Petran Yaylası Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Petran Yaylası Gezi Rehberi - Lebego1.Com

İkizdere Anzer Yaylası yolu üzerindeki ‘Kamanın dibi’ mevkiinden ayrılarak ulaşılan Meşeköy Petran Yaylası, muhteşem doğası, zengin endemik bitki türleri ve temiz havasıyla doğa severlerin ilgisini çekmektedir. Son yıllarda düzenlenen Petran Kayak Şenliği ve Lazboard kullanımı ile yaylanın tanınırlığı ülke genelinde artmıştır. Bu yayla, yaz ve kış aylarında gerçekleştirilen doğa yürüyüşlerinde önemli bir uğrak noktasıdır. İkizdere ilçesinde, 2392 m. yüksekliktedir. Rize’nin en büyük yaylalarından biridir.Son yıllarda düzenlenen Petran Kayak Şenliği ve Lazboard (kayak tahtası) kullanımı ile yaylanın tanınırlığı ülke genelinde artmıştır. Bu yayla, yaz ve kış aylarında gerçekleştirilen doğa yürüyüşlerinde önemli bir uğrak noktasıdır. İkizdere Anzer Yaylası yolu üzerindeki ‘Kamanın Dibi’ mevkiinden ayrılarak ulaşılan Petran Yaylası, muhteşem doğası, zengin endemik bitki türleri ve temiz havasıyla doğa severlerin ilgisini çekmektedir. İkizdere ilçesine 25 km. mesafede bulunan yayla 1875 m. yüksekliktedir. Ormanları ve geniş otlaklar arasındaki yerel ahşap mimari örnekleri gözlemlenebilir. İkizdere İlçesi’nde 1352 metre yükseklikte bulunan yayla, işlek yayla yollarına çok yakın bir konumdadır.

Petranboard

Her yıl Ocak sonu Şubat başı gibi düzenlenen Petranboard şenliği her geçen yıl daha fazla talep görüyor. Aslında 150 yıldan fazladır var olan bu gelenek son birkaç yıldır adını duyurmuş durumda. İnsanların “lazboard” diye de adlandırdığı faaliyetin gerçek adı Yüzme Tahtası Şenliği’dir. Ben bu şenliğe kez katılan biri olarak size şunu diye bilirim ki etnik ve kendine özgü bir şey arıyorsanız tam olarak doğru yerdesiniz. Petranboard için Snowboard’un atası diyebiliriz. İster yazın ister kışın bu yaylaya geldiğiniz de önünden geçtiğiniz her kapı size samimiyetle açılır. Bu seneki Petranboard şenliğinde buluşmaya ne dersiniz? Şenlikte kavurmalar kavrulur baklavalar çaylar ikram edilir. Kendine güvenenler meydana çıkıp tahtalarıyla yarışa katır. Şenlik 2 gün sürer petran da konaklama için bir yer bulunmamaktadır. İki seçeneğiniz vardır çadır kurmak ya da İkizdere ilçe merkezindeki öğretmen evinde konaklamak.

