Moskova’da Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Moskova Gezi Rehberi - Lebego1.Com

Dünyanın en zengin ve pahalı olan kentini her yıl çok sayıda yerli yabancı turist ziyaret etmektedir. Hal böyle olunca Rusya’nın en kalabalık şehrinde gezilecek yerlerde bir hayli fazlalaşıyor. Yılın en soğuk ayı ocak olurken sıcaklık -10 °C’ye kadar düşebiliyor. Kar yağışı ise en fazla ocak ve şubat ayında gözlemleniyor.Eğer Moskova’da kış tatili yapmayı planlıyorsanız, mutlaka en kalın kıyafetlerinizi yanınıza alın. Nisan ayından itibaren yükselmeye başlayan sıcaklık değerleri, kenti ziyaret etmek isteyenler için ideal seviyelerde seyrediyor.Bahar aylarında ortalama 10 °C civarındaki sıcaklık değeri yaz aylarında 24 °C’ye kadar yükseliyor. Ancak siz yine de bavulunuza birkaç hırka ve kazak koymayı ihmal etmeyin, çünkü akşam saatlerinden itibaren hava serinliyor.Moskova’yı yaz aylarında ziyaret etmenin bir diğer avantajı ise günlerin uzun olması. Temmuz, ağustos aylarında geç saatlerde kararan hava ile birlikte şehri daha iyi gezme şansı bulabilirsiniz.Circle of Lights olarak bilinen Işık Festivali, Moskova’yı ziyaret etmeyi düşünenler için harika bir fırsat.Her yıl eylül ayında düzenlenen Işık Festivali döneminde şehrin bambaşka bir yüzünü keşfedebilirsiniz. Doğu Avrupa’nın ekonomi, kültür ve turizm merkezi kabul olarak edilen Moskova, Oka ve Volga nehirleri arasında yer alıyor. Topraklarının tamamı Avrupa’da yer alan en büyük şehir olan kent, 12 milyonu aşkın nüfusu ile aynı zamanda Rusya’nın en kalabalık kenti. Şehrin kuzeyinden güneyine 40 kilometre mesafe kat edilerek ulaşıldığı düşünülürse ve Moskova siyasi, kültürel ve sanat anlamında ülkenin idari mekanizması olarak kabul edildiğinden sebep, Rusya’nın en önemli yapılarını görebileceğiniz bir şehir.Zengin tarihi ve kültürel değerlerinin yanı sıra görkemli mimari yapılarıyla Moskova, misafirlerini büyüleyici bir yolculuğa davet ediyor.Eğer edebiyata ve sanata meraklıysanız, şehirde dünyaca ünlü Rus yazarların izini sürebilir, birbirinden değerli müzelerde kültür turuna çıkabilirsiniz. Rusya’nın başkenti Moskova eşsiz güzellikleriyle keşif tutkunlarını bekliyor.

Moskova’da Mutlaka Gezilecek Yerler

1480 yılından beri Rusya’ya başkentlik yapan Moskova, gezip görülecek yerler açısından da hayli zengin seçenekler vadediyor. Etkileyici Sovyet mimarisinin göz alıcı yapılarla buluştuğu şehir, farklı bir tatil deneyimi için ideal rotalardan. İşte, Moskova’nın görülmeye değer noktaları neledir? Sizler için listeledik.

Aziz Vasil Katedrali (Saint Basil’s Cathedral)

Kızıl Meydan’ın güney tarafında yer alan Aziz Vasil Katedrali, Kazan Kalesi’ni ele geçirerek Tatarlar’a karşı üstünlük kazanan “Korkunç” lakaplı IV.Ivan’ın emri doğrultusunda 1555-1561 yılları arasında inşa edilmiş.Tıpkı Kremlin Sarayı’nın yapımında olduğu gibi inşası sırasında İtalyan mimarlardan yardım alınan katedral, aslında birbirine bitişik 10 şapelden oluşuyor.Büyük kubbeli 4 ana şapelin her biri farklı adlarla anılıyor. Daha küçük boyutlu kubbelerle çatısı örtülen diğer dörtlü ise Kazan ile girilen mücadeleleri ve zaferleri onurlandırma görevini üstleniyor. Geriye kalan iki şapelse yapıya sonradan ilave edilmiş.Mimari özellikleri sayesinde dünya çapında üne kavuşan Aziz Vasil Katedrali, günümüzde müze olarak hizmet veriyor. Koleksiyonu dışında iç süslemeleriyle de konuklarının hayranlığını kazanan dini yapının giriş katında, adını aldığı azizin mezarını görebilirsiniz.

