Rio de Janeiro’da Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Rio de Janeiro Gezi Rehberi - Lebego1.Com

Avrupa, Kuzey Amerika, Hindistan ve Asya izlerinden kesitler taşıyan Brezilya, şelaleleri, kanyonları, yağmur ormanları, ekolojik parkları, yüksek dağları ile tam bir doğa harikası. Bu güzellikler içerisinde parlayan Rio de Janeiro, renklilik ve çeşitliliğin sembolü olarak ifade ediliyor. Brezilya’nın rüya şehri Rio. Sadece Brezilya değil tüm Latin Amerika’nın gözbebeği olan bir yer. İstanbul’da bulunduğunuzda çok duymuşsunuzdur; “İstanbul dünyanın en güzel şehri, bence dünyada böyle bir şehir daha yok” diye. Hatta belki siz de böyle düşünüyorsunuz. Ama bizce buna karar vermeden önce Rio de Janerio’yu bir görmelisiniz.Sao Paulo’dan 5-6 saatlik bir karayolu uzaklığında. Gelir adaletsizliğinin çok keskin olduğu bir şehir Rio. Favela denilen gecekondu bölgeleri çok yaygın ve zengin kesimin evleri yine hapishane gibi demir parmaklıklar, yüksek duvarlarla çevirili.Hatta işin garip tarafı 8. ya da 10. kattaki dairelerin bile balkonları, pencereleri parmaklıklarla çevrili. O kadar mı diyorsunuz ama maalesef hırsızlık o boyutlara bile ulaşabiliyormuş. Zaten neredeyse her köşe başında polis araçları görüyorsunuz. Doğa harikası bir şehre hiç yakışmayan görüntüler.

Rio de Janeiro’da Mutlaka Gezilecek Yerler

Meşhur Kurtarıcı İsa heykeli başta olmak üzere, Kemseşeker Dağı, Rio De Janeiro Plajları, Santa Teresa (Lapa), Tijuca Milli Parkı (Tijuca), Maracana Stadyumu (Estadio do Maracana) gibi görmenizi ısrarla tavsiye ettiğimiz bu yerleri biraz inceleyelim.

Christ the Redeemer (Kurtarıcı İsa Heykeli)

Rio de Janeiro’nun simgesi, 30 metre uzunluğundaki dev İsa heykeli. Hatta Rio’dan ziyade Brezilya’nın en büyük simgesi diyebiliriz. Corcovado Dağı’nın tepesindeki heykele birkaç yoldan ulaşmak mümkün. Dağın dibinde yukarıya sürekli sefer yapan eski bir raylı sistem var. İsterseniz bunu kullanabilirsiniz.Çok konforlu değil ama manzara açısından iyi bir seçim olabilir. Yine aynı bölgeden yukarı çıkan minibüsler var. Biraz daha hızlı ve konforlu şekilde çıkmak için minibüsleri tercih edebilirsiniz.Hangi yoldan olursa olsun ulaşım ve giriş bileti olarak yaklaşık 15 dolar civarı maliyetiniz olur (2020). “Ben bunlara hiç para vermeden çıkamaz mıyım?” derseniz; çıkarsanız ama bunu pek tavsiye etmeyiz.Sabah erken saatlerde dağın dibine gelip 2 saat civarı çok dik bir yamacı yürüyerek tırmanmayı göze alırsanız zirveye bedava çıkabilirsiniz. Ama muhtemelen ciğerinizin bir kısmını yolda bırakırsınız, çünkü epey dik bir yol.Kondisyonunuz iyiyse sıkıntı yok. Birkaç saatte dinlene dinlene yürürsünüz. Heykele giriş kısmında bilet ücretinden kaçma şansınız yok ama. Brezilya gezilecek yerler listesine ekleyebilirsiniz.Zirvede sizi muhteşem bir manzara bekliyor. Tüm Rio ayaklarınızın altında. Kalabalıkta heykelle fotoğraf çekilme mücadeleniz bittikten sonra bir kenarda bu manzarayı uzun uzun seyredersiniz.Doğal güzelliğinin yanında, şehirde zengin ve fakirlerin nasıl ayrıştırıldığını bu manzaradan daha rahat görebiliyorsunuz. Gökdelenlerin bittiği yerlerde dağların yamaçlarına doğru uzanan favelalar.Zirvede tam karşınızda gördüğünüz sivri tepe ise Pao de Acucar (Kesmeşeker Dağı).Heykel geziniz bitip aşağı indikten sonra şehir merkezine yürüyerek geçebilirsiniz.

