Prag’da Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Prag Gezi Rehberi - Lebego1.Com

Tarihi dokusu ile ilgi uyandıran Çek Cumhuriyeti başkenti, ayrıca sanatsal anlamda da zenginliğe sahip bir şehir. Mimarisi ve atmosferiyle konuklarını adeta zaman yolculuğuna çıkaran kentte gezmeye nereden başlayacağınıza, hazırlamış olduğum Prag gezilecek yerler listesine bakarak kolayca karar verebilirsiniz. Rehber boyunca çok önemli bilgiler paylaşacağım ama öncesinde bunlara dikkat;Almanya, Polonya, Slovakya ve Avusturya’ya sınırı olan Prag 1,3 milyon nüfusa sahiptir. Vltava Nehri kıyısındaki kentin adının nehirde yer alan ve Çek dilinde “prah” denilen pervazlardan geldiği düşünülüyor. Prag şehrinin kendi dillerindeki adı da “Praha”.Nazım Hikmet’in şiirlerine konu ettiği, mistik havası ve doğal güzellikleri ile turistlerin gözdesi olan şehir her yıl binlerce misafire ev sahipliği yapıyor.Orta Avrupa’nın gözde şehirlerinden olan, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag ülkenin kuzeybatı kesiminde konumlanıyor ve gerek köklü geçmişi gerek mimari yapısıyla, ziyaret edenleri kendine hayran bırakıyor.Prens Premysl ve Prenses Libuse tarafından kurulduğu iddia edilen şehir; “UNESCO Dünya Mirası Listesi”nde yer alıyor.

Prag’da Mutlaka Gezilecek Yerler

Şehirde eğlenceli vakit geçirmek için en popüler noktalardan biri Prag Kalesi. Gündüz Prag Kalesi: Biletlerle 2,5 Saatlik Rehberli Turu akşam da Orta Çağ Akşam Yemeği adlı turlara katılarak güzel bir gün geçirebilirsiniz.Orta Avrupa’nın en büyük şehirlerinden olan, yüzyılların kültür ve tarih birikimini her metrekaresinde barındıran Prag’a gidip de görülmemesi gereken yerleri sizin için sıraladık.

Prag Kalesi

Prag Kalesi 45 hektarlık alana yayılan ve içerisinde tarihi saraylar, ofisler, askeri yapılar, bahçeler, dini yapılar barındıran arazisi sayesinde dünyanın en büyüklerinden birisi olarak anılan Prag Kalesi, Premysl Hanedanı tarafından 9. yüzyılda inşa ettirilmiş. Geçmişte Bohemya Krallığı’nın ve Kutsal Roma Germen İmparatorluğu’nun yönetim merkezi olarak kullanılan gösterişli yapının bir bölümü, günümüzde Çekya Cumhurbaşkanı’na tahsis edilmiş. Bu nedenle ziyaretçilerin güvenlik kontrolünden geçerek giriş yapabildikleri kalenin içerisindeki Aziz Vitus Katedrali, Eski Kraliyet Sarayı, Altın Yol, Yaz Bahçeleri ile Beyaz Kule hem tarihi önemleri hem de mimari güzellikleri nedeniyle görülmeyi hak ediyor. Kale aynı zamanda Astronomik Saat ile birlikte kent manzarasının izlenebileceği en ideal noktalardan. Prag Kalesi’ni girişte satın alacağınız çeşitli biletler ile gezebilirsiniz. Yapı kompleksini bireysel olarak gezebileceğiniz gibi paket turlar ile rehberli de gezebilirsiniz. Bireysel gezmek için bölgeye ulaşmanın en rahat yolu saray yakından geçen tramvay hattını kullanmak.

Aziz Vitus Katedrali

Ülke yönetimini devralan kral ve kraliçelerin taç giyme törenlerine sahne olmuş, bazılarının ebedi istirahatgahı konumundaki Aziz Vitus Katedrali, 1344 yılında inşa edilmeye başlanmış. Yaklaşık 600 yılda tamamlanabilen katedral Neo-Gotik ağırlıklı olmak üzere Rönesans ve Barok tarzları kullanılarak inşa edilmiş. Çek ressam Alfons Mucha’nın vitray süslemelerini yaptığı dini yapının içerisinde kraliyet mezarlarının yanı sıra Aziz Vaclac Şapeli ve “Soylu Frederick’in Uçuşu” isimli ahşap malzemeden üretilmiş pano büyük ilgi görüyor.

