Priştine’de Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Priştine Gezi Rehberi - Lebego1.Com

Priştine’nin antik mimarisi Sovyet döneminde çok kötü etkilenmiş, ancak halen Osmanlı camileri ve keşfedilmeyi bekleyen eski bir kent bölgesi var. Bugün kent meydanı ve Recep Ruci ana caddesi etrafındaki canlılık turistlerin ilgisini çekiyor.Priştine, tarihi boyunca pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır, Doğası, eski ve yeni tarihli mimarisi ve misafirperver insanları ile görülmeyi hak ediyor. Yılda 270 gün güneşli olan şehir yaz aylarında en az Dubrovnik kadar sıcak bir şehir.Ev sahipliği yaptığı medeniyetler sayesinde kültür mozaiği bir Avrupa şehri olarak tanımlanır.Karasal balkan iklimine sahip olan Priştine’de kışlar oldukça şiddetli geçtiği için, Priştine’ye gitmek için en uygun dönem mayıs ve ağustos ayları arasıdır. Priştine küçük bir şehir olduğu için 2 günde şehri rahatlıkla keşfedebilirsiniz.

Priştine’de Mutlaka Gezilecek Yerler

Ev sahipliği yaptığı medeniyetler sayesinde, doğu ve batı kültürünün harmanlandığı Priştine, tarihi ve kültürel değerleriyle keşfedilmeyi bekleyen şehirler arasında yer alır.

Kosova Ulusal Müzesi

Kosova Ulusal Müzesi, Kosova’nın en önemli müzeleri arasında yer alıyor. Uzun süre kapalı kalan ve 2014 yılında ziyarete açılan müze, Kosova Savaşı’ndan eserlere ev sahipliği yaptığı için turistler tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor.

Yenidoğan Anıtı

Kosova’nın bağımsızlığını simgeleyen “Yenidoğan Anıtı” geçmişin kötü izlerini geride bırakmak adına 2008’de inşa edilmiş. Oradayken bir sürü yerli ve yabancı insanların anıtın yanında fotoğraf çekilirken göreceksiniz ve ever ben de aynısını yaptım.Kosova 8 Şubat 2008’de Sırbistan’dan bağımsızlığını ilan etmişti. Kosova ve halkının bağımsızlığının bir simgesi olan Yenidoğan Anıtı, Priştine gezilerinde görülmeye değer yerlerden biridir.

Sırp Ortodoks Katedrali

Priştine’deki bu kilise sizi şaşırtmasın. Şehrin merkezinde, ulusal kütüphane binası ile aynı arazi içerisinde yer alan kilise 1999 Kosova Savaşı ile birlikte durmuş.Yerel bir insanla konuştuğumda yıkılacağını söylemişti fakat bence savaş dönemi inşasına başlandığı ve böyle yarım kalması ile bence tarihi ve turistik açıdan bir katma değere sahip olduğunu düşünüyorum. Tabii zamanla inşası tamamlanır mı yoksa yıkılır mı bilemeyiz.

Eski Kent

Priştine’nin eski kent bölgesi daha çok tek katlı müstakil, bahçeli evlere kapı aralıyor. Sokakları Arnavut taşları ile örülü.Fakat Kosova bağımsızlığını kazandıktan bu yana “eskiyi yık, yeniyi inşa et” düşüncesi ile buralarda yavaş yavaş yıkılıp kentsel dönüşüme giriyor olduğunu görmüştüm. Umarım eski dokudan fazla uzaklaşmadan bir dönüşüm gerçekleşir.

Pristine Şehir Kütüphanesi

Priştine’nin merkezinde bulunan heykelin etrafında bir süs havuzu bulunuyor. Skanderberg heykeli ve havuz, şehre gelen turistler tarafından fazlasıyla ilgi çekmesinin yanı sıra, şehrin buluşma noktası olarak biliniyor.

