Roma’da Gezilecek Yerler ve Konaklama Tavsiyeleri

Roma Gezi Rehberi - Lebego1.Com

Dünya’nın en köklü tarihe sahip şehirlerinden biri olan Roma, yalnızca İtalya’nın başkenti değil dünyanın da en önemli merkezi olarak kabul görmekteydi. Özerk bir devlet olan Vatikan’ın Roma şehri içerisinde yer alması Katolik inancına mensup insanlar için oldukça önem arz etmektedir. Eternal City (Ölümsüz Şehir) sıfatına layık görülen Roma’nın; ihtişamlı saraylara, kaç yüz yıllık kiliselere, antik kalıntılara, heykel ve sanat eserlerine sahip olmasıyla günümüzde en zengin şehir olarak kabul görmektedir.Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü Roma, yılın her döneminde gezilebilecek şehirlerden bir tanesi. Kentte ne yaz aylarında ne de kış aylarında çetin hava koşulları görülüyor.Ancak dünyanın dört bir yanından gezginin çok sık seyahat ettiği bir şehir olan Roma, yaz aylarında zaman zaman çok fazla kalabalık olabiliyor.Eğer İtalya’nın başkentini kalabalıklar içinde bunalmadan gezmek istiyorsanız ilkbahar veya sonbahar aylarını tercih edebilirsiniz.Hem tarihi yapıları hem de modern mimarinin önemli eserlerini barındırmasıyla Roma, gezilecek pek çok noktaya sahip bir şehir.Ayrıca kentte alışveriş için de pek çok seçenek bulunuyor. İtalya’nın bu ilgi çekici şehrini tam anlamıyla gezmek istiyorsanız Roma seyahatine yaklaşık bir hafta ayırmanız yeterli olacaktır.

Roma’da Mutlaka Gezilecek Yerler

Dünyanın en güçlü imparatorluklarından biri olan Roma İmparatorluğu’nun ana vatanı olan başkent, tarihi yapılardan hoşlanan gezginlere adeta bir şölen vadediyor.Köklü geçmişinin yanı sıra günümüzde de önemini aynı oranda koruyan kent, Avrupa’nın en çok turist çeken şehirlerinden biri olma unvanına sahip.

Trastevere

Vatikanın hemen yanında bulunan Trastevere, müze ve katedrallerdeki sanat eserleriyle büyülendikten sonra üzerine muhabbet etmek için gidilebilecek bir bölge. Arnavut kaldırımlı sokakları, barları, pizzacıları ve kafeleriyle Trastevere, kesinlikle aklında yer edecek.

Vittorio Emanuele II Abidesi

Vittorio Emanuele II Abidesi, şehrin en canlı noktalarından olan Venezia Meydanı’na, yani Piazza Venezia bölgesine konumlanmış. Anıt, Roma’yı gezerken mutlaka atlanmaması gereken bir yer olarak kültür meraklılarını kendine çağırıyor.Neoklasik mimariye sahip yapı içerisinde birçok sanat eseri görülebilir. Ayrıca yapının içinde bulunan teras üzerinden şehri izlerken kendinizi Antik Roma döneminde hayal etmeniz çok kolay.

Kolezyum

listemizin başında tabii ki Kolezyum olacaktı. Zamanında dünyanın en büyük arenası olan Kolezyum, gladyatörlerin birbirlerine ve vahşi hayvanlara karşı savaştığı bir yer olarak kullanılıyormuş. Günümüzde ise burası gladyatör kostümü giymiş İtalyanlar tarafından mesken tutuluyor. Onlarla küçük bir bahşiş karşılığında fotoğraf çektirebiliyorsun.Kolezyum ulaşımı için tramvay, metro ve otobüsleri kullanabilirsin. Colosseo durağında inmen yeterli. Kolezyum girişi ücretli. Güncel bilgiler için resmi Colosseum sayfasını inceleyebilirsin.

Roma Forumu

Roma İmparatorluğu’nun ticaret ve hukuk merkezi olan Roma Forumu, günümüzde tam bir turist noktası konumunda. Kolezyum’un hemen yakınında bulunan Roma Forumu, içinde birçok tapınağı ve idare yapısını bulunduruyor. Mesela Romulus Tapınağı ya da politikacıların konuşma yaptığı Rostra gibi yerler.