Charles Köprüsü (Karl Köprüsü)

şehrin simgelerinden… Eski Kent’ten kaleye gitmek için kullanabileceğiniz yol üzerinde yer alan 516 metre uzunluğundaki Charles Köprüsü, mimari ayrıntıları sayesinde kente gelen gezginlerin hazırladıkları Prag gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezi konumunda. 1342’de yaşanan sel felaketi sırasında ağır hasar gören Judith Köprüsü’nün yerine yapı, IV. Charles’ın emriyle 1357-1402 yılları arasında inşa edilmiş. Yapılmasını emreden hükümdarın adıyla anılmaya 1870’de başlanan köprünün her iki yakasında savunma amaçlı kuleler bulunuyor. Ayrıca üzerinde Hz İsa’nın yanı sıra aziz ve azizelerin betimlendiği 30 heykel yer alıyor. 1683’ten 1928’e kadarki süreçte yerleştirilen bu heykeller içerisinde en büyük ilgiyi Nepomuklu Aziz John’u tasvir eden çekiyor.

Wenceslas Meydanı

Şu anki görünümüne 19. yüzyılda ulaşan Wenceslas Meydanı, etrafını saran lüks mağazalar, restoranlar ve eğlence mekânları sayesinde günümüzde Prag’ın en popüler yerleri arasında sayılıyor. Orta Çağ’da at pazarına ev sahipliği yapan meydan, 1969’da Jan Palach’ın kendisini yakması ve komünist rejimin yıkılmasına neden olan Kadife Devrim gibi ülke tarihi için önemli pek çok politik olayın merkezinde yer almış. Alanın çevresinde görülmeye değe yapılar arasında Ulusal Müze, Palaca Koruna ve Fransisken Bahçeleri yer alıyor. Ayrıca adını aldığı Aziz Vaclav’ın 1912 yılında dikilen heykeli başta olmak üzere irili ufaklı çok sayıda sanat eserini de meydanı ziyaret ettiğinizde görebilirsiniz.

Petrin Tepesi ve Gözlem Kulesi

15. yüzyılda üzüm bağları ile ünlenen Petrin Tepesi, 1825 yılında halka açılmış. Her yıl 1 Mayıs’ta Pagan ritüelleri ile ilgili kutlamaların gerçekleştirildiği 300 metre rakımlı tepeye yerel halk ve gezginler hem temiz havası hem de manzarası nedeniyle gelmeyi tercih ediyor. 1891 yılında hizmete alının füniküler aracılığıyla ulaşabileceğiniz yükseltinin üzerinde Aynalar Labirenti, Strahov Stadyumu, Açlık Duvarı, Karel Hynench Macha Heykeli ve Aziz Laurentius Kilisesi gibi görülmeye değer yapı ve eserler bulunuyor. Tabi ziyaret edilecek birçok yeri barındıran tepeyi manzara izlemek için gelenlerin ilgisini daha çok Petrin Tepesi Gözlem Kulesi çekiyor. 1891 yılında Yıl Dönümü Sergisi için inşa edilen 60 metre yüksekliğindeki yapı, Eyfel Kulesi örnek alınarak tasarlanmış. Üst kısmına çıkmak için spiral şeklindeki 299 basamaklı merdiveni aşmak gerekiyor. Ancak seyir alanından görülen kentin enfes manzarası, bu zahmete fazlasıyla değiyor.

Dans Eden Ev

Prag Ünlü dans çifti Fred ve Ginger’ın adıyla da anılan Dans Eden Ev, 1945 yılında Amerikan ordusu tarafından gerçekleştirilen hava saldırısı sırasında yıkılan eski bir yapının yerine 1992-1996 yılları arasında inşa edilmiş. 1992 arsasını alan Hollanda menşei sigorta firması Nationale Nederlanden’in tasarımı için Vlado Milunic ile Frank Gehry’i görevlendirdiği Vltava Nehri kıyısındaki evin dış yüzeyi cam ağırlıklı kısmı kadını, diğer tarafı ise erkeği temsil ediyor. Özgün tasarımı sayesinde kente gelen gezginleri kendisine çeken binanın içerisinde günümüzde bir otel, sanat galerisi ve restoran faaliyet gösteriyor. İşletmeler yönelik ofislerin de bulunduğu yapıdaki restoranın terası, manzara izlemek için oldukça ideal.