Fatih Camii

“Hünkar Cami” olarak da bilinen cami, Osmanlı İmparatorluğu’nun şehre bıraktığı en önemli tarihi eserler arasında yer alıyor.Klasik Osmanlı mimarisi ile inşa edilen Fatih Cami, minareleri 1955 yılında zarar görmüş olmasına rağmen, şehirdeki Osmanlı kalıntılarını görmek isteyen turistler için oldukça sık ziyaret edilen rotalar arasında yer alıyor.

Saat Kulesi

Bu kule 1840’lı yıllarda Mehmet Yaşar Paşa tarafından yaptırılmıştır. Halka namaz saatlerini hatırlatmak amacı ile yapılan kule, 26 metre uzunluğunda ve altıgen şeklindedir. Kulenin içerisinde bulunan orijinal saat mekanizması uzun yıllar önce çalınmıştır.

Rahibe Teresa Heykeli

Priştine şehir merkezinde aynı adı taşıyan Nene Teresa Bulvarı üzerinde yer alıyor. Rahibe Teresa, buradan sadece iki saat mesafede şehrin güneyinde Makedonya Üsküp’te doğru ve hatıraları tüm Balkanlar’da devam ediyor.Heykelde Rahibe Teresa’nın evsiz bir çocuğa yardım etmesi tasvir edilmiş. Rahibe Teresa ile ilgili ilginç bir gerçek, heykelin kaldırılması için birkaç girişimde bulunulmuş olması. Asıl sebep, Rahibe Teresa’nın aslında Üsküp, Makedonyalı olmasıymış. Ancak, hala bu dünyada iyiyi temsil ettiği gerekçesi nedeniyle kaldırılması uygun görülmemiş.

Rahibe Teresa Katedrali

Bill Clinton anıtından yukarıya doğru yürüdüğünüzde solunuzda kalacak. Zaten kilise binasını ve çan kulesini göreceksinizdir. Dış mimarisiyle olduğu kadar içerisinin zarafeti de görülmeye değer. Geniş bir alan üzerine kurulu olan kilisenin avlusu da bir kilise sığacak kadar büyük.Birkaç basamak merdiven çıkarak kiliseye giriyorsunuz. Oturma alanlarının işlemeleri oldukça göz alıcı. Vitray camları rengarenk, duvarları çeşitli dini tasvirlerle süslü. Günün her saati içeride mutlaka dua eden birkaç insan oluyor. Kiliseye giriş ücretsiz.

Rahibe Teresa Bulvarı

Şehir merkezinin giriş ve çıkışını birbirine bağlayan Nene Teresa Bulvarı kentin en işlek yerlerinden biri. Bulunduğum yaz aylarında gündüz ve gece bir hayli kalabalıktı. Yerli ve yabancı insanlar yürüyüş yapıyor, bulvar üzerinde kafe ve restoranlarda bir şeyler yeyip içiyorlardı.Bulvar üzerinde mısır, dondurma, hediyelik eşya satan küçük tezgahlar bulunuyor. Yürüyüş yolu boyunca irili ufaklı ağaçlar yaz aylarının sıcaklığında insanların altında oturup dinlenmeleri için imdada yetişiyor.

Dr. İbrahim Rugova Heykeli

Kosova’nın ilk cumhurbaşkanı olan Dr. İbrahim Rugova’nın anıt heykeli Ulusal Tiyatro ile Nene Teresa Bulvarı’nın kesiştiği noktada yer alıyor. İbrahim Rugova’nın tam karşısında ise İskenderbey Heykeli bulunuyor.

Grand Hotel

1999 Kosova Savaşı’ndan önce inşa edilen otel dönemin Yugoslavya Hükümetine aitti. Bugün ise Unio Commerce adlı şirket altında hizmet veriyor. Nene Teresa Bulvarı’nın hemen sonunda sağda kalıyor. Otel bünyesinde dışarıdan da gelip bir şeyler yeyip içebileceğiniz restoran-cafe bölümü bulunuyor.