Bolşoy Tiyatrosu

Neoklasik tarzdaki ikonik binası Joseph Bové tarafından tasarlanan Bolşoy Tiyatrosu, II. Katerina’nın Prens Pyotr Urusov’a 1776’da tiyatro gösterileri, balo gibi organizasyonları gerçekleştirme izni vermesi sayesinde kurulmuş.Bolşoy, Ekim Devrimi’ne kadar imparatorluk tiyatrosuna bağlı olarak faaliyetlerini sürdürmüş. Günümüzde Bolşoy Bale Topluluğu’nun etkileyici performanslarına ev sahipliği yapan binası ise başta yangın olmak üzere çeşitli felaketlerden dolayı birçok kez yeniden inşa edilmiş.1918 yılından beri Bolşoy Tiyatrosu’nun bir bölümü müze olarak faaliyet gösteriyor. Bu müzede sahne gösterilerinde kullanılan ve arşiv değerine sahip materyaller sergileniyor.Müzeyi gezerken çeşitli yıllarda sahnelenen performanslara ait posterleri ve program kitapçıklarını inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Gorky Park

Seyahatiniz sırasında kentin karmaşasından uzaklaşabileceğiniz ve çocukluk anılarınızı canlandıracak bir kaçış noktasına ihtiyaç duyarsanız, 1928 yılında ziyarete açılan Gorky Park‘ı Moskova gezilecek yerler listenize dâhil edebilirsiniz.Konstantin Melkinov tarafından tasarlanan yeşil alan, iki kısımdan oluşuyor. Parkın farklı yaş gruplarına hitap eden bu bölümleri arasındaki sınırı Moskova Nehri çiziyor.Parkın ilk kısmı, hem çocuklara ve gençlere hem de yetişkinlere keyifli saatler yaşama fırsatı veriyor. Dilerseniz bu bölümdeki lunaparkta veya spor kulübünde zaman geçirebilirsiniz. Alternatif olarak bungee jumping yapabilir, tekneye ya da ata binip gezintiye çıkabilirsiniz.Kışın parkın bu bölümünde buz pisti kuruluyor. Yaz aylarında ise ziyaretçilerin tüm ilgisi plaja doğru kayıyor. Aynı tarihlerde Gorky Park’ın diğer bölümü de sık sık kültürel etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

Lenin’in Mozolesi

Mimar Aleksey Şçusev’in imzasını taşıyan Lenin’in Mozolesi, 1924-1930 yılları arasında inşa edilmiş. Resmi belgelere göre böyle bir yapının inşasını, Sovyetler Birliği’nin kurucusu Vladimir İlyiç Lenin‘in ölümünün ardından halkın yoğun isteklerine kayıtsız kalamayan Stalin emretmiş.Zira Lenin vasiyetnamesinde naaşının Leningrad’daki aile mezarlığına defnedilmesini istemiş.Kızıl Meydan’ın batı tarafında, Senato Kulesi’ne yakın bir konumda yer alan küp şeklindeki yapıdaki kırmızı granit komünizmi, siyah ay taşı ise yası simgeliyor.Mozolenin 100 metrekarelik iç bölümü lobi ve yas salonu olarak ikiye ayrılmış. Lenin’in tahnit edilen naaşı, yas salonundaki cam lahitte korunuyor.

Arbat Caddesi

1,2 kilometre uzunluğundaki Arbat Caddesi‘nin geçmişi 15. yüzyılın ortalarına kadar uzanıyor.Yolun Rusya’nın en popüler yaya caddesi haline gelmesi süreci ise 1986’daki yeniden yapım çalışmaları sonrasına rastlıyor.Araç trafiğinin 1994’te Yeni Arbat‘a yönlendirilmesi sonucunda tarihi cadde, çok daha güvenli ve renkli bir kimliğe bürünmüş. Gündüz saatlerinde oldukça hareketli olan Eski Arbat üzerinde çok sayıda hediyelik eşya dükkânı ve restoran faaliyet gösteriyor.Yeme içme ve alışveriş mekânları dışında Eski Arbat Caddesi üzerinde görülmeye değer birçok tarihi yapı bulunuyor. Bunların başında savaş kahramanı Denis Davydov‘un yaşadığı konut geliyor.Şövalyeler Evi, Puşkin Müzesi ve dış işleri bakanlığı tarafından kullanılan bina da cadde boyunca gezginlere hem mimari hem de kültürel açıdan adeta şölen yaşatıyor. Tabii bu arada Viktor Tsoi Anı Duvarı‘nı ve Bulat Okudzhava Anıtı‘nı atlamamak gerekiyor.