Josefov Eski Yahudi Mahallesi Çek Cumhuriyeti

Yerleşimin ilk olarak 13. yüzyılda başladığı düşünülen Eski Yahudi Mahallesi ya da diğer adıyla Josefov, Eski Kent ile Vltava Nehri arasında yer alıyor. Bölgenin büyük kısmı, 1893-1913 yılları arasında gerçekleştirilen ve Prag’ı Paris’e benzer hale getirmeyi amaçlayan çalışmalar sırasında yıkıldığı için eski hali hakkında kimsenin fikri bulunmuyor. Ancak bu olumsuz duruma rağmen mahalle, geride kalan yapıları sayesinde 500 yıl boyunca duvarları içerisinde yaşamış Yahudi topluluğu ile ilgili eşsiz bilgiler edinilmesine yardımcı oluyor. Prag’da Yahudiler’e ait eski yerleşime geldiğinizde ziyarete Bohemyalı Azize Agnes Manastırı’ndan başlayabilirsiniz. Ardından bölgedeki 6 sinagogu gezip, turunuzu Avrupa’nın en eski ve en büyük Yahudi mezarlığından noktalayabilirsiniz.

Mala Strana (Lesser Town)

Geçmişte daha çok Alman ve İtalyan kökenli vatandaşların yaşadığı Mala Strana, Prag Kalesi’nin bulunduğu tepenin eteklerine 1257 yılında Bohemya Kralı II. Ottokar’ın emriyle kurulmuş. Sınırları içerisinde yer alan tarihi yapıları görmek için Prag gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz yerleşim bölgesi, 14. yüzyılın ikinci yarısında Kutsal Roma İmparatoru IV. Charles’ın isteği doğrultusunda genişletilerek günümüzdeki sınırlarına ulaşmış. İlk başlarda yerleşim alanındaki yapıların büyük çoğunluğu Barok mimariden izler taşısalar da 1541’deki yangın felaketinden sonra Küçük Kasaba’ya Rönesans stili hâkim olmuş. Eski ve Yeni Şehir bölgelerine nazaran daha sakin yapıya sahip bölgede ziyaret edebileceğiniz yapıların başında Aziz Niklaus Kilisesi ve Wallenstein Sarayı geliyor.

Aziz Niklaus Kilisesi

Şehir manzarasını izlemek için yeşil renkli kubbesine çıkabileceğiniz Mala Strana’daki Aziz Niklaus Kilisesi, 1703-1752 yıllar arasında inşa edilmiş. Fresklerini Frantisek Xavier Palco ile Jan Lukas Kracker’in yaptığı kilisenin önünde ve içerisinde yer alan heykellerinin büyük kısmı Ignac Frantisek Platzer tarafından yaratılmış. Dış süslemelerinde Johann Hennevogel’in imzasının olduğu dini yapı, piyanosunu Wolfgang Amadeus Mozart Prag’da yaşadığı süre boyunca çalmış. Mozart’ın bu hareketi ile klasik müzik alanında önemli bir merkez haline gelen kilisenin adı aynı zamanda sadece Çek Cumhuriyeti’nin değil tüm Alpler’in en değerli Barok yapısı olarak geçiyor.

Prag Belediye Sarayı

Art Nouveau anlayışına bağlı kalınarak 1906-1912 yılları arasında inşa edilen Prag Belediye Sarayı, 1918’de Çekoslovakya’nın kuruluşunun açıklandığı yer olarak tanınıyor. Bohemya krallarının 1383’ten 1483’e kadarki zaman aralığında kullandıkları kraliyet sarayının alanı üzerinde yükselen yapı inşa edilirken dönemin önde gelen 30 sanatçısı katkıda bulunmuş. Dış cephesi heykellerle süslü belediye sarayında girişte konukları görkemli “Prag’a Bağlılık” mozaiği karşılıyor. Çek Cumhuriyeti’nin en büyük konser salonu Smetana’ya ev sahipliği yapan binanın içerisinde ayrıca bir kafe ve restoran faaliyet gösteriyor.

