Riyad’da Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Riyad Gezi Rehberi - Lebego1.Com

Son zamanlarda yapılan yatırımlarla gelişip büyüyen şehirde, dev gökdelenler ve şaşaalı binalar görmek mümkün. Siz de Arap kültürünü yakından tanımak ve Suudi Arabistan’ı keşfe çıkmak için rotanızı Riyad’a çevirebilirsinz. Çöl ikliminin hakim olduğu Riyad’da, yaz ayları oldukça sıcak geçiyor. Yaz mevsiminde 42 °C civarında seyreden sıcaklık değerleri bazı zamanlarda 50 °C’ye kadar çıkabiliyor. Bu da gündelik yaşamı olumsuz etkiliyor.Kış aylarında ise ılık bir havaya sahip olan şehirde, ortalama sıcaklık 23 °C civarında seyrediyor. Bu nedenle şehir ziyaret etmek için en uygun dönem kış ayları.Bu zaman diliminde de çöl soğuklarına karşı önlem almanızda fayda var. Riyad seyahatinize 2-3 gün ayırarak şehrin pek çok bölgesini kolaylıkla keşfetmeniz mümkün.

Riyad’da Mutlaka Gezilecek Yerler

Kış aylarında ideal bir sıcaklığa sahip olan Riyad, keşif tutkunlarını bekliyor. Doğal parkları, modern ve geleneksel mimarinin sentezinden oluşan binaları ve müzeleri ile geniş bir gezi listesi sunan şehirde, bazen zamanın nasıl geçtiğini bile anlamayabilirsiniz. İşte, Riyad’ın öne çıkan gezi durakları…

Masmak Kalesi

Suudi Krallığı döneminde önemli bir görev üstlenen Masmak Kalesi, sıra dışı mimarisi ile şehrin simge yapılarının başında geliyor.Eski zamanlarda gözetleme kulesi ve savunma duvarı olarak kullanılan kale, günümüzde pek çok restorasyon çalışmasından geçerek ayakta kalmayı başarmış.Ülke tarihini anlatan savaşların izlerini de kale içinde yer alan müzede inceleyebilirsiniz.

Kral Fahad Ulusal Kütüphane Müzesi

Şehrin en modern mimari yapılarından biri olan Kral Fahad Ulusal Kütüphane Müzesi, etkileyici görünümü ile mutlaka görmeniz gereken yapılar arasında.Değişik madeni paralar ve el yazması eserlerden oluşan zengin bir koleksiyona sahip olan müzede yaklaşık olarak 10 bin eser sergileniyor.

Murabba Sarayı

Arap mimarisinin şaşaasını gözler önüne seren Murabba Sarayı, şehirdeki en önemli tarihi binalardan biri. 20. yüzyılda şehrin en büyük yapısı konumunda olan saray, bugün müze olarak ziyaretçilerine kapılarını açıyor.Eski dönem kıyafetlerden zanaat eşyalarına kadar bir dizi özel koleksiyonun sergilendiği sarayda, ayrıca fotoğraf arşivi ve Kral Abdülaziz’i anma salonu da bulunuyor.

Riyad Tarih ve Arkeoloji Müzesi

Arap krallarının gizemli yönlerini farklı bir bakış açısıyla ele alan Riyad Tarih ve Arkeoloji Müzesi, arkeoloji meraklılarına değerli eserler sunuyor.Ülkenin dini ve kültürel unsurlarından sanat eserlerine kadar oldukça geniş bir arşivin sergilendiği müze, çeşitli kıyafet, mücevher, silah ve müzik aleti gibi parçalara ev sahipliği yapıyor.

King Abdullah Parkı

Suudi Arabistan’ın en büyük parkı konumunda olan King Abdullah Parkı, keyifli ve renkli bir akşam için ideal yerlerden.Göz alıcı lazer gösterileri ve süslü su havuzu ile dikkat çeken parkta; spor salonları, oyun sahaları ve restoranlar dolup taşıyor.Akşam 18.00’de başlayan gösteriler gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam ediyor.