Kızıl Meydan

Moskova gezilecek yerler listenizin ilk sırasına siz de birçok gezgin gibi ikonik Kızıl Meydan‘ı yazabilirsiniz.400 metre uzunluğunda ve 150 metre enindeki kesme taş kaplı meydan, 15. yüzyıldan itibaren idam cezalarının gerçekleştirilmesine, gösterilere, geçit törenlerine ve mitinglere sahne olmuş.Kremlin’in kuzeydoğusundaki duvarların bitişiğindeki alan, 17. yüzyıldan beri günümüzdeki adıyla anılıyor. Yalnız meydanın orijinal adı olan “Krasnaya” Eski Rusça’da “kızıl“dan ziyade “güzel” anlamında kullanılıyormuş.Kremlin’in ardından Kızıl Meydan’ın görünümüne görkem katan yapıların başında Aziz Vasil Katedrali ile Lenin’in Mozolesi geliyor. Katedralin hemen yanında ise yüzyıllar boyunca kararnamelerin ve bildirilerin okunduğu “Kafataslarının Yeri” isimli platform bulunuyor.

Kremlin Sarayı

Moskova Nehri’nin kuzey yakasında bulunan Borovitsky Tepesi’ni kaplayan Kremlin Sarayı, ilk olarak 12. yüzyılda ahşap malzeme kullanılarak inşa edilmiş. Ancak bu yapı Moğol saldırıları sonucu yıkılınca 1482-1495 yılları arasında şimdiki yapı kompleksinin inşasına girişilmiş.Toplam uzunluğu 2 kilometreyi aşan savunma duvarı ile çevrili saraya ihtişam katan Büyük Ivan Çan Kulesi‘nin yapımı ise 17. yüzyılın başında tamamlanmış.Kremlin Sarayı, III. Ivan döneminden bu yana devletin yönetildiği yer olarak anılıyor. Rusya devlet başkanının resmi ikametgâhı dışında yapı kompleksinin içerisinde günümüzde müze olarak kullanılan 5 adet katedral ile silahlık gibi bölümler bulunuyor.Bir zamanlar Ortodoks kilisesinin merkezi konumunda olan sarayda yalnızca müzeler ve çan kulesi ziyaret edilebiliyor. Kutafya Kulesi‘nden giriş yapılan sarayda sergilenen kalıcı koleksiyonlar arasında en yoğun ilgiyi Rusya ulusal hazinesi çekiyor.

GUM Alışveriş Merkezi

Kızıl Meydanı’nın doğu tarafında, Lenin’in Mozolesi’nin tam karşında yer alan GUM Alışveriş Merkezi‘nin binası, 1893’te hizmete alınmış.1928-1953 yılları arasında ise alışveriş merkezi Stalin’in emri doğrultusunda faaliyetlerine ara vermek durumunda kalmış. Bu dönemde bina, ilk beş yıllık plan dâhilinde çalışmalarını sürdüren devlet görevlilerine tahsis edilmiş.Sovyetler Birliği zamanında komünist sistemin gözetiminde “devlet mağazası” unvanı ile faaliyetlerini sürdüren GUM, günümüzde alışveriş tutkunları için adeta bir mabedi andırıyor.Özellikle eskiden yalnızca komünist partinin en yüksek kademesindeki kişilere hizmet veren gizli giyim mağazasının bulunduğu üst kattaki Bölüm 100, sistemin çöküşü ile birlikte yerini üst düzey markalara ait mağazalara bırakmış.Seyahat ettiğiniz şehirlerde alışveriş yapmaktan hoşlanıyorsanız buraya mutlaka uğramanızı tavsiye ederim.

Puşkin Müzesi

Anadolu’dan götürülen Troya Hazineleri’nin sergilendiği Puşkin Müzesi, 1912 yılında Moskova Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulmuş.O dönemki adı Güzel Sanatlar ve Antika Kabinesi olan kültürel tesis, 1937’den itibaren şimdiki ismiyle anılmaya başlanmış. Açıldığı ilk yıllarda içeriği sadece antik dönem heykellerinin kopyalarından ibaret olan müzenin koleksiyonu, Moskova’nın başkent haline getirilmesi sonrasında zenginleşmiş.Puşkin Devlet Güzel Sanatlar Müzesi’nde Antik Mısır buluntularından çağdaş Avrupa sanatçılarının çalışmalarına kadar birçok farklı döneme ait eseri inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Tretyakov Devlet Galerisi