Santa Maria Maggiore Bazilikası

Roma’da gezilecek yerler denildiğinde ikinci olarak akla gelen yer, şehrin en büyük bazilikalarından biri olan Santa Maria Maggiore. Farklı mimari tarzlar ile tasarlanmış bazilika, 5. yy’dan itibaren restore edilerek genişletilmiş. Bu da bazilikaya zengin mimari özellikler kazandırmış.Bazilikanın içi kesinlikle nefes kesici. Yapı hakkında o kadar fazla detay var ki içeri girmeden önce kesinlikle bir rehber kitapçık edin. Santa Maria Maggiore Bazilikası ulaşımı için otobüs ve metrobüsleri kullanman yeterli. Termini durağında inebilirsin.

Konstantin Takı (Arco di Castontino)

Roma’da, İstanbul’a eski adını (Konstantinopolis) vermiş İmparator Konstantin adına bir zafer takı bulunuyor: Konstantin Takı. Kolezyum’a yakın bir konumda bulunan bu anıt, İmparator Konstantin’in 312 yılında rakibi Maksensus’a karşı kazandığı zafer anısına yapılmış. Kesinlikle görülmeli!

Pantheon

Roma imparatoru Hadrianus tarafından tüm tanrıların tapınağı olması amacı ile inşa edilen Pantheon, antik dönemlerden beri en iyi korunmuş yapılar arasında. Büyüleyici kubbesi ile dönemin en iyi mimari örnekleri arasında sayılan Pantheon, Roma’da gezip görülecek yerler arasında ilk sıraları hak ediyor.

Aziz Petrus Meydanı

Hazır konu meydanlardan açılmışken Aziz Petrus Meydanı’ndan devam edelim. Vatikan’ın ünlü meydanı Aziz Petrus, tam ortasında bulunan ve MÖ 1 yılında konulmuş dikilitaş çevresinde şekilleniyor. Buradaki her yapı bir sanat eseri.13. Aziz Petrus Bazilikası: Görkemli Sanat Eserlerinin Peşinde Roma’da Gezilecek Yerler
roma-da-gezilecek-yerler-aziz-petrus-bazilika. Roma’daki en büyük ikinci bazilika olan Aziz Petrus, Vatikan sınırları içerisine konumlanmış. 60.000 kişilik kapasitesi ile Hristiyan aleminin en büyük kiliselerinden biri olma özelliği taşıyan Aziz Petrus Bazilikası, 222 metre yüksekliğe sahip.

Sistina Şapeli

Dünyanın en değerli sanat eserlerinin bazılarına ev sahipliği yapan Sistina Şapeli, Roma’da gezilecek yerler arasında en değerli olanlardan ve kesinlikle en az bir gün ayırmaya değer. Botticelli ve Michelangelo gibi dahi sanatçıların eserlerini görebileceğin şapel, özellikle tavana resmedilmiş Adem’in Yaratılış Sahnesi ile pek meşhur.

İspanyol Merdivenleri

Roma’nın en canlı bölgesine gitmek istersen rotanı İspanyol Merdivenlerine çevirmen yeterli. Adını yakınlarda bulunan İspanyol Elçiliği’nden alan merdivenler hem gündüz hem de gece yüzlerce insanın sosyalleştiği bir yer konumunda.

Sant’Angelo Kalesi

MS 2. yy’da Hadrianus ve ailesinin mozolesi olarak tasarlanan yapı, günümüzde Roma’da gezip görülebilecek en görkemli yerlerden biri olarak görülüyor. Orta Çağ’da kaleye dönüştürülen ve Sant’Angelo olarak isimlenen bu yapı, siyasi ve önemli suçluların tutulduğu bir hapishane olarak da kullanılmış.

Campo de’ Fiori

Roma gezi rehberi içerisinde belki en keyifli yerlerden biri olan Campo de’ Fiori, şehrin merkezi bölgelerinden biri olan Piazza Navona’da, yani Navona Meydanı içerisinde bulunan daha küçük bir meydan. Meydan üzerinde irili ufaklı bar ve restoranlar mevcut, Roma’da keyifli vakit geçirmek isteyenler burayı mutlaka ziyaret ediyor.