Sugarloaf – Pao de Acucar (Kesmeşeker Dağı)

Manzarası en az Corcovado Dağı kadar güzel olan Rio’nun ikinci tepe noktası. Zirveye iki parça teleferik yolculuğu ile gidiliyor. İlk tepede kafe ve restoranlar bulunuyor.Vaktiniz varsa burada biraz zaman geçirebilirsiniz. Oldukça güzel bir yer. Daha sonra diğer teleferiğe binerek en uç noktaya varıyorsunuz. İsa Heykeli, tüm sahil şeridi dahil Rio’nun her yerini görebileceğiniz muazzam bir manzarası var.Gidiş-geliş 20-25 dolar gibi bir maliyetiniz olacaktır (2020). Rio’daki bu iki zirveye çıkmak için maalesef biraz masraf etmek gerekiyor ama Avrupa’ya nazaran bu bilet fiyatları burası için gayet normal.Ayrıca bu iki zirveden inişlerde, şehir merkezine yürüyerek geze geze dönmenizi öneririz. Rio’yu ve mahallelerini daha yakından görmüş olursunuz.

Rio De Janeiro Plajları

Rio sahilinde birbirini ardına uzanan Copacabana Plajı, Ipanema Plajı ve Leblon Plajı var. En meşhur olanı şüphesiz Copacabana Plajı. Yaklaşık 4 km. uzunluğunda ve gün içerisinde sürekli kalabalık bir sahil.Copacabana nerede? Bu plaj Rio’nun güney ucunda, Zona Sul denilen bölgede bulunuyor. Rio de Janeiro metrosunun Cantagalo, Siqueira Campos ve Cardeal Arcoverde duraklarına yürüme mesafesinde.Copacabana’nın her ne kadar adı çıkmış olsa da bize göre en güzel sahili Ipanema Plajı. Daha temiz, yoğunluğu daha az ve lüks otellerin bulunduğu kısımda olduğu için güvenlik açısından daha tercih edilebilir bir yer.3 plaj birleşik vaziyette ve yürüyerek tamamını gezebilirsiniz. Sahil boyunca her yer futbol ve voleybol oynayan insanlarla dolu. Brezilya’da futbol sadece bir spor değil, yaşam tarzı.Nüfusunun büyük çoğunluğu favelalarda yaşayan ve geçim sıkıntısı çeken bu insanlar için bir hayal kapısı futbol. Bir gün Ronaldinho, Rivaldo, Ronaldo, Kaka gibi olup yaşadıkları çukurdan çıkma çabası biraz da.Ellerindeki en büyük sermaye bu yetenekleri. Böyle olunca her köşe başından futbol topu eksik olmuyor Brezilya’da. Hele ki sahillerde.Rio’da okyanus çok dalgalı. Yüzme keyfi Ege ve Akdeniz kadar sizi tatmin etmeyebilir.Ama sörfe ilginiz varsa tam sizlik bir yer. Büyük keyif alırsınız. Kalabalık gruplar halinde sörf yapan insanlara katılabilirsiniz.Bu 3 plajın olduğu kısım Rio’da en güzel vakit geçirilen yerler. Eğer mümkünse Ipanema Plajı’na yakın bir yerde konaklayın ve buralara yürüme mesafesinde kalın deriz.Metro ile gün içerisinde şehir merkezine kolayca gidip gelebilirsiniz zaten.

Santa Teresa (Lapa)

Meşhur Rio Karnavalı’nın yapıldığı, şehir merkezindeki bölge. Karnaval Şubat ayında yapılıyor ama Santa Teresa her daim Rio’nın eğlence merkezi sayılır.Dar ve dolambaçlı sokakları, Arnavut kaldırımlarıyla rengarenk bir mahalle burası. Görkemli binaları ve çok güzel bir manzarası mevcut. Santa Teresa, diğer adıyla Lapa bölgesi Rio’nun en orijinal ve gezmesi en keyifli mahallelerinden.

Maracana Stadyumu (Estadio do Maracana)

16 temmuz 1950… Dünya Kupası final maçında Brezilya ve Uruguay karşı karşıya geliyor. Tam 200.000 kişinin izlediği ve futbol tarihinin en kalabalık maçında Uruguay, Brezilya’yı 2-1 yenerek dünya şampiyonu oluyor.O gün statta 3 kişi kalp krizinden ölürken bazı taraftarlar ise stadın çatısından atlayarak intihar ediyor. Brezilya teknik direktörü stadı kadın kılığında terk etmek zorunda kalıyor.Kalecileri ise vatan haini ilan ediliyor. İşte bu anlara tanıklık eden, dünyanın en büyük stadı Maracana’yı buralara gelmişken mutlaka ziyaret etmeli ve mümkünse canlı canlı bir maç izlemelisiniz. Futbol, Brezilya’dan neden futboldan çok daha fazlası. Bu stat bunun en yakın şahitlerinden.