Güzel sanatlara ilgi duyuyorsanız Tretyakov Devlet Galerisi‘ni Moskova gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Müze, 1856 yılında sanayici Pavel Tretyakov tarafından kurulmuş.Tasarımını Viktor Vasnetsov’un yaptığı oldukça ilgi çekici bir yapıda faaliyet gösteren kültürel tesiste, ilk yıllarda yalnızca Tretyakov ve kardeşinin özel koleksiyonları sergilenmiş.1892’de ünlü sanayicinin müzeyi Moskova kentine bağışlaması sonrasında bünyesinde sergilenen eserlerin sayısında hızla artış olmuş.Tretyakov Devlet Galerisi’nde günümüzde 11. yüzyıldan 20. yüzyılın ilk yıllarına kadarki uzun süreçte yaratılmış 1300’den fazla eser sergileniyor.Müzeyi ziyaretiniz sırasında dünyanın en iyisi olarak nitelendirilen Rus simgeleri koleksiyonunu inceleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Novodevichy Rahibe Manastırı ve Mezarlığı

Devlet galerisinde koleksiyonları inceledikten sonra göz alıcı mimarisi nedeniyle gezginlerin yoğun ilgi gösterdiği Novodevichy Rahibe Manastırı ve Mezarlığı‘nı ziyaret edebilirsiniz.“Yeni Bakireler” adıyla da anılan manastır, 1524 yılında Smolensk kentinin Litvanya’dan alınmasını kutlamak için kurulmuş.Bu katedralin en eski ve göze çarpan bölümünü oluşturduğu manastırda aralarında Irına Godunova ve Sofia Alekseyevna’nın bulunduğu birçok asilzade eğitim görmüş.Manastırdan çıkmadan önce hemen yanındaki mezarlığa da zaman ayırmanızı öneririm. Çünkü dini yapı kompleksinin bu bölümü, Rusya tarihi için önemli birçok şahsiyetin ebedi istirahatgahı konumunda.Bulgakov, Çehov, Gogol, Khrushchev gibi isimlerin mezarlarının bulunduğu alana son olarak Boris Yeltsin defnedilmiş.

Moskova Metrosu

Dünyanın en yoğun kullanılan yeraltı toplu ulaşım ağlarından biri olan Moskova Metrosu, Stalin’in “Halkın Sarayı” vizyonu doğrultusunda 1935 yılında hizmet vermeye başlamış.Metro, ilk açıldığında araçlar 11 kilometrelik tek bir hat üzerinde sefer yapıyormuş. Üstelik duraklama yapabilecekleri sadece 13 istasyon bulunuyormuş. 2018 yılı itibariyle ise metro sisteminin uzunluğu 379 kilometreye ulaşmış durumda.Moskova Metrosu bünyesinde günümüzde 223 durak bulunuyor. Sovyetler Birliği döneminin en önemli mimari ve mühendislik başarıları arasında gösterilen ulaşım ağındaki her bir durak II. Dünya Savaşı ve soğuk savaş dönemlerinde sığınak olarak kullanılabilecek şekilde tasarlanmış.Eğer bu durakların en güzellerini ziyaret etmek isterseniz önceliği Mayakovskaya, Teatralnaya, Ploshchad Revolyutsii ve Elektrozavodskaya‘ya verebilirsiniz.

Cathedral of Christ the Saviour

Dünyanın en uzun Ortodoks kilisesi unvanına sahip olan Cathedral of Christ Saviour, Moskova’nın 850. yaş gününe denk gelen 1997 yılında tamamlanmış.Zengin ve görkemli bir mimariye sahip katedralin bu kadar yüksek inşa edilmesinde Stalin’in bölge hakkındaki fikirlerinin payı yadsınamayacak boyutlardaymış. Çünkü ünlü lider katedralin yükseldiği alana 100 metrelik Lenin heykelinin bahçesini süslediği kudretli bir Sovyet sarayı yaptırmak istiyormuş.Kurtarıcı İsa Katedrali, hem dış hem de iç mimarisiyle dikkatleri üzerine topluyor. Dini yapı, bakırdan üretilen üç kubbesi ve geleneksel Rus mimarisi ile kent silüetine zenginlik katıyor.