Villa Borghese

Roma şehir merkezindeki kalabalıktan biraz sıkıldın ve huzurlu bir yere gitmek istiyorsun… O zaman seni Roma’nın en güzel bahçeleri arasında yer alan Villa Borghese’ye yolculayalım. 1700 dönüm üzerine kurulmuş kocaman bir park olan Villa Borghese, şehrin kuzeydoğusunda bir semt olan Borghese’ye bağlı.Parkın içinde birçok bitki türü, papağan, kaz ve martı görebilirsin. Parkta bulunan yürüyüş yolları boyunca göller, çeşmeler ve heykeller görmek mümkün.

Popolo Meydanı

Meydanlardan oluşan Roma, her köşesinde bulunan sanat eseri tadında yapılarla tam bir Rönesans kenti. Mesela Popolo Meydanı’nı ele alalım. Şehrin kuzeyinde bulunan Popolo Meydanı, Santa Maria del Popolo Bazilikası’nı görebileceğin ve 13. yy’a tarihlenen Roma’daki en büyük obeliski ziyaret edebileceğin bir yer. Çevredeki kafe ve restoranlarda keyifli vakit geçirmek de cabası.

John Lateran Bazilikası

Roma seyahati, insanı kültürel ve sanatsal bir düşün içine alıyor. Roma’nın en eski bazilikası olan John Lateran, 314 yılında inşa edilmiş. O yıldan beri pek çok savaş ve doğal afet gören John Lateran Bazilikası, birçok kez restorasyon çalışması ile yenilenmiş. Antik Roma’dan fısıltılar duymak istiyorsan kulaklarını bu bazilikanın duvarlarına dayaman yeterli.

Barberini Meydanı

Roma’daki meydanları gez gez bitmez. Mesela 17. yy’da şehrin ünlü ailelerinden Barberiniler adına yapılmış Barberini Meydanı. Barok mimari ile tasarlanmış birçok yapının bulunduğu bu meydan, Triton Çeşmesi ile pek meşhur.

St. Paul Bazilikası

Tarihte 400 yıl boyunca (446 – 846) Avrupa’nın en büyük kilisesi olma unvanı ile onurlanan St. Paul Bazilikası, olağanüstü revakları ve sütunları ile insanı eski zamanlara götürüyor.

Kapitolin Müzesi

ROME, ITALY- OCTOBER 10, 2017: Frescoes and Ornate Ceiling and Lighting in The Conservators Apartment in the Musei Capitolini
Kapitolin Müzesi ya da orijinal adı ile Capitolini Müzesi, Roma seyahati sırasında kültürel turlara çıkanların mutlaka uğradığı bir yer. Antik Roma’nın dinsel merkezlerinden birine konumlanmış müze, antik Yunan filozoflarının ve Romalı imparatorların büstlerini görme şansı veriyor.

MAXXI

Roma denilince insanın aklına klasik sanat gelse de burada gezilebilecek modern sanat galerileri de mevcut. Mesela 2009 yılında açılan MAXXI. Zaha Hadid öncülüğünde tasarlanan MAXXI, günümüzde Roma’daki modern sanat sergilerine ev sahipliği yapıyor.

Roma Ulusal Modern Sanat Galerisi

1883 yılında bir çağdaş sanat müzesi olarak açılan Roma Ulusal Modern Sanat Galerisi, aynı zamanda Güzel Sanatlar Sarayı olarak da biliniyor. 19 ve 20 yy’da yaşamış ünlü İtalyan sanatçıların eserlerini görebileceğiniz müze, Popolo Meydanı’na konumlanmış.

Trevi Çeşmesi

Roma’nın en ünlü yapılarından Trevi Çeşmesi, daha yaygın olarak bilinen ismi ile Aşk Çeşmesi, Nicola Salvi tarafından tasarlanmış. Üzerinde birçok heykel bulunan çeşme, aynı zamanda bir dilek dileme noktası konumunda. Buraya her gün binlerce bozuk para atılıyor!

Palatino Tepesi

Roma Forumu’na hakim bir noktada bulunan Palatino Tepesi, Roma’daki en eski yaşam alanlarından biri olarak tanımlanıyor. İmparatorların evlerinin yanı sıra tapınakların da bulunduğu bu tepede insan yaşamının izi, MÖ 1000 yıllarına kadar takip edilebiliyor.