Tyn Kilisesi (Church of Our Lady before Tyn)

Yapım süreci 14. yüzyılın ortasında başlayıp 16. yüzyılın ilk yıllarında tamamlanan Tyn Kilisesi, Âdem ve Havva adlarını taşıyan 80 metre yüksekliğindeki ikiz kuleleri ve Gotik dış mimarisiyle kentin en görkemli yapılarından biri olarak gösteriliyor. Piyanosu Prag’da dini yapılarda kullanılanların en eskisi olan kilisenin büyükçe bir Rokoko stilli sunağın ve Danimarkalı Astronom Tycho Brahe’nin mezarının bulunduğu iç kısmında ise Barok mimariden izler taşıyor. Yıl içerisinde belirli aralıklarla müzik organizasyonlarının düzenlendiği dini yapıya giriş ön tarafında bulunan aynı adlı okul üzerinden yapılıyor.

John Lennon Duvarı

Fransız Büyükelçiliği’nin çaprazında yer alan meydana bakan duvar, 1980’de John Lennon’ın öldürülmesinin ardından Praglı gençler tarafından yapılan resimler sayesinde adeta bir anıta dönüşmüş. Komünist rejimin ülkeye hâkim olduğu dönemlerde gizli polisin periyodik olarak temizlediği John Lennon Duvarı, her defasında politik resimler ve Beatles’ın şarkı sözleriyle yeniden doldurulmuş. 1989’dan sonra hava şartları ve çizilen diğer grafitiler nedeniyle sanatçıya ait resimden geriye sadece gözleri kalsa da sonrasında buraya gelen turistlerin katkısıyla duvar kısa sürede yeniden Lennon’ın ve barış mesajlarının ön planda olduğu bir yer haline gelmiş. (Duvar şehrin en popüler yerlerinden biri olsa da açıkçası özellikle görmek için gitmeye değecek bir yer değil.

Prag Ulusal Müze

Faaliyet gösterdiği tarihi binası 1880’li yıllarda Josef Schulz tarafından tasarlanan Ulusal Müze, ülkenin kültürel, sanatsal ve bilimsel geçmişi hakkında detaylı bilgiler barındıran geniş koleksiyonu nedeniyle gezginler tarafından Prag gezilecek yerler listelerine dâhil ediliyor. Yenileme çalışmalarından dolayı şu an kapalı durumda olan binasının 2018 yılı içerisinde tekrardan açılması planlanan müzede sergilenen eserlerin arkeoloji temalı olanlarının büyük kısmı Vinohradská 1, 110 00 Praha 1 adresinde yer alan yeni binaya taşınmış durumda. Kültürel tesiste ülkenin geçmişine dair kaynakların yanı sıra ayrıca Çek bilim insanlarının, yazarların, sanatçıların büst ve heykellerini de görme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Prag Ulusal Tiyatro

Varlığıyla ülkenin bağımsızlığının ve dilinin sembolü olması amaçlanan Prag Ulusal Tiyatro, kapılarını sanatseverlere ilk olarak 1881 yılında açmış. Ancak ülke genelinde toplanan bağışlarla inşa edilebilen gösterişli yapı açıldığı sene meydana gelen yangında ağır hasar alınca, zorunlu olarak 2 yıllık meşakkatli bir yeniden yapım sürecine alınmış. Kentin çeşitli yerlerinde yeni binaların inşa edilmesi sonucunda tamamen sembolik hale gelen yapının tarihi boyunca pek çok klasik opera gösteriminin yanı sıra çeşitli bale performansları da Prag seyircisinin beğenisine sunulmuş.

Strahov Manastırı

Alanı içerisinde iki kilisenin yanı sıra bir sanat galerisinin ve kütüphanenin bulunduğu Strahov Manastırı, 1140 yılında Aziz Norbert’in başını çektiği bir grup din adamı tarafından kurulmuş. Komünist rejim döneminde kapatılan manastır, devrimin ardından geri dönen keşişler tarafından tekrardan entelektüel ve manevi hayatın merkezi haline getirilmiş. İlk zamanlar ahşap malzeme kullanılarak yapılan çoğu binası önce Romanesk ardından Gotik mimariyle yeniden inşa edilen dini komplekse 1742’deki Fransız bombardımanının ardından Barok stil hâkim olmuş. Yapı grubunun içerisinde kütüphane ve sanat galerisinin dışında bir birahane ile minyatür müzesi faaliyet gösteriyor.