Suudi Arabistan Ulusal Müzesi

Arap kültürünün mistik ögelerini ziyaretçilerle buluşturan Suudi Arabistan Ulusal Müzesi, şehrin dikkat çekici binalarından birinde konumlanıyor.Suudi Arabistan kültürüne dair pek çok el yazması, antik eşya, belge ve dokümanı keşfedeceğiniz müze, ülke tarihine daha yakından bakmak isteyenlere hitap ediyor.

Faysaliye Kulesi

Suudi Arabistan’ın en yüksek dördüncü binası olarak bilinen Faysaliye Kulesi, 44 katlı olup tam 264 metre uzunluğunda. Kulenin en üst katında ise oldukça şık bir restoran bulunuyor. Şehri tepeden gören restoranın manzarası nefes kesici.

Royal Suudi Hava Kuvvetleri Müzesi

Havacılık alanına ilgi duyanlar için Riyad’daki en önemli nokta, Royal Suudi Hava Kuvvetleri Müzesi.1920 yılında kurulan bu müzede, açık ve kapalı olmak üzere iki ayrı alanda uçaklar, silahlar, üniformalar ve ülke havacılık tarihine ait eşya ve amblemleri yakından incelemek mümkün.

Riyad’da Ne, Nerede Yenir?

Arap mutfağının en nadide lezzetlerini tadabileceğiniz Riyad, size tam bir lezzet şöleni vadediyor.Genellikle et yemeklerinin ağırlıkta olduğu şehirde birçok lezzet keşfedilmeyi bekliyor. Pirinç ve kuzu etinin bir araya geldiği Madfoon, şehrin en ünlü yemeklerinin başında geliyor.Kavrulmuş fındık ve kuru üzüm gibi malzemelerle lezzetlendirilen yemeği hemen hemen her restoranda bulmanız mümkün.Et, baharat ve sebzenin bir araya gediği bir diğer yemek ise Kabsa. Tavuk eti, buğday ve bol tereyağı ile yapılan Jaresh de Riyad’ın meşhur tatlarından biri.Yine bol sebze, baharat ve tercihe bağlı olarak et ilave edilerek yapılan Gursan da akşam yemeği için ideal bir alternatif.Erişte, sebze ve et parçalarından oluşan Khmer ise noodle’a benzeyen tadıyla besin değeri yüksek bir yemek.Gurme lezzetlerin yanı sıra çeşitli aromaları ile dikkat çeken çay ve kakule eklenerek servis edilen kahve de seyahatiniz sırasında mutlaka şans vermeniz gereken içeceklerden.

Riyad’da Restoran Önerileri

-Geleneksel Arap Yemekleri: Azure, Sultan’s Steakhouse, Lusin
-Fast Food: Mama Noura, Hamburgini, Bayt Al-Shawirma
-Kahveciler: Chorisia Lounge, Java Time, Elixir Bunn Coffee Roasters

Riyad’da Ne Hediye Alınır, Nereden Alışveriş Yapılır?

Dünyaca ünlü lüks markaların mesken tuttuğu Riyad’da AVM kültürü oldukça yaygın.Al Nakheel, Kingdom Centre ve Panorama Mall en çok ziyaret edilen AVM’lerden. Kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilen alışveriş merkezlerine bekar erkeklerin girmesi yasak.Riyad’da elektronik eşya, hurma, kahve, seccade takımları, dokuma kilimler ve takılar favori hediyelik eşya seçenekleri arasında.Ayrıca şehir merkezinde kurulan pazar yerlerinden de yöresel ürünler, baharatlar ve değişik objeler bulabilmeniz mümkün.

Riyad’daki Festivaller ve Önemli Günler

Arap Yarımadası’nın gözde şehri Riyad’da, yıl boyunca gerçekleşen dini ve sosyal etkinlikler bulunuyor.Şehirde düzenlenen İlkbahar Festivali rengarenk çiçek aranjmanlarıyla görülmeye değer.Janadriyah Festivali ise yıl sonunda herkesin merakla beklediği en büyük etkinliklerden biri. İşte, Riyad’da öne çıkan bazı etkinlikler ve özel günler.