Vatikan

Roma’nın içinde ayrı bir şehir devleti olan Vatikan, dünyanın en küçük yüzölçümlü devleti olmasının yanı sıra Katolikler için de dini bir merkez konumunda. Dünyada “Tanrı Kenti” olarak anılan tek bir yer var, orası da burası. İsviçreli Katolik muhafızlar tarafından korunan Vatikan, aynı zamanda dünyadaki en geniş ve gizli bilgi arşivlerine sahip olmakla biliniyor.Vatikan Müzelerindeki sanat eserleri ise kesinlikle nefesini kesecek!

Venezia Meydanı

Roma’nın en merkezi bölgesine Piazza Venezia yani Venezia Meydanı deniyor. Kafe ve restoranlarla kaplı meydan, her gün turistlerin akınına uğruyor. Santa Maria Maggiore Bazilikası, Venezia Meydanı üzerinde yer alıyor.

Roma Festivalleri

Rönesans’ın kalbi İtalya, İtalya’nın da başkenti Roma olunca, bu kadim şehrin sanatla iç içe olmaması düşünülemez.Yıl boyu birçok sanatsal ve kültürel etkinliğe ev sahipliği yapan başkentte çok sayıda festival de düzenleniyor. İşte, Roma’nın en önemli etkinlik ve festivalleri:

-Roma’nın Kuruluşu – (21 Nisan)
-Uluslararası Tenis Şampiyonası – (12 Mayıs)
-San Pietro Kutlamaları ve San Paolo Kutlamaları (29 Haziran)
-The Noantri Festival – Temmuz
-Estate Romana Musica – Temmuz ve Ağustos

Roma’da Ne, Nerede Yenir?

Mutfak kültürüyle tüm dünyaya nam salmış bir ülke olan İtalya’nın başkenti Roma, tabii ki yeme-içme kültürü bakımından da oldukça gelişmiş durumda.Başkente dünyanın dört bir yanından yalnızca gastronomi amaçlı geziler dahi düzenleniyor. Roma’nın en ünlü lezzetleri arasında tabii ki en üst sıralarda meşhur İtalyan pizzası yer alıyor.Via Del Governo’da bulunan Pizzeria Baffetto, en leziz pizzaları tadabileceğiniz mekanlardan bir tanesi. Pizzanın yanı sıra İtalya’nın bir diğer ünlü yemeği olan makarnalar da Roma’da mutlaka tatmanız gereken lezzetlerden.Ayrıca kentte kahve kültürü de oldukça yaygın. Şehrin dört bir yanına yayılan kafelerde meşhur İtalyan kahvesi espresso’nun keyfini çıkarabilirsiniz.Tabii ki Roma mutfağı yalnızca bu lezzetlerle sınırlı değil. En popüler yemeklerin yanı sıra şehre özgü diğer alternatif lezzetler de gastronomi meraklılarının rotasını başkente çevirmesine neden oluyor.

Roma’nın Diğer Meşhur Yemekleri

-Panini
-Risotto
-Trapizzino
-Tigelle
-Saltimbocca
-Gelato (Roma Dondurması)
-Roma’dan Ne Hediye Alınır?

Alışveriş seven gezginlerin kendilerini adeta cennete düşmüş gibi hissedecekleri bir şehir olan Roma, hediyelik eşya konusunda da oldukça zengin bir çeşitlilik sunuyor.Şehrin birçok caddesinde çok sayıda hediyelik eşya dükkanında oldukça farklı konseptte ürünler bulmak mümkün.Özellikle moda alanında oldukça gelişmiş bir ülke olan İtalya’nın başkenti Roma, çok sayıda butiğe de sahip. Via Condotti ve Via del Corso gibi caddelerde sıra sıra dizilmiş yüzlerce dükkan, hediyelik eşya arayışında olanlara zengin alternatifler sunuyor.Aynı zamanda Roma’da tablolar, geleneksel figürlere sahip biblolar veya deri ürünleri gibi seçenekleri de hediyelik olarak tercih edebilirsiniz.