Maracana Stadyumu

Brezilya’nın 1950 FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmaya hak kazanmasının ardından turnuva için yeni bir stadyum yapılmasına karar verildi. Stadyumun planları Raphaël Galvão ve Pedro Paulo Bernardes Bastos adlı iki mühendis tarafından çizildi. Temeli 2 Ağustos 1948’de atıldı. 16 Haziran 1950’de yapılan açılış maçında Rio de Janeiro All-Stars ile São Paulo All-Stars karşı karşıya geldi. Maçı Rio de Janeiro All-Stars 3-1 kazandı. Didi, stadyumda gol atan ilk futbolcu oldu.[1] Stadyumda oynanan ve Uruguay’ın Brezilya’yı 2-1 yendiği 1950 FIFA Dünya Kupası Finali’ni kaçak girenlerle birlikte 199.854 kişi izlemiş ve futbol tarihinin seyirci rekoru kırılmıştır.

Tijuca Milli Parkı

32 km² alana yayılmış olan bu park, dünyada şehir içinde yer alan en büyük yağmur ormanı.Yürüyüş yolları, ufak şelale ve göletler, sayısız bitki ve hayvan çeşidi bulunan ormana bir rehber yada tur aracılığıyla girmeniz gerekli.Çünkü hem kaybolma hem de zehirli hayvanlarla karşılaşma ihtimaliniz olan bir yer.

Jardim Botânico

Her gün en az 6.000 kişi tarafından ziyaret edilen Jardim Botânico, Brezilya’nın en ünlü botanik bahçesi. Burada orkide tarlalarının yanı sıra daha önce hiç görmediğiniz çeşit çeşit bitkiyle karşılaşabilirsiniz.

Rio de Janerio’da Turist Olmak Güvenli mi?

Rio de Janerio iki yüzlü bir sevgili gibi. Her türlü çirkin huylarına rağmen cazibesinden vazgeçemediğiniz bir güzellik.Sürekli korkutucu hikayeler duysanız da Rio’da belli başlı kurallara uyarsanız rahat rahat gezebileceğinizi düşünüyoruz.İstanbul gibi bir şehirde gezerken başınıza ne kadar bela gelebilirse burayı da o kadar düşünün. TanrıKent filmindeki gibi ortalıkta sıka sıka gezen adamları aramasın gözleriniz.

Rio de Janerio İçin Güvenlik Tavsiyeleri

Akşam saatlerinden sonra favela bölgelerine tek başınıza gitmeyin. Gidince illa başınıza bir şey gelir demiyoruz ama yanınızda değerli eşyalarınız varsa ve turist olarak dikkat çekerseniz sıkıntı yaşarsınız.Yok ben illa gideceğim derseniz yanınızda yerel halktan tanıdık birilerini bulun. Hostelden ya da şehirde gezerken tanıştığınız birileri olabilir.Rio’nun en tehlikeli yanı biraz pahalı olması. Rio de Janerio’nun oldukça temiz ve güzel bir metro ağı var. Şehri gezmenizde çok kolaylık sağlayacak.

Hava karardıktan sonra özellikle ıssız yerlerde sahil yürüyüşlerine çıkmayın.
Turist olduğunuzu çok belli edecek şekilde bilmediğiniz arka mahallelerde pek takılmayın.
Bunun dışında şehrin gezilip görüleceği yerleri zaten bellidir. Zorla başınızı belaya sokmak istemiyorsanız Rio sizin için harika anılar vadediyor.

Rio de Janeiro’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Hotel Atlantico Prime

Haritada gösterŞehir merkezi 900 m mesafedeArcos da Lapa – Carioca Acqueduct 800 m mesafede, Samba Museum’nın hemen yanında merkezî bir konumda bulunan otel, 24 kahve barı ile beraber konuklarına lüks odalar sunmaktadır.

Selina Lapa Rio De Janeiro

Haritada gösterŞehir merkezi 1.7 km mesafedeArcos da Lapa – Carioca Acqueduct 300 m mesafede, Bahçeye bakan odaları otel Santa Teresa’a yakındır.

Rio Othon Palace

Haritada gösterŞehir merkezi 7.4 km mesafedePost 5 – Copacabana 400 m mesafede, Otoyola yakın olan Ipanema semtinde yer alan otel, deniz manzarasına sahip 572 ek oda sunmaktadır.