Klementinum

Prag Kalesi’nin ardından kentteki en büyük yapı kompleksi konumundaki Klementinum, İmparator I. Ferdinand’ın 1556’da Prag’a davet ettiği Cizvitler tarafından kurulmuş. Aziz Klement’e adanmış eski manastıra yerleşen topluluk, kentten ayrıldıkları 1773 yılına kadar faaliyetlerini buradan sürdürmüş. Cizvitler’in gidişinden sonraysa yapı kompleksini Prag Üniversitesi ile Ulusal Kütüphane devralmış. Bünyesinde bulunan Aynalı Şapel’de müzik organizasyonlarının düzenlendiği yapı grubunu rehberli turlara katılarak gezerseniz, içerisinde yer alan kiliseler, okullar, gözlemevi ve matbaa hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Barut Kapısı

Prag Hradcany Kalesi’nden Kraliyet Sarayı’na kadar uzanan Kral Yolu’nun başlangıç noktasını oluşturan Barut Kapısı, aslen top yuvası olarak 15. yüzyılın sonlarında Kral Vladislav tarafından inşa ettirilmiş. Ancak 1541 yılında çıkan yangında zarar görünce yeniden inşa edilerek mühimmat deposu ve çan üreticisi Tomas Jaros’un imalathanesi haline gelmiş. Cumhuriyet Meydanı üzerindeki Belediye Binası’na yakın konumda yer alan kule, konumu sayesinde üst kısmına çıkan konuklarına enfes bir kent manzarası sunuyor.

Kampa Adası

Romantik atmosferi ve doğasıyla Prag gezilecek yerler listesine alınmayı hak eden Kampa Adası, Vltava Nehri’nin Şeytan Deresi adlı kolunda yer alıyor. 15. yüzyıldan kalma oldukça büyük bir değirmenin bulunduğu ada, geçmişte yoğun bir yerleşime ve keten işlemeciliği, çömlekçilik ve çamaşırcılıkla uğraşan nüfusa sahipmiş. Günümüzde yapısı nedeniyle Venedik yakıştırmaları yapılan kara parçası, özellikle yaz aylarında kafa dinlemek ve güneşin tadını çıkartmak isteyenlerle dolup taşıyor.

Eski Şehir Meydanı Prag

Prag gezilecek yerler listenizi oluşturmaya, kentin görülmeye değer pek çok tarihi yapısını barındıran Eski Şehir Meydanı’nı ilk sıraya koyarak başlayabilirsiniz. Prag’ın sene boyunca en çok ilgi gören noktası konumundaki meydan, Orta Çağ boyunca pazar alanı olarak kullanılmış. Astronomik Saat ve Eski Belediye Sarayı, Tyn Kilisesi, Kinsky Sarayı, Jan Hus Anıtı ile Aziz Niklaus Kilisesi, halk yanlısı Jan Zelivsky ve İmparator Matthias’a karşı gelen 27 liderin idamlarının gerçekleştirilmesi gibi ülke tarihi için önemli olaylara sahne olan alanda görmenizi tavsiye edeceğim yapıların başında geliyor.