-Riyad İlkbahar Festivali (Nisan)
-Eid Al-Fitr (Ramazan Bayramı)
-Eid Al-Adha (Kurban Bayramı)
-Milad Al-Nabi (Mevlid Kandili)
-Janadriyah Festivali (Kasım-Aralık)

Riyad’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Riyad’a gitmek için Suudi Arabistan vizesine başvuru yapmak gerekiyor. 35 yaşın altındaki kadınların ticari ziyaretler dışındaki vize başvuruları ise kabul edilmiyor.Özellikle yaz aylarında aşırı sıcakların yaşandığı şehirde, saat 12.00 ila 16.00 saatleri arasında mağaza ve dükkanlar kapalı. Suudi Arabistan’da alkol ve uyuşturucu kullanırken yakalanmak ya da bu maddelerin kaçakçılığını yapmak idama varan cezai yaptırımlara kadar gidebiliyor. Müzikli eğlence ve düğünlerde de kadınlar ve erkekler ayrı ayrı eğleniyor.Ülkenin yönetiminin eleştirilmesi ya da tartışılması da sonu idama giden ağır cezalara tabi.Anadili Arapça olan ülkede İngilizce de sıklıkla kullanıyor.Alışverişlerinizi İngilizce konuşarak rahatlıkla yapabilirsiniz.Riyad çöl iklimine sahip olduğu için havadaki nem oranı oldukça düşük. Bu nedenle seyahatiniz sırasında bol bol sıvı tüketmeyi ve nemlendirici kreminizi yanınıza almayı unutmayın.Suudi Arabistan’ın en zengin şehirlerinden biri olan Riyad’da genellikle herkesin aracı olduğu için toplu ulaşım ağı yeteri kadar gelişmemiştir.Sokak ve cadde isimlerinin de olmadığı kentte, özellikle turistler için sıkıntılı durumlar söz konusu olabiliyor. Ülkede şeriat kuralları sıkı bir biçimde uygulanıyor.Namaz saatlerinde şehirde dolaşmak yasak. Bu saatlerde dışarıdaysanız din polisleri tarafından uyarı alabilirsiniz. Şehirde alkol tüketimi yasak.Kadınların uzun tunik ya da abaya adı verilen kapalı kıyafetler giymesi şart. Erkeklerde ise sadece şort giymek yasak.Aile bölümü olmayan restoran ve kafelere kadınlar giremiyor. Sosyal hayattaki pek çok ortak alanda kadınlar ve erkekler için ayrı bölümler bulunuyor. Haremlik-selamlık olarak tabir edilen bu duruma günlük hayatta özen göstermelisiniz.

Riyad Gece Hayatı

Diğer Suudi şehirlerinde olduğu gibi, Riyad’da da ağır şeriat kuralları gündelik hayata damgasını vuruyor.Alkol tüketiminin yasak olduğu şehirde, kadınlar ve erkekler ayrı ayrı sosyalleşiyor.Akşam saatlerinde hareketlenen şehirde kahve dükkanları ya da ev eğlenceleri öne çıkan aktiviteler arasında.Kadınlar genellikle evde bir arada sosyalleşirken erkekler ise lüks nargile kafelerde çay, kahve ve meyve suyu eşliğinde vakit geçiriyor. Lüks otellerin barlarında sadece alkolsüz meyve kokteylleri satılıyor.

Riyad’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Dünyaca ünlü lüks otel zincirlerinin en konforlu örneklerine rastlayacağınız şehirde her türlü imkana ve ayrıcalığa ulaşmanız mümkün.Lüksün ve ihtişamın eksik olmadığı Riyad’da konaklama seçenekleri de bundan payını alıyor.5 yıldızlı otellerin yanı sıra daha uygun fiyatlı otel seçenekleri de konaklama için çok fazla bütçe ayırmak istemeyenlerin tercihi oluyor.Ekonomik bir konaklama için Al-Batha bölgesindeki otel alternatiflerini değerlendirebilirsiniz.