Aziz Nikola Ortodoks Kilisesi

Aziz Nikola Ortodoks Kilisesi, Priştine’de aktif olarak kullanılan tek Ortodoks Kilisesi’dir. 2004 yılında restore edilen ve 2010 yılında tekrar hizmete açılan kilise, mimarisi ile ziyaret edenleri büyüleyen rotalar arasındadır.

Yaşar Paşa Camii

Kosova çoğunluğu Müslüman bir ülke, bu nedenle Priştine’de vakti zamanında inşa edilmiş birkaç cami bulunuyor. Bunlardan belki de en önemlisi 15. yüzyılda inşa edilen Osmanlı döneminden kalma Yaşar Paşa Camii’dir. Yaşar Paşa Camii, şehrin en ünlü camisi olsa da çevrede çok sayıda güzel camiler de var. Benim için en güzel olanı, Kosova Müzesi’ne bitişik olan Yaşar Paşa Camisi olmuştu. Kosova Müzesi’ni ziyaret ettikten sonra çıkışta buraya gelebilirsiniz.

Priştine’de Ne, Nerede Yenir?

Orta Avrupa, Arnavut ve Sırp mutfağının hâkim olduğu Priştine’nin yöresel yemeklerini tadabileceğiniz pek çok restoran bulunuyor.

-Liburnia Restoran: Arnavut Mutfağı
-Tartine: Triliçe
-Vela Fish Restoran: Sudak Balığı
-Samurai: Japon Mutfağı

Priştine’de Ne, Nereden Alınır?

Priştine’de alışveriş denildiğinde akla Hyjnesha tanrıçasının bibloları gibi şehrin kültürünü ve tarihini anımsatan yerel ürünler geliyor.Priştine’nin gezdiğiniz her ara sokakta bu tarz yerel hediyelik eşyalar satan mağazalara rastlayabilirsiniz. Eğer büyük ve lüks mağazalardan alışveriş yapmak isterseniz Albi Shopping Mall’u ve Pristina City Park’ı ziyaret edebilirsiniz.

Priştine’deki Festivaller

Priştine’de düzenlenen festivallerin tarihlerine göre seyahatinizi ayarlayabilir, keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

-Priştine Koşu Maratonu (Mayıs)
-Priştine Jazz Festivali (Kasım)
-Pristina ODA Theatre (Kasım)
-Priştine Uluslararası Film Festivali (Temmuz)

Priştine’de Gece Hayatı

Prsiştine’deki gece hayatı son yıllarda hareketlenmeye başlamıştır. Nüfusun giderek artması gece hayatının hareketlenmeye başlamasının en önemli sebebidir.Priştine’deki en meşhur mekânları Fethi Agani caddesi, Azize Teresa Caddesi ve Garibaldi Caddesi’nde bulunuyor.Burada bulunan mekânlara uğrayarak canlı müziğin ve eğlencenin tadına varabilirsiniz. Duplex, Spray Club ve Jazz Club gibi kulüpler de Priştine’deki en meşhur gece kulüpleridir.

Priştine Ulaşım

Priştine Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım otobüs ve bisikletler ile sağlanır. Bisiklet kullanımının oldukça yaygın olduğu kentte saat başı 2 euro’ya bisiklet kiralayabilmek mümkündür. Umarım sizlere Kosova devletinin şirin şehri Priştineyi tanıtabilmişizdir.

Priştine’de Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Priştine’de hemen her bütçeye uygun otel ve apartlar bulunuyor. Priştine’ye gelen turistler genellikle şehir merkezine yakın olan Agim Ramadani, Maliq Pasha, Ali Kelmendi ve Fehmi Agani caddeleri üzerinde bulunan otellerde konaklıyor.Gezilecek turistik bölgelere yakın mesafelerde bulunan bu caddelerde bütçe ve beklentilerinize uygun otel ve pansiyonlarda konaklayabilirsiniz.