Devlet Tarih Müzesi (State Historical Museum)

1883 yılında kapılarını ziyarete açan Devlet Tarih Müzesi, Kızıl Meydan’ın kuzey tarafında yer alıyor. Taş Devri’nden itibaren Rus tarihine odaklanan müzenin bir asırlık zaman dilimi içerisinde oluşturulan koleksiyonu 4,5 milyondan fazla eseri bünyesinde barındırıyor.İçerisinde bulunduğu yapının mimari stili bile en az ihtişamlı koleksiyonu kadar müzeye değer katıyor. İç kısmı eski Rus kiliselerini anımsatan yapının her bir odası farklı dönem ve bölgeye özgü özellikleri yansıtacak şekilde tasarlanmış.Müzenin en çok ilgi toplayan bölümü olarak Orta Çağ Rus sergisi öne çıkıyor. Bu sergiyi inceleyerek Moğol istilası ve Rus beyliklerinin birleşmesi hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Tverskaya Caddesi

Kentin ana arteri olması nedeniyle 1935-1990 yılları arasında “Gorky” adıyla anılan Tverskaya Caddesi’nde hareketli bir an bile azalmıyor.19. ve 20. yüzyıllarda inşa edilmiş binalarla çevrili cadde, kentin kalbi konumundaki Manege Meydanı’ndan başlayıp Leningrad’a ulaşımı sağlayan otoyol ağına kadar uzanıyor.Tabii bu esnada Moskova’nın önemli cazibe noktaları arasında sayılan Tverskaya, Puşkin ve Triumphalnaya meydanlarını birbirine bağlıyor.

Serçe Tepeleri (Sparrow Hills)

Kentin enfes manzarasını izlemek ve bol miktarda fotoğraf çekmek istediğinizde hiç düşünmeden Serçe Tepeleri‘ne gidebilirsiniz.Moskova Nehri’nin sağ yakasında yükselen tepeler, 1935’ten 1999’a kadar “Lenin” adıyla anılıyormuş. Ancak 2000’li yıllarla birlikte nehirden yükseklikleri 60-70 metre arasında değişen yeryüzü oluşumları yakındaki bir köyün ismiyle anılır olmuş.Rus yazar ve şairlerin eserlerinde sık sık adını andıkları tepeler, Moskova Devlet Üniversitesi ile Trinity Kilisesi’ne ev sahipliği yapıyor.Eğer buradaki gözlem platformuna çıkarsanız aynı yakadaki Lujnizki Stadyumu ile hemen yakınındaki Novodevichy Manastırı’nı kuş bakışı görebilirsiniz.

Büyük Ivan Çan Kulesi (Ivan the Great Bell Tower)

Sobornaya pl’in doğu tarafında yer alan 81 metre yüksekliğindeki Büyük Ivan Çan Kulesi, 1505-1508 yılları arasında Mimar Bon Fryazin’in planlarına sadık kalınarak inşa edilmiş.Kule, ilk inşa edildiği dönemde yalnızca 60 metre yüksekliğindeymiş. 1600 yılında Çar Boris Godunov’un emri doğrultusunda kuleye eklemeler yapılmış ve boyu günümüzdeki seviyesine ulaşmış.Kremlin’in en yüksek yapısı olma özelliği taşıyan kulenin içerisinde 21 adet çan bulunuyor. 19. yüzyılda Zavyalov ve Rusinov isimli ustalar tarafından imal edilen 65,5 tonluk Büyük Yükseliş Çanı, bunlar içerisinde en haşmetlisi olarak öne çıkıyor.

Moskova Hayvanat Bahçesi ve Planetaryum

Ailecek seyahat etmekten hoşlanıyorsanız gezi programınıza Moskova Hayvanat Bahçesi‘ni ve planetaryumu dâhil edebilirsiniz.Doğal yaşama ve uzayı keşfetmeye ilgi duyan her yaştan bireye hitap eden bu iki tesisten hayvanat bahçesi, 1964 yılında ziyarete açılmış. 21,5 hektarlık alanı kaplayan tesiste bin farklı türden 7500 hayvan yaşamlarını sürdürüyor.Moskova Planetaryumu ise 1929 yılında faaliyet göstermeye başlamış. Açıldıktan kısa süre sonra Moskova müzeler bölgesinin en yoğun ilgi gören parçalarından biri haline gelen tesiste dilerseniz gözlem yapabilir ya da interaktif gösterimlere katılıp uzay, yıldızlar ve gezegenler hakkındaki bilgi dağarcığınızı genişletebilirsiniz.