İkizdere Anzer Yaylası yolu üzerindeki ‘Kamanın Dibi’ mevkiinden ayrılarak ulaşılan Petran Yaylası, muhteşem doğası, zengin endemik bitki türleri ve temiz havasıyla doğa severlerin ilgisini çekmektedir. Son yıllarda düzenlenen Petran Kayak Şenliği ve Lazboard (kayak tahtası) kullanımı ile yaylanın tanınırlığı ülke genelinde artmıştır. Bu yayla, yaz ve kış aylarında gerçekleştirilen doğa yürüyüşlerinde önemli bir uğrak noktasıdır. İkizdere , Çayeli,Güneysu, Çamlıhemşin güzergâhlarından gelen yolların birleştiği ana merkezdir. Yaz aylarında nüfusu artmaktadır. Rize’yi bir bariyer gibi İç Anadolu’dan ayıran Doğu Karadeniz dağlarının kuzeyindeki gözelerden çıkan akarsular, geçtikleri sarp ve dik bölgelerde inanılmaz güzellikte şelaleler yaratıyorlar. Bu şelalelerden biri de İkizdere ilçesindeki Akırgel (Cimil) Şelalesi’dir. Soğanlı Dağları’yla Kaçkar Dağları arasında yer alan Çapans Tepeleri’nin keskin yamaçlarındaki Cimil Vadisi güzergâhı, artık kullanılmayan eski bir kemer köprünün yanından başlıyor. İkizdere Cimil yayla yolunun 16. Kilometresindeki köprüden sağa dönülerek ulaşılan şelale, ilçe merkezine 20 kilometre mesafede yer alıyor. Aynı yolun 12. kilometresinde Eğvane Şelalesi’nin bulunduğunu hatırlatalım. Trabzontaşı Tepesi ile Buluntu Tepesi arasındaki dere üzerinde oluşan şelale, beş farklı noktada kademeler yaparak aşağılara doğru akıyor. 1703 metrelik bir irtifada bulunan Akırgel, son kademede yarattığı yaklaşık 25 metre yüksekliğinde şelaleyle Cimil Deresi’nin sularına karışıyor. Ormanlık alanın ortasındaki kayalık bir platformdan süzülen şelale, uzunluğu kademelerle 75 metreyi bulan bir çağlayan yaratıyor. Cimil Vadisi’ni şenlendiren bu doğa harikasını yol kenarından fotoğraflamak mümkündür. Cimil Deresi’nin yüksek debisinden dolayı karşıya geçmek ve şelalenin tam altına ulaşmak oldukça zordur. Akırgel’den sonra vadinin derinliklerine doğru ilerleyen yolu izlerseniz Cimil yaylalarını görebilirsiniz. Özellikle Cimil Vadisi’ni Fırtına Vadisi’nden ayıran geçitte yer alan ve çevresinde üç ayrı göl bulunan Çirmaniman Yaylası görülmeye değer yerlerden biridir. İkizdere ilçesine 25 kilometre mesafedeki yayla, 1712 metre yüksekliğe konumlanmıştır. Meles Çayı Vadisi’nin yemyeşil yamaçlarına kurulmuştur. Ulaşım İkizdere-Anzer yoluyla sağlanır. Meles Vadisi’nin girişinde tarihi Çifteköprü kemer köprüsü görülmeğe değerdir.

Çamlıhemşin ilçesine 40 kilometre uzaklıktaki aynı adlı yaylanın biraz ilerisinde bulunan Eğrisu Gölü, Ergiş Tepesi’nin eteklerinde yer almasından dolayı bu adla da anılıyor. 2454 metre yükseklikteki göle Eğrisu veya Golezana yaylalarından yaklaşık 2 saatlik bir yürüyüşle ulaşmak mümkündür. Bu göllerin suları Türkiye’nin en yüksek rakımdaki şelalelerinden birini oluşturarak, Zigam Deresi aracılığıyla Yukarıdurak Deresi’ne akıyor. Gölyayla, Rize ili, İkizdere ilçesinin orman ve dağ köylerindendir. Gölyayla köy ve yaylaları, 10 km. uzunluğunda Kabohor Vadisi’nde kurulmuştur. Rize’ye 76, İkizdere’ye 24 km. mesafededir. Köy merkezinin denizden yüksekliği 2073 m. yaylanın (Gölyayla) yüksekliği 2365 m. dir. Köyün Kuzeyinde Çamlık (çohcer), Güneyinde Meşeköy (Petran), Doğusunda Pazaryolu yaylaları (Erzurum) ve Batısında Tozköy (Mahura) bulunmaktadır. Haziran ayı başında yaylada karlar erir ve etraf yeşerir. Artık yaylaya çıkma vaktidir. Yaylada yaşanılan süre ise 100 gündür.

