisi misafirleri 24 saat açık restorana davet eder.

Ewan Dar Al Hejra Hotel

Şehir merkezi 3.2 km mesafedeMazaya Alışveriş Merkezi 400 m mesafede. Jabal Ahad Garden Park’nın yanında yer alan otel, şehir manzaralı 107 odadan oluşuyor.

Province Al Sham Hotel

Şehir merkezi 1.7 km mesafedeOld Bazaar 200 m mesafede. Şehir manzaralı 294 oda sunan otel, Central Madinah semtinde, The Seven Mosques’a sadece birkaç adım mesafede yer almaktadır.

Zaha Al Munawara Hotel

Şehir merkezi 2.2 km mesafedeThe Beautiful Names of Allah Exhibition 1000 m mesafede. The Beautiful Names of Allah Gallery’a yakın ve Al Aswaf Garden’nın yakınında bulunan bu iş otel, 118 klimalı oda sunmaktadır.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.
Rize Günübirlik Turlar