Roma’da Gece Hayatı

Roma, gece hayatından hoşlanan gezginlere de unutulmaz bir tatil vadediyor. Trastevere ve Campo De Fiori bölgeleri başta olmak üzere şehrin birçok noktasında çok sayıda bar ve gece kulübüne rastlamak mümkün.Aynı zamanda şehirde, özellikle yaz aylarında çok sayıda sokak partisi de düzenleniyor. Roma seyahatinizde başkentin gece hayatını da deneyimlemek istiyorsanız Locanda Atlantide, Goa veya Akab Club gibi kentin popüler mekanlarını tercih edebilirsiniz.

Roma Ulaşım

Roma’nın merkezi bölgelerine yaklaşık 30 dakikalık bir uzaklıkta olan havalimanından otobüs, tren veya taksi yoluyla kente ulaşım sağlayabilirsiniz.Fiumicino-Roma hattında çalışan ve Leonardo Express adı verilen tren seferi, havalimanına inen yolcular tarafından en sık tercih edilen ulaşım yöntemi olarak öne çıkıyor.

Roma’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Roma, oldukça turistik bir kent olması sayesinde çok sayıda otel seçeneğine sahip. Şehrin en merkezi yerlerinden biri olan Termini bölgesi, toplu ulaşım için de kritik bir noktada bulunmasından dolayı konaklama amacıyla sıkça tercih ediliyor.Ayrıca Centro Storico adı verilen tarihi kent merkezi de çok sayıda otel seçeneğine sahip. Roma’da alışverişin kalbinin attığı yerlerden biri olan Via Veneto caddesi de alternatif konaklama bölgelerinden bir tanesi.

Rocco Forte Hotel De Russie

Haritada gösterŞehir merkezi 1.8 km mesafedeSant Atanasio 400 m mesafede, Repubblica semtinde bulunan otel tarihi mimari tarzı bir binada The Orange Garden’a yakın bulunur.

Hotel Condotti

Haritada gösterŞehir merkezi 1.4 km mesafedeVia Condotti 200 m mesafede, Otel, Roma şehrinin kalbinde 16 odası ile Kolezyum’a kolay erişim imkanı olan konaklama sunmaktadır.

Hotel Quirinale

Haritada gösterŞehir merkezi 200 m mesafedeCentro Storico (Historic) District 200 m mesafede, Bu otelde özel bahçe, ortak dinlenme salonu ve sigara içilmeyen bir restoran bulunmaktadır.

Sheraton Roma Hotel & Conference Center

Haritada gösterŞehir merkezi 7.0 km mesafedeLe Tre Fontane Sports Centre 200 m mesafede, Konuklar, iş bölgesinde mükemmel bir konumda yer alan bu otelde, dağ manzarası eşliğinde açık havuzun keyfini çıkarabilirler.

Hotel Del Corso

Haritada gösterŞehir merkezi 1.6 km mesafedeSant Atanasio 200 m mesafede, Merkezi bir bölgede bulunan otel park manzarası ve İtalyan mutfağını sunar.

Hotel Mozart

Haritada gösterŞehir merkezi 1.6 km mesafedeSant Atanasio 200 m mesafede, Vatikan’dan sadece 1.9 km mesafede yer alan otel ortak dinlenme salonu, büyük bir bahçe, kütüphane ile özel yüzme havuzu sunar.

Ibis Styles Roma Vintage

Haritada gösterŞehir merkezi 10.9 km mesafedeAnagnina Shopping Center 100 m mesafede, Güney bölgesinde büyük konuma sahip bu otelde 24 saat açık restoran ve 120 oda vardır.

Hotel Virgilio

Haritada gösterŞehir merkezi 600 m mesafedeCentro Storico (Historic) District 300 m mesafede, İspanyol Merdivenleri’a yakın konumda yer alan otel, 44 odaya ve açık havuza sahiptir.

Hotel California

Haritada gösterŞehir merkezi 500 m mesafedeStazione Termini 300 m mesafede, 45 klasik odaya ve 24 saat açık restorana sahip bu otel, şehrin kalbinde mükemmel bir konumda yer almaktadır.

Hotel Contilia

Haritada gösterŞehir merkezi 700 m mesafedeSanta Maria Maggiore 300 m mesafedeü, Konforlu otel, Kolezyum’a hızlı erişim sağlayan alışveriş bölgesinde yer almaktadır.

Hotel Homs

Haritada gösterŞehir merkezi 1.2 km mesafedeKeats-Shelley Evi 200 m mesafede, Şık mimariye sahip bir binada yer alan bu 4 katlı otel, Kolezyum’a çok da uzak değildir.