Kozmonotluk Anıt Müzesi

Şehir merkezinin kuzeydoğusunda yer alan Kozmonotluk Anıtı Müzesi, Rusya’nın uzay keşifleri ile ilgili faaliyetlerini halka tanıtmayı amaçlıyor.Sovyet hükümeti tarafından müzenin kurulmasına 1967 yılında karar verilmiş. Tesisin açılışı ise dış uzaya gerçekleştirilen ilk insanlı uçuşun 20. yıl dönümü anısına 1981’de gerçekleştirilmiş.100 metrelik “Uzay Fatihleri” anıtının hemen önünde faaliyet gösteren müzeye girdiğinizde Sovyet üretimi ilk roket motorunu, ayda kullanılması için tasarlanan Lunokhod isimli aracı inceleme şansına sahip olabilirsiniz.

Ostankino TV Kulesi

Moskova gezilecek yerler listesinin son sırasında ise hem eğlenebileceğiniz hem de enfes kent manzarasını seyredebileceğiniz Ostankino TV Kulesi bulunuyor.540 metre uzunluğundaki yapı, televizyon ve radyo yayınlarının geniş kitlelere ulaştırılabilmesi için 1967 yılında inşa edilmiş. Kule o dönem için Empire State’i geride bırakarak dünyanın en yüksek serbest yapısı unvanının sahibi olmuş. Günümüzde ise kule aynı listede dördüncü sırada yer alıyor.Ostankino Televizyon Kulesi’nin gözlem güvertesi, yerden 337 metre yükseklikte ziyaretçilerini bekliyor. Eğer siz de 360°’lik manzaranın tadını çıkartmak isterseniz asansöre binip bir dakikadan kısa sürede güverteye ulaşabilirsiniz.

Moskova’daki Festivaller

Moskova gezinizi planlarken daha keyifli bir seyahat deneyimi yaşamak için bu festivalleri listenize mutlaka ekleyin. İşte, Moskova’da yıl boyunca düzenlenen festivaller…

-Maslenitsa Festivali: (Şubat sonu-Mart başı)
-Moskova Uluslararası Film Festivali (Nisan)
-Golden Mask Tiyatro Festivali (Nisan)
-Gastronomi Festivali (Haziran)
-Wild Mint Folk Festivali (haziran)
-Nashestive Rock Festivali (Temmuz)
-Işık Festivali (Eylül)
-Rusya Kış Festivali (Aralık-Ocak)

Moskova’da Ne, Nerede Yenir?

Rus mutfağının öne çıkan lezzetlerini bulabileceğiniz Moskova, sizi leziz bir gurme yolculuğuna davet ediyor. Moskova’nın en popüler yemekleri arasında ilk sırayı Borsch çorbası alıyor. Soğuk havada içinizi ısıtacak bu çorba, pancarın yanında lahana, havuç ve kereviz gibi sebzelerin nefis karışımından oluşuyor.Kıymalı ve tuzlu harcıyla mantıyı andıran Pelmeni, dana bifteğinin mantar ve soğanla lezzetlendirilmiş hali Böfstogonof ve Rusların meze tabağı olarak bilinen Zakuski Çar, Moskova’da denemeniz gereken lezzetlerin başlıcaları.

Moskova Restoran Önerileri

-Geleneksel Rus Yemekleri: Restaurant Russkie Sezony, Dolkabar, Mesopotamia

– Fast Food: Grotty Bar Brewery, Bistro Krylia, Burger Heroes

-Kahveciler: Coffeemania, Granvillano, Delyus Dushoy

Moskova’da Ne Hediye Alınır, Nereden Alışveriş Yapılır?

Kendine özgü kültürü ile her daim ilgi odağı olan Moskova’da, pek çok farklı hediye seçeneği ile sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz. İç içe geçen ahşap bebekler olan Matruşka, soğuk havada sımsıcak hissettiren kalpak çeşitleri, ilginç antika objeler, kilim ve zanaat eşyaları şehirde bulabileceğiniz hediyelik eşyalardan bazıları. Kızıl Meydan’da konumlanan GUM, alışveriş için en bilindik noktalardan.Birçok ünlü mağazayı bulabileceğiniz alışveriş merkezinin göz alıcı mimarisi sayesinde aynı zamanda görsel bir şölene de tanıklık edebilirsiniz. Arbat Caddesi ve İzmaylovo Çarşısı da hediyelik eşya ve objeler için en iyi adresler arasında. Tretyakovsky Proyezd Sokağı ise lüks ürün arayışında olanlar için uygun bir nokta.