Windsor California Hotel

Haritada gösterŞehir merkezi 6.9 km mesafedeEspaço SESC 200 m mesafede, Uluslararası yemekleri sunan otel, Copacabana semtindeki Cristo Redentor’a yakındır.

Hotel Atlantico Tower

Haritada gösterŞehir merkezi 1.9 km mesafedeCandelária Kilisesi 200 m mesafede, Bu otelin konukları kafe barda ya da açık havuzda dinlenebilir.

Pestana Rio Atlantica

Haritada gösterŞehir merkezi 7.2 km mesafedePost 4 – Copacabana 200 m mesafede, Corcovado’nın yakınında yer alan bu konforlu tesis, gece kulübü, dinlenme salonu, ortak dinlenme salonu ile birlikte çatı katında yüzme havuzu sunmaktadır.

Hotel Atlantico Travel Copacabana

Haritada gösterŞehir merkezi 6.7 km mesafedeEspaço SESC 400 m mesafede, Otelin yakınında metro istasyonu olup konuklar çok uzak olmayan Corcovado’a kolayca ulaşabilirler.

Hotel Atlantico Business Centro

Haritada gösterŞehir merkezi 1.8 km mesafedeMunicipal Theatre 100 m mesafede, Eşi benzeri olmayan yat limanı manzarasına sahip olan otel, yöresel menüsü ve 210 şık oda sunmaktadır.

Windsor Plaza Copacabana

Haritada gösterŞehir merkezi 6.1 km mesafedeWindsor Rio Convention Centre 300 m mesafede, Copacabana semtinde konumlanan otel yüzme havuzu ve 24 saat açık restoran sunan üstün konaklama tesisidir.

Miramar Hotel By Windsor

Haritada gösterŞehir merkezi 7.8 km mesafedePost 5 – Copacabana 100 m mesafede, Rio de Janeiro şehrinde Ipanema Plajı’a yakın stratejik konuma sahip otelde buhar odası, solaryum, jakuzi gibi olanaklardan faydalanabilirsiniz.

Casa Nova Hotel

Haritada gösterŞehir merkezi 1.2 km mesafede1000 m mesafede, Kesmeşeker Dağı’a kolayca ulaşabileceğiniz bu otel, özel bir banyo ile 136 odadan oluşmaktadır.

Nobile Hotel Copacabana Design

Haritada gösterŞehir merkezi 6.2 km mesafedeAvenida Atlantica 400 m mesafede, Otel, uluslararası mutfağından yemekler sunan klasik plaj restoranına sahip olup Leme’nın hemen yakınında yer almaktadır.

El Misti Hostel Ipanema

Haritada gösterŞehir merkezi 8.3 km mesafedePost 9 – Ipanema 300 m mesafede, Copacabana Plajı’dan 30 dakika uzaklıktaki hostel Ipanema semtinde metro istasyonuna hızlı ulaşım sağlar.

Aquarela Do Leme

Haritada gösterŞehir merkezi 6.1 km mesafedePost 1 – Leme 400 m mesafede, Şehir merkezinden 8 km uzaklıktaki bu sahildeki hostelde 56 oda ve saç kurutma makinesi, havlular, misafir.

Rio de Janeiro’dan Ne Alınır?

Rio’dan alınabilecek en iyi şeyler, çikolata, şarap ve mayo ile bikini. Lezzetli bir Brezilya çikolatası için en iyi adreslerden biri, Barra da Tijuca’da Chocolate Q. Salinas, Lenny ve Totem de Brezilya’nın kumsal giyiminde iddialı markaları arasında.

Rio de Janeiro’ya Ne Zaman Gidilir?

Rio de Janeiro’ya gitmek için en iyi dönem, mayıs ve eylül ayları arası. Guanabara Körfezi’nin merkezinde yer alan Rio de Janeiro, geniş alana yayılmış beyaz kum sahilleri ile tam bir kumsal şehri ve yaz tatili için de ideal bir adres. Copacabana ve Ipanema gibi ünlü plajlara da sahip olan şehir, yaz ayları için oldukça iyi bir alternatif. Şehri gezmek için bir diğer ay ise ünlü Rio Karnavalı’nın düzenlendiği şubat ayı. Bir gecelik şenlikler sırasında ışıkla, renkle, müzikle ve özel kostümlü dansçılarla dolan şehir, şubat ayında ziyaretçi sayısını ikiye katlıyor.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.
Rize Günübirlik Turlar