Astronomik Saat ve Eski Belediye Sarayı Prag

Astronomik Saat 1918’de Çekoslovak Devleti’nin bağımsızlığının ilan edildiği, ülkenin demokratik cumhuriyet haline geldiği 1989’daki Kadife Devrim’in merkezinde yer almış Eski Belediye Sarayı, ilk olarak 1338 yılında inşa edilmiş. Bodrum katında Romanesk ve Gotik tarzdaki yaşam bölümlerine yer verilmiş yönetim binasının şu anki halini almasıysa 1905-1910 yılları arasındaki çalışmalar sonucunda gerçekleşmiş. 15. yüzyıldan kalma işlemeleri, eski meclis salonu, Çıkma Pencere Şapeli gibi bölümlerini görmeden ayrılmamanızı önereceğim yapının en ilgi çekici bölümünü ise 14. yüzyılda yapıya eklenen kulesi ve üzerindeki Astronomik Saat oluşturuyor. Saat başlarında ortaya çıkan figürün dansıyla meydandaki pek çok gezginin etrafında toplanmasına yol açtığı saat 3 kısımdan oluşuyor. Ölümü, aç gözlülüğü, sefayı, kibri sembolize eden 4 heykel ilk kısmını oluştururken, ikinci kısmında ise zamanı ve güneş ile ayın hareketlerini gösteren mekanizma yer alıyor. Saatin son ve en yeni bölümü ise günün tarihi ile birlikte burçları gösteriyor. Dilerseniz yapının en üst katında yer alan gözlem kulesine bilet alarak asansörle çıkıp şehrin muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz.

Prag’daki Festivaller

Prag’a yapacağınız seyahat planınızı, aynı zamanda şehri çok daha renkli ve canlı bir atmosfere dönüştüren festival zamanlarına denk getirmek isterseniz hem kış hem de yaz aylarında takip edebileceğiniz organizasyon listesine göz atmalısınız.

-Prag Uluslararası Müzik Festivali (Mayıs)
-Bohemya Caz Festivali (Temmuz)
-Prag Kış Müzik Festivali (Ocak)
-Paskalya Bayramı (Mart, Nisan)
-Prag Yazarlar Festivali (Kasım)

Prag’a Ne Zaman Gidilir?

Prag kışları oldukça soğuk ve sert, yazları ise sıcak geçen Orta Avrupa şehirlerinden biridir. Her mevsimin kattığı güzelliği layığıyla taşıyabilen masal şehre ziyaretinizi yaz aylarında planlarsanız sıcağa hazırlıklı olmanız gerekir. Haziran ve ağustos ayları şehrin en sıcak dönemleridir. Ancak bazı yaz gecelerinin ani sıcaklık düşmeleriyle oldukça serin geçtiğini de bilmelisiniz. Prag en çok turisti temmuz ve ağustos aylarında ağırlıyor. Bunun yanında daha tenha bir Prag hayal ediyorsanız havanın ortalama 20 derecelerde seyrettiği, güneşin kendini gösterdiği mayıs ve eylül aylarını tercih edebilirsiniz.Kış ayları ise Prag’ın bembeyaz manzarasını seyretmeniz için bir fırsat. Ocak ve şubat ayları kentin hava sıcaklıklarının en acımasız olduğu dönemler olsa da şehri bembeyaz bir kar manzarası altında yeniden yorumlamanız için de harika bir atmosfer oluşturuyor.Bu zamanlarda bavulunuza en kalın kıyafetleriniz koymayı sakın ihmal etmeyin. Prag’ı gözünüz arkada kalmadan doyasıya, acelesiz ve telaşsız keşfetmek isterseniz 1 haftalık seyahat planı yeterlidir.

Prag’da Ne, Nerede Yenir?

Çek Cumhuriyeti’ne özgü yerel lezzetleri ile ön plana çıkan Prag’da ve özellikle geleneksel cheesecake ya da trdelnik’in tadına bakmalısınız.Macar et yemeği olan Gulas, kıvamlı ve leziz sebze çorbası olan Kulajda, farklı usulde pişirilen biftek yemeği Svickova Na Smetane, peynirden yapılan Nakladany Hermelin geleneksel Prag yemekleri arasındadır.Apple strudel, sufle, profiterol, meyveyle doldurulmuş hamur işi Ovocne Knedlinky, bir krep çeşidi olan Placinky de Prag’a özgü tatlı çeşitleridir.