Petran Yaylası Festivalleri

İnsanlar tarafından Petran Yaylası olarak bilinen ama aslında Meşeköy adındaki bu bölgede yöre halkının katkıları ile pek çok festival ve eğlence düzenlenir. Karadeniz insanının pratik ve kimsenin aklına gelmez düşünce yapısı bazen komik bazen de eğlenceli fikirlerin ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Bunlardan bir tanesi de kış aylarında gerçekleştirilen Lazboard’tur. Lazboard temel olarak snowboard etkinliğinden etkilenerek oluşturulmuş bir festivaldir. Sıradan bir tahta üstüne çıakn ve tahtaların ucuna bağlanan iplerle yönlendirmeyi sağlayan Lazboard etkinliği her yıl düzenlenirken eğlenceli anlara sahne oluyor. Siz de kışın eğlenceli ve unutulmaz bir tatil geçirmek istiyorsanız Lazboard etkinliklerine katılmak için Petran Yaylası’na mutlaka gitmelisiniz.

Petran Yaylası’na Nasıl Gidilir?

Petran Yaylası; İkizdere ilçesine yaklaşık 28 km uzaklıkta olsa da Rize merkezden yaklaşık 65 kilometre uzaktır. Bu nedenle Petran’a gelmek isteyen misafirlerin yaklaşık 1 saatlik bir yolculuk yapması gerekir. Ancak yolculuk sırasında sarp yollar ve doğa koşullarının sizi etkilememesini istiyorsanız hazırlıklarınızı mutlaka iyi yapmalısınız.Doğanın insan oğluna sunduğu eşsiz güzelliklerden bir tanesi olan Petran Yaylası’na geldikten sonra temiz havanın tadına doyacak ve yöresel özellikleri ile ön plana çıkan yaylanın sizi etkisi altına aldığını göreceksiniz. Eşsiz köy kahvaltıları ve kendine has lezzetleri ile damak tadınıza hitap eden Petran’da efsanevi fotoğraflar da çekebileceğinizi unutmamalısınız.

Petran Yaylası’nda Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Zümrüdü Anka Otel

Zümrüdü Anka Otel Suite, tamamiyle ahşap kaplama olan odamız özenle dizayn edilmiştir. Özel tasarımlı yatak oda ve oturma grubundan oluşan suitede kendinizi evinizde olduğu kadar rahat hissedeceksiniz. Suite odamız çocuklu aileler için özel olarak hazırlanmıştır. Odamız deniz ve orman manzaralı olduğundan huzurlu vakit geçireceğinize inanıyoruz. Ayrıca odanın balkonunda bol oksijenli, büyüleyici Karadeniz manzarası eşliğinde çayınızı yudumlayıp enfes yöresel yemeklerin tadını çıkarabilirsiniz. Hem konforlu hem temiz odamız siz kıymetli misafirlerinin hizmetindedir.

Ridos Thermal Hotel & Spa

Ridos Thermal Hotel & Spa ‘Ekşioğlu K Şirketler grubu’nun Turizm faaliyetlerindeki ikinci yatırımıdır. Bir çok alanda faaliyet gösteren şirketimiz turizm konusunda da gerekli atılımları yapmış ve Karadeniz bölgesinde ki yatırımlarına 2008 yılı ağustos ayı itibariyle bir yenisini ekleyerek, Ridos Thermal Hotel & Spa’nın kurulumunu tamamlamıştır. Karadeniz Bölgesinin en büyük termal tesisi olma özelliğini halen elinde bulunduran Ridos Thermal Hotel & Spa bölgenin en büyük markalarından biri olma sorumluluğunun bilincinde olup, kalite ve güven ilkelerinden kesinlikle ödün vermeden işletme hayatına devam etmektedir. Ridos Thermal Hotel & Spa merkezimizde konuklarımızı profesyonel kadromuzla en iyi şekilde ağırlamak, İkizdere’ nin bol oksijenli yemyeşil doğası içinde huzur dolu bir tatil ve dinlenme ortamı sunmak yegane amacımızdır.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.
Rize Günübirlik Turlar