Hotel Lacorte Prishtina

Şehir merkezi 1.0 km mesafedeStatue of Mother Teresa in Pristina 300 m mesafede, Butik otel, Priştine şehrinin Xhamia e Llapit ve National Theatre of the Republic of Kosovo gibi görülmeye değer yerlerine gitmek için iyi bir başlangıç noktasıdır.

Sleep Inn Prishtina

Şehir merkezi 1000 m mesafedeStatue of Mother Teresa in Pristina 100 m mesafede, Bütçeye uygun otel, Priştine şehrinin Ulpiana ve Fatih Sultan Mehmet Camii gibi görülmeye değer yerlerine gitmek için iyi bir başlangıç noktasıdır.

Boulevard Prishtina

Şehir merkezi 1000 m mesafedeStatue of Mother Teresa in Pristina 200 m mesafede, Çamaşır yıkama hizmetini, kuru temizlemeyi, oda temizliğini sağlayan daire, Priştine şehrindeki Azize Rahibe Teresa Katedrali’den sadece 750 metre mesafede bulunmaktadır.

Hotel Prima

Şehir merkezi 1.4 km mesafedeSultan Fatih Mosque 500 m mesafede, Priştine şehrinin eski bölgesindeki otel misafirleri güneş terası, bar ile karşılar.

Oda Hostel

Şehir merkezi 1.1 km mesafedeNational Theatre of Kosovo 200 m mesafede, Priştine şehrinin 2 km mesafede bulunan hostel Statue of Bill Clinton’a yakın mükemmel konuma sahiptir.

Hotel International Prishtina & Spa

Şehir merkezi 2.6 km mesafedeALBI Shopping Mall 600 m mesafede, 68 oda ve spa merkezi, masaj, jakuzi sunan bu otel, Priştine şehrinin merkezine 3 km mesafede yer almaktadır.

B&B Golden Hotel

Şehir merkezi 4.4 km mesafede, Museum of Kosovo yakınında bulunan bu bütçeye uygun otel, kontinental kahvaltı sunmaktadır.

Stay Ok Prishtina

Şehir merkezi 2.0 km mesafedeEmin Gjiku Ethnographic Museum 300 m mesafede
Ushtaret Sllovak’a birkaç adım mesafede yer alan otel, nehir manzarasına sahip 10 oda sunmaktadır.

Hotel Begolli

Şehir merkezi 1.6 km mesafedeOld Green Market Pristina 200 m mesafede, Priştine şehrinin merkezinde bulunan otel uluslararası mutfağını keşfetmenizi ve solaryum, jakuzi gibi olanaklardan faydalanmanızı tavsiye eder.

Hotel Real

Şehir merkezi 200 m mesafedeU.S. Embassy in Kosovo 600 m mesafede, Kosovo Museum’dan kısa bir yürüyüş uzaklığındaki konaklama tesisi misafirleri 24 saat açık restorana davet eder.

Hotel Denis & Spa

Şehir merkezi 500 m mesafedeU.S. Embassy in Kosovo 300 m mesafede, Otel Kosovo Museum’a yakın bir konumda ve özel yüzme havuzunun yanı sıra bahçe manzarasına sahiptir.

Apartment Perla

Şehir merkezi 1000 m mesafedePristina City Stadium 500 m mesafede, Tam donanımlı mutfağa sahip tesis, Taukbashce’a sadece 2.3 km uzaklıktadır.

Hotel Kika

Şehir merkezi 1.1 km mesafedeSkanderbeg Statue Pristina 200 m mesafede, Field of Blackbirds’a kolayca ulaşabileceğiniz bu otel, özel bir banyo ile 12 odadan oluşmaktadır.

Hotel Rio

Şehir merkezi 1.5 km mesafedeU.S. Embassy in Kosovo 1.3 km mesafede, Xhamia e Llapit’a birkaç adım mesafede yer alan otel, şehir manzarasına sahip 42 oda sunmaktadır.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.
Rize Günübirlik Turlar