Geleneksel Prag Yemekleri

Vysehradsky Restaurant Kandelabr, Restaurant Pepr a Sul, U Kroka,
Svickova Na Smetane, Nakladany Hermel : V Zatisi, U Magistra Kelly, Czech Slovak Restaurant Lounge Bar
Et Yemekleri: Restaurace Pod Vysehradem, U Modre Kachnicky, U Bulinu

Prag’da Ne, Nereden Alınır? Prag Alışveriş

Prag’da alışveriş yapmak için en uygun bölge Old Town yani Eski Şehir bölgesidir. Birbirinden farklı hediyelik eşyaların sıralandığı tezgahlara ev sahipliği yapan bölgede; mağazalar, tasarım butikleri, pazarlar bulunuyor. Antika eşyalara ilginiz varsa Old Town ve Mala Stana bölgelerini gezmelisiniz. Old Town Meydanı’yla Wenceslas Meydanı’nı birbirine bağlayan yolda kurulan Havel Pazarı ise yoğun ilgi gören pazarlardan. Na Prikope Caddesi ise yine alışveriş merakınızı giderebileceğiniz adreslerden.

Prag’da Gece Hayatı

Gece hayatı bakımından oldukça renkli olan Prag, özellikle yaz sezonunda Old Town meydanının canlılığı ve eğlenceli atmosferiyle biliniyor.U SUDU, Double Trouble, The Dubliner isimli publar alternatifler caddenin bilinen eğlence rotaları arasında yer alıyor. Karl Charles köprüsünün yanında yer alan Karlovy Lazne ise oldukça bilinen, Orta Avrupa ve Balkanlar’ın en büyük gece kulüpleri arasında bulunuyor.

Prag Ulaşım

Prag kenti ulaşım bakımından oldukça gelişmiş bir şehirdir. Şehrin gezilmesi gereken yerleri yürüme mesafesinde bulunuyor. Toplu taşıma olarak ise en çok 3 ana hat ve 57 durağa sahip metro hatları kullanılıyor.Metrolar 05.00-24.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Bunun yanında otobüs, tramvay, taksi ya da füniküler de tercih edebileceğiniz diğer seçenekler arasında yer alıyor.Şehir içinde en çok kullanılan araçlardan biri olan tramvaylar, şehrin hemen hemen her bölgesine ulaşım sağlıyor.Turistik bölgelere ulaşım sağlıyor olması sebebiyle en çok kullanılan tramvay hatları 1, 14 ve 22 numaralı hatlardır.Bu hatlar 04.00 ile 24.00 arasında hizmet verir. 24.00 ile 04.00 saatleri arasında ise, yalnızca 51 ve 59 numaralı tramvay hatları hizmet verir.Tramvay biletlerini otomatik bilet makinelerinden ya da şehir içindeki büfelerden satın alabilirsiniz.Şehir içinde kullanılan bir diğer ulaşım sistemi de şehre özgü tarifi bir ulaşım aracı olan fünikilerdir. Her 15 dakikada bir seferleri olan araçlar, Petrin Tepesi ve Mala Strana bölgesini birbirine bağlar ve 09.00 ile 23.20 arasında çalışır. Şehirde daha konforlu ve rahat bir ulaşım içinde taksi kullanabilirsiniz.

Prag’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Prag; dünyanın her yerinden gelen turist yoğunluğunu karşılayabilecek sayısız konaklama seçeneğine sahip. 10 bölgeye ayrılmış olan Prag’ta, seyahat amacınıza göre konaklama yapacağınız bölgeyi seçebilirsiniz.Ulaşım kolaylığı sağlaması açısından şehir merkezinde konaklamak sizin için önemliyse Josefev, Nove Mesto, Vinohrady, Mala Strana, Smichov bölgelerini içine alan 1 numaralı bölgeyi tercih etmelisiniz.Josefov bölgesinde hem lüks hem de uygun fiyatlı otel arayışınıza yanıt bulabilirsiniz. Başlıca turistik yerlerin toplandığı Mala Strana bölgesi ise 3 yıldızlı ve uygun fiyatlı otel seçeneklerini bulabileceğiniz bir bölge.Konfor anlamında çıtayı artırmak isterseniz Nove Mesto bölgesindeki 5 yıldızlı otelleri deneyimleyebilirsiniz. Prag’ın 6. ve 7. bölgeleri ise daha çok havalimanına yakın olmak ve şehir merkezinden uzak olmak isteyenlerin tercihidir.

Nyx Hotel Prague By Leonardo Hotels

Şehir merkezi 700 m mesafede, Mucha Müzesi 100 m mesafede, The Table’nın yanında yer alan tesiste özel yüzme havuzu ve rahat bir restoran bulunmaktadır.