Hotel Regno

Haritada gösterŞehir merkezi 1.3 km mesafedePiazza di Pietra 100 m mesafede, Roma şehrindeki Piazza Venezia’a yakın yer alan bu otel, 62 oda ve güzel şehir manzarası sunmaktadır.

Hotel Mondial

Haritada gösterŞehir merkezi 200 m mesafedeTeatro dell’Opera di Roma 200 m mesafede, Otobüs durağının yanındaki Prenestino semtinde yer alan otel, 84 oda ve lounge bar sunmaktadır.

Hotel Princess

Haritada gösterŞehir merkezi 6.7 km mesafedeVilla Carpegna 1.1 km mesafede, Otel 1980 yılından beri Aurelio semtinde olup 290 klasik oda ve açık hava bar sunmaktadır.

Hotel Alexandra

Haritada gösterŞehir merkezi 800 m mesafedeCapuchin Crypt 100 m mesafede, Bu otel, uygun konumu ve Villa Borghese Parkı’nın harikulade manzaraları sayesinde sık sık ziyaret edilen turistik bir yer.

Unahotels Deco Roma

Haritada gösterŞehir merkezi 500 m mesafedeStazione Termini 200 m mesafede, Panteon’a 1.9 km mesafede yer alan bu otel, 24 saat açık restoran ve açık büfe kahvaltı sunmaktadır.

Hotel Rome Pisana

Haritada gösterŞehir merkezi 8.0 km mesafedeStazione Aurelia 2.1 km mesafede, Bu konforlu otel, San Camillo Hastanesi’a çok da uzak olmayan Roma şehrinin merkezinde yer almaktadır.

The Cross Hotel

Haritada gösterŞehir merkezi 1.8 km mesafedePorta Maggiore 300 m mesafede, Roma şehrinin kalbinde konumlanmış otelde kalırken panoramik manzaralara hayran kalabilir veya gastronomik bir restoranda yemek yiyebilirsiniz.

Grand Hotel Fleming

Haritada gösterŞehir merkezi 4.9 km mesafedeArch of Constantine Golf Club 500 m mesafede, Açık restorana ve 300 modern odaya sahip otel, tekne iskelesinin yanında üstün konuma sahiptir.

Grand Hotel Plaza

Haritada gösterŞehir merkezi 1.5 km mesafedeİspanyol Merdivenleri 300 m mesafede, Roma şehrinin iş bölgesinde bulunan tesis, 2012 yılında yenilenmiştir ve özel yüzme havuzuna ve 24 saat açık restorana sahiptir.

Augusta Lucilla Palace

Haritada gösterŞehir merkezi 400 m mesafedeRoma Termini Tren İstasyonu 300 m mesafede, Açık havuza sahip bu tesis, Santa Maria Maggiore Bazilikası ve Piazza Venezia’a kısa bir mesafede yer almaktadır.

Hotel Madison

Haritada gösterŞehir merkezi 600 m mesafedeLa Pieta 100 m mesafede, Otel, ideal konumda bulunan 129 güzel odası ve 24 24 saat açık bir bar ile Marsala semtinde bulunmaktadır.

Savoy Rome

Haritada gösterŞehir merkezi 800 m mesafedeABD Büyükelçiliği 200 m mesafede, Üstün tesis, Roma şehrinin Akdeniz mimarisi tarzı bir binasında yer alırken çatı bahçesi, kış bahçesi sunmaktadır.

Black Hotel

Haritada gösterŞehir merkezi 7.9 km mesafedeStazione Aurelia 700 m mesafede, Park manzaralı bu büyük otel, Sistine Chapel de dahil olmak üzere Roma şehrinin turistik yerlerine yakındır.

Hotel Milton Roma

Haritada gösterŞehir merkezi 1.6 km mesafedeStazione Termini 1.3 km mesafede, Otel, Roma şehrinin merkezinde 91 odası ile Piazza Venezia’a kolay erişim imkanı olan konaklama sunmaktadır.

You May Also Like

About the Author: admin

Copyright © 2022 Lebego1.Com » Türkiye ve Dünya'da Gezilecek Yerler. All Rights Reserved.
Rize Günübirlik Turlar