Moskova Gece Hayatı

Eğlence konusunda Avrupa’nın ünlü şehirlerini aratmayan Moskova’da her beklentiye göre bir alternatif bulmak mümkün. Jazz, rock ve elektronik müzik yapan pek çok lokal mekanın yer aldığı şehirde, punk bar seçenekleri de gençler için farklı bir sosyalleşme kültürü.Arbat ve Tverskaya gibi noktalarda yer alan gece kulüplerini ziyaret ederek keyifli saatler geçirmek mümkün. Şehrin en iddialı mekanları arasında Krysha Mira, Fabrique, Soho Rooms ve Club Petrovic ilk sıralarda.

Moskova Ulaşım

Moskova’da şehir içi ulaşım her ne kadar gelişmiş olsa da kent, dünyada trafiğin en sıkışık olduğu şehirler listesinde ilk sırada yer alıyor. Bu nedenle şehri gezmeye gelenlerin en fazla tercih ettiği ulaşım aracı metro.1935 yılında Stalin döneminde açılan Moskova metrosu, 200’ü aşkın istasyonu ile kentin her yerine hızlı ulaşım imkanı sağlıyor. Haftanın her günü 05.30-01.00 saatleri arasında hizmet veren Moskova metrosu, yoğun saatlerde 1-3 dakika aralıklarla çalışıyor.Savaş döneminde sığınak olarak kullanılabilmesi için oldukça derin şekilde inşa edilen Moskova metrosunda derinlik 84 metreye kadar ulaşıyor. Başlı başına bir gezi durağı olan Moskova metrosunun hayranlık uyandıran mimari ve heykellere sahip başlıca durakları ise Komsomolskaya, Belorusskaya ve Kievskaya. Her biri farklı renk ve numaraya sahip metro durakları Kiril alfabesiyle yazıldığı için, metro haritasını gitmeden önce inceleyip önemli durakları not etmenizde fayda var.Moskova şehir içi ulaşımda otobüs, troleybüs ve tramvay seçenekleri olsa da, trafik yoğunluğu göz önüne alındığında metroyu tercih etmeniz vakit kazanmanızı sağlar. Daha konforlu bir seyahat için taksi seçeneğini de tercih edebilirsiniz, ama binmeden önce pazarlık etmeyi sakın unutmayın.

Moskova’ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Moskova’ya gitmek için bordo pasaport sahibiyseniz turistik vize almanız gerekiyor. Bu vize ile 30 güne kadar seyahat hakkınız bulunuyor. Yeşil ve gri pasaport sahipleri ise 30 günü aşmamak kaydı ile Moskova’ya vizesiz seyahat edebiliyor.Moskova’da İngilizce bilen kişiye rastlama oranınız hayli düşük. Bu nedenle şehri ziyaret etmeden önce telefonunuza Rusça çeviri uygulamaları indirmek ve birkaç kelime Rusça öğrenmek seyahat sırasında işinizi kolaylaştırabilir.

Moskova’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

12 ana bölgeye ayrılan Moskova’da, 100’den fazla semtte her ihtiyaca göre bir seçenek var. Şehrin cazibe noktalarına yakın olmak, gece hayatına karışmak ya da sadece ekonomik bir konaklama gerçekleştirmek istiyor olabilirsiniz. Amacınız ne olursa olsun, şehirde kendinize uygun bir alternatif bulabilirsiniz.Tverskoy bölgesi lüks seyahat tutkunları ve gece hayatı sevenler için ideal seçenekler sunarken bütçe dostu bir konaklama içinse Arbat Caddesi uygun bir tercih. Eğlence ve kültürel alanlara ulaşımı kolay olan ve güvenli bir konaklama imkanı sunan Basmanny ve Yakimanka ise genellikle ailelerin en çok ilgi gösterdiği bölgeler.

Barin Residence Balchug

Moskova’da, Balchug Adası’nın merkezinde yer alan Barin Residence Balchug, Kızıl Meydan’a 600 metre, Zaryadye Parkı’na ise 500 metre uzaklıktadır.

Centeral Hotel Moscow

Moskova’nın Tverskoy bölgesinde cazip bir konuma sahip Centeral Hotel Moscow, Devlet Tarihi Müzesi’ne 1,5 km, Lenin Mozolesi’ne 2,4 km ve GUM Alışveriş Merkezi’ne 2,5 km uzaklıktadır.

WineWood Moscow

Moskova’da hizmet veren WineWood Moscow, Arbat Caddesi’ne 2 km, Puşkin Güzel Sanatlar Müzesi’ne 2,9 km uzaklıkta konaklama imkanı sunmaktadır. Great building and delicious breakfasts.