Golf Hotel

Şehir merkezi 5.9 km mesafede, Golf Club Praha 700 m mesafede, Eğlenme bölgesinde çekici otel 168 odaya ve özel yüzme havuzuna sahip olup çocuklu konuklar için bebek karyolaları, çocuk bakım hizmeti, oyun alanı sunmaktadır.

Grandior Hotel Prague

Şehir merkezi 1.1 km mesafede, Florentinum Prague 200 m mesafede, Tramvay durağına birkaç dakikalık yürüme mesafesinde yer alan konaklama, özel yüzme havuzuna sahiptir ve tepidaryum, Türk hamamı gibi birçok dinlenme fırsatı sunmaktadır.

City Centre

Şehir merkezi 600 m mesafede, Kotva Department Store 200 m mesafede, Otel en küçük konuklara bebek karyolaları, oyun odası sunar ve Vaclav Meydanı’dan 900 metre mesafede, harika konuma sahiptir.

Hotel Duo

Şehir merkezi 6.4 km mesafede, Prague – Vysocany 1.8 km mesafede, Otel, Prag şehrinin merkezinde 646 odası ile O2 Arena’a kolay erişim imkanı olan konaklama sunmaktadır.

Ibis Praha Old Town

Şehir merkezi 800 m mesafede, Palladium Alışveriş Merkezi 200 m mesafede, Municipal Hall ve tramvay durağının yakınında konumlanmış olan otel, konukların hizmetine sunulan 271 odaya ve Çekoslovak mutfağının servis edildiği alakart restorana sahiptir.

The President

Şehir merkezi 600 m mesafede, Spanish Synagogue Prague 200 m mesafede, Otel, Vltava Nehri’a yakın Prague 03 semtinde bir konum sunarken, özel yüzme havuzu ile birlikte buhar banyoları, masaj gibi olanaklara sahiptir.

Panorama Hotel Prague

Şehir merkezi 4.5 km mesafede, Arkady Pankrac Alışveriş Merkezi 300 m mesafede, Konuklar, alışveriş bölgesinde ideal bir konumda yer alan bu otelde, şehir manzarası eşliğinde özel yüzme havuzunun keyfini çıkarabilirler.

Four Seasons Hotel Prague

Şehir merkezi 500 m mesafede, Charles Üniversitesi 200 m mesafede, Tesis, odalardan güzel sokak manzarasının keyfini çıkarmanızı ve kapalı havuzda güneşlenmenizi sağlar.

Intercontinental Prague

Şehir merkezi 500 m mesafede, Dekoratif Sanatlar Müzesi 100 m mesafede, Vltava Nehri’nın hemen yanında bulunan otel gastronomik restoran ve casino, çatıdaki teras, kapalı havuz sunar.

Motel One Prague-Florentinum

Şehir merkezi 1.0 km mesafede, Florentinum Prague 200 m mesafede, Karl Köprüsü’dan sadece 1.7 km uzaklıktaki otel çocuklar için bebek karyolaları, çocuk büfesi ve 141 oda içermektedir.

Chili

Şehir merkezi 1.1 km mesafede, Pedagogicka fakulta UK 100 m mesafede, Şehir merkezinden 20 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan bu tarihi hostel, Prag Ulusal Müzesi’a hızlı erişim sağlar.

Dancing House Tancici Dum Hotel

Şehir merkezi 1.4 km mesafede, Dancing House Ginger & Fred 100 m mesafede, Şehrin merkezinde ve metro istasyonuna çok uzak olmayan bir konumda yer alan tesiste 21 oda ile 24 saat açık restoran bulunmaktadır.

Top Hotel Praha

Şehir merkezi 7.5 km mesafede, Chodov Shopping Centre 1.2 km mesafede, Prag şehir merkezine 8 km mesafede, bulunan otel, ısıtmalı yüzme havuzuna ve meze barına sahiptir.

Hilton Prague Hotel

Şehir merkezi 1.5 km mesafede, Štvanice 400 m mesafede, Vltava Nehri’a bakan alışveriş bölgesinde yer alan bu çok fonksiyonel otel, casino, kapalı havuz, squash kortları sunmaktadır.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.
Rize Günübirlik Turlar