Ibis Riyadh Olaya Street

Şehir merkezi 5.3 km mesafedeKingdom Center 300 m mesafede. Konuklar Riyad şehrinin merkezinde bulunan otelin 24 saat açık bir barda dinlenebilirler.

Rosh Rayhaan By Rotana

Şehir merkezi 4.3 km mesafedeLocalizer Mall 1000 m mesafede. Kingdom Center’nın yakınındaki bu otel, ideal yerinde bulunur ve yüzme havuzunun yanı sıra 236 zevkli odaya sahiptir.

Voco – Riyadh, An Ihg Hotel

Şehir merkezi 3.5 km mesafedeMinistry of Interior 500 m mesafede. Centria’a yakın Al Olaya semtinde yer alan otelde spa merkezi, masaj salonu, spa odaları bulunmaktadır.

Executives Hotel Olaya

Şehir merkezi 5.1 km mesafedeKingdom Center 500 m mesafede. Işlek bir bölgede yer alan bu büyük otel, 174 odası ile birlikte buharlı hamam, Türk hamamı, masaj gibi imkanlara sahiptir.

Novotel Suites Riyadh Olaya

Şehir merkezi 3.3 km mesafedeKing Fahad Library & Garden 400 m mesafede. Riyad şehrinin merkezinde yer alan tesis, şehir manzaralı 115 oda sunmaktadır.

Aloft Riyadh

Şehir merkezi 3.2 km mesafedeKing Fahad Library & Garden 900 m mesafede. Turistik bir bölgede ideal bir yerde yer alan otelin konukları havuzbaşı restoranda yemek yiyebilir veya açık çatı havuzunun keyfini çıkarabilir.

Centro Waha By Rotana

Şehir merkezi 10.3 km mesafedeRiyad Marina Alışveriş Merkezi 1.4 km mesafede. Ministry Of Education’nın yakınındaki bu otel, uygun yerinde bulunur ve mevsimsel havuzun yanı sıra 290 rahat odaya sahiptir.

Golden Dune Hotel & Suite

Şehir merkezi 8.1 km mesafede. Al Rajhi Mosque’a çok yakın bir konumda bulunan bu otel, gastronomik restoran ile birlikte 79 oda sunmaktadır.

Al Hamra Palace By Warwick

Şehir merkezi 7.2 km mesafedeOwais Mall 1.3 km mesafede. Kingdom Center’a yakın üstün konuma sahip olan otelin bünyesinde 24 saat açık restoran ve kapalı havuz bulunmaktadır.

Ramada By Wyndham Hotel Riyadh

Şehir merkezi 1.7 km mesafedeMinistry of Pilgrimage 1.3 km mesafede. National Museum’a yakın mükemmel konuma sahip otelde uluslararası mutfağı ve sağlık kulübü, buhar odası, jakuzi sunulur.

Melissa Hotel Riyadh

Şehir merkezi 11.7 km mesafedeThoq Al Fursan Düğün Salonu 1000 m mesafede. Saqr Aljazeera Aviation Museum yakınında yer alan otel, 100 odası ve panoramik manzarasını sunar.

Plaza Business Hotel

Şehir merkezi 4.6 km mesafedeKingdom Center 1.2 km mesafede. Riyad şehrinin merkezinde bulunan otel Hayat Mall’a yakın sağlık merkezi, spa merkezi, buhar odası sunar.

Holiday Inn Meydan, An Ihg Hotel

Şehir merkezi 3.3 km mesafedeRiyad Golf Sahaları 1000 m mesafede. Al Olaya semtinde yer alan otel, çocuklu misafirler için çocuk yemekleri, özel menü, oyun alanı sunmaktadır.

Business Inn Olaya Hotel

Şehir merkezi 3.9 km mesafedeAl Faisaliah Tower 400 m mesafede. Kingdom Centre Kulesi’a yakın Al Olaya semtinde yer alan bu konaklama biriminde çocuklu.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.
Rize Günübirlik Turlar