Pokrovskiy Dom

Moskova’da, Victor Vasnetsov Evi Müzesi’ne 3,1 km ve Zaryadye Park’a 3,7 km mesafede konaklama olanağı sunan Pokrovskiy Dom’da restoran, tüm alanlarda ücretsiz WiFi erişimi ve arabayla gelen konuklar.

Pokrovka 6 Hotel

Moskova’nın Basmanny bölgesinde klimalı odalar sunan Pokrovka 6 Hotel, Zaryadye Parkı’na 2,5 km uzaklıktadır. Bu 3 yıldızlı otelde 24 saat açık resepsiyon ve bagaj muhafaza alanı bulunmaktadır.

V Hotel Sadovaya

Moskova’da, Arbat Caddesi’ne 3,9 km uzaklıkta yer alan V Hotel’de ücretsiz WiFi erişimi, hızlı check-in/check-out imkanı ve konsiyerj hizmetlerinden yararlanabilirler.

Hyatt Regency Moscow Petrovsky Park

Hyatt Regency Moscow Petrovsky Park, Moskova’da, tarihi Petrovsky Parkı ve aynı isme sahip sarayın yanında yer almaktadır. VTB Arena – Dinamo Stadyumu yürüyerek 5 dakika uzaklıktadır.

Holiday Inn Express Moscow

Moskova’da, Victor Vasnetsov’un Evi Müzesi’ne 5 km mesafede yer alan şehir manzaralı Holiday Inn Express Moscow – Baumanskaya, barıyla hizmet vermektedir.

Radisson Blu Olympiyskiy

Prospekt Mira bulvarının yakınında merkezi bir konumda yer alan Radisson Blu Olympiyskiy Hotel, huzurlu bir ortama ve başkentin nefes kesici manzarasına sahiptir.

Pentahotel Moscow

Moskova’da hizmet veren Pentahotel Moscow, Arbat, evcil hayvan dostu 4 yıldızlı bir tesis sunmaktadır. Otelde fitness merkezi, teras ve ortak salon mevcuttur.

Golden Ring Hotel

Şehir merkezi 2.6 km mesafedeNew Arbat (Novy Arbat) 1000 m mesafede, Ministry of Foreign Affairs’a yakın bir konumda bulunan İtalyan tarzı iç mekana sahip olan konaklama, 1972 yılından beri açıktır ve hidromasaj, termal banyolar, buhar banyoları sunar.

Cosmos Hotel

Şehir merkezi 7.6 km mesafede400 m mesafede, Moskova şehrinin turistik bölgesinde yer alan bu etkileyici konaklama biriminde konukları şımartmak için solaryum, jakuzi bulunmaktadır.

Novotel Moscow City

Şehir merkezi 5.1 km mesafedeMoscow-City 200 m mesafede, Sky Park Museum’a birkaç adım uzaklıkta uygun bir yerde, Rus mutfağının, sağlık merkezi, spa merkezi, jakuzi gibi olanakların keyfini çıkaracaksınız.

The Ritz-Carlton, Moscow

Şehir merkezi 400 m mesafedeOkhotny Ryad Shopping Centre 200 m mesafede, Özel yüzme havuzu ve sevimli şehir manzarasına sahip olan otel, Tretyakov Gallery yakınında bulunmaktadır.

Metropol

Şehir merkezi 400 m mesafedeMaly Theatre 200 m mesafede, Moskova şehir merkezine 10 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan bu otel, 388 oda, sağlık kulübü, tedavi odası, masaj salonu sunmaktadır.

Radisson Collection Hotel Moscow

Şehir merkezi 3.3 km mesafedeWorld Trade Centre 700 m mesafede, Otel Moscow Nehri’a bakmakta ve buharlı hamam, Türk hamamı, masaj gibi olanakların yanı sıra füzyon yemekleri sunmaktadır.

Lotte Hotel Moscow – The Leading Hotels Of The World

Şehir merkezi 2.2 km mesafedeLotte Plaza 100 m mesafede, Bu konforlu otel Museum of Moscow’a yakınlığın yanı sıra olağanüstü nehir manzarasını sunar.

Holiday Inn Moscow Lesnaya, An Ihg Hotel

Şehir merkezi 3.2 km mesafedeZuyev Cultural Centre 100 m mesafede, Açık havuza sahip bu tesis, White Square ve Tchaikovsky Concert Hall’a kısa bir mesafede yer almaktadır.

Holiday Inn Suschevsky

Şehir merkezi 4.1 km mesafedeRizhsky Train Station 400 m mesafede, Şehre bakan otel, Moskova şehrinin alışveriş bölgesinde, Yeliseyevsky Shop’a çok da uzak değildir.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.